RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

MAC: niebawem rozmowy z innymi krajami UE w sprawie 5 proc. VAT na e-booki

Internet

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie prowadzić niebawem konsultacje z innymi państwami Unii Europejskiej, które popierają stanowisko Polski w sprawie wyrównania stawki VAT na e-booki. - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa Artur Koziołek.

 

Sprzedaż książek spada!

Wydarzenia

W 2011 r. sprzedaż książek w Polsce spadła ponad 8 proc. Coraz rzadziej odwiedzamy księgarnie, bo przez podwyżkę podatku VAT i innych kosztów ceny książek wzrosły o 12 proc.

 

Podręczniki pozostaną koszmarnie drogie

Prawo

E-książki dla uczniów nie będą tańsze przez wyższy VAT. "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że książki papierowe są objęte 5-proc. stawką VAT. Od ich wersji elektronicznej trzeba zapłacić 23-proc. podatek.

 

Jaki VAT na publikacje elektroniczne?

Prawo

Dla niezorientowanych – obecnie (od 1.I.2011) płacimy 5% VAT na książki wydane w sposób tradycyjny, na papierze, ale także na audiobooki i książki elektronicze (e-booki), pod warunkiem wszakże, iż są wydane na nośniku fizycznym (np. na płycie CD lub pen-drivie).

 

Odpowiedź Ministerstwa Finansów w sprawie sprzedaży konsygnacyjnej

Prawo

Szanowni Państwo prezentujemy odpowiedź Ministra Finansów na list PIK z 21 kwietnia w sprawie powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek drukowanych (sprzedaż konsygnacyjna).

 

Barykada z książek na moście Karola w Pradze

Zrobili ją przeciwnicy podwyżki podatku VAT na książki i wszelkiego rodzaju publikacje. Najbardziej niezadowoleni byli turyści, którzy nie mogli podziwiać panoramy miasta.

 

Książki się nie sprzedają, ceny pójdą w górę

Wydawnictwa

Gdy towar się nie sprzedaje, to normalni biznesmeni obniżają ceny swych produktów. Księgarze chcą jednak udowodnić, że prawa biznesu i ekonomii się nie liczą. Mają inny pomysł na zwiększenie sprzedaży.

 

IWP za ujednoliceniem stawek VAT dla prasy i książki

Prawo

Izba Wydawców Prasy, Polska Izba Książki i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek wystosowały wspólne pismo do premiera Donalda Tuska w związku ze zbliżaniem się terminu objęcia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

 

Koniec taniej książki? Od 1 maja ceny książek wzrosną o 5-procentowy VAT

Wydarzenia

Z końcem kwietnia przestanie obowiązywać okres przejściowy na wprowadzenie VAT-u na książki.

 

Spotkanie w Bellonie i Instytucie Książki w sprawie okresu przejściowego

Wydawnictwa

O zmowę cenową oskarżyli wczoraj hurtowników książek przedstawiciele wydawnictw. Na wczorajszym spotkaniu w Instytucie Książki "VAT na książki - pierwsze skutki" emocje sięgały zenitu

 

Dyskusja "VAT na książki - pierwsze skutki

Wydarzenia

Instytut Książki zaprasza w poniedziałek 18 kwietnia do Warszawy na dyskusję "VAT na książki - pierwsze skutki". Spotkanie poprowadzi Łukasz Gołębiewski.

 

Pismo do Grupy Edukacyjnej S.A. w Kielcach ws. stosowania zerowej stawki VAT na książki

Wydawnictwa

Publikujemy list nadesłany przez Przewodniczącego Izby Księgarstwa Polskiego p. Henryka Tokarza, wysłany do Grupy Edukacyjnej SA. w Kielcach, w sprawie stosowania zerowej stawki Vat na książki.

