RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Jeremy Rifkin laureatem konkursu My Company Choice

Rynek, Wydawnictwa

21 maja 2016 r., podczas Warszawskich Targów Książki, zostały ogłoszone wyniki konkursu MY COMPANY CHOICE dla wydawców i autorów książek o tematyce biznesowej.

 

Wrocławski Festiwal Podróżniczy Równoleżnik Zero 2016

Wrocławski Festiwal Podróżniczy Równoleżnik Zero 2016 organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu.   Gośćmi tegorocznej, V edycji będą Marcin Meller oraz Elżbieta i Andrzej Lisowscy.   Wstęp na prelekcje jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy.

 

Ruszył nabór publikacji do Konkursu o Nagrodę im. J. Długosza

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza ­– 30 000 zł dla autora najlepszej książki z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki – najwartościowsze książki – najwybitniejsi twórcy! Ruszył nabór publikacji do tegorocznej edycji Konkursu.

 

Premiera thrillera „Zero" Marca Elsberga

Nowości

Thriller ZERO Marca Elsberga, który głównym tematem swoich powieści uczynił największe zagrożenia współczesnej cywilizacji, trafił już do księgarń w całej Polsce. Po niespełna trzech tygodniach przedsprzedaży w salonach empiku książka znalazła się w pierwszej dziesiątce listy najlepiej sprzedających się w styczniu tytułów.

 

"Chłopi", "Noce i dnie", "Wesele", "Popioły", "Quo vadis" - propozycje do Narodowego Czytania 2016

Wydarzenia

Pięć książek zostało wskazane jako tegoroczne propozycje do Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda w liście opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej zaprasza do głosowania na książkę, która będzie czytana we wrześniu.

 

Czułe Czytanki w Krakowie - z "Złotouste zero w zenicie"

Po „Kocurze, który mruży ślepia złote", kolejna autorska książka Marii Ekier. „Złotouste zero w zenicie" to gratka dla wytrawnych Czytelników, lubiących absurd, dowcip, zaskakującą puentę.

 

Blisko 4 mln zł na przyłączenie internetu dla szkół i bibliotek

Wydarzenia

Prawie 4 mln złotych – tyle w tym roku wyniesie dofinansowanie z rezerwy celowej na przyłączenie do szerokopasmowego internetu. Pieniądze trafią między innymi do szkół i bibliotek.

 

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego ogłasza konkurs o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Wydawnictwa

W roku siedemdziesięciolecia uczelni Uniwersytet Łódzki ustanawia Nagrodę naukową za wybitne dzieło z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych. Ustanowienie Nagrody ma podkreślić znaczenie badań humanistycznych w nauce, a także zaznaczyć nieocenioną rolę humanistyki w kształtowaniu ludzkiej myśli, w życiu każdego człowieka i rozwoju społeczeństwa. Laureat otrzyma 50 tys. złotych.

 

Recenzja: „Dwaj bracia" Ben Elton

Recenzje

Zdawałoby się, że to historia jak każda inna. Było ich tysiące, setki tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, które doświadczyły skutków faszystowskiej apokalipsy zgotowanej przez naród niemiecki Żydom i innym niearyjskim narodom.

 

Konkurs z wydawnictwem Zona Zero i Piętro Wyżej

Konkursy

Portal Księgarski, Fundacja Libroskop oraz wydawnictwa Zona Zero i Piętro Wyżej zapraszają do wzięcia udziału w konkursie poświęconym książce Dwaj bracia" autorstwa Bena Eltona.

 

Bestseller wydawnictwa Zona Zero i Piętro Wyżej: „Dwaj bracia", Ben Elton

Zapowiedzi

Wydawnictwo Zona Zero i Piętro Wyżej prezentują bestseller autorstwa Bena Eltona pt. „Dwaj bracia". Książka ma swoją premierę 27 lutego 2015.

 

10. MFO: Po co komu festiwal literacki?

O tym, jaki jest cel urządzania festiwalu literackich, jaka jest sytuacja takich imprez w różnych krajach Europy dyskutowali w piątek we Wrocławiu menedżerowie kultury z Islandii, Norwegii, Ukrainy i Polski.

 

Ważna książka: prof. Dorota Simonides - Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat"

Nowości

Wydawnictwo Nowik opublikowało ciekawą i ważną książkę biografię prof. Doroty Simonides, wybitnej etnolog i folklorystki o międzynarodowej sławie Jest autorką o ogromnym dorobku naukowym.

