RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Ukazał się „Ruch Wydawniczy w Liczbach 2015"

Nowości

Sześćdziesiąty pierwszy rocznik „Ruchu Wydawniczego w Liczbach” prezentuje dane dotyczące produkcji wydawniczej w roku 2015. Zostały w nim uwzględnione publikacje wydane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Ruch Wydawniczy w Liczbach LX: 2014 już jest!

Nowości

Biblioteka Narodowa opublikowała już 60. numer rocznika „Ruch Wydawniczy w Liczbach”. Raport obejmuje szczegółowo opracowane dane na temat produkcji wydawniczej w roku 2014.

 

Recenzja: "Polski ruch oporu 1939-1947" David G. Williamson.

Recenzje

Największą zaletą tej raczej przeciętnej książki jest... narodowość autora.   W naszej historii doznaliśmy tak wielu nieszczęść, że powoli zaczęliśmy się przyzwyczajać do roli pokrzywdzonego „Chrystusa Narodów”, którego cierpienie czyni uszlachetnia. Katastrofalny w skutkach mesjanizm stał się dla nas wymówką przed podejmowaniem jakichkolwiek prób poprawy swojej sytuacji. Wyparliśmy ze swojej historycznej świadomości pojęcia rozsądku, które zastąpiliśmy kapitulanckimi „moralnym...

 

Polski ruch oporu 1939-1947 - zapraszamy do księgarń!

Nowości

Właśnie trafiła do księgarń publikacja Davida G. Williamsona „Polski ruch oporu 1939-1947". Autor świetnie przyjętej Zdradzonej Polski, dokonuje oceny działalności, roli i spuścizny polskiego ruchu oporu, prowadzącego walkę z nazistowskimi i radzieckimi siłami okupacyjnymi.

 

Recenzja: „Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej” Tomasz Ciesielski

Recenzje

,,Ciało jest naszym ogólnym sposobem posiadania świata” – tymi słowami, zaczerpniętymi z rozważań Merleau-Ponty’ego warto rozpocząć pisanie o książce Tomasza Ciesielskiego ,,Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej”. Studium, które udostępnia Czytelnikowi autor wzbogaca skromną jeszcze tradycję badawczą, jaką dysponuje teatrologia i performatyka.

 

Wymagaj niemożliwego. Wywiad z Jurijem Andruchowyczem

W rozmowie z Agnieszką Grzegorzewską ukraiński pisarz opowiedział m.in. o tym, jaka jest rola literatury i pisarzy w wydarzeniach na Majdanie i w wojnie na wschodzie Ukrainy.

 

Czeski rabin i ukraiński działacz na MSA

Karol Sidon, czeski pisarz, a także od 25 lat praski rabin oraz ukraiński pisarz, poeta, tłumacz i działacz Jurij Andruchowycz byli 16 lipca gośćmi wrocławskiej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich.

 

Justyna Bargielska i Sofija Andruchowycz na MSA

Jedna z najciekawszych polskich poetek, prozaiczka, felietonistka „Znaku” i „Ruchu Muzycznego”, Justyna Bargielska oraz Sofija Andruchowych, ukraińska pisarka, tłumaczka, publicystka, która w najnowszej książce opowiedziała historię swojego rodzinnego Iwanofrankowska.

 

Recenzja: „Okruchy tamtych dni", Stanisław Jarzyna ps. Piontek

Recenzje

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, iż publikacje dotyczące Powstania Warszawskiego pokazują zwykle całą dramaturgię wojenną tamtej największej miejskiej totalnej bitwy na śmierć i życie z niemieckim okupantem.

 
 

Inspiratorki, liderki, założycielki - ukazał się leksykon wybitnych Polek

Nowości

"Inspiratorki, liderki, założycielki. Aktywność przedstawicielek katolickich wspólnot i ruchów kobiecych w Polsce (1805-1963)" - to opracowanie badaczki ruchu kobiecego w Polsce, dr Moniki Waluś. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa KUL.

