RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Kolej na Stację Literatura 21

Port Literacki – najstarszy polski festiwal poświęcony ambitnej literaturze przenosi się w nietypowe miejsce, zyskuje nowych partnerów i radykalnie zmienia swoją formułę

 

Jedenastu nowych poetów z Polski

Wydarzenia

Przez festiwal Biura Literackiego w ciągu dwudziestu lat przewinęło się ponad dwustu polskich pisarzy. Trudno wskazać uznanego polskiego poetę, który nie miałby swojego czytania podczas Fortu, a następnie Portu Literackiego. W odświeżonej formule imprezy jeszcze mocniej zaakcentowana jest rola mniej znanych twórców. "Nowe głosy z Polski" mają być coroczną prezentacją pisarzy, którzy zdaniem pomysłodawców festiwalu zasłużyli już na włączenie w główny nurt rodzimej literatury. Finałem...

 

Za tydzień Port Literacki w Edynburgu

Projekt Europejskich Portów Literackich – przygotowany z okazji 20-lecia festiwalu organizowanego przez Artura Bursztę – powoli dobiega końca. Na grudzień zaplanowano trzy ostatnie prezentacje. Autorzy związani z Biurem Literackim na początku miesiąca odwiedzą Edynburg, a potem udadzą się do Moskwy i Niżnego Nowogradu. W Szkocji już za tydzień spotkanie autorskie z udziałem Sławomira Elsnera i Romana Honeta.

 

Port Literacki na Litwie

W Wilnie właśnie rozpoczął się festiwal audiowizualny TARP – od 10 lat przełamujący konwencjonalne myślenie o literaturze na Litwie, stawiający na interdyscyplinarność i przyciągający wielu zagranicznych twórców. Swoją specjalną prezentację będzie mieć tam Port Literacki i związani z nim autorzy – Katarzyna Fetlińska oraz Szymon Słomczyński.

 

Port Literacki w Stroniu Śląskim

Nie byłoby Fortu Legnica, a potem Portu Wrocław, gdyby nie Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych Pisarzy realizowane na początku lat 90. w Berlinie, Moguncji oraz Stroniu Śląskim. To właśnie przy okazji tego wydarzenia poznali się założyciele Fortu Artur Burszta i Marcin Sendecki. Ważną rolę odegrał w tej historii Jacek Rybczyński, pomysłodawca Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy, który wciągnął w ich organizację oraz działalność literacką Artura Bursztę. Możliwe, że gdyby nie ten gest...

 

Nieprawidłowości finansowe w Biurze Literackim?

Wydawnictwa

Gazeta Wyborcza opublikowała dzisiaj artykuł o wynikach kontroli w fundacji Artura Burszty. Raport z kontroli wykazał, że ponad 100 tys. złotych wydano niezgodnie z przeznaczeniem. Jak tłumaczy to szef Biura Literackiego?

 

Port Literacki w Gdańsku: relacja

Drugi wakacyjny przystanek Portu Literackiego za nami. Na Długim Targu w Gdańsku we wtorek 18 sierpnia wyrosło równie okazałe Miasteczko literackie jak przed miesiącem w Kołobrzegu. Formuła imprezy nawiązała bezpośrednio do „prawdziwego” Portu jednak tylko raz przy okazji czytań Justyny Bargielskiej, Romana Honeta i Łukasza Jarosza, którym towarzyszyła muzyka Stefana Wesołowskiego.

 

Port Literacki w Gdańsku

Kolejnym przystankiem w wakacyjnej trasie Portu Literackiego będzie Gdańsk.Między 18 a 20 sierpnia w samym centrum miasta na ul. Długi Targ powstanie Miasteczko literackie. Czytelnicy mogą liczyć m.in. na premierowe książki, spotkania z polskimi i szwajcarskimi autorami, wydarzenia dla dzieci, projekcje filmów, wystawy i dużą dawkę bardzo dobrej muzyki.

 

Port Literacki w Kołobrzegu: relacja

Takiej imprezy w dwudziestoletniej historii Portu Literackiego jeszcze nie było. Na trzy dni Kołobrzeg stał się Wolną plażą poetów. Nie zabrakło wyjątkowych czytań, koncertów oraz wydarzeń dla dzieci. Pierwsza z trzech wakacyjnych imprez Biura Literackiego potwierdziła, że mimo niesprzyjającej aury czytelników poezji przybywa, a dobrze przygotowane wydarzenie literackie to zawsze gwarancja wysokiej frekwencji.

