RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Biblioteka Multimedialna Grafit

Biblioteki

We Wrocławiu, który już za rok stanie się centrum światowego bibliotekarstwa, biblioteki odgrywają znaczącą rolę w codziennym życiu lokalnej społeczności. Stolica Dolnego Śląska to również Światowa Stolica Książki UNESCO.

 

Polcon od dziś we Wrocławiu

Spotkania z pisarzami, wykłady, pokazy filmów i gier to tylko część programu festiwalu Polcon - ogólnopolskiego zjazdu fanów fantastyki, który rozpoczyna się już dziś we Wrocławiu. Organizowany jest w ramach sprawowania przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Wernisaże i nietypowe atrakcje podczas Polconu 2016

Wydarzenia

Chcielibyśmy zaprezentować część atrakcji jakie zostały przygotowane na tegoroczny Polcon.

 

Austriacka Nagroda Państwowa dla Stasiuka

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

O tym, że Andrzej Stasiuk został tegorocznym laureatem Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej wiemy już od kwietnia, kiedy to austriacki minister kultury Josef Ostermayer ogłosił nazwiska wyróżnionych twórców.

 

Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki

Rynek, Wydarzenia

W ramach Europejskiej Stolicy Kultury znaleźć można także wydarzenia ściśle związane z literaturą. Jednym z nich jest Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki, który będzie miał miejsce w dniach 28-­31.07.2016 roku.

 

Europejska Noc Literatury. Dogrywka

Przed nami we Wrocławiu kolejna Europejska Noc Literatury zorganizowana na specjalne życzenie czytelników.

 

Pawilon kultury: włącz czytanie we Wrocławiu

Wydarzenia

Włącz czytanie we Wrocławiu” - działania literackie i bookcrossingowe w ramach programu BIBLIOPOLIS Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016.  

 

Festiwal preTEXTY 2016 i Literacki PIT-STOP - konferencja prasowa

Wydarzenia

PreTEXTY mają charakter festiwalu podróżującego. Ideą imprezy jest promowanie literatury współczesnej. PreTEXTY 2016 to kilkadziesiąt spotkań autorskich, konkursy literacie, warsztaty dla dzieci oraz początkujących pisarzy, jak również warsztaty filmowo-literackie, działania edukacyjne w szkołach, performance i występy.

 

Europejska Noc Literatury: Ten dobry, stary Szekspir

Szekspir się nie starzeje i choć to oczywiste, warto było przekonać się o tym osobiście wybierając się na 4. Europejską Noc Literatury. Pogoda nie dopisała, ale publiczności to nie zraziło. Tłumnie przybywała, by słuchać fragmentów dramatów Szekspira w doskonałych interpretacjach.

 

Poczytaj mi Wrocław: tłumy uczestników podczas sobotnich wydarzeń

Wydarzenia

Porozmawiać z Jo Nesbo o Harrym Hole'u, przewertować oryginalny rękopis Pana Tadeusza i posłuchać (oraz podejrzeć) Romea i Julię, czyli Dorotę Segdę z Janem Nowickim w scenie balkonowej z arcydzieła Szekspira - takie rzeczy (taka literatura), to tylko 23 kwietnia, i tylko we Wrocławiu, Światowej Stolicy Książki UNESCO.

 

Wieczór Koreański - spotkanie z Iwoną Chmielewską

W ramach inauguracji programu Światowej Stolicy Książki UNESCO, 22 kwietnia fani książki „Maum. Dom duszy” mieli możliwość wzięcia udziału w Wieczorze Koreańskim, na którym gościem honorowym była sama autorka - Iwona Chmielewska.

 

Poczytaj mi Wrocław. Inauguracja Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016

23 kwietnia 2016 Wrocław przejmie od koreańskiego miasta Incheon przyznawany na rok tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie miasto uzyskało, jak napisała w liście gratulacyjnym Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova, w uznaniu za przygotowanie „wybitnego programu nakierowanego na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok”. Wrocław – Światowa Stolica Książki – dołączył tym samym do takich miast jak: Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos...

 

Literackie spotkanie z Ireną Karpą

Wydarzenia

Trwa Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. Klubokawiarnię Lwowską Pod Klepsydrą odwiedzają najwybitniejsi przedstawiciele ukraińskiej literatury, zarówno młodzi pisarze i poeci, jak i ci o dorobku międzynarodowym. Miesiąc Lwowski odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i jest efektem współpracy polsko-ukraińskiej Fundacji Trans Kultura oraz lwowskiego stowarzyszenia Dzyga.

