RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Zagajewski z nagrodą węgierskiego PEN Clubu

Wydarzenia

Adam Zagajewski otrzymał w piątek w Pecsu na południu Węgier Wielką Nagrodę Poetycką im. XV-wiecznego poety Janusa Pannoniusa, przyznawaną przez węgierski PEN Club.

 
 

Olga Tokarczuk na Festiwalu Pen World Voices

Wydarzenia

Olga Tokarczuk będzie dziś (25 kwietnia) gościem wieczoru inaugurującego nowojorski festiwal PEN World Voices, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń literackich na świecie. W jego dwunastej edycji weźmie udział ponad 150 pisarzy z 30 krajów. Tegoroczny program poświęcony jest głównie literaturze i kulturze Meksyku.

 

Przyznano Nagrodę Andersena

Nagrodę Hansa Christiana Andersena za literaturę dla dzieci dostali chiński pisarz Cao Wenxuan i niemiecka ilustratorka Rotraut Susanne Berner - poinformowano w tym tygodniu na 52. Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.

 

Nie żyje Harper Lee

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Amerykańska pisarka Harper Lee, autorka bestsellerowej powieści „Zabić drozda, zmarła w wieku 89 lat w swym rodzinnym mieście Monroeville w stanie Alabama - poinformowały w piątek lokalne władze.

 

Nowości od Dwóch Sióstr

Narysowana z kawalerską fantazją i panieńskim wdziękiem miniopowieść o tym, że miłość zawsze znajdzie dla siebie miejsce. Kiedy w kawalerce jest już jeden kawaler, nic więcej się tam nie zmieści. A co gdy kawaler poczuje się samotny?

 

Recenzja: „Szukając Allaha, znalazłem Jezusa. Droga gorliwego muzułmanina do Chrystusa” Nabeel Qureshi

Recenzje

Książki o islamie wyrastają teraz jak grzyby po deszczu. Wydawnictwa wznawiają promocję dawnych publikacji, można więc czytać, poznawać i samemu dokonywać ocen. Tak jak Nabeel Qureshi - autor i bohater „Szukając Allaha, znalazłem Jezusa. Droga gorliwego muzułmanina do Chrystusa”.

 

Zapowiedzi 2016 w Wydawnictwie Literackim

Zapowiedzi

Nowa powieść Richarda Flanagana, książka Emmanuela Carrère’a, „Czar Chanel”, przewodniki po szczęściu, urodzie, a także po Francji, nowe lekcje od Madame Chic oraz ABC kuchni francuskiej.

 

„Maryja. Matka Jezusa”

Zapowiedzi

Podobnie jak w przypadku osoby św. Józefa (Józef. Ojciec Jezusa, Jedność 2015) kard. Gianfranco Ravasi ukazuje nam postać Maryi, Matki Jezusa. Z charakterystyczną dla siebie kompetencją i polotem wybitny biblista, komentując wybrane fragmenty Starego i Nowego Testamentu, wprowadza czytelnika w tajemnicę dziewictwa oraz macierzyństwa Maryi.

 

16 października Program Festiwalu Schulza

Salon Angelusa z nominowanymi pisarzami, slam poetycki, konferencja naukowa o Wojaczku - to wszystko czeka na Was dzisiaj na Festiwalu Schulza we Wrocławiu.

 

Polecamy nowość wydawnictwa Szaron: „Szukając Allaha, Znalazłem Jezusa”

Nowości

Wydawnictwo Szaron prezentuje nieoczekiwaną podróż od Islamu do Chrześcijaństwa w książce “Szukając Allaha, Znalazłem Jezusa”,

 

Joa Abercrombie, autor cyklu "Morze drzazg" laureatem Nagrody Locusa!

Wydawnictwa

Na Locus Awards Weekend w Seattle 27 czerwca ogłoszono laureatów Nagród Locusa za rok 2015. To obok Hugo, najbardziej prestiżowa amerykańska nagroda literacka w dziedzinie fantastyki.

 

Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

Poezja, rokrocznie, jest nieodzownym elementem programu Dworu Artusa. Dlatego też Centrum Kultury Dwór Artusa i Urząd Miasta Torunia zapraszają wszystkich autorów, twórców, poetów zarówno niezrzeszonych, jak i członków związków twórczych do udziału w kolejnej, już XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O liść konwalii" im. Zbigniewa Herberta.

