RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Nagrody literackie Getyngi i Torunia

Niemiecki poeta, tłumacz i krytyk literacki Jan Wagner oraz polski poeta, eseista i tłumacz Kazimierz Brakoniecki odebrali w niedzielę w Getyndze polsko-niemieckie Nagrody Miast Partnerskich Getyngi i Torunia im. Samuela Bogumiła Lindego - podała agencja DPA.

 

„Czytaj dzieciom, bo warto” w Centrum Handlowym Bielawy

Już w dniach 16-17 stycznia w godzinach 11.00-18.00 Centrum Handlowe Bielawy zaprasza całe rodziny na event poświęcony dobrej książce. Wydarzenie odbywa się w ramach III edycji ogólnopolskiej kampanii „Czytaj dzieciom, bo warto”.

 

Barbara Toruńczyk uhonorowana przez Litwinów

Nagrody

Za zasługi dla kultury litewskiej założycielka i wieloletnia redaktorka "Zeszytów Literackich" otrzymała Złotą Gwiazdę Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej.

 

Wręczono Nagrody Lindego

Wydarzenia

Marie-Luise Scherer, niemiecka reportażystka i Stefan Chwin odebrali w niedzielę Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. To już 20. edycja nagrody, przyznawanej co roku za dokonania literackie.

 

Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

Poezja, rokrocznie, jest nieodzownym elementem programu Dworu Artusa. Dlatego też Centrum Kultury Dwór Artusa i Urząd Miasta Torunia zapraszają wszystkich autorów, twórców, poetów zarówno niezrzeszonych, jak i członków związków twórczych do udziału w kolejnej, już XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O liść konwalii" im. Zbigniewa Herberta.

 

Baśnie polskie. Toruńskie pierniki

Dawno, dawno temu w mieście Toruniu pewien młody cukiernik, a miał on na imię Bogumił, zakochał się w pięknej, uroczej i dobrej Katarzynce. Powodowany tym gorącym i szczerym uczuciem podarował jej nie tylko swoje serce, ale także... smakowite pierniczki.

 

Prasa o książce Barbary Toruńczyk vNitka Ariadny"

Wydawnictwa

Polecamy lekturę tekstów prasowych poświęconych książce Barbary Toruńczyk pt. „Nić Ariadny":

 

Barbara Toruńczyk w Kielcach

Wydawnictwa

W czwartek 30 X 2014 o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach (ul. Rynek 3) na spotkanie z Barbarą Toruńczyk, z okazji ukazania się książki "Nitka Ariadny". Spotkanie poprowadzi Michał Sierlecki.    

 

Wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej w Toruniu

Wydarzenia

W piątek 4 lipca o godzinie 19 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu otwarto wystawę "Kolaże, czyli wyklejanki lub karteczki własnego wyrobu" Wisławy Szymborskiej. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie jest partnerem wystawy.

 

Recenzja: Barbara Toruńczyk „Nitka Ariadny”

Recenzje

„Sztuka nie jest luksusem, nie jest domeną narcyzmu. Jest największym wysiłkiem ducha. Ludzkim serio najbardziej serio pojętym. Tylko niektóre dzieła noszą piętno takiego rozumienia i tylko one mogą być traktowane poważnie.

 

Nagroda im. Lindego 2014 dla Wilhelma Genazino oraz Janusza Rudnickiego

Wydarzenia

Niemiecki powieściopisarz i eseista Wilhelm Genazino oraz polski prozaik Janusz Rudnicki zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - ogłosiła w poniedziałek kapituła wyróżnienia.

 

Recenzja: „Z opowieści wschodnioeuropejskich” Barbara Toruńczyk

Recenzje

W zeszłym roku ukazała się pierwsza od lat książka Barbary Toruńczyk zatytułowana „Żywe cienie”. Książka gromadzi portrety najwybitniejszych pisarzy mijających dekad widziane przez pryzmat własnego spojrzenia i wspomnień autorki.

 

Barbara Toruńczyk we Wrocławiu

Wydarzenia

Fundacja Zeszytów Literackich i księgarnia Tajne Komplety z Wrocławia zapraszają na spotkanie z Barbarą Toruńczyk, promujące książkę "Z opowieści środkowoeuropejskich" z przedmową Timothy'ego Snyders.  

 

"Z powieści wchodnioeuropejskich" - spotkanie z Barbarą Toruńczyk

Wydawnictwa

Na niedawno wydaną książkę Barbary Toruńczyk składają się eseje i wywiady, w których pisarka mierzy się z problemami powstającymi na styku literatury z polityką.

 

Książką "Mieszko Pierwszy Tajemniczy" profesor Przemysław Urbańczyk wywołał burzę

Nowości

Badacz jeszcze raz przyjrzał się archeologicznym znaleziskom oraz historycznym źródłom i uznał, że Mieszko I wcale nie musiał być "stąd".

