RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Angelus 2016 dla Varujana Vosganiana – relacja z Gali

Jeśli mamy uleczyć ludzkość to nie będzie to droga przez politykę ani historię, ale przez kulturę – mówił rumuński pisarz Varujan Vosganian, autor „Księgi szeptów” (Książkowe Klimaty), laureat jedenastej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016.

 

Varujan Vosganian laureatem Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej

Wydarzenia

Trzecim laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej został rumuński pisarz ormiańskiego pochodzenia Varujan Vosganian.

 

Recenzja - "Dziecko Odyna", Siri Pettersen

Recenzje

Siri Pettersen zadebiutowała „Dzieckiem Odyna” i szturmem weszła na listy must have wielu czytelników. Czy rzeczywiście jej historia jest tak oszałamiająca? Zapraszam na recenzję.

 

Gonçalo M. Tavares na Festiwalu Conrada

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie Gonçalo M. Tavares – pisarz określany przez krytyków jako „portugalski Kafka”.

 
 

BOSZ - nowość: Księga karpackich zbójników

Nowości

Wydawnictwo BOSZ poleca w lutym Księgę karpackich zbójników" autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, z rysunkami Witolda Vargasa i Pawła Zycha.

 

Nowość IW ZNAK:- Mario Vargas Llosa "Cywilizacja spektaklu"

Nowości

Instytut Wydawniczy ZNAK prezentuje Państwu nową książkę peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Lllosy pt. „Cywilizacja spektaklu":

 

Warto przeczytać: wywiad z Mario Vargasem Llosą: Wolność i demokracja niszczą inteligencję

Wydarzenia

Cywilizacja, kultura i postęp to kruchy film, który może łatwo prysnąć. Pobudka! Z Mario Vargasem Llosą rozmawia Maciej Stasiński

 

Spotkanie z Krzysztofem Vargą i Nicolą McCartney

Krzysztof Varga, urodzony w 1968 roku polski pisarz węgierskiego pochodzenia, krytyk literacki i dziennikarz. Autor 13 książek i współautor dwu niezwykle ważnych dla literatury współczesnej pozycji, wydanych w połowie lat 90-tych: „Parnas bis” – słownik literatury najnowszej i „Macie swoich poetów” antologii poezji twórców urodzonych po 1960 roku. Redaktor działu kultura „Gazety Wyborczej, absolwent Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wielbiciel rocka i muzyki...

 

Krzysztof Varga zaprasza do Kawiarni Literackiej na Off Festiwalu

"To jak pielgrzymka. Katowice są w sierpniu moją Jasną Górą" – tak pisał o OFFie Krzysztof Varga latem 2011 roku w jednym ze swoich felietonów. Od lat jest przyjacielem festiwalu, ale w tym roku – pozostając w zaproponowanej przez niego poetyce – przyjął święcenia i będzie z nami współtworzył największe w Polsce święto alternatywy. Z dumą informujemy, że Krzysztof Varga został nowym kuratorem Kawiarni Literackiej!

 

Recenzja: „Czas Motyli” Julia Alvarez

Recenzje

„Czas Motyli” Julii Alvarez to fabularyzowana biografia czterech sióstr Mirabal, które stały się symbolem walki o wolność Dominikany w czasach dyktatury Rafaella Trujillo. Narracja powieści prowadzona jest kilkutorowo, z punktu widzenia każdej z bohaterek. Minerva, Patria, Maria Teresa i Dede Mirabal dorastały w jednej z zamożnych dominikańskich rodzin.

 

Jak Mario Vargas Llosa został pisarzem?

Rynek zagraniczny

Peruwiański pisarz opowiada o swojej edukacji i dziecięcych odkryciach, które sprawiły, że dzisiaj możemy czytać takie książki jak "Pantaleon i wizytantki" czy "Ciotka Julia i skryba".

 

VARSÁNYI 100

Rynek zagraniczny

Zapraszamy na wieczór poświęcony pamięci Istvána Varsányi: wybitnego lektora języka polskiego, tłumacza, autora podręczników i wielkiego słownika polsko-węgierskiego.

