RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Regały z kulturą

Wydarzenia

W kilkunastu krakowskich szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej stanęły nowiutkie regały uginające się od nowości wydawniczych sześciu krakowskich oficyn. To akcja „Regał z kulturą″, realizowana w ramach cyklu Drugie Życie Książki przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Powstanie platforma książek dla osób niewidomych

Internet

Niewidomi z własną platformą książek. IBUK Libra Light już za 7 miesięcy!

 

Stanowisko Instytutu Biznesu w sprawie podręczników szkolnych

W związku z ostatnimi wypowiedziami Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej na temat planowanych zmian w dostępie do podręczników szkolnych, Instytut Biznesu przygotował stanowisko w tej sprawie.

 

Bonda, King, Murakami i Miłoszewski w zasięgu ręki!

Biblioteki

Przypominamy, iż od 14 stycznia czytelnicy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej uzyskają dostęp do wielu nowości i bestsellerów, ale i starszych tytułów - z beletrystyki, literatury faktu i innych popularnych kategorii.

 

„Solidarność" udostępni zbiór wydawnictw z czasów PRL

Wydarzenia

„Solidarność" udostępni czytelnikom i badaczom swój bogaty zbiór wydawnictw drugoobiegowych z ostatnich kilkunastu lat istnienia PRL.

 

NIK sprawdził dostępność podręczników szkolnych

Wydarzenia

Program bezpłatnego podręcznika wyrównuje dostępność podręczników wśród uczniów i odciąża budżety rodziców – uważa NIK.

 

Uczestnictwo Polaków w kulturze

Wydarzenia

Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy.

 

Narodowe Centrum Kultury uruchomiło portal kulturadostepna.pl

Internet

"Złap kulturę w dobrej cenie" - to jedno z haseł promujących uruchomiony w środę przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) portal kulturadostepna.pl, na którym Polacy znaleźć mogą informacje o wydarzeniach kulturalnych organizowanych blisko miejsc ich zamieszkania.    

 

Minister ogłosiła program dotacyjny „Kultura Dostępna”

Wydarzenia

Wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. To główny cel ogłoszonego przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską programu dotacyjnego „Kultura Dostępna”. Jego budżet wynosi 5 mln zł. Wnioski będzie można składać od 30 kwietnia br.

 

Muzea, archiwa i biblioteki zaczną zarabiać

Biblioteki

Nowe przepisy o ponownym wykorzystaniu danych publicznych (re-use) nie tylko otworzą dla biznesu i obywateli ogromne zasoby instytucji kultury, ale pozwolą też zarobić muzeom, archiwom i bibliotekom - mówi PAP dyr. Maciej Groń z resortu administracji i cyfryzacji.

 

„Muzea Narodowe za złotówkę” elementem programu Kultura Dostępna

Wydarzenia

Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kielce, Poznań - to miasta, w których uczniowie i studenci do 26. roku życia mogą zwiedzać muzea narodowe za złotówkę. Do rozpoczynającego się 1 lutego br. programu przyłączyły się też inne instytucje. Ich oferta stanowi element realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu Kultura Dostępna.

 

11 milionów książek pod jednym adresem

Internet

Przeszukiwanie zbiorów ponad 1600 polskich bibliotek w kraju i za granicą, sprawdzenie dostępności poszukiwanej książki, a następnie jej rezerwacja i wypożyczenie - takie możliwości daje nasz nowy serwis Szukamksiążki.pl, który powstał we współpracy z Lubimyczytac.pl.

 

NIK sprawdza podręczniki

Wydarzenia

Rusza kontrola dotycząca dostępności podręczników szkolnych. Kontrolerzy podkreślają, że reforma oświaty z 1999 roku była niejako przyzwoleniem na olbrzymią konkurencja na rynku, która z kolei może być przyczyną zjawisk korupcjogennych.

 

Kolejna książka w internetowym klubie miłośników dobrej książki - serwisie przeczytam.pl

Wydawnictwa

Tym razem wydawnictwo Zwierciadło udostępniło czytelnikom pięć z dwudziestu czterech reportaży Izy Michalewicz. Wszystkie pochodzą z książki „Życie to za mało.

 

PIK przeciwko otwartemu dostępowi do treści naukowych

Internet

12 września PIK przesłał do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego swoje stanowisko względem przygotowanego przez ministerstwo Planu wdrożenia otwartego dostępu do treści naukowych w Polsce.

