RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Książki na zimę

Wydarzenia

Już dziś (4 grudnia) o 15.58 na antenie TVP 2 możecie obejrzeć pierwszy odcinek z cyklu „Książki na zimę", który powstał we współpracy z Telewizyjną Dwójką. Emisje kolejnych odcinków w sobotę o 12:23 i w niedzielę o 9:47.

 

VAT na e-booki. Co jest książką, a co nią nie jest? Politycy muszą odrobić lekcję

Szanowni Państwo,   wystartowała kolejna kampania przeciwko dyskryminacji podatkowej książek. Stowarzyszenie Wydawców Francuskich postanowiło pokazać politykom, co jest, a co nie jest książką. Kampanię można wesprzeć na portalach społecznościowych na dwa sposoby:

 

Polska, Francja, Niemcy i Włochy apelują o niższy VAT na e-booki

O niezwłoczne zmiany w prawodawstwie umożliwiające stosowanie obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki, zwróciły się do Komisji Europejskiej cztery kraje: Polska, Francja, Niemcy i Włochy. Pod listem otwartym w tej sprawie podpisała się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

 

Unia Europejska upiera się, że e-booki to nie książki. Tak właśnie zabija się czytelnictwo

Rynek zagraniczny, Prawo

Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że niższy VAT na e-booki to łamanie unijnego prawa. Czemu? Bo Unia upiera się, że książka elektroniczna to nie towar, a usługa.

 

List otwarty FEP ws. decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dot. redukcji VAT na e-book

Wydarzenia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dzisiaj negatywny wyrok w sprawie wprowadzenia przez Francję i Luksemburg obniżonych stawek VAT na e-booki (od 2012 we Francji 5,5%, w Luksemburgu 3%).

 

Recenzja: „Tureckie lustro", Viktor Horváth

Recenzje

Po raz pierwszy porwała mnie ze sobą historia Isy Jahjapaszy ibn Jusufa, którego to żywot nakreślił Horváth z iście epickim rozmachem, będąc z jednej strony jego mentorem, a z drugiej pilnym kopistą jego długiego burzliwego żywota.

 

Premiera wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tureckie lustro, Viktor Horváth

Nowości

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego poleca Państwa uwadze książkę Tureckie lustro, autorstwa Viktora Horvátha opublikowaną w serii Literatura":

 

Akunin opuszcza Rosję. "Trzeźwemu z pijanym niewygodnie pod jednym dachem"

Wydarzenia

Wszystko w Rosji jest mi obce" - napisał na portalu Obozrevatel.com Borys Akunin. Oświadczył też, że zamierza więcej czasu spędzać poza granicami kraju, dopóki Rosjanie nie ockną się z "zaćmienia umysł

 

90% Polaków nie miało styczności z e-bookami

Wydarzenia

Według badań Polskiej Izby Książki aż 90% Polaków nie czytało nigdy książki elektronicznej ani nie słuchało audiobooka. Rozwój rynku hamuje 23% Vat na e-booki.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich skarży ceny e-booków

Wysoki VAT na książki elektroniczne, które są traktowane według polskiego prawa jak usługi może zdaniem prof. Ireny Lipowicz (RPO) łamać konstytucję.

 

Minister cyfryzacji: likwidacja roamingu i tańsze e-booki

Internet

Polska przygotowuje swoje propozycje dotyczące zharmonizowanego rynku cyfrowego w UE, przed spotkaniem Rady Europejskiej 24-25 października.

 

MAC: niebawem rozmowy z innymi krajami UE w sprawie 5 proc. VAT na e-booki

Internet

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie prowadzić niebawem konsultacje z innymi państwami Unii Europejskiej, które popierają stanowisko Polski w sprawie wyrównania stawki VAT na e-booki. - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa Artur Koziołek.

 

UE ukarze Francję i Luksemburg za obniżony VAT na e-booki?

Prawo, Rynek zagraniczny

Absurdalna sytuacja z 23% VAT-em na książki elektroniczne domaga się zmian. W Polsce jak dotąd nie doczekaliśmy bardziej stanowczych kroków w tej sprawie, ale wiele osób twierdziło, że skoro Francja mogła, to znaczy, że można i trzeba nie zważając na wymogi Unii Europejskiej obniżyć VAT na e-booki. Czyżby jednak było inaczej?

