RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” - raport końcowy

Wydarzenia

Polska Izba Książki prowadzi od 2013 roku rozległe badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”. Pierwszy etap badania prowadziły w latach 2013-2014 na zlecenie PIK Fundacja Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy OPI-PIB).

 

Recenzja: „Poziom satysfakcji z życia i poziom inteligencji emocjonalnej wśród skazanych” Dagmara Maria Boruc

Recenzje

Niewielki objętościowo plon badań ankietowych „Poziomu satysfakcji z życia i poziom inteligencji emocjonalnej wśród skazanych mężczyzn odbywający karę pozbawienia wolności w polskich zakładach karnych" autorstwa Dagmary Marii Boruc to niezmiernie bogata i ciekawa publikacja z dwóch powodów.

 

Szabłowski w Penguin Random House

Wydawnictwa

Renomowane światowe wydawnictwo Penguin Random House kupiło prawa do książki „Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji" Witolda Szabłowskiego

 

Nałkowska po angielsku, Woolf po polsku

Zofia Nałkowska (1884-1954) i Virginia Woolf (1882-1941) żyły w tym samym czasie, lecz na przeciwległych krańcach Europy i w odmiennej sytuacji politycznej. Obie były uważane za wybitne pisarki już za swojego życia, ale dopiero współczesne badania literaturoznawcze doprowadziły do uznania ich za współtwórczynie myśli feministycznej.

 

Recenzja: „Znaki Szczególne". Pierwsza polska autobiografia pokolenia urodzonych około 1980 - dzieci polskiej transformacji

Recenzje

O książce Pauliny Wilk było głośno, jeszcze zanim się ukazała. Była przedstawiana jako jedna z najlepszych książek 2014 roku w programie 3 polskiego radia w magazynie o książkach „Z najwyższej półki".

 

Szkoły w ciągu pół roku muszą złożyć wnioski o darmowe podręczniki

Wydarzenia

Wnioski o sfinansowanie podręczników można składać od 15 marca, szkoły mają pół roku na to - poinformowała minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska podczas spotkania poświęconego wprowadzeniu bezpłatnych podręczników w gimnazjach.

 

25 lat III RP – transformacja czy niepodległość? - trasa autorska wokół najnowszej książki prof. Marka Chodakiewicza

Wydarzenia

Rozwijająca się afera podsłuchowa w nowym kontekście i z nową mocą stawia pytania o bilans III RP. Dlatego mimo rozpoczętego lata warto wybrać się na jedno ze spotkań z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem, poświęconych jego najnowszej książce „Transformacja czy niepodległość?”.

 

„Krótki szczęśliwy żywot brązowego oksforda” - zbiór opowiadań Philipa K. Dicka od środy w księgarniach!

Nowości

Już w środę trafi do księgarń niezwykły zbiór opowiadań Philipa K. Dicka zatytułowany "Krótki szczęśliwy żywot brązowego oksforda". To pierwszy z pięciu planowanych zbiorów tego klasyka gatunku.  

 

Fabryka Słów strzeliła sobie w stopę

Wydawnictwa

Wydawnictwo podjęło decyzję o zamknięciu Forum Science Fiction Fantasy & Horror, co nie spodobało się internautom. Decyzja jest szeroko komentowana na Facebookowym fanpage'u wydawnictwa.

 
 

"Jak powstawał rynek książki w III RP" - ksiażka na którą czekała cała Polska-Księgarska

Nowości

W tym niezwykłym czasie. Początki transformacji polskiego rynku książki (1989-1995) autorzy: Bogdan Klukowski, Marek Tobera, wydawca: Wydawnictwo Sedno

 

Akcja informująca o dozwolonym użytku książek: „Kserowanie jest okej!”

Wydarzenia

Na początku lutego rozpoczęła się akcja informacyjna dotyczącą kserowania i dozwolonego użytku książek w bibliotekach.

 

Biblioteka na video

Wydarzenia

Portal Bibliosfera.net otworzył nowy dział z filmikami dotyczącymi branży bibliotekarskiego pod domeną bibliosfera.tv.

 

Bibliosfery - 7-9 września na Tragach Ksiązki w Katowicach

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza na BIBLIOSFERY – imprezę towarzyszącą 147. urodzinom miasta, organizowaną przez Instytucję Katowice – Miasto Ogrodów.    

 

"Corvus. Życie wśród ptaków" w W.A.B.

Nowości

"Corvus. Życie wśród ptaków" Esther Woolfson to najnowsza propozycja wydawnictwa W.A.B. z serii "Biosfera".

