RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Znamy nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak

Wydarzenia

Sześć książek reporterskich ubiega się w tym roku o nagrodę im. Beaty Pawlak. Laureata poznamy 17 października - podała Fundacja Batorego.

 

Warsztaty dla Dzieci w księgarni

W najbliższy czwartek (21 lipca 2016) odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Niezależnych Księgarń. O godz. 17 w księgarni De Revolutionibus dla najmłodszych czytelników oraz ich rodziców przygotowano drugie warsztaty z cyklu: „Tworzenie książek obrazkowych", którym tym razem towarzyszy hasło: „Czym jest książka?".

 

Podsumowanie Big Book Festival

Trzecia edycja Dużego Festiwalu Czytania zakończyła się spotkaniami z Hanifem Kureishim i Swietłaną Aleksijewicz. Brytyjski pisarz, autor głośnego "Buddy z przedmieścia", podczas kameralnego spotkania w fabrycznych podziemiach opowiadał m.in. o dorastaniu w wieloetnicznym Londynie. A białoruska reporterka rozmawiała o kresie cywilizacji radzieckiej i niespełnionych romantycznych nadziejach lat 90. Jej opowieści słuchało ponad 200 osób.

 

Kraków: 200 tys. na aktywizację księgarń

Księgarnie

200 tys zł. przyznało miasto na realizację programu kulturalnego w księgarniach w Krakowie. W wyniku konkursu środki zostały podzielone między trzema fundacjami, których projekty znalazły największe uznanie.

 

Życzenia Wielkanocne 2016

Wydarzenia

Dla 70 proc. Polaków Wielkanoc jest świętem rodzinnym, a dla 46 proc. to przeżycie religijne – wynika z najnowszego badania CBOS. Dla ponad dwóch piątych dzień Zmartwychwstania Pańskiego to miła tradycja, a dla co ósmego – okazja do wypoczynku.

 

Znamy wyniki konkursu im. Astrid Lindgren

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” ogłosiła wyniki IV Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Laureaci konkursu zostali uhonorowani w sobotę, 19 marca podczas XV Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży.

 

Autobook - specjalne wydanie wrocławskiego Magazynu Cegła!

Zachęcamy do udziału w akcji związanej z AutoBookiem - specjalnym wydaniem wrocławskiego Magazynu Materiałów Literackich CEGŁA w ramach programu Bibliopolis. Sprawmy by Wrocław był prawdziwą Stolicą Kultury - miastem książki!

 

Już 15 lat “Cała Polska czyta dzieciom”!

W 2001 roku Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” zainicjowała kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”. Do dnia dzisiejszego Fundacji udało się:

 

2. Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza: Finaliści

Wydarzenia

Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza ogłosiła listę finalistów konkursu na autorską książkę poetycką.

 

Nagroda im. Adama Włodka dla Macieja Orlińskiego

Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2015 poecie Marcinowi Orlińskiemu na napisanie tomu wierszy o roboczym tytule „Państwo środka”.

 

Badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce” - raport końcowy

Wydarzenia

Polska Izba Książki prowadzi od 2013 roku rozległe badania „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”. Pierwszy etap badania prowadziły w latach 2013-2014 na zlecenie PIK Fundacja Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy OPI-PIB).

 

Konkurs literacki Aurora

Nagrody

Międzywydziałowe Koło Kultury Współczesnej UAM "Aurora" ogłasza rozpoczęcie konkursu literackiego. To już szósta edycja akademickiego konkursu dedykowanego młodym osobom tworzącym poezję i prozę

 

V Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku

Fundacja Sąsiedzi, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki oraz Białostocki Teatr Lalek zapraszają do Białegostoku na V Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku oraz towarzyszący targom Festiwal Literacki "Na pograniczu kultur", które odbędą się w dniach 22-24 kwietnia 2016 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki oraz w Białostockim Teatrze Lalek.

 

Nagroda Feniksa dla Małgorzaty Musierowicz

Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich przyznała zaszczytną Nagrodę Feniksa pisarce Małgorzacie Musierowicz ("Jeżycjada") - "za uniwersalny przekaz jej powieści, będący wsparciem w chrześcijańskim wychowywaniu dzieci".  