 

Leszczyńska i Sellmer z Nagrodą Dedeciusa

Wydarzenia

Katarzyna Leszczyńska i Sven Sellmer zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. Karla Dedeciusa dla polskich i niemieckich tłumaczy. Nagrody odebrali w piątek w niemieckim Darmstadt.

 

BookExpo America 2016 Market Focus Poland

Rynek zagraniczny

Polski rynek wydawniczy będzie głównym tematem przyszłorocznego BookExpo America - ogłosiła w piątek Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Urszula Gacek na zakończenie tegorocznych targów.

 

Umberto Eco uhonorowany w Łodzi

Wydarzenia

Jest niekwestionowanym „dobrem” kultury, uznawanym powszechnie za „fenomen” – mówił o Umberto Eco, promotor postępowania o nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Artur Gałkowski.  

 

USA w cieniu swastyki od 29 kwietnia w sprzedaży

Nowości

W najbliższą środę, tj. 29 kwietnia trafi do księgarń USA w cieniu swastyki autorstwa Arne Bernsteina. Krucjata żydowskich gangsterów, gwiazd Hollywoodu i polityków przeciw amerykańskim nazistom.

 

Nagroda im. Karla Dedeciusa 2015

Wydarzenia

Tłumaczka publikacji niemieckich na język polski Katarzyna Leszczyńska oraz Sven Sellmer, który przekłada z języka polskiego na niemiecki, zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Karla Dedeciusa, przyznanej po raz siódmy przez Fundację im. Roberta Boscha.

 

Vogue o nowym tomiku Szymborskiej

Rynek zagraniczny

W amerykańskim wydaniu magazynu znalazł się tekst o fascynacji poezją Wisławy Szymborskiej zapowiadający wydaniu ostatnich wierszy polskiej poetki przez Wydawnictwo HMH.

 

Jacek Podsiadło pierwszym laureatem „Silesiusa” 2015

Wydarzenia

Tegorocznym laureatem nagrody Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Jacek Podsiadło. Dzisiaj poznaliśmy też nominacje w pozostałych kategoriach.

 

Recenzja: „Jedzenie i uczty Jezusa” Douglas E.Neel, Joel A.Pough

Recenzje

Każda epoka czy to przed narodzeniem Chrystusa czy też po, miała oprócz historii naturalnej, religii i kultury swoją własną historię kulinarną. Zasady sporządzania posiłków, rodzaje użytych produktów, naczynia używane przy ich przygotowaniu to wszystko aż nazbyt dobrze pokazywało nie tylko kulturę materialną tamtych czasów ale też duchową. Historia jedzenia była niemniej ważna niż historia ubioru czy przedmiotów codziennego użytku.

 

Kobieta szuka partnera - poradnik dla niezależnych kobiet już w lutym 2015!

Zapowiedzi

Dom Wydawniczy Rebis informuje, iż poradnik dla niezależnych kobiet zatytułowany Kobieta Alfa szuka partnera" już 24 lutego w księgarniach!

 

„Busem przez świat. Ameryka za osiem dolarów”

Nowości

Totalna jazda bez trzymanki! USA, Kanada i Meksyk za osiem dolarów dziennie. Trzy miesiące, sześcioro przyjaciół i jeden rozklekotany samochód. Dla ekipy Busem Przez Świat nie ma rzeczy niemożliwych! Starcie z gangiem, hamburgery z aligatora, indiańskie legendy, miasteczka widma przy Route 66. Magia Yellowstone, dzień w Dolinie Śmierci, miejskie wędrówki śladami filmów Tarantino. Awaria na spalonym słońcem pustkowiu i lekcje paddle boardingu. Przyjacielskie pogawędki z Tomaszem Adamkiem i...

 

Spotkanie z Julią Hartwig w Poznaniu

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Julią Hartwig, która 2 lutego zostanie uhonorowana tytułem doktora honoris causa UAM, a 3 lutego zagości w Bibliotece Raczyńskich.