 

„Listy z Ukrainy” w ramach Lwowskiego Miesiąca we Wrocławiu

Lwowska Klubokawiarnia „Pod Klepsydrą” przez cały kwiecień będzie gościła w swoich ścianach najlepszych przedstawicieli ukraińskiej literatury - od młodych pisarzy i poetów, aż po artystów o dorobku międzynarodowym, takich jak Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Sofija Andruchowycz oraz Jurij Izdryk.

 

Autobook - specjalne wydanie wrocławskiego Magazynu Cegła!

Zachęcamy do udziału w akcji związanej z AutoBookiem - specjalnym wydaniem wrocławskiego Magazynu Materiałów Literackich CEGŁA w ramach programu Bibliopolis. Sprawmy by Wrocław był prawdziwą Stolicą Kultury - miastem książki!

 

Publikacja „Przestrzenie dla piękna. W działaniu” w bibliotekach

Biblioteki

W najbliższych dniach we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu pojawi się publikacja „Przestrzenie dla piękna. W działaniu”, z którą będzie można zapoznać się na miejscu.

 

Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS

Ciekawe, czy Safona, najsławniejsza poetka starożytnej Grecji zagrałaby w meczu piłki nożnej, stając wraz z Homerem i Horacym naprzeciw reprezentacji krytyków literackich? Czy Mickiewicz podjąłby wyzwanie pojedynku na scrabble ze Słowackim? My wiemy, że współczesnym poetom odwagi nie brak, a dla dobra literatury są w stanie zdziałać wiele. Niniejszym zapraszamy wszystkich miłośników poezji, zainteresowanych, a nawet tych, co nie do końca takiej formie wyrazu ufają do wzięcia udziału w...

 

AutoCegła i Literacki Pit-stop. Przyłącz się do akcji!

Magazyn Materiałów Literackich CEGŁA i Wrocław ESK 2016 zapraszają, gdyż: AutoCegła to specjalne wydanie Magazynu Cegła w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Bibliopolis.  

 

Wrocław - Miasto Europejskiej Kultury 2016 - Literatura

Wiele aktywności Wrocławia zarówno w programie literackim Europejskiej Stolicy Kultury, jak i programie Światowej Stolicy Książki to długoterminowe przedsięwzięcia – szczególnie w zakresie innowacyjnych form rozwoju, edukacji i współpracy zagranicznej.

 

Jo Nesbø odwiedzi Wrocław

Wybitny autor kryminałów zawita do Wrocławia jako gość Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Spotkanie z czytelnikami we Wrocławiu 23 kwietnia 2016 roku będzie jedynym podczas tegorocznej wizyty w Polsce.

 

Ostatnie wydarzenie Biura Literackiego w Przejściu: relacja

Wydawnictwa

Biuro Literackie wprowadziło się do Przejścia Garncarskiego we wrześniu 2010 roku. W kolejnych latach miejsce to było świadkiem niezliczonej ilości spotkań, warsztatów i różnego rodzaju inicjatyw literackich. Andrzejkowa sobota w Biurze Literackim, a zarazem pożegnanie z obecną siedzibą wydawnictwa, upłynęła na spotkaniach z autorami premierowych książek, czytaniach i nietypowej akcji wyprzedażowej.

 

Dolnośląski festiwal preTEXTY

preTEXTY mają charakter festiwalu podróżującego. Ideą imprezy jest promowanie ambitnej literatury współczesnej. Od roku 2010 impreza związana była z miastami Dolnego Śląska.

 

„Morfina” w międzynarodowym plebiscycie

Nagrody

„Morfina” Szczepana Twardocha została nominowana do Europejskiej Nagrody Literackiej Prix du livre europeen.

 

Program Literacki Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Wydarzenia

Fragmenty planów na ESK poznaliśmy już wcześniej, bo program był przygotowywany od dawna, ale dopiero kilka dni temu oficjalnie ogłoszono pełną wersję tego, co będzie się działo we Wrocławiu w 2016.

 

Noc Literatury we Wrocławiu już 13 czerwca

Wydarzenia

Europejska Noc Literatury to projekt, który na dobre zadomowił się w już w świadomości wrocławian i wielbicieli literatury z całej Polski. Swoją popularność zawdzięcza nietypowej, otwartej formule, dzięki której prezentuje szerokiej publiczności twórczość współczesnych pisarzy z wielu krajów, zachęca do kontaktu z książką i różnymi kulturami, a także pokazuje, że czytanie jest modne. Projekt ten z powodzeniem realizowany jest w Europie od wielu lat, a każda z dotychczasowych edycji we Wrocławiu...

