RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Jeden bilet podwójna korzyść - rusza wielki „Pociąg do książki"

Wydawnictwa

Już nie musisz z nudów ślepo wpatrywać się w okno. Kup bilet na przejazd pociągami uruchamianymi przez Przewozy Regionalne Oddział Łódzki i wczytaj się w najważniejsze polskie premiery i książkowe bestsellery.

 

Książka w podróży - akcja PKP Intercity, Matras Księgarnie i partnerzy

Wydarzenia

Od 14 września pasażerowie PKP Intercity mogą korzystać z darmowych e-booków oraz dużych zniżek na zakup książek dzięki akcji „Książka w podróży". Wspólna inicjatywa PKP Intercity, Matras Księgarnie, księgarni Publio.pl i biblioteki internetowej Wolne Lektury, przy wsparciu merytorycznym Instytutu Książki, promuje czytanie - doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu w pociągu.

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona dziewiąta

Wydarzenia

Latem zwalniamy tempo i oddajemy się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywracamy do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury.

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona siódma

Wydarzenia

Latem zwalniamy tempo i oddajemy się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywracamy do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury. W ramach akcji „Klasyka: Reaktywacja″ zachęcamy do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – które w ciągu roku giną w powodzi nowszych tytułów.

 

Klasyka: Reaktywacja

Wydarzenia

Tego lata Instytut Książki pragnie zachęcić księgarzy do promowania, a czytelników do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – nawet jeśli dotąd szerzej nieznanych.

 

Warszawa Czyta Chamowo. Dziś start akcji!

Wydarzenia

Już dziś startuje trzecia edycja akcji WARSZAWA CZYTA, która potrwa do 10 maja. Oficjalnie zainauguruje ją slam poetycki Podsłuchiwanie.

 

W 2015 roku Warszawa Czyta „Chamowo” Mirona Białoszewskiego!

Wydarzenia

„Chamowo" Mirona Białoszewskiego zostało wybrane książką – bohaterką akcji Warszawa Czyta 2015.  

 

Wiersze w metrze powracają! 1 marca / Warszawa

Wydarzenia

1 marca rusza piąta edycja „Wierszy w metrze“. Przez miesiąc codzienne przejazdy komunikacją miejską w Warszawie będą miały nowe, poetyckie oblicze.

 

Wybieramy książkę, która stanie się bohaterką akcji Warszawa Czyta 2015!

Wydarzenia

W maju 2015 odbędzie się trzecia edycja akcji WARSZAWA CZYTA. Znów na kilka dni zmienimy całe miasto w dyskusyjny klub książki.  

 

52 Book Challenge PL wychodzi z sieci. Startuje Poczytajże!

Wydarzenia

Za sprawą internetowej inicjatywy 52 Book Challenge PL 83 tysiące Polaków wyraziło wolę czytania w tym roku najmniej jednej książki na tydzień.

 

Wirtualna Biblioteka Krakowa znów zachęca do czytania

Internet

W Krakowie rusza akcja "Czytaj KRK!". Każdy kto kocha literaturę i pobierze na telefon specjalną, darmową aplikację będzie mógł w sierpniu bezpłatnie wypożyczyć jeden z dziesięciu e-booków.

 

Zobaczcie jak to pies zapowiadał pogodę...

Nowości

Oficyna Wydawnicza IMPULS zaprasza wszystkich swoich czytelników na "Lato z Impulsem"

 

Ruszyła akcja "Lublin czyta Papieża"

Wydarzenia

Lepszemu poznawaniu nauczania św. Jana Pawła II służyć ma akcja "Lublin czyta Papieża", rozpoczęta w poniedziałek w tym mieście. Na ulicach rozmieszczono cytaty z papieskich tekstów; publicznie ich fragmenty będą czytać znane osoby.

 

Warszawa Czyta 2014: 14 - 18 maja 2014

Wydarzenia

Informowaliśmy Państwa już 13 lutego, iż "Niewidzialne miasta" Italo Calvino, jednego z najważniejszych pisarzy i eseistów włoskich XX wieku, zostały wybrane książką II edycji akcji "Warszawa Czyta" (14-18 maja 2014).

