RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Początek września z Innym Wymiarem!

W tym roku Wschód Kultury zakończy w Białymstoku festiwal Inny Wymiar, który potrwa od 1 do 4 września.

 

Salon Literacka Ukraina

Zapraszamy na stoisko wydawnictw ukraińskich - „Salon Literacka Ukraina″ - na Warszawskich Targach Książki (nr stoiska 104/D15). Uroczyste otwarcie odbędzie się 19 maja o godz. 14.00 na stoisku.

 

Literackie spotkanie z Ireną Karpą

Wydarzenia

Trwa Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. Klubokawiarnię Lwowską Pod Klepsydrą odwiedzają najwybitniejsi przedstawiciele ukraińskiej literatury, zarówno młodzi pisarze i poeci, jak i ci o dorobku międzynarodowym. Miesiąc Lwowski odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i jest efektem współpracy polsko-ukraińskiej Fundacji Trans Kultura oraz lwowskiego stowarzyszenia Dzyga.

 

Recenzja: „Tatuaż z tryzubem” Ziemowit Szczerek

Recenzje

Ukraina po raz kolejny próbuje zbudować swoją normalność. Nieustannie narażona na wewnętrzne konflikty między frakcjami politycznymi, musi także uważać na zachłanne oko Putina. Rosja wyczekuje tylko odpowiedniego momentu, by oderwać kawałek swojego dawnego terytorium, jak to miało miejsce w przypadku Krymu. Nikt nie chce doprowadzić do kolejnego Majdanu, który jest tylko zwróceniem uwagi, buntem społeczeństwa wobec nieuczciwości, a nie faktycznym rozwiązaniem.

 

Lwów „Miastem Literatury UNESCO”

Rynek zagraniczny

Lwów został wybrany „Miastem Literatury UNESCO”. Przypominamy, że ten tytuł otrzymał w 2013 roku Kraków.

 

Ziemowit Szczerek we Wrocławiu

4 grudnia w Księgarnia Hiszpańskiej z czytelnikami spotka się Ziemowit Szczerek. O najnowszej książce i Ukrainie z Autorem porozmawia Dorota Wodecka.

 

Nowa książka Ziemowita Szczerka

Zapowiedzi

W listopadzie w Wydawnictwie Czarne ukaże się nowa książka Ziemowita Szczerka, autora "Siódemki" i "Przyjdzie Mordor i nas zje". Będzie nosiła tytuł "Tatuaż z tryzubem".

 

Moda na literaturę ukraińską

Przez 31 dni dzielnie łączyli funkcję tłumacza z moderatorem, przygotowywali pytania, informacje o autorach, tłumaczyli teksty. Pracownicy wrocławskiego Instytutu Ukrainistyki opowiedzieli m.in. o swoich wrażeniach z Miesiąca Spotkań Autorskich 2015, źródłach zainteresowania Ukrainą, stereotypach.

 

Za nami Miesiąc Spotkań Autorskich 2015

63 pisarzy z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy, która w tym roku była gościem specjalnym festiwalu. We Wrocławiu właśnie zakończył się prawdziwy maraton spotkań literackich.

 

Magdalena Tulli i Hałyna Kruk na MSA

Przedostatniego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich do Wrocławia zawitają pisarka i tłumaczka Małgorzata Tulli i ukraińska poetka pochodząca ze Lwowa, Hałyna Kruk.

 

Tadeusz Dąbrowski i Andrij Kokotiucha na MSA

Jeden z najciekawszych współczesnych polskich poetów i pochodzący z Ukrainy autor wielu książek różnych gatunków będą gośćmi Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu w niedzielę, 2 sierpnia.

 

Nadia Szagdaj i Ołeksandr Irvaneć

Pisarka, wiolonczelistka i śpiewaczka operowa z Wrocławia oraz ukraiński pisarz, poeta i tłumacz Ołeksandr Irvaneć będą gośćmi Miesiąca Spotkań Autorskich 1 sierpnia.

 

Olga Tokarczuk w poszukiwaniu formy

Olga Tokarczuk na spotkanie z wrocławską publicznością Miesiąca Spotkań Autorskich trafiła prosto z sali kinowej festiwalu Nowe Horyzonty. Szuka w filmach formy do kolejnej powieści, inspiracji. Dopiero niedawno przestała żyć swoim potężnym (ponad 900 stron!) dziełem, które ujrzało w 2014 światło dzienne - „Księgami Jakubowymi” i teraz szuka tematu na kolejną powieść.

