RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Biblioteka Multimedialna Grafit

Biblioteki

We Wrocławiu, który już za rok stanie się centrum światowego bibliotekarstwa, biblioteki odgrywają znaczącą rolę w codziennym życiu lokalnej społeczności. Stolica Dolnego Śląska to również Światowa Stolica Książki UNESCO.

 

Regały z kulturą

Wydarzenia

W kilkunastu krakowskich szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej stanęły nowiutkie regały uginające się od nowości wydawniczych sześciu krakowskich oficyn. To akcja „Regał z kulturą″, realizowana w ramach cyklu Drugie Życie Książki przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Warsztaty dla Dzieci w księgarni

W najbliższy czwartek (21 lipca 2016) odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Niezależnych Księgarń. O godz. 17 w księgarni De Revolutionibus dla najmłodszych czytelników oraz ich rodziców przygotowano drugie warsztaty z cyklu: „Tworzenie książek obrazkowych", którym tym razem towarzyszy hasło: „Czym jest książka?".

 

Kurs Pisania Kryminałów - Zbrodnia nie pisać!

Wydarzenia

Tylko do 24 lipca można nadsyłać zgłoszenia do udziału w półrocznym Kursie Pisania Kryminałów Miasta Literatury UNESCO, który rozpoczyna się 3 września. Zajęcia z uczestnikami poprowadzą m.in. królowa polskiego kryminału Katarzyna Bonda oraz autorzy popularnych powieści: Katarzyna Puzyńska i Mariusz Czubaj.

 

Wrocław oficjalnie Światową Stolicą Książki UNESCO!

Wydarzenia

Po raz pierwszy w historii Światowych Stolic Książki UNESCO wicedyrektor tej instytucji Eric Falt wręczył dziś (24.04) prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi rzeźbę z brązu autorstwa Hedvy Ser – Artystki UNESCO na Rzecz Pokoju – obrazującą latającą stronę książki.

 

Wieczór Koreański - spotkanie z Iwoną Chmielewską

W ramach inauguracji programu Światowej Stolicy Książki UNESCO, 22 kwietnia fani książki „Maum. Dom duszy” mieli możliwość wzięcia udziału w Wieczorze Koreańskim, na którym gościem honorowym była sama autorka - Iwona Chmielewska.

 

Poczytaj mi Wrocław. Inauguracja Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016

23 kwietnia 2016 Wrocław przejmie od koreańskiego miasta Incheon przyznawany na rok tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie miasto uzyskało, jak napisała w liście gratulacyjnym Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova, w uznaniu za przygotowanie „wybitnego programu nakierowanego na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok”. Wrocław – Światowa Stolica Książki – dołączył tym samym do takich miast jak: Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos...

 

Poczytaj mi Wrocław. Literackie propozycje dla dzieci i rodzin

Już za kilka tygodni, 23 kwietnia Wrocław zostanie Światową Stolicą Książki UNESCO 2016, przejmując ten zaszczytny tytuł od koreańskiego miasta Incheon. W programie literackim tego wyjątkowego weekendu nie zabraknie oczywiście wydarzeń dla najmłodszych czytelników i rodzin z dziećmi.

 

Antologia Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO 2015

Nowości

3 tekstów najzdolniejszych młodych polskich pisarzy, a wśród nich opowieść kryminalna w realiach polsko-ukraińskiego pogranicza, historie o niemożliwej miłości i o ciemnych stronach tego, co czasem na wyrost określa się patriotyzmem, czy wreszcie niesamowite przygody kobiety, która po 90. urodzinach postanawia zrealizować swoje marzenia.

 

Młodzieżowa Pracownia Opowieści - wystawa prac

Od 5 do 19 kwietnia 2016 w Galerii BOSA we Wrocławiu prezentowane będą prace uczestników projektu Młodzieżowa Pracownia Opowieści realizowanego przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji z Wrocławia i Reykjavik Miasto Literatury UNESCO.

 

Marzec w Krakowie pod znakiem LiteraTURY

Jedenaście miejsc i aż dwadzieścia trzy wydarzenia. W marcu literatura opanuje Kraków. Spotkania autorskie, spektakle i dramatoria. Książka będzie w marcu pretekstem zarówno do zażartych dyskusji, jak i odwiedzania wyjątkowych miejsc.

