RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura zaprasza

Wydawnictwa

Stowarzyszenie RWE oraz Instytut Książki zapraszają na spotkanie poświęcone dwujęzycznemu (polsko/francuskiemu) tomowi Leopolda Ungera „Spacery z Kulturą"

 

Nagroda Księgarzy Norweskich

Nagrody

"Nagroda Księgarzy Norweskich" - Bokhandlerprisen jest to jedno z najważniejszych wyróżnień na norweskim rynku książki.

 

Projekt - Liryka extra

Wydarzenia

Właśnie ruszyła kolejna odsłona projektu "Liryka extra", promującego polską i niemiecką poezję współczesną.

 

Czy na pewno Nowe lepsze od Starego?

Nowości

Wciąż powstają nowe rodzaje diet oczyszczających i odchudzających, nowe suplementy (nie wspominając o farmaceutykach) i coraz wymyślniejsze metody mające wesprzeć nasz rozwój.

 

Jacek Dehnel w Liryce Extra

Wydarzenia

"Liryka extra/ausgezeichnet liryk" to pomysł na polsko-niemiecką antologię współczesnej poezji online. Projekt powstał przy współpracy Fundacji Wisławy Szymborskiej, Instytutu Goethego oraz Literaturwerkstatt Berlin.

 

Święta w Barcelonie? Przewodniki z Wydawnictwa Bezdroże

Nowości

Marzy Wam się oderwanie od codzienności i kilka dni w przepięknych europejskich miastach? Wydawnictwo Bezdroża poleca przewodniki po Barcelonie, Berlinie i Lwowie w promocyjnych cenach.

 

Kilka faktów z życia Georga Orwella, których (prawdopodobnie) nie znaliście

Wydarzenia

1. Eric Arthur Blair uznał swoje prawdziwe nazwisko za zbyt mało patriotyczne, dlatego swój literacki przydomek złożył z dwóch członów: imienia świętego Jerzego (St. George) i rzeki Orwell.

 

Najsłynniejsze rękopisy

Wydarzenia

Jak wyglądały rękopisy książek George'a Orwella, Franza Kafki czy J.K. Rowling? Sprawdźcie, kto z najsłynniejszych pisarzy bazgrał, kto pisał jak maszyna, a kto planował książkę w formie.. tabelki.

 

Orwell dla zakochanych nastolatek?

Rynek zagraniczny

Co mógł widzieć Wielki Brat spoglądając szklanym okiem Teleekranu na życie Winstona Smitha? Zniewolenie, inwigilację i absolutną kontrolę? Zapewne tak, ale całkiem możliwe, że zakręciła mu się łezka na widok dwojga zakochanych, których miłość kwitnie mimo przeciwności losu.  

 

Recenzja: "Brak tchu" George Orwell

Recenzje

Przyćmiona sukcesem „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984” nigdy nie osiągnęła sukcesu. Krytycy uznali ją za dzieło równie wybitne, co dwa poprzednie, z czym można polemizować. W porównaniu z uniwersalizmem dwóch pomnikowych powieści Orwella, „Brak tchu” jest po prostu... nudna.

 

Lawinowy wzrost sprzedaży "Roku 1984" George'a Orwella

Rynek zagraniczny

O 3100 procent w ciągu 24 godzin wzrosła w serwisie Amazon sprzedaż słynnej powieści George'a Orwella "Rok 1984".

 

Dyskusja wokół książki Jakuba Morawca o Knucie Wielkim

Wydawnictwa

Duński Instytut Kultury i Wydawnictwo AVALON zapraszają na dyskusję wokół książki dr Jakuba Morawca "Knut Wielki. Król Anglii, Danii i Norwegii (ok. 955 - 1035), która odbędzie się we wtorek 22 stycznia o godz. 18.30 w Duńskim Instytucie Kultury.

 

Polacy na Kremlu - "Krwawa dekada" Andrzeja Andrusiewicza wkróce w księgarniach

Nowości

Andrzej Andrusiewicz "Krwawa dekada. Polska interwencja w Rosji 1602-1612. Dyplomacja, samozwańcy, wojna"

 

Biblia bestsellerem w Norwegii - ku wielkiemu zdumieniu Brytyjczyków.

