RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--
 

Zapowiedź Dom Wydawniczy Rebis: Richard Shirreff „2017: Wojna z Rosją"

Zapowiedzi

Powieść „2017: Wojna z Rosją" jest wizją bardzo bliskiej przyszłości, która może się spełnić, jeśli nie zrozumiemy zagrożeń stwarzanych przez obecnego prezydenta Rosji. Napisana przez oficera do niedawna zajmującego wysokie stanowiska w hierarchii NATO i oparta na przebiegu gier wojennych prowadzonych przez natowskie sztaby, pokazuje, jak zaniechanie pewnych działań może doprowadzić do kolejnej wojny w Europie.

 

Uwaga! Przerażający scenariusz wydarzeń w Europie - generał NATO ostrzega

Zapowiedzi

2017 - wojna z Rosją – generał sir Richard Shirreff Przerażający scenariusz wydarzeń w Europie – generał NATO ostrzega!

 

Kolejny bestseller w REBIS-ie: Martin Suter „Montecristo"

Zapowiedzi

W poznańskim Domu Wydawniczym REBIS pod koniec września ukaże się świetny thriller szwajcarskiego mistrza gatunku Martina Sutera pt. „Montecristo".

 

"Biała Rika" Magdaleny Parys

Zapowiedzi

Czy dziedziczymy los po naszych przodkach? Nie krzyczała, kiedy rodziła syna. Nie mogło jej się wyrwać żadne niemieckie słowo. Nie w 1945 roku, nie wśród Polaków wracających z przymusowych robót.

 

Marco Magini „Jakby nikogo nie było”

Zapowiedzi

Kto w Srebrenicy chciał ocalić swą niewinność, musiał umrzeć.   Irina nie wiedziała, po co tutaj przyszliśmy – zresztą skąd miała wiedzieć. Koniec końców, zakochała się w długowłosym chłopaku z gitarą, a ten właśnie po raz trzeci miał wstąpić w szeregi. Właściwie to nie wiem, z kim mam iść na wojnę. Ja? Powinni uznać mnie za rzadki przypadek prawdziwego Jugosłowianina. Urodzony kilka kilometrów stąd, w części Bośni i Hercegowiny, gdzie Serbowie stanowili większość, w chorwackiej rodzinie....

 

Recenzja: „Kaukaski płomień” Jakub Pawełek

Recenzje

Rok 2020. Po zakończonej wojnie w Afganistanie i klęsce Amerykanów, rozpoczyna się kolejna gra o władzę. Tym razem celem stają się wpływy na Kaukazie i zasoby Morza Kaspijskiego. W konflikt zamieszane jest nie tylko rosnące w siłę Przymierze, ale również Stany Zjednoczone, które starają się odzyskać znaczenie na arenie międzynarodowej.

 

I wojna światowa w dziennikach i wspomnieniach

Nowości

Nakładem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych ukazały się dwa kolejne tomy serii wydawniczej „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności”, prezentującej dzienniki i wspomnienia z okresu I wojny światowej zachowane w zbiorach archiwów państwowych.

 

„Odkrywanie historii to mieszanie w tyglu ludzkich interesów i zachowań" - rozmowa z Jerzym Rostkowskim

Prezentujemy rozmowę z Jerzym Rostkowskim eksploratorem i odkrywcą różnych wojennych tajemnic, ale przede wszystkim historykiem odkrywającym zapomniane epizody II wojny światowej!

 

Zapraszamy na lutowe spotkania w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

Wydawnictwa

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1, tel. 22 758 93 63, www.stawisko.pl zaprasza na promocję książki „Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach” Krzysztofa Dubińskiego.

 

Nowość! Zapomniana wojna 1914-1918. Front wschodni

Nowości

Wydawnictwo BOSZ prezentuje swoją tegoroczną nowość - album pt. „Zapomniana wojna 1914-1918. Front wschodni":

 

Recenzja: „Bataliony karne i oddziały zaporowe Armii Czerwonej” Władimir Dajnes

Recenzje

Józef Stalin miał kiedyś powiedzieć: „dla sowieckiego żołnierza ucieczka z pola walki wymaga więcej odwagi, niż stanięcie do niej”. Przeciętny czerwonoarmista wolał raczej rzucić się do ataku, gdzie przynajmniej miał minimalną szansę na przeżycie, niż zdezerterować, co jemu i jego rodzinie gwarantowało śmierć z rąk sowieckiego wymiaru sprawiedliwości.

