RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Wrześniowe spotkania autorskie z Hanną Cygler

Wydawnictwa

Szanowni Państwo! W imieniu Domu Wydawniczego REBIS serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie z Hanną Cygler:

 

Na koniec roku szkolnego - super rabat dla bibliotek!

Nowości

Wydawnictwo a5 poleca zwłaszcza dla bibliotek szkolnych specjalną ofertę tytułową i cenową!

 

Biblioteki muszą "walczyć" o czytelników i przetrwanie

W województwie warmińsko-mazurskim działa 119 bibliotek gminnych, które razem z filiami mają 306 punktów, w których można wypożyczać książki.

 

Tydzień Bibliotek 2016 pod hasłem "Biblioteka inspiruje"

Biblioteki

W dniach 8-15 maja 2016 r. odbędzie się XIII edycja programu Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji to: "Biblioteka inspiruje".

 

Cztery biblioteki w odremontowanym gmachu uniwersyteckim

Biblioteki

Cztery tematyczne uniwersyteckie biblioteki będą działać w odremontowanym gmachu największej na Pomorzu Zachodnim uczelni - Uniwersytetu Szczecińskiego. W środę 30 grudnia otwarto placówki dla studentów i naukowców.

 

Cała Polska Czyta Dzieciom - rozstrzygnięcie konkursu

Grudzień 2015. Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” podsumowuje tegoroczną edycję kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i nagradza najaktywniejszych Liderów i Koordynatorów akcji.

 

Stan bibliotek w Polsce 2014. Wybrane dane i wskaźniki

Biblioteki

Biblioteka Narodowa przedstawia zestaw podstawowych danych i wskaźników dotyczących wyników funkcjonowania bibliotek w Polsce w 2014 r. opracowanych na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Biblioteki się zmieniają

Biblioteki

Biblioteki wokół nas się zmieniają i można to sprawdzić. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu, którego bohaterami są: Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Śrem, Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta w Sianowie, Międzyrzecki Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Pieszycach, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi, Gminna Biblioteka Publiczna w Komorowie Żuławskim – filia w...

 

Biblioteki w radiowej Jedynce

Internet

W czwartek radiowa Jedynka wspólnie z „Rzeczpospolitą″ nagrodziła zwycięzców Rankingu Bibliotek - przedstawicieli dziesięciu najlepszych bibliotek w Polsce. Liderom naszego tegorocznego Rankingu będzie poświęcona dzisiejsza audycja z cyklu „Rozdroża kultury″ w radiowej Jedynce (23 listopada po 20.15).

 

Najlepsze biblioteki w Polsce

Biblioteki

Instytut Książki i „Rzeczpospolita” już po raz piąty nagrodziły samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Dziś podczas gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie nagrodzeni zostali przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki Rankingu oraz liderzy każdego z województw.

 

Seminarium Biblioteka Nowa

Biblioteki

Instytut Książki i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów zapraszają na drugie seminarium z cyklu Biblioteka Nowa zatytułowane: „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich”.

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020

Wydarzenia

Zakup nowości do bibliotek, modernizacja lub budowa placówek bibliotecznych oraz wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – to główne założenia przyjętego przez rząd Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Celem przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej Programu jest podniesienie drastycznie niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce.

 

II seminarium Biblioteka Nowa

Biblioteki

Instytut Książki i Goethe-Institut w Polsce wraz z partnerami: Biblioteką Narodową, Duńskim Instytutem Kultury i Ambasadą Królestwa Niderlandów zapraszają na drugie seminarium z cyklu Biblioteka Nowa zatytułowane: „Nowe koncepcje – nowe biblioteki. Praktyczne przykłady z czterech krajów europejskich”.

 

MEN: "Książki naszych marzeń" nie w każdej bibliotece

Wydawnictwa

Książki naszych marzeń" to prowadzony przez resort edukacji program dofinansowania zakupów nowości do bibliotek szkolnych. Rząd przyznał na jego realizację 20 mln zł. Ze wstępnych danych, które zgromadziło MEN, wynika jednak, że 5 mln zł z tej kwoty zostanie w kasie resortu.