 

Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej…

Księgarnie

Zapraszamy na spotkanie z autorem Piotrem Milewskim "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej"… moderuje Wojciech Przesmycki.  

spotkanie autorskie, promocja książki, Piotr Milewski, już jako mały chłopiec, kochał podróże koleją, kiedy skończył 7 lat zaliczał się do grona doświadczonych pasażerów…podróżując pociągiem zadawało mu się, że odbyw a podróż w kosmos…pewnego dnia w mieszkaniu swojego kolegi Grzegorza-który znał wszystkie rozkłady jazdy i poznał wszystkie kolejowe trasy na terenie Polski- w ręce Piotra wpada album o drogach żelaznych. Jest w tym albumie jedno zdjęcie, przedstawiające „…ciemnozieloną lokomotywę jadącą nasypem. U podnóża ścieliła się trawiasta równina, w tle zachodziło słońce. Pociąg rzucał długi cień. Tory nie miały końca(…)” W wieku 30 lat, Piotr wsiadł pewnego deszczowego dnia w pociąg…z zapisków podróży Piotra, ze starych kronik…z dzienników Czechowa, z poezji Blaise’a Cendrarsa…z rozmów z prowadnicą, z rosyjska milicją, z uczestnikami święta 60. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, z rozmów z Dymitrem…Borysem Michałowiczem Aszurowem…z Roksaną…i nie tylko…z tych zapisków, z tych spotkań podlanych herbatą i wódką …powstała książka pod tytułem „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”. Książka ukazała się w Wydawnictwie Znak.
 

"Dzień zero" - pierwsza część bestsellerowego cyklu Davida Baldacciego. Fabryka sensacji poleca!

Nowości

Fabryka sensacji poleca pierwszą część nowego, bestsellerowego cyklu Davida Baldacciego! zatytułowaną "Dzień zero":  

 

Chcesz poznać tajniki pracy Fergusona, Mourinho, Wengera, Redknappa, Manciniego czy Ancelottiego?

Nowości

Szanowni Państwo, 18 marca trafi do księgarń publikacja Mike’a Carsona "Menedżerowie. Jak myślą i pracują wielcy stratedzy piłki nożnej". To najnowsza książka z serii „piłkarskiej” wydana przez Dom Wydawniczy REBIS.

 

Zaproszenie na premierę nowego Felixa

Wydawnictwa

Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Rafałem Kosikiem z okazji premiery książki "Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci".

 

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Beaty Pawlak 2012

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Zapraszamy na Uroczystość wręczenia Nagrody im. Beaty Pawlak 2012, do której nominowani są Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki, za książkę "Krasnojarsk Zero".

 

Wiejskie szkoły na razie poza cyfryzacją

Internet

Z programu „Cyfrowa szkoła” mogą skorzystać tylko placówki, które mają szerokopasmowy dostęp do Internetu.

 

„Równoleżnik Zero” – I Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

Wydarzenia

Pierwsza edycja „Równoleżnika Zero” – Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego im. Olgierda Budrewicza odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia 2012 roku w dwóch filiach MBP we Wrocławiu: w Mediatece przy placu Teatralnym 5 oraz w Bibliotece Turystycznej przy ulicy Szewskiej 78.

 

Rusza cyfryzacja Polski Wschodniej. Powstanie spółka

Internet

Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech zamierzają wspólnie uczestniczyć w realizacji Projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. W tym celu podpisały umowę o utworzeniu spółki.

 

Wspomnienia wybitnej uczonej prof. Doroty Simonides "Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat"

Nowości

Wydawnictwo NOWIK anonsuje publikację wspomnień prof. Doroty Symonides zatytułowanych "Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat".

 

Nowa "niezależna" księgarnia w Mediolanie

Księgarnie, Rynek zagraniczny

Już w marcu zostanie otwarta w Mediolanie księgarnia Kmzero Slowbookstore, oferująca tylko książki niezależnych włoskich wydawnictw.

 
 

Nowości u Olesiejuka!

Zapowiedzi

Przedstawiamy garść kolejnych, gorących nowości wydawniczych od Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk.

