
Kolejny numer poetyckiego Helikoptera (10-11/2016), nie mylić z prozaicznym Caracalem
Nowości
Właśnie wylądował nasz własny poetycki Helikopter i to w podwójnej odslłnie - HELIKOPTER (10-11/2016)
Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka - 20 października 2016 – XXVI edycja
Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zaprasza na XXVI edycję Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka, która odbędzie się 20 października (czwartek) w Klubokawiarni Mleczarnia (ul. Włodkowica 5, Wrocław). Początek imprezy o godzinie 18.00.
Angelus 2016 dla Varujana Vosganiana – relacja z Gali
Jeśli mamy uleczyć ludzkość to nie będzie to droga przez politykę ani historię, ale przez kulturę – mówił rumuński pisarz Varujan Vosganian, autor „Księgi szeptów” (Książkowe Klimaty), laureat jedenastej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2016.
Festiwal Brunona Schulza
Zbliża się kolejna, piąta już edycja Bruno Schulz. Festiwal, która odbędzie się w dniach 10-16 października we Wrocławiu.
Graham Masterton w więzieniu w Wołowie!
Wydarzenia
Już na początku października na serię spotkań autorskich w Aglomeracji Wrocławskiej przybędzie Graham Masterton, brytyjski autor poczytnych horrorów, thrillerów oraz poradników seksuologicznych.
Biblioteka Multimedialna Grafit
Biblioteki
We Wrocławiu, który już za rok stanie się centrum światowego bibliotekarstwa, biblioteki odgrywają znaczącą rolę w codziennym życiu lokalnej społeczności. Stolica Dolnego Śląska to również Światowa Stolica Książki UNESCO.
Rozmowa z Davidem Lleonte: „Pisząc zdałem sobie sprawę, że kiedy piszę o tych prawdziwych faktach czy historiach, to ta moja powieść zamienia się w dystopię
Dwudziestego trzeciego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich późnym popołudniem gościliśmy urodzonego 1973 roku w Madrycie powieściopisarza, dramaturga Davida Lleonte.
Polcon2016 - Relacja okiem konwentowicza!
W dniach 18-22 sierpnia we Wrocławiu odbywała się Eurokonferencja pod nazwą Fantastyczne Światy - Polcon 2016.
Bookowisko - wyprzedaż domowej literatury
Chcecie podzielić się z innymi dobrą literaturą? Macie w domu książki, które już nie mieszczą się na regałach? A może poszukujecie książek, których próżno szukać w księgarniach? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedzieliście twierdząco, bądź po prostu lubicie przebywać w towarzystwie osób kochających książki, „Bookowisko” jest miejscem, które koniecznie powinniście odwiedzić.
Polcon od dziś we Wrocławiu
Spotkania z pisarzami, wykłady, pokazy filmów i gier to tylko część programu festiwalu Polcon - ogólnopolskiego zjazdu fanów fantastyki, który rozpoczyna się już dziś we Wrocławiu. Organizowany jest w ramach sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Miesiąc Spotkań Autorskich, Spotkanie z Haną Lundiakovą
Chcielibyśmy przedstawić Wam jednego z gości tegorocznego Miesiąca Spotkań Autorskich we wrocławskiej Mediatece.
Polcon 2016 - Program Bloku Literackiego
Wydarzenia
Zapraszamy do zapoznania się z programem tegorocznego Bloku Literackiego na Polconie.
Wernisaże i nietypowe atrakcje podczas Polconu 2016
Wydarzenia
Chcielibyśmy zaprezentować część atrakcji jakie zostały przygotowane na tegoroczny Polcon.
Spotkanie z twórczością Adolfo Garcii Ortegi: „Kiedy czytam „Don Kichota", to właśnie czuję tą radość, ten przypływ radości".
Dzisiaj 20 lipca w środowe popołudnie naszym gościem będzie pisarz i tłumacz Adolfo Garcii Ortega. Urodził się w 1958 roku w Valladolid. Mieszka na stałe Madrycie i pokochał to miasto jak zdążył wcześniej opowiedzieć o tym tłumaczce i prowadzącej Małgorzacie Kolankowskiej.
