RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Startuje Różewicz Open Festiwal

Wydarzenia

Spektakle teatralne, projekcje filmowe, wystawy, spotkania z tłumaczami i twórcami, znalazły się w programie kolejnej edycji „Różewicz Open Festiwal", który rozpocznie się w czwartek w Radomsku.

 

W wydawnictwie Bezdroża: idealna książka na wakacje

Nowości

Nakładem wydawnictwa Bezdroża ukazała się publikacja idealna na wakacje! Podręcznik przygody rowerowej to książka zarówno dla każdego początkującego, jak i zapalonego podróżnika rowerzysty.

 

Recenzja: Poeta (bez) religijny. O twórczości Tadeusza Różewicza, Przemysław Dakowicz

Recenzje

O Różewiczu napisano sporo opracowań, artykułów i esejów. Zdawałoby się, iż poeta „moralnego niepokoju" i jego twórczość została prześwietlona z różnych perspektyw. Jedną z nich była jego postawa twórcza i etyczna wobec religii i wiary.

 

Odlotowe potrzeby kultury polskiej

Wydarzenia

W Instytucie im. Adama Mickiewicza "Odnotowano 389 wyjazdów służbowych, w tym 191 krajowych i 198 zagranicznych

 

Kolejna nowość Arkad: „Niezapomniane podróże", Jasmina Trifoni

Nowości

Wydawnictwo Arkady prezentuje kolejną swoją nowość tytułową! Są to „Niezapomniane podróże" Jasminy Trifoni.

 

Recenzja: „Wróżenie z wnętrzności” Wit Szostak

Recenzje

Każdy człowiek miewa chwile zwątpienia. W siebie, otaczający go świat i zasady nim rządzące. Pragniemy raz na zawsze odciąć się od wszystkiego, co stanowiło dotychczas całe nasze życie. Mamy dość udziału w niekończącym się wyścigu szczurów, nieustannego tracenia własnej tożsamości w pogoni za pieniędzmi czy sławą. Mamona, chwila ulotnej popularności stają się sprawą drugorzędną. Finalnie uświadamiamy sobie fałsz, który krył się za każdym uśmiechem czy przyjaznym uściskiem ręki. Spotkania z...

 

Zapowiedź WL: „Jak powstawało "Sekretne życie pszczół"

Zapowiedzi

Najbardziej osobista książka w dorobku Sue Monk Kidd, autorki bestsellerów „Sekretne życie pszczół" i „Czarne skrzydła"!

 

Nieznane wiersze Różewicza odnalezione w Lublinie

Wydarzenia

Leżały w szafie archiwum Muzeum im. Józefa Czechowicza od lat 70., dwa rękopisy i jeden maszynopis. Nikt o nich nie wiedział aż do tego roku. To jedne z najstarszych wierszy Tadeusza Różewicza. Prawdopodobnie nie były nigdzie drukowane.      

 

Róża Gali w kategorii Książka dla Zygmunta Miłoszewskiego

Nagrody

Jury i czytelnicy "Gali" mogli oddawać swoje głosy w sześciu różnych kategoriach - Filmie, Muzyce, Mediach, Teatrze, Książce i po raz pierwszy także za działalność w sieci.

 

Wit Szostak "Wróżenie z wnętrzności"

Nowości

W październiku w serii Kontrapunkty wydawnictwa Powergraph ukazała się najnowsza powieść Wita Szostaka "Wróżenie z wnętrzności".

 

Nowa książka Ziemowita Szczerka

Zapowiedzi

W listopadzie w Wydawnictwie Czarne ukaże się nowa książka Ziemowita Szczerka, autora "Siódemki" i "Przyjdzie Mordor i nas zje". Będzie nosiła tytuł "Tatuaż z tryzubem".

 

Co Tadeusz Różewicz trzymał w szufladzie?

Wydarzenia

Drobiazgi z szuflady poety trafią do Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Znalazły się wśród nich okulary poety, paczka papierosów, kalejdoskop, część zbioru monet, i wiele innych bibelotów. Będzie można je oglądać na wystawie "Wrocław 1945-2016", która właśnie postawie i będzie udostępniona zwiedzającym w przyszłym roku.

 

"Kulinarne podróże po Chorwacji" - przewodnik i książka kucharska w jednym

Nowości

Wydawnictwo książkowe National Geographic opublikowało właśnie przewodnik po zakątkach Chorwacji a zarazem znakomity zbiór przepisów kulinarnych opartych na tradycji chorwackiej i śródziemnomorskiej:

 

Wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Różewicza

Wydarzenia

Instytut Goethego w Warszawie serdecznie zaprasza na Wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Różewicza.