 

Blisko 4 mln zł na przyłączenie internetu dla szkół i bibliotek

Wydarzenia

Prawie 4 mln złotych – tyle w tym roku wyniesie dofinansowanie z rezerwy celowej na przyłączenie do szerokopasmowego internetu. Pieniądze trafią między innymi do szkół i bibliotek.

 

Noc bibliotek

Po zeszłotygodniowej Nocy Muzeów zapraszamy na pierwszą ogólnopolską Noc Bibliotek, której współorganizatorem jest Instytut Książki. Ta niezwykła noc w roku, promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać, odbędzie się 30 maja.

 

Digitalizacja - moda czy konieczność?

Prawo

W czasach cyfrowych i możliwości digitalizacji, łatwo przeoczyć różnicę między poddaniem się modzie a archiwizowaniem w celu ochrony dóbr kultury - z pola widzenia może umknąć sedno sprawy - zabezpieczanie i ratowanie zbiorów audiowizualnych, przede wszystkim tych najstarszych.

 

Wystawa: „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek biblioteki „Kultury” - zaprasza Instytut Książki

W imieniu Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki oraz Wojciecha Sikory, prezesa Instytutu Literackiego Kultura serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek biblioteki „Kultury”, które odbędzie się 14 maja o godz. 14.30 (WTK, Stadion Narodowy, Hol Centrum Konferencyjnego, poziom 2)

 

Polskie książki w paryskich bibliotekach

Biblioteki, Rynek zagraniczny

Miejskie biblioteki w Paryżu, zainspirowane obecnością dwóch polskich miast, Krakowa i Wrocławia, na Salon du livre de Paris 2015, proponują swoim czytelnikom wybór polskich książek.

 

Muzea, archiwa i biblioteki zaczną zarabiać

Biblioteki

Nowe przepisy o ponownym wykorzystaniu danych publicznych (re-use) nie tylko otworzą dla biznesu i obywateli ogromne zasoby instytucji kultury, ale pozwolą też zarobić muzeom, archiwom i bibliotekom - mówi PAP dyr. Maciej Groń z resortu administracji i cyfryzacji.

 

Tysiąc tabletów. iPady z z akcesoriami trafią do 233 bibliotek publicznych

Biblioteki

1007 tabletów trafi w najbliższych tygodniach do 233 bibliotek publicznych z całej Polski. Skorzystać będzie mógł z nich każdy, a przygotowani bibliotekarze będą zachęcać mieszkańców do używania ich po to, by uczyć się, tworzyć i dzielić się treściami z innymi osobami.

 

Granty dla bibliotek. Do 27 marca drugi nabór wniosków wartych do 15 tys euro

Biblioteki

Do 27 marca 2015 roku można składać wnioski w konkursie grantowym, organizowanym przez fundację Stichting Lezen & Schrijven (ang. Reading and Writing Foundation), w ramach programu "Biblioteki Publiczne 2020".

 

180 mln zł na nowe książki dla bibliotek publicznych

Biblioteki

Minister kultury Małgorzata Omilanowska i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisały porozumienie o współpracy resortów we wspieraniu bibliotek. Projekt zakłada m.in., że przez pięć lat na zakupy bibliotecznych nowości wydanych zostanie 180 mln zł.

 

Nowoczesność w praktyce – ruszył system ACADEMICA

Biblioteki

W czwartek, 18 grudnia 2014 r. prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z dr. Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej zainaugurowali projekt ACADEMICA – innowacyjny system elektronicznych wypożyczeń, umożliwiający bezpłatny dostęp do setek tysięcy publikacji naukowych z każdej biblioteki w Polsce. W uroczystości wziął udział prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i dr Tomasz Kruk, wicedyrektor Naukowej i...

 

Trwa Tydzień Zakazanych Książek

Od 21-27 września celebrujemy książki, które z różnych względów znalazły się na listach pozycji zakazanych. W imię wolności słowa i myśli akcje mówiące o tych tytułach organizowane są na całym świecie.

 

„Co się zmieniło w bibliotekach? Program Rozwoju Bibliotek w danych Głównego Urzędu Statystycznego

Biblioteki

W Polsce działa prawie 8200 bibliotek publicznych. Ich liczba sukcesywnie spada, podobnie jak liczba osób wypożyczających w bibliotekach książki (zjawisko to występuje nie tylko w naszym kraju – jest ono wyrazem globalnego trendu). Jednak Polacy przychodzą do bibliotek nie tylko po książki, a biblioteki mają dla nich coraz szerszą, coraz bardziej zróżnicowaną ofertę kulturalną i edukacyjną.