 

Recenzja: Pięć historii z życiem w tle. „Cień” Moniki Rakusy

Recenzje

Świat pędzi naprzód. Ludzie oddają się pogoni za karierą, pokaźnym majątkiem poświęcając przy tym często zdrowie, rodzinę czy nawet zwyczajne dobre samopoczucie. Popkultura atakuje nas zewsząd pseudorozrywkową papką, która zamiast rozładowywać stres, dawać odpowiednią dawkę radości po ciężkim dniu, zwyczajnie ogłupia. Człowiek zatracił gdzieś całkowicie umiejętność rozmowy o życiu, sprawach dla niego ważnych, o istnieniu/byciu w realiach, w jakich przyszło mu żyć....

 

"Husaria Rzeczpospolitej" - nowość Instytutu Wydawniczego Erica

Nowości

Uprzejmie informujemy, że jest już dostępny, wyjątkowy i wyczekiwany album opublikowany przez Instytut wydawniczy Erica „Husaria Rzeczpospolitej” autorstwa Radosława Sikory i Radosława Szleszyńskiego.

 

Amazon buduje armię mobilnych robotów magazynowych

Rynek zagraniczny

Stany Zjednoczone: Amazon wciela w życie kolejny pomysł na przyspieszenie procesu realizacji zamówień internetowych w swoich centrach dystrybucyjnych przy jednoczesnym obniżaniu jego kosztów.

 

Nowości Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego: „Moja ziemia obiecana i „Jedzenie i uczty Jezusa"

Nowości

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego poleca dwa kolejne tytuły ze swojego tegorocznego katalogu: „Moja ziemia obiecana. Triumf i tragedia Izraela" oraz „Jedzenie i uczty Jezusa":

 

"Zamki konwentualne" T. Torbusa nominowane do Nagrody KLIO

Wydawnictwa

Książka prof. Tomasza Torbusa Zamki konwentualne w państwie krzyżackim w Prusach została nominowana do Nagrody KLIO w kategorii edytorskiej.

 

Konkurs o Nagrodę im. Karla Dedeciusa 2015

Wydarzenia

Fundacja im. Roberta Boscha zaprasza do wzięcia udziału w konkursie o Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej oraz niemieckich tłumaczy literatury polskiej.

 

Bohaterka książki „Pokojowej Nagrody Nobla!

Wydarzenia

Nastolatka z Pakistanu została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Swoją poruszającą historię opisała w książce „To ja, Malala”.

 

Salon Angelusa na Bruno Schulz. Festiwal

Wydarzenia

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” i odbywający się corocznie we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwal łączą siły. W dniach 14-19 października 2014 roku zapraszamy do festiwalowego „Salonu Angelusa”.

 

Nowość słowa/obrazu terytorium: Tomasz Torbus "Zamki konwentualne w państwie krzyżackim w Prusach"

Nowości

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria swój najnowszy tytuł "Zamki konwentualne w państwie krzyżackim w Prusach", autorstwa Tomasza Torbusa.

 

"W radiowej "Dwójce" Niezaspokojona żądza (myślenia). Rozmowy z Susan Sontag

Wydarzenia

Radiowa "Dwójka" zaprasza na swoją stronę internetową, na której można wysłuchać audycji "Niezaspokojona żądza (myślenia). Rozmowy z Susan Sontag", o której mówiła Małgorzata Szczurek.

 

Powstanie warszawskie nieobecne w podręcznikach szkolnych

Wydawnictwa

Będące fenomenem na skalę europejską Polskie Państwo Podziemne, w tym także powstanie warszawskie, praktycznie nie istnieją - pomijając nieliczne wyjątki - w podręcznikach szkolnych za granicą. W Niemczech zmienić to może wspólny polsko-niemiecki podręcznik do historii.

 

Lipcowa nowość IW PAX: Peter Eisner "Krucjata Piusa XI przeciw Hitlerowi"

Nowości

Instytut Wydawniczy PAX anonsuje publikację ciekawej i ważnej publikacji autorstwa Petera Eisnera pt. "Krucjata Piusa XI przeciw Hitlerowi":

 

Silesius za całokształt twórczości dla Darka Foksa

Nagrody

Darek Foks, poeta i prozaik, został laureatem wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. W tym roku gala Silesiusa odbędzie się we wrocławskim Teatrze Lalek 17 maja. Do tej pory nagrody Silesiusa za całokształt twórczości zdobywali m.in.: Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak i Urszula Kozioł.