 

Tadeusz Różewicz in memoriam

W pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza Goethe-Institut i Media Kontakt zapraszają na wieczór poświęcony pamięci Poety.

 

Herbert i Różewicz na kamienicach. Nowe, świetne murale w Poznaniu

Wydarzenia

Na Jeżycach i Wildzie pojawiły się nowe murale - inne niż wcześniej były malowane w Poznaniu. Jeden wiersz napisali sami poznaniacy, pozostałe znamy z twórczości polskich poetów  

 

„Busem przez świat. Ameryka za osiem dolarów”

Nowości

Totalna jazda bez trzymanki! USA, Kanada i Meksyk za osiem dolarów dziennie. Trzy miesiące, sześcioro przyjaciół i jeden rozklekotany samochód. Dla ekipy Busem Przez Świat nie ma rzeczy niemożliwych! Starcie z gangiem, hamburgery z aligatora, indiańskie legendy, miasteczka widma przy Route 66. Magia Yellowstone, dzień w Dolinie Śmierci, miejskie wędrówki śladami filmów Tarantino. Awaria na spalonym słońcem pustkowiu i lekcje paddle boardingu. Przyjacielskie pogawędki z Tomaszem Adamkiem i...

 

Recenzja: „Na szlaku Czyngis-chana. Wielka wędrówka przez krainę nomadów” Tim Cope

Recenzje

Czy zastanawialiście się kiedyś ile to rzeczywiście jest 10 000 km i ile czasu potrzeba, aby przejechać taką odległość autem? Wyjeżdżając ze stolicy naszego kraju i chcąc dotrzeć na zachodni skraj kontynentu – do Lizbony musimy pokonać zaledwie nieco ponad 3 tysiące km, a przecież wydaje nam się to tak daleko! Jeśli sądzimy, że potrzeba dużo czasu, aby dotrzeć z Los Angeles do Nowego Jorku, albo z serca Alaski do Meksyku, to chyba nawet nie mieści nam się w głowie jeszcze dalsza podróż....

 

„Żyć, podróżować, pisać" - spotkanie z Markiem Zagańczykiem

Wydawnictwa

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oraz Wydawnictwo Zeszyty Literackie zapraszają na spotkanie z Markiem Zagańczykiem.

 

Recenzja: „Bajki rozebrane” Katarzyna Miller, Tatiana Cichocka

Recenzje

Od czasu do czasu lubię sobie poczytać Miller. Zazwyczaj Kaśka porywa w jakieś odludne miejsce jedną bądź kilka kobiet i gadają bez przerwy – o facetach, dzieciach, marzeniach, błędach i emocjach. Tym razem do znanej psychoterapeutki trafiła dziennikarka Tatiana Cichocka, a rozmawiały o baśniach.

 

Ukazała się radiowa autobiografia Tadeusza Różewicza

Wydarzenia

– On gościł w radiu często i na różne sposoby: jako pisarz, jako lektor własnych utworów, jako komentator polskiej kultury – wspominał w Dwójce, w dniu 93. urodzin autora "Kartoteki", dr Marek Kulesza, opowiadając o płycie "Autobiografia radiowa Tadeusza Różewicza".

 

Różewicz Open Festiwal

Wydarzenia

Premiery spektakli, projekcje filmowe, wystawy, spotkania z artystami przypomną twórczość Tadeusza, Stanisława i Janusza Różewiczów podczas Różewicz Open Festiwal Radomsko 2014.

 

Recenzja: Idealny falsyfikat. „Podróże Jana z Mandeville”

Recenzje

Czternasty wiek przyniósł Europie wiele zmian. Rozpoczęła się wojna stuletnia między Francja i Anglią, nad kontynentem szalała przez kilka lat epidemia dżumy, a Polsce śmierć Bolesława Krzywoustego przyniosła rozbicie dzielnicowe. Gdzieś jednak w tle tych wydarzeń wciąż rozwijała się literatura. Dzisiaj już praktycznie całkowicie zapomniana, badana jedynie przez filologów, jednak w swym czasie niezwykle popularna.