 

Konkurs dla bibliotekarzy

Biblioteki

Instytut Książki w ramach Akademii Kultury – BIBA 2014 wraz z Wydawncitwem EMG ogłasza konkurs mający na celu wyłonienie uczestników szkoleń, które będą odbywać się podczas festiwali literackich: Bruno Schulz. Festiwal (Wrocław, 14-19 października 2014), Festiwalu Conrada (Kraków, 20-26 października 2014), festiwalu Puls Literatury (Łódź, 28 listopada - 7 grudnia 2014).

 

Czytelnikom można zezwolić na drukowanie e-książek w bibliotece

Biblioteki, Prawo

Unijne przepisy o prawach autorskich nie zakazują bibliotekom tworzenia e-booków z książek znajdujących się w ich zbiorach i udostępnienia ich czytelnikom w wersji elektronicznej.

 

Szkolenia dla bibliotekarzy 2014

Biblioteki

Uzyskanie przez bibliotekarzy nowych umiejętności, podniesienie prestiżu bibliotek publicznych oraz zmiana postrzegania ich funkcji przez społeczeństwo, to główne cele programu Instytutu Książki „Szkolenia dla bibliotekarzy 2014”, który jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020.

 

Ranking Bibliotek 2014

Biblioteki

w 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

 

Polacy nie czytają, biblioteki upadają

Biblioteki

Rzeczpospolita opublikowała dane GUS-u dotyczące funkcjonowania bibliotek w 2013 roku. Książki wypożycza 100 tys. osób mniej niż w poprzednim roku.

 

Samorządowcy zamykają kolejne biblioteki

Biblioteki

Coraz mniej osób odwiedza biblioteki. A w co szóstym domu nie ma ani jednej książki.

 

Egzemplarze obowiązkowe

Prawo

Mimo postulatów wydawców o zmniejszenie liczby obowiązkowych egzemplarzy, sejmowa komisja do spraw kultury utrzymała to zobowiązanie na poziomie 17 książek. Muszą one trafić do Biblioteki Narodowej oraz 13 bibliotek uniwersyteckich i bibliotek publicznych w Lublinie, Łodzi, Toruniu, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Szczecinie, Gdańsku, Opolu i Białymstoku.

 

Przystanek Woodstock zbiera książki dla bibliotek

Biblioteki

Or­ga­ni­za­to­rzy Przy­stan­ku Wo­od­stock na­ma­wia­ją osoby, które za­mie­rza­ją przy­je­chać na te­go­rocz­ny fe­sti­wal do Ko­strzy­na nad Odrą, aby za­bra­ły ze sobą książ­ki, które mo­gły­by wzbo­ga­cić gmin­ne i miej­skie bi­blio­te­ki.

 

Ukradł ponad 3 tysiące książek z bibliotek

Rynek zagraniczny

Mieszkaniec przedmieść Turynu na północy Włoch wypożyczył i ukradł ze wszystkich bibliotek w swojej okolicy 3200 książek. W ten sposób stworzył księgozbiór, który ostatecznie skonfiskowali mu karabinierzy.

 

"Tajemnice Biblioteki Metropolitan" na Universal Channel dzień po amerykańskiej premierze

Wydarzenia

Dziesięcioodcinkowy dramat przygodowy "Tajemnice Biblioteki Metropolitan", oparty na filmach z Noah Wyle będzie miał swoją premierę na Universal Channel zaledwie 24 godziny po amerykańskiej.

 

Stypendia dla bibliotekarek

Biblioteki

Bibliotekarki z całej Polski mogą ubiegać się o 5000 zł stypendium im. Olgi Rok w dwóch kategoriach konkursowych. Zgłoszenia do 31 lipca.

 

10 urodziny Mediateki „Kultura – strzał w dziesiątkę!”

Biblioteki

Mediateka – Filia 58 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu serdecznie zaprasza wszystkich czytelników na swoje 10 URODZINY 27-28 czerwca 2014 r. Prezentujemy program urodzin.  