 

"Myśl to forma odczuwania" Susan Sontag, Jonathan Cott

Nowości

Wszystko, co mi się przydarza, daje okazję do rozmyślań. Gdybym ocalała z katastrofy samolotu, być może zainteresowałabym się historią lotnictwa – mówi Susan Sontag na początku fascynującej rozmowy z Jonathanem Cottem.

 

Recenzja: "E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji" Susan Maushart

Recenzje

Internet jest w hierarchii potrzeb współczesnego człowieka zaraz za powietrzem i jedzeniem, a czasami nawet walczy o drugie miejsce na podium. Konieczność posiadania telefonów komórkowych odczuwają już dzieci we wczesnej podstawówce. Kilkulatki potrafią często obsługiwać tablety i smartfony, a paromiesięczne maluchy intensywnie wpatrują się w ekran telewizora. Otaczają nas nastolatki, które śmieją się „LOL” zamiast „ha-ha”. W dorosłość wchodzi właśnie pokolenie, którego naturalnym środowiskiem...

 

Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej

Wydarzenia

Jury nagrody "Angelus" postanowiło uhonorować Natalię Gorbaniewską, ustanawiając nagrodę jej imienia

 

20 najwspanialszych bibliotek na świecie

Księgarnie

Przez wieki królowie, prezydenci, mnisi konstruowali biblioteki jako nie tylko repozytoria książek, ale symbole wiedzy, władzy i bogactwa. Wiele z tych budynków ma imponującą architekturę, a niektóre są prawdziwymi skarbami kultury. Oto 20 światowych najpiękniejszych bibliotek, od wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w górach Korei Południowej do nowoczesnego wcielenia legendarnej biblioteki starożytnej Aleksandrii.

 

Ekranizacja "Złodziejki książek"

Wydarzenia

31 stycznia na ekrany polskich kin trafi ekranizacja bestsellerowej "Złodziejki książek". Wygląda na to, że będzie to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika dobrej literatury.

 

Opublikowano listę 100 największych bestsellerów 2013 roku w USA

Rynek zagraniczny

Po raz trzeci od 2004 roku Dan Brown wspiął się na szczyt listy bestsellerów w USA – wynika z listy 100 najlepiej sprzedających się książek minionego roku opublikowanej przez dziennik "USA Today".

 

"To ja, Malala" - walka o prawa kobiet w Pakistanie

Nowości

Historia pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Gdy talibowie przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki.  

 

"E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji"

Zapowiedzi

Czy potrafisz się na chwilę wylogować? Zrób sobie jeden dzień offline, „technologiczny detoks”, prawdziwy survival i sprawdź czy potrafisz żyć bez komórki i internetu! Książka napisana przez dziennikarkę, która wraz z trójką swoich dzieci na pół roku całkowicie odcięła się od nowoczesnych technologii – internetu, smartfonów, telewizji i konsoli, a przez pierwszy tydzień nawet od elektryczności.

 

"Czterdzieści dni Musa Dah"

Zapowiedzi

Ostateczne rozwiązanie „kwestii ormiańskiej”, do którego doszło w czasie I wojny światowej, to zbrodnia ludobójstwa do dziś niepotępiona, którą przypomniał światu niedawno turecki noblista Orhan Pamuk…

 

Przedsprzedaż: Joseph Rykwert "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast"

Jedna z najważniejszych książek poświęconych tematyce miast ukazuje się po raz pierwszy po polsku W księgarniach od 22 października 2013 Zyskaj, kupując książkę w przedsprzedaży 15 % rabatu i wysyłka gratis.

 

Nagroda Bolesława Prusa

Wydarzenia

Nagroda Prozatorska im. Bolesława Prusa Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich przyznawana przez lubelskie środowisko literackie jest jedną z prestiżowych ogólnopolskich nagród literackich.

 

Czy pamiętacie Państwo Gordianusa Poszukiwacza,bohatera cyklu Roma sub Rosa?

Nowości

Wszystkim jego fanów informujemy, że właśnie dzisiaj trafia do księgarń kolejna część jego detektywistycznych przygód - "Tajemnice Gordianusa".

 

Warszawa śladami "Lalki" Prusa

Nowości

Warszawę "Lalki" Bolesława Prusa można poznawać samodzielnie, słuchając wydanego właśnie audioprzewodnika na ten temat. Dotąd po stołecznej ścieżce literackiej śladami powieści, chętnych oprowadzali przewodnicy.