 

Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej…

Księgarnie

Zapraszamy na spotkanie z autorem Piotrem Milewskim "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"… moderuje Wojciech Przesmycki.  

spotkanie autorskie, promocja książki, Piotr Milewski, już jako mały chłopiec, kochał podróże koleją, kiedy skończył 7 lat zaliczał się do grona doświadczonych pasażerów…podróżując pociągiem zadawało mu się, że odbyw a podróż w kosmos…pewnego dnia w mieszkaniu swojego kolegi Grzegorza-który znał wszystkie rozkłady jazdy i poznał wszystkie kolejowe trasy na terenie Polski- w ręce Piotra wpada album o drogach żelaznych. Jest w tym albumie jedno zdjęcie, przedstawiające „…ciemnozieloną lokomotywę jadącą nasypem. U podnóża ścieliła się trawiasta równina, w tle zachodziło słońce. Pociąg rzucał długi cień. Tory nie miały końca(…)” W wieku 30 lat, Piotr wsiadł pewnego deszczowego dnia w pociąg…z zapisków podróży Piotra, ze starych kronik…z dzienników Czechowa, z poezji Blaise’a Cendrarsa…z rozmów z prowadnicą, z rosyjska milicją, z uczestnikami święta 60. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, z rozmów z Dymitrem…Borysem Michałowiczem Aszurowem…z Roksaną…i nie tylko…z tych zapisków, z tych spotkań podlanych herbatą i wódką …powstała książka pod tytułem „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”. Książka ukazała się w Wydawnictwie Znak.
 

Różewicz: całe życie. Wieczór wierszy i wspomnień

Wydawnictwa

Katedra Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zaprasza na spotkanie "Różewicz: całe życie. Wieczór wierszy i wspomnień".

 

Pogrzeb Tadeusza Różewicza we wtorek w Karpaczu

Wydarzenia

Pogrzeb Tadeusza Różewicza odbędzie się we wtorek w Karpaczu (Dolnośląskie). Poeta spocznie na ewangelickim cmentarzu przy pochodzącej z przełomu XII i XIII w. drewnianej świątyni Wang.

 

Zmarł Tadeusz Różewicz

Wydarzenia

24 kwietnia w wieku 93 lat zmarł jeden z najważniejszych poetów współczesnych, należący do najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.

 

Święta w Barcelonie? Przewodniki z Wydawnictwa Bezdroże

Nowości

Marzy Wam się oderwanie od codzienności i kilka dni w przepięknych europejskich miastach? Wydawnictwo Bezdroża poleca przewodniki po Barcelonie, Berlinie i Lwowie w promocyjnych cenach.

 

Plany wprowadzenia jednego podręcznika grożą obniżeniem jakości edukacji

Wydawnictwa

Rządowe plany wprowadzenia jednego podręcznika dla wszystkich pierwszoklasistów grożą obniżeniem jakości edukacji – przestrzegają środowiska nauczycieli i rodzice. Wątpliwości budzi bardzo krótki czas na jego napisanie, który może wpłynąć na pojawienie się błędów merytorycznych w publikacji i nieprzygotowanie nauczycieli do pracy z nią.

 

"Zjadłem Marco Polo" – Posmakuj Azji

Nowości

Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazała się w styczniu publikacja pt. "Zjadłem Marco Polo" Krzysztofa Samborskiego. Autor mówi o sobie, że jest dziennikarzem; już nie turystą, ale jeszcze nie podróżnikiem.

 

Dyskusja o szansach i zagrożeniach związanych z upowszechnieniem się Internetu + Amelia Andersdotte

Internet

Dyskusja o szansach i zagrożeniach związanych z upowszechnieniem się Internetu + Amelia Andersdotter

 

Kiermasz Książka pod Choinkę

Od 6 do 8 grudnia 2013 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie trwać będzie druga edycja Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE. Istotnym elementem tegorocznego wydarzenia będzie Kiermasz „Książka pod Choinkę”.    

 

Poezja Szymborskiej i Różewicza w Tajpej

Rynek zagraniczny

Na Tajwanie ukazały się przekłady poezji Wisławy Szymborskiej i Tadeusza Różewicza.

 

Fragment nowej książki Mrożka

Nowości

Od dziś, w księgarniach w całej Polsce, są dostępne Listy 1959–1994 Sławomira Mrożka i Gunnara Brandella. Prezentujemy fragment - kilka listów, otwierających książkę.

 

840 prac w konkursie na najlepsze tłumaczenie Różewicza

Wydarzenia

Konkurs na najlepsze tłumaczenie na język rosyjski wierszy Tadeusza Różewicza wzbudził olbrzymie zainteresowanie na całym świecie. Jest on organizowany przez Fundację "Za Waszą i Naszą Wolność" przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki.

