RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Kompleksowa infrastruktura digitalizacji dóbr kultury – publiczna prezentacja założeń projektu w ramach POPC 2.3.2

Biblioteki

22 stycznia o godzinie 12:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, przy ul. Dobrej 56/66, sala 256, odbędzie się publiczna prezentacja założeń projektu dotyczącego wytworzenia kompleksowej infrastruktury digitalizacji dóbr kultury.

 

Jubileusz milionowego skanu wykonanego w Społecznej Pracowni Digitalizacji Biblioteki Śląskiej

Biblioteki

W budynku Biblioteki Śląskiej przy ul. Ligonia 26 października 2015 roku odbyło się spotkanie wolontariuszy, pracowników i dyrekcji z okazji wykonania milionowego skanu w Społecznej Pracowni Digitalizacji Biblioteki Śląskiej. W uroczystości wzięli także udział byli wolontariusze SPD. Nie zabrakło wspaniałego tortu, podsumowań i dyskusji na temat przyszłości Pracowni.

 

Digitalizacja - moda czy konieczność?

Prawo

W czasach cyfrowych i możliwości digitalizacji, łatwo przeoczyć różnicę między poddaniem się modzie a archiwizowaniem w celu ochrony dóbr kultury - z pola widzenia może umknąć sedno sprawy - zabezpieczanie i ratowanie zbiorów audiowizualnych, przede wszystkim tych najstarszych.

 

Lublin inwestuje w digitalizację zbiorów bibliotecznych

Biblioteki

Spółka Comarch dostarczy gminie Lublin sprzęt i oprogramowanie do digitalizacji za prawie ponad 1,6 mln zł brutto.

 

Zbiórka na uwolnienie poezji Baczyńskiego

Wydarzenia

Do 25 stycznia Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi zbiórkę na uwolnienie poezji Kamila Krzysztofa Baczyńskiego – poety i rysownika okresu II wojny światowej, jednego z przedstawicieli pokolenia Kolumbów.

 

Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu digitalizuje unikatowe zbiory

Biblioteki

Biblioteka Uniwersytecka digitalizuje i archiwizuje rękopisy średniowieczne i unikatowe starodruki znajdujące się w jej zbiorach. Placówka przy realizacji projektu finansowanego ze środków unijnych korzysta z rozwiązań informatycznych opracowanych przez IBM.

 

Zmiany w Programie Kultura+

Wydarzenia

Na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rada Ministrów zdecydowała o przesunięciu planowanych wydatków pomiędzy latami 2012–2014–2015. Oznacza to, że łączne nakłady na program wyniosą 369 761 000 zł, w tym 270 000 zł z budżetu państwa oraz 78 511 000 zł z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

 

Rozdzielona kasa na cyfrowe projekty kulturalne

Wydarzenia

40 projektów związanych z digitalizacją, wybranych w drugim naborze do Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę ponad 18 mln zł. Listę pozytywnie rozpatrzonych wniosków zaakceptował minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

Tysiące cyfrowych reprodukcji dzieł sztuki - do oglądania w internecie

Wydarzenia

Wiele polskich muzeów digitalizuje swoje zbiory, a następnie udostępnia je w internecie. Dzięki temu miłośnicy sztuki mogą wirtualnie zwiedzać wystawy, oglądać obiekty w postaci ich cyfrowych kopii, mają też szybki i prosty dostęp do informacji na temat dóbr kultury.

 

Kanon Literacki już w Internecie

Internet

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba książek, które można przeczytać bezpłatnie w internecie. Największa polska biblioteka internetowa Polona liczy 40 tys. książek i jeszcze w tym roku zyska ulepszone oprogramowanie - zapowiada dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

Już ponad milion obiektów cyfrowych z Polski w Europeanie

Internet

Już ponad milion obiektów cyfrowych - m.in. zdigitalizowanych książek, nagrań czy obiektów muzealnych - udostępniły polskie instytucje Europeanie - portalowi, który gromadzi dane o zcyfryzowanym dziedzictwie kulturowym europejskich instytucji. Poinformowało o tym na swojej stronie Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).

 

Polskie biblioteki cyfrowe i wybrane projekty digitalizacji

Biblioteki

Publikujemy wykaz polskich bibliotek cyfrowych i projektów digitalizacji zbiorów:

 

Setki tytułów, miliony stron. Historia prasy w British Library

Rynek zagraniczny

Cztery miliony stron gazet z XVIII i XIX wieku udostępniła w wersji online British Library na swoich stronach internetowej.

 

Ciemne strony digitalizacji: Doing Media History in 2050

Wydawnictwa

Szukając materiałów na temat społecznych aspektów masowej digitalizacji współpracownik Isbnika Marcin Wilkowski trafił na szkic artykułu dr Gabriele Balbi "Doing Media History in 2050" [http://web.mit.edu/commforum/ mit6/papers/Balbi.pdf].

 
 

Digitalizacja jako działanie społeczne

Działania digitalizacyjne wykroczyły poza ramy instytucji – cyfryzacją treści może się obecnie zająć każdy. Wystarczy nawet podręczny sprzęt, żeby rozpocząć przygodę z transponowaniem zawartości fizycznych nośników lub materiałów przekazywanych przez osoby pamiętające określone wydarzenia na formę cyfrową.   Digitalizacja stała się działaniem społecznym. Umożliwia grupom ludzi odzyskiwanie i ponowne uaktywnianie przeszłości. Promuje mikrohistorie, pozwalając na pełniejsze poznanie tego,...