 

1000 zł kary za przetrzymanie książki

Biblioteki

Tylko 500 z 8 ty­się­cy ksią­żek prze­trzy­my­wa­nych od wielu lat przez czy­tel­ni­ków, wró­ci­ło na półki Książ­ni­cy Pod­la­skiej w ra­mach jed­no­dnio­wej abo­li­cji. Bi­blio­te­ka za­po­wia­da od­zy­ski­wa­nie po­zo­sta­łych nawet przez firmy win­dy­ka­cyj­ne.

 

„Biblioteka najlepsza inwestycja” - wystawa w sejmie

Biblioteki

Metamorfozę polskich bibliotek publicznych przedstawia wystawa, którą 8 maja br. w gmachu Sejmu RP otworzyła Podsekretarz Stanu w MKiDN Małgorzata Omilanowska. Ekspozycja jest podsumowaniem programów MKiDN oraz działań Instytutu Książki na rzecz wspierania bibliotek i bibliotekarzy.

 

8 maja - Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

Biblioteki

Z tej okazji życzymy Bibliotekarkom i Bibliotekarzom, a także Czytelnikom wspaniałych, sowicie dofinansowanych bibliotek, w których znajdziemy wszystkie książki, których potrzebujemy i o których marzymy. Pracownikom tych niezwykle ważnych instytucji życzymy także godziwych pensji, które swoją wysokością będą odpowiadały randze, jaką przypisujemy szlachetnej umiejętności czytania, a także powszechnemu dostępowi do wiedzy.

 

Rowerzyści do bibliotek, mole książkowe na rowery! Akcja MBP

Biblioteki

"Rowerzyści do bibliotek, mole książkowe na rowery!" Rowerowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej "Rowerem do biblioteki" ma na celu połączenie pasji czytelniczej z zamiłowaniem do rowerów.  

 

E-booki w bibliotece

Biblioteki

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Książki i wojewódzkie biblioteki publiczne jesienią 2013 roku wynika, że 62 biblioteki publiczne udostępniają e-booki w swoich placówkach, 26 bibliotek udostępnia czytniki e-booków, a 151 bibliotek publicznych oferuje dostęp do serwisów umożliwiających wypożyczanie i korzystanie z książek w formatach elektronicznych za pośrednictwem Internetu.

 

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2014

Biblioteki

W tym roku hasłem przewodnim Tygodnia Bibliotek jest "Czytanie łączy pokolenia".

 

20 najwspanialszych bibliotek na świecie

Księgarnie

Przez wieki królowie, prezydenci, mnisi konstruowali biblioteki jako nie tylko repozytoria książek, ale symbole wiedzy, władzy i bogactwa. Wiele z tych budynków ma imponującą architekturę, a niektóre są prawdziwymi skarbami kultury. Oto 20 światowych najpiękniejszych bibliotek, od wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w górach Korei Południowej do nowoczesnego wcielenia legendarnej biblioteki starożytnej Aleksandrii.

 

Lokomotywa w szwedzkich bibliotekach

W ramach obchodów Roku Tuwima Instytut Polski w Sztokholmie wznowił szwedzkie wydanie Lokomotywy (Lokomotivet) Juliana Tuwima. Większość z 1500 egzemplarzy nakładu trafiła do bibliotek na terenie Szwecji, Finlandii oraz Wysp Alandzkich.

 

Szkolne biblioteki też chcą realizować Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Biblioteki

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich uważa, że nazwanie „narodowym” rządowego projektu adresowanego wyłącznie do uczestników kultury, przy całkowitym zignorowaniu możliwości edukacyjnych bibliotek szkolnych, jest dużym nadużyciem.

 

Książka z rąk do rąk

Wydarzenia

Uczniowie jednej szkoły pisali rozdział książki i przekazywali ją uczniom innej. Tamci dopisywali kolejny fragment. Tak powstała „Tajemnica palędzkiego lasu” – książka, w której powstanie zaangażowało się jedenaście szkół i trzydziestu dwóch uczniów. Wszystko zorganizowali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Dopiewie.