Rynek zagraniczny

Dziennikarze The Guardian nie mogą otrząsnąć się ze zdziwienia, patrząc na zainteresowanie Norwegów Pismem Świętym.    

 

Janusz Krasiński i Iwona Smolka gośćmi Stowarzyszenia RWE

towarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego zaprasza na kolejne spotkanie w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej (Radio Café), w cyklu "Literatura i pisarze" pt. "Napisz to, Krasiński!" - czyli rzeczywistość odkrywana na nowo".

 

Elektroniczna biblioteka na telefon

Biblioteki

Uruchomione zostały trzy nowe infolinie, które ułatwią bezpośredni kontakt z ekspertami elektronicznego systemu bibliotecznego MAK+.

 

Nowości od Olesiejuka!

Nowości

Drodzy czytelnicy prezentujemy wam kolejną garść świetnych nowości i wznowień w sam raz na początek września od Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk.

 

Ajurwedyjska książka kucharska

Nowości

Publikacja dostarcza nowego spojrzenia na starożytną sztukę samoleczenia. Zawiera ponad 250 sprawdzonych, prostych, łatwych w przygotowaniu przepisów, stworzonych, by wspomóc zachowanie witalności i energii przez długie lata.

 

Literatura Skandynawska na Warszawski Targach Książki 12-15 maja

Wydarzenia

W dniach 12 – 15 maja Duński Instytut Kultury, Ambasada Finlandii, Ambasada Norwegii i Ambasada Szwecji zapraszają do Pałacu Kultury i Nauki na stoisko C-349.    

 

Literatura Skandynawska na Warszawski Targach Książki 12-15 maja

Wydarzenia

W dniach 12 – 15 maja Duński Instytut Kultury, Ambasada Finlandii, Ambasada Norwegii i Ambasada Szwecji zapraszają do Pałacu Kultury i Nauki na stoisko C-349.    

 

Nowość Mediconu: Ajurweda dla kobiet

Nowości

Częścią ajurwedy, starohinduskiego systemu leczniczego, uznawanego za najstarszy na świecie, jest dział poświęcony zdrowiu kobiety. Ajurweda postrzega zdrowie kobiety jako połączenie nie tylko sfery fizycznej, lecz także emocji, umysłu i ducha.  

 

Poczytanki dla św. Mikołaja - Zimne trolle i ciepłe fistaszki

Nowości

Trolle zwykłe, trzygłowe i dziewięciogłowe, smoki-ludojady, królowie zaklęci w białe niedźwiedzie, cud-królewny i gadające pelikany – to tylko część atrakcji uroczego zbioru XIX-wiecznych baśni norweskich „Zamek Soria Moria”.

 

"Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie" - książka i spotkanie

Zapowiedzi

Mamy przyjemność poinformować o nadchodzącej premierze wyjątkowej książki "Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie", z ilustracjami p. Marii Ekier. Znakomite tłumaczenie Beaty Hłasko i Adeli Skrentni-Olsen pozwoliło zachować atmosferę cudowności, obfitości znaczeń oraz humor specyficzny dla skandynawskiej literatury.

 

Biblioteka plus minus (nieskończoność)

Biblioteki

Profesor Jadwiga Kołodziejczyk opisała ostatnio na łamach “Tygodnika Powszechnego” status bibliotek w krajach skandynawskich z czasów ichniego kryzysu czytelnictwa, ale tak naprawdę autorka wprowadza do opowieści o warunkach czytelnictwa polskiego. I polskiej książki. W połowie lat 90. bibliotekarze norwescy stwierdzili spadek zainteresowania czytelników literaturą norweską. Szybko opracowali raport i złożyli go w parlamencie. Posłowie nie tylko go przeczytali, ale natychmiast zareagowali....

 

Spotkanie o Gustawie Herlingu-Grudzinskim w Radio Cafe

W imieniu Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego zapraszamy na spotkanie pt.: "Gustaw Herling-Grudziński - człowiek pióra, człowiek radia".