 

Postulat "Cyfrowej Polski" - zrównanie VAT na e-booki i tradycyjne książki

Prawo

Minister proponuje rozwiązanie problemu z wysokim podatkiem, ale ostateczne decyzje zapadną w Brukseli.

 

Sprzedaż książek spada!

Wydarzenia

W 2011 r. sprzedaż książek w Polsce spadła ponad 8 proc. Coraz rzadziej odwiedzamy księgarnie, bo przez podwyżkę podatku VAT i innych kosztów ceny książek wzrosły o 12 proc.

 

Wyższy VAT na e-booki niezgodny z konstytucją?

Zastosowanie podstawowej 23 proc. stawki VAT na elektroniczne książki, przy stosowaniu 5 proc. na wydawnictwa tradycyjne, może być niezgodne z konstytucją i zasadami unijnymi - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do resortu finansów.

 

23 proc. VAT na e-booki może być niezgodny z konstytucją

Prawo

Zastosowanie podstawowej 23 proc. stawki VAT na elektroniczne książki, przy stosowaniu 5 proc. na wydawnictwa tradycyjne, może być niezgodne z konstytucją i zasadami unijnymi - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do resortu finansów.

 

Nie będzie zwrotu VAT za podręczniki

Prawo

Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia tzw. ulgi podręcznikowej, czyli zwrotu 5 proc. VAT na książki dla rodzin wielodzietnych i najuboższych

 

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na petycję o obniżeniu VAT na e-booki

Na blogu sklepu ebookpoint.pl można przeczytać pismo, które organizatorzy akcji zbierania podpisów pod petycją o obniżenie VATu na książki elektroniczne otrzymali od Ministerstwa Finansów. Niestety nie są to dobre informacje.

 

VAT krępuje europejski e-publishing

Nie jest to stwierdzenie zbyt rewolucyjne i nie odkrywa Ameryki, ani po raz pierwszy, ani wtóry. Niemniej jednak fakt, że jest to truizm nie sprawi, że problemu nie ma i dostrzegalny jest on nie tylko w naszym kraju, ale we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Czy sytuacja może ulec zmianie?

 

Gianni Vattimo w Polsce

Szanowni Państwo, w czwartek 24 listopada o godz. 12.00 Krytyka Polityczna zaprasza na spotkanie z Giannim Vattimo, wybitnym włoskim filozofem, politykiem i działaczem społecznym, autorem książki "Nie być Bogiem. Autobiografia na cztery ręce", która ukazała się we wrześniu nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

 

Podręczniki pozostaną koszmarnie drogie

Prawo

E-książki dla uczniów nie będą tańsze przez wyższy VAT. "Dziennik Gazeta Prawna" przypomina, że książki papierowe są objęte 5-proc. stawką VAT. Od ich wersji elektronicznej trzeba zapłacić 23-proc. podatek.

 

Sloterdijk, Mouffe, Spivak i Vattimo w Serii Idee i we Wrocławiu

Zapowiedzi

We wrześniu w Serii Idee Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukażą się książki czworga wybitnych intelektualistów: Kryształowy pałac Petera Sloterdijka, Carl Schmitt. Wyzwanie polityczności pod redakcją Chantal Mouffe, Strategie postkolonialne Gayatri Chakravorty Spivak, Nie być Bogiem Gianniego Vattimo.

 

Pierwsza polska antologia Bizarro Fiction!

Wydarzenia

Pod koniec sierpnia miała miejsce premiera pierwszej polskiej antologii bizarro fiction "Bizarro dla początkujących".

 

Jaki VAT na publikacje elektroniczne?

Prawo

Dla niezorientowanych – obecnie (od 1.I.2011) płacimy 5% VAT na książki wydane w sposób tradycyjny, na papierze, ale także na audiobooki i książki elektronicze (e-booki), pod warunkiem wszakże, iż są wydane na nośniku fizycznym (np. na płycie CD lub pen-drivie).

 

Odpowiedź Ministerstwa Finansów w sprawie sprzedaży konsygnacyjnej

Prawo

Szanowni Państwo prezentujemy odpowiedź Ministra Finansów na list PIK z 21 kwietnia w sprawie powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy książek drukowanych (sprzedaż konsygnacyjna).

