RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--
 

Zapowiedź Dom Wydawniczy Rebis: Richard Shirreff „2017: Wojna z Rosją"

Zapowiedzi

Powieść „2017: Wojna z Rosją" jest wizją bardzo bliskiej przyszłości, która może się spełnić, jeśli nie zrozumiemy zagrożeń stwarzanych przez obecnego prezydenta Rosji. Napisana przez oficera do niedawna zajmującego wysokie stanowiska w hierarchii NATO i oparta na przebiegu gier wojennych prowadzonych przez natowskie sztaby, pokazuje, jak zaniechanie pewnych działań może doprowadzić do kolejnej wojny w Europie.

 

Uwaga! Przerażający scenariusz wydarzeń w Europie - generał NATO ostrzega

Zapowiedzi

2017 - wojna z Rosją – generał sir Richard Shirreff Przerażający scenariusz wydarzeń w Europie – generał NATO ostrzega!

 

Recenzja: Olga Grjasnowa „Rosjanin to ten kto kocha brzozy"

Recenzje

Ludzkość stała się leniwa i wygodna nastawiona tylko na konsumpcję. Tak moi drodzy, książka Olgi Grjasnowej jest o społeczeństwie poszukującym tożsamości, o społeczeństwie pustym żyjącym w schemacie etykiet i nazw, które niczego nie porządkują a jedynie pogłębiają tylko chaos.

 

Recenzja: „Ostatnie imperium. Historia upadku Związku Sowieckiego” Serhii Plokhy

Recenzje

Ponad dwadzieścia lat temu runęła krwawa świątynia wzniesiona na fundamencie terroru, a poświęcona ludożerczemu bóstwu - komunizmowi. Związek Radziecki niczym kolos na glinianych nogach powolnie, lecz nieubłaganie chylił się ku upadkowi. Ostatnie chwile życia „imperium zła” możemy prześledzić w bardzo dobrej książce ukraińskiego historyka.

 

Recenzja: „Wojna zimowa. Białe piekło sowietów” Bair Irincheev

Recenzje

  To jest chyba owa przysłowiowa książka, której nie należy oceniać po okładce. Niepozorna, niczym nie wyróżniająca się okładka, skrywa bardzo dobrze, profesjonalnie i fascynująco napisaną historię wojny radziecko-fińskiej.

 

„Jądro dziwności. Nowa Rosja” Peter Pomerantsev

Nowości

Bandyta z duszą artysty, zawodowe podrywaczki, opasane dynamitem czarne wdowy, Nocne Wilki – obrońcy świętej Rusi na motorach, oligarchowie rewolucjoniści, modelki o skłonnościach samobójczych, niedoszły reżyser, który z wyżyn Kremla pociąga za sznurki w politycznym teatrze lalek: witajcie w surrealistycznym sercu Rosji w XXI wieku, w jądrze dziwności.

 

Recenzja: „Czerwony alert” Bill Browder

Recenzje

Rosja sprzyja tylko swoim przedsiębiorstwom, chyba że ma cel w tym, że wspiera firmy zagraniczne. Tak można podsumować politykę tego kraju po przeczytaniu książki Billa Browdera „Czerwony alert”.

 

Powstanie warszawskie nieobecne w podręcznikach szkolnych

Wydawnictwa

Będące fenomenem na skalę europejską Polskie Państwo Podziemne, w tym także powstanie warszawskie, praktycznie nie istnieją - pomijając nieliczne wyjątki - w podręcznikach szkolnych za granicą. W Niemczech zmienić to może wspólny polsko-niemiecki podręcznik do historii.

 

„Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa” Geoffrey Roberts

Zapowiedzi

Mówiono o nim, że ocalił Związek Radziecki przed Hitlerem. „Marszałek zwycięstwa”, gwiazda rosyjskiej generalicji. Kim był Georgij Żukow? Genialnym strategiem czy kolejnym „bohaterem” wykreowanym przez sowiecką propagandę?

 

Rosyjski rząd wesprze księgarzy?

Księgarnie

Rząd rosyjski rozważa podjęcie kroków, które pomogą księgarstwu. W grę wchodzą rozwiązania podatkowe, a także korzystne ceny lokali na wynajem.

 

Losy elity akademickiej. Rosyjska slawistyka od 1917 roku do początku lat 30"

Wydawnictwa

SEDNO wydawnictwo akademickie oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zapraszają promocję pracy "Losy elity akademickiej. Rosja od 1917 do początku lat 1930":

 

Premiera albumu "Rosja" Wydawnictwa BOSZ

Nowości

Szanowni Państwo,   Z przyjemnością informujemy, że w najbliższych dniach odbędzie się uroczysta premiera albumu "Rosja" wydawnictwa BOSZ z tekstami dr Hieronima Grali - wybitnego znawcy historii kultury rosyjskiej i pięknymi zdjęciami Wojciecha Bussa.