 

Za kilka dni Port Literacki w Kołobrzegu

Już za kilka dni rozpoczyna się pierwszy z trzech wakacyjnych Portów Literackich. Na kilkanaście godzin Kołobrzeg opanują debiutanci oraz miłośnicy gier terenowych. Nie zabraknie najważniejszych polskich poetów, książek i wydarzeń dla małych i dużych czytelników, a także wystaw, projekcji filmowych oraz bardzo dobrej muzyki

 

Wakacyjne Porty Biura Literackiego w Kołobrzegu, Gdańsku i Stroniu Śląskim

Podobnie jak przed rokiem również i w te wakacje załoga Biura Literackiego opuści Wrocław, aby towarzyszyć miłośnikom literatury w czasie ich letnich wojaży.

 

Port Literacki w czerwcu w Berlinie

Po łotewskiej Rydze, będącej ubiegłoroczną Europejską Stolicą Kultury, a potem Indiach i festiwalach w Hajdarabadzie i Kalkucie cykl zagranicznych Portów Literackich przenosi się do stolicy Niemiec. W czerwcu Berlin na dziesięć dni za sprawą poesiefestival berlin przemienia się w poetyckie centrum Europy. Tym razem w tym literackim święcie udział weźmie także reprezentacja Portu i Biura Literackiego: Katarzyna Fetlińska, Marta Podgórnik i Dariusz Sośnicki.

 

Pożegnanie z (takim) Portem

Nieomal komplet publiczności na każdym z festiwalowych wydarzeń, niebanalny skrót dwudziestu lat w atrakcyjnej wizualnej formie, wyjątkowe czytania z premierowego zestawu książek najważniejszych bohaterów Fortu oraz Portu Literackiego i nade wszystko oficjalnie już ogłoszony koniec Portu – to najważniejsze wspomnienia związane z jubileuszową edycją wrocławskiej imprezy organizowanej przez Biuro Literackie.  

 

Port Literacki po raz dwudziesty

Obchodzący w tym roku dwudziestolecie Port Literacki zaprasza na trzydniową podróż po najważniejszych wydarzeniach i projektach z całej swojej historii. W ostatni weekend kwietnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie można słuchać starych i nowych wierszy blisko czterdziestu polskich poetów, którzy w ciągu dwóch dekad trwania festiwalu na dobre odmienili naszą literaturę.

 

O Różewiczu w Rydze

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

We wrześniu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Europejskich Portów Literackich w Rydze, gdzie gośćmi festiwalu Riga Poetry Readings (Poetry Days) byli: Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki.

 

Za tydzień Port Literacki wraca do ESK 2014

We wrześniu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Europejskich Portów Literackich w Rydze, gdzie gośćmi festiwalu Riga Poetry Readings (Poetry Days) byli: Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki. Pokazano także komiksy z konkursu Komiks wierszem. Przy tej okazji zapowiadaliśmy szybki powrót Portowego projektu na Łotwę. Już za tydzień w obecnej Europejskiej Stolicy Kultury zaprezentowana zostanie twórczość Tadeusza Różewicza.

 

Biuro Literackie wypływa na szerokie wody

Już w najbliższą sobotę w Europejskiej Stolicy Kultury Ryga 2014, inauguracja 20. sezonu Portu i Biura Literackiego oraz cyklu Europejskie Porty Literatury prezentującego dorobek Portu i Biura na zagranicznych festiwalach. Kolejne wydarzenia w 2015 roku w Indiach (styczeń), Chinach (marzec), Czechach i Walii (maj), w Norwegii i Niemczech (wrzesień), na Litwie (październik), Armenii (listopad) oraz Izraelu (grudzień).

 

Zakończył się 19. Europejski Port Literacki Wrocław

Związki literatury i płci były motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, ale na szczęście "dżenderowe" debaty nie zdominowały tego, co na Porcie najważniejsze - skupienia na literaturze. Niespodziewanie odejście Tadeusza Różewicza przypadło na pierwszy dzień literackiego święta we Wrocławiu i sprawiło, że w programie znalazły się także wspomnienia o Mistrzu.

 
 

Laboratorium Literackie ESK 2016

Wydarzenia

Na tydzień przed rozpoczęciem Europejskiego Portu Literackiego 2014 prezentujemy rozmowę z dyrektorem festiwalu, Arturem Bursztą o związkach z ESK 2016 i współpracy z miastem Wrocław.