 

Polscy pisarze na targach książki w Madrycie

Na 74.Targach książki w Madrycie Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Instytut Polski w Madrycie otwierają pasmo polskie. Nasz kraj reprezentują znakomicie rozpoznawalni w Hiszpanii autorzy zajmujący się bardzo odległymi gatunkami literatury. Są to Olga Tokarczuk, Andrzej Sapkowski i Adam Zagajewski. Polscy pisarze opowiedzą hiszpańskiej publiczności nie tylko o swoich książkach, ale również poruszą tematy najistotniejsze dla literatury w ogóle.

 

Trzecia edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu zapowiada się wspaniale

10 współczesnych autorów, 10 czytających, 10 niezwykłych miejsc, centrum miasta oraz literackie niespodzianki. Już 13 czerwca we Wrocławiu po raz trzeci odbędzie się wyjątkowe święto czytelników, co roku przyciągające tysiące odbiorców. Europejska Noc Literatury.

 

Fuzja literatury ze sztuką

Nowości

Wyjątkowa książka, która pokazuje sztukę ulicy i wiersze młodych poetów wydana w formie albumu powstałą dzięki koncepcji artysty Wojciecha Majczyka oraz pisarza i działacza Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Jacka Inglota.  

 

Będzie Dom Literatury we Wrocławiu?

Wydarzenia

Wrocławscy urzędnicy zapowiadają, że w 2016 w mieście będzie funkcjonował Dom Literatury oraz Wrocławski Fundusz Wydawniczy, których celem będzie przygotowanie własnego programu wydawniczego, promocja czytelnictwa, organizacja targów oraz współpraca ze środowiskiem literackim.

 

Polska, Francja, Niemcy i Włochy apelują o niższy VAT na e-booki

O niezwłoczne zmiany w prawodawstwie umożliwiające stosowanie obniżonych stawek VAT na książki, w tym na e-booki, zwróciły się do Komisji Europejskiej cztery kraje: Polska, Francja, Niemcy i Włochy. Pod listem otwartym w tej sprawie podpisała się Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

 

Prof. Bereś odchodzi z ESK. "Nie widzę dalszego sensu"

Wydarzenia

Zgrzyty w kulturalnej rodzinie we Wrocławiu. Jak dowiedziało się Radio Wrocław, znany literaturoznawca Stanisław Bereś nie jest już w radzie programowej Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

 

300 dni do startu Europejskiej Stolicy Kultury. Miasto promuje się na imprezach w Paryżu i Londynie

Najlepsi polscy pisarze na najsłynniejszych targach książki, wrocławskie "Mosty" na Wystawie Światowej, oferty kulturalne na największych na świecie targach turystycznych. Na 300 dni przed dniem, w którym stolica Dolnego Śląska stanie się Europejską Stolicą Kultury, Wrocław postawił na ofensywę europejską. Zaprasza na ESK podczas prestiżowych imprez w Paryżu, Londynie, Mediolanie czy Madrycie.

 

Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2015

Nagrody, Rynek zagraniczny

W przyszłym roku po raz trzeci autor z Polski zostanie laureatem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Polska Izba Książki tradycyjnie już podjęła się koordynacji prac polskiego Jury Nagrody.

 

Czego potrzebują wydawcy dla lepszego rozwoju? Wyniki ankiety TISP

Wydawnictwa

Publikujemy za Polską Izbą Książki wyniki ogólnoeuropejskiej ankiety nt. badań i rozwoju, przeprowadzonej w ramach projektu TISP, wskazują na duże znaczenie innowacji dla wydawców.

 

Wrocław zyskał pierwsze pieniądze na program Europejska Stolica Kultury

Wydarzenia

W 2015 roku Wrocław otrzyma 20 mln zł od rządu na realizację programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

Adam Zagajewski nagrodzony w Serbii

Wydarzenia

Adam Zagajewski w ubiegłą niedzielę odebrał Europejską Nagrodę Poetycką im. Petru Krdu.

 

Co zrobimy ze Światową Stolicą Książki?

Wydarzenia

Na sobotniej konferencji poświęconej tytułowi Światowej Stolicy Książki 2016, jaką otrzymał 25 czerwca Wrocław od UNESCO oraz Europejskiej Nocy Literatury twórcy literackiego programy ESK przekonywali, jak ważny jest ów tytuł.

