RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Akacja Szymborskiej

Akacja Wisławy Szymborskiej i buk jej życiowego partnera Kornela Filipowicza zostały zasadzone w poniedziałek w ogrodzie Dworku Łowczego w Krakowie.  

 
 

20-lecie Nobla Wisławy Szymborskiej

Dla uczczenia 20. rocznicy przyznania Wisławie Szymborskiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury zapraszamy do spotkania z poezją urodzonej na Prowencie poetki

 

Recenzja: „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michał Rusinek

Recenzje

Co się dzieje ze spokojnym życiem poetki po Noblu? Jak powstawały błyskotliwe wyklejanki Szymborskiej? Jakie miała sposoby na niewygodne pytania dziennikarzy? Michał Rusinek kreśli obraz pani Wisławy z perspektywy swojej roli jako wieloletniego sekretarza.

 

Czwarta rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

1 lutego 2012 roku odeszła wybitna polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1996 roki i niezwykła osobowość.

 

Michał Rusinek „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”

Zapowiedzi

Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego. Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. Poetka i jej Pierwszy Sekretarz.

 
 

Wieczór Szymborskiej w Nowym Jorku

Rynek zagraniczny

Z okazji amerykańskiego wydania wierszy Wisławy Szymborskiej pt. Map: Collected and Last Poems 17 grudnia odbędzie się wieczór poświęcony polskiej poetce.

 

Vogue o nowym tomiku Szymborskiej

Rynek zagraniczny

W amerykańskim wydaniu magazynu znalazł się tekst o fascynacji poezją Wisławy Szymborskiej zapowiadający wydaniu ostatnich wierszy polskiej poetki przez Wydawnictwo HMH.

 

Trzecia rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2012 odeszła znakomita polska poetka, Wisława Szymborska, laureatka literackiej nagrody Nobla z 1996 roku. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

 

Sukces Szymborskiej w Izraelu

Rynek zagraniczny

Hebrajskie wydanie biografii Wisławy Szymborskiej autorstwa Joanny Szczęsnej i Anny Bikont odniosło niezwykły sukces w Izraelu.

 

„Czarna piosenka" - tomik Wisławy Szymborskiej, który nigdy wcześniej nie został opublikowany

Nowości

Wydawnictwo ZNAK opublikowało tomik wierszy Wisławy Szymborskiej, który nigdy wcześniej nie ujrzały się drukiem.

 

Wisława Szymborska po wietnamsku

Rynek zagraniczny

Przed miesiącem w Hanoi odbyła się uroczysta promocja wyboru wierszy Wisławy Szymborskiej w przekładzie na język wietnamski z udziałem ambasadorów krajów UE, przedstawicieli wielu instytucji państwowych Wietnamu oraz wybitnych poetów i pisarzy. Z Polski przybył specjalnie na tę okazję Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. O publikacji poinformowało wiele czołowych gazet w Wietnamie.

 

Wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej w Toruniu

Wydarzenia

W piątek 4 lipca o godzinie 19 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu otwarto wystawę "Kolaże, czyli wyklejanki lub karteczki własnego wyrobu" Wisławy Szymborskiej. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie jest partnerem wystawy.

 

Literacki spacer po Krakowie śladami Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

31 maja odbędzie się pierwszy z serii spacerów literackich ulicami Miasta Literatury. Jego motywem przewodnim będzie życie i twórczość Wisławy Szymborskiej. Dwugodzinna wycieczka śladami autorki rozpocznie się o godzinie 17:00 przy Kamienicy Szołayskich (Plac Szczepański).

 

Druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Nowości

Drodzy Państwo, z okazji zbliżającego się dnia św. Walentego - to już za 4 dni!- przygotowaliśmy dla naszych czytelników specjalną ofertę cenową.

 

Wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

Wystawę 270 kolaży Wisławy Szymborskiej zaprezentowano w sobotę w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK).

 

Druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2014 mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury planuje szereg wydarzeń upamiętniających osobę i twórczość Poetki.

 

2. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2014 mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury planuje szereg wydarzeń upamiętniających osobę i twórczość Poetki.