 

Google digitalizuje starożytne manuskrypty

Rynek zagraniczny

Zwoje znad Morza Martwego dostępne będą w wersji cyfrowej na nowej, interaktywnej stronie internetowej stworzonej przez Muzeum Izraela i Google.

 

Ponad 700 tys. publikacji w polskich cyfrowych bibliotekach

Biblioteki

Ponad 700 tys. publikacji udostępniają już internetowe biblioteki zarejestrowane w Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC) - instytucji gromadzącej informacje o polskich elektronicznych repozytoriach. Do FBC należy na razie ponad 80 polskich cyfrowych bibliotek.

 

Ogólnopolska Konferencja: Ochrona narodowego zbioru bibliotecznego: Digitalizacja i co dalej?

Biblioteki

Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zapraszają na IV Ogólnopolską konferencję naukową „Ochrona Narodowego Zasobu Bibliotecznego: Digitalizacja… i co dalej?” która odbędzie się 27 września 2011 roku o godz. 10 00 w siedzibie Biblioteki.

 

Nowość w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej

Biblioteki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zajęła pierwsze miejsce wśród instytucji zabiegających o środki na digitalizację zbiorów w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+.

 

Dyrektywa dotycząca dzieł osieroconych

Prawo

Komisja Europejska przyjęła propozycję ustawy dotyczącej dzieł osieroconych i ustanowienia wspólnych zasad ich wykorzystania w celach digitalizacji i udostępniania w Internecie

 

Digitalizacja i udostępnienie zbiorów online szansą na „nowy renesans”

Internet

Europa ma szansę na „nowy renesans" dzięki digitalizacji i upublicznieniu dóbr kultury w Internecie - tak określili wieloletnią perspektywę autorzy raportu o digitalizacji europejskiego dziedzictwa kulturowego, który otrzymała w poniedziałek 10 stycznia Komisja Europejska.

 

Tomasz Kalota o projekcie Digitalizacja.pl

Biblioteki

Niedawno media poinformowały o przekroczeniu progu 500 tys. zdigitalizowanych publikacji dostępnych w Federacji Bibliotek Cyfrowych.

 

Naukowcy: Cyfrowe książki to "kulturowy genom"

Zdigitalizowane miliony książek są tym dla nauk humanistycznych, czym badania genomu dla biologii i medycyny - piszą naukowcy w najnowszym "Science".

 

Przyszłość książki: nowe technologie wkraczają do Polski

Rynek zagraniczny

Jeszcze parę dni temu pisaliśmy o tym, że po desancie e-booków, a właściwie e-czytników, czeka nas prawdziwa rewolucja - książki w trójwymiarze - a na horyzoncie pojawiają się już dużo bardziej innowacyjne i rewolucyjne technologie, przy których książki 3D to po prostu, nie ma się co oszukiwać, pryszcz.

 

Zbiory biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego w portalu Europeana

Biblioteki

Zasoby polskich bibliotek cyfrowych można oglądać w portalu Europeana.eu - poinformowała Małgorzata Porada-Labuda z Uniwersytetu Wrocławskiego. Europeana oferuje internautom już ponad 4,5 mln cyfrowych wersji publikacji z zasobów różnych instytucji wszystkich krajów UE.

 

Google przegrał w sądzie z wydawcami

Prawo

Sąd w Paryżu orzekł w piątek, że amerykańska firma internetowa Google Inc., realizująca wielki projekt digitalizacji książek, łamie prawo francuskie. Google został skazany na 10 tys. euro grzywny dziennie do czasu usunięcia fragmentów zeskanowanych francuskich książek ze swej publicznie dostępnej bazy danych.

 

Pamięć zawłaszczona - digitalizacja

Prawo

Ministerstwo Kultury zapowiada nowy podatek. Przeznaczony na digitalizację, czyli – mówiąc po polsku – przekształcenie dzieł utrwalonych na papierze tak, by mogły być wprowadzane do komputera i dostępne w Internecie.

 

5 mln odsłon strony cyfrowej Biblioteki Narodowej „Polona”

Internet

Witryna "Polona" jest częścią programu digitalizacji dóbr kultury. – Proces przebiega efektywnie, ale chcemy go przyspieszyć. W roku 2010 środki na cyfryzację wzrosną dwukrotnie, do 100 mln zł – zapowiedział minister Bogdan Zdrojewski na konferencji prasowej.

 

Digitalizacja dóbr kultury - konferencja prasowa Dyrektora BN i Ministra KiDN

Wydarzenia

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteka Narodowa serdecznie zapraszają na konferencję prasową, podczas której minister Bogdan Zdrojewski przedstawi główne założenia Programu digitalizacji dóbr kultury oraz gromadzenia, przechowywania i udostępniania obiektów cyfrowych w Polsce 2009-2020. Konferencja odbędzie się w czwartek 29 października 2009 o godz. 12.00 w Sali Kariatyd Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5).

 

Google się nie damy

Internet

Wczoraj o północy minął termin ultimatum, jakie Google postawił wydawcom książek z całego świata. - Jeśli nie zgłosicie sprzeciwu, zeskanujemy wasze książki i wrzucimy do internetowej biblioteki.  

 

Ugoda powinna dotyczyć książek wydanych w USA

Prawo

Firma Google w ramach projektu Google Book Search skanowała i digitalizowała europejskie książki bez zezwolenia posiadaczy praw autorskich w Europie.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.