 

Kiermasz „Ksiązka pod choinką" podczas Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE

Od 6 do 8 grudnia 2013 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie trwać będzie druga edycja Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE. Istotnym elementem tegorocznego wydarzenia będzie Kiermasz „Książka pod Choinkę”.

 

Striptiz neurotyka, czyli książka dziennikarski Gazety Wyborczej o Mrożku

Nowości

Jakim człowiekiem był Sławomir Mrożek? O tym opowiada Małgorzata I. Niemczyńska, dziennikarka Gazety Wyborczej, w pierwszej książce poświęconej pisarzowi wydanej po jego śmierci. Tom "Mrożek. Striptiz neurotyka", wydany nakładem Agory

 

Ostatnia droga Sławomira Mrożka

Wydarzenia

Sławomir Mrożek, zmarły 15 sierpnia, zostanie dziś pochowany w Panteonie Narodowym w. kościele Św. Piotra i Pawła w Krakowie

 

Angielscy czytelnicy głosują na Różewicza

Wydarzenia

Angielskie wydanie tomu "Matka odchodzi" [Mother Departs] Tadeusza Różewicza znalazło się w finale The People’s Book Prize, brytyjskiej nagrody przyznawanej przez czytelników.

 

Mini-opowiadania Mrożka w Tygodniku Powszechnym

Wydarzenia

W najnowszym numerze Tygodnika Powszechnego znalazły się mini-opowiadania Sławomira Mrożka publikowane w tymże piśmie na początku lat 90.

 

Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie

Wydarzenia

Prochy Sławomira Mrożka zostaną złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Pogrzeb pisarza, który odbędzie się we wrześniu, będzie miał charakter religijny.

 

Zmarł Sławomir Mrożek

Wydarzenia

Jak poinformowało Wydawnictwo Literackie i Oficyna Noir Sur Blanc, 15 sierpnia nad ranem w wieku 83 lat zmarł w Nicei światowej sławy pisarz, intelektualista, autorytet i ważna postać dla wielu pokoleń Polaków - Sławomir Mrożek.

 

Recenzja: „Podróże między kobiecością a męskością”, red. naukowa Aneta Chybicka, Natasza Kosakowska-Berezecka i Paulina Pawlicka

Recenzje

Stereotypy dotyczące płci towarzysząc nam praktycznie na każdym kroku: gdy szukamy ścieżki kariery dla siebie, słuchamy dowcipów o blondynkach, ścieramy w relacjach z bliskimi. Ta drażliwa kwestia doczekała się badań naukowych jej poświęconych i choć może się wydawać, że zagadnienia, które się na nią składają są trudne do zmierzenia – wytrwali badacze z uporem liczą i przedstawiają na wykresach cechy pożądane u kobiet i mężczyzn, zadowolenie z życia, jakość związków i wiele...

 

Dawna Warszawa w książkach Iskier

Nowości

Wydawnictwo ISKRY na kartach swoich książkach opowiada historię życia codziennego dawnej Warszawy. Znajdziemy tam zarówno detale dotyczące prozy życia: cen w sklepach, warunkach życia, sposobach podróżowania ale i o ciemnej stronie miasta: rzezimieszkach, więzieniach.

 

Maraton czytania dzieł Mrożka na Dworcu Centralnym w Warszawie

Wydarzenia

W poczekalni Dworca Centralnego odbył się maraton czytania tekstów Sławomira Mrożka, zorganizowany w ramach Big Book Festival. Dyrektor programowy Anna Król opowiedziała o inicjatywie przed kamerami "Co Za Tydzień".

 

"Dziennik Polski": Archiwum Mrożka w Szwajcarii, nie w Polsce

Wydawnictwa

Rękopisy wybitnego dramaturga Sławomira Mrożka trafiły do Szwajcarii. Decyzję o umieszczeniu ich poza Polską podjął pisarz i jego żona Susana Osorio-Mrożek - informuje "Dziennik Polski".    

 

Podróże Zeszytów Literackich

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie prezentują niezwykłą literacką serię zatytułowaną "Podróże". Każdy z nas nawet najbardziej wybredny podróżnik znajdzie tu dla siebie swoją ulubioną literacką trasę:

 

MPK czyli Miejskie Podróże Książkowe przez Poznań

Wydarzenia

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wraz z poznańskim start-upem Audeo przygotowały dla poznaniaków propozycję podróży pełnej zagadkowych historii i klasyki polskiej literatury.