 

Małgorzata Szejnert i Tymofij Hawryliw na MSA

31 lipca gośćmi Miesiąca Spotkań Autorskich będą reporterka, prozaiczka i dziennikarka, jedna z czołowych przedstawicielek polskiej szkoły reportażu literackiego - Małgorzata Szejnert oraz ukraiński poeta, eseista, tłumacz Tymofij Hawryliw. Zapraszamy!

 

Olga Tokarczuk i Łeś Belej we Wrocławiu na MSA

Jedna z najbardziej lubianych w Polsce autorek, Olga Tokarczuk oraz ukraiński poeta, reportażysta Łeś Belej będą gośćmi Miesiąca Spotkań Autorskich 30 lipca.

 

Gonzo reporter i emigrant z Donbasu

Estetyka polskich miast, dolnośląskie inspiracje oraz figura Jezusa ze Świebodzina – to tylko niektóre tematy, które były poruszane na burzliwym spotkaniu z Ziemowitem Szczerkiem we wrocławskiej Mediatece w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich 28 lipca. Drugim gościem tego dnia był Władimir Rafiejenko. Rozmowa dotyczyła m.in. jego wyjazdu z Donbasu, a także znaczenia tego, czym jest naród w kraju podzielonym językiem.

 

Undergroundowy autor z Koszyc i pisarka-prawniczka z Kijowa

Agda Bavi Pain, undergroundowy pisarz o tureckich korzeniach pochodzący ze wschodniej Słowacji oraz autorka, prawniczka, działaczka na rzecz praw człowieka, Łarysa Denysenko gościli 25 lipca podczas Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu.  

 

Ziemowit Szczerek i Wołodymyr Rafijenko we Wrocławiu

Autor gonzo reportaży (m.in. o Ukrainie "Przyjdzie Mordor i nas zje") oraz pochodzący z Doniecka ukraiński prozaik Wołodymyr Rafiejenko będą gośćmi Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu 28 lipca.

 

Tereza Boučková i Maryna Hrymycz na MSA

27 lipca z czytelnikami spotka się czeska autorka Tereza Boučková i ukraińska pisarka Maryna Hrymycz nazywana „postmodernistycznym eksperymentem literackim”. Zapraszamy do Wrocławskiej Mediateki na 19.00!

 

Kateřina Tučková i Hałyna Petrosoniak na MSA

24 lipca gośćmi Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu będą czeska powieściopisarka, publicystka i kuratorka Kateřina Tučková i ukraińska poetka, tłumaczka Hałyna Petrosoniak

 

O ukraińskiej władzy i emigracji

Rozmowy o wynaturzeniach ukraińskiej władzy oraz szansach na przyszłość zdominowały pierwsze spotkanie 21 lipca z Michałem Potockim i Zbigniewem Parafianowiczem, autorami książki „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę”. Natałka Śniadanko przyniosła bardziej liryczne spojrzenia na naszego sąsiada, choć i tu nie obyło się bez nawiązań do sytuacji gospodarczej, bo najnowsza książka pisarki jest poświęcona emigrującym Ukrainkom.

 

Piotr Siemion i Taras Prochaśko na Miesiącu Spotkań Autorskich

Piotr Siemion, pisarz, tłumacz, autor „Niskich łąk” i „Finimonda” i ukraiński prozaik, dziennikarz i tłumacz Taras Prochaśko gościli 20 lipca na wrocławskiej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich

 

Piotr Siemion i Taras Prochaśko na MSA

Polski pisarz, tłumacz Piotr Siemion i pochodzący z Iwanofrankowska Taras Prochaśko będą 20 lipca gośćmi wrocławskiej edycji festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich.

 

Czeski rabin i ukraiński działacz na MSA

Karol Sidon, czeski pisarz, a także od 25 lat praski rabin oraz ukraiński pisarz, poeta, tłumacz i działacz Jurij Andruchowycz byli 16 lipca gośćmi wrocławskiej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich.

 

Dzięwiąty dzień Miesiąca Spotkań Autorskich

W poniedziałek naszymi gośćmi będą Filip Springer i Petro Mid’ianka. Pierwszy to znany polski reportażysta, drugi to ukraiński poeta. Serdecznie zapraszamy!