 

Powieści Oksany Zabużko czytane w Polsce - dla Ukrainy

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, w obliczu tragicznych wydarzeń na Ukrainie powstaje coraz więcej polskich akcji solidarności z mieszkańcami sąsiadującego z Polską kraju.

 

W 2014 roku Warszawa Czyta "Niewidzialne miasta" Italo Calvino!

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, niezwykle miło nam poinformować, że "Niewidzialne miasta" Italo Calvino, jednego z najważniejszych pisarzy i eseistów włoskich XX wieku, zostały wybrane książką II edycji akcji Warszawa Czyta (14-18 maja 2014).

 

"Polacy, czytajcie książki" - Joanna Bator promuje literaturę

Wydawnictwa

„Polacy, czytajcie książki” – laureatka Nagrody Nike, Joanna Bator, promuje literaturę i zachęca do czytania. Akcję wspiera Wydawnictwo W.A.B. oraz Empik.    

 

"Czytam sobie”

To już kolejna odsłona, cieszącego się rosnącym zaufaniem wśród małych czytelników i ich opiekunów, programu wydawniczego Edukacyjnego Egmontu – „Czytam sobie” - wspierającego dzieci w nauce czytania. Tym razem do sprzedaży trafiło sześć nowych tytułów. Równocześnie ruszył ogólnopolski program społeczny Akcja „Czytam sobie” m.in. w ramach, którego z inicjatywy partnera strategicznego McDonald’s do dzieci trafi 400 000 bezpłatnych książek.

 

Czytasz, słuchasz… Czwórka" Bo literatura jest w sercu sztuki

Wydarzenia

– Literatura jest w sercu wszystkich sztuk – przekonuje Piotr Seweryn Rosół z Mito Art Cafe Books w Warszawie. – Opowieści potrzebuje zwłaszcza sztuka współczesna, konceptualna, która nie istnieje bez literatury.

 

Zaczytany Kraków promuje Literacką Małopolskę

Wydarzenia

Kraków to prawdziwy fenomen na skalę światową pod względem ilości mieszkających w tym mieście poetów, prozaików, tłumaczy i innych twórców literatury - to główne przesłanie promocji projektu Literacka Małopolska.

 

Książka w podróży

Wydarzenia

Na warszawskim Dworcu Centralnym zainicjowano w poniedziałek akcję "Książka w podróży". Na siedmiu dworcach w Polsce po raz pierwszy otwarto półki tzw. bookcrossingowe, gdzie można wziąć bezpłatnie książkę w podróż lub zostawić już przeczytaną.

 

Czytaj na ulicy i w tramwaju!

Wydarzenia

Jak nie nudzić się w wakacje? Czytajmy! W kawiarniach, tramwajach, a nawet - na ulicach.

 

MPK czyli Miejskie Podróże Książkowe przez Poznań

Wydarzenia

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wraz z poznańskim start-upem Audeo przygotowały dla poznaniaków propozycję podróży pełnej zagadkowych historii i klasyki polskiej literatury.

 

Akcja: Warszawa czyta od 8 do 12 MAJA

Wydarzenia

WARSZAWA CZYTA to szereg organizowanych oddolnie akcji, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Całe miasto na kilka dni zmieni się w dyskusyjny klub czytelniczy.

 

"A Ty do czego używasz książek?" - startuje kampania społeczna pod tym hasłem

Księgarnie

· 60% dorosłych Polaków nie czyta książek! · W Polsce jest tylko 11% rzeczywistych czytelników (czytają min. 7 książek w ciągu roku)! · Codziennie czyta 8% nastolatków! · Tylko 32% seniorów deklaruje, że czyta! Wyniki ostatnich badań czytelnictwa w Polsce są zatrważające i alarmujące…

 

"Książka na podryw", czyli gwiazdy nagrywają audiobooki

Wydarzenia

Dzisiaj rozpoczyna się akcja "Książka na podryw" organizowana przez Audioteka.pl oraz Entropię Słowa. Ideą przedsięwzięcia jest promowanie literatury wśród młodzieży

 

Zbiorowe czytanie w przestrzeni publicznej

Wydarzenia

Podobno widmo wtórnego analfabetyzmu krąży po naszym pięknym kraju. Pokażmy, że nam ono niestraszne. Z książką w ręku wyjdźmy z domu i czytajmy tam, gdzie będzie nas widać. Wyznaczamy nowy kierunek czytania.