 

Kancelaria prawna MDDP - stosowanie 0% stawki VAT dla dostawy książek w okresie do 30 kwietnia 2011

Prawo

  W oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649), uwzględniając stanowisko zaprezentowane przez Ministra Finansów w informacji zamieszczonej na stronie www.mf.gov.pl w dniu 11 stycznia 2011 r., stawka 0% może być stosowana dla dostawy książek w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. w dwóch przypadkach:

 

Odpowiedź Ministerstwa w sprawie VAT

Prezentujemy wystąpienie IKP do Ministerstwa Finansów i wyjaśnienie ministerstwa w sprawie VATu na książki.

 

Rynek książki zamarł

Wydawnictwa

Od 1 stycznia, kiedy wszedł 5-procentowy VAT na książki, rynek wydawniczy zawiesił działania; hurtownicy i wydawcy czekają na decyzję ministra finansów o szczegółach okresu przejściowego po wprowadzeniu nowej stawki podatku - podaje prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk.  

 

List otwarty w sprawie okresu przejściowego, uchylającego 5% Vat na książki i czasopisma specjalistyczne

Wydarzenia

Przedstawiamy "list otwarty" podpisany przez Prezesów działających w Polsce stowarzyszeń i związków branżowych: PIK, PTWK, SBP, IWP, IKP, a skierowany do Michała Boniego - Ministra w Kancelarii Premiera, i Macieja Grabowskiego - Wiceministra Finansów.

 

Odpowiedź na pytania w sprawie VAT

Prawo

Według rozporządzenia Ministra Finansów wszystkie książki przekazane do dystrybucji (czyli hurtowni i księgarń) przed 1.I.2011 roku podlegają 0% VAT do końca kwietnia 2011, a więc do książek zamówionych i dostarczonych do księgarń po 31.XII.2010, a które zostały przekazane do dystrybutora przed 1.I.2011, można stosować 0% VAT.

 

Chaos na rynku książki

Wydarzenia

Zastosowana przez Ministerstwo Finansów interpretacja rozporządzenia o okresie przejściowym po wprowadzeniu 1 stycznia 2011 roku podatku VAT na książki przyczyni się do powstania chaosu na rynku - napisali w liście otwartym wydawcy i księgarze.

 

Komunikat PIK w sprawie umów z Empikiem

Prawo

Wydawcy współpracujący z EMPIKiem poprzez hurtownię Platon otrzymali propozycję zmiany umowy od 1.I.2011 roku. Główne zmiany polegają na zmianie terminu płatności z 90 do 180 dni, podniesienie marży Platona z 48% do 55% oraz całkowita rezygnacja z konsygnacji przy zachowaniu całkowitego prawa zwrotu. Pretekstem do wprowadzenia zmian jest zmiana stawki VAT.    

 

Rozporządzenie o okresie przejściowym na 5%-ową stawkę VAT

Prawo

Prezentujemy ostatnią korespondencję dr Piotra Marciszuka z przedstawicielami Ministerstwa Finansów - dotyczącą interpretacji tzw. "okresu przejściowego"    

 

Minister Zdrojewski tłumaczy się z VAT-u na książki

Wydarzenia

W najnowszym wydaniu "Super Expressu " (28 grudnia 2010) opublikowano wywiad z ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim odnośnie wprowadzenia stawki VAT na książki. W rozmowie z Tomaszem Walczakiem szef resortu kultury tłumaczy powody wprowadzenia, od stycznia 2011 roku, wyższej stawki VAT na książki, a także przybliża rządowe plany promocji czytelnictwa i rozwoju bibliotek.

 

Spotkanie u ministra Michała Boniego dot. zmiany stawki VAT

Prawo

W dniu 9.XII. 2010 odbyło się kolejne spotkanie środowiska książki u ministra Michała Boniego z udziałem wiceministra finansów, Mikołaja Grabowskiego, dotyczącego zmiany stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne.    

 

20 mln książek na makulaturę?

Wydarzenia

„W przyszłym roku wydawcy mogą się spodziewać masowych zwrotów książek od dystrybutorów. Księgarze zamiast doliczyć 5 proc. VAT i zmienić cenę, odeślą książkę do oficyny. Kwiecień może stać się miesiącem masowego czyszczenia magazynów z tytułów (...)