Rusza Literacki Woodstock
Biblioteki
Już dziś rozpoczyna się Literacki Woodstock - ogólnopolski zlot członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, a także ludzi z nimi związanych.
Dziewiętnasty dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Adolfo García Ortega i Jacek Dehnel
Dzień 19. Goście: - Adolfo García Ortega i Jacek Dehnel. Mediateka - godz. 19.00!
Biblioteka Instytutu Książki na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Wydarzenia
Już 21 lipca Instytut Książki wspólnie z Programem Trzecim Polskiego Radia i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty otwiera Bibliotekę Festiwalową!
Osiemnasty dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Vanessa Montfort i David Zábranský
Dzień 18. Goście: - Vanessa Montfort i David Zábranský. Mediateka - godz. 19.00!
Miesiąc Spotkań Autorskich - Michał Habaj
Drugim gościem siódmego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich był Michał Habaj, słowacki poeta, prozaik, literaturoznawca i krytyk. Urodził się w 1974 r. w Bratysławie. Jego wiersze i opowiadania są przetłumaczone na język niemiecki, polski, węgierski, słoweński, rumuński i angielski.
Miesiąc Spotkań Autorskich, spotkanie z Rosą Ribas
W ramach siódmego już dnia Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławskiej Mediatece mogliśmy spotkać się z Rosą Ribas i jej twórczością. Spotkanie poprowadziła Pani Beata Baczyńska, natomiast tłumaczył pan Marcin Kurek.
„Terytorium cudzego bólu jest święte i trzeba stąpać bardzo ostrożnie" - spotkanie z twórczością Harkaitza Cano
Wczoraj późnym popołudniem mogliśmy spotkać się z twórczością baskijskiego pisarza Harkaitza Cano, ale także poety, twórcy scenariuszy do komiksów, graffiti, tekstów piosenek, scenariuszy filmowych, tłumaczem, czyli twórcą wszechstronnym.
Miesiąc Spotkań Autorskich: niedzielny wieczór literacki - Carme Riera oraz Joanna Bator.
Już drugi dzień Miesiąca Spotkań Autorskich za nami. 3 lipca 2016 r. swój wieczór literacki miały Carme Riera oraz Joanna Bator. Od razu było widać, że pojawiło się znacznie więcej publiczności, organizatorzy musieli dostawiać miejsca siedzące.
Trzeci dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Lorenzo Silva i Lidia Ostałowska.
Trzeciego dnia organizatorzy chcieliby zaprosić Państwa na spotkanie z pisarzem Lorenzo Silvą urodzonym w Madrycie i Lidią Ostałowską.
Drugi dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Carme Riera i Joanna Bator
W niedzielę, drugiego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich będziemy mogli spotkać się z pierwszą damą literatury katalońskiej Carme Riera i Joanną Bator.
Relacja z pierwszego dnia Miesiąca Spotkań autorskich - Domingo Villar i Jakub Małecki
2 lipca 2016 r. ruszył Miesiąc Spotkań autorskich, największy festiwal literacki w Europie Wschodniej. Festiwal odbywa się w Brnie, Ostrawie, Koszycach, Lwowie oraz Wrocławiu, gdzie organizuje go Miejska Biblioteka Publiczna.
Ruszyła szósta polska edycja Miesiąca Spotkań Autorskich
62 pisarzy codziennie przez 31 dni: od 2 lipca do 1 sierpnia w Mediatece (Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu) przy placu Teatralnym 5 we Wrocławiu dwa spotkania autorskie – o 19:00 i o 20:30. Czeka nas prawdziwa uczta literacka!
Podsumowanie Festiwalu dla Dzieci 2016
Cztery miasta, 32 dni i ponad pięćdziesięciu gości! Festiwal Literatury dla Dzieci 2016 właśnie dobiegł końca. Za nami miesiąc pełen emocji i najlepszej literatury. W blisko 150 wydarzeniach wzięło udział ponad osiem tysięcy dzieci.