 

Zaproszenie na spotkanie autorskie: Pamiętnik z Powstania Warszawskiego (Powiśle-Warszawa)

Wydawnictwa

Wnuczka p. Stanisława Jarzyny, w swoim imieniu i awojej Rodziny, serdecznie zaprasza Państwa na spotkanie promujące świeżo wydany Pamiętnik powstańczy jej Dziadka - Stanisława Jarzyny "PIONKA", dowódcy grupy walczącej na Powiślu (Zgrupowanie KRYBAR).    

 

Recenzja: „Szcze ne wmerła i nie umrze” Paweł Smoleński

Recenzje

Od pewnego czasu o Ukrainie znów zaczęło się robić głośno w serwisach informacyjnych. Od pomarańczowej rewolucji, która zachwiała starymi podziałami i odbiła się szerokim echem w Europie, wszakże minęło już 10 lat. Lat, które z perspektywy czasu okazały się zmarnowane. Sytuacja polityczna, socjalna naszych wschodnich sąsiadów nie uległa znaczącej poprawie, a ludzie z dnia na dzień stawali się coraz bardziej sfrustrowani niekompetencją i nieuczciwością wybranych przez siebie przedstawicieli...

 

Nowości Wydawnictwa Sic!: Okruchy tamtych dni" i inne

Nowości

Polecamy nasze nowości. Znajdziecie je w dobrych księgarniach, w tym, w naszej księgarni internetowej (tu z 20% rabatem!) wydawnictwo-sic.com.pl: Okruchy tamtych dni. Powstanie Warszawskie na Powiślu 1 sierpnia – 6 września 1944 Pamiętnik Stanisław Jarzyna ps. Pionek.

 

Bruno Schulz. Festiwal 2014 - ATLAS ESTREMO

Dokładnie za tydzień, pierwszego dnia Bruno Schulz. Festiwal 2014 zapraszamy na niezwykłe wydarzenie: koncert Jurija Andruchowycza i zespołu Karbido. Panowie po raz pierwszy we Wrocławiu pokażą swój nowy projekt zatytułowany ATLAS ESTREMO:

 

Recenzja: „Pełnić służbę całym życiem.Ruch harcerski jako przykład działań organizacji pozarządowych"

Recenzje

Pełnić służbę całym służbę całym życiem. Ruch harcerski jako przykład działań organizacji pozarządowych .Wdrażających do życia w społeczeństwie obywatelskim Ewy Palmer-Kabacińskiej to przykład całościowej analizy ruchu harcerskiego od czasów powstania czyli od końca XIX wieku aż do czasów nam współczesnych.  

 

Jurij Andruchowycz nagrodzony

Nagrody

Ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz został uhonorowany nagrodą im. Hannah Arendt. Nagrodzono go za wkład w walkę o niepodległość i demokratyzację Ukrainy.  

 

"Podróż na jednej nodze"

Stop. Koniec jazdy. Było wspaniale! Było wspaniale, ale co dalej? Podróż na jednej nodze to podróż bardzo szybka. W taką podróż – w przenośni i dosłownie – udaje się ślimak Jaś, który chce odwiedzić w dniu imienin ukochaną cioteczkę.

 

Ciekawy tytuł Alethei: "Kultura krytyki" MacDonald Kevin

Nowości

Wydawnictwo Aletheia i Portal Księgarski polecają pracę Kevina MacDonalda "Kultura krytyki. Ewolucjonistyczna analiza zaangażowania Żydów w XX-wieczne ruchy intelektualne i polityczne", która pozwoli nam zrozumieć skomplikowane kulturowe uwarunkowania żydowskiej etniczności.

 

Jak się bawić z dziećmi?

Dzieci potrzebują ruchu, aktywności i działania. Chcą zdobywać nowe doświadczenia, które są niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. Zabawy zebrane w tym tomie zachęcają do aktywnego ruchu, uczą umiejętności społecznych, poznawczych i językowych. Motywują dzieci do efektywnej pracy, wpływają także na rozwój zdolności motorycznych.

