RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

E-podręczniki: Szybko rośnie liczba ich użytkowników

Wydarzenia

Od początku roku szkolnego stronę www.epodreczniki.pl odwiedzono ponad 300 tys. razy.

 

Projekt e-podręczniki został przedłużony do listopada

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że prace dotyczące treści merytorycznych e-podręczników zostały już wykonane, obecnie trwają prace redakcyjne.

 

eTornister - tablety pełne podręczników

Internet

Plus uruchomił program pilotażowy projektu eTornister. eTornistry trafiają dziś do dwóch gimnazjów na Ursynowie - Gimnazjum Nr 92 i Gimnazjum Nr 94. Uczniowie klas pierwszych tych szkół przez cały okres swojej edukacji będą mogli korzystać z multimedialnych treści edukacyjnych dostępnych na tabletach.  

 

Eksperci chwalą e-podręczniki

Wydawnictwa

E-podręczniki przygotowane w ramach programu „Cyfrowa szkoła” spełniają warunki otwartości i dostępności dla różnych użytkowników – oceniają eksperci Koalicji Otwartej Edukacji.

 

Tablety zamiast podręczników. Cyfrowe klasy w dwóch sopockich szkołach

Internet

Gimnazjum nr 2 oraz Zespół Szkół nr 3 w Sopocie są pierwszymi w Trójmieście klasami cyfrowymi, w których uczniowie zamiast tradycyjnych podręczników i zeszytów używać będą tabletów.

 

Rodzice uczniów chcą udostępniania e-podręczników za darmo

Wydarzenia

85 proc. rodziców, nauczycieli i uczniów opowiada się za tym, by elektroniczne podręczniki były udostępniane bezpłatnie - wynika z ankiety przeprowadzonej online przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Wyniki ankiety opublikowało we wtorek ministerstwo edukacji.

 

E-podręczniki. Będzie porozumienie wydawców z rządem?

Wydawnictwa

W burzliwej debacie na temat wprowadzenia darmowych e-podręczników do polskich szkół zanosi się na przełom.

 

E-podręczniki gotowe w 2015 r.

Wydarzenia

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że e-podręczniki będą gotowe w 2015 r., a w 2013 i w 2014 r. pojawią się ich wersje testowe. Resort zapewnia, że nie ma opóźnień w realizacji projektu.

 

Co dalej z e-podręcznikami?

Wydawnictwa

Zbierają się chmury nad jednym z głównych założeń Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach cyfryzacji szkół. Wart 45 mln złotych projekt e-podręczników, który zakłada ich wprowadzenie do szkół w 2015 roku zostanie poddany audytowi Najwyższej Izby Kontroli. Wcześniej pominięto ostrzegawcze głosy wydawców, których nie dziwi obecny obrót spraw.

 

Szkoły nie są przygotowane na cyfrową rewolucję e-podręczników

Wydarzenia

MEN forsuje e-podręczniki, mimo iż nauczyciele alarmują, że szkoły nie są przygotowane na taką rewolucję - czytamy w "Rzeczpospolitej".

 

Wybrano partnera e-podręcznika

Internet

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, będące pionem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zostało wyłonione na nowego partnera technologicznego projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”.

 

Ośrodek Rozwoju Edukacji: Konkurs na e-podręczniki do powtórki

Wydarzenia

środek Rozwoju Edukacji zdecydował o powtórzeniu wyboru partnerów do realizacji projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego". ORE wyjaśnia, że chce rozwiać wątpliwości, co do przejrzystości konkursu oraz równego traktowania oferentów.

 

Zarzuty nieuczciwej konkurencji w stronę autorów e-podręczników

Prawo

Prawnicy reprezentujący wydawców zarzucają autorom darmowych e-podręczników nieuczciwą konkurencję i grożą skierowaniem sprawy do sądu. Celem e-podręczników nie jest zysk - odpowiadają zwolennicy upowszechniania wiedzy.

 

E-podręcznik zdewastuje rynek wydawniczy?

Wydarzenia

Za trzy lata do każdego przedmiotu w szkole ma być dostępny przynajmniej jeden bezpłatny e-podręcznik – to cel zapowiadany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Partner do e-podręczników bez konkursu

Wydarzenia

Partner technologiczny projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego" wybrany zostanie spośród publicznych szkół wyższych w drodze naboru - zapowiada Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ostateczna decyzja co do wyboru ogłoszona zostanie na przełomie września i października 2012 r.