 

"Skarżypyta, Samochwała, Zosia Samosia i inni niesforni bohaterowie" - nowość z Papilonu

Nowości

Wydawnictwo Papilon poleca Państwa uwadze swoją nowość pt.""Skarżypyta, Samochwała, Zosia Samosia i inni niesforni bohaterowie".

 

Nowości w Impulsie - „Kształcenie człowieka” w wersji video!

Wydawnictwa

Koniec roku to czas podsumowań. Oficyna Wydawnicza Impuls w 2011 r. potwierdziła swoja pozycję wśród wydawców książki naukowej i akademickiej, publikując ponad sto nowych tytułów, docierając do licznej rzeszy wymagających czytelników: pedagogów, terapeutów, rodziców itd. Wyznacznikiem powodzenia poszczególnych tytułów są liczne nagrody i wyróżnienia, zarówno branżowe jak i czytelnicze, zdobyte na przestrzeni ostatniego roku kalendarzowego.

 

Polscy blogerzy ponownie zjadą do Gdańska

Internet

15-16 października 2011 Centrum Hewelianum w Gdańsku zostanie opanowane przez (nie)znanych przedstawicieli polskiej blogosfery. Tematem przewodnim drugiej edycji Blog Forum Gdańsk będzie perspektywa rozwoju tej formy komunikacji.

 

Teoria i Praktyka - nowa linia wydawnicza korporacji Ha!art

Wydawnictwa

Publikacją zatytułowaną "O miejskiej sferze publicznej" krakowska Korporacja Ha!art inicjuje nową serię wydawniczą – Teorię i Praktykę, w ramach której prezentowane będą prace podejmujące współczesne problemy społeczne.

 

Przedsprzedaż "Oko jelenia. Sfera Armilarna" tylko w Fabryka.pl

Zapowiedzi

Wczoraj ruszyła przedsprzedaż ostatniej części bestselleru Andrzeja Pilipiuka - "Oko jelenia. Sfera Armilarna".

 

USA: "Reporterzy bez Granic" z apelem do Obamy ws. Wikileaks

Rynek zagraniczny

Walcząca o wolność słowa organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) zaapelowała do prezydenta USA Baracka Obamy, by powstrzymał śledztwa przeciwko Julianowi Assange'owi i jego współpracownikom.

 

Polska jako tekst. Polska jako spektakl - konferencja o literaturze

Już w poniedziałek rusza konferencja nt. zmian w literaturze po transformacji roku 1989 w Polsce. Gośćmi będą znani polscy historycy, socjolodzy, teatrolodzy oraz teolodzy i ludzie sztuki.

 

Polecamy nowość wydawniczą Oficyny Wydawniczej Impuls: Edukacja i sfera publiczna

Wydawnictwa

Wydawnictwo Impuls wprowadza na rynek nową książkę prof. Lecha Witkowskiego (długo wyczekiwaną), książka już na stracie zbiera bardzo pochlebne recenzje i stanowi bardzo cenne oraz pokaźne dzieło nie tylko w polskiej pedagogice.    

 

Październik w Bukowym Lesie

Zapowiedzi

Nowa książka autora "Co gryzie Gilberta Grape’a" i długo oczekiwany powrót Andrzeja Ziemiańskiego – m.in. takie nowości na październik przygotowało wrocławskie wydawnictwo Bukowy Las.  

 

Bąkowski nad Wisłą

Natomiast już w ten piątek, 25 czerwca, można będzie spotkać Jacka Bąkowskiego nad Wisłą, na transFORM.

 

Renata Przemyk w Bibliotece Śląskiej

W Gali Śląskiej Fotografii Prasowej w Bibliotece Śląskiej odbędzie się koncert Renaty Przemyk.  

 

Spotkanie z autorem książki www.polskatransformacja.pl

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na spotkanie z profesorem Tadeuszem Kowalikiem, autorem książki "www.polskatransformacja.pl".

 

Transfer - czyli metafizyczna podróż...z Kuroczkinem

Już wkrótce na deskach Teatru Nowego w Łodzi będzie można zobaczyć "Transfer" - sztukę młodego rosyjskiego dramatopisarza Maksyma Kuroczkina.

 

"Odessa Transfer", pod red. Kathariny Raabe i Moniki Sznajderman

Recenzje

Antologie, szczególnie te pojawiające się ostatnio na naszym rynku wydawniczym, to byty specyficzne. Wynika to już z samego na nie przepisu: należy zaprosić do udziału w przedsięwzięciu kilku pisarzy znanych, kilku znanych mniej albo nawet całkiem tajemniczych i zaproponować im napisanie tekstu na zadany temat, zwykle jakiś okolicznościowy albo aktualnie modny.