 

Niebezpieczne związki płci i literatury

Wydarzenia

Spotkania z autorami, projekcja filmu, 30 młodych poetów na rynku, prezentacje twórczości 122 artystów – tego wszystkiego możemy spodziewać się na tegorocznym, 19. Porcie Literackim we Wrocławiu. Podczas trzech dni festiwalu dominować będą pytania o niebezpieczne związki płci i literatury, które będą pretekstem do spotkania z najciekawszymi autorami z kraju i zagranicy. W tym roku do stolicy Dolnego Śląska przyjadą m.in. goście z Ukrainy i Hiszpanii.

 

Nakręć wiersz - głosowanie

Wydarzenia

Dokładnie miesiąc temu ogłoszony został werdykt jury 7. edycji konkursu Nakręć wiersz, realizowanego w ramach festiwalu Europejski Port Literacki Wrocław. Jego motywem przewodnim były w tym roku wiersze pisane w trybie męskim, a na stronie nakrecwiersz.pl, BLogu projektu oraz w telewizji internetowej PortTV wystartowały prezentacje czternastu najlepszych filmów. Od dzisiaj na swoich faworytów głosować może także publiczność.

 

Sto dni do Portu Literackiego 2014

Wydarzenia

Za sto dni we Wrocławiu już po raz dziewiętnasty odbędzie się Europejski Port Literacki Wrocław. Festiwal organizowany przez Biuro Literackie, najczęściej nagradzaną w ostatnich latach oficynę, ogłoszoną przez Culture.pl polskim fenomenem wydawniczym, rokrocznie przyciąga do Wrocławia setki wielbicieli literatury, filmu, muzyki i innych dziedzin sztuki z kraju i z zagranicy.

 

Nie ma sprawiedliwości w poezji - po pierwszym dniu 18. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław

Wydarzenia

Najjaśniejszym punktem pierwszego dnia Portu Literackiego było zdecydowanie spotkanie z Hertą Műller: skromną, neurotyczną i wyrazistą. Właściwie jeszcze mocniejszym akcentem była debata nad niesprawiedliwością życia literackiego, ale barbarzyńska pora, o której się ona odbywała pozwoliła jedynie nielicznym doświadczać jej przy pełnej świadomości.

 

18. Europejski Port Literacki Wrocław 2013 za nami

Wydarzenia

19-21 kwietnia świętowaliśmy osiemnastkę festiwalu literackiego w barwnym towarzystwie innych dziedzin sztuki: filmu, komiksu, muzyki, z międzynarodowym zestawem artystów, w wielopokoleniowym gronie.

 

Dzisiaj zaczyna się 18. Europejski Port Literacki Wrocław

Wydarzenia

Na osiemnastkę festiwalu zawiną laureatka Pulitzera Jorie Graham, najważniejszy pisarz świata arabskiego Hasan Blasim oraz noblistka Herta Müller, której pobyt w Polsce rejestruje niemiecka telewizja ARD. Koncerty zagrają Lech Janerka, Strachy na Lachy i Kim Nowak. Literackie prezenty przyniosą najważniejsi polscy pisarze, ale też kilkudziesięciu młodych twórców, którzy nigdy wcześniej nie czytali na festiwalu. Dla publiczności filmowe, komiksowe oraz fotograficzne konkursy, a wszystko przy...

 

Poezja na wrocławskim rynku

Wydarzenia

W ramach zaproszenia na Europejski Port Literacki Wrocław Bogusław Kierc z małżonką czytali wiersze m.in Andrzeja Sosnowskiego, Julii Fiedorczuk, Marty Podgórnik, Bolesława Leśmiana i Jarosława Iwaszkiewicza.

 

Języki Obce w Europejskiej Stolicy Kultury

Wydarzenia

Noblistka, laureatka Pulitzera i najciekawszy prozaik świata arabskiego – Herta Müller, Jorie Graham i Hasan Blasim – to zagraniczni goście, których wieczory autorskie w ramach trzeciej odsłony projektu Języki obce będą głównymi wydarzeniami każdego z trzech dni Portu Literackiego, który rozpocznie się 19 kwietnia i potrwa do niedzieli 21 kwietnia.

 

Oaza czytelników w Europejskim Porcie Literackim

Wydarzenia

Noblistka, laureatka Pulitzera i najważniejszy pisarz świata arabskiego, blisko trzydziestu autorów, którzy nie czytali jeszcze w Porcie, nowe projekty, koncerty, debaty, literackie konkursy dla plastyków, fotografów, filmowców oraz cenione osobowości polskiej kultury jako gospodarze wydarzeń. Oto Europejski Port Literacki Wrocław 2013 w jednym zdaniu.

