RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

W sieci o książkach. Miejsce spotkań czytelników"

Wydarzenia

Wyniki badania, w którym udział wzięło blisko 24 tysiące internautów. Ważne wydarzenia w bibliotekach i księgarniach z okazji ŚDKiPA 2016.

 

Młodzi a własność intelektualna

Obserwatorium ds. Naruszeń Praw Własności Intelektualnej przy EUIPO opublikowało w dniu 6 kwietnia br. raport pt. Młodzi a własność intelektualna. Celem tego badania jest jak najlepsze zrozumienie zachowań młodych ludzi w wieku 15 – 24 lat w odniesieniu do własności intelektualnej w internecie. Badanie zmierza do zidentyfikowania podstawowych czynników, które wpływają na korzystanie z legalnych i nielegalnych źródeł. Raport ma pomóc w stworzeniu skutecznej strategii edukacyjnej i...

 

Wyniki badań czytelnictwa w formie aplikacji

Biblioteka Narodowa stworzyła stronę internetową na której można sprawdzić, jak wygląda czytelnictwo w różnych grupach w zależności od miejsca zamieszkania, wieku czy wykształcenia.

 

Stan czytelnictwa w Polsce w 2015 roku

Za Biblioteką Narodową prezentujemy podstawowe wyniki badań czytelnictwa za rok 2015 zrealizowane przez TNS Polska. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2015 roku na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 3049 respondentów w wieku co najmniej 15 lat.

 

Badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” - raport końcowy

Wydarzenia

Polska Izba Książki prowadzi od 2013 roku rozległe badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”. Pierwszy etap badania prowadziły w latach 2013-2014 na zlecenie PIK Fundacja Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy OPI-PIB).

 

Jak często wydajemy pieniądze na kino i literaturę? Diagnoza Społeczna 2015

Wydarzenia

Z roku na rok poziom życia Polaków powoli, ale sukcesywnie wzrasta. I choć nasza kondycja finansowa jest coraz lepsza, to zgodnie z raportem Diagnoza Społeczna 2015 dalej mamy opory przed wydawaniem pieniędzy na kulturę. Pytanie tylko, dlaczego?

 

Nowa Panorama Literatury Polskiej

Internet

Ruszyła strona Nowej Panoramy Literatury Polskiej. Jest to to platforma służąca prezentacji wyników badań naukowych w środowisku cyfrowym. Wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na szeroki i darmowy dostęp do treści na wysokim poziomie merytorycznym stanowiąc znak przemian współczesnej humanistyki pod wpływem mediów cyfrowych.    

 

Recenzja: „Badania marketingowe na użytek decyzji menedżerskich", Bogdan Gregor, Małgorzata Kalińska-Kula

Recenzje

Zarządzanie przedsiębiorstwem to ponad wszystko podejmowanie decyzji. Pytanie brzmi, czym się kierować, ilekroć staje się przed kolejnym ważnym wyborem? Wniosek płynący z książki Bogdana Gregora i Małgorzaty Kalińskiej-Kuli jest jednoznaczny: minęły czasy menedżerów odwołujących się wyłącznie do intuicji.  

 

Wyprawka 2015 - z bieżacego budżetu, nawet 700 zł - Wyniki badań PayBack Opinion Poll

Wydarzenia

Od 301 do 700 zł – tyle, według tegorocznego badania PAYBACK Opinion Poll (POP), przeznaczy na zakupy szkolne 63% Polaków. Większość ankietowanych (90%) środki na wyprawkę weźmie z bieżącego budżetu domowego. Jak wynika z badania PAYBACK, wśród rodziców wzrasta świadomość nt. refundacji na podręczniki, oferowanej przez państwo.

 

Powstaje Ogólnopolska Baza Księgarń

Księgarnie

Instytut Książki i Polska Izba Książki zainicjowały wspólny projekt stworzenia Ogólnopolskiej Bazy Księgarń. Celem projektu jest utworzenie ogólnodostępnego, bezpłatnego portalu internetowego, informującego o księgarniach ze wskazaniem na ich lokalizację, profil i aktywności.

 

Uczestnictwo Polaków w kulturze

Wydarzenia

Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy.

 

Nie tak źle z czytelnictwem!

Wydarzenia

76 % Polaków przyznaje się, że czyta co najmniej dwie książki w miesiącu. Aż 36% co najmniej cztery, a zaledwie 5 % nie przeczytało ani jednej książki w ciągu 30 dni poprzedzających badanie. To nie czytelniczy raj, a wyniki badań przeprowadzonych w trakcie 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (23-26 października 2014r.) i opublikowanych w kontekście Światowego Dnia Książki.