 

Recenzja: „www.afgan.com.pl” Marcin Ciszewski, Tadeusz Michrowski

Recenzje

Twardzi mężczyźni bez mrugnięcia wykonują ściśle tajne, samobójcze misje prowadząc dialogi szorstkie, niczym zarost prawdziwego twardziela. Testosteron leje się hektolitrami, a w przesyconym zapachem whisky powietrzu, proch miesza się z dymem palonych (bez filtra oczywiście) papierosów. Mimo wszystko da się to czytać.  

 

Recenzja: „Liberator” Alex Kershaw

Recenzje

„Nikt nie został ranny, lecz jeden z oficerów, kapelan wojskowy doznał szoku i krzyczał bez opamiętania. Przebywał pod Anzio zaledwie dwa tygodnie. Sparks zadawał sobie w duchu pytanie, czy tyle wystarczyło, by duchowny stracił wiarę i pewność, że Bóg go ochroni.” O tym, co na wojnie, przeżywali ci, którzy walczyli dłużej, niż dwa tygodnie, w książce Alexa Kershawa wspomina Felix Sparks.

 

W Iskrach: „Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach

Zapowiedzi

Wydawnictwo Iskry poleca publikację Krzysztofa Dubińskiego zatytułowaną „Wojna Witkacego":

 

Okupacja od kuchni

Nowości

Poruszający obraz świata, w którym żywność szmugluje się w trumnach, zarżniętą świnię przebiera za staruszkę by uniknąć niemieckiej kontroli, a hitlerowska propaganda tłumaczy wychudzenie Polek dbaniem o figurę.

 

Recenzja: „Wojna zimowa. Białe piekło sowietów” Bair Irincheev

Recenzje

  To jest chyba owa przysłowiowa książka, której nie należy oceniać po okładce. Niepozorna, niczym nie wyróżniająca się okładka, skrywa bardzo dobrze, profesjonalnie i fascynująco napisaną historię wojny radziecko-fińskiej.

 

Zaproszenie: Spotkanie z autorami książek o Pałacu Kultury

Wydarzenia

Muzeum Warszawy zaprasza na spotkanie z autorami i redaktorami książek o Pałacu Kultury, które odbędzie się w piątek 7 sierpnia o godz. 18.30 w księgarni Moda na Czytanie w Domu Braci Jabłkowskich.

 

Wymagaj niemożliwego. Wywiad z Jurijem Andruchowyczem

W rozmowie z Agnieszką Grzegorzewską ukraiński pisarz opowiedział m.in. o tym, jaka jest rola literatury i pisarzy w wydarzeniach na Majdanie i w wojnie na wschodzie Ukrainy.

 

Staram się opisywać i przedstawiać świat oczyma postaci, nie zaś opisując wszystko dookoła - rozmowa z Paulem McAuley'em

Wydawnictwa

Prezentujemy wywiad z Paulem MCAuley'em, który przperowadził Gabriel Leonard Kamiński w kawiarni EMPIK na Nowym Świecie w Warszawie.

 

Recenzja: „Pierwsza wojna światowa 1914-1918. Historia militarna” Peter Hart

Recenzje

Ta wojna właśnie dlatego została okrzyknięta Wielką, gdyż jej fronty przetoczyły się przez cały kontynent. Potężne armie miażdżyły się wzajemnie w najodleglejszych zakątkach Europ więc to nie jest dobry pomysł, żeby opisać ten monumentalny konflikt bez pomocy choćby jednej mapy.

 

Nominacja do Nagród Historycznych POLITYKI dla dziennika hrabiny Ostrowskiej z Maluszyna

Wydawnictwa

Informujemy, że wydana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych książka pt. "Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów… Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna" w opracowaniu Jarosława Kity i Piotra Zawilskiego została nominowana do Nagród Historycznych POLITYKI 2015 w kategorii Pamiętniki, relacje, wspomnienia.  

 

Recenzja: „Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę” Jurij Felsztinski, Michaił Stanczew

Recenzje

Mocny wydźwięk tego tytułu nie zostaje złagodzony przez treść, ale wątek nowej wojny światowej nie jest wcale głównym tematem rozważań autorów. W swojej książce koncentrują się na samej Ukrainie, historii najnowszej i wydarzeniach, które doprowadziły do trwającego na jej terytorium konfliktu. Po krótkim omówieniu dawnych dziejów tego regionu, Felsztinski i Stanczew analizują czasy po upadku imperium sowieckiego i opisują układ polityczny, który zastąpił stary porządek. Kolejne kadencje...