 

Jak książka dla dzieci kwitła pod rządami Stalina

Mogłoby się wydawać, że mroczny okres komunizmu był zabójstwem dla literatów i artystów. Jednak znalazła się furtka, przez którą udało się przemycić promyk wyższej kultury w czasach sowieckiego terroru. Pisarze i malarze, których prace zdaniem władz były zbyt abstrakcyjne, okazały się idealnym materiałem m.in. na książki dla... dzieci!

 

Kot zwiększa frekwencję w bibliotece!

Wydarzenia

Drodzy Bibliotekarze! Jeśli zastanawiacie się, jak w tych trudnych czasach przyciągnąć szeroką publiczność do bibliotek, to Rosjanie znaleźli rozwiązanie. Zatrudnili do tego celu wszechstronnie wykształconego i pojętnego kota, który rozwiązał problem.

 

"Rosji nie da się ogarnąć rozumem — w Rosję trzeba wierzyć"-

Wydawnictwa

Jeśli jesteś z Wrocławia lub okolic albo jesteś we Wrocławiu, choćby przejazdem, albo szukasz pretekstu, żeby się we Wrocławiu zjawić - zapraszamy Cię gorąco na niezwykłe spotkanie autorskie z Maciejem Jastrzębskim – wieloletnim korespondentem Polskiego Radia w Rosji, autorem książki „Matrioszka Rosja i Jastrząb”. Pretekst znakomity - kulturalny, życiowy, społeczny i rozwijający!

 

Katalog książek króla Zygmunta Augusta. Projekt polsko-rosyjski

Biblioteki

Biblioteki Narodowe Polski i Rosji wspólnie opracują i wydadzą bogato ilustrowany katalog Książki z biblioteki króla Zygmunta Augusta w zbiorach Rosyjskiej Biblioteki Narodowej. Międzynarodowy projekt, przewidziany na lata 2013-2014, ma już swój szczegółowy harmonogram, który zawarty został w porozumieniu obu Bibliotek Narodowych podpisanym w sierpniu br. w ramach obowiązującej od 1993 r. umowy o współpracy.

 

Pussy Riot zainspirowane literaturą?

Nie cichnie burza medialna wokół trzech członkiń punkowego zespołu Pussy Riot, które rosyjski sąd skazał w piątek na dwa lata łagrów za odśpiewanie w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela piosenki "Bogurodzico, przegoń Putina". W oświadczeniu, jakie skazane przedstawiły w sądzie 8 sierpnia, nie zabrakło odwołań do rosyjskiej literatury walczącej oraz pisarzy, którymi kobiety się inspirowały.

 

Czesław Miłosz "Rosja" tom II

Recenzje

Zestawienie słów „Rosja” i „Miłosz” jest niezawodną metodą na rozpalenie dyskusji światopoglądowej i politycznej, proporcjonalnie tym gorętszej im rozmówcy wiedzą mniej o Czesławie Miłoszu. Teraz jest szansa, że to się zmieni. Może spory ułagodzi i stanie się odniesieniem dla argumentów, książka opublikowana przez Zeszyty Literackie: „Rosja. Widzenia transoceaniczne Tom II. Mosty napowietrzne”. Tu w jednym woluminie zgromadzono najważniejsze pisma i wypowiedzi poety o Rosji, dając każdemu, z...

 

Przypomnienie o spotkaniu o „Rosji” Czesława Miłosza

28 marca 2012 (środa) o g. 19.00 zapraszamy do Klubu Goście Gazety (ul. Czerska 8/10, Warszawa) na spotkanie o książce Czesława Miłosza „Rosja. Widzenia transoceaniczne”. Tom II: „Mosty napowietrzne”.

 

"Wielka Rosja inaczej..." - spotkanie w Narodowym Centrum Kultury

Ratusz Staromiejski i Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na panel dyskusyjny "Dziedzictwo przeszłości, fundamentem przyszłości. Wielka Rosja inaczej..."

 

Nowość!. Czesław Miłosz „Rosja”. Tom II: „Mosty napowietrzne”

Nowości

Zeszyty Literackie" anonsują publikację autorstwa Czesława Miłosza zatytułowane „Rosja. Widzenia transoceaniczne”. Tom II: „Mosty napowietrzne”.

 

jetBooki w rosyjskich szkołach

Firma Ectaco zapowiedziała plany wprowadzenia do rosyjskich szkół jetBooków Color. Na oficjalnym blogu firmy poinformowano, że pierwszą szkołą biorącą udział w programie jest placówka w Saint-Petersburgu, rodzinnym mieście założyciela Ectaco, Davida Lubaynitskyego.