 

"Duchy polskich miast i zamków" - zapowiedź najnowszej książki wydawnictwa BOSZ

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy w imieniu wydawnictwa BOSZ, że w najbliższych tygodniach swoją premierę będzie miała najnowsza książka Pawła Zycha i Witolda Vargasa, autorów bestsellerowego Bestiariusza słowiańskiego.

 

Tłumacz jak Indiana Jones

Wydarzenia

Na stronach "Rzeczpospolitej" o swojej pracy opowiadają wybitni tłumacze literatury polskiej, m.in. Stefan Ingvarsson, którego największym wyzwaniem było przetłumaczenie "Kosmosu" Gombrowicza, Karol Lesman, tegoroczny laureat nagrody Instytutu Książki Transatlantyk oraz Antonia Lloyd-Jones, podwójna laureatka Found In Translation Award i wielu innych.    

 

"Poczytajmy razem. W bajkowym lesie"

Bohaterowie tej przepięknie ilustrowanej książeczki żyją sobie beztrosko w pewnym bajkowym lesie, gdzie nigdy się nie nudzą, bo zawsze dzieje się tam coś ciekawego. A to przybywa do lasu cyrk poszukujący nowych artystów albo właśnie rozpoczyna się konkurs kulinarny. Chociaż na drodze naszych bohaterów pojawiają się czasem trudne zadania, zawsze są oni w stanie znaleźć jakieś rozwiązanie. Wszystkie przeszkody bowiem pokonują wytrwałością, pilnością i chęcią niesienia bezinteresownej...

 

Julia Hartwig z Nagrodą im. Norwida w kategorii "Dzieło życia"

Nagrody

Wśród nominowanych do nagrody znaleźli się: Jerzy Górzański - za zbiór wierszy "Festyn" (Nowy Świat), Dariusz Suska - za tom poetycki "Duchy dni" (Biuro Literackie), Krzysztof Varga - za powieść "Trociny" (Czarne).

 

Premiera książki Hannah Arendt, Rahel Varnhagen

Nowości

Fundacja Pogranicze i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" oraz Goethe-Institut zapraszają na premierę książki Hannah Arendt "Rahel Varnhagen. Historia życia niemieckiej Żydówki z epoki romantyzmu".    

 

"Z pustymi rękami" - lektura obowiązkowa dla miłośników Donny Leon i Andrei Camilleriego!

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, 26 lutego trafi do księgarń książka "Z pustymi rękami". To kolejna po" Pokojach do wynajęcia" powieść kryminalna Valeria Varesiego, w której autor, dziennikarz bolońskiej redakcji „La Repubblica”, zdaje się przelewać na papier to, co wie o współczesnym, nie tylko włoskim społeczeństwie, a czego nie może napisać w typowym artykule prasowym.

 

"Przyjaciółki na zabój" Monster High - nowa autorka, nowe bohaterki czyli początek nowej serii dla młodszych fanek!

Nowości

Wrocławskie wydawnictwo Bukowy Las zapowiada na styczeń zupełnie nową serię książek związanych ze światem i marką Monster High.

 

Promocja książki Urszuli Ługowskiej o Mario Vargasie Llosie

Wydawnictwa

Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce Mario Vargas LLosa autorstwa dr Urszuli Ługowskiej które odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Instytutu Iberystyki UW.

 

Grzegorz Wiśniewski - 25 lat orkiestry Sinfonia Varsovia. 1984-2009

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy w likwidacji poleca monografię Grzegorza Wiśniewskiego "25 lat orkiestry Sinfonia Varsovia. 1984-2009".

 

"Bouvard i Pécuchet" Gustave Flauberta jest już do kupienia w księgarniach

Nowości

Szanowni Państwo, "Bouvard i Pécuchet" Gustave Flauberta jest już do kupienia w księgarniach.

 

Joanna Olczak-Ronikier, autorka książki Korczak. Próba biografii, laureatką konkursu Varsaviana

Wydarzenia

8 października, w poniedziałek, o godzinie 17.00, Towarzystwo Miłośników Historii, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy i Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zapraszają na uroczystość wręczenia dyplomów honorowych autorom książek – laureatom konkursu Varsaviana 2011/2012 imienia Hanny Szwankowskiej

 

Nowa książka dla fanów Grabaża, Strachów na Lachy i Pidżamy Porno

Nowości

GAD Records kontynuuje serię książek "Rock. Konteksty". Najnowszy tytuł to od „Z Schulza czy Almodovara” autorstwa Artura Jabłońskiego.              