 

Teresa Walas o Wisławie Szymborskiej

Wydarzenia

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Szuflada Szymborskiej” 26 listopada w Kamienicy Szołayskich w Krakowie odbędzie się spotkanie z prof. Teresą Walas.

 

Bronisław Maj w Szufladzie Szymborskiej

Wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej zapraszają na cykl spotkań z osobami, które znały Wisławę Szymborską.

 

Ławeczka Szymborskiej w Kórniku

Wydarzenia

Niektórzy poeci, jak Tadeusz Różewicz bardzo wyraźnie podkreślają, że nie życzą sobie ławeczek na swoją cześć. Wisława Szymborska też nie godziła się na pomniki, a jednak w miejscowości, z której pochodzi można spacerować jej aleją, a także usiąść na ławeczce-pomniku.

 

2 lipca Urodziny Szymborskiej

Wydarzenia

2 lipca przypada 90. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Wisława Szymborska nie obchodziła urodzin. Bywała wtedy zazwyczaj w Lubomierzu z przyjaciółmi.

 

Cykl projekcji filmowych o Wisławie Szymborskiej

Wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej zapraszają na cykl projekcji filmu dokumentalnego Andrzeja J. Koszyka „Niektórzy lubią poezję” z 1996 roku, poświęconego Wisławie Szymborskiej.

 

Członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki o wierszach Wisławy Szymborskiej

Biblioteki

Konkurs Wydawnictwa a5 na esej o ulubionym wierszu Wisławy Szymborskiej został rozstrzygnięty. Fragmenty zwycięskich esejów zostały opublikowane na stronie naszej stronie, a ich autorki otrzymały komplet 3 książek Wisławy Szymborskiej wydanych nakładem a5: "Miłość szczęśliwa", "Rymowanki dla dużych dzieci" oraz "Wystarczy" z CD. Dodatkowo opiekun Klubu, z którego pochodzą nagrodzeni otrzymał tom "Wspólna obecność. Korespondencja Julii Hartwig i Artura...

 

"Wiersze wybrane" Wisławy Szymborskiej edycja specjalna

Nowości

Wydawnictwo a5 pokleca edycję specjalną tomu "Wiersze wybrane" Wisławy Szymborskiej, wzbogaconą o płytę CD.

 

Czcionka dla Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła konkurs na krój czcionki, który będzie oddawał ducha poezji noblistki.

 

Wystawa wyklejanek Szymborskiej

Wydarzenia

    Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, „wyklejanek”, było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły, a wysyłała z życzeniami przyjaciołom. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru.

 

Poezja na Walentynki

Nowości

Drodzy Państwo, z okazji zbliżającego się dnia św. Walentego, patrona zakochanych, polecamy szczególnie dwa tomy wierszy:

 

Rękopis niepublikowanego dramatu Szymborskiej pójdzie pod młotek

Wydarzenia

Odnalazł się nigdy niepublikowany dramat Wisławy Szymborskiej o królowej Jadwidze i Władysławie Jagielle - informuje "Dziennik Polski". Pięknie ozdobiony przez samą noblistkę manuskrypt tego dzieła trafi na aukcję w połowie lutego.

 

Bestsellerowe tomy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta znów w sprzedaży

Nowości

Drodzy Państwo, w tym tygodniu najbardziej poczytne tytuły Wydawnictwa a5 powracają do sprzedaży: "89 wierszy" Zbigniewa Herberta  

 

"Wystarczy" wśród najlepszych książek 2012 roku

Wydarzenia

Wydawnictwo a5 z dumą informuje, że w rankingu najlepszych książek mijającego roku "Gazety Wyborczej" znalazł się tomik Wisławy Szymborskiej Wystarczy, o którym pisze Tadeusz Sobolewski:    

 

Wisława Szymborska w raporcie Google Zeitgeist 2012

Internet

W opublikowanym przez Google raport Zeitgeist 2012 pokazującym najbardziej zyskujące na popularności hasła w 2012 roku w Polsce na czwartym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych osób znalazła się poetka, która odeszła w lutym tego roku.