 

22-26.06.2010 Międzynarodowy festiwal Strefa: Norwegia

Teatr Polski we Wrocławiu oraz Grusomhetens Teater w Oslo zapraszają na: Międzynarodowy Festiwal "Strefa Norwegia" Teatr/Dramat/Film 22–26 czerwca 2010.

 

Reportaże "Przeczytane w tłumaczeniu 2010"

Instytut Reportażu i Eunic Cluster Warszawa zapraszają na otwarty "Wieczór Niespodziewanych Inspiracji Polskiej Szkoły Reportażu Instytutu.

 

Nowość wydawnictwa "Papierowy motyl" - "Kły Norwegii"

Nowości

Informujemy o nowości wydawniczej Papierowego motyla p. "Kły Norwegii".

 

Sprzedaż książki Dana Browna w sieci "Biedronka" poniżej cen zakupu

Księgarnie

W załączeniu edytujemy list, stosowny wniosek wraz z załącznikami Henryka Tokarza z "Księgarni Pałuckiej" wystosowany na ręce Prezesa IKP p. Jana Lusa ws. sprzedaży książki Dana Browna "Zaginiony symbol" w sieci "Biedronka" w cenie detalicznej niższej niż zakup tej książki w hurtowni przez księgarza z prośbą o skuteczną interwencję.  

 

W "Strefie Norwegii" - Jesper Halle

1 lutego 2010 o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się drugie z kolei czytanie w ramach projektu „Strefa: Norwegia”.  

 

Lutowe "Zwierciadło" z książką

Zapowiedzi

Do części nakładu lutowego wydania miesięcznika "Zwierciadło" (Wydawnictwo Zwierciadło) dołączona została książka Jane Austin "Perswazje". Numer w sprzedaży jest od dziś.

 

Wszechnica Teatralna: "Strefa: Norwegia"

W sobotę 23 stycznia 2010 zapraszamy na pierwszą w nowym roku Wszechnicę Teatralną. Za oknem klimat i temperatura iście norweska, tym chętniej zanurzymy się w kolejne tematy związane z kulturą tego właśnie kraju.

 

"Interwencja" - najnowsza powieść Robina Cooka od 13 stycznia na rynku!

Zapowiedzi

Prezentujemy pierwszą tegoroczną propozycję Domu Wydawniczego REBIS, którą jest "Interwencja" Robina Cooka, mistrza thrillera medycznego.

 
 

Perwersja - nasza mocna strona

Zapowiedzi

Elisabeth Roudinesco, francuska psychoanalityczka i historyczka, w obszernym eseju syntetyzuje wiedzę – psychologiczną, historyczną, literacką – o zjawiskach określanych ogólnym terminem perwersja. Jej zdaniem perwersja jest wszechobecna we wszystkich społeczeństwach i występuje pod różnymi postaciami (perwersja seksualna, społeczna, psychiczna, polityczna).

 

Przeczytane w tłumaczeniu dla dzieci 18 września

W piątek 18 września zapraszamy w imieniu Organizatorów między godziną 9.30 a 13.00 do austriackiego forum kultury, ul. Próżna 8 na pierwszą powakacyjną odsłonę projektu Przeczytane w tłumaczeniu.  

 

Andrzej Pilipiuk - Norweski dziennik t.2

Recenzje

Oto drugi już tom Norweskiego dziennika, opowieści o Tomaszu Paczenko i wielkich przygodach, jakie dzieli on pospołu z samym wnukiem Jakuba Wędrowycza. Tomasz, porwany ze szkoły przez agentów KGB, odbity przez komórkę kontrwywiadu, potem zaś przewieziony do dalekiej Norwegii, poznaje podstawy nowoczesnego szpiegostwa u boku hrabiego Dereka.

 

Andrzej Pilipiuk - Norweski dziennik. Tom.1 - Ucieczka

Andrzej Pilipiuk po raz kolejny atakuje swych czytelników świeżym pomysłem na pełnometrażową powieść. Po błyskotliwych sukcesach „Kuzynek” i „Księżniczki” skroił materiał na miarę „przygodówek” Niziurskiego, wzbogaconych o porcję humoru, miejscami mocnego, jak wojsławicki bimber.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.