 

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Już drugi rok z rzędu 28 czerwca Wrocław na jedną noc zamieni się w Europejską Stolicę Literatury. To niezwykłe wydarzenie, które w zeszłym roku zgromadziło jedenaście tysięcy Wrocławian, prezentuje jak najszerszej publiczności niepublikowaną dotąd twórczość współczesnych pisarzy europejskich z różnych krajów, piszących w różnych językach i różnej stylistyce. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osób, organizowane w niezwykłych

 

Europejska Stolica Kultury bez programu?

Wydarzenia

Wciąż nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądał program ESK 2016. Na wczorajszym forum kuratorzy Irek Grin i Roman Gutek spotkali się z mieszkańcami Wrocławia, ale niewiele dowiedzieliśmy się o konkretnych planach.

 

Wybory Literackie 2014

Wydarzenia

Do 24 maja, do godz. 24:00 możecie zgłaszać swoich kandydatów do pierwszych Wyborów Literackich! Kto jest/był największym pisarzem/poetą przekonamy się już w niedzielę. Nim jednak 25 maja oddacie swoje głosy, zgłoście nazwiska artystów, którzy powinni się znaleźć na liście kandydatów.

 

Pracownia poetycka „Silesius”

Wydarzenia

Darek Foks, tegoroczny laureat Silesiusa za całokształt twórczości, i Andrzej Sosnowski, laureat Nagrody z roku 2008., 16 maja zainaugurują działalność Pracowni poetyckiej „Silesius” . Projektu artystycznego związanego z przyznawaną przez Miasto Wrocław Nagrodą Poetycką SILESIUS.

 

Eberhard Mock powróci w 2016

Wydarzenia

Nasz primaaprilisowy artykuł okazał się być zwiastunem rzeczywistego powrotu bohatera książek Marka Krajewskiego. Wrocławski pisarz zapowiada, że spotkanie z Mockiem nastąpi w 2016 roku, kiedy to stolica Dolnego Śląska będzie Europejską Stolicą Kultury.

 

Laboratorium Literackie ESK 2016

Wydarzenia

Na tydzień przed rozpoczęciem Europejskiego Portu Literackiego 2014 prezentujemy rozmowę z dyrektorem festiwalu, Arturem Bursztą o związkach z ESK 2016 i współpracy z miastem Wrocław.

 

Instytut Książki będzie wspierać ESK 2016

Wydarzenia

Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden i prezydent Wrocławia (Europejskiej Stolicy Kultury 2016) podpisali list intencyjny w sprawie współpracy.

 

Środa z polską poezją

Wydarzenia

W ramach cyklu "Środy literatury" 26 marca w siedzibie Komisji Europejskiej w Madrycie odbędzie się spotkanie z Ablem Murcią, Gerardo Beltránem i Xavierem Farré - tłumaczami literatury polskiej na hiszpański, autorami opublikowanej niedawno antologii "Poesía a contragolpe" (nakładem Prensas Universitarias de Zaragoza).  

 

Europejskie konsultacja w sprawie prawa autorskiego

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Komisja Europejska ogłosiła najważniejsze konsultacje społeczne w historii UE: konsultacje prawa autorskiego. Do 5 lutego każda obywatelka i każdy obywatel Unii może wyrazić swoją opinię na temat obecnego systemu i koniecznych zmian. Na podstawie wyniku konsultacji Komisja zadecyduje, czy konieczna jest reforma systemu praw autorskich i w jakim kierunku powinna ona pójść.

 

Budżet na Wrocław 2016 niepewny?

Wydarzenia

Tylko 37% planowanego budżetu jest jak dotąd zagwarantowane - tak wynika z raportu Panelu Monitorującego. Stawia to pod znakiem zapytania powodzenie Europejskiej Stolicy Kultury 2016. O tych niepokojących wieściach donosi na swoim blogu Lidia Geringer de Oedenberg, Kwestor w Prezydium Parlamentu Europejskiego.

 

Dom Wydawniczy Rebis otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy

Wydawnictwa

Dom Wydawniczy Rebis otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy za książkę "Rozważania o wieku XX" Tony'ego Judta i Timothy'ego Snydera. Tutuł został wręczony w Gdańsku podczas rozpoczętej konferencji "Europa z widokiem na przyszłość".

 

Noc Literatury we Wrocławiu

Wydarzenia

Europejska Noc Literatury przyciągnęła tłumy wrocławian. Spragnieni głośnego czytania ustawiali się w kolejki m.in przed barem mlecznym, "Miś", żeby posłuchać profesora Miodka.