 

Spotkanie z okazji premiery 3 tomu "Dziennika" Sławomira Mrożka

Wydarzenia

Mniej wymyślać – więcej myśleć. Mniej patrzeć – więcej widzieć. Mniej w kółko – więcej po prostu. Mniej więcej.   Sławomir Mrożek, 22 maja 1982   7 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się trzeci tom Dziennika Sławomira Mrożka, obejmujący lata 1980-1989. Tym samym dobiega końca jedno z najważniejszych dla polskiej kultury przedsięwzięć edytorskich. Pisany przez kilkadziesiąt lat, w trzydziestu kilku miastach, kilkunastu krajach i na trzech kontynentach Dziennik Mrożka...

 

Grad nagród dla Wydawnictwa Bezdroża

Ostatni tydzień w związku z Warszawskimi Targami Książki oraz galą rozdania Travelerów 2012 był dla Wydawnictwa Bezdroża szczególnie podniosły i ważny.

 

Dzień Mrożka w Radiowej Jedynce - 12 marca

Wydarzenia

Właśnie ukazał się trzeci, ostatni tom "Dziennika" Sławomira Mrożka obejmującego lata 1980-89.Z tej okazji we wtorek, 12 marca, przez cały dzień w Programie I Polskiego Radia można posłuchać fragmentów "Dziennika" Sławomira Mrożka, wybrane z radiowego archiwum.

 

Sławomir Mrożek, Dziennik 1980-1989, tom 3

Nowości

Trzeci tom Dzienników Sławomira Mrożka. Zwieńczenie jednego z najważniejszych wydarzeń w literaturze XX wieku.

 

Literacki Wrocław 2016

Wydarzenia

Wrocław szykuje się do godnego noszenia tytułu europejskiej stolicy kultury 2016. Wśród wielu zapowiedzianych planów i wizji najbliższych kilku lat intensywnej kulturalnej terapii w stolicy Dolnego Śląska znalazły się także działania literackie.

 

Nowa książka Tadeusza Różewicza od 29 listopada w sprzedaży

Zapowiedzi

Od poniedziałku, 3 grudnia tom „to i owo” będzie dostępny w księgarniach w całej Polsce w miękkiej i (limitowanej) twardej oprawie. Natomiast od czwartku można go zamówić w księgarni poezjem.pl. To ósma książka wrocławskiego poety wydana przez Biuro Literackie.

 

"Niedoparki" - czeski bestseller Afery wkrótce w Polsce

Zapowiedzi

Czy Tobie również giną skarpetki? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego skarpetki giną bezpowrotnie i nigdy nie udaje się znaleźć drugiej sztuki do pary?

 

Spotkanie z Krzysztofem Środą

Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Środą, autorem książki "Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych".

 
 
 

Różewicz Open Festiwal

Wydarzenia

Festiwal OPEN RÓŻEWICZ to wydarzenie wyjątkowe, stanowiące wyraz hołdu nie tylko społeczności miasta, w którym Janusz, Stanisław i Tadeusz Różewiczowie spędzili swoje młode lata, lecz wszystkich, dla których wzruszenia artystyczne są jak powietrze, czymś niezbędnym do życia.  

 

"Było, minęło... W kuchni i na salonach X muzy" Stanisława Różewicza

Nowości

Wspomnienia Stanisława Różewicza, cenionego reżysera filmowego, brata poety Tadeusza Różewicza. Droga zawodowa, sylwetki przyjaciół i współpracowników, historia powstawania filmów, podróże zagraniczne, świat festiwali filmowych, zmagania z cenzurą i peerelowską rzeczywistością. Zwięzłe relacje przeplatają się z anegdotami z planu filmowego, tajnikami warsztatu reżysera i scenarzysty, impresjami z podróży. Książkę uzupełniają fotografie i dokumenty z archiwum rodzinnego oraz Posłowie i rysunki...

 

Nowa książka Macieja Iłowieckiego w Wydawnictwie Salwator

Nowości

We wrześniu w Wydawnictwie Salwator ukazała się najnowsza książka Macieja Iłowieckiego – „Gen Boga. 53 podróże umysłu".

 

Przypowieść Mrożka w Krakowie

Wydarzenia

"Karnawał albo druga żona Adama" - nowy utwór mistrza dramatu, Sławomira Mrożka wystawi jesienią 2013 r. krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego - informuje "Dziennik Polski".