 

Potężne zasilenie radomskiej biblioteki

Biblioteki

Ponad sto tytułów, a w sumie ponad 1200 egzemplarzy książek trafiło do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu dzięki współpracy miasta z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

Zmowa przetargowa ukarana

Prawo

Blisko 2 mln zł łącznych kar za zmowę przetargową. Sześciu przedsiębiorców - uczestników trzech konsorcjów ­- w niedozwolony sposób chciało wpłynąć na wyniki zamówienia publicznego na dostawę sprzętu komputerowego dla szkół i bibliotek. UOKiK bada obecnie czy doszło do nieprawidłowości podczas 70 innych przetargów

 

Biblioteki wyróżnione za lokalne przedsięwzięcia

Biblioteki

Warsztaty fotograficzne, zajęcia kształtujące nawyki ekologiczne to propozycje bibliotek publicznych na Warmii i Mazurach, działających na rzecz społeczności lokalnych. W środę rozstrzygnięto konkurs "Biblioteka z dobrym klimatem". Wygrała go gminna biblioteka publiczna w Starych Juchach.

 

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” jednak do czegoś się przydaje?

Rynek zagraniczny

Belgijskim naukowcom najwyraźniej nudzi się bardziej, niż ich amerykańskim kolegom, bo postanowili zrobić „Pięćdziesięciu twarzom Greya” testy na obecność wirusów.

 

Kot zwiększa frekwencję w bibliotece!

Wydarzenia

Drodzy Bibliotekarze! Jeśli zastanawiacie się, jak w tych trudnych czasach przyciągnąć szeroką publiczność do bibliotek, to Rosjanie znaleźli rozwiązanie. Zatrudnili do tego celu wszechstronnie wykształconego i pojętnego kota, który rozwiązał problem.

 

Biblioteki będa wspierać umiejętności cyfrowe

Biblioteki

Przedstawiciele bibliotek: szkolnych, publicznych, naukowych, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych poparli program podnoszenia umiejętności cyfrowych obywateli w ramach PO PC.

 

Dowiedz się, jakie korzyści biblioteki przynoszą Europejczykom

Biblioteki

Przedstawiamy raport z europejskiego badania opinii użytkowników na temat korzyści wynikających ze stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych w bibliotekach publicznych. Badanie zostało przeprowadzone w 17 krajach Unii Europejskiej na zlecenie Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jego głównym celem było ustalenie, jaki wpływ wywierają biblioteki publiczne na życie Europejczyków.

 

Zaginiona książka powróciła po wycieczce do Australii

Biblioteki

Do biblioteki w Walii została zwrócona książka, którą uznano już za zaginioną. Okazało się, że wylądowała w.. Australii. Egzemplarz przewodnika po Sycylii wypożyczony z biblioteki w Oystermouth w styczniu znalazła porzucony w hotelu pewna kobieta, która następnie odesłała go do biblioteki z Melbourne.

 

Biblioteki chcą być nowoczesne

Biblioteki

Biblioteki stawiają na nowoczesność. Chcąc rozszerzyć swoją ofertę dla osób w różnym wieku, pozyskują środki na doposażanie placówek i ich digitalizację. Z jakim efektem?

 

Rudzka biblioteka pedagogiczna uratowana

Biblioteki

Dzięki staraniom władz Rudy Śląskiej nowa siedziba rudzkiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach znajdować się będzie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, a pierwsi czytelnicy będą mogli korzystać z biblioteki już w listopadzie.

 

Anna Romaniuk kierownikiem Zakładu Rękopisów BN

Wydarzenia

W wyniku postępowania rekrutacyjnego stanowisko kierownika Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej z dniem 1 lipca objęła Anna Romaniuk.

 

Biblioteki będą płacić za to, że wypożyczają książki

Biblioteki

Czytelnicy bezpośrednio na tym nie stracą, ale zmiany mogą odbić się na finansach bibliotek. Nie wiadomo jeszcze kiedy opłata za prawo do wypożyczania zacznie funkcjonować.

 

Biblioteki protestują po cichu

Biblioteki

Dziś protestują biblioteki w całym kraju. Ale zamiast zamykać placówki, bibliotekarze zajmą się pisaniem listów przeciw nowelizacji ustawy, która pozwalałaby na łączenie bibliotek z innymi podmiotami - centrami kultury czy muzeami.

