RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Allegro i Empik podważają dane Biblioteki Narodowej dotyczące czytelnictwa

Księgarnie

Coś tu nie gra. Empik sprzedaje książki za prawie miliard złotych. Użytkownicy Allegro co minutę kupują 13 książek. Dlaczego zatem Biblioteka Narodowa twierdzi, że Polacy przestali czytać.

 

W sieci o książkach. Miejsce spotkań czytelników"

Wydarzenia

Wyniki badania, w którym udział wzięło blisko 24 tysiące internautów. Ważne wydarzenia w bibliotekach i księgarniach z okazji ŚDKiPA 2016.

 

100 polskich książek, które trzeba przeczytać

Wydarzenia

Już 23 kwietnia wszyscy miłośnicy literatury obchodzą Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji organizatorzy akcji CzytamPolskie.pl przygotowali zestawienie 100 polskich książek, które warto przeczytać.

 

Wyniki badań czytelnictwa w formie aplikacji

Biblioteka Narodowa stworzyła stronę internetową na której można sprawdzić, jak wygląda czytelnictwo w różnych grupach w zależności od miejsca zamieszkania, wieku czy wykształcenia.

 

Raport – czytelnictwo w social mediach

Raport stworzony przez Instytut Monitorowania Mediów ( IMM) dotyczący deklaracji czytelnictwa w social mediach. Facebook jako najaktywniejsze źródło publikacji    

 

Liverpool: miasto czytelników

Rynek zagraniczny

O tym, że opowiadanie historii ma ogromne znaczenie, przekonani są ludzie kultury oraz radni w Liverpoolu. Dlatego niedawno otworzyli The Storybarn – interaktywne centrum opowieści dla dzieci. Najmłodsi mogą w nim poznawać ciekawe historie, a nawet stać się ich częścią. Takie rozpoczęcie przygody ze światem wyobraźni może być najlepszą zachętą, by rozwinąć skrzydła własnej fantazji.

 

Przeczytała 360 książek w rok!

Biblioteki

Rekordowa czytelniczka została nagrodzona przez bibliotekę w Słupsku. Pani Jadwiga czytanie traktuje jako receptę na samotność.

 

Cała Polska Czyta Dzieciom - rozstrzygnięcie konkursu

Grudzień 2015. Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” podsumowuje tegoroczną edycję kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i nagradza najaktywniejszych Liderów i Koordynatorów akcji.

 

Kim jest polski czytelnik ebooków?

Wydarzenia

Typowy nabywca ebooka to młoda, aktywna zawodowo osoba, mieszkaniec dużego miasta województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego lub wielkopolskiego. Najczęściej po studiach, w wieku 25-44 lat, która średnio kupuje od 1 do 3 ebooków miesięcznie. Takie wnioski płyną z sondy zrealizowanej przez firmę Virtualo – dystrybutora książek elektronicznych.

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020

Wydarzenia

Zakup nowości do bibliotek, modernizacja lub budowa placówek bibliotecznych oraz wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – to główne założenia przyjętego przez rząd Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Celem przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej Programu jest podniesienie drastycznie niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce.

 

Jak i kogo leczyć z nieczytania, czyli czy da się wypromować czytelnictwo?

Zapraszamy na spotkanie we wtorek, 6 października w księgarni Tarabuk w Warszawie przy ul. Browarnej 6.

 

Darmowe czytanie w miastach. Ruszy projekt "Czytaj PL

Wydarzenia

W sześciu miastach Polski 1 października rozpocznie się promujący czytelnictwo projekt "Czytaj PL!". Każdy, kto pobierze na urządzenie mobilne specjalną, darmową aplikację będzie mógł bezpłatnie wypożyczyć jeden z dwunastu e-booków.

 

Rusza akcja #czytamwrocław

Profesjonalne zdjęcie wzbogacone krótkim opisem czytanej książki i wybranego do tego celu miejsca. Tak w dużym skrócie wygląda promująca czytelnictwo akcja „#czytamwroclaw”, która 8 września, w Międzynarodowy Dzień Walki z Analfabetyzmem, rusza we Wrocławiu. Z tej okazji każdy, kto we wtorek 8 września będzie czytał książkę w tramwaju lub autobusie, nie będzie musiał okazywać biletu do kontroli, za to otrzyma od kontrolera zakładkę do książki.

 

Mężczyźni częściej niż kobiety czytają więcej e-booków

To mężczyźni częściej wybierają e-booki. Panie natomiast chętniej sięgają po książki papierowe. E-czytelnicy wybierają kryminały. Polacy cenią również książki polskich autorów m.in Katarzyny Bondy czy Zygmunta Miłoszewskiego. Dużą popularnością cieszą się również kryminały skandynawskie.