 

Barbara Toruńczyk w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku

Wydarzenia

5 VI 2013 o g. 16.30 w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu Barbara Toruńczyk wygłosi wykład "Zeszyty Literackie: skąd idziemy, czyli Autobiografia umysłu". Słowo wstępne - Timothy Snyder

 

Times Literary Supplement o książce Toruńczyk

Wydawnictwa

O "Żywych cieniach" Barbary Toruńczyk w "Times Literary Supplement" pisze Marcia Sghore:

 

"Toruńskie pierniki". Baśnie polskie (książka ze słuchowiskiem na płycie CD)

Wydawnictwo Jedność poleca Państwa uwadze baśnie polskie - "Toruńskie pierniki", nagrane również jako słuchowisko na płytę CD.

 

Spotkanie z Barbarą Toruńczyk w Gdyni

Wydarzenia

26 XI 2012 (poniedziałek) o g. 18.00 w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni (ul. Bema 26) odbędzie się spotkanie z Barbarą Toruńczyk autorką książki "Żywe cienie". Prowadzenie Paweł Huelle.  

 

"Polityka" o książce "Żywe cienie" Barbary Toruńczyk

Wydawnictwa

Publikujemy przysłane przez Zeszyty Literackie omówienie najnowszej książki Barbary Toruńczyk pt. "Żywe cienie"

 

Jubileusz "Zeszytów Literackich" w Programie III Polskiego Radia

Wydawnictwa

Zapraszamy w imieniu "Zeszytów Literackich" na spotkanie z Barbarą Toruńczyk i Wojciechem Karpińskim w Studio im. Agnieszki Osieckiej.

 

Spotkanie z Barbarą Toruńczyk w Krakowie

26 X o g. 18.00 zapraszamy do Krakowa do Nowej Prowincji (ul. Bracka 3–5) na spotkanie z Barbarą Toruńczyk autorką tomu szkiców „Żywe cienie”.

 

Zaproszenie na spotkanie z Barbarą Toruńczyk we Wrocławiu

Wydarzenia

16 X 2012 o g. 18.00 w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu (Siedziba Kolegium Europy Wschodniej, Plac Biskupa Nankiera 17, budynek Starej Plebanii) odbędzie się spotkanie z Barbarą Toruńczyk autorką książki "Żywe cienie".

 

"Nowe Książki" o Barbarze Toruńczyk

Wydawnictwa

Nowy numer miesięcznika "Nowe Książki" (2012 nr 10) poświęcono Barbarze Toruńczyk - autorce książki "Żywe cienie" i redaktorowi naczelnemu "Zeszytów Literackich".

 

Spotkanie z Barbarą Toruńczyk z okazji wydania książki "Żywe cienie"

Wydarzenia

25 IX 2012 o g. 18.00 zapraszamy do warszawskiej siedziby "Gazety Wyborczej" (ul. Czerska 8/10) na spotkanie z Barbarą Toruńczyk autorką książki "Żywe cienie".

 

Spotkania promocyjne towarzyszące premierze "McDusi" M. Musierowicz

Wydawnictwa

W październiku autorka Jeżycjady spotka się z czytelnikami w Łodzi, Toruniu i Bydgoszczy.

 

TVN 24 o historii „Zeszytów Literackich”

Wydawnictwa

3 czerwca (niedziela) 2012 o g. 23.30 w TVN 24 redaktor naczelny "Zeszytów Literackich" Barbara Toruńczyk opowie o "Zeszytach" w programie Grzegorza Miecugowa "Inny punkt widzenia" z okazji XXX-lecia istnienia pisma.

 

Nagroda Lindego przyznana

Niemiecki prozaik i eseista Stefan Wackwitz oraz polski pisarz i scenarzysta filmowy Andrzej Bart zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - ogłosiła w poniedziałek kapituła wyróżnienia.

 

Cytaty i aforyzmy w toruńskich tramwajach

Wydarzenia

Cytaty i aforyzmy, sentencje, złote myśli, maksymy i powiedzenia światowej sławy naukowców, pisarzy oraz poetów usłyszeć mogą pasażerowie toruńskiego MZK w ramach projektu "Sztuka w tramwaju". Kampania potrwa do 2 marca 2012 roku.

 

Miłosz / Iwaszkiewicz "Portret podwójny" w Krakowie

5 listopada 2011 (sobota) o g. 18.00 w Gazeta Cafe (Kraków, ul. Bracka 14) zapraszamy na krakowską premierę książki Czesława Miłosza i Jarosława Iwaszkiewicza "Portret podwójny".

 

Rozpoczął się 17. Toruński Festiwal Książki

Wydarzenia

  Spotkania z pisarzami, wystawy i warsztaty promujące czytelnictwo złożą się na rozpoczęty w poniedziałek 17. Toruński Festiwal Książki. Jego kulminacją będzie wręczenie Nagrody Samuela Lindego Hercie Müller i Wiesławowi Myśliwskiemu.

