RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Darmowe podręczniki w szkołach to mit?

Wydawnictwa

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", problem dotyczy podręczników dla klas IV i V podstawówek oraz I i II w gimnazjum, czyli darmowych, finansowanych z dotacji ministerialnej. Pieniądze na zakup książek przekazuje szkołom przez gminę resort edukacji. Szkoła sama musi dogadać się z wydawnictwem co do cen.

 

Musimy naprawić system finansowania kultury

Wydarzenia

Wiara i tożsamość, dziedzictwo i kultura, to kluczowe elementy stanowiące o tym czy naród i państwo przetrwają nawet najbardziej krytyczne zakręty swojej historii.

 

O przekraczaniu, a nawet przełamywaniu różnych granic

Internet

Nowe technologie wiele zmieniły: poszerzyły granice książki, dodały jej konkurentów, jednocześnie ułatwiły i utrudniły życie czytelnikom. Pewne jest także, ze dostarczyły nowych tematów badaczom. Ale też tych badaczy zbliżyły: zarówno jeśli chodzi o możliwość kontaktów, jak i nowe pola badawcze - interesujące dla wszystkich, bez względu na język i specyfikę lokalnego rynku.

 

Bocheński, Kołakowski, Miłosz, Czapski o Kościele na łamach paryskiej „Kultury”

Nowości

Pisali nie na kolanach, bez uprzedzeń do innych, krytycznie. Nie przedstawiam żadnej uporządkowanej recepcji poglądów redakcji czy też autorów na temat chrześcijaństwa.

 

Akt oskarżenia wobec właścicieli portalu chomikuj.pl wpłynął już do Sądu

13 sierpnia br. do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieście wpłynął subsydiarny akt oskarżenia przeciw administratorowi i właścicielom portalu chomikuj.pl.

 

Tako rzecze Zimbardo

Wydarzenia

Psychologowie na ogół lubią mnożyć wątpliwości. Proste okazuje się złożone, a jasne kryje w sobie grudy ciemności. Czasem jednak jest inaczej i może na tym polega różnica pomiędzy psychologami. Głos Philipa Zimbardo płynący z wywiadu Martyny Harland, zamieszczonego w Gazecie Wyborczej 13-14.06. br. - wybitnego psychologa amerykańskiego z uwagi na wiek i autorytet brzmi niezwykle mocno. Przekaz jest prosty, a treść jasna. Ma wiele wspólnego z czytelnictwem. Ostrzega nas, uwaga ludzie - jesteśmy...

 

Nowość wydawnictwa Semper: Pamięć i odpowiedzialność

Nowości

Książka stanowi zbiór oryginalnych artykułów oraz wypowiedzi uczestników konferencji „Jan Karski – pamięć i odpowiedzialność”, zorganizowanej w 100-lecie J. Karskiego w listopadzie 2014 r. w Warszawie przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego i Muzeum Historii Polski.

 

Książka życzeń i zażaleń czyli kto korzysta z chaosu na polskim rynku książki?

Wydarzenia

Polski rynek książki jest chory – przekonują wydawcy i księgarze. Doradzają lekarstwo: jednolite ceny książek. Pomoże to czy zaszkodzi?- tymi słowami zaczyna swój artykuł „Książka życzeń i zażaleń" Adam Grzeszak w lutowym wydaniu tygodnika Polityka.

 

Artykuł 41 p. 3 i Cyrografy

Wielu wydawców w kontraktach z autorem, mniej lub bardziej zgrabnie, usiłuje zarezerwować sobie opcję, czyli prawo pierwokupu praw do następnych utworów autora. Prawo autorskie mówi:

 

Dokąd zmierza polski rynek książki?

Wydawnictwa

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

Prima Aprilis w Portalu Księgarskim

Prawo

Wczoraj na naszej stronie popłynęły wodze redakcyjnej fantazji. Pisaliśmy o pomyśle na "rewitalizację miejsc kultury", który niestety jest jedynie wzorowaną na francuskim pomyśle mżonką, nowej książce Marka Krajewskiego, w której powróci postać Eberharda Mocka, odkryciu niezwykłych zapisów Adama Mickiewicza, nowej siedzibie Iskier, a także książce o naszym Portalu. Czy rozpoznali Państwo wszystkie nasze primaaprilisowe artykuły?

 

Rozkosz słuchania - czyli przygoda z książką w aucie.

Wydarzenia

Początek mojej przygody z audiobookami to pokłosie spotkań, na których przeważnie milczałem. Koledzy rozprawiali o kolejnych przygodach Mikeala Blomkvista i Lisbeth Salander, a ja… kupiłem dość grubą książkę, która stała na półce w oczekiwaniu na grypę lub letnie wakacje.