 

Konkurs TRZY/MAM/KSIĄŻKI

Instytut Książki zaprasza na konferencję prasową poświęconą konkursowi TRZY/MAM/KSIĄŻKI, który dotyczy projektu czytelniczego „trójpaku” - zestawu książeczek, które rosnąć będą wraz z dzieckiem, od noworodka po przedszkolaka.

 

Wyprawki czytelnicze dla wrocławskich noworodków - rusza piąta edycja projektu!

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu mają przyjemność zaprosić na inaugurację kolejnej, piątej już edycji projektu „Na dobry początek”. Zapraszamy 23 czerwca o godzinie 10.30 do Filii nr 4 MBP we Wrocławiu przy ul. Wieczystej 105.

 

Tako rzecze Zimbardo

Wydarzenia

Psychologowie na ogół lubią mnożyć wątpliwości. Proste okazuje się złożone, a jasne kryje w sobie grudy ciemności. Czasem jednak jest inaczej i może na tym polega różnica pomiędzy psychologami. Głos Philipa Zimbardo płynący z wywiadu Martyny Harland, zamieszczonego w Gazecie Wyborczej 13-14.06. br. - wybitnego psychologa amerykańskiego z uwagi na wiek i autorytet brzmi niezwykle mocno. Przekaz jest prosty, a treść jasna. Ma wiele wspólnego z czytelnictwem. Ostrzega nas, uwaga ludzie - jesteśmy...

 

Dzięki eksiążce czytelnictwo nie zaginie

Wydarzenia

Katarzyna Bonda, jedna z najpopularniejszych polskich autorek młodego pokolenia, nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, przed premierą najnowszej książki "Okularnik", która wkrótce ukaże się przedpremierowo w formie e-booka, a następnie w wersji drukowanej - opowiada Virtualo jak postrzega e-booki i skąd czerpie inspiracje do pisania.

 

Nie tak źle z czytelnictwem!

Wydarzenia

76 % Polaków przyznaje się, że czyta co najmniej dwie książki w miesiącu. Aż 36% co najmniej cztery, a zaledwie 5 % nie przeczytało ani jednej książki w ciągu 30 dni poprzedzających badanie. To nie czytelniczy raj, a wyniki badań przeprowadzonych w trakcie 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (23-26 października 2014r.) i opublikowanych w kontekście Światowego Dnia Książki.

 

Nowe księgarnie w największych polskich miastach

Księgarnie

Minister kultury Małgorzata Omilanowska zaalarmowana przez środowiska księgarskie wydzieliła specjalną pulę pieniędzy z budżetu na wsparcie księgarni. Nowe placówki powstaną w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie, Wrocławiu i Warszawie. Chętni do otwarcia własnej księgarni mogą przez najbliższe trzy miesiące zgłaszać się do MKiDN.

 

Województwo podlaskie wspiera czytelnictwo w regionie

Wydarzenia

Dziewięć lokalnych samorządów podpisało we wtorek (10 marca) z samorządem województwa podlaskiego porozumienie dotyczące wspierania rozwoju czytelnictwa.

 

Sztalugi, ołówki i herbaty na służbie znanych pisarzy

Wydarzenia

Chociaż statystyki alarmują o tym, że bardzo spada poziom czytelnictwa w Polsce, wielu z nas nadal lubi sięgnąć po ulubioną książkę i popijając herbatę przyjemnie spędzić wieczór.

 

Polacy wciąż czytają mało książek, ale za to słuchają coraz więcej audiobooków. Audioteka bije rekordy słuchalności

Wydawnictwa

Polacy ciągle czytają za mało książek, ale za to słuchają coraz więcej audiobooków. Media komentują raport czytelnictwa za 2014 przygotowany przez Bibliotekę Narodową, zaś serwis Audioteka ujawnia wyniki minionego roku.

 

Polska – czytelnicze pustkowie

Wydarzenia

Dane o czytelnictwie są przerażające. Zaledwie 41 proc. Polaków przeczytało w ub.r. przynajmniej jedną książkę, informuje „Gazeta Wyborcza”.

 

Czytanie czyni nas szczęśliwszymi

Wydarzenia

Badania wyraźnie pokazują zależność między czytaniem książek a innymi aktywnościami życiowymi - mówi prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rozmowie z Xiegarnia.pl

 

Najważniejsze wydarzenia w czytelnictwie w 2014 według MKiDN

Wydarzenia

2014 był pierwszym rokiem realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.Obejmuje on najważniejsze z obszarów powiązanych z czytelnictwem i obecnością książki na rynku: promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenie księgarzy oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki. Istotnym elementem są działania zmieniające i wzmacniające rolę biblioteki jako podstawowej przestrzeni kontaktu z...

 

Jak czytamy? Badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych

Wydarzenia

Ponad połowa badanych deklaruje, że czytało książkę w ciągu ostatniego miesiąca a 42% z nich czytało książkę w ciągu ostatniego tygodnia. Spośród wszystkich poddanych badaniu Internautów 11% twierdzi, że w ogóle nie czyta książek; 10% badanych ostatni raz czytało książkę ponad rok temu.