 

Program Miasta Literatury UNESCO na lata 2016-2020

Prawo

Kraków przyjął miejską strategię rozwoju życia literackiego i czytelnictwa. Przegłosowana wczoraj przez radnych uchwała upoważnia Prezydenta Majchrowskiego do corocznego zabezpieczania w ramach istniejącego budżetu na kulturę środków na działania rozwijające kulturę czytania i wzmacniające aktywność środowisk literackich. W dokument została wpisana m.in. strategia modernizacji bibliotek, rozwój programów stypendialnych dla pisarzy, wsparcie dla literackich festiwali oraz programy dla lokalnych...

 

Wrocław Miasto Literatury UNESCO 2016 - projekty literackie

Wiele aktywności Wrocławia zarówno w programie literackim Europejskiej Stolicy Kultury, jak i programie Światowej Stolicy Książki to długoterminowe przedsięwzięcia – szczególnie w zakresie innowacyjnych form rozwoju, edukacji i współpracy zagranicznej. Niezbędne jest roztoczenie opieki nad nimi i dalsze działania w ich ramach.

 

Wrocław - Miasto Europejskiej Kultury 2016 - Literatura

Wiele aktywności Wrocławia zarówno w programie literackim Europejskiej Stolicy Kultury, jak i programie Światowej Stolicy Książki to długoterminowe przedsięwzięcia – szczególnie w zakresie innowacyjnych form rozwoju, edukacji i współpracy zagranicznej.

 

Lwów „Miastem Literatury UNESCO”

Rynek zagraniczny

Lwów został wybrany „Miastem Literatury UNESCO”. Przypominamy, że ten tytuł otrzymał w 2013 roku Kraków.

 

Laureaci nagrody Promotorzy debiutów

Nagrody

Na posiedzeniu, które odbyło się dnia 20 października 2015 r. w siedzibie Instytutu Książki przy ul. Zygmunta Wróblewskiego 6 w Krakowie, Jury I edycji Konkursu Promotorzy Debiutów 2015 w składzie: Elżbieta Kalinowska – Instytut Książki (Przewodnicząca), dr hab. Bernadetta Darska, dr hab. Dariusz Nowacki, Michał Sowiński – Fundacja Tygodnika Powszechnego w wyniku dyskusji oraz w oparciu o wypełnione wcześniej formularze oceny wyłoniło pięciu Laureatów Nagrody Głównej oraz jednego Laureata...

 

Księga Henrykowska na liście UNESCO!

Biblioteki

Z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, przy wsparciu arcybiskupa Józefa Kupnego – metropolity wrocławskiego, 4 marca 2014 r. wniosek o wpisaniu Księgi Henrykowskiej na listę UNESCO wraz z listem intencyjnym trafił do Warszawy. Tam, podczas obrad Krajowego Komitetu Programu UNESCO, zadecydowano, że Księga Henrykowska będzie jedną z dwóch polskich propozycji, które walczyć będą o wpis na światową listę. Drugą były „Akta Braci Czeskich w Wielkopolsce” z XVI w. Ostatnia wiadomość...

 

Kolejni pisarze uhonorowani w Krakowie

Wydarzenia

Pod koniec czerwca kolejne kilkadziesiąt miejsc w przestrzeni Krakowa znalazło swoich literackich patronów. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Helena Modrzejewska, Andrzej Bursa, Tadeusz Kantor i Izabela Sowa. Dodatkowo w ramach specjalnej edycji towarzyszącej 25. Festiwalowi Kultury Żydowskiej uhonorowaliśmy 20 miejsc i postaci związanych z literackim dziedzictwem Kazimierza.

 

Pierwsze spotkanie Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO

W piątek 20 lutego o godzinie 12:00 w Pałacu Wielopolskich odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO, utworzonej w związku z przyznaniem Krakowowi tego tytułu w październiku 2013 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprosił do Rady osoby cieszące się niepodważalnym autorytetem w najróżniejszych dziedzinach życia literackiego Krakowa. Zaproszenia do Rady Honorowej przyjęli Jerzy Illg, Grzegorz Gauden, Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Bronisław...

 

Literacki spacer po Krakowie śladami Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

31 maja odbędzie się pierwszy z serii spacerów literackich ulicami Miasta Literatury. Jego motywem przewodnim będzie życie i twórczość Wisławy Szymborskiej. Dwugodzinna wycieczka śladami autorki rozpocznie się o godzinie 17:00 przy Kamienicy Szołayskich (Plac Szczepański).