 

Ważna książka: „Wojna i demokracja" według Paula Gottfrieda

Nowości

Wydawnictwo Wektory opublikowały w ubiegłym roku wybór esejów i recenzji autorstwa Paula Gottfrieda jednego z najbardziej cenionych amerykańskich historyków idei i paleokonserwatywnych.

 

„Inny front” Miłady Jędrysik w wydawnictwie W.A.B.

Nowości

Korespondent wojenny – zawód, zdawałoby się, zarezerwowany dla mężczyzn. Tymczasem reporterką relacjonującą wojenne konflikty – w byłej Jugosławii i Iraku – była też Miłada Jędrysik. Jak wygląda wojna oczami kobiety?

 

Felsztynski: Trzecia wojna światowa wybuchnie we wrześniu. Putin się nie cofnie - trzeba go..

Wydawnictwa

- Trzecia wojna światowa może wybuchnąć we wrześniu. Po Ukrainie następna będzie Białoruś. Putin tam się nie zatrzyma - mówi Jurij Felsztinski, rosyjski historyk, w rozmowie z Wojciechem Rogacinem i Tomaszem Skłodowskim.

 
 

Antologia liryki austriackiej: Semier Insayif - spotkanie autorskie

Wydarzenia

Zapraszamy w imieniu austriackiego forum kultury na spotkanie autorskie z Semierem Insayifem oraz prezentację nowo wydanej antologii austriackiej liryki Pod język wkładam ci słowo":

 

Święta Wojna – spotkanie wokół książki Wojciecha Wilczyka

Wydawnictwa

W czwartek 15 stycznia o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie wokół Świętej Wojny – nowej książki Wojciecha Wilczyka, jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów. W spotkaniu udział wezmą: Wojciech Wilczyk (fotograf, krytyk sztuki, poeta, eseista) oraz Magdalena Zych (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ). Prowadzenie: Justyna Nowicka (Radio Kraków).

 

Promocja w ksiegarni Midrasz - niska cena: Kabała i jej symbolika

Nowości

Miesięcznik Midrasza w swojej księgarni internetowej poleca w niskiej cenie słynną Kabałę i jej symbolikę Gershoma Scholema.

 

Noworoczny „Sztamtysz” tłumaczy literatury

Ryszard Wojnakowski, Ryszard Turczyn i Tomasz Ososiński zaprezentują nową antologię poezji austriackiej „Pod język wkładam ci słowo“.

 

Recenzja: Paul McAuley „Cicha wojna"

Recenzje

"Cicha Wojna" Paula McAuleya wprowadza nas w XXIII wiek naszej cywilizacji. Ludzkość wciąż nie pozbierała się po ekonomicznych i politycznych katastrofach sprzed przeszło dwustu lat.

 

I wojna światowa 1914-1918. Historia militarna autorstwa Petera Harta - najlepsza jednotomowa historia Wielkiej Wojny

Nowości

I wojna światowa 1914-1918. Historia militarna autorstwa Petera Harta - najlepsza jednotomowa historia Wielkiej Wojny od 23 września w księgarniach!    

 

Wojna Amazońska, czyli wydawnictwa kontra internetowe ksiągarnie

Księgarnie, Internet

Wielkie wydawnictwo i internetowy gigant Amazon kłócą się o ceny e-booków i przyszłość branży księgarskiej. Pisarze celebryci poparli wydawcę, szarzy wyrobnicy pióra – internetową księgarnię.

 

Nowość wydawnictwa Mag: "Cicha wojna", Paul J. McAuley

Nowości

Wydawnictwo MAG anonsuje, iż właśnie trafia do dystrybucji nowy tytuł z serii:

 

Recenzja: "Wojna cukierkowa" Brandon Mull

Recenzje

Okładki jego książek krzyczą, że zasłynął na czytelniczym rynku jako twórca cyklu powieści fantasy Baśniobór. Do Baśnioboru jeszcze nie dotarłam, ale po lekturze jego trzeciej książki (nawiasem mówiąc: przeznaczonej dla dzieci) dochodzę do wniosku, że koniecznie muszę to zrobić. Brandon Mull, amerykański pisarz, po raz kolejny wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

 

Recenzja: "Trzecia wojna światowa" Jonathan Walker

Recenzje

Pod tym nieco szumnym tytułem znajdziemy dobrze już znaną i wielokrotnie opisywaną walkę mocarstw o dominację w powojennej Europie. Walkę, która toczyła się w kuluarach rządowych gabinetów, na stronach tajnych dokumentów i na spotkaniach dyplomatów.