 

Trzaskowski: zasoby bibliotek i muzeów będzie można kopiować z poszanowaniem praw

Prawo

Dążymy do tego by jak najwięcej treści w internecie, zwłaszcza o charakterze naukowym i edukacyjnym było dostępnych w Internecie do swobodnego wykorzystywania. Potrzebny jest jednak kompromis między zwolennikami wolności w internecie a obrońcami praw autorskich - mówi w rozmowie z wnp.pl minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

 

Podręczniki powinny być na str. MEN za darmo

Wydarzenia

Solidarna Polska postuluje, by Ministerstwo Edukacji Narodowej zakupiło podręczniki szkolne z prawami autorskimi i umieściło je na swych stronach. Ludzi nie stać na zakup podręczników, każdy powinien mieć możliwość ściągnięcia ich ze strony MEN - przekonuje SP.

 

Koniec taniego internetu w Polsce. Wysokie ceny mogą ograniczyć dostęp do internetu

Internet

Według raportu opublikowanego przez Komisję Europejską, ceny dostępu do sieci są u nas jednymi z najwyższych w UE. Duzi dostawcy oferują coraz szybsze, ale i droższe łącza. To sprawia, że spada popyt na ich usługi, zyskać natomiast mogą mali dostawcy, którzy oferują tańszy, chociaż zwykle wolniejszy internet.

 

Od dzisiaj za treści w sieci trzeba płacić. Jakie ceny?

Internet

Koniec bezpłatnych treści w sieci! Zakończył się darmowy okres korzystania z systemu płatności Piano Media. Od poniedziałku - 3 września 2012 roku - za dostęp do treści kilkudziesięciu serwisów internauci muszą płacić. Jakie ceny?

 

Płatne treści w internecie dostępne w ramach wspólnego abonamentu

Internet

Siedmiu polskich wydawców zdecydowało się na wprowadzenie płatności za niektóre treści publikowane w internecie. Z pomocą firmy Piano Media zaoferują wspólny abonament, który da użytkownikom dostęp do płatnych treści wszystkich zaangażowanych w projekt.

 

Ameryka w kieleckiej bibliotece

Biblioteki

Elektroniczny dostęp do 20 tys. amerykańskich książek, encyklopedii, ponad tysiąca filmów dokumentalnych i milionów artykułów zyskali mieszkańcy Kielc dzięki programowi „Ameryka w twojej bibliotece”.

 

Więcej darmowego Internetu we Wrocławiu

Internet

Aktualnie we Wrocławiu z miejskiego Internetu można korzystać w 50 punktach. Władze miasta zapowiadają, że niebawem dostęp do sieci znacząco się rozszerzy. O jakie lokalizacje?

 

Prawie 6 mld ludzi żyje bez dostępu do wolnych mediów

Rynek zagraniczny

Tylko 14 proc. ziemskiej populacji cieszy się wolnymi mediami, a pozostała jej część dostęp do rzetelelnej informacji ma ograniczony lub nie ma go wcale - wynika z corocznego raportu organizacji Freedom House na temat wolności prasy.

 

Sejm źle skończył kneblując wolność słowa

Prawo

Na swoim ostatnim posiedzeniu, wbrew opinii komisji sejmowej i pod partyjną dyscypliną, Sejm przyjął senacką poprawkę do ustawy o dostępie do informacji publicznej, która w praktyce ogranicza możliwość społecznej kontroli władzy na każdym szczeblu.

 

W Senacie przyjęta została poprawka ograniczająca dostęp do informacji publicznej. Portal Niezależna.pl i „Gazeta Polska” kilka tygodni temu alarmowały, że wprowadzając punkt 5a do ustawy Platforma Obywatelska uniemożliwi społeczną kontrolę

Prawo

W Senacie przyjęta została poprawka ograniczająca dostęp do informacji publicznej. Portal Niezależna.pl i „Gazeta Polska” kilka tygodni temu alarmowały, że wprowadzając punkt 5a do ustawy Platforma Obywatelska uniemożliwi społeczną kontrolę działań władzy. Zapis więc nieco przeredagowano, ale zagrożenie jest identyczne.

 

Dyrektywa dotycząca dzieł osieroconych

Prawo

Komisja Europejska przyjęła propozycję ustawy dotyczącej dzieł osieroconych i ustanowienia wspólnych zasad ich wykorzystania w celach digitalizacji i udostępniania w Internecie

 

Bibliotastic – jak YouTube dla ebooków?