 

PIK i okres przejściowy - komunikat z 11.05.2011.

Prezentujemy komunikat Polskiej Izby Książki dotyczący wprowadzenia podatku VAT na książki.

Vat, PIK
 

Barykada z książek na moście Karola w Pradze

Zrobili ją przeciwnicy podwyżki podatku VAT na książki i wszelkiego rodzaju publikacje. Najbardziej niezadowoleni byli turyści, którzy nie mogli podziwiać panoramy miasta.

 

Książki się nie sprzedają, ceny pójdą w górę

Wydawnictwa

Gdy towar się nie sprzedaje, to normalni biznesmeni obniżają ceny swych produktów. Księgarze chcą jednak udowodnić, że prawa biznesu i ekonomii się nie liczą. Mają inny pomysł na zwiększenie sprzedaży.

 

IWP za ujednoliceniem stawek VAT dla prasy i książki

Prawo

Izba Wydawców Prasy, Polska Izba Książki i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek wystosowały wspólne pismo do premiera Donalda Tuska w związku ze zbliżaniem się terminu objęcia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

 

Koniec taniej książki? Od 1 maja ceny książek wzrosną o 5-procentowy VAT

Wydarzenia

Z końcem kwietnia przestanie obowiązywać okres przejściowy na wprowadzenie VAT-u na książki.

 

Spotkanie w Bellonie i Instytucie Książki w sprawie okresu przejściowego

Wydawnictwa

O zmowę cenową oskarżyli wczoraj hurtowników książek przedstawiciele wydawnictw. Na wczorajszym spotkaniu w Instytucie Książki "VAT na książki - pierwsze skutki" emocje sięgały zenitu

 

Dyskusja "VAT na książki - pierwsze skutki

Wydarzenia

Instytut Książki zaprasza w poniedziałek 18 kwietnia do Warszawy na dyskusję "VAT na książki - pierwsze skutki". Spotkanie poprowadzi Łukasz Gołębiewski.

 

Spotkanie z Markiem S. Huberathem

Spotkanie autorskie z Markiem S. Huberathem odbędzie się w sobotę 26 marca o godz. 19.00 w Auli Centrum Konferencyjnego MTP. Autor zaprezentuje swoją najnowszą książkę Vatran Auraio.  

 

Pismo do Grupy Edukacyjnej S.A. w Kielcach ws. stosowania zerowej stawki VAT na książki

Wydawnictwa

Publikujemy list nadesłany przez Przewodniczącego Izby Księgarstwa Polskiego p. Henryka Tokarza, wysłany do Grupy Edukacyjnej SA. w Kielcach, w sprawie stosowania zerowej stawki Vat na książki.

 

Analiza przepisów przejściowych dotyczących stosowania 0% stawki VAT

Prawo

w załączeniu publikujemy nadesłaną przez Polską Izbę Książki aktualną opinię kancelarii prawnej MDDP Doradztwo Podatkowe przedstawiającą analizę przepisów przejściowych dotyczących stosowania 0% stawki VAT dla dostawy książek w okresie do 30 kwietnia 2011 r.

 

Kancelaria prawna MDDP - stosowanie 0% stawki VAT dla dostawy książek w okresie do 30 kwietnia 2011

Prawo

  W oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649), uwzględniając stanowisko zaprezentowane przez Ministra Finansów w informacji zamieszczonej na stronie www.mf.gov.pl w dniu 11 stycznia 2011 r., stawka 0% może być stosowana dla dostawy książek w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2011 r. w dwóch przypadkach:

 

Czy obrót książkami wyprodukowanymi do końca 2010 r. korzysta z opodatkowania według stawki VAT w wys. 0 % do końca kwietnia br.

Prawo

Przepisy § 36 i 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649) umożliwiają stosowanie obniżonej do wysokości 0 % stawki podatku VAT w okresie do dnia 30 kwietnia 2011 r. dla dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz importu drukowanych...

 

Odpowiedź Ministerstwa w sprawie VAT

Prezentujemy wystąpienie IKP do Ministerstwa Finansów i wyjaśnienie ministerstwa w sprawie VATu na książki.

