RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

We Wrocławiu wręczono nagrody poetyckie Silesius

Wydarzenia

Julian Kornhauser za całokształt twórczości, Barbara Klicka za książkę roku, Aldona Kopkiewicz w kategorii debiut roku - to tegoroczni laureaci Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody odbyła się w sobotę we wrocławskim Imparcie.    

 

Program Międzynarodowego Festiwalu Poezji SILESIUS

Po sukcesie frekwencyjnym weekendu Poczytaj mi Wrocław, kiedy przejęliśmy tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO, w dniach 8-15 maja Wrocław na tydzień zamieni się w miasto poezji.

 

Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS

Wydarzenia

Nic tak nie uwrażliwia człowieka jak poezja – powiedziała podczas Europejskiej Nocy Literatury Maria Pakulnis.

 

Silesius 2016 – nominacje

Julian Kornhauser otrzyma Wrocławską Nagrodę Poetycką Sielsius za całokształt twórczości. Jury ogłosiło też siedem nominacji do nagrody w kategorii książka roku i trzy do nagrody debiut roku.

 

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

W ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO, od 8 do 15 maja odbywać się będzie we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.

 

Silesius 2016 – lista książek

W Polsce poezję pisze się masowo – taki wniosek można wysnuć po dzisiejszym (14.03) posiedzeniu jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Do tegorocznej edycji wydawcy zgłosili 162 tomy poetyckie.

 

Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS

Ciekawe, czy Safona, najsławniejsza poetka starożytnej Grecji zagrałaby w meczu piłki nożnej, stając wraz z Homerem i Horacym naprzeciw reprezentacji krytyków literackich? Czy Mickiewicz podjąłby wyzwanie pojedynku na scrabble ze Słowackim? My wiemy, że współczesnym poetom odwagi nie brak, a dla dobra literatury są w stanie zdziałać wiele. Niniejszym zapraszamy wszystkich miłośników poezji, zainteresowanych, a nawet tych, co nie do końca takiej formie wyrazu ufają do wzięcia udziału w...

 

Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” 2016

Zapraszamy do zgłaszania książek poetyckich do tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Nagroda fundowana jest przez miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od Angelusa Silesiusa, barokowego poety.

 

Silesius 2015: Podsiadło, Sendecki, Książek

Podczas wielkiej gali „Silesiusa” Jacek Podsiadło otrzymał dzisiaj, już oficjalnie, nagrodę za całokształt twórczości (czyli 100 tys. zł). Nagroda za książkę roku (50 tys. zł) powędrowała do Marcina Sendeckiego za „Przedmiar robót”. Najlepszym debiutantem został zaś Michał Książek (za „Naukę o ptakach”), który otrzymał 20 tys. zł.

 

Jacek Podsiadło pierwszym laureatem „Silesiusa” 2015

Wydarzenia

Tegorocznym laureatem nagrody Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Jacek Podsiadło. Dzisiaj poznaliśmy też nominacje w pozostałych kategoriach.

 

Silesius 2015 – lista książek

Wydarzenia

Lista książek zakwalifikowanych do konkursu w 2015 roku w kategoriach „Książka roku” i „Debiut roku”.  

 

Zgłoszenia do Nagrody Silesius 2015

Wydarzenia

Zapraszamy do zgłaszania książek poetyckich do tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”.

 

Foks, Grzebalski i Buliżańska – zwycięzcy Silesiusa

Nagrody

Darek Foks otrzymał 17 maja podczas wielkiej gali Silesiusa we wrocławskim Teatrze Lalek nagrodę za całokształt. Książka Roku przypadła Mariuszowi Grzebalskiemu za rewelacyjny tomik wierszy „W innych okolicznościach” (EMG), nagrodę za ciekawy debiut otrzymała Martyna Buliżańska za opublikowaną w Biurze Literackim książkę „Moja jest ta ziemia”.

 

Pracownia poetycka „Silesius”

Wydarzenia

Darek Foks, tegoroczny laureat Silesiusa za całokształt twórczości, i Andrzej Sosnowski, laureat Nagrody z roku 2008., 16 maja zainaugurują działalność Pracowni poetyckiej „Silesius” . Projektu artystycznego związanego z przyznawaną przez Miasto Wrocław Nagrodą Poetycką SILESIUS.

 

Repetycje z Maciejem Tarankiem

Wydarzenia

Właśnie ukazał się jego debiutancki tomik „Repetytorium”. Zbiór wierszy opatrzony okładką imitującą kartridż do gry na konsoli Pegasus zawiera wiersze z kilku ostatnich lat, w których obok ironii i konstatacji, jak trudno jest powiedzieć coś nowego w poezji znalazła się też próba poszukiwania swojej tożsamości.

 

Silesius za całokształt twórczości dla Darka Foksa

Nagrody

Darek Foks, poeta i prozaik, został laureatem wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. W tym roku gala Silesiusa odbędzie się we wrocławskim Teatrze Lalek 17 maja. Do tej pory nagrody Silesiusa za całokształt twórczości zdobywali m.in.: Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak i Urszula Kozioł.

 

Nagrody Silesiusa 2013 wręczone

Nagrody

Za całokształt twórczości uhonorowano Krystynę Miłobędzką, statuetkę za najlepszą książkę roku odebrał Marcin Baran, zaś za najciekawszy debiut poetycki uznano tom Ilony Witkowskiej. W tym roku nagrody przyznano po raz szósty.