 

"Wojna cukierkowa. Awantura w salonie gier" - nowa powieść Brandona Mulla, autora Baśnioboru!

Minął rok odkąd Nate, Summer, Trevor i Gołąb uratowali miasteczko Colson przed groźną czarodziejką Belindą White... Wydawnictwo Wilga poleca II część cyklu Wojna cukierkowa Brandona Mulla, autora bestsellerowego "Baśnioboru" "Wojna cukierkowa. Awantura w salonie gier".

 

Longman-History Today Book of the Year Award for 2014 dla Caldera Waltona

Wydawnictwa

Z przyjemnością informujemy, że książka Caldera Waltona "Imperium tajemnic. Brytyjski wywiad, zimna wojna i upadek imperium", którą Wydawnictwo Czarne opublikuje w styczniu 2015 roku, zdobyła prestiżową Longman-History Today Book of the Year Award for 2014.

 

Samobójstwo Europy - już wkrótce!

Zapowiedzi

Już trzydziestego stycznia trafi do księgarni książka opublikowana przez Wydawnictwo Literackie pt. "Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918", autorstwa Andrzeja Chwalby.

 

Nowa książka Brandona Mulla

Nowa powieść autora bestsellerowego Baśnioboru – Brandona Mulla – „Wojna Cukierkowa” – nareszcie ma swoją premierę w Polsce. Pisarz, po raz kolejny zaprasza czytelników do odkrywania sekretów i rozwiązywania tajemniczych zagadek ukrytych w fabule książki. Tym razem wszystko rozpoczyna się w miasteczku Colson, a główni bohaterowie powieści: Nate, Summer, Trevor i Gołąb odkrywają magiczną moc cukierków sprzedawanych w miejscowym sklepiku „Słodki Ząbek”. To jednak dopiero początek ich niezwykłych...

 

"Czas życia i czas śmierci" w nowej szacie graficznej

Nowości

Szanowni Państwo, "Czas życia i czas śmierci" to jedna z najgłośniejszych książek Ericha Marii Remarque’a. Powieść ta ukazała się właśnie w REBISIE w nowej szacie graficznej, w serii Mistrzowie literatury.

 

"Wojna cukierkowa" Brandona Mulla

Nowa powieść autora bestsellerowego Baśnioboru! Już za tydzień – 6 listopada!

 

Nadchodzi "Wojna totalna"! Znakomita praca brytyjskiego historyka

Zapowiedzi

22 czerwca 1941 roku 4 miliony żołnierzy stacjonujących wzdłuż linii przebiegającej od litewskiego wybrzeża Bałtyku po Rumunię runęły na wschód. III Rzesza rozpoczęła realizację planu „Barbarossa”.

 

Recenzja: "Droga donikąd. Wojna Polska z UPA" Antoni B. Szcześniak, Wiesław Z. Szota

Recenzje

XX wiek był czasem upadku człowieczeństwa. Trybunał w Norymberdze musiał złamać żelazną zasadę, że „prawo nie działa wstecz”, by sądzić byłych nazistów za nieznaną dotąd „zbrodnię przeciwko ludzkości”. Nikomu wcześniej nie przyszło na myśl, że można planować zagładę całych narodów. Jednak oprócz zbrodni znanych Zachodowi, były też te, których echa przez lata nie przebijały się przez żelazną kurtynę. Zbrodnie ciche, przemilczane.

 

"Wojna w Europie" Frido von Sengera und Etterlina już w księgarniach

Nowości

Właśnie trafiła do księgarń "Wojna w Europie", autorstwa Frida von Sengera und Etterlina - bezcenne dla pasjonatów historii i militariów wspomnienia dowódcy obrony Monte Cassino.

 

Nazistowski łup wojenny wrócił do Poznania

Biblioteki

38 książek zrabowanych w latach 1941-43 zwróciła Uniwersytetowi Poznańskiemu Dolnosaksońska Państwowa i Uniwersytecka Biblioteka w Getyndze.