Europejska Noc Literatury. Dogrywka
Przed nami we Wrocławiu kolejna Europejska Noc Literatury zorganizowana na specjalne życzenie czytelników.
MOL, czyli książka obrazkowa w zielonej przestrzeni Wrocławia
Studentki Uniwersytetu Wrocławskiego zainaugurowały nowy projekt literacki. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury będą wyprowadzać książki na spacery po mieście.
Noc Muzeów we Wrocławiu 2016
W tym roku Noc Muzeów we Wrocławiu odbędzie się 14 maja. To coroczne święto przyciąga do wrocławskich muzeów, galerii czy miejsc spotkań tysiące gości. Warto wcześniej zaplanować ten dzień i skorzystać z bogatej oferty.
Pawilon kultury: włącz czytanie we Wrocławiu
Wydarzenia
Włącz czytanie we Wrocławiu” - działania literackie i bookcrossingowe w ramach programu BIBLIOPOLIS Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016.
W Światowej Stolicy Książki UNESCO ponownie rozdają pierwsze wyprawki czytelnicze
Na dobry początek” 2016 Do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu trafiają już po raz szósty wyprawki czytelniczce dla najmłodszych wrocławian.
Relacja z szóstego dnia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016
Sobota to zawsze ten dzień, kiedy festiwalowe napięcie sięga zenitu. Z jednej strony już żal, powolnego zbliżania się do końca imprezy, z drugiej, to właśnie tego dnia poznajemy laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru. Tegoroczna sobota kryła w sobie jeszcze jedno wydarzenie budzące emocje. Spotkanie autorskie Tess Gerritsen.
Relacja z piątego dnia - Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016
Nie wiem jak to możliwe, ale każdy kolejny dzień Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016 jest jeszcze bardziej emocjonujący. Piątkową odsłonę imprezy uświetniły prawdziwe gwiazdy literatury kryminalnej, zarówno zagranicznej, jak i z rodzimego podwórka. Nic nie było w stanie pokrzyżować nam planów. Nawet ulewne deszcze paraliżujące lotniska i utrudniające dotarcie chyba najbardziej wyczekiwanej gwiazdy tego dnia.
Wyniki konkursu 'A to moja bajka właśnie...' 2016
Jury przyznało nagrody w ogólnopolskim konkursie „A to moja bajka właśnie"…który towarzyszy 7. Targom Książki dla Dzieci i Młodzieży „Dobre Strony:
Charlotte Link dziś we Wrocławiu
Charlotte Link, jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek, będzie dziś gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016.
Relacja z czwartego dnia - Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016
Emocje rosną z każdym kolejnym dniem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Już nie tylko rozmawiamy o zbrodniach, ale i bierzemy udział w śledztwie czy sekundujemy w pojedynku dżentelmenów. Pojawiają się też pierwsi goście zza granicy.
Festiwal Literatury dla Dzieci od dziś we Wrocławiu
Festiwal Literatury dla Dzieci przenosi się dziś do stolicy Dolnego Śląska. W planach ponad trzydzieści wydarzeń, w tym spotkania z niekwestionowanymi gwiazdami literatury dla najmłodszych: Brandonem Mullem oraz Martinem Widmarkiem.
Kryminalne Warsztaty Literackie
Już są, już są! Mamy wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle i wątkiem szekspirowskim! W imieniu organizatorów: Miasta Wrocław i Wydawnictwa EMG gratulujemy laureatom ósmej już edycji konkursu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016.
Nagroda Wielkiego Kalibru
Wydarzenia
Wczoraj poznaliśmy nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2016. Po raz kolejny przyznana zostanie także Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru - a laureata wybierzecie Wy! Otrzyma on nie tylko statuetkę, ale także nagrodę pieniężną ufundowaną przez CBS Reality.
Spotkanie z kryminałem Marty Guzowskiej - zapraszają Tajne Komplety
Księgarnie
3 czerwca o godz. 14.30 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Martą Guzowską - autorką powieści kryminalnych. Pretekstem do spotkania jest premiera jej nowej powieści pt. "Chciwość".