 
 

Amos Oz odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Wydarzenia

Szanowni Państwo, 20 marca br. Amos Oz, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy odebrał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Jakub Ekier i Bernhard Hartmann laureatami Nagody im. Karla Dedeciusa za rok 2013

Wydarzenia

Szanowni Państwo, niniejszym prezentujemy informację prasową Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt (Deutsches Polen-Institut) i Fundacji im. Roberta Boscha na temat laureatów Nagrody im. Karla Dedeciusa dla polskich i niemieckich tłumaczy za rok 2013

 

Trójka zaprasza na spotkanie z Amosem Ozem

Wydawnictwa

Miło mi poinformować, że od 20 do 23 marca będzie gościł w Polsce najpoczytniejszy na świecie pisarz izraelski Amos Oz. Autor przyjeżdża odebrać doktorat honoris causa na Uniwersytecie Łódzkim.

 

"Pasja 20, 21. Powroty Chrystusa" Tomasza Cyza

Nowości

Zeszyty Literackie anonsuje publikację Tomasza Cyza "Pasja 20,21. Powroty Chrystusa", w wersji papierowej:

 

Bestsellery 2012 Księgarni im. B. Prusa

Księgarnie

Księgarnia Naukowa im. B. Prusa opublikowała bestsellery roku 2012. Znaleźli się tam m.in. Zygmunt Bauman, Marek Bieńczyk, Michel Foucault, Oriana Fallaci czy Agata Tuszyńska.

 

BBC ekranizuje książkę "Jonathan Strange i Pan Norrel"

Wydawnictwa

BBC ogłosiła ambitny plan ekranizacji powieści Susanny Clarke pt.: "Jonathan Strange i Pan Norrel". Planowana jest sześcioodcinkowa adaptacja powieści w reżyserii Toby Haynes’a, znanego m.in. z takich hitów jak "Doctor Who" i "Sherlock".

 

Adam Zagajewski otrzymał tytuł honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wydarzenia

"Poetów nie powinno się obdarzać zaszczytami. Nawet nie dlatego, że może się im przewrócić w głowie - myślę, że są zbyt rozsądni na to. Chodzi o to, że poeta, choćby był wykształcony i prowadził spokojną, uregulowaną egzystencję, powinien pozostać kimś prostym, zwyczajnym, kimś otwartym na niedogodności życia, na niebezpieczeństwo, niewygodę, nawet na obmowę, której nie będą mu szczędzili najmłodsi koledzy zawsze zadowoleni, jeśli tylko nadarzy się okazja do ataku" - mówił Adam...

 

Wydawnictwo Salwator przedstawia zimowe nowości

Nowości

Znalazły się wśród nich takie pozycje jak "Czasy ostateczne", która kompetentnie wyjaśnia, o co chodzi z końcem świata.

 

Żywa Biblioteka we Wrocławiu

Wydarzenia

24 listopada we wrocławskiej Mediatece odbędzie się jesienna edycja Żywej Biblioteki. Będzie to edycja specjalna w ramach kampanii WrOpenUp i będzie uwzględniać zwłaszcza różnorodność narodową i etniczną.

 

Znak wydawcą najnowszej książki Papieża Benedykta XVI!

Wydawnictwa

Długo oczekiwana ostatnia część opowieści o Jezusie z Nazaretu ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Wydawnictwa Znak.

 

Nagroda im. Karla Dedeciusa 2013

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Fundacja Roberta Boscha ogłasza konkurs na Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej oraz niemieckich tłumaczy literatury polskiej.

 

"Pasje" Jana Sebastiana Bacha we Wrocławiu

1-9 IX 2012 we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans", podczas którego wykonane zostaną dzieła pasyjne Jana Sebastiana Bacha: "Pasja wg św. Jana" (dyrygent Andrew Parrott) i "Pasja wg św. Mateusza" (dyrygent Paul McCreesh).

 

Amazon wypożyczy studentom papierowe książki, czyli rusza z komercyjną biblioteką

Rynek zagraniczny, Księgarnie

Dzięki usłudze wypożyczania książek od Amazona studenci będą mogli zaoszczędzić do 70% ceny detalicznej danej książki. Gigant e-rynku będzie więc płatną alternatywą dla bibliotek.