 

Nie ma konfliktu przy "e-podręcznikach"

Wydarzenia

Krzysztof Wojewodzic, koordynator projektu "e-podręczniki do kształcenia ogólnego", zapewnia, że nie ma konfliktu między zajmowaną przez niego funkcją, a tym, że był prezesem spółki zajmującej się e-learningiem. Poinformował, że zrezygnował z tego stanowiska w lipcu.

 

Komisja Europejska chwali e-podręczniki

Wydarzenia

Polski program „Cyfrowa Szkoła”, a zwłaszcza sposób tworzenia w nim otwartych podręczników jest przyjmowany bardzo życzliwie za granicą

 

Burza wokół e-podręczników trwa

Wydarzenia

Wokół programu e-podręczników pojawia się coraz więcej kontrowersji. Wydawcy skupieni w Porozumieniu Nowoczesna Edukacja uważają, że realizacja projektu może doprowadzić do złamania prawa antymonopolowego.

 

Znajomi wiceministra obłowią się na e-podręcznikach

Wydarzenia

Wielomilionowe zlecenia na realizację e-podręcznika trafiają do firm, instytucji i ludzi z otoczenia wiceminister edukacji Joanny Berdzik.

 

MEN zaczyna pracę nad e-podręcznikami

Wydawnictwa

MEN na poważnie ruszył z pracami nad e-podręcznikami.

 

Kłopot z e-podręcznikami

Wydawnictwa

Firma odpowiedzialna za wdrażanie e-podręcznika nie ma odpowiedniego doświadczenia.

 

E-podręczniki na ostatniej prostej!

Wydarzenia

Rewolucja informacyjna po tym jak dynamicznie wkroczyła w nasze życie poprzez media, biznes i urzędy, zaczyna także stawiać pierwsze nieśmiałe kroki na rynku edukacyjnym.

 

Cyfrowa szkoła uwolni podręczniki

Wydarzenia

Otwarte i powszechnie dostępne – w cyfrowej lub drukowanej formie – podręczniki finansowane ze środków publicznych mogą współistnieć na rynku z komercyjną ofertą wydawców

 

Nie udźwigną ciężaru e-podręczników?

Wydarzenia

Kilka firm, które stanęły do konkursu na platformę, na której mają być publikowane e-podręczniki, złożyło skargi na postępowanie konkursowe.

 

Czy darmowy e-podręcznik będzie za darmo?

Wydarzenia

14 czerwca br. Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) częściowo wybrał partnerów do realizacji projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”.

 

Wiemy, kto opracuje e-podręczniki

Wydawnictwa

Politechnika Łódzka opracuje razem z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji e-podręcznik do matematyki i przedmiotów informatycznych, a Grupa Edukacyjna S.A. - do edukacji wczesnoszkolnej. Wyniki naboru do projektu "E-podręczniki kształcenia ogólnego" ogłoszono w czwartek.

 

Bojkotują e-podręczniki

Wydawnictwa

Rząd szykuje przewrót w podręcznikach. Ale wydawcy boją się strat i nie chcą ich produkować dla MEN. Czy to storpeduje e-rewolucję?

 

Nie ma kto pisać e-podręczników

Wydawnictwa

Spektakularny plan resortu edukacji stworzenia e-podręczników, wart 45 mln zł, już na starcie może zakończyć się klapą.

 

Kłopoty z e-podręcznikami

Wydarzenia

Choć na projekt „E-podręczniki do kształcenia ogólnego” wydane ma być 45 mln zł, z czego na e-booki 32 mln zł, to zgłosiło się tylko kilka firm gotowych przygotować treść tych książek.

 

Wojna wydawców z MEN?

Wydawnictwa

Może dojść do bojkotu kończącego się za tydzień konkursu na przygotowanie e-podręczników

 

Konkurs na e-podręczniki

Wydarzenia

Do 7 maja trwać będzie rozpisany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji otwarty nabór partnerów do wspólnej realizacji projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”.

 

"Cyfrowa szkoła" bez e-podręcznika

Wydarzenia

- Praca nad dobrym multimedialnym podręcznikiem trwa 3 lata, dlatego gdy ruszy pilotaż rządowego programu "Cyfrowa szkoła" uczniowie w e-klasach, nie będą mieli się z czego uczyć, bo podręcznika dla nich jeszcze nie będzie - zauważa Polska Izba Książki.