 

"Było, minęło"

Zapowiedzi

Już we wrześniu nakładem wydawnictwa ISKRY do księgarń trafi "Było, minęło... W kuchni i na salonach X muzy" autorstwa Stanisława Różewicza - brata słynnego poety.

 

Czekamy na wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza

Wydarzenia

W środę, 1 sierpnia upłynął termin zgłaszania prac na IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, który organizowany jest w ramach Różewicz Open Festiwal w Radomsku.

 

Tajski epizod z dreszczykiem

Nowości

Tropikalny raj z pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą, mekka nisko budżetowych turystów podróżujących z plecakami, kraina niewygórowanych cen i... wszelkiego rodzaju uciech cielesnych, a także rozmaitych uniesień duchowych.

 

Polska poezja w finale Griffin Poetry Prize

Joanna Trzeciak, tłumaczka na język angielski poezji Tadeusza Różewicza znalazła się w finale międzynarodowej nagrody poetyckiej Griffin Poetry Prize. Jej wybór wierszy polskiego poety ze wstępem Edwarda Hirscha ukazał się w zeszłym roku w USA pod tytułem "Sobbing superpower". Wydany został przez W. W. Norton & Company.

 

Międzynarodowy Tydzień Książki i Prasy w Cervantesie

Wydarzenia

Tydzień książki w Instytucie Cervantesa Książki, Róże i goście specjalni: m.in. José Maria Guelbenzu oraz José Ángel Cilleruelo, autor "Na zachód od Warszawy".

 

Bo do tanga trzeba Mrożka. Pisarz doktorem honoris causa

Każdy z nas zna chociaż jeden utwór Sławomira Mrożka. Młodsi czytali w szkole "Wesele w Atomicach", w liceum - już obowiązkowo "Tango". W Katowicach 23 marca Sławomir Mrożek odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

 

Sławomir Mrożek odwiedzi Polskę

Sławomir Mrożek odwiedzi Polskę. Pisarz podczas pobytu spotka się z czytelnikami w Katowicach i Krakowie. 23 marca będzie podpisywał książki w Księgarni Matras na ul. Stawowej 10 w Katowicach. Początek o godz. 17.00. Z krakowskimi czytelnikami dramaturg spotka się 26 marca w Księgarni Pod Globusem na ul. Długiej 1 o godz. 16.00.  

 

Wielki powrót Terry'ego Goodkinda z cyklem "Miecz prawdy!"

Nowości

Twórca bestsellerowej sagi fantasy "Miecz prawdy", Terry Goodkind, po czterech latach milczenia zaskoczył czytelników powieścią, której sprzedaż po jednym miesiącu wywindowała Goodkinda po raz kolejny na pierwsze miejsce listy bestsellerów „New York Timesa”, jednocześnie spychając z tej pozycji najnowszą powieść George’a R.R. Martina.

 

Odyseja Mrożka trwa - II tom Dzienników"

Zapowiedzi

Drugi tom "Dziennika" Sławomira Mrożka, obejmujący zapiski z lat 1970-1979, trafi do księgarń 25 stycznia - zapowiada Wydawnictwo Literackie.

 

Konkurs z nagrodami: Autor pod choinkę

Autor pod choinkę - napisz, z kim chcesz się spotkać w bibliotece i zgarnij Różewicza z autografem!

 

"Pułapka" Tadeusza Różewicza jako opera

Tekst dramatu wrocławskiego poety posłużył jako podstawa libretta opery, którą specjalnie na zamówienie miasta Wrocław skomponował Zygmunt Krauze. Światowa premiera dzieła w sobotę 17 grudnia będzie zwieńczeniem Roku Różewicza w stolicy Dolnego Śląska.  

 

Nagroda dla Wydawnictwa Literackiego

Nagrody

Wydawnictwo Literackie zostało laureatem grudniowej edycji Krakowskiej Książki Miesiąca. Jury nagrody doceniło w ten sposób edycję "Dziennika" i listów Sławomira Mrożka, ze szczególnym uwzględnieniem korespondencji ze Stanisławem Lemem. To pierwszy przypadek w całej dotychczasowej historii Krakowskiej Książki Miesiąca, aby wyróżnienie otrzymał nie autor, ale wydawnictwo.

 

"Wbrew sobie" - rozmowy z T. Różewiczem.