 

CzytaMy! - akcja promująca czytelnictwo Fundacji Teraz Książka i Księgarni Matras zakończona sukcesem

Wydarzenia

Za nami program pilotażowy akcji promocji czytelnictwa „CzytaMy!” Fundacji Teraz Książka oraz Księgarni Matras.

 

Nagrodzony debiut Sabiny Jakubowskiej

Wydarzenia

Książka „Dom na wschodniej” autorstwa Sabiny Jakubowskiej otrzymała nagrodę główną w konkursie Promotorzy Debiutów (organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego)

 

Nominowani do Nagrody Beaty Pawlak

Nagrody

Znamy już nazwiska autorów nominowanych w tym roku do Nagrody im. Beaty Pawlak przyznawanej za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji.

 

Projekt - Liryka extra

Wydarzenia

Właśnie ruszyła kolejna odsłona projektu "Liryka extra", promującego polską i niemiecką poezję współczesną.

 

Nagroda im. Adama Włodka 2015

Nagrody

Fundacja Wisławy Szymborskiej zbiera zgłoszenia do 2. edycji Nagrody im. Adama Włodka. Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35 roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

 

Wieczór urodzinowy Agnieszki Osieckiej

Na wieczór urodzinowy Agnieszki Osieckiej 27 października o godz. 19.00 zapraszają: Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

 

Tokarczuk, Waniek i inni pisarze "przepisują Sudety"

Księgarnie

Spotkanie pisarzy z Czech, Niemiec i Polski z badaczami literatury i kultury sudeckiej - 25-26.09.2015 r.

 

Konkurs dla tłumaczy

Wydarzenia

Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą” i Instytut Książki ogłosiły konkurs na najlepsze tłumaczenia poezji Wisławy Szymborskiej na język rosyjski, białoruski, ukraiński.

 

Zapraszamy do Szczebrzeszyna!

Miło nam poinformować, że Fundacja Czułego Barbarzyńcy organizuje w sierpniu festiwal językowo-literacki pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 8-16 sierpnia w Szczebrzeszynie.

 

Czytaj polską literaturę i pomagaj bibliotekom!

Biblioteki

18 czerwca ruszyła akcja społeczna „Czytam polskie”, której celem jest zebranie środków na zakup współczesnej polskiej literatury dla najmniejszych i najbardziej potrzebujących punktów bibliotecznych.

 

Charytatywny kiermasz książek "Buy a book"

Wydarzenia

We Wrocławiu w najbliższy weekend będzie można kupić książki i wesprzeć tym samym dzieci z domowego hospicjum.

 

Pierwsi goście i hasło Festiwalu Conrada

Jeden z najważniejszych amerykańskich prozaików Jonathan Franzen, kultowy irańsko-amerykański pisarz Hooman Majd, dwukrotny laureat Nagrody Nike Wiesław Myśliwski i Hanna Krall, legenda polskiego reportażu to pierwsi goście tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. W tym roku najważniejsze literackie wydarzenie w Europie Środkowej odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.  

 

Nagroda im. A. Włodka

Wydarzenia

Fundacja Wisławy Szymborskiej rozpoczyna nabór wniosków do 2. edycji Nagrody im. Adama Włodka.

 

Piknik literacki dla dzieci „Włoska robota”

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Fundacja Edukacji Twórczej PSTRYK zapraszają na Piknik literacki dla dzieci „Włoska robota”. 24 maja 2015 r., Warszawa, Rynek Starego Miasta 20 w godzinach: 11.00-18.00

 

Festiwal PREtexty

Zapraszamy na cykl spotkań z autorami poezji i prozy, których książki ukazały się nakładem Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza w latach 2013-2015 w serii wydawniczej Tajne Komplety.

 

Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza zaprasza: Pamiętam, że" - Dolny Śląsk

Wydarzenia

Po dużym sukcesie publikacji „Wrocław. Pamiętam, że…” Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza rozszerza projekt i wyrusza w poszukiwaniu zbiorowej pamięci mieszkańców i bywalców Dolnego Śląska.  