 

Płyta Tomasza Stańki w hołdzie Wisławie Szymborskiej

Wydarzenia

11 lutego ukaże się nowy album Tomasza Stańki zatytułowany "Wisława". Dwupłytowe dzieło dedykowane jest Wisławie Szymborskiej.

 

Nowe wydanie "Wierszy wybranych" Wisławy Szymborskiej

Nowości

Drodzy Państwo, Z przyjemnością zapowiadamy nowe wydanie "Wierszy wybranych" Wisławy Szymborskiej, w sprzedaży już od 7 listopada.

 

Wisława Szymborska i Anna Polony czytają "Wystarczy"

Wydawnictwa

Drodzy Państwo, już dzisiaj, przedpremierowo, można zamówić w sklepie internetowym wydawnictwa a5, nowe, wzbogacone o płytę CD, wydanie "Wystarczy".

 

Wieczór Szymborskiej w Krakowie

Wydarzenia

28 września w Muzeum Manggha w Krakowie odbędzie się wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej.

 

Niepublikowane wiersze Wisławy Szymborskiej w Trójce!

Wydarzenia

Dla słuchaczy Trójki mamy prawdziwą sensację. W niedzielę w "Magazynie Bardzo Kulturalnym" po raz pierwszy zabrzmi niepublikowany dotąd - a wyszperany przez Michała Rusinka - wiersz Noblistki z 1947 roku "Erotyk Żartobliwy" w interpretacji Danuty Szaflarskiej.

 

Włosi odkryli, że Szymborska nie jest święta

Włosi odkryli, że Szymborska nie jest święta! Polska noblistka i jej wiersze są popularne w Italii, do tego stopnia, że Roberto Saviano cytował je w swoim programie telewizyjnym. Jednym się to podoba, innym to przeszkadza

 

Archiwum Wisławy Szymborskiej dla Jagiellonki

Biblioteki

Zgodnie z testamentem Wisławy Szymborskiej jej archiwalia i spuścizna po związanych z nią pisarzach Kornelu Filipowiczu i Adamie Włodku trafiły do Biblioteki Jagiellońskiej. Książnica otrzymała także darowiznę w wysokości 50 tys. zł - informuje "Dziennik Polski".

 

Noc Szymborskiej w Wenecji

Hołd Wisławie Szymborskiej oddano podczas Nocy Sztuki w Wenecji z soboty na niedzielę. Kilka spośród ponad 400 imprez spod znaku sztuki i literatury dedykowanych było zmarłej w lutym polskiej poetce, od lat uwielbianej we Włoszech.

 

"Wystarczy" to koncentrat treści

Pod koniec kwietnia ukazał się tomik z ostatnimi wierszami Wisławy Szymborskiej zatytułowany Wystarczy. Zawiera on 13 wierszy noblistki oraz fragmenty niedokończonych utworów odnalezionych w jej archiwum.  

 

Drzwi do Lasu Kultury otwarte

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zainicjowała inicjatywę stworzenia swoistych pomników dla wybitnych ludzi kultury, którzy odeszli, ale poprzez swoje dzieła będą wiecznie żywi w kulturze naszego narodu.

 

Premiera holenderskiego dokumentu o Szymborskiej

Film "Wisława Szymborska. Koniec i początek", który pokazany zostanie 5 maja w Planete+, ukazuje noblistkę w codziennych relacjach z innymi, sytuacjach kameralnych, z papierosem w dłoni. "Nie chciałem robić tradycyjnego portretu-dokumentu" - powiedział PAP reżyser John Albert Jensen.

 

Zaskakująca (?) popularność. Już dodrukowują najnowszy tomik Wisławy Szymborskiej

W piątek odbyła się premiera "Wystarczy" - najnowszego tomiku poezji Wisławy Szymborskiej. Wydawnictwo A5 już dodrukowuje książki zmarłej poetki. Popularność nowego tomiku wśród czytelników zaskoczyła księgarzy.

 

Budapeszt mówi o Wisławie Szymborskiej

W Budapeszcie odbędą się dwa spotkania poświęcone pamięci Wisławy Szymborskiej, 21 marca - "Nic darowane" i 22 marca - "Przewrotny portret".