Zapowiedzi

Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem to pierwszy książkowy zbiór wywiadów z twórcą Kartoteki oraz jego rozmów z przyjaciółmi. Premiera tego wyjątkowego tomu jest zwieńczeniem obchodów 90. urodzin jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, laureata wielu prestiżowych nagród (m.in. PEN Clubu, Nike, Złotego Berła, Silesiusa).

 

Mrożek zawitał do Gdyni

Światowej sławy dramaturg Sławomir Mrożek przyjechał na VI Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, by przewodniczyć jego jury.

 

MPK - Miejskie Podróże Książkowe

Fundacja Bookarest oraz portal lubimyczytać.pl zapraszają do udziału w akcji "MPK=Miejskie Podróże Książkowe". To kampania społeczna, mająca na celu promocję czytelnictwa w poznańskich tramwajach i autobusach, opierająca się na założeniu pożytecznego wykorzystywania czasu.

 

Dolnośląska Nagroda Kulturalna Silesia dla Różewicza

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia Sejmiku Województwa Dolnośląskiego otrzymał w poniedziałek znany poeta i dramatopisarz Tadeusz Różewicz. Nagrodę w imieniu laureata odebrała żona w Zamku Książ pod Wałbrzychem na uroczystej sesji wyjazdowej sejmiku.

 

Polacy wśród kandydatów do Nagrody Nobla

Szwedzcy krytycy literaccy wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wymieniają Polaków Adama Zagajewskiego, Tadeusza Różewicza oraz Olgę Tokarczuk. Tegorocznego laureata poznamy w czwartek.

 

Uważaj - Facebook śledzi każdy twój ruch, nawet po wylogowaniu

Internet

Imperium społecznościowe Facebook w ostatnich dniach zaprezentowało kilka nowych "funkcji" na swojej platformie, które według wielu łamią zasady prywatności, naruszając je kompletnie.

 

Zadaj pytanie Mrożkowi

Już od jutra, za pośrednictwem portalu www.lubimyczytać.pl, każdy może zadać pytanie Sławomirowi Mrożkowi.

 

Jesienią rozmowy z Różewiczem

Zapowiedzi

Jeszcze w tym roku nakładem Biura Literackiego ukażą się Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem. Poza wszystkimi dotychczasowymi wywiadami z obchodzącym w październiku 90. urodziny wrocławskim poetą w tomie znajdą się także niepublikowane dotąd rozmowy Tadeusza Różewicza z Czesławem Miłoszem.

 

Sławomir Mrożek przyjedzie do Polski

Na tę wiadomość czekało wielu czytelników! Z okazji premiery tomu korespondencji, jaką Sławomir Mrożek prowadził ze Stanisławem Lemem, wybitny dramaturg przyjedzie w październiku do Polski.

 

Dzięki "Podróżom" traficie do miejsc niezwykłych. Jutro premiera

Nowości

Dzięki „Podróżom” traficie do miejsc niezwykłych. Od odmienionej Jerozolimy po wiatraki poruszające się dzięki własnym wiatrom. Od zimnych brytyjskich kempingów do olbrzymich, wspieranych pracą niewolników imperiów.

 

"Pieśń czasu" w Magu

Zapowiedzi

26 sierpnia do księgarń trafi nowość wydawnictwa Mag z serii "Uczta Wyobraźni" - "Podróże. Pieśń Czasu" Iana R. MacLeoda. Jak każda książka z tej serii zapowiada się smakowicie!

 

Seria "Podróże" Zeszytów Literackich

Nowości

"Żyć, podróżować, pisać. Być może najbardziej autentyczną literaturą jest dzisiaj ta, która nie posługuje się czystą wyobraźnią i fikcją, lecz mówi bezpośrednio o faktach i rzeczach, owych szalonych i zawrotnych przemianach, które - jak powiada Ryszard Kapuściński - nie pozwalają uchwycić świata jako całości". Claudio Magris.

 

Różewicz Open Festiwal

Miejski Dom Kultury w Radomsku jest organizatorem cyklicznego wydarzenia, jedynego poświęconego twórczości braci Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili właśnie w Radomsku. W tym roku zaplanowana jest kolejna edycja Różewicz Open Festiwal w ramach, którego przeprowadzany jest III Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza, który trwa do 1 sierpnia 2011 roku.

 

Konkurs poetycki im. Janusza Różewicza

Nagrody

Prezentujemy regulamin konkursu poetyckiego imienia Janusza Różewicza.