 

Będzie ekranizacja "Wojny futbolowej" Kapuścińskiego

Wydarzenia

Nominowany do Oskara kanadyjski reżyser Philippe Falardeau wykupił prawa do ekranizacji książki polskiego reportażysty.

 

Zapowiedzi IW PAX na styczeń

Zapowiedzi

Prezentujemy zapowiedzi Instytutu Wydawniczego PAX na styczeń: "Wojna z chrześcijaństwem" i "Uwierzyć sercem".

 

Recenzja: "Rzymska wojna" Tadeusza Zubińskiego

Recenzje

Na samym wstępie muszę się przyznać, że z twórczością Tadeusza Zubińskiego dane było mi się spotkać po raz pierwszy. Piszę o tym dlatego, że według opisu na okładce w tej nowej pozycji występuje wszystko co najbardziej charakterystyczne w jego dotychczasowej twórczości. Sądzę, że to istotna informacja dla wielbicieli pisarstwa tego autora

 

Książka Bernarda Wassersteina "W przededniu"

Nowości

Wydawnictwo Magnum oddaje do księgarni książkę Bernarda Wassersteina "W przededniu". Żydzi w Europie przed drugą wojną światową":

 

W.G. Sebald "Wojna powietrzna i literatura"

Nowości

Przed rocznicą Powstania Warszawskiego przypominamy dzieło W.G. Sebalda "Wojna powietrzna i literatura".

 

Poczytanki - spotkanie z Juanem Darienem środa 30 maja

Księgarnie

Wydawnictwo TAKO i Księgarnia Hiszpańska ELITE serdecznie zapraszają dzieci i rodziców na spotkanie z hiszpańską bajką "Wojna liczb"

 

Konkurs: Rzymska wojna

Konkursy

Portal Księgarski i szczecińskie wydawnictwo FORMA zapraszają do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym poświęconym książce "Rzymska wojna" autorstwa Tadeusza Zubińskiego.

 

Spotkanie autorskie z Tadeuszem Zubińskim

W imieniu wydawnictwa FORMA Pawła Nowakowskiego zapraszamy na spotkanie autorskie z Tadeuszem Zubińskim i promocję jego książki "Rzymska wojna".

 

Recenzja: Chiny - ZSRR. Zimna wojna w świecie komunistycznym

Recenzje

Chiny-ZSRR. Zimna wojna w świecie komunistycznym to świetnie udokumentowane studium rozłamu radziecko-chińskiego z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, dzięki któremu możemy prześledzić, wręcz dzień po dniu, kolejne fazy sporu, który swego czasu zadziwił świat.

 

Wykład prof Andrzeja Pepłońskiego - Wojna o tajemnice

  Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku zaprasza na wykład prof Andrzeja Pepłońskiego pt. "Wojna o tajemnice".

 
 

I i II wojna światowa w fotografiach u Olesiejuka!

Nowości

Firma Księgarska Jacek Olesiejuk poleca dwa fantastyczne albumy: "I wojna światowa w fotografiach" J.H.J. Anderssena i "II wojna światowa w fotografiach" Davida Boyla.

 

Pierwsza wojna Hitlera w księgarniach!

Zapowiedzi

Dom Wydawniczy REBIS proponuje dzisiaj najnowsza publikację wydaną w serii Historia. "Pierwsza wojna Hitlera" autorstwa Thomasa Webera właśnie trafia do księgarń.

 

Wydawnictwo Bellona - książki o II wojnie światowej

Nowości

Prezentujemy kilka nowości wydawnictwa Bellona dotyczących tematyki II wojny światowej:

 

Nagroda im. Kapuścińskiego dla Aleksiejewicz

Swietłana Aleksijewicz, autorka książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” oraz jej tłumacz Jerzy Czech zostali laureatami drugiej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za "reportaż literacki".

 

Wiosenna lawina reportaży Wydawnictwa Czarne

Zapowiedzi

Już w księgarniach reporterski debiut, wspólne dzieło Marcina Michalskiego i Macieja Wasielewskiego "81:1. Opowieści z Wysp Owczych". Autorzy odwiedzają jeden z najmniej znanych zakątków świata, a z pewnością najmniej znany i najmniej opisany kraj Europy.

 

Premiery komiksowe w kwietniu w Egmoncie.

Nowości

Nowości komiksowe Egmont Polska - kwiecień 2011: "Plansze Europy. Wojna sambrów", "Tytus, Romek i Atomek, Wyprawa po owoce chichotu, Księga XXX" Albumy w sprzedaży od 4 kwietnia.

