RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Miesiąc Spotkań Autorskich: Pavlo Arie

Dnia 27.07 (środa) odbyło się spotkanie autorskie w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich poświęcone osobie i twórczości Pavlo Arie. W roli tłumacza i osoby prowadzącej wystąpił Marcin Gaczkowski.

 

Lars Gustafsson 1936-2016

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

3 kwietnia w Sztokholmie zmarł Lars Gustafsson tegoroczny laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

 

XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu im. Stanisława Grochowiaka

Wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie & Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Lesznie ogłaszają XII Ogólnopolski Konkurs Literacki imienia Stanisława Grochowiaka w dziedzinie poezji, prozy, dramatu i słuchowiska radiowego organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Leszna. .

 
 

Warsztaty tłumaczenia współczesnego dramatu

Wydarzenia

W ramach Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu" odbędą się warsztaty tłumaczenia współczesnego dramatu. Zajęcia przeznaczone są dla osób zajmujących się przekładem z języka angielskiego, żywo zainteresowanych teatrem i posiadających wiedzę na jego temat.

 

"Szalbierz" Györgya Spiró podejmuje wątek powieści Iksowie"

Wydawnictwa

Z ogromną przyjemnością polecamy Państwu spektakl Szalbierz Györgya Spiró! Głośna sztuka węgierskiego pisarza o ojcu polskiej sceny narodowej – Wojciechu Bogusławskim – zostanie wystawiona w 250. rocznicę polskiego teatru publicznego.    

 

Dramat udanego dziecka - premiera w Impulsie. Otwórz maila i odbierz Prezent

Nowości

Uwaga PREZENT od Impulsu. Kliknij w okładkę PREMIEROWEJ książki a pojawi się nagroda!

 

„Dramat udanego dziecka" - biografię M. Millera poleca Impuls

Nowości

Krakowska Oficyna Wydawnicza IMPULS zaprasza na premierę nowej publikacji pt. „Dramat udanego dziecka"... - biografia M. Millera do www.impulsoficyna.pl

 

Nowość wydawnictwa AMF: "Szpieg Stalina w księgarniach", a w życiu.... krocie szpiegów Putina

Nowości

Wydawnictwo Andrzeja Findaisena AMF poleca Pańastwa uwadze książkę Emila Draitsera pt. Szpieg Stalina. Zdumiewająca kariera na Zachodzie i dramatyczny upadek na Wschodzie":

 

Dynamika związku i rola dziecka w sztukach Arthura Schnitzlera | Próba czytana i rozmowa

Wydarzenia

austriackie forum kultury rozpoczyna nowy cykl czytań dramatów austriackich Transformacje rodzinne

 

Środa ze szczecińską FORMĄ

Wydawnictwa

W ramach 2 edycji "środy z FORMĄ", zapraszamy w imieniu szczecińskiego wydawnictwa FORMA na spotkanie z Wojciechem Stammem, autorem książki "Pieśni i dramaty patriotyczne i osobiste".

 

Pogrzeb Tadeusza Różewicza we wtorek w Karpaczu

Wydarzenia

Pogrzeb Tadeusza Różewicza odbędzie się we wtorek w Karpaczu (Dolnośląskie). Poeta spocznie na ewangelickim cmentarzu przy pochodzącej z przełomu XII i XIII w. drewnianej świątyni Wang.

 

Rękopis niepublikowanego dramatu Szymborskiej pójdzie pod młotek

Wydarzenia

Odnalazł się nigdy niepublikowany dramat Wisławy Szymborskiej o królowej Jadwidze i Władysławie Jagielle - informuje "Dziennik Polski". Pięknie ozdobiony przez samą noblistkę manuskrypt tego dzieła trafi na aukcję w połowie lutego.

 

Popiełuszko. Czarna msza” z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną

Wydarzenia

Małgorzata Sikorska-Miszczuk za sztukę „Popiełuszko. Czarna msza” zdobyła tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną i 50 tys. zł. Do konkursu zgłoszono 163 dramaty, z których pięć zakwalifikowano do finału.

 

Chorwaccy dramaturdzy pokochali tak nasz język, że tworzą po polsku

Wydawnictwa

Sprawdźcie sami. Z kolei ciekawe, kto ich w ojczyźnie przekłada na chorwacki? https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/2492

 

Fenomenalny Teenessee Williams, Drapieżny przekład Jacka Poniedziałka

Nowości

Szanowni Państwo, 6 września wydawnictwo ZNAK opublikuje "Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty" Tennessee Williamsa. Zbiór, prócz "Tramwaju", zawiera także: "Noc iguany", "Kotkę na gorącym blaszanym dachu", "Słodkiego ptaka młodości" i "Szklaną menażerię".

 

William Shakespeare w nowej odsłonie! "Wieczór Trzech Króli" w tłumaczeniu Piotra Kamińskiego

Wydawnictwa

Dramaty Williama Shakespeare’a w nowym brawurowym przekładzie Piotra Kamińskiego, pod redakcją naukową Anny Cetery, w nowoczesnej szacie graficznej Macieja Buszewicza.