 

Jest rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie VAT-u

Wydarzenia

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów został opublikowany projekt rozporządzenia dotyczący okresu przejściowego. W porównaniu z poprzednim projektem różni się on dodaniem punktu w rozdziale 11, iż okresem przejściowym zostają objęte także książki w magazynach wydawców, ujęte w spisie z natury z dnia 31.XII.2010 roku.

 

PTWK - stawka VAT i zmiana dot. inwentaryzacji książek w 2011

Prawo

W dniu dzisiejszym (17.12.2010) minister Michał Boni poinformował prezesa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafała Skąpskiego, że zgodnie z wnioskiem wydawców czteromiesięczny okres przejściowy (sprzedaż książek ze stawką 0% VAT ) będzie dotyczył książek spisanych podczas inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 2010.

 

Projekt rozporządzenia dotyczącego Vatu na książki i czasopisma

Prawo

Dotychczasowa, zerowa stawka VAT na książki zostanie utrzymana do końca kwietnia 2011 roku, ale tylko w przypadku tych wydawnictw, które zostaną wydrukowane i przekazane do dystrybucji jeszcze w tym roku - proponuje MF w opublikowanym w czwartek projekcie rozporządzenia.

 

Komunikat PIK w sprawie 5% VAT na książki

Prawo

Przekazujemy Państwu najświeższe informacje dotyczące prac nad rozporządzeniem dotyczącym okresu przejściowego na stosowanie 0% stawki VAT na książki.

 

Cztery miesiące okresu przejściowego?: 5-proc. VAT na książki od maja

„Dostawa książek i broszur drukowanych do końca kwietnia 2011 roku będzie objęta zerowa stawka VAT. Czasopisma specjalistyczne będą mogły korzystać z tej stawki do końca lutego przyszłego roku” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna„

 

Bibliotekarze apelują: Część zysków z VAT na książki dla bibliotek

Biblioteki

Bibliotekarze apelują, aby część sum uzyskanych przez Skarb Państwa ze zwiększenia podatku VAT na książki do 5 proc. przeznaczyć na zakupy biblioteczne. Chcą, by zrekompensować w ten sposób czytelnikom oczekiwany wzrost cen książek.

 

Przeciw podniesieniu stawki VAT

Wydarzenia

Pod adresem www.petycje.pl/5749 zbierane są podpisy pod listem otwartym do władz państwa przeciw podniesieniu stawki VAT na książki z 0% do 5% od stycznia 2011 r.

 

Książki są tak samo ważne jak autostrady

Wydarzenia

Bez łatwego i taniego dostępu do książek staniemy się bezmyślnym, prymitywnym, podatnym na manipulacje społeczeństwem. Tymczasem książki od stycznia podrożeją, bo rząd nie walczy w Brukseli o zgodę na utrzymanie zerowej stawki VAT (ma być 5 proc.). Jeszcze jest czas by to zmienić - apelują do polityków "Metro", "Krytyka Polityczna" i stowarzyszenie Projekt: Polska. Dołączają do nas kolejni sojusznicy.

 

PTWK - informacja o spotkaniu z przedstawicielami rządu

Prawo

Stawka VAT na książki, czasopisma specjalistyczne i audiobooki. Informacja o spotkaniu z przedstawicielami rządu reprezentantów wydawnictwa W.A.B, PTWK, PIK, IWP.

 

W obliczu wzrostu VAT - spotkanie z ministrem M. Bonim i M. Grabowskim

Wczoraj, 8 września 2010 roku o godzinie 8.30 w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie przedstawicieli środowiska książki (PIK, PTWK, Izba Wydawców Prasy, Biblioteka Narodowa) z ministrem Michałem Bonim oraz wiceministrem finansów, odpowiedzialnym za VAT, Maciejem Grabowskim. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Rafała Skąpskiego, prezesa PTWK.

 

Książka dla wielu stała się niedostępnym luksusem

Prawo

Mój głos jest głosem czytelnika, który w tym momencie nie zawsze może sobie pozwolić na luksus, jakim jest książka - mówi Magdalena Grochowska, nominowana do Nagrody Nike 2010 za książkę "Jerzy Giedroyć. Do Polski ze snu".