 

"Manstein" - prawdziwa historia najwybitniejszego stratega II wojny światowej!

Nowości

"Ta znakomita książka pokazuje, jak niewiele zabrakło, by Hitler zwyciężył w II wojnie światowej. To wnikliwa, napisana świetnym językiem analiza poświęcona najlepszemu strategowi tamtego konfliktu" - Andrew Roberts.

 

"Wojna i wojna"

Zapowiedzi

Wydawnictwo W.A.B. poleca swoim czytelnikom pasjonującą książkę "Wojna i wojna" László Krasznahorkaia

 

Rok 1920 z perspektywy historycznej

Ośrodek "Karta", Narodowe Centrum Kultury i Dom Spotkań z Historią zapraszają na naukową dyskusję "Duma i pamięć. Rok 1920 z perspektywy historycznej"

 

Miłość i wojna. Jak znaleźć małżeństwo, o jakim marzymy?

Zapowiedzi

John i Stasi Eldredge w sposób odważny, uczciwy i fascynujący tłumaczą, jak osiągnąć w życiu małżeńskim pułap przewyższający pierwotne oddanie i pragnienie intymności.

 

10. rocznica śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński urodził się 20 maja 1919 r. w Skrzelczycach, zmarł 4 lipca 2000 r. w Neapolu - pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień sowieckich łagrów.

 

Przejmujące studium obozowego życia

Nowości

Wiosną 1945 roku więźniowie obozu koncentracyjnego w Mellern doczekali się wyzwolenia. Wśród ocalałych znaleźli się Bucher i jego ukochana Ruth Holland. Powieść E.M. Remarque'a to przejmujące studium obozowego życia: okrucieństwa, specyficznych hierarchii i bezwzględnych zasad, na których tle tym wyraźniej ujawnia się zarówno człowieczeństwo, jak i wszelka nieludzkość.  

 

Noblista Le Clézio wybiera się na wojnę

Zapowiedzi

Wojna niszczy i unicestwia. Wojna odczłowiecza. Nie chodzi tylko o okresowy konflikt zbrojny, lecz permanentną walkę zarówno w świecie, jak i w człowieku. Bohaterka Wojny, Béatrice B., wyrusza w poszukiwaniu kluczy niezbędnych do zrozumienia natury tego odwiecznego zła. W czasie wędrówki spotyka M.X., który staje się jej przewodnikiem po postindustrialnym świecie.

 

Ostateczna bitwa wojny: Okinawa

Nowości

Monografia opisująca ostatnią z największych bitew II wojny - zdobycie Okinawy, które kosztowało ponad ćwierć miliona zabitych. Ostateczna bitwa opowiada o krwawych walkach na Okinawie w sposób, w jaki nie mówiono o nich nigdy wcześniej. Przyjmując punkt widzenia poszczególnych żołnierzy, Bill Sloan prezentuje porywającą i niezwykle osobistą historię bohaterstwa i poświęcenia uczestników tego ostatniego wielkiego starcia drugiej wojny światowej, opartą głównie na wywiadach z...

 

Już w czerwcu "Drzewo sprawiedliwości" Moniki Warneńskiej

Zapowiedzi

"Drzewo Sprawiedliwości" to poruszająca opowieść, która zmusza do zadumy. Losy wojenne splątały życie dwóch kobiet...

 

Tej nocy w Lizbonie nie zapomnisz

Nowości

Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest już zamknięta. Akcja powieści rozgrywa się pewnej nocy w Lizbonie,ostatniej bramie do wolnego świata.

 

Evan Mawdsley, Wojna nazistowsko-sowiecka

Recenzje

Evan Mawdsley jest profesorem historii powszechnej na uniwersytecie w Glasgow w Szkocji oraz autorem wielu książek i artykułów z dziedziny historii polityczno-militarnej w Rosji sowieckiej. Badacz stawiający sobie za cel całościowe i szczegółowe opisanie jakiejś kampanii "niezależnie od wojny, w ramach której się odbyła", podejmuje pracę iście Syzyfową.

 

Sztuka częściowo napisana przez Szekspira

Odkryta ok. 300 lat temu teatralna sztuka "Podwójna nieprawda" (ang. Double Falsehood) jest częściowo napisana przez Williama Szekspira (1564-1616) - twierdzi profesor angielskiej literatury z uniwersytetu w Nottingham Brean Hammond.  