Nominacje do Nagrody DOBRE STRONY 2016
Już za dwa tygodnie poznamy laureata Nagrody DOBRE STRONY 2016. 18 maja jury ogłosiło tytuły książek nominowanych do tego tytułu. Zwycięzcę poznamy 3 czerwca podczas uroczystej gali.
Konkurs na opowiadanie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań
Prezentujemy regulamin konkursu na opowiadanie ogłoszony przez organizatora Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania:
Turniej Jednego Wiersza „Wiosna poetów”
Wydarzenia
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zaprasza na VIII edycję Turnieju Jednego Wiersza „Wiosna poetów”, który odbędzie się 24 maja (wtorek) w Klubokawiarni Mleczarnia (ul. Włodkowica 5, Wrocław). Początek imprezy o godzinie 18.00.
Rozpoczął się Festiwal Literatury dla Dzieci!
Rozpoczęła się największa europejska impreza poświęcona wyłącznie książkom dla najmłodszych – Festiwal Literatury dla Dzieci. Trzecia edycja festiwalu potrwa miesiąc (10 maja – 12 czerwca 2016), a w programie ponad sto czterdzieści wydarzeń i cztery festiwalowe miasta: Gdańsk, Warszawa, Wrocław i Kraków.
We Wrocławiu wręczono nagrody poetyckie Silesius
Wydarzenia
Julian Kornhauser za całokształt twórczości, Barbara Klicka za książkę roku, Aldona Kopkiewicz w kategorii debiut roku - to tegoroczni laureaci Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody odbyła się w sobotę we wrocławskim Imparcie.
We Wrocławiu - Dni Fantastyki 2016
Dni Fantastyki są obecnie największą i jedyną organizowaną nieprzerwanie od tylu lat imprezą na Dolnym Śląsk poświęconą różnym odmianom fantastyki. Program wydarzenia składa się z bloków: literatury, komiksu, gier, nauki i technologii, filmów i seriali oraz linii tematycznych: Gra o tron, Gwiezdne Wojny, Manga i anime.
Noc Muzeów we Wrocławiu - program dla dzieci
Na brak atrakcji nie powinni narzekać rodzice z dziećmi. Ci, którzy nie odwiedzili jeszcze Humanitarium czy Hydropolis, mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów i zwiedzania. Warto sprawdzić program – na warsztaty obowiązują zapisy, a miejsca zazwyczaj znikają bardzo szybko.
Nie żyje poetka Salomea Kapuścińska
Wydarzenia
W dniu 1 maja 2016 po długiej chorobie w wieku 76 lat zmarła znana poetka wrocławska poetka Salomea Kapuścińska.
Wystawa "Druki wrocławskiego Kalamburu"
Wydarzenia
W dniach 10 maja – 26 czerwca 2016 odbędzie się wystawa książek poświęconych teatrowi, wydawnictw poetyckich i prozatorskich oraz licznych druków ulotnych.
Program Międzynarodowego Festiwalu Poezji SILESIUS
Po sukcesie frekwencyjnym weekendu Poczytaj mi Wrocław, kiedy przejęliśmy tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO, w dniach 8-15 maja Wrocław na tydzień zamieni się w miasto poezji.
50 na 50 na 50, czyli światowa czołówka ilustratorów po raz pierwszy w Polsce
Festiwal Literatury dla Dzieci we Wrocławiu zaprasza na wystawę "Artist and Masterpieces of Illustration", curated by Bologna Children`s Book Fair/Bologna Fiere - Najpiękniejsze ilustracje ostatnich 50 lat.
Festiwal preTEXTY 2016 i Literacki PIT-STOP - konferencja prasowa
Wydarzenia
PreTEXTY mają charakter festiwalu podróżującego. Ideą imprezy jest promowanie literatury współczesnej. PreTEXTY 2016 to kilkadziesiąt spotkań autorskich, konkursy literacie, warsztaty dla dzieci oraz początkujących pisarzy, jak również warsztaty filmowo-literackie, działania edukacyjne w szkołach, performance i występy.
Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS
Wydarzenia
Nic tak nie uwrażliwia człowieka jak poezja – powiedziała podczas Europejskiej Nocy Literatury Maria Pakulnis.
Poczytaj mi Wrocław: za nami pierwszy dzień weekendu z literaturą
Ambasador Ukrainy Andrij Bohdanowycz Deszczycia wysyłający około godziny 23.00 z wrocławskiej "ulicy Lwowskiej" tweeta: "Jesteśmy we Wrocławiu, otwieramy Światową Stolicę Książki", dr Kim, Sangwon, doradca burmistrza miasta Incheon opowiadający w Barbarze o niezwykle popularnej w Korei Południowej ilustratorce Iwonie Chmielewskiej, Steffen Möller rozmawiający na placu Nowy Targ z prezydentem Wrocławia o tym, czy Wrocław to Breslau czy raczej Wroc Love i czy Niemcy znają...
Światowa Stolica Książki dla najmłodszych
Wernisaż i spotkanie z Iwoną Chmielewską, ilustratorką książek dla najmłodszych także przyciągnęło sporo uczestników.
Wrocław oficjalnie Światową Stolicą Książki UNESCO!
Wydarzenia
Po raz pierwszy w historii Światowych Stolic Książki UNESCO wicedyrektor tej instytucji Eric Falt wręczył dziś (24.04) prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi rzeźbę z brązu autorstwa Hedvy Ser – Artystki UNESCO na Rzecz Pokoju – obrazującą latającą stronę książki.
Europejska Noc Literatury: Ten dobry, stary Szekspir
Szekspir się nie starzeje i choć to oczywiste, warto było przekonać się o tym osobiście wybierając się na 4. Europejską Noc Literatury. Pogoda nie dopisała, ale publiczności to nie zraziło. Tłumnie przybywała, by słuchać fragmentów dramatów Szekspira w doskonałych interpretacjach.
Poczytaj mi Wrocław: tłumy uczestników podczas sobotnich wydarzeń
Wydarzenia
Porozmawiać z Jo Nesbo o Harrym Hole'u, przewertować oryginalny rękopis Pana Tadeusza i posłuchać (oraz podejrzeć) Romea i Julię, czyli Dorotę Segdę z Janem Nowickim w scenie balkonowej z arcydzieła Szekspira - takie rzeczy (taka literatura), to tylko 23 kwietnia, i tylko we Wrocławiu, Światowej Stolicy Książki UNESCO.
Wieczór Koreański - spotkanie z Iwoną Chmielewską
W ramach inauguracji programu Światowej Stolicy Książki UNESCO, 22 kwietnia fani książki „Maum. Dom duszy” mieli możliwość wzięcia udziału w Wieczorze Koreańskim, na którym gościem honorowym była sama autorka - Iwona Chmielewska.
Spotkanie z Krzysztofem Owedykiem - 23 marca godz. 15:00.
Biblioteki
Zapraszamy miłośników nie tylko komiksów, w ramach Silesiany - 23 marca (sobota) o godz. 15.00, do sali konferencyjnej III piętro DBP na spotkanie ze znanym rysownikiem i autorem komiksów znanym pod pseudonimem „Prosiak" - Krzysztofem Owedykiem. Na I piętrze od 20 marca będzie czynna wystawa prac Krzysztofa.
Poczytaj mi Wrocław. Inauguracja Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016
23 kwietnia 2016 Wrocław przejmie od koreańskiego miasta Incheon przyznawany na rok tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie miasto uzyskało, jak napisała w liście gratulacyjnym Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova, w uznaniu za przygotowanie „wybitnego programu nakierowanego na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok”. Wrocław – Światowa Stolica Książki – dołączył tym samym do takich miast jak: Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos...
Gazeta Pisarzy
23 kwietnia „Wyborcza” zamieni się na jeden dzień w „Gazetę Pisarzy”. W tym roku kwietniowy Światowy Dzień Książki, ustanowiony w rocznicę śmierci Szekspira i Cervantesa, Wrocław jako Europejska Stolica Kultury będzie obchodził wyjątkowo - na rok stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO. Wśród wydarzeń są m.in. otwarcie Muzeum Pana Tadeusza czy specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury, ale gwoździem programu będzie „Gazeta Pisarzy”.