 

Odczytanie Łodzi i Morze Bałuckie na placu Wolności

Krytyka Polityczna zaprasza na akcję czytelniczą "Odczytanie Łodzi" - 11-12 sierpnia, sobota-niedziela, godz. 17:00 plac Wolności.  

 

Wielka akcja czytania we Wrocławiu

W niedzielne sierpniowe popołudnia działać będzie Biblioteka Plenerowa. Teren będzie oznaczony tabliczkami "Czytam, nie przeszkadzać".

 

Pociąg do czytania. Daj się zWABić!

Wydawnictwa

PKP Intercity razem z Wydawnictwem W.A.B. przygotowało niespodziankę dla podróżnych.

 

KsięgoZbiór 5 – relacja

Wydarzenia

Kolejny łódzki KsięgoZbiór za nami – krótko o tym, jak było za piątym razem :-)

 

Kurier Kultura o książkach: Houellebecq, Szczuka, Tomasik, Foer, Levy, Piątek | Park książki

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, w wakacyjne weekendy Krytyka Polityczna zaprasza do letnich czytelni w Białymstoku, Cieszynie, Gdyni, Łodzi i Toruniu oraz w Katowicach podczas OFF Festivalu.

 

Święto książki pełne atrakcji

Wydarzenia

Miesiąc temu, w drugiej edycji akcji "Drugie życie książki", wzięło udział blisko 200 osób. Organizatorzy akcji, Bookeriada i Krakowskie Biuro Festiwalowe, mają nadzieję, że tym razem, w niedzielę 22 kwietnia, w przededniu Światowego Dnia Książki, padnie rekord frekwencji. Zwłaszcza, że wymianie towarzyszyć będą po raz pierwszy - wydarzenia specjalne.

 

"Weź autograf od szczecińskiego pisarza" – Roman Ciepliński

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „weź autograf od szczecińskiego pisarza” – spotkanie z Romanem Cieplińskim.

 

"weź autograf od szczecińskiego pisarza" – Piotr Michałowski

Wydawnictwa

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „weź autograf od szczecińskiego pisarza” – spotkanie z Piotrem Michałowskim, autorem tomu poetyckiego "Cisza na planie" (http://wforma.eu/186,cisza-na-planie.html)

 

Pięć minut dla książki w Bydgoszczy [zdjęcia]

Miłośnicy głośnego czytania pod chmurką spotkali się na Starym Rynku w Bydgoszczy

 

Wspólnie czytali pod chmurką na Starym Rynku

Pod pręgierzem odbył się flash mob, którego celem było zachęcenie poznaniaków do czytania książek.

 

Wielki finał akcji "Czytamy pod chmurką"!

Wydarzenia

6 tygodni przygotowań, ponad 40 miast, 5 minut dla książki. Kilka tysięcy osób w całej Polsce oraz w dwóch miastach Europy Zachodniej - Arucas na Gran Canarii i w Strassburgu zebrało się 22 kwietnia o godzinie 17:00, by przeczytać fragmenty powieści Marii Pruszkowskiej "Przyślę Panu list i klucz".

 

Czytajmy w trawie razem! - z wydawnictwem FORMAT

Wydawnictwa

Wydawnictwo Format, Bibliocreatio i Skwer zapraszają na „Czytanie w trawie”!

 

22 kwietnia czytelniczy flash mob

Już w najbliższą niedzielę, 22 kwietnia 2012 o godzinie 17:00 w 37 miastach w Polsce będzie miał miejsce największy czytelniczy flash mob.

 

III edycja projektu - Czytamy gdzie indziej

Wydarzenia

"Czytamy gdzie indziej III", spacery/rowery literackie po Saskiej Kępie dla dorosłych - sobota i dzieci niedziela, w najbliższy weekend.

 

5 minut dla książki – cała Polska czyta pod chmurką!