 

Justyna Bargielska i Sofija Andruchowycz na MSA

Jedna z najciekawszych polskich poetek, prozaiczka, felietonistka „Znaku” i „Ruchu Muzycznego”, Justyna Bargielska oraz Sofija Andruchowych, ukraińska pisarka, tłumaczka, publicystka, która w najnowszej książce opowiedziała historię swojego rodzinnego Iwanofrankowska.

 

Intuicja reportera i ukraińskie stosunki damsko-męskie

Iza Michalewicz, reporterka oraz Jevhenija Kononenko, ukraińska pisarka związana z nurtem feministycznym były gośćmi Miesiąca Spotkań Autorskich 10 lipca w Mediatece we Wrocławiu.

 

Iza Michalewicz i Jevhenija Kononenko na Miesiącu Spotkań Autorskich

10 lipca zapraszamy na spotkanie z reporterką Izą Michalewicz (19.00) i ukraińską pisarką Jevheniją Kononenko (20.30) do wrocławskiej Mediateki.

 

Centrum Europy przeniosło się na Ukrainę

Reportażysta piszący m.in. o Ukrainie i Izraelu, Paweł Smoleński oraz ukraiński pisarz, muzyk i krytyk literacki tworzący oryginalne opowieści Ołeksandr Kłymenko gościli w czwartek, 9 lipca, we wrocławskiej Mediatece w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich.

 

Michal Ajvaz i Pawło Korobczuk na Miesiącu Spotkań Autorskich we Wrocławiu

8 lipca w Mediatece z czytelnikami spotkają się czeski pisarz Michal Ajvaz (godz. 19:00) i młody ukraiński poeta-slamer, prozaik Pawło Korobczuk (godz. 20:30). Serdecznie zapraszamy.

 

Już 5 lipca rusza... Miesiąc Spotkań Autorskich!

62 pisarzy, dwa spotkania dziennie: od 5 lipca do 4 sierpnia we wrocławskiej Mediatece przy pl. Teatralnym 5 trwać będzie międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. Gość honorowy edycji 2015: Ukraina.

 

Recenzja: „Szcze ne wmerła i nie umrze” Paweł Smoleński

Recenzje

Od pewnego czasu o Ukrainie znów zaczęło się robić głośno w serwisach informacyjnych. Od pomarańczowej rewolucji, która zachwiała starymi podziałami i odbiła się szerokim echem w Europie, wszakże minęło już 10 lat. Lat, które z perspektywy czasu okazały się zmarnowane. Sytuacja polityczna, socjalna naszych wschodnich sąsiadów nie uległa znaczącej poprawie, a ludzie z dnia na dzień stawali się coraz bardziej sfrustrowani niekompetencją i nieuczciwością wybranych przez siebie przedstawicieli...

 

Nagroda Pantelejmona Kuliszy

Nagrody

Literacko-Artystyczna Międzynarodowa Nagroda im. Pantelejmona Kulisza została powołana 1 marca 2011 roku przy wsparciu Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy i innych międzynarodowych organizacji pozarządowych przez środowiska twórczej inteligencji „Oberih-Czernihiw” i Wołyńskie Towarzystwo „Świteź” w celu uhonorowania wybitnych pisarzy, artystów, wydawców, naukowców i dziennikarzy, pracowników kultury i mecenasów, których trud służy popularyzacji i przyczynia się do rozwoju ukraińskiej...

 

Nagroda dla Bohdana Zadury

Nagrody

Bohdan Zadura został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody za 2014 rok. Zaszczytny tytuł przypadł poecie za zbiór wierszy "Nocne życie" w przekładzie Andrija Lubki wydany w 2012 roku na Ukrainie.

 

"Barszcz ukraiński. Wydanie II rozszerzone"

Nowości

Wydanie II zostało rozszerzone o dodatkowy rozdział - "Rewolucja godności" - opisujący i analizujący wydarzenia na Majdanie.  

 

"Ukraina. Przewodnik historyczny"

Nowości

Kresy - magiczne słowo dla Polaków, synonim krainy utraconej na zawsze. A dla wielu rodzinnych stron, które na zawsze zapisały się w dziejach i kulturze naszego kraju. Niniejsza książka to nostalgiczna podróż po polskich śladach na Ukrainie.    

 

Powieści Oksany Zabużko czytane w Polsce - dla Ukrainy

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, w obliczu tragicznych wydarzeń na Ukrainie powstaje coraz więcej polskich akcji solidarności z mieszkańcami sąsiadującego z Polską kraju.