 

"Czy premier wie, ile kosztuje komplet podręczników?"

Wydarzenia

Prawo i Sprawiedliwość zadaje rządowi 30 pytań na temat przyszłorocznego budżetu. Posłowie pytają premiera Donalda Tuska m.in. o to czy wie, ile kosztuje komplet podręczników szkolnych, dlaczego chce łupić obywateli i na co brakuje Polakom pieniędzy.

 

Zostawcie zerowy VAT na książki

Wydarzenia

Będziemy walczyć o utrzymanie zerowego podatku VAT na książki. "Metro", "Krytyka Polityczna", "Projekt Polska" przygotowały wspólny apel do polityków. Czekamy na nowych sprzymierzeńców.

 

Czy padną małe wydawnictwa?

Wydawnictwa

Jeśli zniknie zerowa stawka VAT, od stycznia książki podrożeją. O ile? Nie wiadomo. Tymczasem czytelnictwo w Polsce i tak wygląda fatalnie.

 

Zbliża się VATman, który zniszczy książki

Wydarzenia

Przeciwko wprowadzeniu VAT-u na książki w sobotę protestowała przed Sejmem grupa blisko 50 osób. W ramach Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów podobne akcje odbyły się w Krakowie i Poznaniu.

 

5% Vat na książki

Wokół książek

Od 1 stycznia 2011 r. stawka VAT na książki wzrośnie z 0 proc. do 5 proc., co wiąże się z wygaśnięciem zgody UE na stosowanie zerowego podatku na książki - wyjaśnia resort finansów.

 

Piotr Marciszuk kontra Min. Finansów w sprawie VAT-u na książki

Prawo

"Dla środowiska książki w Polsce jedno jest teraz jasne – kolejną zapaść kulturową będziemy przypisywać zaniechaniom ministrów Macieja Grabowskiego oraz Jacka Rostowskiego" - pisze Piotr Marciszuk w odpowiedzi na list Ministerstwa Finansów. Co czeka rynek książki w 2011 roku?

 

Ministerstwo Finansów optuje za 5% Vatem na książki

Jak informuje wiceminister finansów Maciej Grabowski w rozmowie z Ewą Matyszewską na łamach "Gazety Prawnej" książki prawdopodobnie będą objęte 5% Vatem.

 

Wielka Brytania - VAT zero mimo deficytu

Rynek zagraniczny

W przyjętym w Wielkiej Brytanii nowym, bardzo odchudzonym budżecie na rok 2011, podatek od towarów i usług (VAT) nie będzie naliczany na książki lub inne materiały drukowane w okresie urzędowania obecnie urzędującego parlamentu.

 

Czeka nas podwyżka cen książek, gazet i czasopism

Polska ma niewielkie szanse na utrzymanie zerowej stawki VAT na książki. Nie należy też liczyć na to, że resort finansów zgodzi się na preferencyjną stawkę na audiobooki.

 

Odpowiedź z Ministerstwa Finansów w sprawie podatku VAT po 2010 roku.

Prawo

W załączeniu przesyłamy za Polską Izbą Książki odpowiedź z Ministerstwa Finansów w sprawie podatku VAT na książki po 2010 roku.

 

Minister Zdrojewski za utrzymaniem zerowej stawki VAT na książki

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział we wtorek, że podjął już starania o utrzymanie w Polsce w kolejnych latach zerowej stawki podatku VAT na książki oraz prasę specjalistyczną, a także o ujednolicenie stawek podatku dla książek w wersji cyfrowej.

 

Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków PIK ad. zerowej stawki VAT

Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Książki podjęło uchwałę, w którym domaga się bezterminowego utrzymania zerowej stawki podatku VAT na publikację książek po 31 grudnia 2010 roku.

 

Jeden VAT na wszystkie książki?

Rynek zagraniczny

Prezes Editions Gallimard, Antoine Gallimard, napisał petycję do rządów wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej z apelem, by obniżyć stawkę VAT na książki elektroniczne i by zrównać stawki VAT na książki w każdej postaci, niezależnie od medium, w jakim zostały opublikowane.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.