 

Spotkanie wspomnieniowe o Kornelu Filipowiczu

Wydarzenia

W ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Miłosza Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Fundacją Kraków Miasto Literatury i Kinem pod Baranami zaprasza 17 maja o godz. 13.30 do Kina Pod Baranami (Rynek Główny 27, Sala Czerwona) na spotkanie poświęcone Kornelowi Filipowiczowi.

 

Liryka extra - kolejna odsłona

Wydarzenia

Bohaterem kolejnej odsłony projektu Liryka extra jest Tomasz Różycki – poeta, tłumacz, eseista.

 

Nagroda im. Karla Dedeciusa 2015

Wydarzenia

Tłumaczka publikacji niemieckich na język polski Katarzyna Leszczyńska oraz Sven Sellmer, który przekłada z języka polskiego na niemiecki, zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Karla Dedeciusa, przyznanej po raz siódmy przez Fundację im. Roberta Boscha.

 

"Czytam w podróży... Herberta"

Wydarzenia

Już dziś (24 marca, 2015r.) rusza III edycja akcji „Czytam w podróży...Herberta”! Już po raz trzeci wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta, jak również przedstawiciele innych szkół niezrzeszonych w Klubie Herbertowskich Szkół, będą rozdawać osobom podróżującym zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta, zachęcając do czytania.

 
 

Cała Polska czyta dzieciom w najbliższą sobotę - konferencja prasowa Fundacji ABCXXI

Pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka i Biblioteki Narodowej rusza IV Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

 

Nabór wniosków w ramach Funduszu Zapomogowego

Wydarzenia

Fundacja Wisławy Szymborskiej informuje, że 31 marca 2015 upływa termin składania wniosków o zapomogę, przyznawaną pisarzom i tłumaczom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

 

2,5 tys. zebranych książek w Poznaniu. Projekt Zaczytani

Od 2013 roku w szpitalach w całej Polsce powstają Biblioteczki Małego Pacjenta. Fundacja „Zaczytani" pomysłodawca projektu, udostępnia specjalne regały oraz dba o zapas książek na oddziałach dziecięcych.

 

„Czwartkowe spotkania" w księgarni przy ul Hożej 29/31

Księgarnie

Księgarnia Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim przy ul. Hożej 29/31 zaprasza wszystkich czytelników na cykl spotkań pt. „Czwartkowe spotkania":

 

Vincent Seversky zaprasza na promocję swojej Trylogii: Nielegalni, Niewierni, Nieśmiertelni

Księgarnie

Spotkanie z autorem Trylogii odbędzie się 26 lutego, o godz. 18.00, w księgarni Fundacja Pomocy Bibliotekom Polskim ul. Hoża 29/31, w Warszawie. Prowadzi: Mikołaj Lizut.

 

Jacek Dehnel w Liryce Extra

Wydarzenia

"Liryka extra/ausgezeichnet liryk" to pomysł na polsko-niemiecką antologię współczesnej poezji online. Projekt powstał przy współpracy Fundacji Wisławy Szymborskiej, Instytutu Goethego oraz Literaturwerkstatt Berlin.

 

Konkurs o Nagrodę Włodka rozstrzygnięty

Wydarzenia

Fundacja Wisławy Szymborskiej rozstrzygnęła właśnie konkurs o Nagrodę im. Adama Włodka dla młodych twórców

 

Zbiórka na uwolnienie poezji Baczyńskiego

Wydarzenia

Do 25 stycznia Fundacja Nowoczesna Polska prowadzi zbiórkę na uwolnienie poezji Kamila Krzysztofa Baczyńskiego – poety i rysownika okresu II wojny światowej, jednego z przedstawicieli pokolenia Kolumbów.

 

Nowa książka oficyny Pogranicze: Rebecca Kobrin "Żydowski Białystok i jego diaspora"

Nowości

Książka Żydowski Białystok i jego diaspora jest znakomitym przykładem historii globalnej, której centrum znajduje się w Białymstoku.