 

Pisarze marzą o sławie

Dobre recenzje i festiwale literackie to elementy niezbędne dla promocji książki, jednak nic tak nie napędza sprzedaży jak opinie przekazywane z ust do ust. Dzięki poczcie pantoflowej zaistnieli tacy autorzy jak Dan Brown i J.K. Rowling. Nic więc dziwnego, że wydawcy marzą o tym, by o ich produktach się mówiło.

 

"John Lennon. Listy" - znamy już polską okładkę książki!

Zapowiedzi

W październiku, jednocześnie w 10 krajach, ukaże się w druku niepublikowana dotąd korespondencja Johna Lennona. Wiemy już, jak będzie wyglądała polska okładka książki „John Lennon. Listy” (wyd. Prószyński i S-ka).

 

Zagraniczna prasa o polskich książkach

Rynek zagraniczny

Zagraniczna prasa rozpisała się w ostatnim czasie o polskich książkach.

 

Już w czerwcu "Czas Horusa" Dana Abnetta - pierwszy tom legendarnego cyklu z dominium Warhammer 40k

Zapowiedzi

"Herezja Horusa", legendarny cykl powieści z dominium Warhammer 40k już w czerwcu w ofercie Fabryki Słów. Premiera tomu pierwszego - "Czas Horusa" autorstwa Dana Abnetta - już 29.06.2012 w księgarniach.    

 

Ameryka w kieleckiej bibliotece

Biblioteki

Elektroniczny dostęp do 20 tys. amerykańskich książek, encyklopedii, ponad tysiąca filmów dokumentalnych i milionów artykułów zyskali mieszkańcy Kielc dzięki programowi „Ameryka w twojej bibliotece”.

 

Zeszyty Literackie w księgarni im. B. Prusa

Księgarnie

10% zniżki na książki podróżnicze w Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa w Warszawie.

 

Wyróżnienie dla audiobooka „Gershwin”

Wydawnictwa

Jury konkursu „Najlepsza Książka na Lato” doceniło audiobook „Gershwin” i przyznało mu nominację w kategorii Perły z lamusa. Laureatów konkursu poznamy 2 czerwca.  

 

Departamentu Stanu USA broni dziennikarki Doroty Kani

Prawo

Skazanie w procesie karnym Doroty Kani i Jerzego Jachowicza jest przykładem ograniczania wolności słowa w Polsce – stwierdza coroczny raport amerykańskiego Departamentu Stanu o przestrzeganiu praw człowieka na świecie.

 

Sustan Sontag, Przeciw interpretacji - nowość wydawnictwa Karakter

Nowości

Po raz pierwszy po polsku zbiór głośnych esejów amerykańskiej intelektualistki - \"Przeciw interpretacji".

 

Bestsellery z Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa za kwiecień 2012 r.

Wokół książek

  Bestsellery nie podręcznikowe: 1. Szymborska W.: Wystarczy. – Kraków: Wydawnictwo A5, 2012 r. 2. Szymowski L.: Agenci SB kontra Jan Paweł II. – Warszawa: Wydawnictwo Penelopa, 2012 r 3. Śpiewak P.: Żydokomuna. – Warszawa: Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2012 r.

 

Wystawa - Żydowscy świadkowie polskiego stulecia

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Konsulat Generalny USA w Krakowie, w ramach partnerskiego programu "Ameryka w Twojej bibliotece" - zapraszają na otwarcie wystawy „Żydowscy świadkowie polskiego stulecia“ / „Jewish Witness to a Polish Century”.  

 

Wojciech Jagielski na festiwalu literackim PEN World Voices Festival w USA

  Na początku maja Wojciech Jagielski będzie gościem międzynarodowego festiwalu literackiego PEN World Voices Festival w Nowym Jorku, a w Waszyngtonie zaprezentuje angielskie wydanie "Nocnych wędrowców", które ukazało się niedawno w Stanach Zjednoczonych.  

 

Bestsellery z Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa za marzec 2012 r.