 

Rynek książki zamarł

Wydawnictwa

Od 1 stycznia, kiedy wszedł 5-procentowy VAT na książki, rynek wydawniczy zawiesił działania; hurtownicy i wydawcy czekają na decyzję ministra finansów o szczegółach okresu przejściowego po wprowadzeniu nowej stawki podatku - podaje prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk.  

 

Niższy VAT na ebooki

Prawo

Od 1 stycznia stawka podatku VAT na książki wzrosła z zera do pięciu procent. Tymczasem VAT na ebooki wynosi aż 22 procent.

 

List otwarty w sprawie okresu przejściowego, uchylającego 5% Vat na książki i czasopisma specjalistyczne

Wydarzenia

Przedstawiamy "list otwarty" podpisany przez Prezesów działających w Polsce stowarzyszeń i związków branżowych: PIK, PTWK, SBP, IWP, IKP, a skierowany do Michała Boniego - Ministra w Kancelarii Premiera, i Macieja Grabowskiego - Wiceministra Finansów.

 

Odpowiedź na pytania w sprawie VAT

Prawo

Według rozporządzenia Ministra Finansów wszystkie książki przekazane do dystrybucji (czyli hurtowni i księgarń) przed 1.I.2011 roku podlegają 0% VAT do końca kwietnia 2011, a więc do książek zamówionych i dostarczonych do księgarń po 31.XII.2010, a które zostały przekazane do dystrybutora przed 1.I.2011, można stosować 0% VAT.

 

Chaos na rynku książki

Wydarzenia

Zastosowana przez Ministerstwo Finansów interpretacja rozporządzenia o okresie przejściowym po wprowadzeniu 1 stycznia 2011 roku podatku VAT na książki przyczyni się do powstania chaosu na rynku - napisali w liście otwartym wydawcy i księgarze.

 

Komunikat PIK w sprawie umów z Empikiem

Prawo

Wydawcy współpracujący z EMPIKiem poprzez hurtownię Platon otrzymali propozycję zmiany umowy od 1.I.2011 roku. Główne zmiany polegają na zmianie terminu płatności z 90 do 180 dni, podniesienie marży Platona z 48% do 55% oraz całkowita rezygnacja z konsygnacji przy zachowaniu całkowitego prawa zwrotu. Pretekstem do wprowadzenia zmian jest zmiana stawki VAT.    

 

Rozporządzenie o okresie przejściowym na 5%-ową stawkę VAT

Prawo

Prezentujemy ostatnią korespondencję dr Piotra Marciszuka z przedstawicielami Ministerstwa Finansów - dotyczącą interpretacji tzw. "okresu przejściowego"    

 

"Vatran Auraio" - nowa powieść Marka S. Huberatha!

Zapowiedzi

Nowa powieść jednego z czołowych pisarzy z nurtu fantastyki. Sugestywna, przejmująca, piękna i przerażająca zarazem powieść o – najprawdopodobniej – ostatnich już ludziach; o ich namiętnościach, słabościach, a także o względności ludzkiego poznania i kruchości naszej wiedzy, a także o granicach człowieczeństwa.    

 

Minister Zdrojewski tłumaczy się z VAT-u na książki

Wydarzenia

W najnowszym wydaniu "Super Expressu " (28 grudnia 2010) opublikowano wywiad z ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim odnośnie wprowadzenia stawki VAT na książki. W rozmowie z Tomaszem Walczakiem szef resortu kultury tłumaczy powody wprowadzenia, od stycznia 2011 roku, wyższej stawki VAT na książki, a także przybliża rządowe plany promocji czytelnictwa i rozwoju bibliotek.

 

Spotkanie u ministra Michała Boniego dot. zmiany stawki VAT

Prawo

W dniu 9.XII. 2010 odbyło się kolejne spotkanie środowiska książki u ministra Michała Boniego z udziałem wiceministra finansów, Mikołaja Grabowskiego, dotyczącego zmiany stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne.    

 

20 mln książek na makulaturę?

Wydarzenia

„W przyszłym roku wydawcy mogą się spodziewać masowych zwrotów książek od dystrybutorów. Księgarze zamiast doliczyć 5 proc. VAT i zmienić cenę, odeślą książkę do oficyny. Kwiecień może stać się miesiącem masowego czyszczenia magazynów z tytułów (...)