 

Czytelnicze larum nad biblioteką przy ul. Szewskiej we Wrocławiu

Biblioteki

Nic oficjalnie nie wiemy, ale czytelnicy największej wrocławskiej filii bibliotek publicznych przy ulicy Szewskiej coś wywąchali. Założyli nawet specjalny profil na Facebooku [https://www.facebook.com/events/12544046432565 9/] w obronie filii. Zaczyna się on tak.

 

Nowe technologie i e-booki w bibliotekach. Ogólnopolska konferencja

Biblioteki

Ogólnopolska konferencja poświęcona nowym technologiom w bibliotekach, a w szczególności e-bookom, odbyła się w środę, 22 maja w Grodzisku. Organizatorami byli Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki oraz Biblioteka Narodowa. Dyrektora BN dr. Tomasza Makowskiego reprezentowała zastępca dyrektora BN ds. cyfrowych Katarzyna Ślaska, która wygłosiła referat o e-bookach, e-czasopismach i repozytorium dokumentów elektronicznych w Bibliotece Narodowej.

 

Seminarium OCLC i Biblioteki Narodowej

Biblioteki

24 maja (piątek) zapraszamy do Pałacu Rzeczypospolitej na seminarium zorganizowane przez OCLC (Online Computer Library Center) i Bibliotekę Narodową, którego celem będzie prezentacja najnowszych trendów światowego bibliotekarstwa.

 

Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece - zapraszamy

Biblioteki

Tydzień Bibliotek - ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja - w Dniu Bibliotekarza.

 

Gdańsk: zapowiedź otwarcia wyremontowanej biblioteki przy Jagiellońskiej

Biblioteki

Szanowni Państwo! Już od 6 maja czytelnicy z Przymorza będą mogli korzystać z otwartej po remoncie filii nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

Biblioteki w świecie komunikacji sieciowej - konferencja, Warszawa, 6-7 czerwca 2013 roku

Biblioteki

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 6-7 czerwca 2013 roku w Warszawie konferencję „Biblioteki w świecie komunikacji sieciowej”.

 

Bibliotek nie stać na kupno książek elektronicznych

Biblioteki

E-booki są zbyt drogie. Kosztują tyle samo, ile papierowa książka, mimo że koszt ich wytworzenia jest prawie o połowę niższy.

 

"Książka za kraty"

Biblioteki

Program Trzeci Polskiego Radia wyemitował reportaż zbiórce książek do więziennych bibliotek.

 

Opłaty za korzystanie z bibliotek? To unijna dyrektywa

Biblioteki

Od dziewięciu lat, czyli od czasu wejścia do UE, Polska zalega z wdrożeniem unijnego przepisu dot. opłat za korzystanie z książek w bibliotekach. Nad nowym prawem pracuje obecnie resort kultury. Uspokaja, że czytelnicy nie będą musieli płacić za wypożyczanie.

 

Polskie Biblioteki Cyfrowe 5. Konferencja branżowa, Poznań, 15-17 kwietnia 2013 roku

Biblioteki

Zapraszam,y w imieniu Komitetu Organizacyjnego na konferencję branżową poświęconą "Polskim Bibliotekom Cyfrowym"

 

Ustawa z łatką niszczycielki bibliotek nie przejdzie

Biblioteki, Prawo

Podczas batalii o łączenie bibliotek szkolnych z publicznymi, w której pełniłem rolę kozła ofiarnego i niszczyciela, nie słyszałem mocnych głosów wsparcia ze strony samorządów – wypomniał samorządowcom minister Michał Boni.

 

Bibliotekom trzeba ułatwić pracę

Biblioteki

Spór o biblioteki dotyczy statusu pracowników, bo to, że dzieci muszą mieć lepszy dostęp do książek w szkole, nie budzi żadnych wątpliwości – mówi Magdalena Młochowska wiceminister administracji i cyfryzacji.

 

Przyszłość bibliotek zależy od samorządów

Biblioteki

Polskie biblioteki są coraz lepiej zorganizowane i wyposażone, główną barierą ich rozwoju jest obecnie nastawienie prowadzących je samorządów, które w wielu przypadkach nie doceniają znaczenia społecznego książnic - uważa Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

UE dofinansuje remont biblioteki na Koszykowej

Biblioteki

Umowę o dofinansowaniu remontu stołecznej biblioteki na Koszykowej z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko podpisano w środę w Warszawie. Realizacja inwestycji, której koszt szacuje się na 55 mln zł, rozpocznie się pod koniec roku.