 

Będzie kampania, która ma wykreować modę na czytanie książek

Wydarzenia

Agencja Mr. B Consulting wygrała przetarg na przygotowanie i przeprowadzenie kampanii promującej czytelnictwo książek. Trzymiesięczna ogólnopolska kampania ma być prowadzona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem działań skierowanych do osób w wieku 13-16 lat będzie zachęcanie do czytania książek i wykreowanie mody na czytelnictwo.

 

30-dniowe Wyzwanie Książkowe

Wydarzenia

Jeśli prowadzicie bloga o książkach, czytaniu albo lubicie dzielić się swoim życiem czytelniczym na portalach społecznościowych, to polecamy podjęcie wyzwania, w którym wyjdą na jaw Wasze książkowe upodobania i skłonności.

 

Polacy nie czytają, biblioteki upadają

Biblioteki

Rzeczpospolita opublikowała dane GUS-u dotyczące funkcjonowania bibliotek w 2013 roku. Książki wypożycza 100 tys. osób mniej niż w poprzednim roku.

 

Książka jest najlepszym kochankiem

Wydarzenia

Agata Passent, gospodyni programu „Xięgarnia”, a także kampanii „Zaczytane wakacje” udzieliła serwisowi fakt.pl wywiadu, w którym opowiada o swoich zwyczajach czytelniczych.

 

Czytelnictwo to luksus? Raport z badania etnograficznego projektu badawczego PIK

Internet

Przedstawiamy wyniki kolejnego modułu badawczego projektu "Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce". Badanie etnograficzne zrealizowane przez OPI PIB, pogłębiające wyniki badania ilościowego (raport CBOS), miało na celu:

 

1,49 mln zł na spotkania czytelnicze

Biblioteki

Instytut Książki rozdał fundusze na Dyskusyjne Kluby Książki. Pozytywnie rozpatrzono 18 wniosków z bibliotek w całej Polsce. Jak czytamy na stronie IK, żaden wniosek nie został odrzucony, nie było też aplikacji z błędami formalnymi. W sumie biblioteki otrzymają 1,49 mln zł.

 

Ile kosztuje pół kilo książki? Debata o wydawnictwach, księgarniach i książkach

Wydawnictwa

Kto książki wydaje? Kto je sprzedaje? A kto na tym zarabia? Już 12 maja, w poniedziałek o 19:00 kolejna debata z cyklu STUDIOTOK: Ile kosztuje pół kilo książki? Debata o wydawnictwach, księgarniach i książkach.

 

Mądra szkoła czyta dzieciom

Wydarzenia

Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom zaprasza do udziału w swojej kampanii "Mądra szkoła czyta dzieciom", która zachęca do głośnego czytania uczniom w czasie zajęć szkolnych.

 

Alarmujące dane o czytelnictwie Polaków. Minister: na książki wydajemy tyle, co na trzy piwa

Biblioteki

Badania przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska pokazują, że aż 61 proc. Polaków w 2012 roku nie miało kontaktu z żadną książką. 39 proc. ankietowanych jedynie raz zajrzało do książki, w tym także e-booka, albumu, poradnika, encyklopedii lub słownika.

 

Tydzień e-czytania

Wydarzenia

Od 3 do 9 marca na całym świecie obchodzony jest tydzień e-książki, którego celem jest promocja i popularyzacja e-czytania. Z tej okazji przez tydzień można zupełnie za darmo korzystać z ponad 8 tys. książek zgromadzonych w czytelni internetowej IBUK Libra.

 

Biblioteka "pożarta" przez mole książkowe

Wydarzenia

W Galerii Bronowice w Krakowie akcja bookcsrossingowa zakończyła się fiaskiem lub pełnym sukcesem - zależy jak na to spojrzeć. W krótkim czasie wszystkie książki ze stworzonej tam biblioteki.. zniknęły.

 

IPN wspiera biblioteki i czytelnictwo

Wydawnictwa

IPN wspiera biblioteki i czytelnictwo, właśnie zakończyła się kolejna edycja naszego projektu "Biblioteka na to czeka"

 

Grzegorz Gauden o czytelnictwie

Wydarzenia

W wywiadzie dla Xiegarni dyrektor Instytutu Książki opowiadał m.in o potrzebie czytania w społeczeństwie na przykładzie Szwecji jako drodze do rozwoju i wzbogacenia się Polaków.

 

Jak w Czechach reklamuje się czytelnictwo?

Rynek zagraniczny

"Przeczytaj, zanim zrobi to Hollywood" - głosi hasło reklamowe akcji Czeskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy prezentującej okładki książek w wersji.. mocno przetworzonej przez popkulturę.

