RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

„Samochody, motocykle” – Wydawnictwo BOSZ przedstawia nowość, pierwszą z cyklu Moto Retro

Nowości

Dwudziestolecie międzywojenne. Warczące samochody powoli zaczynają zapełniać drogi Drugiej Rzeczpospolitej, lśniące motocykle kradną serca dam.

 

„Solidarność" udostępni zbiór wydawnictw z czasów PRL

Wydarzenia

„Solidarność" udostępni czytelnikom i badaczom swój bogaty zbiór wydawnictw drugoobiegowych z ostatnich kilkunastu lat istnienia PRL.

 

Archiwum wirtualne: Polacy w Irlandii i na Wyspach Brytyjskich

Internet, Rynek zagraniczny

Zapraszamy do Archiwum wirtualnego, które jest owocem badań przeprowadzonych w ramach projektu Polska literatura (e)migracyjna w Irlandii i Wielkiej Brytanii po roku 2004 (DEC-2011/01/B/HS2/05120), międzynarodowego przedsięwzięcia realizowanego na Uniwersytecie Łódzkim od 2011 roku dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Nauki.

 

185 metrów archiwaliów Instytutu Literackiego

Wydarzenia

Po blisko siedmiu latach zakończono inwentaryzację archiwum Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem. Zbiory obejmują bogatą korespondencję twórcy „Kultury″ Jerzego Giedroycia, dokumenty życia społecznego, rękopisy książek i fotografie. To ponad 185 m archiwaliów

 

Album plakatów z okresu międzywojnia

Nowości

Nakładem Archiwum Państwowego w Lublinie ukazała się publikacja prezentująca plakaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego, pochodzące z kolekcji lubelskiego archiwum. Pośród ponad 80 prac znajdują się

 

Powroty. Warszawa 1945-46 . Premiera publikacji AHM

Wydawnictwa

Zespół Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA zaprasza 17 lutego (wtorek) 2015 o godz. 18.00 do Domu Spotkań z Historią na premierę nowej publikacji z serii „Z Archiwum Historii Mówionej” zatytułowanej Powroty. Warszawa 1945-46.

 

„Warszawa lata 50" - premiera wydawnictwa BOSZ

Nowości

z przyjemnością informuję o wydaniu kolejnego albumu w serii Foto retro. Album „Warszawa lata 50". powstał we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym i jest drugim, po Warszawie lata 40., albumem przedstawiającym obrazami losy powojennej Warszawy.

 

Wydawnictwo Via Nova - zaproszenie - nowa książka

Wydawnictwa

Wrocławskie wydawnictwo Via Nova zaprasza na promocję swojej nowej publikacji autorstwa Katarzyny Kaczorowskiej pt. "Archiwum Kajetana czyli 80 milionów na rachunkach"

 

Portal o Kulturze paryskiej na 14. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia

Internet

Serwis założyło Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura. Na stronie znajdziecie archiwum wydawnictw Instytutu Literackiego: 637 wydań miesięcznika „Kultura” (od 1947 r.), 171 numerów „Zeszytów Historycznych” (od 1962 r.), książki Biblioteki „Kultury” i Bibliografie wydawnictw Instytutu Literackiego.

 

Wirtualne archiwum Instytutu Literackiego i "Kultury"

Wydarzenia, Internet

Pod adresem www.kulturaparyska.com czytelnicy znajdą numery paryskiej "Kultury" i "Zeszytów Historycznych" w wersji elektronicznej, a także teksty, zdjęcia, wywiady i informacje o twórcach skupionych wokół Jerzego Giedroycia.

 

Kolejna nowość MAG-a: Brandon Sanderson "Droga królów"

Nowości

Wydawnictwo MAG pragnie zainteresować Państwa swoją kolejną tegoroczną nowością, Jest nią "Droga królów" autorstwa Brandona Sandersona:

 

Ważna książka: Drugi tom "Archiwum Mitrochina"

Nowości

Poznański Dom Wydawniczy REBIS poleca Państwu drugi tom demaskatorskiej historii działań KGB zatytułowaną: "Archiwum Mitrochina II".KGB i świat":

 

Rękopisy Krystyny Miłobędzkiej w Bibliotece Narodowej

Biblioteki

Rękopisy i maszynopisy swoich wierszy ofiarowała Bibliotece Narodowej Krystyna Miłobędzka, jedna z najoryginalniejszych polskich poetek współczesnych. Ponadto poetka przekazała BN wydruki tekstów swojego męża Andrzeja Falkiewicza (1929-2010), eseisty i prozaika, z odręcznymi poprawkami autora.