 

Nowa książka oficyny Pogranicze: Zuzanna Ginczanka. Wiersze zebrane

Nowości

Pierwsza edycja poezji zebranych Ginczanki obejmuje całość zachowanej spuścizny literackiej Autorki, w tym niepublikowane dotąd juwenilia z początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, pochodzące z gimnazjalnego równieńskiego pisma "Echa Szkolne".

 

„Po czym poznać hipolisa?" - nowa Cegła dla dzieci

Nowy nr Magazynu Materiałów Literackich Cegła (tym razem wydanie dla dzieci pod tytułem: "Po czym poznać hipolisa") jest już dostępny w księgarni Tajne Komplety we Wrocławiu. Zapraszamy!

 

Bojkot Empiku: To zwycięstwo ponad 40 tys. osób, kontynuujemy akcję

Księgarnie

Z informacji, jakie nasi ludzie przesyłają, wynika, że w większości salonów empiku zniknęły plakaty z Nergalem i panią Czubaszek. To pokazuje skuteczność bojkotu tej kampanii – mówi portalowi niezalezna.pl Mariusz Dzierżawski z fundacji Stop aborcji.

 

Książka, która ma moc

5 grudnia ruszyła na dobre ogólnopolska akcja charytatywna Zwierzaki pocieszaki mająca na celu pomoc podopiecznym Fundacji „Kawałek Nieba”, czyli dzieciom chorym, dotkniętych chorobą i w trudnej sytuacji życiowej z całego kraju, poprzez sprzedaż stworzonej specjalnie dla fundacji książeczki. Zwierzaki pocieszaki to zbiór dziesięciu bajek napisanych przez mamy blogerki z całego kraju.

 

Spotkanie z Jackiem Łukasiewiczem

W najbliższy piątek o 17.30 odbędzie się spotkanie z Jackiem Łukaszewiczem, na Targach Książki, sala E, Dworzec Główny, z okazji wydania książki „Tercet”. No z okazji 80. urodzin Autora.

 

Zaproszenie na Zaduszki Poetyckie - Rynek Starego Miasta w Warszawie

Wydarzenia

Wydawnictwo Anagram, Klub Księgarza i Fundacja DUŻY FORMAT zapraszają na Zaduszki Poetyckie 13 listopada na Rynek Starego Miasta 22/24.

 

Wrocław "Pamiętam, że"

Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza zaprasza do udziału w nietypowym projekcie literackim Wrocław "Pamiętam że". Tutaj każdy może dołożyć swoją cegiełkę - wspomnienie, skojarzenie z Wrocławiem do zbiorowego pamiętnika.

 

Nowa książka o internecie – Cory Doctorow po polsku!

Nowości

Zapraszamy do lektury zbioru krótkich esejów Cory'ego Doctorowa o życiu w internecie. Doctorow to jeden z najbardziej poczytnych pisarzy science-fiction, ale znany jest także jako błyskotliwy krytyk nowych technologii, uważany za głos internetowej generacji.

 

Herbert 2014 - obchody 90. rocznicy urodzin Poety

Wydarzenia

Z inicjatywy Katarzyny Herbert w dniach 27-29 października 2014 r. odbędą się w Warszawie obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – współorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta i Bibliotekę Narodową.

 

Zaproszenie na konferencję prasową z Etgarem Keretem

Wydawnictwa

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Wydawnictwo W.A.B. serdecznie zapraszają na Konferencję prasową z udziałem Etgara Kereta.

 

Nowy tryb składania wniosków w programie KROKI / SCHRITTE

Wydawnictwa

Fundacja S. Fischer Stiftung wspiera wspólnie ze Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia od 2005 roku przekłady szczególnie wartościowych książek autorów niemieckojęzycznych na język polski.