 

"Polski wiek XX - II Wojna Światowa" już w sprzedaży!

Nowości

Muzeum Historii Polski wraz z Domem Wydawniczym BELLONA opublikowało drugi tom antologii z serii „Polski wiek XX” pt.: „II Wojna Światowa”.

 

Nowość Ad oculos: Żegnaj dawna Słocino

Nowości

To prawda, że tej dawnej Słociny już nie ma. Ale tak naprawdę, to jest. Bo przecież pamięć zawsze towarzyszy czasowi, nawet jeżeli nie jest to już ten czas z lat dwudziestych XX wieku, z okresu okupacji, czy trudnych powojennych lat.

 

Czy rzeczywiście Wlk. Brytania nas zdradziła?

Nowości

Alianci nie mieli wierniejszego sojusznika. Polacy przelewali krew od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Brali udział we wszystkich większych bitwach. Mieli swój wkład w niezwykłe sukcesy alianckiego wywiadu. I czynnie stawiali opór nazistom w okupowanym kraju.

 

Promocja książki Hanocha Levina "Ja i ty i następna wojna"

W imieniu organizatorów zapraszamy na promocję książki Hanocha Levina pt. "Ja i ty i następna wojna".

 

Spotkanie wokół książki E. Bendyka "Miłość, wojna, rewolucja"

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie wokół książki Edwina Bendyka "Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu" z udziałem autora, Michała Boniego i Macieja Gduli.

 

Edwin Bendyk w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat

17 grudnia, w czwartek, o godzinie 19.00, zapraszamy na spotkanie wokół książki „Miłość, wojna, rewolucja" z udziałem autora - Erwina Bendyka oraz Michała Boni i Macieja Gduly.

 

Cenna książka o wojnie w Czeczenii

Nowości

Major Aleksander Żylin został wysłany na wojnę i wkrótce przekonał się, że można na niej zarobić niezłe pieniądze. Zaopatrywał w paliwo swoich i wrogów, eskortował dostawy sprzętu i pomagał uwalniać zakładników, czasami pobierając „prowizję”...

 

24.XI - XVII Debata Tischnerowska

XVII Debata Tischnerowska przed Europejskim Kongresem Kultury. Instytut Nauk o Człowieku z Wiednia i Uniwersytet Warszawski zapraszają na debatę pt. "Rosja, Polska i wojna",

 

IV Przystanek Niepodległość - konferencja i imprezy towarzyszące rocznicy odzyskaniem niepodległości

Muzeum Historii Polski oraz Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zapraszają na konferencję prasową poświęconą wystawie Muzeum Historii Polski "Wojenne rozstania" oraz imprezie miejskiej IV Przystanek Niepodległość.

 

Antonina Spandowska, "Wojna i okolice"

Recenzje

“O szóstej rano obudziły mnie samoloty. I głośna rozmowa na ulicy. Czy pani jest pewna, że to jest próbny alarm?” - to pierwsze słowa z cyklu wojennych wspomnień Antoniny Spandowskiej, a czytelnik już się domyśla, że próbny alarm to bynajmniej nie był. Że to była najprawdziwsza wojna, mimo że “tego 1 września rano nikt nie był pewny, czy to już”.

 

Literatura i wojna - losy pisarzy w czasach pożogi

Wokół książek

Rękopisy wierszy Baczyńskiego, listy Broniewskiego, zapiski robione przez Gałczyńskiego w oflagu - to niektóre eksponaty, jakie można zobaczyć na wystawie „Literatura i wojna". Ekspozycję można zwiedzać w warszawskim Muzeum Literatury do 31 grudnia 2009 r.

 

Konferencja "Wojna i pamięć w literaturze, sztuce, języku"

Wydarzenia

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zapraszają na 3-dniową międzynarodową konferencję naukową "Wojna i pamięć – w literaturze, sztuce, języku", która rozpocznie się 17 września w Ratuszu Staromiejskim /ul. Korzenna 33/35/ w Gdańsku. Konferencja odbywa się pod patronatem Samorządu Województwa Pomorskiego.

 

Międzynarodowa konferencja "Wojna i pamięć - w literaturze, sztuce i języku"

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Wojna i pamięć – w literaturze, sztuce, języku". Odbywające się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w dniach 17 - 19 września spotkania poświęcone będą szeroko pojmowanym doświadczeniom wojennym i rodzajom ich obecności w ludzkiej pamięci.  