 

Wydawcy hurtem stoją, a tymczasem... ocena rynku dokonana przez Wiktora Ostrowskiego

Wydarzenia

Redakcja: oficjalne wstrzymanie latem 2013 roku przez Matras płatności dla wydawców wywołało kolejną dyskusję o kondycji nie tylko tej jednej z największych sieci księgarskich w Polsce, ale w ogóle o sytuacji na rynku księgarsko-wydawniczym. Włączamy się do tej dyskusji, prosząc osoby z szeroko rozumianej branży wydawniczej o ocenę tego rynku. Zaczynamy od analityka i znawcy tematu Wiktora Ostrowskiego.

 

To nie brak ustawy o książce powoduje spadek czytelnictwa tylko analfabetyzm duchowy!

Ustawa

Sprzeczamy się o to, czy ustawa o książce jest dobra czy zła dla rynku książki. Czy chroni małych czy daje przewagę dużym. Mówimy o tym w kraju bardzo marnie zorganizowanym. Gdzie prawo jest dziurawe jak sito, a jego egzekwowanie przypomina raczej rąbanie drzewa w lesie.

 

Jak powstawał Sandman - wspomina Neil Gaiman

Wydawnictwa

The Guardian w ostatnim wydaniu zamieścił obszerny artykuł z ulubionymi planszami autorów z najsławniejszego komiksu Sandman.

 

Komu, komu bo idę do domu czyli dlaczego Amei nie będzie na targach?

Rynek, Wydarzenia

Dlaczego Amei nie będzie na najbliższych Krakowskich Targach Książki? Odpowiedź jest prosta. Nie stać mnie już na to. Jednym taka odpowiedź wystarczy, innych – niestety bardzo wielu – to, czy Amea będzie tam, czy nie będzie, zupełnie nie rusza. Jest jednak garstka czytelników, którzy co roku odwiedzali stoisko Amei, i przed nimi chciałabym usprawiedliwić absencję wydawnictwa.

 

"Polacy kradną książki"- "Tygodnik Powszechny" 36/2013

Wydawnictwa

W najnowszym "Tygodniku Powszechnym" polecamy Państwu artykuł wyjaśniający, dlaczego polskiego bibliofila nękają windykatorzy

 

Koniec publicznych bibliotek i tradycyjnych wydawnictw?

Biblioteki

Powszechna cyfryzacja i spadek czytelnictwa zaczynają zbierać swoje żniwo. Z mapy Polski znika coraz więcej bibliotek, z kolei przychody wydawnictw gwałtownie się kurczą. Czy znajdą one sposób na przetrwanie w nowej, zdigitalizowanej rzeczywistości?

 

Polacy uwielbiają kryminały

Wydarzenia

W Polsce od kilku lat królują kryminały. I choć od czasu do czasu z list bestsellerów historie o zbrodniach spychane są przez diety Dukana lub – jak ostatnio – erotyczne historie Greya, to i tak pozycja książek kryminalnych pozostaje niezagrożona.

 

Redakcja "Uważam Rze" szykuje nowy tygodnik. "Niepokorni idą do przodu"

Wydawnictwa

Paweł Lisicki, były naczelny "Uważam Rze" (Presspublica), zapowiada powstanie nowego tygodnika, w którym pisać będą dotychczasowi autorzy "URze". - Nie mam wątpliwości, że ten wielki sukces można powtórzyć - deklaruje.

 

Handel podręcznikami wciąż wzbudza emocje

Wydarzenia

Wypowiedź mieszkańca Janowca Wlkp. zamieszczona w papierowej "Pomorskiej", a dotycząca handlu podręcznikami, wzburzyła Henryka Tokarza, szefa Księgarni Pałuckiej w Żninie.

 

Male Hero czyli Etgar Keret w magazynie Malemen!

Wydarzenia

Szanowni Państwo, arcyciekawy wywiad Michała Kukawskiego, niesamowita sesja zdjęciowa i kilka ciekawostek, o Etgarze Kerecie których Jeszcze nie znacie, tylko w magazynie Malemen – od dziś!

 

Pożegnanie człowieka czytającego

Doskonałą ilustracją Encyclopaedia Britannica, w której wszystko ma znaczenie: treść hasła, ale i jego wielkość. Przeciwieństwem Britanniki jest Wikipedia, gdzie ilość treści poświęcona zjawiskom nie odzwierciedla „obiektywnego” ładu, lecz strukturę zainteresowań internautów. Czy jednak można jeszcze mówić o kulturze, kiedy Britney Spears jest tak samo ważna jak Szekspir?    

 

Włosi odkryli, że Szymborska nie jest święta

Włosi odkryli, że Szymborska nie jest święta! Polska noblistka i jej wiersze są popularne w Italii, do tego stopnia, że Roberto Saviano cytował je w swoim programie telewizyjnym. Jednym się to podoba, innym to przeszkadza

 

Powtórzyć przetarg i co dalej?

Wydarzenia

Wrze wokół projektów Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących przygotowania e-podręcznika. Przetargi wygrały mało znane i oskarżane o niedostateczne przygotowanie kadrowo-techniczne firmy.