 

Pokoje do wynajęcia - lektura obowiązkowa dla miłośników Donny Leon i Andrei Camilleriego

Zapowiedzi

Bielszy odcień śmierci Bernarda Miniera (kryminał roku 2011 we Francji) to jedna z najlepiej sprzedających się w tym roku książek w naszym wydawnictwie.

 

Dobre książki i kawa z... Krzysztofem Vargą

Biblioteki

Krzysztof Varga będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu „Dobre książki i kawa z…”, które odbędzie się 28 maja o godz. 17.00 w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie przy ul. Podgórnej 15/16 (Sala im. Zbigniewa Herberta). Prowadzący: Antonina Turnau i Szymon Kloska.  

 

Szelmostwa niegrzecznego Noblisty - spotkanie o M. Vargasie Llosie w Katowicach, 9 maja

Zapraszam na "Szelmostwa niegrzecznego Noblisty" - spotkanie, którego tematem będzie pisarz Mario Vargas Llosa, w filii katowickiej Miejskiej Biblioteki Publicznej Nr 25, w środę, 9 maja 2012 r. o godz. 18.00.

 

Nowa powieść Krzysztofa Vargi

Zapowiedzi

"Trociny" to najnowsza powieść Krzysztofa Vargi, która właśnie trafia do księgarń!

 

Wojciech Jagielski: sprzedawaliśmy głupotę na masową skalę

- Sprzedawaliśmy głupotę na masową skalę i teraz mamy odbiorców wychowanych na tej głupocie - tak o ostatnich 20-latach w polskich mediach mówi “Polityce” Wojciech Jagielski, były reporter “Gazety Wyborczej”.

 

Formuły retoryczne. Krzysztof Varga: „Skończyła się elita kulturalna”

W piątym spotkaniu z serii pt. „Formuły retoryczne” udział weźmie Krzysztof Varga, który przedstawi następującą tezę: Skończyła się elita kulturalna. Teraz wszyscy jesteśmy wszystkożercami.

 

Wymyślanie wrogów - najnowszy zbiór esejów Umberta Eco do jutra w sprzedaży

Nowości

Aby trzymać narody w ryzach,trzeba wciąż wymyślać wrogów i przypisywać im cechy wzbudzające lęk i odrazę - pisze na okładce zbioru swoich esejów Umberto Eco. "Wymyślanie wrogów" już jutro trafi do sprzedaży. Lektura tej książki to inteligentna rozrywka połączona z ucztą duchową.

 

Wywiad z Mario Vargasem Llosą w radiowej Trójce

Trójka zaprasza miłośników peruwiańskiego noblisty do wysłuchania specjalnego wydania "Radiowego Domu Kultury". 22 października po godzinie 12.00 uczta dla nałogowych czytaczy: Mario Vargas Llosa w rozmowie z Michałem Nogasiem.

 

Mario Vargas Llosa w Polsce - spotkania z czytelnikami

Szanowni Państwo, w imieniu wydawnictwa Znak serdecznie zapraszamy na spotkania z laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2010 Mario Vargasem Llosą.

 

Mistrza Vargasa-Llosę dorwiemy 22 października

Znak podał szczegóły krakowskiego spotkania z Mario Vargasem Llosą. Laureat ubiegłorocznej literackiej Nagrody Nobla spotka się z krakowskimi fanami swych książek 22 października o godz. 17 w Kijów.Centrum (al. Krasińskiego 34).      

 

Mario Vargas Llosa odwiedzi Polskę

Mario Vargas Llosa, zeszłoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla, przyjedzie w październiku do Polski w związku z wydaniem swojej najnowszej książki "Marzenie Celta". Pisarz odwiedzi Kraków i Warszawę - podaje wydawnictwo Znak.

 

Wieczór z twórczością Mario Vargasa Llosy

W imieniu organizatorów zapraszamy na wieczór pt. Salon u Raczyńskich, czyli chwil kilka z poezją i prozą laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: wieczór z twórczością Mario Vargasa Llosy - Literacki Nobel 2010.

 
 

Urodziny peruwiańskiego pisarza Mario Vargas'a Llos'y

75 lat kończy peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa, laureat literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku.