 

Creative Commons Zero w polskim prawie autorskim – analiza

Prawo

W ramach Koalicji została opracowana analiza prawna Creative Commons Zero – CC0 [http://creativecommons.org/about/cc0] – oświadczenia, za pomocą którego osoba przekazuje swoje prace do domeny publicznej i tym samym zrzeka się wykonywania wszelkich jej praw do utworu objętych przepisami prawa autorskiego na całym świecie, włączając w to wszelkie prawa pokrewne, w zakresie dozwolonym przez prawo.

 

Agora wydała książkę Witolda M. Orłowskiego

Wydawnictwa

"Świat do przeróbki. Spekulanci, bankruci, giganci i ich rywale" to nowa książka autorstwa profesora Witolda M. Orłowskiego.

 

Szybki internet w Polsce Wschodniej - notyfikacja

Internet

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłosił do Komisji Europejskiej projekt rozwoju Internetu we wschodnich województwach. Całkowita wartość realizowanego projektu wyniesie ok. 300 mln euro.

 

Dostęp do Internetu wszędzie - potrzebne pojemne sieci

Internet

Rynek telekomunikacyjny przeżywa prawdziwą rewolucję. W 2010 roku liczba abonentów szerokopasmowego Internetu na świecie przekroczyła pół miliarda. Ericsson szacuje, że pod koniec 2011 roku liczba ta przekroczy miliard i będzie bliska 5 mld w 2016 roku.

 

Zbrodnia w cieniu sztuki - "Cień gejszy" Anny Klejzerowicz - zapowiedź Wydawnictwa Replika

Zapowiedzi

Miłość, sztuka, pieniądze i śmierć splatają się w fascynującą fabułę nowej powieści Anny Klejzerowicz.  

 

Japoński teatr klasyczny-promocja książki (kopiuj 1)

Nowości

Wydawnictwo TRIO ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w wyjątkowej promocji książki Estery Żeromskiej "Japoński teatr klasyczny t.1/2", która odbędzie się we wtorek 25 stycznia 2011 r. o godz. 17.30.

 

Szybki internet do końca roku w ponad 4 tys. bibliotek

Biblioteki

Do końca roku ponad 4 tys. bibliotek w całym kraju będzie korzystać z szybkiego, szerokopasmowego dostępu do internetu dzięki programowi internetyzacji polskich bibliotek publicznych.

 

Ożywianie Żeromskiego

Literacka zabawa w łączenie klasyki z makabrą dotarła i do nas. Kamil Śmiałkowski pochylił się nad "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego i dodał do niego zombie.

 

Detektywka na starym skuterze - kryminał na wesoło

Zapowiedzi

Już 24 września do księgarń trafi ciekawie zapowiadający się kryminał "Ostatnią kartą jest śmierć" Anny Klejzerowicz, epatujący czytelnika nie tylko zajmującą intrygą, ale także dużą dawką humoru.

 

Książki są tak samo ważne jak autostrady

Wydarzenia

Bez łatwego i taniego dostępu do książek staniemy się bezmyślnym, prymitywnym, podatnym na manipulacje społeczeństwem. Tymczasem książki od stycznia podrożeją, bo rząd nie walczy w Brukseli o zgodę na utrzymanie zerowej stawki VAT (ma być 5 proc.). Jeszcze jest czas by to zmienić - apelują do polityków "Metro", "Krytyka Polityczna" i stowarzyszenie Projekt: Polska. Dołączają do nas kolejni sojusznicy.

 

Książka dla wielu stała się niedostępnym luksusem

Prawo

Mój głos jest głosem czytelnika, który w tym momencie nie zawsze może sobie pozwolić na luksus, jakim jest książka - mówi Magdalena Grochowska, nominowana do Nagrody Nike 2010 za książkę "Jerzy Giedroyć. Do Polski ze snu".

 

Ostatni tom listów Stefana Żeromskiego - w grudniu

Zapowiedzi

39. tom "Pism zebranych" Stefana Żeromskiego będzie zawierał 208 listów Stefana Żeromskiego z lat 1919-1925. Ten zamykający 6-tomową "Czytelnikowską" edycję listów pisarza wolumen ukaże się w grudniu - zapowiada prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk, który przygotował tom do druku.

 

Zostawcie zerowy VAT na książki

Wydarzenia

Będziemy walczyć o utrzymanie zerowego podatku VAT na książki. "Metro", "Krytyka Polityczna", "Projekt Polska" przygotowały wspólny apel do polityków. Czekamy na nowych sprzymierzeńców.