 

Głosowanie na finalistów Nakręć Wiersz 2013

Wydarzenia

      Dobiegł końca pierwszy etap 6. edycji konkursu Nakręć wiersz. Spośród kilkudziesięciu etiud nadesłanych z całej Europy jury wybrało 15 najlepszych, które będą walczyć o nagrodę główną oraz publiczności. Finał odbędzie się podczas 18. Europejskiego Portu Literackiego (19-21 kwietnia). W puli znalazło się 12 tysięcy złotych.

 

Port Literacki po godzinach na koniec roku!

Wydarzenia

Takiego spotkania we Wrocławiu nie było od dawna: Marcin Baran, Roman Honet, Joanna Mueller, Marta Podgórnik, Marcin Sendecki, debiutanci Katarzyna Fetlińska i Filip Wyszyński oraz dziewiętnastu finalistów projektu "Połów" 2012 na jednej scenie!

 

Jorie Graham w Polsce!

Wydarzenia

Pierwszym zagranicznym gościem, którego ujawnia Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy, jest amerykańska poetka Jorie Graham, określana mianem jednej z najczęściej docenianych artystek USA.

 

Rusza Komiks wierszem - do wygrania 10 tys. zlotych

Wydarzenia

Dobra informacja dla tych, którzy poza zamiłowaniem do literatury posiadają także inne zdolności artystyczne - wrocławska Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy ogłosiła konkurs na komiks wierszem.

 

Między wierszami. Wciskanie kitu we Wrocławiu

Jedną z najbardziej uderzających cech naszej kultury jest ogromna ilość wciskanego kitu. Wszyscy o tym wiemy. Każdy z nas dorzuca swój kamyczek. Jednak przyjmujemy tę sytuację za oczywistą. Większość z nas wierzy, że potrafi rozpoznać kit i nie da się wystrychnąć na dudka. Przeto fenomen wciskania kitu nie wzbudził dotąd żywszego zainteresowania i nie stał się przedmiotem wnikliwych dociekań. (Harry Frankfurt,O wciskaniu kitu)    

 

17. Port Literacki od nowa

Już wiosną Wrocław będzie europejską stolicą literatury. Pięćdziesięciu zagranicznych i krajowych twórców – w tym goście specjalni: Laurie Anderson, Edmund White oraz obchodząca jubileusz 80. urodzin Krystyna Miłobędzka – zaprasza w dniach 20-22 kwietnia do rozmów o książkach przy kubku dobrej kawy w Studiu Na Grobli podczas 17. Portu Literackiego.

 

W kwietniu 17. Port Literacki

Wydarzenia

50 literatów z Polski i zagranicy weźmie udział w czytaniach poezji i prozy podczas 17. edycji Portu Literackiego, który w dniach 20-22 kwietnia odbędzie się we Wrocławiu. Gośćmi festiwalu będą m.in. poetka Krystyna Miłobędzka oraz Amerykanka Laurie Anderson.

 

17. Port Literacki - konferencja prasowa

Wydarzenia

W najbliższy czwartek tj. 8 marca o godz. 12.00 w siedzibie Biura Literackiego i Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy, Przejście Garncarskie 2, odbędzie się konferencja prasowa poświęcona 17 edycji festiwalu Portu Literacki.

 

Głos Ameryki w Porcie

Amerykanie cumowali już w Porcie Literackim, ale jeszcze nigdy ich obecność na festiwalu nie była tak intensywna. Zdradzamy pierwsze szczegóły związane z książkami poetów i prozaików zza oceanu, których premiery już niebawem zainaugurują projekt "Głos Ameryki w Porcie". Uchylamy też rąbka tajemnicy, zapowiadając wizytę dwóch znakomitych gości...

 

O spotkaniach autorskich i intymności

Wczorajszego wieczora zainaugurowano we wrocławskim Biurze Literackim kolejny cykl spotkań autorskich zatytułowany „Port Literacki po godzinach”. Wszystko zapowiadało się znakomicie. Po pierwsze organizatorzy odeszli od praktykowanej w zeszłym roku tendencji do czynienia z każdego czytania poezji mini festiwalu, po drugie zaprosili na otwarcie dwoje niewątpliwie cenionych poetów: Urszulę Kozioł i Bohdana Zadurę oraz niemniej uznanych krytyków – legendarnego już Jacka Łukasiewicza i wchodzącego...