Internet

Bibliotastic [http://www.bibliotastic.com/] to nowy self-publishingowy portal, powstały zaledwie miesiąc temu, którego celem jest udostępnianie elektronicznych książek za darmo.

 

Powrót do cenzury Internetu

Internet

UKE wydał pierwszą decyzję na świadczenie darmowego Internetu w mieście, która nakłada pewne ograniczenia w dostępie do sieci. Polskie Towarzystwo Informatyczne ostrzega, że może to być próba wprowadzania cenzury Internetu w Polsce.

 

Czytelnictwo i dostęp do kultury książki - Raport Obywateli Kultury

Publikujemy przed sobotnim spotkaniem w kinie "Kultura", za stroną www.obywatelekultury.pl - raport o "Czytelnictwie i dostępie do kultury książki". Dotyka on wiele spraw pobieżnie, zaledwie sygnalizuje głębię pewnych zjawisk, ale zarazem ma postać gotowej "ściągi" do szerszej nad nią dyskusji.

 

Memorandum w sprawie dostępu do książek osób niedowidzących

Prawo

Przedstwiciele Federacji Wydawców Europejskich (FEP), Europejskiej Unii Niewidomych, Rady Pisarzy Europejskich, Europejskiego Towarzystwa Dysleksji, Międzynarodowej Federacji Organizacji Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi oraz International Association of Scientific, Technical and Medical Publishers podpisali w Brukseli Protokół w sprawie dostępu do utworów osób z zaburzeniami odczytu druku.

 
 

SDP: dalsze ograniczanie dostępu do informacji dla dziennikarzy

Prawo

Wejście w życie nowelizacji ustawy o ochronie informacji niejawnych może spowodować dalsze ograniczanie dostępu do informacji dla dziennikarzy - uważa SDP, które apeluje do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie uchwalonej 5 sierpnia noweli.

 
 

Tak oto dorobiliśmy się pokaźnej grupy cyfrowych analfabetów

Internet

"Dziennik Gazeta Prawna": Sześć milionów Polaków nie ma dostępu do internetu i nie zamierza korzystać z sieci w przyszłości - wynika z raportu CBOS, o którym pisze gazeta. Organizacje pozarządowe apelują do premiera o jak najszybszą walkę z wykluczeniem cyfrowym.

 

Koniec bezpłatnego dostępu do prasy w internecie?

Polscy wydawcy prasy zamykają bezpłatny dostęp do unikalnych treści w internecie. Wzorem „Rzeczpospolitej” chcą wprowadzić opłaty za możliwość przeczytania materiałów przygotowywanych przez ich dziennikarzy. Większość największych wydawców może częściowo zamknąć swoje serwisy jeszcze w tym roku. Nieodpłatny pozostanie dostęp do działów ogólnoinformacyjnych.

 

Francja - Księgarze chcą zbudować platformę cyfrową

Rynek zagraniczny

13 stycznia francuska unia dystrybutorów dóbr kultury SDLC (Syndicat des Distributeurs de Loisirs Culturels) i Francuskie Stowarzyszenie Księgarzy SLF ogłosiły zamiar stworzenia platformy, która scentralizuje zawartość cyfrową dostępną u wszystkich francuskich wydawców.

 

Biblioteki nadal w zagrożeniu

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich domaga się utrzymania obowiązującego obecnie zakazu łączenia bibliotek z innymi instytucjami kultury.

 

Wzrosła liczba gospodarstw domowych z dostępem do internetu

Liczba gospodarstw domowych z dostępem do internetu w Polsce wzrosła do 59% w 2009 r. z 48% rok wcześniej, natomiast liczba gospodarstw wyposażonych w internet szerokopasmowy zwiększyła się odpowiednio do 51% z 38%, podał unijny urząd statystyczny Eurostat.dostę

 

Koniec wolności. Rząd Tuska blokuje internet

Internet

Dostęp do internetu będzie w Polsce limitowany. Przy okazji zdelegalizowania e-hazardu rząd chce stworzyć czarną listę domen, które będą musieli blokować dostawcy internetu - ustalił Dziennik "Gazeta Prawna". Konkretne adresy będą wskazywać UKE, policja, służby specjalne i Ministerstwo Finansów.

 

Nielegalne udostępnianie książek w Internecie

Internet

Uwaga! Nielegalne udostępnianie książek w Internecie! Czy są wśród Państwa poszkodowani?

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.