 

Europejska Noc Literatury już 21 września

Wydarzenia

Europejska Noc Literatury po raz pierwszy w Polsce!   Jedna noc – wiele doświadczeń   Podróż do dziesięciu państw podczas jednej nocy? Tylko dzięki literaturze! 10 europejskich autorów, 10 czytających w 10 zaskakujących miejscach w centrum miasta. 21 września Wrocław stanie się Europejską Stolicą Literatury.

 

Targi bookinistyczne - Europejska Noc Literatury 21.09.2013

Noc Literatury, która w Polsce organizowana będzie po raz pierwszy, w Europie znana jest od lat i, podobnie jak Noc Muzeów, świetnie adaptuje się do charakteru miast-gospodarzy i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki swojej otwartej formule prezentuje szerokiej publiczności twórczość współczesnych pisarzy europejskich z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową. W tym roku wrocławska edycja realizowana jest w ramach międzynarodowego projektu,...

 

Europejska Noc Literatury

Wydarzenia

Jedna noc - wiele doświadczeń. To motto Europejskiej Nocy Literatury, międzynarodowego projektu, w ramach którego różne miasta europejskie na jedną noc zamieniają się w stolice literatury. Partnerami w tym niezwykłym projekcie są: Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Wilno, Praga i Wrocław. We Wrocławiu Noc Literatury odbędzie się 21 września.

 

We Wrocławiu powstanie Księgarnia Hiszpańska

Księgarnie

2 września otworzy się księgarnia tematyczna, której filie znajdują się w Warszawie i Krakowie. Ma być nie tylko źródłem literatury hiszpańskojęzycznej, ale także miejscem spotkań i imprez kulturalnych.

 

96. tys. euro na tłumaczenia

Wydarzenia

5 wydawców z Polski otrzymało granty na tłumaczenia literackie w ramach Programu Kultura 2007-2013. Są to: Wydawnictwo Lambook, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Nisza i Fundacja Festina Lente. Ich projekty wybrane zostały spośród 400 wniosków z 34 krajów Unii Europejskiej.  

 

Znamy wrocławskie projekty rekomendowane do realizacji w ramach programu Dom Kultury+

Wydarzenia

W dniu 8 lipca 2013 r. o godz. 24.00 zamknięto głosowanie na 31 projektów zgłoszonych do realizacji w ramach lokalnej edycji programu Dom Kultury+. Wyniki plebiscytu wśród wrocławian były jednym z kryteriów oceny zgłoszonych pomysłów.

 

Likwidacja księgarni naukowej im. Kopernika

Księgarnie

Z początkiem lipca zlikwidowano przeniesione na ul. Kuźniczą 49/55 resztki księgarni naukowej im. M.Kopernika. Tym samym przy Kuźniczej ostała się jedynie mała księgarnia firmowa PWN.

 

MAC: niebawem rozmowy z innymi krajami UE w sprawie 5 proc. VAT na e-booki

Internet

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie prowadzić niebawem konsultacje z innymi państwami Unii Europejskiej, które popierają stanowisko Polski w sprawie wyrównania stawki VAT na e-booki. - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa Artur Koziołek.

 

Koniec taniego internetu w Polsce. Wysokie ceny mogą ograniczyć dostęp do internetu

Internet

Według raportu opublikowanego przez Komisję Europejską, ceny dostępu do sieci są u nas jednymi z najwyższych w UE. Duzi dostawcy oferują coraz szybsze, ale i droższe łącza. To sprawia, że spada popyt na ich usługi, zyskać natomiast mogą mali dostawcy, którzy oferują tańszy, chociaż zwykle wolniejszy internet.

 

UE ukarze Francję i Luksemburg za obniżony VAT na e-booki?

Prawo, Rynek zagraniczny

Absurdalna sytuacja z 23% VAT-em na książki elektroniczne domaga się zmian. W Polsce jak dotąd nie doczekaliśmy bardziej stanowczych kroków w tej sprawie, ale wiele osób twierdziło, że skoro Francja mogła, to znaczy, że można i trzeba nie zważając na wymogi Unii Europejskiej obniżyć VAT na e-booki. Czyżby jednak było inaczej?

 

Literacki Wrocław 2016

Wydarzenia

Wrocław szykuje się do godnego noszenia tytułu europejskiej stolicy kultury 2016. Wśród wielu zapowiedzianych planów i wizji najbliższych kilku lat intensywnej kulturalnej terapii w stolicy Dolnego Śląska znalazły się także działania literackie.