 

Wywiad z Markiem S. Huberathem, autorem "Vartan Auraio"

Wydarzenia

Z autorem o jego nowej książce rozmawia Marcin Baniak

 

Llosa odebrał Nobla

W piątek 10 grudnia Mario Vargas Llosa odebrał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury na uroczystej ceremonii, która odbyła się w Sztokholmie.

 

10 grudnia Llosa odbierze Nobla

10 grudnia (piątek) w Sztokholmie odbędzie się uroczysta Ceremonia Wręczenia Nagrody Nobla.

 

Spotkanie z Robertem Makłowiczem, autorem książki "Cafe Museum"

Już dzisiaj!, zapraszamy w imieniu Organizatorów na spotkanie z Robertem Makłowiczem, autorem książki "CAFÈ MUSEUM".

 

Noblista sam o sobie

Zapowiedzi

Wydawnictwo Znak przygotowało świetną książkę dla wszystkich fanów dobrej powieści i tegorocznego noblisty - Mario Vargasa Llosy. Są nią jego wspomnienia, zatytułowane "Jak ryba w wodzie"

 

W domu rodzinnym noblisty powstanie muzeum

Dom uhonorowanego w tym roku Nagrodą Nobla peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy w Arequipie zostanie przekształcony w muzeum poświęcone jego życiu - ogłoszono w czwartek w Limie.

 

"Anna w Nowym Jorku"

Nowości

Dla wszystkich fanów przewrotnych historii i dobrego humoru polecamy najnowszą powieść z wydawnictwa WAB - "Annę w Nowym Jorku. Czyli życie z (ob) ciachem" Gitty Daneshvari.

 

Nowe wydanie powieści noblisty!

Nowości

W środę (13 października) do polskich księgarń trafiło nowe wydanie powieści tegorocznego noblisty - Mario Vargasa Llosy pt. "Raj tuż za rogiem"

 

Zdobywca literackiego Nobla odwiedzi Polskę

Peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa został tegorocznym laureatem literackiej nagrody Nobla. Jak zapowiedział w Polsat News jego wydawca, tegoroczny laureat w przyszłym roku przyjedzie do Polski.

 

Mario Vargas Llosa laureatem Literackiej Nagrody Nobla

Laureatem literackiej Nagrody Nobla został w tym roku peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa, autor m.in. takich powieści jak "Rozmowa w Katedrze" i "Ciotka Julia i skryba", i słynnego zbioru opowiadań "Szczeniaki" (I polskie wydanie SW Czytelnik 1973, przekład Carlos Marrodán Casas).

 

"4 Pora prozy" w Toruniu

Już w październiku w Toruniu w ramach "4 Pory prozy" odbędzie się cykl spotkań ze znanymi, polskimi prozaikami.

 

"Cała Polska pisze dla Wrocławia" - kolejne spotkanie

Następne spotkanie w ramach cyklu. *Zapraszamy do wrocławskiej Literatki, 30-go września (czwartek), tym razem wyjątkowo o godzinie 20.00, na spotkanie z Krzysztofem Vargą i Edwardem Pasewiczem. Z autorami będzie rozmawiał Irek Grin.  

 

Spotkanie z autorami wydawnictwa "Czarne"

W ramach festiwalu "Cztery pory prozy" w Toruniu odbędą się spotkania z autorami wydawnictwa "Czarne":Włodzimierzem Nowakiem, Wojciechem Tochmanem i Krzysztofem Vargą.

 

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą i Błażejem Dzikowskim

22 września o godz. 15.00 w Księżnicy Zamojskiej w Zamościu odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Vargą, a o godz. 19.00 w Nowym Wspaniałym Świecie w Warszawie spotkanie z Błażejem Dzikowskim.

 

Krzysztof Varga w Lublinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Vargą, rozpoczynającego cykl "Czarne inspiracje". Odbędzie się ono 24 września o godzinie 17.00 w Filii Nr 2 MBP, przy ul. Hempla 5.  

 

Festiwal Literatury "Prope mercatum"

W imieniu organizatorów zapraszamy na VIII Festiwal Literatury Prope mercatum, który odbędzie sie w dniach 19 - 27 maja 2010 r.