 

II Wojna Światowa w komiksie i plakacie

Wydarzenia

Już 4 września o godz. 12.00 w Galerii z Książką w tle MBP w Kędzierzynie-Koźlu otwarta zostanie wystawa komiksów, reprintów plakatów i gazet z lat 1939-1945.

 

Sierpniowe nowości Wydawnictwa Znak

Książki, Nowości

Choć już skończył się sierpień, a zaczęła szkoła i wagary... przedstawiamy, co nowego ukazało się w sierpniu 2009 w Wydawnictwie Znak:

 

II wojna światowa w nowej kolekcji Edipresse

Wydawnictwa

31 sierpnia w sprzedaży pojawiła się nowa kolekcja książkowa wydawnictwa Edipresse - II Wojna Światowa. Kolekcja obejmuje 30 albumów z filmami - w każdej książce znajdą się najważniejsze fakty i ciekawostki z okresu II wojny światowej, a na każdej płycie filmy dokumentalne.  

 

Ukazało się wznowienie "Wojny polskiej 1939" Moczulskiego

Nowości

Po 37 latach od pierwszego wydania ukazało się wznowienie książki Leszka Moczulskiego pt. Wojna polska 1939. Pierwsze wydanie zostało wycofane z księgarń po interwencji ambasady radzieckiej, obecne - zostało przez autora uzupełnione i rozszerzone o informacje ujawnione po otwarciu części rosyjskich archiwów.

 

Spotkanie z E. Bendykiem, autorem książki „Miłość, wojna, rewolucja”

25 sierpnia 2009 r. o godzinie 16.00 Edwin Bendyk, autor książki „Miłość, wojna, rewolucja”, zaprasza na cykl seminariów Antropocen, Noosfera, Nooawangarda, który otworzy Edwin Bendyk spotkaniem Miłość, wojna, rewolucja – polityka Niezwykle Rzadkich Zdarzeń.

 

Przegląd prasy: "Sukces" - Panna i paw

Rynek zagraniczny

Obrazoburcza, kontrowersyjna, genialna – tak o Dorocie Masłowskiej piszą gazety. Cyniczna i wulgarna – mówią „ziomale” z Wejherowa. Cieszą się, że znana pisarka była jedną z nich, ale wcale za nią nie tęsknią.

 

FRSI. Program Rozwoju Bibliotek - aktywne biblioteki

Biblioteki

Biblioteki postrzegane są jako miejsca bezpieczne, a bibliotekarze jako osoby zaufania publicznego. To ogromny, ale zaniedbany i niewykorzystany potencjał, szczególnie we wsiach i małych miejscowościach. Jednak już wkrótce to się zmieni dzięki Programowi Rozwoju Bibliotek, o którym rozmawiamy z Jackiem Wojnarowskim, prezesem zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Zbigniew Wojnarowski - Posoka smoka

Książki, Recenzje

W domenie króla Walisława nic nie jest takie, jak być powinno. Księgi rachunkowe, nad którym pieczę sprawuje wiecznie podenerwowany, wcześnie siwiejący rachmistrz, świecą pustkami. Jedyne strony w księdze, po których ślizga się pióro, dzierżone w trzęsącej się ręce księgowego, to te, na których widnieje historia zadłużenia.

 

Romuald Pawlak, Wojna Balonowa –Pogodnik trzeciej kategorii tom III

Recenzje

"Wojna Balonowa", to już drugi tom cyklu perypetii maga o zezowatym szczęściu i jego wiernego, acz kapryśnego towarzysza – smoka Filippona. Para owych rzekomych przyjaciół zamieszkuje pałac cesarzowej Joanny f’ Imperte. Trudno jest jednak przystosować do relacji, panujących na dworze egocentrycznego, złośliwego jaszczura, w dodatku niebezpiecznie zainteresowanego smoczycami.

 

Henryk Grynberg - Żydowska wojna i Zwycięstwo

Recenzje

Żydowską wojnę często zestawiano z Malowanym ptakiem Kosińskiego. Wspólny jest w nich motyw wojennej tułaczki oglądanej oczami żydowskiego dziecka. Podobna jest też bezkompromisowość w ukazywaniu stosunków polsko – żydowskich. Grynberg ukazuje jednak brutalność wojny w niezwykle powściągliwy sposób, nie korzystając z ekspresjonistycznych przejaskrawień.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.