 

Ostatni tom Szymborskiej

Wydawnictwa

Podano datę wydania ostatniego tomu poezji Wisławy Szymborskiej.

 

Bestsellerowa Szymborska

Rynek zagraniczny

Tom wierszy Wisławy Szymborskiej "Radość pisania" utrzymuje się we Włoszech na pierwszym miejscu w klasyfikacji najlepiej sprzedanych książek. Sprzedano 64 tysiące egzemplarzy jej zbioru - pisze w sobotę dziennik "la Repubblica".  

 

Otwarto testament Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

Dzisiaj o godz. 10-tej, do publicznej wiadomości podany został fragment dokumentu, w którym poetka wyraziła wolę powołania fundacji zajmującej się jej spuścizną i ustanowienia nagrody literackiej jej imienia.

 

Odeszła Wisława Szymborska - proponujemy garść wspomnień o wybitnej poetce!

Nowości

FK Olesiejuk poleca wspomnienia o Wisławie Szymborskiej wydawnictwa Agora - " Wisława Szymborska (książka + 3CD/DVD)"

 

Ostatnie pożegnanie Wisławy Szymborskiej

Urna z prochami Wisławy Szymborskiej została złożona w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Za urną szedł sekretarz i przyjaciel noblistki, Michał Rusinek. Niesiono też wieniec od prezydenta i Order Orła Białego.

 

Wisława Szymborska "Wiersze wybrane" - ponownie w sprzedaży!

Nowości

W dniu dzisiejszym ponownie FK Olesiejuk rozpoczyna sprzedaż uzupełnionego tomiku poezji Wisławy Szymborskiej "Wiersze wybrane". Wysyłka w dniu dzisiejszym - dostawa w piątek 10 lutego.

 

Opole żegna się z Wisławą Szymborską

Prezydent Miasta Opola, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Nowa Trybuna Opolska, Gazeta Wyborcza w Opolu, Radio Opole, Radio Plus, Radio Planeta zapraszają na wieczór poświęcony pamięci Wisławy Szymborskiej.

 

W czwartek pożegnamy Wisławę Szymborską

Uroczystości pogrzebowe Wisławy Szymborskiej rozpoczną się w czwartek (9 lutego) o godz. 12:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (od strony ul. Rakowickiej, w okolicach bramy głównej). Będą miały charakter otwarty i świecki. Poetka zgodnie ze swoją wolą zostanie pochowana w rodzinnym grobowcu.

 

Zamach na poetkę - list otwarty literatów

Pod apelem podpisali się m.in. Karol Maliszewski, Darek Sas, Mariusz Grzebalski, Zbigniew Machej, Andrzej Sosnowski i Edward Pasewicz.    

 

Ukaże się wydanie specjalne "Tygodnika Powszechnego", poświęcone Wisławie Szymborskiej

Wydarzenia

Szanowni Państwo, wyjątkowo - bo w poniedziałek - ukaże się przyspieszone wydanie "Tygodnika Powszechnego".

 

Zmarła Wisława Szymborska – Noblistka miała 89 lat.

Smutkiem napawa nas ta wiadomość, że dzisiaj wieczorem po długiej chorobie, w Krakowie - zmarła w swoim domu, wybitna polska poetka Wisława Szymborska. Była laureatką literackiej Nagrody Nobla. Umarła spokojnie w śnie – powiedział jej sekretarz Michał Rusinek.

 

Zagraniczne media żegnają Noblistkę

Wydarzenia

"Była Mozartem poezji", "skromna i refleksyjna", "z jej śmiercią kończy się pewna era" - tak największe zagraniczne media pożegnały Wisławę Szymborską. Hołd polskiej pisarce oddały m.in. "New York Times", "Washington Post", "Spiegel", czy BBC.

 

Pogrzeb Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska zostanie pochowana 9 lutego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - poinformował w czwartek prezydent miasta Jacek Majchrowski. Ceremonia ma mieć charakter świecki. W uroczystości będzie uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski.  