 

Unijny budżet dla kultury - lata 2014 - 2020

Wydarzenia

„Mimo proponowanych cięć w unijnym budżecie na lata 2014-20, ministrowie kultury UE osiągnęli w Brukseli porozumienie w sprawie programu „Kreatywna Europa” dla sektora kultury i kreatywnych na lata 2014 -2020.

 

Przedsprzedaż Dzikich, konferencja w Poznaniu, Agata Wawryniuk w Tristero, Centrala w Krakowie

Wydawnictwa

Europejska trasa polskiego komiksu. Na początku listopada wydawnictwo komiksowe Centrala ruszyło w świat z projektem Double Portrait - Polish Female Comics.

 

Europejska Federacja Dziennikarzy o zwolnieniach w „Rz: skandal i decyzja polityczna

Prawo

Europejska Federacja Dziennikarzy określa zwolnienia w „Rzeczpospolitej” za tekst „Trotyl na wraku tupolewa” jako skandal i ocenia, że cała ta sytuacja pokazuje zależność mediów od polskiego rządu.

 

Międzynarodowy Dzień Tłumacza: Warszawa - Kraków

Wydarzenia

EUNIC Warszawa, EUNIC Kraków i Komisja Europejska zapraszają na Międzynarodowy Dzień Tłumacza 2012.

 

"U nas w Auschwitzu”, „Solaris”, „Dukla” i „Bieguni” wśród najważniejszych książek w Niemczech

Wydawnictwa

Książki Tadeusza Borowskiego, Stanisława Lema, Andrzeja Stasiuka i Olgi Tokarczuk znalazły się w kanonie najważniejszych dzieł powojennej literatury europejskiej przygotowanym przez niemiecki tygodnik „Die Zeit”.

 

Komisja Europejska chwali e-podręczniki

Wydarzenia

Polski program „Cyfrowa Szkoła”, a zwłaszcza sposób tworzenia w nim otwartych podręczników jest przyjmowany bardzo życzliwie za granicą

 

Wtórny rynek e-booków jednak legalny?

Prawo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok w sprawie handlu wtórnego plikami elektronicznymi - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

 

Człowiek znikąd w świecie kultury wyda 80 mln na ESK

Europejską Stolica Kultury będzie rządził Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta Lubina. Ale tak naprawdę konkurs na to stanowisko wygrał Krzysztof Czyżewski, który zostanie dyrektorem artystycznym. Maj był tylko dodatkiem do niego. Tyle że konkurs zorganizowano, żeby znaleźć dyrektora generalnego. To klasyczny wymyk    

 

Biblioteka w Oświęcimiu zauważona w Europie

Biblioteki

Galeria Książki w Oświęcimiu została wpisana na europejską listę najlepszych nowych bibliotek w Europie.

 

Nominacja dla Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

Wydarzenia

Projekt wypromowania Pacanowa (Świętokrzyskie) jako Europejskiej Stolicy Bajek, poprzez cykl imprez kulturalnych, organizowanych w działającym w miejscowości Europejskim Centrum Bajki, znalazł się w finale konkursu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

 

Biuro Festiwalowe Impart 2016 w byłym wrocławskim barze "Barabara"

Wydarzenia

Przy ul. Świdnickiej, przy przejściu podziemnym, tam, gdzie przed laty działał kultowy bar Barbara, siedzibę będzie miało Biuro Festiwalowe Impart 2016. - To idealne miejsce, by promować organizację Europejskiej Stolicy Kultury - ocenia Jarosław Broda, szef miejskiego wydziału kultury    

 

Nagroda Literacka Unii Europejskiej

Wydawcy, promujcie swoje wschodzące talenty! Nagoda Literacka Unii Europejskiej – szansa dla młodych pisarzy.

 

Nadchodzą zmiany w e-handlu. Większa ochrona klientów

Prawo

Około 10 tys. sklepów internetowych będzie musiało zrewidować zasady prowadzenia biznesu ze względu na implementację nowej dyrektywy Unii Europejskiej - oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.

 

Kontrowersje wokół odpłatnego korzystania z bibliotek

Prawo

Biblioteki w Polsce pozostaną bezpłatne, tak jak to było do tej pory. Odpłatne użyczanie książek jest konsekwencją dyrektywy Parlamentu Europejskiego .

 

Tochman we Wrocławiu

Spotkanie autorskie Wojciecha Tochmana - finalisty Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus 2011, odbędzie się w piątek 2 grudnia o godz. 17:30 we wrocławskiej Galerii BWA przy ul. Wita Stwosza 32.