 

Ministrze! Nie zabieraj dzieciom bibliotek!

Biblioteki

Pomysł ministra administracji Michała Boniego (59 l.), aby w ramach oszczędności zamykać szkolne biblioteki i ich funkcję przekazywać bibliotekom publicznym, wywołał oburzenie w całym kraju. W weekend Fakt pokazał, czym plany resortu administracji mogą się skończyć.

 

STOP likwidacji bibliotek szkolnych

Biblioteki

Bibliotekarze obawiają się, że minister Boni planuje zamknąć biblioteki szkolne.

 

Nowy nabór wniosków do programu Biblioteka+Infrastruktura bibliotek na zmienionych zasadach

Biblioteki

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianą uchwały dotyczącej Programu Wieloletniego KULTURA+, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zatwierdził znowelizowany regulamin Priorytetu "Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek". Znane są również nowe terminy naboru wniosków.

 

Biblioteki są wieczne – infografika

Biblioteki

Dane potwierdzające, że e-booki i książki papierowe mogą spokojnie współistnieć na rynku książki zostały zaprezentowane na infografice. Okazuje się, że debata nad walką tradycji z nowoczesnością wcale nie musi być tak ostateczna i polegać na wypieraniu jednej z form wydawania książek, ale w zależności od potrzeb możemy korzystać z różnych formatów.

 

Likwidacja filii bibliotecznych

Biblioteki

Siedem z jedenastu filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu ma zostać zlikwidowanych. Uchwałę o zamiarze likwidacji przyjął we wtorek na sesji opolski sejmik.

 

Biblioteka na video

Wydarzenia

Portal Bibliosfera.net otworzył nowy dział z filmikami dotyczącymi branży bibliotekarskiego pod domeną bibliosfera.tv.

 

Wyremontują bibliotekę w Lesznie

Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie pozostanie przy ulicy Chrobrego, ale mocno się zmieni. Budynek zostanie przebudowany. Będzie ładniejszy, nowocześniejszy i z pewnością bardziej przyjazny dla czytelników.

 

Cyfrowa ochrona w wolnym oprogramowaniu dla cyfrowych bibliotek

Internet

Realizacja projektów budowy cyfrowych repozytoriów i cyfrowych bibliotek dla materiałów w różnych formatach wiąże się z koniecznością stałego nadania za szybko postępującymi zmianami sprzętu i oprogramowania, w celu zapewnienia w dalszej perspektywie czasowej stabilności, dostępności i możliwości przeszukiwania takich zasobów.

 

Nowe technologie biblioteczne – powodem redukcji etatów w bibliotekach?

Biblioteki

Zachęcamy do lektury krótkiego tekstu Conor Dougherty poświęconego automatom do wypożyczania książek.

 

Polacy nie potrzebują bibliotek?

Biblioteki

Z bibliotek objętych Programem Rozwoju Bibliotek korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości, gdzie się one mieszczą – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?". Dla 37 proc. badanych biblioteki to jedyne miejsca, gdzie mogą skorzystać z internetu.

 

Tydzień Zakazanych Książek

Wydarzenia

"Buszujący w zbożu", "Cierpienia młodego Wertera", "Lolita", a nawet "Czerwony Kapturek" - wszystkie te książki kiedyś znajdowały się na liście książek zakazanych. Tydzień Książek Zakazanych potrwa od 30 września do 6 października, w Polsce organizuje bibliosfera.net i Stowarzyszenie Bibliosfera.org.

 

Podręczniki do wypożyczenia przy bibliotekach szkolnych w Katowicach

Biblioteki

Utworzenie wypożyczalni podręczników przy bibliotekach szkolnych w Katowicach proponują członkowie Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides.

 

Komputery dla bibliotek

Biblioteki

"Kraszewski. Komputery dla bibliotek" to nowy program dotacyjny Instytutu Książki realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2012. Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie ich w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów i udostępnianie ich on-line.

 

Warszawskie biblioteki przeżywają kryzys

Księgarnie

Brakuje pieniędzy na nowe książki i na płace. Część placówek ma być zlikwidowana. Mieszkańcy protestują.