 

Nowa edycja projektu "Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach"

Wydarzenia

16 sierpnia 2010 ruszył nabór do projektu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" - „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach”. Do 20 października mogą zgłaszać się dwuosobowe zespoły złożone z młodego menedżera lub młodej menedżerki kultury (w wieku 15-25 lat) oraz bibliotekarza lub bibliotekarki z lokalnej biblioteki, którzy chcą przeprowadzić działania kulturalne, społeczne, artystyczne w swojej miejscowości.

 
 

Ceny szerokopasmowego internetu spadają, coraz większe prędkości

W trakcie kryzysu ceny szerokopasmowego internetu utrzymywały się na mniej więcej tym samym poziomie, ale w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaczęły spadać.

 

Czeka nas podwyżka cen książek, gazet i czasopism

Polska ma niewielkie szanse na utrzymanie zerowej stawki VAT na książki. Nie należy też liczyć na to, że resort finansów zgodzi się na preferencyjną stawkę na audiobooki.

 

Wojna na górze o powszechny internet

Internet

Prezes UKE wzywa MSWiA do podpisania umowy, która od kilku tygodni z nieznanych przyczyn zalega w szufladach resortu.

 

Odpowiedź ministrowi M. Grabowskiemu w sprawie podatku VAT

Prawo

Przestawiamy oficjalną odpowiedź Piotra Marciszuka na list Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów Marcina Grabowskiego w sprawie "utrzymania" zerowej stawki VAT na książki.

 

Stefan Żeromski i... majonez

Grupa artystyczna Łódź Kaliska podejmie się wykreowania Stefana Żeromskiego na gwiazdę literatury popularnej. Zgodnie z projektem, chce wypromować pisarza m.in. przy pomocy majonezu kieleckiego - ikony rynkowego sukcesu Kielecczyzny.

 

Minister Zdrojewski za utrzymaniem zerowej stawki VAT na książki

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział we wtorek, że podjął już starania o utrzymanie w Polsce w kolejnych latach zerowej stawki podatku VAT na książki oraz prasę specjalistyczną, a także o ujednolicenie stawek podatku dla książek w wersji cyfrowej.

 

Turystyka literacka w Świętokrzyskiem

Śladami wybitnych poetów i prozaików możemy dziś podążać na Świętokrzyskim Szlaku Literackim, zatrzymując się w miejscach, w których i tworzyli i wypoczywając na łonie natury, z której czerpali inspiracje.

 

Tysiące miejsc z bezpłatnym internetem w Polsce

Ponad 2600 publicznych bibliotek gminnych ma od stycznia dostęp do szerokopasmowego internetu. Bezpłatny internet ma być podłączony bezpłatnie na trzy lata we wszystkich publicznych bibliotekach, głównie w tych w najmniejszych i najbiedniejszych.

 

Internetowa rewolucja tuż tuż

Internet

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o wspieraniu i rozwoju usług telekomunikacyjnych. Ma ona ułatwić rozwój internetu szerokopasmowego w Polsce oraz przyspieszyć wykorzystanie unijnych pieniędzy.

 

Polska na szarym końcu w Europie w dostępie do internetu

Internet

Pod względem poziomu penetracji internetu Polska jest piąta od końca w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z danych Gemiusa i IAB. Największy odsetek mieszkańców korzysta z sieci w Estonii.

 

Wzrosła liczba gospodarstw domowych z dostępem do internetu

Liczba gospodarstw domowych z dostępem do internetu w Polsce wzrosła do 59% w 2009 r. z 48% rok wcześniej, natomiast liczba gospodarstw wyposażonych w internet szerokopasmowy zwiększyła się odpowiednio do 51% z 38%, podał unijny urząd statystyczny Eurostat.dostę

 

Unowocześnienie sieci internetowej w Polsce będzie kosztować miliardy euro

Internet

Potrzeby klientów wymuszają na operatorach inwestycje w zwiększanie pojemności sieci i szybkości internetowych łączy.

 

"Chryje z Polską" - Wyspiański, Żeromski i Piłsudski o Polsce

Centrum Sztuki Impart zaprasza 28 września o godz. 19.00 na spektakl pt. "Chryje z Polską" w reżyserii Macieja Wojtyszko.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.