 

Nowe rozwiązania Virtualo prezentowane na najbliższych Targach Książki w Krakowie

Skład kompleksowy i archiwum cyfrowe. Nowe usługi Virtualo prezentowane podczas najbliższych Targów Książki w Krakowie.

 

Cały Tołstoj za jednym kliknięciem

Rynek zagraniczny

Tysiące czytelników z 49 krajów całego świata odpowiedziało na apel organizatorów akcji „Cały Tołstoj za jednym kliknięciem”. Inicjatywa miała na celu upublicznienie w formie cyfrowej na tablety i smartfony wszystkich dzieł Lwa Tołstoja.

 

Nowy serwis Polskiego Radia na 15. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

Głos poety czytającego swoje wiersze, wypowiedzi znawców jego twórczości, rękopisy, galeria zdjęć, a także opowieść żony - Katarzyny Herbert o tym, jak pracował, wnętrze jego gabinetu - to wszystko można znaleźć w nowym serwisie poświęconym Zbigniewowi Herbertowi.

 

"Dziennik Polski": Archiwum Mrożka w Szwajcarii, nie w Polsce

Wydawnictwa

Rękopisy wybitnego dramaturga Sławomira Mrożka trafiły do Szwajcarii. Decyzję o umieszczeniu ich poza Polską podjął pisarz i jego żona Susana Osorio-Mrożek - informuje "Dziennik Polski".    

 

Uroczyste przekazanie archiwum literackiego Krystyny Miłobędzkiej i Andrzeja Falkiewicza do Ossolineum

Biblioteki

20 czerwca 2013 r. o godz. 14.00 w refektarzu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich odbędzie się, pod auspicjami prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, uroczystość przekazania do zbiorów ZNiO archiwum literackiego Krystyny Miłobędzkiej i Andrzeja Falkiewicza.

 

Archiwum Miłosza już w Polsce

Wydarzenia

Najważniejsza część archiwum Czesława Miłosza, przekazanego Bibliotece Narodowej przez syna Noblisty, dotarła już z USA do Warszawy. Oficjalnego odbioru skrzyni, zawierającej osiem kontenerów z bezcennymi zbiorami dokonał dyrektor BN dr Tomasz Makowski wraz z grupą specjalistów w poniedziałek, 7 stycznia. Wśród przywiezionych obiektów znajdują się m.in. niezbadane jeszcze 103 notatniki Poety z lat 1974-2003, korespondencja, fotografie, dokumenty prywatne oraz złoty medal Nagrody Nobla. Wkrótce...

 

MKiDN: Rękopisy Czesława Miłosza w Bibliotece Narodowej

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Zbiór bezcennych rękopisów i osobistych pamiątek po Czesławie Miłoszu trafił do archiwum Biblioteki Narodowej. Uroczyste przekazanie pamiątek po Nobliście odbyło się 27 listopada 2012 roku podczas konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, syna poety Antoniego Miłosza oraz dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego.

 

Archiwum Wisławy Szymborskiej dla Jagiellonki

Biblioteki

Zgodnie z testamentem Wisławy Szymborskiej jej archiwalia i spuścizna po związanych z nią pisarzach Kornelu Filipowiczu i Adamie Włodku trafiły do Biblioteki Jagiellońskiej. Książnica otrzymała także darowiznę w wysokości 50 tys. zł - informuje "Dziennik Polski".

 

Album o Virtuti Militari w 220. rocznicę ustanowienia orderu

Nowości

Z okazji 220. rocznicy ustanowienia Orderu Virtuti Militari Ministerstwo Obrony Narodowej i Centralne Archiwum Wojskowe wydały pamiątkowy album. Zamieszczone w nim zdjęcia i dokumenty przybliżają dzieje tego najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego.