 

Ruszyło głosowanie: Nagroda SFINKS 2010

Nagrody

Od 28 stycznia rusza głosowanie na Nagrodę SFINKS 2010, do której kandydują utwory sygnowane datą wydania 2009 rok.Można oddawać głos w 5 kategoriach, w jednej lub wszystkich, na 1 do 3 utworów. Czyli w sumie, można zagłosować na od 1 do 15 utworów maksymalnie. Wszystkie głosy są równoważne.

 

Transformacja i strategie oporu - wokół książki "Stracone szanse?"

15 grudnia o godzinie 18.30 w spółdzielni Goldex-Poldex w Krakowie (ul. Józefińska 21/12, oficyna kamienicy) odbędzie się dyskusja poświęcona ruchom społecznym po 1989 roku.

 

Reportaże odeskie z Czarnego

Zapowiedzi

Opisywał je Owidiusz i Puszkin, a jego fale przemierzał statek Argonautów. Przez starożytnych Greków zwane Nieprzyjaznym, zmieniło się z czasem w Gościnne . Morze Czarne.

 

5.XI - spotkanie poświęcone książce "Stracone szanse"

Podyplomowe Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki, Instytut Badań Literackich PAN oraz Wydawnictwo DIFIN serdecznie zapraszają na spotkanie pt.

 

Wielkie tournee "O obrotach sfer niebieskich" Kopernika po Europie

Reprint słynnego dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich wyruszył z Torunia w objazd po Europie. W ciągu jedenastu dni księga odwiedzi dziesięć miast.  

 

Seminarium z cyklu: Antropocen, Noosfera, Nooawangarda, Sztuka w epoce kapitalizmu kogitywnego

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa zaprasza w środę, 2 września, o godz. 16.00, do Sali Kino/Audytorium na kolejne seminarium z cyklu Antropocen, Noosfera, Nooawangarda, Sztuka w epoce kapitalizmu kognitywnego.

 

PD James - Ludzie dzieci

Recenzje

PD James spędziła trzydzieści lat swego życia, pracując m. in. jako administrator w służbie zdrowia, później zaś spróbowała swoich sił w kryminalistyce. Współpracowała najpierw z wydziałem medycyny sądowej, potem zaś w policji kryminalnej Wielkiej Brytanii. Zdobyte w ten sposób doświadczenie stało się doskonałym tłem dla wielu powieści jej autorstwa. Ludzkie dzieci są dziewiętnastą już z kolei, niezwykle mroczną i depresyjną książką, jaka wyszła spod pióra członkini Izby Lordów i Królewskiego...

 

Maja Lidia Kossakowska - Zakon Krańca Świata t. 2.

Lars Bergerson jest u kresu sił, jednak powoli i konsekwentnie zmierza do czekającego go finału, ostatecznej rozgrywki pomiędzy nim a Mistrzami Blasku, szalonymi przywódcami religijnymi, którzy przyczynili się do całkowitego upadku znanego nam świata.

 

Marcin Przybyłek - Gamedec

Recenzje

Wirtualna rzeczywistość Marcina Przybyłka powraca, by już po raz drugi jadowicie pokąsać umysły spragnionych czytelników. W drugiej już części "Gamedeca" mamy do czynienia z absolutnie ostatecznym wymiarem science – fiction, osadzonym w bardzo dalekiej przyszłości i zaskakującym pomysłowością autora na jego realizację. Cała akcja w dodatku rozgrywa się w rejonie świata, który niegdyś nazywał się Warszawą.

 

Jakub Ćwiek - Kłamca

Recenzje

Od kiedy Najwyższy opuścił swe włości i zniknął gdzieś, nie uprzedziwszy żadnego ze swych najwierniejszych archaniołów, świat wywrócił się do góry nogami. Wszelkie bóstwa, małe i wielkie rozpoczęły bezwzględną walkę o wpływy w świecie śmiertelników, by zyskać na znaczeniu i mocy. Archanioł Gabriel wraz z najbliższym otoczeniem wchodzi do gry o kuszącą swą wysokością, lecz niebezpieczną stawkę.

 

Trzecie świadectwo - Daniel Gromann

Recenzje

Wraz z wejściem świata w XXII wiek spełniły się największe obawy cywilizacji ludzkiej. Nadeszła Wielka Wojna, na tyle wielka, że sposoby i środki na zniszczenie w niej wrogów niszczyły również przyjaciół.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.