 

Marek Edelman - 5. rocznica śmierci

Wydawnictwa

Zeszyty Literackie informują o piątej rocznicy śmierci Marka Edelmana(zm. 2.X. 2009)

 

Poezja jest zawsze wielojęzyczna

6 poetek z Czech, Słowenii i Ukrainy będzie gościć w Warszawie w najbliższy weekend. Kateřina Rudčenkova i Lenka Daňhelova z Czech, Alenka Jovanovski i Barbara Korun ze Słowenii, Julija Stachiwska i Hałyna Kruk z Ukrainy wraz ze swoimi tłumaczkami (Zofią Bałdygą, Agnieszką Będkowską-Kopczyk i Anetą Kamińską) będą bohaterkami cyklu wydarzeń organizowanych przez Fundację Otwarty Kod Kultury w ramach projektu „Poezja jest zawsze Wielojęzyczna”.

 

Przynieś książkę do Instytutu Onkologii

Wydarzenia

Fundacja DOBRZE ŻE JESTEŚ postanowiła zorganizować akcję wymiany książek w Centrum Onkologii w Warszawie. Chodzi o to, aby pacjenci mieli dostęp do literatury, którą z przyjemnością będą czytać podczas pobytu w szpitalu. Pozycje, które znajdowały się na szpitalnych półkach do tej pory, były przeważnie stare lub zniszczone, dlatego postanowiono to zmienić. Wy również możecie przyczynić się do tej zmiany!

 

Fundacja założona przez twórców Chomikuj.pl dostała ponad 12 tysięcy złotych z odpisu podatkowego „1%” za rok 2013.

Internet

W ubiegłym roku BookWatch.pl informował o uzyskaniu przez założoną przez twórców Chomikuj.pl fundację „Społeczeństwo” statusu Organizacji Pożytku Publicznego, uprawniającego do ubiegania się o odpis 1% z podatku PIT.

 

Recenzja: „Franciszka” Anna Piwkowska

Poetka pisze książkę dla młodzieży. Czy to dobry pomysł? W przypadku Anny Piwkowskiej – według mnie – doskonały.

 

Laureaci Stypendium im. Albrechta Lemppa

Nowości

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłaszają laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2014.

 

Osman Firat Bas laureatem nagrody za promocję polskiej książki w świecie

Wydarzenia

Fundacja Kultury Polskiej utworzona przez najwybitniejszych polskich artystów i naukowców, wspomagająca rozwój polskiej kultury i upowszechniająca jej osiągnięcia w kraju i na świecie, od 1988 roku przyznaje honorową nagrodę „Za promocję polskiej książki w świecie”. Laureatem Tegorocznej Nagrody został Osman Firat Baş.  

 

Konkurs: wygraj wejściówkę na V Targi Książki w Warszawie

Konkursy

Portal Księgarski i Murator Expo zapraszają do udziału w konkursie dzięki któremu będziecie mogli uczestniczyć w Święcie Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie 22-24 maja. Naprawdę Warto!

 

Zaproszenie "Węzły pamięci niepodległej Polski" - zaproszenie

Wydarzenia

Muzeum Historii Polski oraz Fundacja Węzły Pamięci we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie i SIW Znak mają zaszczyt zaprosić na spotkanie dyskusyjne.  

 

Kolejna edycja konkursu literackiego im. Henryka Berezy

Wydarzenia

Fundacja Literatury im. Henryka Berezy ogłasza kolejny literacki konkurs na książkę poetycką i prozatorką dla autorów przed debiutem książkowym.

 

Nakręć film inspirowany wierszem Herberta i wygraj 15 tys. zł

Wydarzenia

Fundacja im. Z. Herberta zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na ilustrację filmową wiersza "Pan Cogito okiem kamery".

 

Book me one

Wydarzenia

Projekt skierowany do podopiecznych warszawskiego Pogotowia Opiekuńczego. Podczas warsztatów dziewczyny będą mogły zobaczyć, że książki mogą być medium, które za pośrednictwem różnorodnych środków wyrazu: zdjęć, grafik, rysunków, tekstu opowiadają historie.

 

Czytam w podróży... Herberta

Wydarzenia

26 lutego 2013 r. w siedemnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja społeczna pt. „Czytam w podróży… Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy.    

 

Społeczne finansowanie książki poetyckiej

Wydarzenia

Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza oraz księgarnie Tajne Komplety ruszają z nowym pomysłem na finansowanie książek poetyckich i niszowych. Na portalu PolakPotrafi.pl, opierającym się na zasadach społecznego finansowania, rzuciliśmy na pierwszy ogień "Wyrazy uznania" Piotra Janickiego.