 

Rusza Polityka Cyfrowa - komputer, smartfon, tablet, e-czytnik

Wydarzenia

Od środy (25 kwietnia 2012 roku) rusza Polityka Cyfrowa, czyli innowacyjny sposób korzystania z bieżących i archiwalnych wydań tygodnika Polityka. na komputerze, tablecie, e-czytniku i smartfonie.

 

Archiwum cyfrowe SBP

Biblioteki

Rozpoczęliśmy budowę archiwum cyfrowego publikacji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jego celem jest wdrożenie rozwiązania, które umożliwi przeszukiwanie i dostęp do cyfrowych wersji Wydawnictw SBP.

 

Instytut Literacki w "Pamięci Świata"

Dziś w domu paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffitte odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji wpisania Archiwów Instytutu Literackiego na listę programu "Pamięć Świata" UNESCO.

 

Olesiejuk na początek wakacji

Nowości

Prezentujemy Państwu garść nowych książek od Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk, które jeszcze bardziej umilą i tak miły początek wakacji!

 

Ośrodek KARTA na II Warszawskim Pikniku Archiwalnym

Wydarzenia

W imieniu Archiwum Ośrodka KARTA, Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Archiwalnego zapraszamy na II Warszawski Piknik Archiwalny.

 

Część archiwum Themersona trafi do jego rodzinnego Płocka

Wydarzenia

Cześć znajdującego się w Londynie archiwum Stefana Themersona (1910-1988) trafi do Płocka, rodzinnego miasta pisarza, twórcy teorii poezji semantycznej, a także awangardowych filmów.

 

Kolekcja archiwalna „Solidarność” — Narodziny Ruchu dostępna on-line w Bibliotece Cyfrowej Ośrodka KARTA

Wokół książek

Przechowywana w Archiwum Ośrodka KARTA unikatowa kolekcja „Solidarność” — Narodziny Ruchu dokumentuje powstanie i rozwój NSZZ „Solidarność” od sierpnia 1980 do grudnia 1981 oraz historię polskiej opozycji (działalność innych niezależnych ugrupowań, także „przedsierpniowych”, jak KSS „KOR” czy ROPCiO).

 

Archiwum Kołakowskiego w Bibliotece Narodowej

Biblioteki

Archiwum zmarłego przed rokiem Leszka Kołakowskiego zawierające rękopisy, maszynopisy, pierwodruki prac zostało przekazane Bibliotece Narodowej, gdzie zostanie poddane przeglądowi konserwatorskiemu i udostepnione badaczom - podała Biblioteka Narodowa.

 

Archiwum Watykańskie otwarte dla każdego

Zapowiedzi

Unikalna kolekcja „DOCUMENTA VATICANA” to niepublikowane do tej pory dokumenty znane dotąd tylko papieżom i nielicznym wtajemniczonym.

 

"Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45" - promocja albumu

18 września 2009, o godz. 18.00 odbędzie się promocja albumu „Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45” wydany przez Wydawnictwo KARTA (Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20).

 

Klucz do archiwum Ringelbluma. Czy to ten?

Wokół książek

Na promocję Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady, zapraszają Ośrodek KARTA, Żydowski Instytut Historyczny i Dom Spotkań z Historią

 

Klucz do archiwum Ringelbluma. Czy to ten?

Wydarzenia

Na promocję „Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady”, zapraszają Ośrodek KARTA, Żydowski Instytut Historyczny i Dom Spotkań z Historią. O książce rozmawiać będą: Tomasz Łubieński (redaktor naczelny „Nowych Książek), dr Jacek Leociak (Centrum Badań nad Zagładą Żydów, IFiS PAN), Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka KARTA).

 

Polskie zbiory na międzynarodowej Liście Pamięci Świata UNESCO

Rynek zagraniczny

Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Archiwum Radziwiłłów oraz Księgozbiór Nieświeski zostały wpisane na międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO.

 

Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu na liście UNESCO

Rynek zagraniczny

Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Archiwum Radziwiłłów oraz Księgozbiór Nieświeski zostały wpisanie na międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO - poinformował Tomasz Komorowski z Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.