 

Paul Varley, Kultura japońska

Recenzje

"Nie wiem, kogo bardziej kocham: Jezusa czy Japonię" - to Uchimura Kanzō, który na przełomie wieków skandalizował Kraj Wschodzącego Słońca i był posądzany o obrazę jego majestatu. "Moi rodacy nienawidzą mnie z powodu Jezusa jako yaso [czyli chrześcijanina], a zagraniczni misjonarze nie lubią mnie z powodu Japonii jako ograniczonego nacjonalisty. To bez znaczenia - mogę stracić wszystkich przyjaciół, ale nie mogę stracić Japonii i Jezusa". Zaskoczeni, drodzy czytelnicy? Bo...

 

Nowy Varga z Aleją Niepodległości

Nowości

"Myślisz, że życie ma jaja?, zapytał Krystian, życie jest rodzaju nijakiego. Były to dla Krystiana słowa prorocze, choć nie mógł jeszcze wtedy wiedzieć, jak bardzo nijakiego rodzaju stanie się jego własne życie".

 

Tajemnicze morderstwo za czasów Mussoliniego

Nowości

Bohater i zarazem narrator jest tłumaczem. Właśnie kończy przekład powieści kryminalnej włoskiego pisarza, opowiadającej o tajemniczym morderstwie, które miało miejsce we Włoszech za czasów Mussoliniego. Za sześć dni opuści miasto i wyjedzie do rodzinnej Granady. Na kartach książki postanawia pożegnać się z ludźmi, których poznał w Rzymie.

 

Czarna Owca łamie kolejne tabu z Wielką księgą...

Zapowiedzi

...cipek. Ogromny sukces Wielkiej księgi siusiaków pokazał, że w temacie edukacji seksualnej dzieci i młodzieży panuje ogromna pustka. Tym razem oswajamy tematy trudne dla dojrzewających dziewcząt, ich rodziców i nauczycieli - od anatomii poprzez miesiączkę na masturbacji skończywszy.

 

Finaliści Angelusa we Wrocławiu

Wydarzenia

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkania z finalistami tegorocznej nagrody Angelus - Krzysztofem Vargą ("Gulasz z turula") oraz Miljenkiem Jergoviciem ("Ruta Tannenbaum").

 

Prestiżowa nagroda dla autora wydawnictwa W.A.B.

Nagrody

Andrew Davidson zdobywcą nagrody The Sunburst Award for Canadian Literature of the Fantastic.

 

Rabia - arcydzieło kobiecej literatury tureckiej z 1935 roku - od 3 września w księgarniach

Prezentacje, Nowości

3 września nakładem Prószyński i S-ka ukaże się książka pt. RABIA. Jest to powieść z 1935 roku autorstwa tureckiej pisarki i przywódczyni ruchu feministycznego Halide Edip Adivar. Zachęcamy do lektury!  

 

Ernesto Che Guevara - Dzienniki motocyklowe

Recenzje

Ernesto „Che” Guevara stał się symbolem. Przede wszystkim dla młodych buntowników wszelkiej maści, dla których jest zazwyczaj „czegewarą” – nic nie znaczącym słowem-kluczem, podpisem pod wizerunkiem na czerwonym sztandarze, wizerunkiem, który popkultura przemieliła do tego stopnia, że stał się nawet pożywką dla reklam.

 

Jean Cormier -Che Guevara

Recenzje

Jeśliby spytać kogokolwiek, kim był Ernesto Guevara de la Serna, zapewne wiedziałby, że człowiek ów był bojownikiem, rewolucjonistą i wybitną postacią w historii, którego podobizna jest najczęściej powielaną na koszulkach i plakatach na całym świecie.  

 

Andrew Sinclair - Che Guevara

Recenzje

Co sprawiło, że ten – urodzony w Argentynie, ale walczący w wielu krajach Ameryki Łacińskiej – człowiek stał się idolem jeszcze za życia? Dlaczego rok po jego śmierci, w 1968 roku przez cały niemal świat przetacza się fala zamieszek i buntów studenckich inspirowanych min. ideologią głoszoną przez Che? Dlaczego dziś tak wielu młodych ludzi nosi na piersiach koszulkę z podobizną Che? Kim był – oddanym sprawie, świetnym przywódcą, teoretykiem, romantycznym bojownikiem o wolność, sprawiedliwość (i...

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.