 

Mądra szkoła czyta dzieciom

Wydarzenia

Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom zaprasza do udziału w swojej kampanii "Mądra szkoła czyta dzieciom", która zachęca do głośnego czytania uczniom w czasie zajęć szkolnych.

 

Srebrny Kałamarz i Zielona Gąska

Wydarzenia

Fundacja Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ogłosiła - 23 stycznia, w dniu urodzin patrona - nominacje do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz 2010 im. Hermenegildy Kociubińskiej oraz do Nagrody Literackiej Zielona Gąska 2010. Wręczenie nagród odbędzie się w dniu imienin Konstantego, 11 marca 2011.

 

Nagroda Herberta dla Charlesa Simica

Nagrody

Wczoraj w warszawskim Teatrze Polskim Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata II edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Uhonorowano nią urodzonego w 1938 r. Charlesa Simica – wybitnego poetę, eseistę, tłumacza.

 

Zapomogi dla pisarzy i tłumaczy

Wydarzenia

31 marca 2014 upływa termin składania wniosków o zapomogę, przyznawaną pisarzom i tłumaczom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.  

 

Wykład pamięci Marka Nowickiego "Wolność słowa współcześnie"

Prawo

Wykład pamięci Marka Nowickiego "Wolność słowa współcześnie" Open Society Foundations oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka mają zaszczyt zaprosić na kolejny wykład z cyklu wykładów pamięci Marka Nowickiego pt. „Wolność słowa współcześnie” Lorda Anthony’ego Lestera QC.

 

Stypendium im. Albrechta Lemppa

Wydarzenia

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2014.

 

Konkurs Literacki "Czytane w maszynopisie", edycja 2, 2014 – regulamin

Wydarzenia

Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy ogłasza II edycję konkursu "Czytane w maszynopisie". Tym razem konkurs dotyczy tomu wierszy.

 

Filip Springer laureatem konkursu stypendialnego im. Kapuścińskiego

Wydarzenia

Laureatem 3. Konkursu Stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego został autor "Wanny z kolumnadą".

 

Wieczór poświęcony Kapuścińskiemu

Wydarzenia

Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają dzisiaj, 23 stycznia 2014, o godz. 19, do Sali Kolumnowej w Gmachu Pomuzealnym (siedziba Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) na wieczór poświęcony Ryszardowi Kapuścińskiemu w 7. rocznicę Jego śmierci.

 

2. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2014 mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Fundacja jej imienia we współpracy z instytucjami kultury planuje szereg wydarzeń upamiętniających osobę i twórczość Poetki.

 

Karol Maliszewski wyrusza w drogę

Wydarzenia

Nowa książka prozatorska Maliszewskiego „Przemyśl-Szczecin” została wydana przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. Podczas Wrocławskich Targów Książki na Dworcu Głównym z autorem rozmawiała Agnieszka Grzegorzewska.

 

Konkurs Literacki im. Henryka Berezy, edycja 2, 2014 – regulamin

Wydarzenia

Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy ogłasza drugą edycję konkursu literackiego imienia Henryka Berezy:

 

Konkurs Literacki im. Henryka Berezy edycja 1, 2013 – rozstrzygnięty

Wydarzenia

Jury 1. edycji Konkursu Literackiego imienia Henryka Berezy – w składzie: Natasza Goerke, Artur Daniel Liskowacki (przewodniczący), Bohdan Zadura – postanawia, że wyróżnione i uhonorowane zarazem edycją książkową zostaną następujące tomy.

 

Nowy tomik Klary Nowakowskiej

Nowości

Nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza ukazała się kolejna książka wrocławskiej autorki - "Niska rozdzielczość". Zawiera wiersze, nad którymi pracowała jeszcze przed wydaniem "Ulicy Słowiańskiej".

 

Fundacja Literatury im. Henryka Berezy chce stworzyć księgarnię w Szczecinie

Księgarnie

Budynek przy al. Niepodległości ma idealną lokalizację zdaniem Pawła Nowakowskiego, wiceprezesa Fundacji. Na razie został ogłoszony przetarg na zagospodarowanie budynku.