 

Książki Wojciecha Kuczoka w Rosji

Wydawnictwa

Rosyjskie wydawnictwo Azbooka zakupiło prawa do kolejnych książek Wojciecha Kuczoka.

 

Konkurs literacki o Rosji

Konkurs pod hasłem "Rosja – problem polityczny, sentyment prywatny" to przedsięwzięcie o charakterze literackim, polegające na wyłonieniu najlepszego eseju o Rosji, bądź aspektach kulturowych z nią związanych. Autorzy prac dzielą się swoimi poglądami i spostrzeżeniami dotyczącymi naszego wschodniego sąsiada, prywatnych relacji z Rosjanami, doświadczeniami z podróży itp.

 

Polska kryptografia w wojnie 1920 roku

Na stronie www.muzhp.pl w zakładce „artykuły” oraz na www.dzieje.pl znajdziecie Państwo trzy artykuły prof. Grzegorza Nowika pt.: „Najważniejszy jest wywiad!”, „Radiowywiad – Lustro Piłsudskiego” oraz „Dlaczego bolszewicka Rosja przegrała wojnę z Polską?”. Teksty te traktują o polskiej kryptografii w wojnie 1920 roku i o samej Bitwie Warszawskiej.

 

Debata o książce Czesława Miłosza "Rosja. Widzenia transoceaniczne"

Dnia 11 II 2011 (piątek), o g. 18.00 w siedzibie "Gazety Wyborczej" (Warszawa, ul. Czerska 8/10) odbędzie się debata poświęcona książce Czesława Miłosza pt. "Rosja. Widzenia transoceaniczne". Rozmawiać będą: Jerzy Pomianowski, Barbara Toruńczyk, Tomas Venclova. Spotkanie poprowadzi Adam Michnik.

 

Czesław Miłosz "Rosja. Widzenia transoceaniczne"

Nowości

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Zeszytów Literackich ukazała się książka jednego z największych polskich pisarzy - Czesława Miłosza pt. "Rosja. Widzenia transoceaniczne"

 

A co o Powstaniu Warszawskim myślała Moskwa?

Niedawno opublikowana książka "Powstanie warszawskie widziane z Moskwy" Nikołaja Iwanowa to, zdaniem Jana Malickiego z Instytutu Studiów Wschodnich, pierwsza praca na ten temat w tak wielkim stopniu odwołująca się do trudno dostępnych archiwaliów rosyjskich

 

"Wagon Rosja" w Programie II Polskiego Radia

Już jutro, 14 lipca (środa), w Programie II Polskiego Radia między 16.00 a 17.30 w audycji Katarzyny Nowak Wybieram Dwójkę będzie można posłuchać o książce Natalii Kluczariowej "Wagon Rosja" w tłumaczeniu Małgorzaty Buchalik.

 

Kiedy Bóg odwrócił wzrok

Zapowiedzi

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej.

 

Targi Książki w Kairze

Rynek zagraniczny

Koran w setkach wydań, od kopii najstarszych, pisanych ręcznie, po luksusowe "podróżne" wydania w złoconych skórzanych oprawach lub zapisane na CD, dominuje na wielkich Międzynarodowych Targach Książki w Kairze, na które nie wszystkie książki mają wstęp.

 

24.XI - XVII Debata Tischnerowska

XVII Debata Tischnerowska przed Europejskim Kongresem Kultury. Instytut Nauk o Człowieku z Wiednia i Uniwersytet Warszawski zapraszają na debatę pt. "Rosja, Polska i wojna",

 

Spotkania z rosyjskim pisarzem - Wiktorem Jerofiejewem

Zapraszamy na spotkania ze znanym pisarzem rosyjskim, Wiktorem Jerofiejewem. Poniżej zamieszczamy grafik spotkań

 

Premiera książki "Rosja, Ropa, Polityka, czyli o największej inwestycji PKN ORLEN"

Prezentacje

8 września 2009 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się książka "Rosja, Ropa, Polityka" opisująca przebieg największej polskiej inwestycji zagranicznej. Książka przedstawia historię transakcji zakupu rafinerii w Możejkach przez PKN ORLEN na rozległym tle gospodarczym, politycznym w Polsce, na Litwie, a także w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Autorami publikacji są Igor Chalupec, prezes zarządu PKN Orlen w latach 2004-2007 oraz Cezary Filipowicz, wiceprezes zarządu PKN Orlen w...

 

Co czytają Rosjanie

Rynek zagraniczny

W literaturze panuje w Rosji całkowita wolność. Nasze państwo wtrąca się bowiem tam, gdzie wchodzą w grę sumy większe niż 100 mln dol. To dlatego można pisać i wydawać, co się chce - rozmowa z Dmitrijem Babiczem, publicystą pisma "Russia Profile" (www.russiaprofile.ru)

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.