22 kwietnia o godzinie 17:00 miłośnicy książki spotkają się w centralnych punktach co najmniej 24 miast i miejscowości, by wspólnie przeczytać fragment książki Marii Pruszkowskiej „Przyślę Panu list i klucz” oraz żeby zachęcać przechodniów, by częściej sięgali po dobrą lekturę. Wszystko to w ramach drugiej edycji akcji „5 minut dla książki”, organizowanej pod hasłem „Czytamy pod chmurką”.

 

"Odczytany Poznań" - akcja przed MTK w Poznaniu

Wydarzenia

Szanowni Państwo, „Oczytany Poznań” to hasło flashmoba, który odbędzie się w sobotę 4 lutego, punktualnie o 12.00 na Międzynarodowych Targach Poznańskich w wejściu głównym od ul. Głogowskiej.

 

Lektura wciągnęła za bardzo

Wydarzenia

Ponad tysiąc książek przekazało jedno z wydawnictw (Sonia Draga dop. red) ) Kolejom Śląskim, w celu promowania czytelnictwa.

 

Czytanie książek opłaca się

Biblioteki

I to dosłownie. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oferuje specjalne zniżki dla swoich czytelników.    

 

Legimi płaci za czytanie

Księgarnie

Poznańska firma Legimi, dostawca najbardziej innowacyjnego w Polsce systemu czytania e-publikacji w chmurze Legimi.com, przyłącza się do walki o wzrost czytelnictwa. Udostępniony mechanizm pozwala internautom zadeklarować, ile czasu poświęcą w 2012 r. na czytanie za pomocą tabletów i smartfonów. Każda osoba, która dotrzyma złożonego postanowienia noworocznego, otrzyma równowartość nawet 120 zł.  

 

5 minut dla książki - pod choinką

Po tygodniu żmudnego liczenia możemy chyba podać wyniki... oczywiście przybliżone:

 
 

Relacja: 5 minut dla książki - Czytamy pod choinką

Pięć Minut dla Książki – Czytamy pod choinką jest nową formułą literackiego flashmobu pokazującą, że czytać można zawsze i wszędzie – o każdej porze.

 

Rusza po raz trzeci akcja czytelnicza "Książka za kraty"

Wydarzenia

Niepotrzebne książki nie muszą trafić na makulaturę. Można przekazać je więźniom. Akcja czytelnicza "Książka za kraty" rusza po raz trzeci.    

 

Stanowisko IKP w sprawie artykulu wortalu granice.pl

Wydarzenia

Pan Sławomir Krempa Redaktor Naczelny Granice.pl – wortal literacki Katowice

 

"Anielskie Sprawki” dla Tomka

21 listopada 2011 r. odbędzie się premiera niezwykłego słuchowiska "Anielskie Sprawki", bajki autorstwa Agnieszki Przywary, nadesłanej w ramach akcji "Bajka dla Tomka" zorganizowanej w 2010 roku przez Instytut "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka".

 

Postindustrialne Czytanie – relacja z akcji „Czytamy gdzie indziej"

Małe grupki podążające za „przewodnikami" po postindustrialnej przestrzeni. Tu miękkie poduchy, tam worki sako, gdzie indziej kolorowe fotele, leżaki, krzesła. Tajemniczo i swojsko zarazem. W każdym „punkcie" elegancko ubrana osoba, czekająca na przybyłych, z tekstem literackim przed sobą... Z „Konikiem garbuskiem", „Brombą" , fragmentami z książek Ericha Kestnera i Anny Lewickiej.    

 

Poczytaj książki w restauracjach Pizza Hut i skorzystaj ze specjalnej promocji

Biblioteki

We wrocławskich restauracjach Pizza Hut pojawiły się kąciki z książkami przekazanymi przez MBP we Wrocławiu. Dla posiadaczy kart bibliotecznych ze znaczkiem OK mamy specjalną promocję cenową na pizzę!  

 

Akcja "Czytamy gdzie indziej" dla dzieci i dorosłych - II edycja na Pradze

Projekt „Czytamy gdzie indziej” jest organizowany przez Studio Teatralne Koło i instytuty wchodzące w skład EUNIC Warsaw Cluster oraz Soho Factory - polecamy fantastyczne wydarzenie na warszawskiej Pradze!

 

Piotrkowska biblioteką? Wielkie czytanie w centrum

Biblioteki

Studenci, bibliotekarze, matki z dziećmi, zakochani w literach, mówiąc krótko - miłośnicy literatury. Ten tłum zebrał się w czwartek na ul. Piotrkowskiej, aby pokazać, że warto czytać.