Poczytaj mi Wrocław. Literackie propozycje dla dzieci i rodzin
Już za kilka tygodni, 23 kwietnia Wrocław zostanie Światową Stolicą Książki UNESCO 2016, przejmując ten zaszczytny tytuł od koreańskiego miasta Incheon. W programie literackim tego wyjątkowego weekendu nie zabraknie oczywiście wydarzeń dla najmłodszych czytelników i rodzin z dziećmi.
Iwona Chmielewska we Wrocławiu
Już za pięć dni, 23 kwietnia Wrocław zostanie Światową Stolicą Książki UNESCO 2016, przejmując ten zaszczytny tytuł od koreańskiego miasta Incheon. W programie literackim tego wyjątkowego weekendu nie zabraknie oczywiście wydarzeń dla najmłodszych czytelników i rodzin z dziećmi.
Ruszyło rozczytane tournee
Biblioteki
W kwietniu ruszyła specjalna edycja „ Rozczytanej Aglomeracji", projektu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, który aktywnie wspiera popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców regionu.
Literackie spotkanie z Ireną Karpą
Wydarzenia
Trwa Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. Klubokawiarnię Lwowską Pod Klepsydrą odwiedzają najwybitniejsi przedstawiciele ukraińskiej literatury, zarówno młodzi pisarze i poeci, jak i ci o dorobku międzynarodowym. Miesiąc Lwowski odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i jest efektem współpracy polsko-ukraińskiej Fundacji Trans Kultura oraz lwowskiego stowarzyszenia Dzyga.
Wrocławski Festiwal Podróżniczy Równoleżnik Zero 2016
Wrocławski Festiwal Podróżniczy Równoleżnik Zero 2016 organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Gośćmi tegorocznej, V edycji będą Marcin Meller oraz Elżbieta i Andrzej Lisowscy. Wstęp na prelekcje jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy.
„Listy z Ukrainy” w ramach Lwowskiego Miesiąca we Wrocławiu
Lwowska Klubokawiarnia „Pod Klepsydrą” przez cały kwiecień będzie gościła w swoich ścianach najlepszych przedstawicieli ukraińskiej literatury - od młodych pisarzy i poetów, aż po artystów o dorobku międzynarodowym, takich jak Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Sofija Andruchowycz oraz Jurij Izdryk.
Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
W ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO, od 8 do 15 maja odbywać się będzie we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.
Autobook - specjalne wydanie wrocławskiego Magazynu Cegła!
Zachęcamy do udziału w akcji związanej z AutoBookiem - specjalnym wydaniem wrocławskiego Magazynu Materiałów Literackich CEGŁA w ramach programu Bibliopolis. Sprawmy by Wrocław był prawdziwą Stolicą Kultury - miastem książki!
XXII Targi Książki Naukowej - dzień 3
Prezentujemy relację z ostatniego - trzeciego dnia XXII Targów Książki Naukowej, mających miejsce w gmachu Politechniki Wrocławskiej.
Nagroda WARTO w kategorii literatura dla Piotra Przybyły
Nagrody
17 marca we wrocławskim klubie Eter wręczono nagrody dla młodych obiecujących artystów związanych z Wrocławiem. Nagrodę w kategorii literatura za książkę "Apokalipsa. Afterparty" otrzymał poeta - Piotr Przybyła
XXII Wrocławskie Targi Książki Książki Naukowej
Wydarzenia
Od 16 do 18 marca na wrocławskiej Politechnice odbędą się targi książki naukowej. W programie spotkania autorskie oraz rozstrzygnięcie m.in konkursu na najtrafniejszą szatę edytorską.
Publikacja „Przestrzenie dla piękna. W działaniu” w bibliotekach
Biblioteki
W najbliższych dniach we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu pojawi się publikacja „Przestrzenie dla piękna. W działaniu”, z którą będzie można zapoznać się na miejscu.
Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS
Ciekawe, czy Safona, najsławniejsza poetka starożytnej Grecji zagrałaby w meczu piłki nożnej, stając wraz z Homerem i Horacym naprzeciw reprezentacji krytyków literackich? Czy Mickiewicz podjąłby wyzwanie pojedynku na scrabble ze Słowackim? My wiemy, że współczesnym poetom odwagi nie brak, a dla dobra literatury są w stanie zdziałać wiele. Niniejszym zapraszamy wszystkich miłośników poezji, zainteresowanych, a nawet tych, co nie do końca takiej formie wyrazu ufają do wzięcia udziału w...
Literacki Budżet Obywatelski: Zrealizujemy książkowe pomysły wrocławian
7 marca rusza pierwszy nabór do programu Literacki Budżet Obywatelski – jest to mikrograntowa wariacja poświęcona książce.
Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru
Wiemy już, kto będzie pierwszym tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru!
Jan Nowak-Jeziorański, Maria Winowska, Korespondencja 1955–1989
Nowości
Publikowane po raz pierwszy listy Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Marii Winowskiej stanowią część znajdującego się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich archiwum słynnego Kuriera z Warszawy. Znajomość korespondentów zainicjował w 1957 roku biskup Bolesław Kominek. Duchowny przedstawił Nowakowi Winowską jako osobę cieszącą się nieograniczonym zaufaniem prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego.
Rusza konkurs na opowiadanie kryminalne
Już po raz ósmy Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne bądź szkic takiego opowiadania
Recenzja: „Ocalić od zapomnienia", pamiętniki, szkice biograficzne, wspomnienia
Recenzje
4 czerwca 2011 roku Stowarzyszenie Lekarzy Dolnośląskich i Wychowanków Medycyny Wrocławskiej ogłosiło konkurs na monografie wspomnienia i pamiętniki wybitnych lekarzy dolnośląskich, a zarazem społeczników, którzy dbając o zdrowie mieszkańców obszaru Dolnego Śląska, tym samym dbali o szeroko rozumiany rozwój regionu przyczyniając się niejako dom wzrostu jego znaczenia w powojenne Polsce.
AutoCegła i Literacki Pit-stop. Przyłącz się do akcji!
Magazyn Materiałów Literackich CEGŁA i Wrocław ESK 2016 zapraszają, gdyż: AutoCegła to specjalne wydanie Magazynu Cegła w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Bibliopolis.
Żywa biblioteka w Barze Barbara
5 marca w Barze Barbara we Wrocławiu spotkanie z cyklu Żywa Biblioteka.
Jo Nesbø odwiedzi Wrocław
Wybitny autor kryminałów zawita do Wrocławia jako gość Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Spotkanie z czytelnikami we Wrocławiu 23 kwietnia 2016 roku będzie jedynym podczas tegorocznej wizyty w Polsce.
We Wrocławiu ruszył Dom Literatury
Wydarzenia
Od początku 2016 roku, według pomyślnych prognoz, we Wrocławiu rozpocznie działalność nowa instytucja kultury. Wiemy już na pewno, iż będzie to bliżej marca tego roku.
Wrocław dołączył do grona 50 miast udzielających schronienia pisarzom
Wydarzenia
Wrocław udzieli pomocy pisarzowi, który nie może swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju.
Karol Maliszewski laureatem Emocji Radia Wrocław Kultura
Wydarzenia
Emocja 2015 w kategorii Literatura wędruje do Karola Maliszewskiego, poety, powieściopisarza, krytyka, eseisty, już legendy kilku pokoleń polskich literatów.
Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius” 2016
Zapraszamy do zgłaszania książek poetyckich do tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Nagroda fundowana jest przez miasto Wrocław, a jej nazwa pochodzi od Angelusa Silesiusa, barokowego poety.
Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” 2016
Nagrody
Zapraszamy wydawców do udziału w dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Książki można zgłaszać do końca lutego 2016 roku.