 

Saga "Dzień, w którym upadł Kanaan" Europejską Chrześcijańską Książką Roku 2011

Trzytomowa epicka saga o mrocznych czasach Kanaanu "Dzień, w którym upadł Kanaan", polskiego autora Rafała Kosowskiego została 7 października br. uznana Europejską Chrześcijańską Książką Roku 2011 przez profesjonalistów zebranych na 2011 Market Square Europe w Kijowie na Ukrainie.

 

Wolność słowa w sieci pod lupą UE

Internet, Prawo

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej powołała grupę wysokiego szczebla, której zadaniem będzie przedstawienie zaleceń dotyczących poszanowania, ochrony, wspierania i promowania wolności i pluralizmu mediów w Europie.

 

Eli Barnavi, Krzysztof Pomian, Rewolucja europejska 1945-2007

Nowości

Państwowy Instytut Wydawniczy prezentuje eseje Eli Barnavi, i Krzysztofa Pomiana zatytułowane "Rewolucja europejska 1945-2007 (La révolution européenne 1945-2007).

 

Sztuka dla zmiany społecznej - Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu

EKK ma być jednym z najważniejszych projektów realizowanych w trakcie prezydencji, jaką Polska objęła Unii Europejskiej w połowie tego roku. Od 8 do 11 września Wrocław zamieni się w interdyscyplinarną teatralną scenę europejskiej kultury.

 

comScore: 368,6 mln internautów w Europie, 18,2 mln w Polsce

Rynek zagraniczny, Internet

W czerwcu z internetu korzystało 368,6 miliona internautów z Europy, w tym 18,2 miliona z z Polski. Najpopularniejsze były strony Google, Microsoftu i Facebooka.

 

Europejski kongres kultury

Wydarzenia

Za cztery tygodnie zaczyna się we Wrocławiu Europejski Kongres Kultury. Towarzyszyć mu będzie maraton pokazów i działań plastycznych. Ale sztuki wizualne nie będą jedynie oprawą dla debat zaproszonych gości. Będą ważnym głosem w dyskusji nad hasłem kongresu "Sztuka jako narzędzie zmiany społecznej"    

 

Raport Komisji Selekcyjnej ESK o Wrocławiu

Wniosek Wrocławia najlepiej odzwierciedlała cele i kryteria Europejskiej Stolicy Kultury oraz posiada najlepszy potencjał dla skutecznej realizacji obchodów" – napisali w swoim raporcie członkowie Komisji Selekcyjnej wybierającej Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

 

Polscy pisarze na Europejskich salonach

Wydarzenia

W licznych komentarzach po przyznaniu Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 bardzo często padają nazwy Biura Literackiego i festiwalu Port Wrocław. Artur Jabłoński z Onetu jasno daje do zrozumienia: "Przed Biurem Literackim jako tworem wrocławskim stoi więc odpowiedzialne zadanie - wprowadzić naszych pisarzy na salony europejskie".

 

We Are More - Więcej kultury w Sopocie!

Konferencja organizowana będzie w ramach Otwartego Kurortu Kultury w ścisłej współpracy z międzynarodowy partnerem zrzeszającym ponad 6000 instytucji i organizacji Europie: Culture Action Europe w Brukseli w ramach europejskiej kampanii na rzecz kultury: WE ARE MORE!

 

Walne Zgromadzenie Federacji Wydawców Europejskich w Reykjaviku

Rynek zagraniczny

Wydawcy europejscy zgromadzeni w Reykjaviku dyskutowali między innymi o ich stanowisku wobec projektu Dyrektywy Komisji Europejskiej o niektórych użytkach dzieł osieroconych.

 

Wrocław polską stolicą Europejskiej Kultury

Wydarzenia

Dzisiaj parę minut po godz. 16 minister kultury ogłosił w Warszawie, które z pięciu miast otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. O tytuł walczyły : Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław.

 

Decyzja ws. nominacji polskiego miasta do tytułu ESK we wtorek

Wydarzenia

Dwa miasta, jedno z Polski i jedno z Hiszpanii, staną się w 2016 roku Europejskimi Stolicami Kultury. O tym, który z polskich kandydatów - Gdańsk, Lublin, Katowice, Warszawa czy Wrocław - zostanie nominowany do tytułu, zadecyduje we wtorek Komisja Selekcyjna.

 

Wybierz swoją Europejską Stolicę Kultury 2016

Wydarzenia

Zbliżamy się do finału starań o tytuł ESK 2016 - wyniki poznamy już 21 czerwca. Każde z pięciu miast, które zostały na placu boju, odpowiedziało na pięć naszych pytań!