 

Jest rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie VAT-u

Wydarzenia

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów został opublikowany projekt rozporządzenia dotyczący okresu przejściowego. W porównaniu z poprzednim projektem różni się on dodaniem punktu w rozdziale 11, iż okresem przejściowym zostają objęte także książki w magazynach wydawców, ujęte w spisie z natury z dnia 31.XII.2010 roku.

 

PTWK - stawka VAT i zmiana dot. inwentaryzacji książek w 2011

Prawo

W dniu dzisiejszym (17.12.2010) minister Michał Boni poinformował prezesa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafała Skąpskiego, że zgodnie z wnioskiem wydawców czteromiesięczny okres przejściowy (sprzedaż książek ze stawką 0% VAT ) będzie dotyczył książek spisanych podczas inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 2010.

 

Projekt rozporządzenia dotyczącego Vatu na książki i czasopisma

Prawo

Dotychczasowa, zerowa stawka VAT na książki zostanie utrzymana do końca kwietnia 2011 roku, ale tylko w przypadku tych wydawnictw, które zostaną wydrukowane i przekazane do dystrybucji jeszcze w tym roku - proponuje MF w opublikowanym w czwartek projekcie rozporządzenia.

 

Komunikat PIK w sprawie 5% VAT na książki

Prawo

Przekazujemy Państwu najświeższe informacje dotyczące prac nad rozporządzeniem dotyczącym okresu przejściowego na stosowanie 0% stawki VAT na książki.

 

Cztery miesiące okresu przejściowego?: 5-proc. VAT na książki od maja

„Dostawa książek i broszur drukowanych do końca kwietnia 2011 roku będzie objęta zerowa stawka VAT. Czasopisma specjalistyczne będą mogły korzystać z tej stawki do końca lutego przyszłego roku” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna„

 

Notatka ze spotkania u ministra Michała Boniego

Prawo

Publikujemy notatkę e spotkania u ministra Michała Boniego dot. wprowadzenia 5% VAT na książki i czasopisma autorstwa Piotra Marciszuka.

 

Bibliotekarze apelują: Część zysków z VAT na książki dla bibliotek

Biblioteki

Bibliotekarze apelują, aby część sum uzyskanych przez Skarb Państwa ze zwiększenia podatku VAT na książki do 5 proc. przeznaczyć na zakupy biblioteczne. Chcą, by zrekompensować w ten sposób czytelnikom oczekiwany wzrost cen książek.

 

Przeciw podniesieniu stawki VAT

Wydarzenia

Pod adresem www.petycje.pl/5749 zbierane są podpisy pod listem otwartym do władz państwa przeciw podniesieniu stawki VAT na książki z 0% do 5% od stycznia 2011 r.

 

Książki są tak samo ważne jak autostrady

Wydarzenia

Bez łatwego i taniego dostępu do książek staniemy się bezmyślnym, prymitywnym, podatnym na manipulacje społeczeństwem. Tymczasem książki od stycznia podrożeją, bo rząd nie walczy w Brukseli o zgodę na utrzymanie zerowej stawki VAT (ma być 5 proc.). Jeszcze jest czas by to zmienić - apelują do polityków "Metro", "Krytyka Polityczna" i stowarzyszenie Projekt: Polska. Dołączają do nas kolejni sojusznicy.

 

PTWK - informacja o spotkaniu z przedstawicielami rządu

Prawo

Stawka VAT na książki, czasopisma specjalistyczne i audiobooki. Informacja o spotkaniu z przedstawicielami rządu reprezentantów wydawnictwa W.A.B, PTWK, PIK, IWP.

 

W obliczu wzrostu VAT - spotkanie z ministrem M. Bonim i M. Grabowskim

Wczoraj, 8 września 2010 roku o godzinie 8.30 w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie przedstawicieli środowiska książki (PIK, PTWK, Izba Wydawców Prasy, Biblioteka Narodowa) z ministrem Michałem Bonim oraz wiceministrem finansów, odpowiedzialnym za VAT, Maciejem Grabowskim. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Rafała Skąpskiego, prezesa PTWK.

 

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek - VAT na książki

Prawo

Poniżej edytujemy pismo prezesa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafała Skąpskiego do Pana Ministra Michała Boniego w sprawie podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Efektem tego listu jest spotkanie Pana Ministra z przedstawicielami wydawców i branż znaczących dla spraw książki, które odbędzie się 8 września 2010.  