 

5 proc. uczniów szóstych klas i 14 proc. gimnazjalistów nie czyta książek

Wydarzenia

Kontakt z literaturą wzbogaca język, pobudza wyobraźnię, a także rozwija zdolność do empatii. Niestety, mimo bogatego i różnorodnego rynku literatury dla dzieci i młodzieży aż 14 proc. polskich gimnazjalistów nigdy nie sięga po książkę. Wolą oglądać telewizję i korzystać z internetu.

 

Czego potrzebują wydawcy dla lepszego rozwoju? Wyniki ankiety TISP

Wydawnictwa

Publikujemy za Polską Izbą Książki wyniki ogólnoeuropejskiej ankiety nt. badań i rozwoju, przeprowadzonej w ramach projektu TISP, wskazują na duże znaczenie innowacji dla wydawców.

 

Co czytają polskie nastolatki?

5 proc. dwunastolatków nie czyta żadnych książek - powieści, wierszy, komiksów. Nie sięga też po słowniki, atlasy, encyklopedie i lektury szkolne. Wśród piętnastolatków po książki nie sięga 14 proc. - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych.  

 

Jak czytamy? Badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych

Wydarzenia

Ponad połowa badanych deklaruje, że czytało książkę w ciągu ostatniego miesiąca a 42% z nich czytało książkę w ciągu ostatniego tygodnia. Spośród wszystkich poddanych badaniu Internautów 11% twierdzi, że w ogóle nie czyta książek; 10% badanych ostatni raz czytało książkę ponad rok temu.

 

E-booki czy książki tradycyjne? Co jest bardziej EKO według specjalistów?

Wydarzenia

Jednym z głównych argumentów przemawiających za czytaniem e-booków, poza wygodą i przystępną ceną, jest ich ekologiczny charakter. Są niematerialnym bytem, do ich produkcji nie zużywa się papieru, nie są tak szkodliwe dla środowiska. Czy na pewno? Virtualo, największy dystrybutor książek cyfrowych, postanowił zapytać o opinie przedstawicieli różnych branż i podmiotów, aby sprawdzić czy w odniesieniu do e-booków używanie terminu eko-czytanie nie jest nadużyciem.

 

Prezentacja badań IWP - Diagnoza społecznych zachowań czytelniczych. Transformacja prasy

Wydarzenia

Prowadzone przez wydawców działania na rzecz wypracowania nowego modelu w komunikacji w trójkącie wydawca-reklamodawca-czytelnik opierają się także o badania dotyczące wpływu nowych technologii na rynek prasy i czytelnictwo.

 

SWE PIK: Wyniki PISA – polska edukacja na dobrej drodze

Wydarzenia

Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki z dumą przyjęła wyniki najnowszej edycji badań Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA).

 

Polska przoduje w e-handlu

Księgarnie, Internet

Najwięcej e-klientów jest w Polsce. W Czechach na strony związane z e-handlem zaglądają młodzi, podczas gdy najstarsi na Węgrzech. Gemius sprawdził ruch w sprzedaży elektronicznej w krajach Europy Środkowej.

 

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” jednak do czegoś się przydaje?

Rynek zagraniczny

Belgijskim naukowcom najwyraźniej nudzi się bardziej, niż ich amerykańskim kolegom, bo postanowili zrobić „Pięćdziesięciu twarzom Greya” testy na obecność wirusów.

 

E-czytelnik w wielkim mieście

Wydarzenia

Przyszłość książek to e-booki jak deklaruje ponad 52% ankietowanych mieszkańców stolicy. Firma Virtualo zapytała ponad pół tysiąca warszawiaków: czy czytają książki i e-booki, jaką literaturę najczęściej wybierają, gdzie i kiedy znajdują czas na lekturę.

 

Tylko 11 proc. Polaków regularnie czyta książki (wideo)

Wydarzenia

60 proc. Polaków w ogóle nie czyta książek. To jeden z najgorszych wskaźników w Europie. Przykładowo w Niemczech nie czyta tylko 20 proc. społeczeństwa.

 

Polacy nadal bardzo mało czytają

Wydarzenia

61 proc. Polaków w ciągu ostatniego roku nie miało kontaktu z żadną książką - wynika z tegorocznego badania czytelnictwa przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska. Dwa lata temu było nieco lepiej - ten wskaźnik był o 5 proc. niższy.