 

Dyrektywa dotycząca dzieł osieroconych

Prawo

Komisja Europejska przyjęła propozycję ustawy dotyczącej dzieł osieroconych i ustanowienia wspólnych zasad ich wykorzystania w celach digitalizacji i udostępniania w Internecie

 

Nadal walczymy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Jest już gotowa nowa aplikacja, która ma Wrocławiowi dać szansę na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. - Przedstawiliśmy projekty, policzyliśmy pieniądze i 16 czerwca przyjmiemy jurorów - mówił w czwartek na konferencji prasowej prof. Adam Chmielewski, szef Instytucji Kultury Wrocław 2016.      

 

Eurostat: w UE najbardziej zdrożały gazety, najmniej książki

Rynek zagraniczny

W ciągu 5 lat z tzw. dóbr kulturalnych najbardziej w UE wzrosły ceny gazet, a najmniej książek. 19 proc. Europejczyków często ogląda filmy i programy TV w obcym języku., a 7 proc. czyta zagraniczne książki w oryginale (tylko 2 proc. Polaków) - podaje Eurostat.

 

Wrocławski Dom Literatury program Weekendu Otwarcia 17-18 września 2016

Wrocławski Dom Literatury otwiera się dla mieszkańców miasta i regionu! Niedawno instytucja wprowadziła się do nowej siedziby w Rynku, jest tam również przestrzeń spotkań dla wszystkich miłośników książek i kultury; to klub literacko-muzyczny PROZA, który mieści się na drugim piętrze w kamienicy przy Przejściu Garncarskim 2. Chociaż WDL formalnie działa od początku roku, to oficjalne otwarcie zaplanowano na połowę września. Inauguracji Domu Literatury towarzyszyć będzie dwudniowe święto...

 

Trwają przygotowania do rozstrzygającej walki o tytuł stolicy kultury

Koncert Woody’ego Allena, informacje o programie kulturalnym w taksówkach, darmowe wizyty w muzeach, porządkowanie miejskiej przestrzeni i spełnianie życzeń mieszkańców – m.in. takie pomysły na promocję mają kandydaci do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.  

 

Dzieła osierocone czekają na unijną dyrektywę

Prawo

Komisja Europejska opóźnia prace nad dyrektywą o dziełach osieroconych. Wydawcy nie mogą dotrzeć do osób, którym przysługuje prawo do utworu. 40 proc. dorobku artystycznego nie może być wykorzystane w e-bibliotekach.

 

Online po literackim Krakowie

Kraków będzie mieć w internecie swoją literacką mapę, dzięki której powstaną w mieście szlaki, prowadzące śladami znanych pisarzy i poetów - pisze "Dziennik Polski".

 

Saviano i Oksanen otrzymali Europejskie Nagrody Literackie

Włoch Roberto Saviano i Finka Sofi Oksanen zostali uhonorowani w środę tegoroczną nagrodą literacką "European Book Prize" przyznawaną przez stowarzyszenie "Esprit d'Europe" we współpracy m.in. z francuskim MSZ i kilkoma europejskimi dziennikami.

 

Europejska Nagroda Poetycka dla Zagajewskiego

Adam Zagajewski został laureatem Europejskiej Nagrody Poetyckiej 2010, przyznawanej przez Fundację Cassamarca z Treviso na północy Włoch. Jej wręczenie odbędzie się w tym mieście 29 października.

 

Wrocław nominowany do Europejskiej Stolicy Kultury!

Wrocław proponując "Przestrzenie dla piękna" znalazł się na krótkiej liście nominowanych do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pozostałe miasta walczące o tytuł to: Lublin, Gdańsk, Warszawa i Katowice. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu w lipcu 2011.

 

Książka w ramach "Szczecin ESK 2016 - o współczesnym Szczecinie z Niemiec

18 września (w sobotę) w Klubie Storrady odbędzie promocja książki „Szczecin – spojrzenie z zewnątrz” będącej wkładem kilku polskich i niemieckich podmiotów w starania Szczecina w walkę o tytuł „Europejska Stolica Kultury 2016”.

 

Kulturalne miasta ścigają się o finał

O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku będzie się ubiegać 11 polskich miast. W tym tygodniu minął termin zgłoszeń. Sprawdziliśmy, kto dotąd najlepiej promował się przez kulturę i kto sam wymyślił sobie hasło: "Kultura? No, to mamy trochę do zrobienia!"

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.