 

18 e-podręczników w ramach "Cyfrowej Szkoły"

Wydawnictwa

Do 2015 r. ma powstać 18 podręczników dla szkół w wersji elektronicznej, pierwsze z nich w 2013 r. - zapowiedziała minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Uczestniczyła ona w poniedziałek w Gliwicach w konferencji "Cyfryzacja - szerokie możliwości".

 

Tablety w szkole jednak płatne?

Internet

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozważa wariant informatyzacji szkoły, w którym rząd nie będzie fundował uczniom tabletów.

 

1,8 mld zł w ramach „Cyfrowej szkoły”

Wydarzenia

Według nowego harmonogramu dyrektorzy szkół powinni do 11 kwietnia złożyć wnioski o dofinansowanie w ramach projekty „Cyfrowa szkoła”.

 

Coraz więcej projektów upowszechniania wiedzy w internecie, powstaną e-podręczniki

Internet

E-podręczniki w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła", lektury szkolne w bibliotece internetowej, materiały edukacyjne dla Polaków za granicą - to najważniejsze działania na rzecz upowszechniania wiedzy w sieci, prowadzone w Polsce.

 

Cyfrowa szkoła rusza na próbę

Wydarzenia

E-podręczniki, lektury szkolne w bibliotece internetowej, materiały edukacyjne dla Polaków za granicą – to najważniejsze działania na rzecz upowszechniania wiedzy w sieci, prowadzone w Polsce.

 

Lobbyści wygrali z rządem - e-podręczników nie będzie

Prawo

Rodzice nie kupią tańszych elektronicznych podręczników. Rząd skazuje ich tylko na te droższe, papierowe. Kolejny raz z rodzicami wygrało lobby wydawnicze.  

 

Apple prezentuje iBooks 2. Nadchodzą cyfrowe podręczniki

Wczoraj (19 stycznia), podczas konferencji w nowojorskim Muzeum Guggenheima, Apple zaprezentowało iBooks 2 - nową platformę na iPada zawierającą cyfrowe podręczniki z interaktywnymi animacjami, wykresami, zdjęciami i materiałami wideo.

 

jetBooki w rosyjskich szkołach

Firma Ectaco zapowiedziała plany wprowadzenia do rosyjskich szkół jetBooków Color. Na oficjalnym blogu firmy poinformowano, że pierwszą szkołą biorącą udział w programie jest placówka w Saint-Petersburgu, rodzinnym mieście założyciela Ectaco, Davida Lubaynitskyego.

 

Edukacyjna konferencja Apple

Firma Apple rozesłała do dziennikarzy zaproszenia na konferencję 19 stycznia w Nowym Yorku poświęconą zagadnieniom edukacyjnym.

 

E-podręczników na razie nie będzie

Minister edukacji Katarzyna Hall nie podpisze do końca kadencji nowelizacji rozporządzenia w sprawie e-podręczników. Zwłoka pozwoli wydawcom zatwierdzić nowe książki bez ich elektronicznego odpowiednika.

 

E-podręczniki mają być dla ucznia

Wydawnictwa

Ministerstwo Edukacji Narodowej jednym rozporządzeniem chce zmusić wydawców do rejestrowania tożsamych z papierowymi elektronicznych wydań podręczników.

 

MEN chce e-podręczników, ale zapomniało o szczegółach

Prawo

Podręczniki mają się obowiązkowo ukazywać także w formie elektronicznej - taką propozycję przedstawiło w lipcu Ministerstwo Edukacji Narodowej. Teoretycznie może to ułatwić dostęp do podręczników, ale konieczne będzie dopracowanie szczegółów, takich jak format podręcznika lub ograniczenia DRM. Na braki w rozporządzeniu zwróciła uwagę Koalicja Otwartej Edukacji.

 

Rewolucja w szkolnych podręcznikach

Wydarzenia

Podręczniki szkolne mają być wydawane w formie papierowej wraz z towarzyszącą jej formą elektroniczną. Dzisiaj MEN skierował rozporządzenie w tej sprawie do konsultacji społecznych. W ten sposób resort edukacji chce odciążyć tornistry uczniów.

 

Szkoła na miarę XXI wieku za sprawą e-podręczników WSiP!

Wydawnictwa

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne przedstawiają nowoczesną ofertę e-podręczników dla uczniów szkół średnich. To pierwsze w Polsce podręczniki w wersji elektronicznej z numerem aprobaty Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.