 

Włochy: Ulgi podatkowe dla tych, którzy będą kupować książki

Rynek zagraniczny, Ustawa

Ulgi podatkowe dla tych, którzy będą kupować książki, zapowiedziało włoskie ministerstwo rozwoju gospodarczego. Wyjaśniono, że celem tego rozwiązania jest wsparcie czytelnictwa i przeżywających trudności księgarń, które nie należą do wielkich sieci sprzedaży.

 

Dyskusja o ustawie o książce w Dwójce

Prawo

Debata na temat regulacji na rynku książki trwa. – Ta ustawa zadecyduje o tym, czy będziemy nowoczesnym społeczeństwem czytelniczym – mówiła w Dwójce Małgorzata Staniewicz ze Stowarzyszenia "Zmowa". – Przepisy nie wychowają czytelników. Po tylu latach zaniedbań czeka nas długi program odbudowy czytelnictwa – odpowiadała Beata Stasińska z Wydawnictwa W.A.B.

 

10 Praw Czytelnika

Wydarzenia

Drogi Czytelniku, czas powiedzieć to głośno: masz prawo! I to nie tylko do tego, by czytać, na co tylko masz ochotę, ale przysługuje Ci także szereg innych udogodnień...

 

Kot zwiększa frekwencję w bibliotece!

Wydarzenia

Drodzy Bibliotekarze! Jeśli zastanawiacie się, jak w tych trudnych czasach przyciągnąć szeroką publiczność do bibliotek, to Rosjanie znaleźli rozwiązanie. Zatrudnili do tego celu wszechstronnie wykształconego i pojętnego kota, który rozwiązał problem.

 

Dyskusja w ramach Festiwalu Opowiadania: "Przestańmy już wspierać czytelnictwo"?

Wydarzenia

Na zapleczu księgarni hiszpańskiej "Elite" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania odbyła się dyskusja pod podobno prowokującym tytułem "Przestańmy już wspierać czytelnictwo".

 

E-czytelnik w wielkim mieście

Wydarzenia

Przyszłość książek to e-booki jak deklaruje ponad 52% ankietowanych mieszkańców stolicy. Firma Virtualo zapytała ponad pół tysiąca warszawiaków: czy czytają książki i e-booki, jaką literaturę najczęściej wybierają, gdzie i kiedy znajdują czas na lekturę.

 

Alarmujące dane o czytelnictwie Polaków. Minister: na książki wydajemy tyle, co na trzy piwa

Wydarzenia

- Dziś mamy reklamy proszków do prania, sieci komórkowych, różnych usług i przedmiotów, które pojawiają się na rynku, ale nie mamy de facto reklamy książki – mówił w TVN24 minister kultury Bogdan Zdrojewski odnosząc się do alarmujących danych z których wynika, że ponad 60 proc. Polaków w ciągu roku nie przeczytało ani jednej książki.

 

Kampania www/wstąp/wypożycz/wuluzuj

Biblioteki

www/wstąp/wypożycz/wyluzuj to zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczna we Wrocławiu kampania czytelnicza adresowana do młodzieży w wieku 13-19 lat. Kampania trwa przez cały 2013 rok.

 

Polacy będą czytać e-booki

Wydarzenia

Jak informuje portal Bankier.pl, szacuje się, że Polacy będą w przyszłości kupowali więcej e-booków niż książek tradycyjnych. Czytelnicy deklarują, że są w stanie zapłacić za książkę elektroniczną połowę ceny wersji papierowej.

 

Studnia

Wydarzenia

„Studnia. Można zmienić miasto, Ale nie można zmienić studni. Nie ubywa jej i nie przybywa. Oni przychodzą i odchodzą i czerpią ze studni. Jeżeli ktoś wody studziennej nieomal dosięga, Ale liny nie wystarcza Lub dzban się rozbija, przynosi to niepomyślny los.“ „I cing. Księga przemian“ Latawiec W-wa 1994  

 

Czy Polsce potrzebna jest ustawa o książce?

Ustawa

W roku 64 naszej ery, żydowski arcykapłan Jezus syn Gamaliela wydał edykt nakazujący, by wszyscy mężczyźni potrafili czytać Talmud. Wymógł ten został spełniony po około stu latach od jego wprowadzenia. Pierwsze próby wprowadzenia obowiązku szkolnego zawierają przepisy Księstw Weimarskiego (1619 r.), Gotajskiego (1642 r.) i Brandenburgii-Prus (1698 r.). W Ameryce w kolonii Massachusetts w 1647 roku wprowadzili go dominujący w niej purytanie. W 1683 wydano takie zarządzenie w Księstwie...

 

Czym żyją Francuzi: O dramatycznym załamaniu się czytelnictwa

Rynek zagraniczny

Gdyby jeszcze parę dni temu ktoś zapytał mnie, z czym kojarzę Barcelonę, odpowiedziałbym, że z drużyną piłkarską. Ponieważ spędziłem kilka dni w tym katalońskim mieście, dorzuciłbym urokliwą ulicę Las Ramblas, pomnik Giacoma Casanovy, pod którym zrobiłem sobie zdjęcie, i okazałe muzeum z dziełami Pabla Picassa.