 

"Gazeta Prawna": Empik, kulturalny monopol narodowy

Księgarnie

Od sieci elitarnych Międzynarodowych Klubów Prasy i Książki do liczącego ponad 180 salonów giganta, który trzęsie polskim rynkiem książki oraz rozrywki. Empik wyrósł na jedną z najważniejszych krajowych firm. Czy jednak nie jesteśmy świadkami jego zmierzchu

 

11 listopada - Święto Niepodległości - święto wolności

11 Listopada Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Dla mnie jest to nierozerwalnie związane z osobistą wolnością. Scalanie pociętych granicami przez zaborcze mocarstwa poszczególnych dzielnic było trudnym, złożonym i długotrwałym procesem. Można by dużo o tym mówić i pisać, ale sam fakt, iż po tych latach heroicznego patriotycznego zrywu, znowu jesteśmy podzieleni, powinno budzić w nas nie tylko zdziwienie ale i głęboki niepokój.

 

Unikultura - temat do dyskusji

Przy okazji Europejskiego Kongresu Kultury szukając materiałów natrafiłem na interesujący artykuł Tymoteusza Kochana zatytułowany "Unikultura" zamieszczony pierwotnie na stronie www.lewica.pl. Wnioski Autora wydają się być aktualne i zgodne z tematami debat jakie towarzyszą EKK.

 

Wolne dane biblioteczne?

Biblioteki

Na siódmej konferencji sygnatariuszy Deklaracji Berlińskiej w Paryżu w 2009 roku [http://oa.mpg.de/files/2010/04/Berlin_Erklaerung_pl.pdf], promującej idee wolnego, elektronicznego dostępu do informacji, kwestii swobodnego wykorzystywania metadanych i rekordów katalogowych nadano taki sam priorytet jak literaturze akademickiej.

 

Król Kiczu

Jako nastolatka rodzice umieścili go w szpitalu psychiatrycznym. Po kilku miesiącach spędzonych w izolacji, jeszcze bardziej zamknął się w sobie i wymyślił własny świat. Zapuścił włosy, oświadczył, że nigdy nie będzie miał dowodu osobistego i przyłączył się do hippisów. Kim jest Król Kiczu światowej literatury, który 24 sierpnia świętuje swoje 64. urodziny?    

 

Czy stać nas na czytanie książek?

Wydarzenia

Według statystyk Polacy nie są wielbicielami książek. GUS w maju opublikował dane, z których wynika, że 44 procent z nas nie czyta w ogóle. Co w takim razie zniechęca nas do czytania? Brak chęci, czasu czy może zwyczajnie ceny książek?

 

Czytający, łączcie się!

Trafiłem na ciekawy artykuł, a właściwie podsumowanie badań terenowych nad czytelnictwem narodu zamieszkującego środkowy region Europy zwany Polską.    

 

Mogilno - W księgarni taniej niż u Pani w szkole

Księgarnie

Właściciel Księgarni Regionalnej Jacek Chudziński mówi, że to nieuczciwa konkurencja.

 

Odpowiedź Zarządu Wydawnictwa W.A.B. na tekst opublikowany na łamach Gazety Wyborczej

Wydawnictwa

W związku z opublikowaniem w dniu 07 grudnia 2010 roku na łamach Gazety Wyborczej artykułu pod tytułem "Stasińska nie do zmarnowania" autorstwa Piotra Pacewicza, zarząd wydawnictwa przesłał do redakcji w/w gazety sprostowanie, którego treść udostępniamy Państwu poniżej.    

 

Watykański dziennik ostro o zmarłym Nobliście

"Antyreligijnym ideologiem" nazwał dziennik "L'Osservatore Romano" zmarłego w piątek portugalskiego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla Jose Saramago. Gazeta podkreśliła, że nienawidził on metafizyki.  

 

Pyrrusowe Targi

Niebawem skończy się okres ochronny na książkę, a wprowadzony VAT okaże słabości branży i obedrze nas ze złudzeń, ukazując pustkę w przeładowanych magazynach.

 

Dlaczego nie historia literatury w nowym gimnazjum?

Tezy, wprost wyartykułowanej przez autora podstawy programowej do języka polskiego w gimnazjum, dra Krzysztofa Biedrzyckiego, iż „nie jest konieczne, ani nawet nie jest zalecane wprowadzanie na tym etapie chronologii, a więc namiastki historii literatury” (Podstawa programowa z komentarzami. Język polski, MEN, Warszawa 2009), wcale dziś nie przyjmuje się jako oczywistej. Wiele podręczników zachowało (mimo ich dostosowania do nowej podstawy) tradycyjny historycznoliteracki układ, również...

 

Rok w zawieszeniu za plagiat

Karę roku więzienia w zawieszeniu wymierzył w środę toruński sąd naukowcowi z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za plagiat pracy naukowej. Mężczyzna przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze

 

Księgarstwo w warunkach 2010

Wydarzenia

Ostatni rok pokazał, że część wydawców i dystrybutorów ulega dyktatowi „nowych” trendów obecnych ostatnio w marketingu. Wielu spośród z nich szuka nowych miejsc dla swoich tytułów.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.