Wokół książek

Bestsellery nie podręcznikowe:   1. : Romantycy kontra realiści. Owczarski J., Warszawa: Towarzystwo Wydawnicze i Literackie, 2011 r., 2. Chodzi mi tylko o prawdę, Isakowicz-Zaleski T., Warszawa: Wydawnictwo FRONDA, 2012 r., 3. Leksykon Lalki, (prac. zbior.), Warszawa, Instytut Badań Literackich PAN, 2012 r.

 

Nowość PROMIC-u: "Za pięć godzin zobaczę Jezusa. Dziennik więzienny"

Nowości

Wydawnictwo PROMIC poleca Państwa uwadze książkę Jacques'a Fescha pt."Za pięć godzin zobaczę Jezusa. Dziennik więzienny".  

 

Rośnie liczba e-czytających

Rynek zagraniczny, Internet

Co trzeci dorosły Amerykanin posiada czytnik e-booków. To dwa razy więcej niż latem zeszłego roku. E-czytelnictwo staje się trendem, który nabiera rzeczywistego wymiaru na całym świecie.

 

Bestsellery z Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa za luty 2012 r.

Wokół książek

1. Starsi o 30 lat. Jaruzelski W.,Wydawnictwo Adam Marszałek, 2011 r., 2. Romantycy kontra realiści, Owczarski J., Warszawa, Towarzystwo Wydawnicze i Literackie, 2011 r., 3. Patologia transformacji. Kieżun W., Warszawa, Wydawnictwo Poltext, 2012 r.

 

Bo do tanga trzeba Mrożka. Pisarz doktorem honoris causa

Każdy z nas zna chociaż jeden utwór Sławomira Mrożka. Młodsi czytali w szkole "Wesele w Atomicach", w liceum - już obowiązkowo "Tango". W Katowicach 23 marca Sławomir Mrożek odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

 

Amos Oz z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Amos Oz, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy izraelskich, ma zostać uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Nie ustalono jeszcze daty nadania tytułu.

 

SuperMemo sposobem na podniesienie IQ według amerykańskiego Newsweek'a

Wydawnictwa

Amerykański Newsweek w tytułowym artykule wydania z 9 stycznia (31 ways to get smarter in 2012) wyliczył SuperMemo wśród sposobów na podniesienie poziomu inteligencji.

 

Bestsellery z Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa za grudzień 2011 r.

Wokół książek

Bestsellery nie podręcznikowe: 1. Starsi o 30 lat., Jaruzelski W., Toruń, wydawnictwo Adam Marszałek, 2011 r. 2. Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł, Pruski M. Piepka M., Warszawa: Świat Książki, 2011 r., 3. Każdy szczyt ma swój czubaszek, Andrus A., Warszawa, Pruszyński Media, 2011 r.

 

Miliony kupiły Kindle Fire zamiast iPada

Rynek zagraniczny

Travis McCourt, analityk Morgan Keegan, twierdzi że w okresie świątecznych zakupów Amazon sprzedał 4-5 milionów tabletów Kindle Fire, a efektem tego była o 1-2 miliony słabsza sprzedaż iPadów firmy Apple.

 

"Konkurs z Wyd.Dolnośląskim" - Demony. Pokusa"

Konkursy

Wydawnictwo Dolnośląskie, Grupa wydawnicza Publicat i Portal Księgarski zapraszają do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym związanym z książką Lisy Desrochers "Demony.Pokusa"

 

"Życie w czasach Jezusa. Praca-zwyczaje-religia"

Zapowiedzi

30 listopada pojawi się w księgarniach pasjonująca książka od Wydawnictwa Jedność - "Życie w czasach Jezusa. Praca-zwyczaje-religia".

 

Polska książka artystyczna w Tokio

W Galerii Musashino University of Art otwarto dziś wystawę kolekcji "Polska książka artystyczna z przełomu XX i XXI wieku". Jest to pierwsza zagraniczna ekspozycja zbioru, składającego się z około 150 dzieł stworzonych przez artystów polskich lub zagranicznych twórców polskiego pochodzenia.  

 

Wydawnictwo Dolnośląskie poleca "Demony. Pokusę" Lisy Desrochers

Nowości

Wydawnictwo Dolnośląskie poleca wszystkim miłośnikom pierwszy tom z cyklu: "Demony" autorstwa Lisy Desrochers.