 

Szymborska otworzy wielką serię poetycką

Wydawnictwa

W wielotysięcznym nakładzie we wtorek 27 grudnia ukaże się we Włoszech tomik "Pochwała snów" autorstwa uwielbianej w tym kraju Wisławy Szymborskiej. Zbiór ten otworzy wielką serię "Wiek poezji", którą wyda dziennik "Corriere della Sera".

 

Nowy wybór wierszy Szymborskiej

Zapowiedzi

Mamy przyjemność przesłać Państwu informację o jednej z ostatnich publikacji Wydawnictwa Bosz - wybór wierszy Wisławy Szymborskiej *"Może to wszystko"*. Jest to subiektywny wybór utworów Noblistki, który został ubrany w oryginalną formę.

 

Festiwal Literacki w Dżajpur i polska poezja

Prosto do hinduskich serc trafiają słowa z wierszy Szymborskiej i Różewicza. Festiwal Literatury w Dżajpur tylko poetycką miłość podsyca. Posłuchaj relacji Polskiego Radia z Indii!

 

Order Orła Białego dla Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska, poetka, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 r., odbierze 17 stycznia na Wawelu z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Order Orła Białego - poinformowały "Fakty" TVN.

 

Spotkanie z poezją Szymborskiej

20 grudnia (poniedziałek) zapraszamy na godz. 19.00 do "Salonu u Raczyńskich, czyli kilka chwil z poezją i prozą laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury". Tym razem zaprezentujemy poezję Wisławy Szymborskiej.

 

Premiera nowego wyboru Szymborskiej

Nowości

15 września nakładem wydawnictwa a5 ukaże się nowy wybór wierszy Wisławy Szymborskiej.

 

Projekt książki Szymborskiej prosto z Agrafki

W imieniu organizatorów zapraszamy do galerii na spotkanie z lwowskim duetem z Agrafki, który pokaże swój projekt książki Wisławy Szymborskiej.

 

Polskie wydawnictwa drukarni szukają... w Chinach

Rynek zagraniczny

Polscy wydawcy coraz częściej drukują albumy w Chinach i Singapurze. Azjatyckie firmy poligraficzne nie tylko są tańsze od naszych, ale potrafią też wydać książki na dużo wyższym poziomie edytorskim.

 

300. Salon Poezji Polskiej w Krakowie

Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 roku. W każdą niedzielę o godzinie 12.00 znani aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych poetów.

 

Szymborska najlepsza w Hiszpanii

Nowości

Na liście najlepszych książek 2009 roku dodatku literackiego "Babelia" hiszpańskiego dziennika "El País" w sekcji poezja na pierwszym miejscu znalazł się ostatni tom wierszy Wisławy Szymborskiej, którego przekład na język hiszpański ukazał się jesienią ubiegłego roku.

 

Mocny jubileusz a5 - Cuda się zdarzają!

Wydawnictwa

W imieniu organizatorów zapraszamy na wieczór poezji i prozy z okazji dwudziestolecia Wydawnictwa a5 z kapitalnymi autorami i... gościem specjalnym.

 

Festiwal Miłosza: zmiana miejsca spotkania inauguracyjnego!

W związku z olbrzymim zainteresowaniem inauguracyjnym spotkaniem z udziałem Wisławy Szymborskiej, Seamusa Heaneya i Tomasa Venclovy spotkanie to zostało przeniesione ze Starego Teatru do Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48.

 

Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza - konferencja prasowa

Wydarzenia

Instytut Książki zaprasza na konferencję prasową poświęconą I edycji Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza, która odbędzie się 13 października o godz. 13.00 w Krakowie w Sali Mehofferowskiej Wydawnictwa Literackiego (ul. Długa 1).

 

Wisława Szymborska - Dwukropek z płytą CD

Recenzje

Opublikowany w listopadzie 2005 roku Dwukropek Wisławy Szymborskiej, to połączenie mistrzostwa poetyckiej frazy z doprowadzoną do ascetycznego wręcz wyrazu puentą, przewodnią myślą jaką posługują się twórcy filozoficznych szkół względem swoich uczniów.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.