Spotkanie z autorem - Ziemowit Szczerek
Z Ziemowitem Szczerkiem i jego twórczością zetknąłem się po raz pierwszy jeszcze w trakcie studiów magisterskich (jakiś rok temu). Prowadzący zajęcia o reportażu zadał nam do przeczytania książkę Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian. Zachwycony lekturą, postanowiłem zapamiętać nazwisko autora. Z uwagą obserwowałem strony internetowe, poszukując informacji o nadchodzących premierach. Nie chciałem, by cokolwiek umknęło mojej uwadze. Na efekty nie musiałem zbyt długo czekać....
Księgarnia zamiast galerii we Wrocławiu
Księgarnie
Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz zaskoczył mieszkańców zmianą decyzji co do przeznaczenia Przejścia Świdnickiego, którego przebudowa trwa od 9 miesięcy. Powstanie tam ambitna księgarnia. Wcześniej miała to być galeria sztuki. Konkurs na operatora księgarni ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.
50 000 osób odwiedziło 24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek!
6 grudnia zakończyła się dwudziesta czwarta edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Centrum Kongresowym Hali Stulecia we Wrocławiu. Impreza trwała od czwartku 3 grudnia do niedzieli. Przez te cztery dni liczba osób, które odwiedziły targi przekroczyła pięćdziesiąt tysięcy.
Pierwszy Dzień Wrocławskich Targów Książek
Wczoraj w samo południe 24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek otworzyły twoje podwoje dla czytelników. Tłumów nie było, ale targi dopiero się rozkręcają. Na miłośników dobrych książek czeka mnóstwo atrakcyjnych tytułów i spotkań z autorami.
Spotkania autorskie Via Nova - Wroclawskie Targi Dobrych Ksiazek
Szanowni Państwo, już w czwartek rozpoczyna się we Wrocławiu coroczne, grudniowe święto książki. Zaprasza wydawnictwo Via Nova
Zeszyty Literackie na Wrocławskich Targach Dobrych Książek
W dniach 3-6 XII 2014 zapraszamy na Wrocławskie Targi Dobrych Książek (Wrocławskie Centrum Kongresowe, Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1) do stoiska Zeszytów Literackich (stoisko nr 36).
Już od czwartku Wrocławskie Promocje Dobrych
24. Wrocławskie Targi Dobrych Książek zbliżają się wielkimi krokami! Już dzisiaj będziemy cieszyć się we Wrocławiu obecnością najlepszych wydawnictw z całej Polski i uczestniczyć w licznych spotkaniach z pisarzami.
Wrocławskie Targi Dobrych Książek w kompleksie Hali Stulecia
Zbliża się największe święto miłośników książek. Już dzisiaj będzie można cieszyć się najlepszymi wydawnictwami z całej Polski i uczestniczyć w licznych spotkaniach z pisarzami. Wszystko to w ramach 24. Wrocławskich Targów Dobrych Książek – jednej z największych tego typu imprez w kraju.
Ziemowit Szczerek we Wrocławiu
4 grudnia w Księgarnia Hiszpańskiej z czytelnikami spotka się Ziemowit Szczerek. O najnowszej książce i Ukrainie z Autorem porozmawia Dorota Wodecka.
Ostatnie wydarzenie Biura Literackiego w Przejściu: relacja
Wydawnictwa
Biuro Literackie wprowadziło się do Przejścia Garncarskiego we wrześniu 2010 roku. W kolejnych latach miejsce to było świadkiem niezliczonej ilości spotkań, warsztatów i różnego rodzaju inicjatyw literackich. Andrzejkowa sobota w Biurze Literackim, a zarazem pożegnanie z obecną siedzibą wydawnictwa, upłynęła na spotkaniach z autorami premierowych książek, czytaniach i nietypowej akcji wyprzedażowej.
Kup pan książkę
Kup Pan Książkę to jesienny charytatywny kiermasz książek (nowych i używanych). Odbywa się w gościnnych progach Kina Nowe Horyzonty, współorganizatora akcji. Zbieramy książki już przeczytane, nietrafione prezenty, takie, do których ktoś już nie chce wracać. A one zyskują podczas kiermaszu nowe życie. Każdy można kupić za cegiełkę o wartości 5 zł lub jej wielokrotność.