 

Badanie rynku wydawniczego

Wydarzenia

Instytut Książki, Polska Izba Książki, Targi Książki w Krakowie, Warszawskie Targi Książki oraz Biblioteka Analiz podjęły wspólny projekt, który ma na celu stworzenie realnego obrazu rynku książki. W tym celu powstała ankieta dla wydawców.

 

E-booki najczęściej czytamy w laptopie. Kim są fani e-booków?

Wydarzenia

W 2012 roku po raz pierwszy na jesiennych Targach Książki w Krakowie, w specjalnej strefie dedykowanej e-bookom "Ebook Fun Zone", dystrybutor e-contentu Virtualo przeprowadził badanie, aby poznać profil fanów e-książek. Jak wygląda profil potencjalnego klienta zainteresowanego e-bookami?

 

13,5 mln Polaków kupuje w internecie. Jaki profil konsumenta internetowego?

Internet

Polak dobrze wykształcony, przed 30. rokiem życia, mieszkaniec dużego miasta, pracujący i pozostający w związku - to profil przeciętnego konsumenta internetowego. Wirtualne półki w większości przeglądają osoby, które nie mogą obyć się bez codziennej dawki Internetu, po równo kobiety, jak i mężczyźni - wynika z badania TNS Polska.

 

Kim są fani ebooków? Wyniki badania Virtualo

Księgarnie

Na tegorocznych Targach Książki w Krakowie w specjalnej strefie dedykowanej ebookom firma Virtualo – jeden z największych dostawców kontentu cyfrowego zrealizowała krótkie badanie, aby poznać profil fanów e-książek. Celem badania było zebranie informacji na temat e-czytelnika odwiedzającego targi, jego doświadczeń związanych z kupnem i użytkowaniem e-książek oraz próba odpowiedzi na pytanie jak wygląda profil potencjalnego Klienta zainteresowanego ebookami.

 

Ebooki w bibliotekach i rekomendacje czytelnicze (badania)

Biblioteki

Wiele interesujących danych, nie tylko na temat popularności ebooków w amerykańskich bibliotekach, ale także praktyk czytelniczych czy mechanizmów rynku wydawniczego, znaleźć można w jednym z ostatnich raportów Pew Research Center.

 

Recenzja: "Rodziny ubogie i przestępczość od XVI do XX wieku"

Recenzje

Danuta Raś wybrała i skompilowała w jednym wyborze zatytułowanym "Rodziny ubogie i przestępczość od XVI do XX wieku" artykuły badające sytuację rodzin ubogich i przestępczości od XVI do XX wieku. Autorzy skupiają swoją uwagę na warunkach życia, sytuacji społecznej, ówczesnej dobroczynności i wychowaniu młodzieży.

 

Rośnie liczba e-czytających

Rynek zagraniczny, Internet

Co trzeci dorosły Amerykanin posiada czytnik e-booków. To dwa razy więcej niż latem zeszłego roku. E-czytelnictwo staje się trendem, który nabiera rzeczywistego wymiaru na całym świecie.

 

18,1 mln tabletów i 6,5 mln e-czytników sprzedanych w III kw.

To o 23,9 proc. więcej w porównaniu z wcześniejszymi trzema miesiącami oraz o 264,5 proc. więcej w ujęciu rocznym - wynika z danych IDC.

 

Amazon sprzedaje Kindle ze stratą

Rynek zagraniczny

IHS, globalna firma badawcza, informuje, że Amazon, największy detalista internetowy, sprzedaje tablety Kindle Fire po cenie niższej niż koszt produkcji urządzenia – informuje portal geeky-gadgets.com

 

Polacy szturmują sklepy internetowe

Internet

Produktami najczęściej kupowanymi w sklepach internetowych są książki, filmy i muzyka - takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC.

 

Coraz więcej Polaków wybiera e-czytanie

Księgarnie

Za sprawą aplikacji mobilnych dostęp do książek w wersji elektronicznej jest coraz łatwiejszy. Kim są e-czytelnicy, jakie mają zwyczaje i zainteresowania? Na to pytanie odpowiedzi udzieliły badania wśród polskich e-czytelników, prowadzone w ramach platformy Legimi.

 

E-bookowe piractwo w Niemczech

Jest nieuniknionym efektem współczesności, w której przepływ dóbr odbywa się nie tylko za pomocą fizycznie istniejących kanałów dystrybucji, ale znaczna jego część znajduje się w Internecie. Jest wpisane w samą naturę Sieci, w której każdy w błyskawiczny sposób może dodać lub pobrać niemalże dowolną ilość danych. Piractwo. Zmora wszystkich producentów gier, muzyki i filmów. Zjawisko tak powszechne i niemal tak stare, jak sam Internet. Walka z nim trwa od wielu lat i zaangażowana jest w nie...