 

Wydawnictwo Dolnośląskie poleca "Demony. Pokusę"Lisy Desrochers

Zapowiedzi

"Gdybyś musiała wybrać pomiędzy Niebem a Piekłem, co byś wybrała?" - Wydawnictwo Dolnośląskie poleca książkę "Demony. Pokusa" Lisy Desrochers

 

USA: Sytuacja bibliotek naukowych w czasach recesji i strategie na przyszłość

Biblioteki

Środowisko biblioteczne w Stanach Zjednoczonych musi mierzyć się z fatalną sytuacją finansową, spowodowaną najgorszą od l. 30 ubiegłego wieku recesją gospodarczą i związanymi z tym cięciami wydatków na cele publiczne.

 

Bestsellery Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa za lipiec 2011 r.

Nowości

Bestsellery nie podręcznikowe:   1. Oddziały partyzanckie i samoobrony obwodu AK, Caban I, Warszawa, Wydawnictwo OK. Tomasz Wiater, 2000 r., 2. Afery i skandale Drugiej Rzeczpospolitej, Koper S., Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 2011 r., 3. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, Aleksiejewicz S., Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2010 r.,

 

Bestsellery z Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa - czerwiec 2011 r.

Bestsellery

Bestsellery nie podręcznikowe:   1. Rysunki z całego życia. Wajda A., Warszawa, Świat Książki, 2011 r. 2. Filmowcy w matni bezpieki, Gańczak F., Warszawa, Prószyńska Media, 2011 r. , 3. Instytut. Osobista historia IPN, Dudek A., Warszawa, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2011 r.,

 

"Toczeń" - choroba z wilkiem, kameleonem i motylem w tle

Nowości

Toczeń jest mało znaną chorobą, dotyczącą głównie kobiet. Występuje u nich około 10 razy częściej niż u mężczyzn. Objawy tej choroby są tak bardzo różnorodne, że przypomina on inne schorzenia i dlatego postawienie diagnozy zwykle się opóźnia.

 

Ponad 67% amerykańskich bibliotek publicznych oferuje ebooki!

Biblioteki

Stany Zjednoczone to bez wątpienia kraj, w którym branża elektronicznych publikacji rozwinęła się i przybrała obecny, globalny kształt. To właśnie w USA swoją siedzibę ma Amazon, e-publishingowy gigant, oraz wszechogarniający swoimi skanerami Google.

 

Dwie ciekawe nowości wydawnictwa PROMIC

Nowości

Przedstawiamy Państwu dwie ciekawe nowości książkowe wydawnictwa PROMIC: "Zwierzenia skruszonego diabła. Czyli o różnych sposobach kuszenia" i "O tym, co gryzie biskupa. Anegdoty o purpuratach, świętych i papieżach".

 

Bestsellery Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa za maj 2011 r.

Bestsellery

Bestsellery nie podręcznikowe:   1. Aleksiejewicz S.: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. – Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2010 r., 2. Szymanowski L.: Zamach w Smoleńsku. – Warszawa, Capital Media, 2011 r., 3. Zienkiewicz A. R.: Zgred. – Poznań, Wydawnictwo Zysk i s-ka, 2011 r. ,

 

Szczygieł i Biały nagrodzeni

Nagrody

"Zrób sobie raj" Mariusza Szczygła oraz "Źródło Mamerkusa" Leszka Białego zostały Książkami Roku 2010 Warszawskiej Premiery Literackiej. Obie książki otrzymały równą liczbę głosów w plebiscycie czytelników.

 

Bestsellery Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa za kwiecień 2011 r.

Bestsellery

Bestsellery nie podręcznikowe:   1. Zamach w Smoleńsku, Szymanowski L.,Warszawa, Capital Media, 2011 r., 2. Stalinizm w Polsce, Werbla A., Warszawa: Towarzystwo Wydawnicze i Literackie, 2009 r., 3. Pokuszenie historyczne, Tazbir J., Łomża, Oficyna Wydawnicza Stopka, 2011 r.,

 

Nowe wydanie "Ewangelii według Jezusa Chrystusa", najbardziej kontrowersyjnej książki Jose Saramago!

Zapowiedzi

Po 19 latach, od pierwszego wydania w Polsce, do księgarń trafiła "Ewangelia według Jezusa Chrystusa", najbardziej kontrowersyjna książka portugalskiego noblisty Jose Saramago.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.