 

Podręczniki z biblioteki

Wydarzenia

Wielodzietne matki z Katowic chcą, żeby miasto pomogło stworzyć sieci wypożyczalni używanych podręczników w szkolnych bibliotekach. Popierają je niektórzy radni.

 

Biblioteki z darmowym Internetem przez kolejne trzy lata!

Biblioteki

Ponad 3500 bibliotek publicznych w Polsce przez następne trzy lata będzie nadal bezpłatnie korzystać z Internetu. Darmowy dostęp do sieci będą mogły uzyskać także kolejne placówki. To efekt Porozumienia, jakie 23 lipca 2012 roku zawarło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Orange Polska.  

 

Ebooki w bibliotekach i rekomendacje czytelnicze (badania)

Biblioteki

Wiele interesujących danych, nie tylko na temat popularności ebooków w amerykańskich bibliotekach, ale także praktyk czytelniczych czy mechanizmów rynku wydawniczego, znaleźć można w jednym z ostatnich raportów Pew Research Center.

 

Biblioteka na Open' erze przyciągnęła tłumy

Biblioteki

Namiot Trójki na festiwalu Open’er przeżywał prawdziwe oblężenie. A wszystko za sprawą działającej w nim biblioteki, zorganizownej przez Program Trzeci Polskiego Radia i Instytut Książki.

 

Jaka powinna być mała biblioteka?

Biblioteki

Jaka powinna być mała gminna biblioteka? To jasne, musi być funkcjonalna i estetyczna. Co to jednak oznacza w praktyce? Jak wyobrażamy sobie taką instytucję? Czy idealny budynek biblioteki powinien przypominać nowoczesną konstrukcję ze szkła i żelaza, czy raczej tradycyjnie projektowany obiekt?

 

Jaka powinna być mała biblioteka?

Biblioteki

Jaka powinna być mała gminna biblioteka? To jasne, musi być funkcjonalna i estetyczna. Co to jednak oznacza w praktyce? Jak wyobrażamy sobie taką instytucję? Czy idealny budynek biblioteki powinien przypominać nowoczesną konstrukcję ze szkła i żelaza, czy raczej tradycyjnie projektowany obiekt?  

 

Biblioteka+ w badaniach ankietowych

Biblioteki

Rok po ogłoszeniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” w ramach Programu Wieloletniego KULTURA+, Instytut Książki rozesłał ankietę, mającą na celu zbadanie wśród potencjalnych beneficjentów znajomości programu oraz zidentyfikowanie wyzwań, przed jakimi stoją gminne biblioteki publiczne starające się o środki w ramach tego programu.

 

Biblioteka bardziej mobilna

Biblioteki

Współczesne systemy informatyczne oferują coraz lepsze narzędzia czytelnikom. W ramach projektu MAK+ powstała aplikacja o nazwie „Czytelnik” umożliwiająca korzystanie z zasobów bibliotek poprzez urządzenia przenośne typu iPhone i iPad.

 

Przyjdź i zobacz jak działa czytelnia IBUK.PL w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Biblioteki

Nowohucka Biblioteka Publiczna - wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom społeczeństwa informacyjnego, planuje poszerzenie swojej oferty poprzez opłacenie dostępu do zasobów ibuka.pl., a następnie bezpłatne udostępnianie czytelnikom w formie elektronicznej. Oferta korzystania z zasobów ibuka.pl kierowana jest szczególnie do studentów, uczniów oraz osób dokształcających się. Ibuk.pl to pierwsza w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim....

 

Biblioteka - dobra inwestycja

Biblioteki

Przed kilkoma dniami, w Świdnicy zakończył się trzeci Ogólnopolski Kongres Regionów - coroczne spotkanie samorządowców, przedsiębiorców i polityków. Wzięli w nim udział prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starostowie, marszałkowie, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji państwowych. Tematem przewodnim tegorocznego Kongresu były inwestycje w kulturę przeprowadzane przez lokalne społeczności. Przy takiej tematyce w Świdnicy nie mogło zabraknąć informacji o programie...

 

Naukowcy przebadali Berlinkę. Odkryli bezcenne dzieła

Biblioteki

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zbadali prawie 500 bezcennych rękopisów z kolekcji Biblioteki Pruskiej, która znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.