 

Książka dla wielu stała się niedostępnym luksusem

Prawo

Mój głos jest głosem czytelnika, który w tym momencie nie zawsze może sobie pozwolić na luksus, jakim jest książka - mówi Magdalena Grochowska, nominowana do Nagrody Nike 2010 za książkę "Jerzy Giedroyć. Do Polski ze snu".

 

"Czy premier wie, ile kosztuje komplet podręczników?"

Wydarzenia

Prawo i Sprawiedliwość zadaje rządowi 30 pytań na temat przyszłorocznego budżetu. Posłowie pytają premiera Donalda Tuska m.in. o to czy wie, ile kosztuje komplet podręczników szkolnych, dlaczego chce łupić obywateli i na co brakuje Polakom pieniędzy.

 

Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki: ceny książek wzrosną o 10 proc

Wydawnictwa

Podniesienie w przyszłym roku stawki podatku VAT na książki do 5 proc. przyniesie w przyszłym roku 10-procentowy wzrost cen książek - uważa Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki.

 

Zostawcie zerowy VAT na książki

Wydarzenia

Będziemy walczyć o utrzymanie zerowego podatku VAT na książki. "Metro", "Krytyka Polityczna", "Projekt Polska" przygotowały wspólny apel do polityków. Czekamy na nowych sprzymierzeńców.

 

Czy padną małe wydawnictwa?

Wydawnictwa

Jeśli zniknie zerowa stawka VAT, od stycznia książki podrożeją. O ile? Nie wiadomo. Tymczasem czytelnictwo w Polsce i tak wygląda fatalnie.

 

Zbliża się VATman, który zniszczy książki

Wydarzenia

Przeciwko wprowadzeniu VAT-u na książki w sobotę protestowała przed Sejmem grupa blisko 50 osób. W ramach Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów podobne akcje odbyły się w Krakowie i Poznaniu.

 

5% Vat na książki

Wokół książek

Od 1 stycznia 2011 r. stawka VAT na książki wzrośnie z 0 proc. do 5 proc., co wiąże się z wygaśnięciem zgody UE na stosowanie zerowego podatku na książki - wyjaśnia resort finansów.

 

Kolejny list do Ministerstwa Finansów - tym razem e-książki

Prawo

Forma dystrybucji treści oraz jej udostępnienia nie wpływa na to, czy mamy do czynienia z książką - pisze Łukasz Gołębiewski w liście do ministra Jacka Rostowskiego. Czy interwencje odnoszą pożądany skutek?

 

Piotr Marciszuk kontra Min. Finansów w sprawie VAT-u na książki

Prawo

"Dla środowiska książki w Polsce jedno jest teraz jasne – kolejną zapaść kulturową będziemy przypisywać zaniechaniom ministrów Macieja Grabowskiego oraz Jacka Rostowskiego" - pisze Piotr Marciszuk w odpowiedzi na list Ministerstwa Finansów. Co czeka rynek książki w 2011 roku?

 

Ministerstwo Finansów optuje za 5% Vatem na książki

Jak informuje wiceminister finansów Maciej Grabowski w rozmowie z Ewą Matyszewską na łamach "Gazety Prawnej" książki prawdopodobnie będą objęte 5% Vatem.

 

Wielka Brytania - VAT zero mimo deficytu

Rynek zagraniczny

W przyjętym w Wielkiej Brytanii nowym, bardzo odchudzonym budżecie na rok 2011, podatek od towarów i usług (VAT) nie będzie naliczany na książki lub inne materiały drukowane w okresie urzędowania obecnie urzędującego parlamentu.

 

Czeka nas podwyżka cen książek, gazet i czasopism

Polska ma niewielkie szanse na utrzymanie zerowej stawki VAT na książki. Nie należy też liczyć na to, że resort finansów zgodzi się na preferencyjną stawkę na audiobooki.

 

Odpowiedź ministrowi M. Grabowskiemu w sprawie podatku VAT

Prawo

Przestawiamy oficjalną odpowiedź Piotra Marciszuka na list Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów Marcina Grabowskiego w sprawie "utrzymania" zerowej stawki VAT na książki.

 

Odpowiedź z Ministerstwa Finansów w sprawie podatku VAT po 2010 roku.