 

Mrożąca krew w żyłach wiadomość dla skrytych książkożerców z Gdańska

Wydarzenia

Urzędnicy z Gdańska znaleźli sposób na "znikające" z tramwajów książki, które umieszczono w pojazdach komunikacji miejskiej w ramach akcji promującej czytelnictwo.

 

Bądź człowiekiem - wymień się książką

Wszystkich, którzy szukają inspirującej lektury na ostatni tydzień wakacji i będą w tym czasie w Krakowie, zapraszamy na dwie książkowe wymiany. Najpierw, w niedzielę 26 sierpnia do Pawilonu Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) - tam będzie miała miejsce akcja Drugie Życie Książki. Tydzień później, w sobotę 1 września do kawiarni Artefakt (ul. Dajwór 3) - tam w ramach festiwalu "Revsolution Dzieje się!" odbędzie się Książkobranie. A wszystko pod wspólnym hasłem: Bądź człowiekiem...

 

Tragiczny poziom czytelnictwa (polskich książek)

Wydarzenia

W Polsce jest najniższe czytelnictwo w Europie, a jednocześnie mamy największy wskaźnik tłumaczeń literatury - 80 proc.! - alarmuje b. prezes Polskiej Izby Książki i kobieta, która ma lekką obsesję na punkcie promowania polskich książek. - Nie są gorsze! A wyobraź sobie, że przeczytałam ostatnio komentarz pod recenzją: "pierwszy raz nie przeszkadzało mi, że imiona bohaterów są polskie" - opowiada.

 

Plenerowa biblioteka na Pergoli!

Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu i Hala Stulecia zapraszają na PERGOLĘ w podróż z Biblioteką Plenerową w niedzielne sierpniowe popołudnia. Podróżowanie jest rzeczą konieczną..., tak więc zapraszamy na spotkanie z książką do czytania i posłuchania.

 

Coraz lepsza sprzedaż książek na Allegro

Księgarnie

Okazuje się, że dane o słabnącym czytelnictwie w Polsce nie przekładają się na statystyki ze sprzedaży książek. Na Allegro w 2011 roku sprzedano prawie 5 mln egzemplarzy.

 

"Nie przeżyjesz za pieniądze z pisania"

Wydawnictwa

Podobno jesteśmy - obok Irlandii - jedną z dwóch potęg poetyckich na świecie. Tylko gdy zestawimy irlandzkich i polskich pisarzy, to okaże się, że my jesteśmy kaskaderami literatury! Zaledwie kilkunastu literatów w Polsce jest w stanie żyć z pisania. Inni muszą włożyć żebracze szaty...   [Dedykuję ten tekst Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Panu Bogdanowi Zdrojewskiemu]

 

Znikają najstarsze księgarnie z centrów dużych miast

Księgarnie

Ta wiadomość już tak nie elektryzuje jak przed kilkoma laty, kiedy to na Portalu Księgarskim roiło się od komentarzy. Teraz wieść o likwidacji najstarszej wrocławskiej księgarni naukowej im. Kopernika przechodzi bez echa.

 

Przyjdź i zobacz jak działa czytelnia IBUK.PL w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Biblioteki

Nowohucka Biblioteka Publiczna - wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom społeczeństwa informacyjnego, planuje poszerzenie swojej oferty poprzez opłacenie dostępu do zasobów ibuka.pl., a następnie bezpłatne udostępnianie czytelnikom w formie elektronicznej. Oferta korzystania z zasobów ibuka.pl kierowana jest szczególnie do studentów, uczniów oraz osób dokształcających się. Ibuk.pl to pierwsza w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim....

 

Przekonać przekonanych? Kampanie promujące czytelnictwo książek

Wydarzenia

Polskie kampanie promujące czytelnictwo adresowane są głównie do osób młodych.

 

XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Lublinie

Biblioteki

Prezentujemy program XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Lublinie.

 

E-czytelnictwo: kolejna odsłona

Biblioteki

W Nowohuckiej Bibliotece Publicznej w Krakowie poszerza się oferta dla użytkowników. Placówka zdecydowała się na nieodpłatne udostępnianie książek w wersji elektronicznej.

 

Strzały w bibliotece

Biblioteki

Marzyłeś kiedyś by na chwilę wcielić się w ulubioną postać filmową, literacką czy baśniową? Udało się to pracownikom Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu!  

 

Czytaj! Zobacz więcej!

"Czytaj! Zobacz więcej" to kampania społeczna z okazji Światowego Dnia Książki, której celem jest zmiana wizerunku książki i promocja czytelnictwa. Dziennikarze, pisarze i artyści w promocyjnym filmiku przekonują, że czytanie to przyjemny i wartościowy sposób spędzania wolnego czasu.