 

Spotkania z nominowanymi dp Angelusa

Wydarzenia

Zapraszamy na spotkania z pisarzami nominowanymi do Nagrody Literackiej Europy Wschodniej. Do Wrocławia zawitają m. in. Szczepan Twardoch, Oksana Zabużko czy György Spyro.

 

Recenzja: "Pedeutologia" Jolanta Szempruch

Recenzje

"Pedeutologia. Studium teoretyczno-pragmatycze" opublikowane zostało w cenionej na rynku serii podręczników akademickich "Pedagogika Nauce i Praktyce" przez Oficynę Wydawniczą Impuls.

 

II Kongres Ruchów Miejskich w Łodzi - 12-14 października, piątek-niedziela

Wydarzenia

W ciągu ostatnich kilku lat w większości polskich miast zaczęły aktywizować się oddolne grupy mieszkańców, chcących odgrywać istotną rolę w współtworzeniu miasta.

 

"Początku ruchu olimpijskiego w Polsce"

Zapowiedzi

Chciałbyśmy dzisiaj zainteresować Państwa książką "Początki ruchu olimpijskiego w Polsce" autorstwa Ryszarda Wryka. Publikacja ta została wydana przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje z Poznania. Dom Wydawniczy REBIS jest wyłącznym dystrybutorem tej pozycji.

 

Wczoraj do księgarń trafiło "Przebudzanie świętego ciała - tybetańska joga oddechu i ruchu"

Nowości

Wczoraj do księgarń trafiło "Przebudzanie świętego ciała - tybetańska joga oddechu i ruchu". Jej autor Tenzin Wangyal Rinpocze (założyciel i duchowy kierownik Instytutu Ligmincza, organizacji non-profit, której celem jest zachowanie starożytnych nauk, sztuk, języka i literatury Tybetu) już za tydzień odwiedzi Polskę. Z Mistrzem spotkać się będzie można 18 lipca o 20:00 w ośrodku Czamma Ling w Wildze.

 

Kiosk Ruchu na Rzecz Wolnej Sprzedaży (i szybkiego kupna )

KIOSK RUCHU na RZECZ WOLNEJ SPRZEDAŻY ( i szybkiego kupna ) czyli Stoisko Centrali i Ligatura na Warszawskich Targach Książki i Festiwalu Komiksowa Warszawa.

 

" Testament" Barucha Milcha z serii "Żydzi polscy" - z płytą CD zawierającą skany rękopisu już w księgarniach!

Zapowiedzi

Testament Barucha Milcha to wstrząsające świadectwo spisane przez żydowskiego lekarza, który od lipca 1943 do marca 1944 ukrywał się na strychu polskiego domu w Tłustem na Ukrainie. Przejmujący obraz nie tylko okrucieństwa najeźdźców, skomplikowanych stosunków panujących pomiędzy polską, ukraińską i żydowską ludnością miasteczek Podola, ale też przedwojennych losów pokolenia młodych polskich Żydów.    

 

Palikot: książka K. Szczuki i K. Bratkowskiej o aborcji - podręcznikiem

Ruch Palikota będzie domagał się, by "Dużą książkę o aborcji" Kazimiery Szczuki i Katarzyny Bratkowskiej wpisano na listę podręczników MEN - powiedział w piątek Janusz Palikot. Sprzeciwia się też temu, że sieć Empik przeniosła tę pozycję z działu młodzieżowego do innego.

 

Boris Gorbaczewski - Przez wojenną zawieruchę

Recenzje

Jak opowiedzieć wojnę, swoją osobistą wojnę, tak aby bez patosu, egzaltacji i hurra patriotyzmu przekazać jej prawdę przyszłym czytelnikom? Myślę, że to pytanie zadaje sobie każdy autor wojennych wspomnień.

 

Wydawnictwo Waneko zaprasza na promocję "Świata z papieru i stali"

Wydawnictwo Waneko zaprasza na spotkanie z autorami książki „Świat z papieru i stali - Okruchy Japonii” Martyną i Atsuhiko Taniguchi.