 

Fabryka skór z zabich cipek - czytanie performatywne

Goethe-Institut, Teatr Powszechny, Agencja Dramatu i Teatru ADiT zapraszają na czytanie performatywne Oliver Kluck „Fabryka skór z żabich cipek”, przekład: Iwona Uberman.

 

"Świat jest teatrem, aktorami ludzie"

Recenzje

Tytułowy, znany wszem i wobec, cytat z Williama Szekspira zdaje się przystawać jak żaden inny do „Filozofii dramatu” księdza Józefa Tischnera. W samym centrum myśli polskiego filozofa znajduje się bowiem człowiek, który de facto odgrywa swój dramat. Robi to na scenie, jaką jest świat oraz z udziałem innych ludzi, wystawiających z kolei swoje sztuki. Gra toczy się o dużą stawkę – ocalenie bądź potępienie, które dzieli od siebie bardzo wąska, niemal niedostrzegalna linia. Właśnie na niej...

 

Mrożek zawitał do Gdyni

Światowej sławy dramaturg Sławomir Mrożek przyjechał na VI Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, by przewodniczyć jego jury.

 

Ślajdy wczorajszej przyszłości - rozmowa z Barbarą Stanisławczyk

Z Barbarą Stanisławczyk, pisarką, mistrzynią reportażu o książce "Ostatni krzyk" opublikowaną przez Dow wydawniczy REBIS rozmawia Maciej Foks

 

Zaproszenie na spotkanie z Barbarą Stanisławczyk

Trudno jest przejść obojętnie wobec tragedii takiej jak ta, która rozegrała się w Smoleńsku. Od kwietnia 2010 roku na polskim rynku ukazało się kilkadziesiąt książek na ten temat. Dom Wydawniczy REBIS zapraszana spotkanie z Barbarą Stanisławczyk autorką książki "Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska - historie dramatów i miłości".

 

Spektakle oparte na sztukach Eurypidesa w Gardzienicach

Ifigenia w T..." i "Ifigenia w A..." - spektakle oparte na dramatach Eurypidesa pokaże Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Przedstawienia można będzie zobaczyć w piątek i w sobotę w siedzibie ośrodka we wsi Gardzienice na Lubelszczyźnie.

 

Młodzież wystawi bajki w teatrze

Cztery bajki połączone w jeden spektakl wystawi w sobotę na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) młodzież uczestnicząca w projekcie "Lato w Teatrze."

 

Metafory Rzeczywistości 2011 - konkurs dramaturgiczny

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w IV edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości 2011. Termin nadsyłania dramatów mija 31 maja 2011 r.  

 

Poezja Zagajewskiego po szwedzku. Prasa już przyznała mu nagrodę Nobla

W Królewskim Teatrze Dramatycznym - Dramaten w Sztokholmie odbędzie się dziś wieczór autorski Adama Zagajewskiego.

 

Gdynia. GND później i bez kapituły + nowy konkurs

Do 31 marca autorzy mogą zgłaszać teksty na czwartą edycję konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Nie wiadomo jednak jeszcze, kto zasiądzie w kapitule, która wyłoni zwycięzcę.

 

"Rzeczywistość przedstawiona w Zabrzu"

W Zabrzu zostanie rozstrzygnięty dziesiąty Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona". To jedyny w Polsce tematyczny festiwal, prezentujący inscenizacje dramaturgii współczesnej.

 

Tadeusz Słobodzianek tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike

Tadeusz Słobodzianek został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike za dramat "Nasza klasa". Wśród siedmiu książek, które w tym roku znalazły się w finale nagrody był to jedyny dramat

 

Pomyłka Marcina Lutra

Duński Instytut Kultury oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wieczór z gośćmi z Kopenhagi: poetką Louise Rosengreen oraz poetą, prozaikiem i dramaturgiem Grzegorzem Wróblewskim.

 

Starość jest piękna. Manifest przeciwko kultowi młodości

Nowości

W społeczeństwie, dla którego pieniądze, sukces, władza, a zwłaszcza młodość stały się bogiem, nie ma już miejsca dla ludzi starych. Usuwa się ich z ich własnych domów rodzinnych, zamyka w domach starców, pozbawia praw stanowienia o sobie, mówiąc krótko: traktuje się ich jak kulę u nogi. W oczach społeczeństwa starość nie przedstawia sobą żadnej wartości: jesień życia stała się czymś z definicji negatywnym - kojarzy się głównie z nieczynnością zawodową, brakiem celu, brakiem radości życia, po...

 

Oleg Zakirov już w czwartek w Klubie Księgarza

Dom Wydawniczy REBIS oraz Studio Reportażu i Dokumentu zapraszają na "Spotkanie z Reportażem" w programie m.in. prezentacja reportażu pt. "Jak by to było wczoraj".