 

Kraków i Dublin - Miasta Literatury UNESCO świętują wspólnie

Wydarzenia

Dublin Miasto Literatury UNESCO świętuje 75. urodziny Finnegans Wake – legendarnej Joyce`owskiej księgi nocy. Dla uczczenia rocznicy każde z siedmiu Miast Literatury UNESCO przygotowało wyjątkowy prezent: filmową adaptację krótkiego fragmentu powieści. Krakowski epizod oparty jest na wydanym w 2012 roku tłumaczeniu Krzysztofa Bartnickiego pt. Finneganów Tren, które jest efektem ponad dziesięcioletniej tytanicznej pracy. Uroczysta premiera filmu odbyła się wczoraj (14 maja) w Dublinie....

 

Kraków - Miasto Literatury UNESCO oczami Antonii Lloyd-Jones

Wydarzenia

Miasto dwóch literackich festiwali, targów książki i wielu pisarzy - to miasto, w którym ludzie stoją w kolejkach do poezji.

 

Kraków Miastem Literatury UNESCO

Wydarzenia

Po trzech latach starań Kraków oficjalnie ogłoszono dzisiaj (21 października, poniedziałek) Miastem Literatury UNESCO. Jest siódmym miastem na świecie noszącym ten zaszczytny tytuł (obok Edynburga, Melbourne, Iowa City, Dublina, Reykjaviku i Norwich)!

 

Kraków z szansą na tytuł Miasta Literatury UNESCO

Wydarzenia

Jesienią tego roku dowiemy się, czy Kraków zostanie Miastem Literatury UNESCO. Aplikacja w tej sprawie czeka już tylko na opinię międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy PEN International.

 

Obchody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO

Wydarzenia

Organizatorzy tegorocznej edycji przygotowali spotkania, koncerty, odczyty wierszy i wieczory poezji.

 

Poezja ocala. 31 marca

Wydawnictwa

XII Światowy Dzień Poezji UNESCO. PoEzja Ocala 31.III-01.IV.2012 Londyn.

 

Miejsce dla czytelnika

Kraków walczy o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Ma literackie festiwale, znakomite wydawnictwa, targi książki i Strefę Wolnego Czytania. Czas na Miejsce dla czytelnika w pojazdach komunikacji miejskiej. Ta niecodzienna akcja ma zachęcać mieszkańców Krakowa do czytania i jednocześnie budować wizerunek Krakowa jako miasta żyjącego literaturą.

 

Zrobili miejsca dla czytelników w krakowskich tramwajach. "A co ze staruszkami?

W krakowskich tramwajach pojawiły się naklejki "Miejsce dla czytelnika". Akcja jest związana z krakowskimi obchodami roku Czesława Miłosza i staraniami Krakowa o tytuł Miasta Literatury UNESCO.

 

Instytut Literacki w "Pamięci Świata"

Dziś w domu paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffitte odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji wpisania Archiwów Instytutu Literackiego na listę programu "Pamięć Świata" UNESCO.

 

Kraków przystąpi do ICORN

  Kraków przystąpi do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców - ICORN, pomagającej literatom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju. Uchwałę w tej sprawie podjęli w środę radni, a umowa z ICORN zostanie podpisana prawdopodobnie w połowie października.

 

21 marca - Międzynarodowy Dzień Poezji

Wydarzenia

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku.

 

Dyktando Mistrzów Języka Polskiego

Od słów: "Jan Piotr Nowak-Kowalski, człowiek encyklopedia, w przeddzień odebrania na superekstremalnym... " 16 dotychczasowych mistrzów polskiej ortografii rozpoczęło w niedzielę pisanie dyktanda, które wyłoni spośród nich Arcymistrza Języka Polskiego.

 

Prof. Anna Parzymies laureatką nagrody UNESCO w dziedzinie kultury arabskiej

Prof. Anna Parzymies, założycielka Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym UW, otrzyma we wtorek po południu w Paryżu nagrodę UNESCO/Sharjah 2009 za wkład w promowanie i upowszechnianie kultury arabskiej.

 

Kraków Miastem Literatury UNESCO?

Kraków będzie się starał o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Władze Krakowa rozpoczęły już ośmiomiesięczne przygotowania poprzedzające złożenie wniosku do ONZ-owskiej agendy zajmującej się sprawami oświaty, nauki i kultury - podał we wtorek Filip Szatanik z Biura Prasowego Prezydenta Krakowa.

 

Polskie zbiory na międzynarodowej Liście Pamięci Świata UNESCO

Rynek zagraniczny

Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Archiwum Radziwiłłów oraz Księgozbiór Nieświeski zostały wpisane na międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO.

 

Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu na liście UNESCO

Rynek zagraniczny

Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Archiwum Radziwiłłów oraz Księgozbiór Nieświeski zostały wpisanie na międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO - poinformował Tomasz Komorowski z Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.