 

Wymiana - remedium na rosnące ceny książek

Wydarzenia

Na początku kwietnia bieżącego roku polskie media podały do wiadomości, że sprzedaż książek drastycznie spada. Jednakże małe obroty księgarń, wcale nie muszą oznaczać niskiego poziomu czytelnictwa, gdyż Polacy coraz częściej wymieniają się używanymi książkami w internecie. Z obserwacji przedstawicieli portalu Finta.pl, platformy pośredniczącej w wymianie przedmiotów wynika, że największą popularnością cieszy się właśnie kategoria „książki”.

 

Na książkę i kawkę

Księgarnie

Między regałami stoliki, w powietrzu zapach kawy, ściany przypominają galerię. Bo żeby wygrać z czytelniczym kryzysem, księgarnia musi przyciągać czymś więcej niż tylko książkami

 

Bezkartek.pl na Światowy Dzień Książki

Księgarnie

Promujemy e-czytelnictwo z okazji Światowego Dnia Książki! Polub, udostępnij i wygraj e-book pt. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet".

 

Czytanie w więzieniach z Fundacją ABCXXI

Biblioteki

Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom wraz z Centralnym Zarządem Służby Więziennej prowadzi obecnie ogólnopolski projekt, którego jednym z elementów jest zainicjowanie w salach widzeń w więzieniach głośnego czytania dzieciom przez ich osadzonych w więzieniach rodziców oraz wspierających ich w tym wolontariuszy.

 

"5 minut dla książki" już w pięciu miastach!

Wydarzenia

22 kwietnia o godzinie 17:00 w wielu miastach Polski odbędzie się wielkie czytanie pod chmurką. Miłośnicy literatury zbiorą się wówczas, by zachęcić przechodniów do sięgnięcia po książkę oraz by przypomnieć o tym, że 23 kwietnia przypada właśnie Światowy Dzień Książki. Swój udział potwierdziło już pięć miast, ale organizatorzy zapewniają, że na tym nie poprzestaną. I zapraszają wszystkich chętnych z małych i wielkich miejscowości do współorganizowania akcji „5 minut dla książki. Czytamy pod...

 

Czy wolimy książkę czy e-book?

Wydarzenia

Znajomy utyskuje, że jego regał w mieszkaniu nie mieści już książek, że przerzuci się na e-booki. Ucieszyłem się, bo chociaż jako jeden spośród miliona, weźmie do ręki książkę i nie będzie pomiatał literaturą. Jednak - jak twierdzi, lektura sprawia mu większą frajdę, jeśli ją poprzedza wizytą w księgarni. Jego zdaniem internet zabija tradycyjne formy literatury. Ile w tym racji?

 

5 minut dla książki – strzał w dziesiątkę!

To już pewne. Druga edycja akcji „5 minut dla książki”, organizowana pod hasłem „Czytamy pod chmurką” odbędzie się co najmniej w dziesięciu miastach.

 

Go Away, I’m reading! Zamanifestuj swoje czytelnictwo!

Czy­tel­nic­two spada, czy­ta­nie to moda, czy­ta­nie jest modne, czy­ta­nie jest sexy, nikt nie czyta, nikt nie kupuje, wszy­scy lan­sują sie książką.. tak to wła­śnie u nas wygląda. Z jed­nej strony spa­dają sta­ty­styki, z dru­giej roz­wija się moda na czy­ta­nie. Dziś chcę wam poka­zać nie­zły pomysł na to jak może­cie zama­ni­fe­sto­wać swoje czy­tel­ni­cze pre­fe­ren­cje: “Go Away, I’m Reading”… czyli po naszemu “Idź precz, gdyż...

 

Mój przyjaciel książka

Wydarzenia

Stare chińskie przysłowie mówi ponoć tak – kiedy przeczytasz nową książkę to tak, jakbyś znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytasz książkę, którą już kiedyś czytałeś to tak, jakbyś się ze starym przyjacielem spotkał ponownie po latach. Słowa piękne i bardzo prawdziwe, ale czy jednak na pewno dotyczą nas wszystkich? Tradycja czytania w polskim narodzie zanika coraz bardziej, a ludzi, którzy w przeciągu kilku lat nie przeczytali nawet pół strony żadnej książki z roku na rok przybywa. Innymi...

 

E-book: ile to kosztuje i dlaczego tak drogo

Wydawnictwa

"Książka, której nie wolno przeoczyć" - zachwala wydawnictwo W.A.B. i nęci kobietą z gołym biustem na okładce. To "Rozwiązła" - debiut Jarosława Kamińskiego. Cena w Empiku: 49,9 zł. Drogo? To sprawdźmy cenę w internetowym sklepie - 45,49 zł. Lepiej, ale szukajmy dalej. Może e-book? I tu zaskoczenie: 49,9 zł!