 

Wybitni niemieckojęzyczni dramaturdzy w Warszawie

Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza w środę 21 kwietnia o godz. 18.00 na Próżną 8 na wieczór autorskie - Silke Hassler i Peter Turrini przeczytają wspólnie napisaną sztukę "Jedem das seine. Ein Volksstück". Po czytaniu rozmowę z autorami poprowadzi Adam Krzemiński ("Polityka").  

 

Daleko od Wichrowych Wzgórz - "Amatorki" i "Uwiedzenia"

Zapraszamy serdecznie w imieniu Organizatorów na kolejne spotkanie z cyklu „Daleko od Wichrowych Wzgórz” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, w przyszły poniedziałek, 22go marca o godz. 19, w sali Starej Księgowości.

 

Sztuka częściowo napisana przez Szekspira

Odkryta ok. 300 lat temu teatralna sztuka "Podwójna nieprawda" (ang. Double Falsehood) jest częściowo napisana przez Williama Szekspira (1564-1616) - twierdzi profesor angielskiej literatury z uniwersytetu w Nottingham Brean Hammond.  

 

Premiera "Ballad i romansów" w Białymstoku

Ballada w hiphopowym, współczesnym rytmie, kręcenie teledysku w jednej z galerii handlowych, śpiewanie jednej frazy przez kilkunastu aktorów... brzmi ciekawie i odrobinę szokująco, zwłaszcza gdy dodamy, że chodzi o romantyczne, młodzieńcze dzieło Adama Mickiewicza "Ballady i romanse".

 

Premiera dramatu szwajcarskiego pisarza Maxa Frischa "Bidermann i podpalacze"

Premierę dramatu szwajcarskiego pisarza Maxa Frischa "Bidermann i podpalacze" w reż. Krzysztofa Babickiego będzie można obejrzeć na deskach Teatru Nowego w Łodzi. To czterechsetna premiera w historii tej placówki.

 

W "Strefie Norwegii" - Jesper Halle

1 lutego 2010 o godzinie 19:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się drugie z kolei czytanie w ramach projektu „Strefa: Norwegia”.  

 

Konkurs na dramat współczesny "Metafory Rzeczywstości 2010"

Wydarzenia

W imieniu Teatru Polskiego w Poznaniu zapraszamy do udziału w trzeciej edycji otwartego konkursu na dramat współczesny "Metafory rzeczywistości". Termin nadsyłania prac upływa 31 maja 2010 r.

 

Rok Juliusza Słowackiego - „Anhelli” w Programie 2 Polskiego Radia

W niedzielę, 22 listopada o godz. 21.40, w cyklu „Dramat w Teatrze Wyobraźni” Program 2 zaprasza na słuchowisko według poematu „Anhelli” Juliusza Słowackiego.

 

Kolejne polskie opowiadanie w niemieckiej e-antologii fantastycznej

Ukazała się właśnie kolejna niemiecka antologia fantastyczna pt. "Das Drama eines Hellsehers", wydana w formie ebooka.

 

Polskie opowiadanie w niemieckiej e-antologii fantastycznej

Ukazała się niemiecka antologia fantastyczna "Aufruhr in Niemandsland", wydana w formie ebooka, a w niej opowiadanie Krzysztofa T.Dąbrowskiego pt."010010101 podryw" ("010010101 Anmache" - w tłumaczeniu Anny Hehke).

 

Próba czytana sztuki Elfriede Jelinek "Ballada o trzech ważnych mężczyznach oraz kręgu osób wokół nich"

Austriackie forum kultury w Warszawie i Agencja ADiT i Teatr Wytwórnia* zapraszają na próbę czytaną sztuki Elfriede Jelinek pt. "Ballada o trzech ważnych mężczyznach oraz kręgu osób wokół nich".

 

Na Festiwalu "Dialog" - promocja i czytanie dramatów Wernera Schwaba

Prezentacje

Fragmenty dramatów Schwaba na Festiwalu Teatralnym Dialog" we Wrocławiu czytają aktorzy: Tomasz Cymerman (Wrocławski Teatr Współczesny), Bożena Baranowska (Teatr Polski we Wrocławiu), Jerzy Światłoń (Teatr im. J.Słowackiego w Krakowie).    

 

Nowy przekład najsłynniejszego dramatu Arthura Millera

Prezentacje

Przedstawiamy dramat Arthura Millera w najnowszym przekładzie, "Śmierć komiwojażera":

 

Dramat polski. Interpretacje - red. Jan Ciechowicz, Zbigniew Majchrowski

Recenzje

Tekst literacki nie jest samotną wyspą – zawsze wchodzi w skomplikowane relacje. Interpretacja tekstu jest owocem każdej lektury. Historie odczytań dramatów polskich układają się w przedziwną mozaikę interpretacji i nadinterpretacji. Teksty zebrane w tym zbiorze pozwalają jeszcze raz potwierdzić tezę o lekturze jako akcie twórczym.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.