 

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius: Krystyna Miłobędzka nagrodzona za całokształt twórczości

Wydarzenia

Krystyna Miłobędzka, autorka wierszy, ale także znakomita dramaturg, jest tegoroczną laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

 

Blisko 140 książek zakwalifikowanych do Nagrody Poetyckiej Silesius 2013

Wydarzenia

Rekordową liczbę książek (niemal 150 tytułów) zgłosili wydawcy do tegorocznej, szóstej już edycji Nagrody Poetyckiej Silesius.

 

Kolejna edycja nagród "Silesiusa" i "Angelusa"

Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia zaprasza wydawców do udziału w szóstej edycji konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.  

 

Żywa Biblioteka we Wrocławiu

Wydarzenia

24 listopada we wrocławskiej Mediatece odbędzie się jesienna edycja Żywej Biblioteki. Będzie to edycja specjalna w ramach kampanii WrOpenUp i będzie uwzględniać zwłaszcza różnorodność narodową i etniczną.

 

Świetlicki, Tkaczyszyn-Dycki i Bąk – Nagrody Silesius wręczone

- To straszna pomyłka nagradzać mnie za całokształt. To jest nagroda za półkształt. Obiecuję, że przyjadę za 50 lat i odbiorę nagrodę za całokształt – mówił Marcin Świetlicki, obierając Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w sobotę wieczorem w Teatrze Współczesnym.

 

Gala Silesiusa 2012

W sobotę, 19 maja poznamy tegorocznych laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala odbędzie się w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Transmisja on-line rozpocznie się o godz. 19:00 na stronie lubimyczytac.pl.

 

Znamy nominowanych do Silesiusa

Marcin Świetlicki został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. Jury pod przewodnictwem profesora Jacka Łukasiewicza nominowało siedem tomów w kategorii książka roku oraz trzy w kategorii debiut roku.

 

Znamy listę książek zgłoszonych do Silesiusa

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2012 obradowało 13 marca we Wrocławiu. Jurorzy przedstawili listę ponad 100 książek poetyckich, zgłoszonych przez wydawców, które spełniają wymogi formalne regulaminu nagrody.

 

Kto w finale Silesiusa?

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową podsumowującą pierwsze posiedzenie Jury 5. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Konferencja odbędzie się w Klubie Radnego (Sukiennice 9) 13 marca o godz. 14.00 tuż po posiedzeniu Jury.  

 

Laureaci Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS 2011

7 maja podczas uroczystej gali w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu przyznano nagrody za 2010 r.

 

Książki nominowane do Silesiusa

Nagrody

Prezentujemy listę książek nominowanych do nagrody poetyckiej Silesius 2011.

 

Silesius dla Urszuli Kozioł

Poetka Urszula Kozioł została uhonorowana za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody, na której zostaną ogłoszeni również zwycięzcy w kategoriach książka roku i debiut roku, odbędzie się 7 maja.

 

Lista książek zakwalifikowanych do II etapu Silesiusa.

Nagrody

Prezentujemy listę książek zakwalifikowanych do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2011.

 

Ostatnie dni na zgłaszanie książek do Silesiusa 2010!

Wydział Kultury miasta Wrcław zaprasza do udziału w czwartej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Jest ona wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji.

 

Żywa biblioteka - przeczytać innego człowieka

Biblioteki

Żywa Biblioteka jest metodą edukacji o prawach człowieka promowaną przez Radę Europy. Możemy po prostu bezpośrednio porozmawiać z Książką, czyli przedstawicielem grupy wykluczonej, dyskryminowanej lub obarczonej silnymi stereotypami. Podczas spotkania mamy szansę zapytać się o to, co tak naprawdę nas interesuje.

 

Nagroda SILESIUSA - znamy już zwycięzców!

8. maja, w trakcie uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol poznaliśmy zwycięzców Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

 

Piotr Sommer laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oficjalnie ogłosiło zwycięzcę za całokształt twórczości oraz nominowanych w kategoriach debiut i książka roku.

 

Silesius nadchodzi! - wkrótce święto poezji w Polsce

Miło mi poinformować, że wraz z nadejściem wiosny przyszedł czas na poetycką ucztę! Już wkrótce po raz trzeci przyznany zostanie SILESIUS - najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie polskiej poezji.

 

Adam Poprawa o tym gdzie, skąd i dokąd -w polskiej poezji

Wydarzenia

"Nowa historia literatury polskiej pisze się już doprawdy na dobre" - podsumowuje zjawiska i tendencje współczesnej liryki Adam Poprawa - poeta, prozaik, historyk, krytyk oraz juror Silesiusa - w serii "znani rekomendują" Port.

 

Szkolenie: Żywa Biblioteka - innowacyjna metoda edukacji o prawach człowieka

Ważne są dla ciebie prawa człowieka? Myślisz o realizacji lokalnego projektu? Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa zaprasza na bezpłatne szkolenie: „Jak przygotować i zorganizować Żywą Bibliotekę?”, które odbędzie się w dniach 11 - 15 kwietnia 2010 we Wrocławiu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 1 kwietnia 2010.

 

120 kandydatów do Nagrody Poetyckiej Silesius

120 książek (w tym 20 debiutów) będzie rywalizowało w trzeciej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, największej polskiej nagrody dla poetów.

 

Silesius czeka na swojego poetę

Nagrody

Urząd Miejski Wrocławia zaprasza do udziału w trzeciej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Jest ona wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji.

 

Wieczory i "zbierane, gubione" Miłobędzkiej

Wydawnictwa

W lutym 2010 roku nakładem wrocławskiego Biura Literackiego ukaże się książka i płyta z zapisem spotkań poetyckich Krystyny Miłobędzkiej z czytelnikami. Publikacja pod redakcją Jarosława Borowca poprzedzi wydanie obszernej antologii poetki "zbierane, gubione".

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.