 

Udane "Drugie życie książki"

Biblioteki

Blisko pół tysiąca książek zmieniło właściciela podczas niedzielnej akcji "Drugie życie książki" w Krakowie. Ponad sto kolejnych trafi do bibliotek - poinformowała PAP Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego.  

 

Pisarze i pisarki wreszcie na wolności!

"Wolni pisarze. Wolne pisarki" to akcja społeczna popularyzująca wiedzę o dostępności literatury w domenie publicznej. Organizatorem akcji jest Fundacja Liternet.

 

Moda na e-mole książkowe

Internet

Internet zazwyczaj określany jest jako jeden z największych wrogów książek. Obecnie dużo więcej wolnego czasu spędza się na przeglądaniu stron w sieci niż czytaniu powieści czy wierszy. Okazuje się jednak, że media te nie muszą wcale ze sobą rywalizować. Potwierdzają to rekordowe wyniki sklepów internetowych sprzedających książki elektroniczne.

 

Drugie życie książki

Wszystkich, którzy chcą przewietrzyć swoją biblioteczkę zapraszamy w niedzielę, 26 lutego na wielką literacką akcję. Przyjdź do krakowskiego Pawilonu Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), przynieś książki, które chcesz przekazać w dobre ręce, poznaj nowych ludzi i podyskutuj o literaturze. Początek o godz. 15.00. W akcji może wziąć udział każdy. Wystarczy przynieść ze sobą przynajmniej jedną książkę na wymianę. Ważne: książki muszą być w dobrym stanie i nie powinny być literaturą...

 

Pomysł na noworoczne postanowienia - 52 ksiażki

52 książki to inicjatywa czytelnicza. W założeniach – bardzo prosta. Zachęcamy do przeczytania 52 książek w ciągu jednego roku. Szybki rachunek sugeruje, że należy przeczytać jedną książkę tygodniowo. To jak – dasz radę? Czytaj, zacznij już dzisiaj! A jeśli nadal masz wątpliwości, przejrzyj odpowiedzi na kilka poniższych pytań.

 

Tablety a odrodzenie czytania

Jak wszyscy wiemy z czytaniem książek w naszym pięknym kraju nie jest dobrze. W zasadzie z czytaniem czegokolwiek, poza reklamami, którymi oklejone są pojazdy komunikacji miejskiej, nie jest dobrze. Statystyczny Polak czyta jakieś ćwierć książki i pół czasopisma rocznie, co na pewno nie jest powodem do dumy. Czytanie, rozumiane jako hobby, zdaje się od dłuższego czasu przegrywać z atakującymi nas zewsząd obrazem 3D i dźwiękiem dolby surround…

 

5 minut dla książki

  W najbliższą środę, 7 grudnia, odbędzie się największy czytelniczy flash mob w kraju! Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników książki – z Warszawy i z całej Polski – do głośnego czytania pod choinką na Placu Zamkowym. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zamanifestować swą miłość do książki oraz zachęcić przechodniów do tego, by najbliższe Święta Bożego Narodzenia spędzili właśnie z książką.  

 

Polacy nie czytają

Wydarzenia

Nasze kilkuletnie pociechy to jutrzejsi konsumenci kultury. Od tego jak ich wychowamy i jakie wzorce im wpoimy zależeć będzie, czy w przyszłości sięgną po książkę na półce (ewentualnie ściągną ją na swój tablet) czy usiądą z pilotem przed telewizorem lub z konsolą gier video

 

MPK - Miejskie Podróże Książkowe

Fundacja Bookarest oraz portal lubimyczytać.pl zapraszają do udziału w akcji "MPK=Miejskie Podróże Książkowe". To kampania społeczna, mająca na celu promocję czytelnictwa w poznańskich tramwajach i autobusach, opierająca się na założeniu pożytecznego wykorzystywania czasu.

 

Czytaniu powiedz "TAK"

Kilkaset osób wspierających akcję w parę godzin, spontanicznie wywieszane plakaty w szkołach, bibliotekach i księgarniach w całej Polsce, poparcie ze strony ludzi pióra. Grupa miłośników książki, blogerów, redaktorów serwisów internetowych w ramach inicjatywy “Czytam, bo lubię to” organizuje kolejną akcję promocji czytelnictwa. To przedsięwzięcie “Popieram czytanie” - nowa inicjatywa mająca na celu ratowanie stale spadającego poziomu czytelnictwa w Polsce i próba zaangażowania polityków w...

 

Czy stać nas na czytanie książek?

Wydarzenia

Według statystyk Polacy nie są wielbicielami książek. GUS w maju opublikował dane, z których wynika, że 44 procent z nas nie czyta w ogóle. Co w takim razie zniechęca nas do czytania? Brak chęci, czasu czy może zwyczajnie ceny książek?

 

Jak czyta Europa. Wielka Brytania - zjednoczone królestwo książek

Rynek zagraniczny

Milion książek zostało rozdanych tego roku podczas "Nocy Książek", która promowała czytelnictwo. Niestety nie u nas, ale w Wielkiej Brytanii.    