 

Akcja czytelnicza - KsięgoZbiór

Podobno widmo wtórnego analfabetyzmu krąży po naszym pięknym kraju. Pokażmy, że nam ono niestraszne.

 

Koleje Mazowieckie promują czytelnictwo

Wydarzenia

Dojeżdżasz codziennie do pracy czy szkoły pociągiem? Korzystasz ze środków komunikacji miejskiej? Koleje Mazowieckie i Wydawnictwo Buchmann zapraszają do czytania książek w podróży i udziału w akcji promującej czytelnictwo.

 

Inspirują do wakacyjnego czytania

Fabryka Inspiracji wraz z Radiem Opole startuje z wakacyjnym cyklem recenzowanej książki.

 

Zrobili miejsca dla czytelników w krakowskich tramwajach. "A co ze staruszkami?

W krakowskich tramwajach pojawiły się naklejki "Miejsce dla czytelnika". Akcja jest związana z krakowskimi obchodami roku Czesława Miłosza i staraniami Krakowa o tytuł Miasta Literatury UNESCO.

 

Czytelnicza Epidemia!

Od dzisiaj LubimyCzytać rozsiewa czytelniczego wirusa! Niech w Polsce wybuchnie Czytelnicza Epidemia!

 

W wakacje z Tatą czytamy Sobka - koniec i... kropka!

Czy można spędzić wakacje na wspólnym czytaniu z dzieckiem? Wszystko wskazuje na to, że dla dobra naszych pociech warto poważnie o tym pomyśleć. Okazuje się, że nawyk czytania, podobnie jak gusty kulinarne, wynosimy z domu. A umiejętność korzystania z wyobraźni, bezcenna zarówno w kuchni jak i w pracy, kształtuje się poprzez niebanalną lekturę .

 

Nieuleczalni książkomaniacy. Jak czytają torunianie

Astronom bez czytania nie może zasnąć, szefowej festiwalu z kolei książki spędzają sen z powiek. Filmowiec zbiera dedykacje, a społecznik śledzi ewolucję autorskiej myśli. Znani torunianie opowiadają "Gazecie" o swoich czytelniczych fascynacjach, zwyczajach i nałogach.  

 

Czytamy gdzie indziej, czyli wszędzie

Henry Miller czytał w kuchni, Simone de Beauvoir w Café de Flore, a Umbert Eco wyznał ostatnio, że najciekawsze książki czyta w toalecie.

 

Marcowe "Lekcje czytania" z Tygodnikiem Powszechnym

Trwa akcja „Tygodnika” i Fundacji Tygodnika Powszechnego „Lekcje czytania”, w czasie których prowadzimy dyskusje z licealistami.

 

Wrocław czyta dzieciom

Po raz kolejny w stolicy Dolnego Śląska rusza akcja, która ma przekonać najmłodszych do sięgania po książki.

 

Cała Polska czyta dzieciom w Pasażu Grunwaldzkim

Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" została założona w grudniu 1998 r. przez Irenę Koźmińską, a celem Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego - psychicznego, umysłowego oraz moralnego - dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe.

 

Wydawnictwo Klucze "Parkuje z książką"

Szanowni Państwo, tego lata już po raz trzeci wydawnictwo Klucze bierze udział w znanej i lubianej akcji parkowo-książkowej "Parkowanie z książką". Mamy nadzieję, że zaproponowane przez Klucze publikacje - w tym bestsellerowy „Lawendowy pył“ - umilą wszystkim pobyt w wilanowskim parku.

 

Zaproszenie do udziału w akcji "Parkowanie z książką"

Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza Wydawców do udziału w szóstej edycji akcji Parkowanie z książką. Deklaracje uczestnictwa w akcji należy przesłać do 10 maja na adres mburaczynska@muzeum-wilanow.pl.

 

Akcja "Bibliometro" w Madrycie

Po 10 latach od otwarcia w Santiago de Chile pierwszej Narodowej Biblioteki Publicznej w pomieszczeniach podległych metru (1996), kilka lat temu pierwsze Bibliometro otwarto w Europie.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.