 

TNS OBOP: Gdzie tablety są najbardziej popularne?

Rynek zagraniczny

Gdzie tablety robią furorę? Okazuje się, że...w Hongkongu. Jak pokazuje badanie TNS Mobile Life aż 17% tamtejszych konsumentów już posiada tablet (to niemal 6 razy więcej niż średnia światowa), a kolejne 50% planuje jego zakup w tym roku (średnia globalna to 15%).

 
 

Jaka przyszłość czeka Internet?

Internet

Brak prywatności, prasa tylko w wersji elektronicznej, szeroka cyberprzestępczość, partner z Internetu - tak internauci po 20 latach istnienia Internetu użytkownicy widzą przyszłość sieci. Użytkownicy chcą, by Internet dostarczał rozrywkę w HD - wynika z badania Microsoft

 

Nowości oficyny Impuls

Zapowiedzi

Poniżej przedstawiamy nowości wydawnictwa Impuls, a wśród nich: "Karuzela z mężczyznami. Problematyka męskości w polskich badaniach społecznych" K. Wojnickiej i E. Ciaputy oraz "Ciąża czy stan błogosławiony?" E. Lichtenberg-Kokoszki, E. Janiuk i J. Dzierżanowskiego.  

 

Dorośli Polacy w sondażach: 61 proc. Polaków lubi czytać książki

Wydarzenia

61 proc. Polaków deklaruje, że lubi czytać książki. Zamiłowanie to deklarują częściej kobiety, a wśród najczęściej wybieranych pozycji są książki przygodowe i podróżnicze. Jednocześnie tylko 32 proc. czytało ostatnio książkę dla przyjemności - podaje CBOS.

 

Zakupy w Internecie - książki na drugim miejscu

Internet

97 proc. polskich internautów robi zakupy przez internet – wynika z badania UPC Polska. Kobiety najczęściej kupują w sieci odzież i biżuterię, a mężczyźni – sprzęt IT, RTV i AGD.

 
 

71 proc. polskich internautów korzysta z sieci codziennie

Internet

71 proc. polskich internautów, czyli 10 proc. więcej niż wśród użytkowników na całym świecie, zagląda codziennie do sieci – wynika z badania Grupy TNS. Więcej czasu niż serwisy społecznościowe zajmuje im poczta emailowa.

 

Kulturalny Polak w liczbach

Aż 97,7 proc. Polaków w wieku 15-65 lat deklaruje, że w ostatnim roku chociaż raz oglądało telewizję - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Filmy na DVD ogląda nieco ponad połowa osób, a po książki sięga mniej niż połowa.

 

Naukowe projekty Google

Google przeznaczył pół miliona dolarów na badania naukowej wartości swojej szybko rosnącej biblioteki online.

 

Młodzi chłopcy lubią łatwiejsze książki

Chłopcy częściej wybierają książki wymagające mniej wysiłku umysłowego podczas czytania – wynika z najnowszych badań dotyczących preferencji czytelniczych u dzieci w Wielkiej Brytanii. Z wiekiem staje się to coraz bardziej widoczne.

 

"Z historii katyńskiej..." - prelekcja w Bibliotece Śląskiej

W imieniu organizatorów zapraszamy na prelekcję pt. "Z historii katyńskiej. Badania specjalistów polskich w Katyniu w 1995 roku". Wykład wygłosi dr Dominik Abłamowicz, archeolog, doktor nauk humanistycznych, pracownik Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, inicjator, koordynator, uczestnik licznych archeologicznych badań terenowych (Polska, Czechy, Francja), członek polskiej ekspedycji sondażowo-ekshumacyjnej w Katyniu w 1995 r.

 

Pierwszy raz zmalał poziom penetracji internetu w Polsce

Internet

49,4 proc. Polaków, czyli w przeliczeniu na populację prawie 14,89 mln osób, korzysta z internetu - wynika z najnowszego badania NetTrack (lipiec - wrzesień 2009). Poziom penetracji internetu zmalał po raz pierwszy w historii tej analizy.

 

Nagroda dla najlepszej książki psychologicznej

Nagrody

„Psychologia. Podręcznik akademicki” pod redakcją Jana Strelaua i Dariusza Dolińskiego, wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, została uhonorowana Nagrodą Teofrasta jako najlepsza książka psychologiczna roku 2008.

 

56% Polaków posiada w swoich domach dostęp do internetu

Ponad połowa Polaków posiada w swoich domach dostęp do Internetu - wynika z badania Ericsson Consumer Lab.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.