 

Pisarz, który ostrzegał przed Breivikiem

Kryminał Henninga Mankella wpisuje się w lipcową masakrę w Norwegii oraz dyskusję na temat faszystowskich ruchów w Skandynawii.

 

Spotkanie z Barbarą Konstanty-Ignaciuk

Drodzy Czytelnicy! Mamy dla Was niespodziankę! Serdecznie zapraszamy już teraz na tegoroczny 751 Jarmark Dominikański a tam na spotkanie z naszą autorką Panią Barbarą Konstanty Ignaciuk. Na stoisku autorskim będzie okazja porozmawiać z pisarką oraz nabyć książkę „Dziecko z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej ADHD i ADD” wraz z autografem.

 

Konkurs z Rebisem

Konkursy

Portal Księgarski oraz Dom Wydawniczy Rebis zapraszają do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym poświęconym książce "Przez wojenną zawieruchę" Borisa Gorbaczewskiego.

 

Ruch: nowe kioski, logo i usługi

Wydarzenia

Ruch ogłosił wprowadzenie nowego formatu kiosku oraz zaprezentował odświeżone logo firmy. Do 2016 r. firma zainwestuje w nową sieć 165 mln zł.

 

"Przez wojenną zawieruchę"

Nowości

"Zapomniany żołnierz" Guya Sajera to jedna z najsłynniejszych książek literatury wojennej jakie kiedykolwiek powstały. Dom Wydawniczy REBIS proponuje Państwu jej rosyjski odpowiednik "Przez wojenną zawieruchę" Borisa Gorbaczewskiego. Książka właśnie trafiła do księgarń.

 

Pakt dla kultury – stanowisko Koalicji

9.04.2011 obyło się posiedzenie organizacji pozarządowych ws zatwierdzenia tekstu Paktu dla Kultury. Pakt dla Kultury stworzony przez Ruch Obywateli Kultury jest pierwszą w demokratycznej Polsce propozycją umowy społecznej, której przedmiotem jest kultura.

 

Ruchomy pamiętnik - promocja książki w bibliotece

W imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku zapraszamy na spotkanie prezentujące projekt "Ruchomy pamiętnik", stworzony przez Galerię Interdyscyplinarną Młodzieżowego Centrum Kultury w Słupsku.

 

"Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót"

Zapowiedzi

13 stycznia premiera książki Briana Pattena: "Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót". Druga Biurowa premiera 2011 roku to zbiór 77 wierszy autora, który wpłynął na "nowe języki polskiej poezji".Wysoki poziom przekładów gwarantują Jerzy Jarniewicz, Tadeusz Sławek, Piotr Sommer i Andrzeja Szuba.    

 

Zawierucha - thriller społeczny i rodzinny

Zapowiedzi

"Zawierucha" to powieść obyczajowa, thriller społeczny i rodzinny, w którym nienawiść i wina grają pierwsze skrzypce. Pisarka z zaangażowaniem przedstawia niuanse i złożoność spraw związanych z molestowaniem w rodzinie oraz pułapki i słabości systemu prawnego w Wielkiej Brytanii, uchwalonego, by chronić ofiary.

 

"Okruchy zwierciadła"

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje swoją najnowszą pozycję, poświęconą słynnej rodzinie Tarkowskich - "Okruchy zwierciadła" Mariny Tarkowskiej.

 

Można wynosić książki z cmentarzyska w dowolnej ilości

Księgarnie

W podziemiach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego funkcjonuje Cmentarzysko Zapomnianych Książek - informuje "Metro". Po zapłaceniu 30 zł można zabrać z niego tyle książek, ile zdoła się unieść.  