 

Spotkania z Piotrem Pogorzelskim

Wydarzenia

Korespondent Polskiego Radia na Ukrainie, autor książki "Barszcz ukraiński" wydanej przez Wydawnictwo Editio spotka się z czytelnikami 18 lutego w Warszawie i 21 lutego w Krakowie.

 

"Barszcz ukraiński" Piotr Pogorzelski

Nowości

Dlaczego właśnie Barszcz ukraiński? Ponieważ z Polską i Ukrainą jest tak jak… z barszczem. Ta potrawa, znana w obydwu krajach, w każdym z nich wygląda i smakuje inaczej. Ukraiński borszcz jest gęstszy, bardziej wyrazisty i bardziej sycący. Jest mieszanką wszystkiego, co najlepsze i wszystkiego, co akurat znajdzie się pod ręką. Jak sama Ukraina – zaskakująca mieszanka narodowa, historyczna i tożsamościowa.   Piotr Pogorzelski

 

Ukraiński historyk z nagrodą im. Jerzego Giedroycia

Wydarzenia

Profesor Jarosław Hrycak został nagrodzony za książkę pt. "Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856-1886)".

 

Z książką na wschód

Wydarzenia

Akcja Fundacji Energia dla Europy pozwoli dzieciom na Ukrainie i Białorusi uczyć się języka polskiego. Wzięło w niej udział już ponad 100 księgarń z całej Polski.

 

E-booki za darmo dla wszystkich. Jeden warunek

Wydarzenia

Pół tysiąca książek elektronicznych za darmo - tyle może dostać każdy uczestnik nietypowej akcji na Ukrainie. Jeden z operatorów sieci komórkowych popularyzuje w ten sposób czytelnictwo.

 

Rusza V Festiwal Schulza

Od 6 do 12 września w Drohobyczu na Ukrainie odbywać się będzie jubileuszowy V Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza.

 

Euro wiersze na Ukrainie

Rusza kolejna odsłona kampanii Wiersze w Metrze pod nazwą ЄвроВірші – EuroPoems. W tym roku odbywa się ona podczas turnieju EURO2012 w czterech miastach na Ukrainie: Lwowie, Kijowie, Charkowie i Doniecku.

 

Ukraina uczci Brunona Schulza

W 2012 roku mija 120 lat od urodzin i 70 od śmierci Brunona Schulza – z tej okazji na Ukrainie zgłoszony został projekt uchwały uczczenia przez Radę Najwyższą rocznicy urodzin i śmierci polskiego pisarza. Projekt przedstawił Stefan Kurpil ze Lwowa, poseł Bloku Julii Tymoszenko i właściciel dziennika "Wysokij Zamok" we Lwowie.

 

Timothy Snyder odebrał nagrodę im. Giedroycia na UMCS

Amerykański historyk Timothy Snyder odebrał w środę w UMCS w Lublinie nagrodę naukową im. Jerzego Giedroycia przyznaną mu za książkę pt. "Rekonstrukcja narodów: Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999".

 

Polityczny przewodnik po Ukrainie

Nowości

Jedna czy wiele Ukrain? Demokracja czy oligarchia? Ukraińskie rodowody i ukraińskie tożsamości. Ukraina wobec Rosji i wobec Polski, wobec świata i Europy. Ukraińska Powstańcza Armia i Armia Czerwona. Donieck i Lwów. Lwów etniczny i symboliczny, polski Wołyń i zagłada Żydów.

 

Polska na Forum Wydawców we Lwowie

Odbywające się każdego roku we wrześniu Forum Wydawców we Lwowie (10-13 września 2009) to najważniejsze targi książki na Ukrainie.  

 

Obchody urodzin J. Słowackiego na Ukrainie

Na Ukrainie trwają przygotowania do 200. rocznicy urodzin polskiego wieszcza narodowego, Juliusza Słowackiego. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Krzemieńcu na zachodniej Ukrainie, gdzie 4 września 1809 roku poeta przyszedł na świat i w Kijowie, gdzie zostanie odsłonięty pomnik Słowackiego.

 

„Plama na suficie” Piotra Zaremby na Ukrainie!

Wokół książek

Wydawnictwo NORA DRUK opublikowało ukraińskie wydanie Plamy na suficie Piotra Zaremby. Książkę przetłumaczył Andriy Bondar.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.