 

Laureaci Silesiusa na początek Portu po godzinach 2011-09-08

Rusza nowy sezon czytań. "Port Literacki po godzinach" zainauguruje spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Urszula Kozioł zaprezentuje tom Fuga 1955-2010, a Bohdan Zadura zbiór rozmów pod wspólnym tytułem "Klasyk na luzie".

 

Artur Burszta żąda dodatkowych pieniędzy na Port

Wydawnictwa

Aż dziewięciokrotnie większej dotacji na przyszłoroczny poetycki festiwal Port Wrocław zażądał od miasta szef imprezy Artur Burszta. Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta, odpowiada: - Zapewnimy stabilną przyszłość imprezie, ale nie za 2,5 miliona, których chce dla niej Burszta.  

 

Zakończył się 16 Port Wrocław

Wydarzenia

Tłumy na premierze "Dorzecza Różewicza", zagraniczni goście, długie oklaski po czytaniach z udziałem krajowych autorów, ciepło przyjęte koncerty muzyków z Niemiec, Finlandii i Portugalii oraz wyraźny zwrot w stronę prozy - tak w dużym skrócie wyglądał zakończony w niedzielę 16. Port Wrocław.

 

Port Wrocław po raz 16.

Wydarzenia

Pięć wydarzeń poświęconych twórczości Tadeusza Różewicza, najobszerniejsza jak dotąd w Polsce prezentacja poezji latynoamerykańskiej, pisarze z Wysp Brytyjskich, poetki z Łotwy, Danii, Słowenii, Walii i Islandii, muzycy z Finlandii, Niemiec i Portugalii, blisko 50 krajowych twórców i 40 premierowych wydawnictw - tak w skrócie prezentuje się program 16. edycji festiwalu literackiego Port Wrocław 2011, który odbędzie się między 8 a 10 kwietnia w Studiu na Grobli.

 

Michael Longley w Polsce!

24 kwietnia nakładem Biura Literackiego ukazała się książka "Od kwietnia do kwietnia", drugi już zbiór poezji Michaela Longleya - z tłumaczeniami Piotra Sommera - wydany przez Biuro Literackie. Poeta uświetni premierę książki, przyjeżdżając na tegoroczny Port Wrocław. Początek wieczoru w sobotę 9 kwietnia o godzinie 18:00.

 

Literacki przystanek autobusowy

Skrzynkę na wiersze, do której swoje utwory mogą wrzucać mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, ustawiono na jednym z przystanków na wrocławskim placu Grunwaldzkim. Pierwsza odsłona nietypowego przystanku poświęcona jest festiwalowi literackiemu Port Wrocław.

 

Port Songwriter Festiwal

Dwa wieczory z songwriterami to zupełna nowość Portu Wrocław. Muzyka zawsze była istotną częścią najważniejszego krajowego festiwalu literackiego, ale w tym roku stanie się pełnoprawnym uczestnikiem imprezy. Na specjalnie przygotowanej scenie w sobotę i w niedzielę wystąpią Entertainment For The Braindead z Niemiec, João z Portugalii, Vuk z Finlandii oraz Indigo Tree.    

 

Port 2010 w obiektywie Roberta Wiącka

Nowości

Port 2010 w obiektywie" Roberta Wiącka to czternaście fotografii z najciekawszymi kadrami z ubiegłorocznego, jubileuszowego festiwalu Port Wrocław. Pierwsza publiczna prezentacja zdjęć 10 lutego o godzinie 18:00 w trakcie cyklicznych "Czytań w Biurze".    

 

W środę Poeci na nowy wiek

Wydarzenia

W najbliższą środę we Wrocławiu kolejna odsłona cyklu wieczorów autorskich Poeci na nowy wiek z udziałem trójki autorów: Joanny Wajs, Bartosza Konstrata i Szczepana Kopyta. Spotkanie poprowadzi autor projektu Roman Honet.

 

Warsztaty "Jak się robi książkę"

Biblioteki

Multicentrum, Mediateka i Port Literacki zapraszają uczniów szkół podstawowych na warsztaty "Jak się robi książkę".    

 

Rusza Biurowe Pogotowie Poetyckie

Wokół książek

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Biuro Literackie wznawia - i odnawia - działania edukacyjne. Już 23 września odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Pogotowie poetyckie, do którego zaproszeni są wszyscy piszący potrzebujący rady specjalisty.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.