 

Zygmunt Bauman gościem konferencji "Ruchy społeczne i polityka"

W czwartek 18 listopada o godz. 18.00 zapraszamy w imieniu Organizatorów na wykład prof. Zygmunta Baumana i oficjalną premierę pierwszego polskiego wydania jego książki "Socjalizm. Utopia w działaniu" wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

 

Kolekcja archiwalna „Solidarność” — Narodziny Ruchu dostępna on-line w Bibliotece Cyfrowej Ośrodka KARTA

Wokół książek

Przechowywana w Archiwum Ośrodka KARTA unikatowa kolekcja „Solidarność” — Narodziny Ruchu dokumentuje powstanie i rozwój NSZZ „Solidarność” od sierpnia 1980 do grudnia 1981 oraz historię polskiej opozycji (działalność innych niezależnych ugrupowań, także „przedsierpniowych”, jak KSS „KOR” czy ROPCiO).

 

Autorzy Czarnego na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania!

Jak się okazuje, gośćmi 6. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu będą aż dwie nasze autorki – Sana Krasikov oraz Sofija Andruchowycz.

 

Wydawnictwo Wojciech Marzec na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Wydarzenia

31 maja ruszyła jubileuszowa pięćdziesiąta edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Międzynarodowa impreza poświęcona filmom krótkometrażowym, dokumentalnym i animowanym należy do najważniejszych festiwali tego typu w Europie.

 

Wydawnictwo Wojciech Marzec na festiwalu w Gdyni

Wokół książek

Od 24 do 29 maja potrwa 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdyni, podczas którego odbędzie się promocja najnowszej książki Wydawnictwa Wojciech Marzec - „Storyboard - ruch w sztuce filmowej”.

 

Storyboard - Ruch w sztuce filmowej

Zapowiedzi

20 maja nakładem Wydawnictwa Wojciech Marzec do księgarń trafiła książka Marka Simona "Storyboard - Ruch w sztuce filmowej" .

 

Gra planszowa ma popularyzować Zamenhofa i esperanto

Konkursy

Białostoccy esperantyści uważają, że gry planszowe mogą popularyzować życie i dokonania twórcy tego języka, Ludwika Zamenhofa

 

Przy Głowackim moc truchleje

Zapowiedzi

Powieść "Moc truchleje" Janusz Głowacki pisał na jesieni 1980 po pobycie w gdańskiej stoczni im. Lenina , gdzie wraz z ekipą filmowców, zaopatrzony w przepustkę od Lecha Wałęsy, mógł poruszać się swobodnie i asystować przy obradach.

 

Transformacja i strategie oporu - wokół książki "Stracone szanse?"

15 grudnia o godzinie 18.30 w spółdzielni Goldex-Poldex w Krakowie (ul. Józefińska 21/12, oficyna kamienicy) odbędzie się dyskusja poświęcona ruchom społecznym po 1989 roku.

 

Ruch zainteresowany salonami Kolportera

Wydawnictwa

Spółka rozważy zainwestowanie w sieć ok. 900 salonów prasowych konkurencyjnego Kolportera.  

 

Wydawcy rozważają zakup akcji Ruchu

Wydawnictwa

Rynek kolportażu prasy czekają zmiany. Kryzys wymusi likwidację nierentownych punktów sprzedaży i lepszą dystrybucję gazet. Znaczenie będzie miało też to, kto zostanie udziałowcem Ruchu.

 

Sofija Andruchowycz - Kobiety ich mężczyzn

Książki, Recenzje

Wszystko zaczęło się od roweru...a skończyło na trupie w łazience. A może było jeszcze inaczej. O tym właśnie pisze młoda Ukrainka, Sofija Andruchowycz, autorka książki Kobiety ich mężczyzn opublikowana w cenionej serii wydawnictwa Czarne "Europejki".

 

Jurij Andruchowycz - Rekreacje

Recenzje

Pod koniec ubiegłego roku Polacy z zapartym tchem śledzili wybory prezydenckie na Ukrainie, które stały się początkiem „pomarańczowej rewolucji”. Na fali zainteresowania naszym wschodnim sąsiadem, nagle wszystko, co nosiło pieczątkę „sdiełano w Ukrainu” stało się trendy. Niestety, okazało się, że nasze proukraińskie nastawienie nie idzie w parze z wiedzą na temat tego kraju, którego historia i kultura jest wciąż słabo znana.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.