 

Kartoteka" Różewicza w hali fabrycznej

  Inscenizacja "Kartoteki" Tadeusza Różewicza w hali fabrycznej to główne wydarzenie rozpoczynającego się w niedzielę trzydniowego Prologu do Różewicz Open Festiwal w Radomsku - rodzinnym mieście dramaturga i poety.

 

Różewicz - rozrzucanie i zbieranie poety we Wrocławiu

We wtorek we Wrocławskim Teatrze Współczesnym rusza projekt "Różewicz rozrzucony". Przez pięć dni publiczność zobaczy sześć realizacji dramatów poety. Prezentację zwieńczy debata poświęcona jego twórczości

 

Różewicz po katalońsku

W Katalonii ukazała się polsko-katalońska antologia wierszy Tadeusza Różewicza. Tomik zatytułowano Udols d'un llop de paper. Opublikowało go wydawnictwo Edicions 96.

 

XI Dni Tischnerowskie - Kraków 27-30 kwietnia

Wydarzenia

Tematem przewodnim tegorocznych Dni będzie patriotyzm. Na sesji naukowej „Twarze i maski patriotyzmu” pojawią się m.in. Jerzy Szacki, Dariusz Gawin, Bronisław Łagowski, Dariusz Kosiński i Jan Čarnogursky. Główny wykład wygłosi Władysław Stróżewski. Zobaczymy również spektakl „Ojczyzna Tischnera” z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra.

 

Projekt SPLOT Szewska - imprezy kulturalno-handlowe

W dniach 16-17 kwietnia (sobota-niedziela) już po raz drugi ulica Szewska we Wrocławiu zostanie... rozpleciona. Na Szewskiej splotą się liczne wydarzenia kulturalno-handlowe.    

 

"Historia pięciu wierszy"

Zapowiedzi

Na tydzień przed tegoroczną edycją Portu Wrocław (8-10 kwietnia), ukazała się "Historia pięciu wierszy" Tadeusza Różewicza. Książka wyjątkowa, zapewniająca intymne spotkanie z poetą, składająca się z rękopisów wierszy oraz komentarzy autora. To czwarta po "Wycieczce do muzeum", "Marginesie, ale..." oraz "Kartotece: reprincie" publikacja Biura Literackiego wydana z okazji Dnia Tadeusza Różewicza w ramach tegorocznego festiwalu.  

 

Obchody roku Różewicza

Pokaz spektakli opartych na dramatach Tadeusza Różewicza, publiczne czytanie utworów poety, debaty poświęcone jego twórczości zaplanowano w ramach projektu „Różewicz rozrzucony”, który przygotowują wrocławski Teatr Współczesny i Teatr Nowy w Krakowie.

 

Tadeusz Różewicz "Kartoteka: reprint"

Nowości

W ramach obchodów "Roku Tadeusza Różewicza" Biuro Literackie przy współpracy z Instytutem Grotowskiego wydało "Kartotekę: reprint" - rękopisy sztuki Tadeusza Różewicza. W starannie odwzorowanym skoroszycie znalazły się dwa warianty dramatu z 1957 i 1958 roku, zapisane na luźnych kartkach i w kratkowanym bloku.    

 

Mrożek wśród nominowanych do nagród MocArty

Wydarzenia

Dziennik 1. 1962-1969 Sławomira Mrożka, wokalistka Ania Dąbrowska, szef Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn, reżyser i scenarzysta Jerzy Skolimowski - to niektórzy nominowani do nagród Radia RMF Classic MocArty. Głosować można od wtorku na stronie radia.

 

Kartoteka: reprint i Historia pięciu wierszy Różewicza

Zapowiedzi

"Kartoteka": reprint oraz "Historia pięciu wierszy" to kolejne publikacje Tadeusza Różewicza w Biurze Literackim. Po dwóch poetyckich książkach, tomie opowiadań oraz zbiorze szkiców wrocławskie wydawnictwo proponuje czytelnikom rękopis Kartoteki oraz faksymile pięciu wierszy.

 

Festiwal Literacki w Dżajpur i polska poezja

Prosto do hinduskich serc trafiają słowa z wierszy Szymborskiej i Różewicza. Festiwal Literatury w Dżajpur tylko poetycką miłość podsyca. Posłuchaj relacji Polskiego Radia z Indii!

 

"Bitwa o Kościół" - "Takiej dyskusji o Kościele w Polsce nie mieliśmy od 20 lat."

Bitwa o Kościół to książka, jakiej jeszcze nie było. Dwóch księży postanowiło rozpocząć dyskusję na kościelne tematy bolące i często niełatwe.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.