 

4 Pory Książki po raz piąty w Toruniu

Wydarzenia

Jan Nowicki otworzy w tym roku toruńską edycję Festiwalu 4 Pory Książki. Imprezę piąty raz z rzędu organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska. Znany aktor spotka się z publicznością w poniedziałek, 26 września. Następnego dnia gościem festiwalu będzie Jacek Fedorowicz. W Toruniu zobaczymy również Kingę Dunin, Magdalenę Środę, Sylwię Chutnik, Tomasza Piątka, Beatę Tadlę. 4 Pory Książki zamknie spotkanie z Dariuszem Michalski, autorem biografii Kaliny...

 

4 Pory Książki po raz piąty w Toruniu

Jan Nowicki otworzy tegoroczną edycję Festiwalu 4 Pory Książki. Imprezę piąty raz z rzędu organizuje w Toruniu Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska.

 

Barbara Toruńczyk o Czesławie Miłoszu w rozmowie kultury liberalnej

"Zawsze miał część umysłu, która wypróbowywała jakąś truciznę". Z Barbarą Toruńczyk o Czesławie Miłoszu rozmawiają Karolina Wigura i Jarosław Kuisz.

 

Toruń: Książki za złotówkę w Książnicy Kopernikańskiej

Od 4 do 8 kwietnia Filia nr 2 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zaprasza na kiermasz taniej książki.

 

Historia pewnego emigranta - recenzja książki "Jego były "Czerwone maki..."

Recenzje

Gwidon Borucki, a właściwie Gwidon Alfred Gottlieb, to aktualnie postać zupełnie w Polsce zapomniana. Gdybyśmy wyszyli na ulicę i zapytali przypadkowych przechodniów o tego znanego w międzywojniu artystę rewiowego i muzyka, obawiam się, że mało, kto byłyby w stanie powiedzieć o nim kilka sensownych słów. Nie potrafił tego i autor niniejszego tekstu, któremu nazwisko Borucki nie kojarzyło się zupełnie z niczym. Do czasu… Ostatnio bowiem trafiła w moje ręce książka Bogumiły Żongołłowicz...

 

Książka Bogumiły Żongołłowicz nominowana do nagrody Złoty Liść Retro

Książka Bogumiły Żongołłowicz Jego były "Czerwone maki.." jest nominowana do nagrody "Złoty Liść Retro" na tegorocznym, VIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga.

 

XVI Toruński Festiwal Książki

Wydarzenia

W dniach 29 listopada do 5 grudnia 2010 r. zapraszamy serdecznie na XVI edycję Toruńskiego Festiwalu Książki, wydarzenia organizowanego wspólnie z Urzędem Miasta Torunia, które już po raz kolejny zagości w Dworze Artusa.

 

Kulturalne miasta ścigają się o finał

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku będzie się ubiegać 11 polskich miast. W tym tygodniu minął termin zgłoszeń. Sprawdziliśmy, kto dotąd najlepiej promował się przez kulturę i kto sam wymyślił sobie hasło: "Kultura? No, to mamy trochę do zrobienia!"

 

4 Pory Książki w Toruniu już we wrześniu!

12 spotkań i 17 znakomitych gości, wśród nich Jerzy Gruza, Alina Janowska, Witold Pyrkosz i Maria Czubaszek – tak w wielkim skrócie wygląda program Festiwalu Literackiego 4 Pory Książki.

 

Józef Czapski "Wyrwane Strony"

Nowości

Polecamy Państwu nowość Zeszytów Literackich Józefa Czapskiego "Wyrwane strony".

 

Demoniczne i antymagiczne książki na sympozjum w Toruniu

Egzorcysta, demonolog, byłe ofiary magii, autorka książek antymagicznych - zjeżdżają do Torunia na sobotnie sympozjum na wydziale teologicznym UMK.

 

A. Zagajewski i D. Grünbein odebrali nagrodę

Dwaj znakomici poeci i eseiści: Adam Zagajewski i Durs Grünbein odebrali 13 grudnia w toruńskim Ratuszu Staromiejskim Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Był to ostatni akcent XV Festiwalu Książki.

 

XV Toruński Festiwal Książki

Wydarzenia

Przez pierwsze dwa tygodnie grudnia w mieście Kopernika i pierników oraz Radia Maryja świętować będzie literatura. Po raz piętnasty odbędzie się w tym czasie Toruński Festiwal Książki.

 

Wielkie tournee "O obrotach sfer niebieskich" Kopernika po Europie

Reprint słynnego dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich wyruszył z Torunia w objazd po Europie. W ciągu jedenastu dni księga odwiedzi dziesięć miast.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.