Prawo

W załączeniu przesyłamy za Polską Izbą Książki odpowiedź z Ministerstwa Finansów w sprawie podatku VAT na książki po 2010 roku.

 

Niezwykły debiut literacki

Ma zaledwie szesnaście lat, na dodatek mieszka w Wągrowcu, nie za wielkim mieście, a wydała książkę fantasy. Jak tego dokonała?

 

Minister Zdrojewski za utrzymaniem zerowej stawki VAT na książki

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział we wtorek, że podjął już starania o utrzymanie w Polsce w kolejnych latach zerowej stawki podatku VAT na książki oraz prasę specjalistyczną, a także o ujednolicenie stawek podatku dla książek w wersji cyfrowej.

 

Stanowisko PIK w sprawie utrzymania zerowej stawki VAT na książki

Prawo

Publikujemy apel Polskiej Izby Książki do polskiego rządu o zachowanie zerowej stawki VAT na książki papierowe i zrównania podatku na inne nośniki treści chronionych prawem autorskim. Stanowisko to zostało przedstawione na wczorajszej konferencji prasowej przez Prezesa PIK, Piotra Marciszuka, w której uczestniczyli również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden, Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, Prezes Izby...

 

Watykański dziennik ostro o zmarłym Nobliście

"Antyreligijnym ideologiem" nazwał dziennik "L'Osservatore Romano" zmarłego w piątek portugalskiego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla Jose Saramago. Gazeta podkreśliła, że nienawidził on metafizyki.  

 

Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków PIK ad. zerowej stawki VAT

Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Książki podjęło uchwałę, w którym domaga się bezterminowego utrzymania zerowej stawki podatku VAT na publikację książek po 31 grudnia 2010 roku.

 

VAT po 2010 roku - co dalej?

Prawo

"Koniec zerowej stawki VAT na książki oznacza spadek czytelnictwa, podwyżki cen i problemy mniejszych firm - ostrzegają wydawcy", o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna" (wydanie z 25 maja). "Dla polskiej kultury to kwestia priorytetowa" - twierdzi Piotr Dobrołęcki z Polskiej Izby Książki.

 

Archiwum Watykańskie otwarte dla każdego

Zapowiedzi

Unikalna kolekcja „DOCUMENTA VATICANA” to niepublikowane do tej pory dokumenty znane dotąd tylko papieżom i nielicznym wtajemniczonym.

 

E-booki to tylko zabawki. Nadchodzą książki 3D?

Wydarzenia

Filmy, gry wideo, a teraz książki? Technologia 3D, niesiona sukcesem "Avatara", może wkroczyć pod strzechy. Jak w przypadku każdej nowej technologii, nie stanie się to jednak od razu.

 

Wyższy vat na książki w 2011?

Prawo

Czy od 1 stycznia zdrożeją żywność, książki i mieszkania? Tak, jeśli rząd nie będzie chciał przekonać Brukseli - twierdzi "Rzeczpospolita".

 

Jaka będzie przyszłość religii?

Zapowiedzi

Wyrastających z odmiennych tradycji intelektualnych Richarda Rorty'ego i Gianniego Vattima łączy krytyczna postawa wobec tradycji metafizycznej. Rzucone przez nich wyzwanie wykracza poza filozofię i wymaga od nas ponownego rozważenia podstaw wiary w Boga oraz życia religijnego. Autorzy twierdzą, że odrzucenie metafizycznej prawdy nie wymaga uśmiercenia religii, rysując przed nami perspektywę nowego sposobu ujmowania religijności.

 

Jeden VAT na wszystkie książki?

Rynek zagraniczny

Prezes Editions Gallimard, Antoine Gallimard, napisał petycję do rządów wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej z apelem, by obniżyć stawkę VAT na książki elektroniczne i by zrównać stawki VAT na książki w każdej postaci, niezależnie od medium, w jakim zostały opublikowane.

 

Cris Evatt, Bruce Feld - Dawcy i biorcy

Recenzje

Użyte przez autorów, dwa główne pojęcia – „dawcy” i „biorcy” nie są rzecz jasna niczym w psychologii czy naukach społecznych nowym. Odpowiadają one ogólnym terminom C. G. Junga (on przedstawił je z kolei w 1921 r. w pracy „Typy psychologiczne") „introwertycy” i „ekstrawertycy”.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.