 

Czytanie w trawie

W wakacje Centralny Basen Artystyczny, wraz z nowopowstającą Interdyscyplinarną Fundacją Artystyczną Kombinat Twórczy i firmą Bibliocreatio postanowili otworzyć się na najmłodszych. Imprezy dla dzieci pod nazwą „Czytanie w trawie” to interaktywne spotkanie z książką na świeżym powietrzu.  

 

Pierwsze podsumowanie akcji promującej czytelnictwo. Premiera drugiej części serii Jutro

Wydarzenia

W akcji wydawnictwa ZNAK, promującej czytelnictwo wśród młodzieży wzięło udział ponad 6000 szkół. Bezpłatne książki i materiały dydaktyczne trafiły do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

 

Amazon: na Florydzie czytają najwięcej

Rynek zagraniczny

Amazon udostępnił dane dotyczące amerykańskich miast, których mieszkańcy czytają najwięcej.

 

Imprezy w MBP

Biblioteki

Kwiecień, maj i czerwiec to miesiące bardzo szczególne dla pracy bibliotek, kiedy wszelkimi sposobami promowane jest czytelnictwo. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Tydzień Bibliotek, Tydzień Czytania Dzieciom czy zbliżająca się społeczna akcja ogólnopolska „Cała Polska Czyta Dzieciom” promowana przez Fundację ABCXXI, to wydarzenia z powodu których, Miejska Biblioteka Publiczna organizuje ciekawe spotkania dla swoich czytelników.

 

Akcja społeczna „Dzielę się książkami”

Wydarzenia

O tym, że warto czytać dzieciom i z dziećmi, że kontakt z książką wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny i społeczny, uwrażliwia na kulturę i sztukę, wiemy już chyba wszyscy. Oferta wydawnicza jest bardzo szeroka i na pewno może zaspokoić wszelkie potrzeby, pod warunkiem jednak, że w jakiś sposób dotrze do odbiorcy, czyli małego czytelnika.

 

Czytamy gdzie indziej w sobotę 16/4 na Ochocie

W sobotę, 16 kwietnia, odbędzie się zainicjowana przez EUNIC Cluster Warszawa i zorganizowana we współpracy z Teatrem Ochoty oraz wieloma wydawnictwami, całodniowa akcja literacko-teatralna dla dzieci i dorosłych pod hasłem "Czytamy gdzie indziej!".

 

Co czytają polscy politycy?

Czy to prawda, że Donald Tusk uwielbia krwawe kryminały i historie o okrutnych tyranach? Który z ministrów nazywany jest przez swoich pracowników „papierojadem”, a którego żona namówiła do lektury Zmierzchu? Kiedy Marek Migalski postanowił zostać rewolucjonistą? Dlaczego była spikerka Radia Maryja czyta "biblię" współczesnych lewaków? Co czyta Bronisław Komorowski, Joachim Brudziński i Joanna Senyszyn? Jacy są ulubieni autorzy Jerzego Buzka, Włodzimierza Cimoszewicza i Czesława...

 

Spotkanie Republiki Książki w Pałacu Prezydenckim

Na zaproszenie Pana Marcina Wieczorka specjalisty w Departamencie Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w minioną środę (30 marca 2011r) w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie w ramach Republiki Książki dotyczące dalszych działań na rzecz rozwoju książki i czytelnictwa.

 

Nowy numer "Niezależnego Magazynu Bukinistycznego „Archipelag”

Wydarzenia

Z przyjemnością informujemy, że 4 kwietnia 2011 ukazał się czwarty numer niezależnego pisma „Archipelag” poświęconego książkom i tematom szeroko powiązanym z czytelnictwem. „Archipelag” jest magazynem internetowym, który można za darmo pobrać z oficjalnej strony: www.archipelag-magazyn.pl

 

"Książka i czytelnictwo w Polsce na początku nowej dekady" - IX Konwersatorium „Biblioteki w systemie edukacji i kultury” -

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Uczestnicy konwersatorium „Biblioteki w systemie oświaty i kultury", uprzejmie informują, że IX konwersatorium na temat: „Książka i czytelnictwo w Polsce na początku nowej dekady" odbędzie się 28 kwietnia 2011 r. w Bibliotece Narodowej.

 

Dzieci nauczą dorosłych czytać?

Polacy nie czytają książek - wynika z badań, o których pisaliśmy w "Metrze". Mimo ich fatalnych wyników, minister kultury Bogdan Zdrojewski nie planuje jednak wielkiej czytelniczej kampanii.

 

W pustyni i w puszczy pogrzebało polskie czytelnictwo!

Media wytykają nas palcami w analizach statystyk czytelnictwa tak, jakby to była nasza wina. Przecież każdy chętnie by dobrą książkę przeczytał, ale przez nabytą w podstawówce książkofobię boimy się nawet dotknąć jej oprawy.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.