 

Poezja na bruku we Wrocławiu

Wydarzenia

Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza zapowiada wprowadzenie poezji na ulice - a konkretnie na ul. Słowiańską, której tomik wierszy poświęciła Klara Nowakowska. Teraz na rzeczonym trakcie zostanie wmontowana płyta chodnikowa z jednym z wierszy pochodzących z tego zbioru.

 

840 prac w konkursie na najlepsze tłumaczenie Różewicza

Wydarzenia

Konkurs na najlepsze tłumaczenie na język rosyjski wierszy Tadeusza Różewicza wzbudził olbrzymie zainteresowanie na całym świecie. Jest on organizowany przez Fundację "Za Waszą i Naszą Wolność" przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki.

 

Bęc Zmiana na New York Art Book Fair

Warszawska Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana weźmie udział w tegorocznych targach książki artystycznej New York Art Book Fair (19-22 września), odbywających się w PS1, oddziale nowojorskiego Museum of Modern Art.

 

Wsparcie finansowe dla pisarzy i tłumaczy

Wydarzenia

Fundacja Wisławy Szymborskiej rozpoczyna nabór wniosków do sesji jesiennej w ramach Funduszu Zapomogowego.  

 

Rozstrzygnięcie konkursu- Czytane w maszynopisie

Wydarzenia

Jury 1 edycji Konkursu Literackiego imienia Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie”, w składzie: Natasza Goerke, Artur Daniel Liskowacki (przewodniczący) i Bohdan Zadura, nominowali następujące teksty:  

 

G+J Partnerem Zaczytanych

Wydarzenia

Wydawnictwo G+J wspiera akcję promocji czytelnictwa "Zaczytani" organizowaną przez Fundację Rozwój.

 

Audiobook "Sklepy cynamonowe" nagrany na Open'erze już dostępny

Wydarzenia

Fundacja Nowoczesna Polska udostępniła nagrany podczas festiwalu Open'er audiobook "Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza.

 

E-book "Postscriptum" Witolda Lutosławskiego

Fundacja Zeszytów Literackich prezentuje książkę zawierającą artykuły, wywiady i wypowiedzi jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów dostępną w formie elektronicznej.

 

Miroławka w Warszawie

Wydarzenia

Na placu Dąbrowskiego w Warszawie z inicjatywy Fundacji Cultus stanęła ławka upamiętniająca Mirona Białoszewskiego. Wykonana została z pnia topoli o której poeta pisał: "a się kładę, mam nos pełen powietrza, patrzę z łóżka na topolę, tak mi wyrosła przez te dziesięć lat, że zajmuje pół widoku, szumi, przebiera w sobie, przekłada się, zasłania akurat domy, tego szarego czasem wyjrzy kawałeczek z oknem na gałęziach i znów się chowa, reszta niebo, niebieskie, duże, mokre, tak wygląda. Bo...

 

2 lipca Urodziny Szymborskiej

Wydarzenia

2 lipca przypada 90. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Wisława Szymborska nie obchodziła urodzin. Bywała wtedy zazwyczaj w Lubomierzu z przyjaciółmi.

 

Wystawa poświęcona Mrożkowi w nowym centrum literatury im. Jana Michalskiego w Szwajcarii

Wydarzenia

Fundacja im.Jana Michalskiego w Montricher, w Szwajcarii niedaleko Genewy, właśnie ukończyła budowę wielkiego centrum literatury i biblioteki. Z okazji inauguracji budynku wystawiona została ekspozycja poświęcona Sławomirowi Mrożkowi jak również jego sztuka pt. "Serenada".

 

Powstała Fundacja PWN

Wydarzenia

Z inicjatywy pracowników Wydawnictwa Naukowego PWN w lutym 2013 powstała Fundacja PWN.

 

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman

Wydarzenia

Fundacja Dzieci Niczyje oraz Fundacja Zeszytów Literackich w 2011 roku ustanowiły Nagrodę im. Aliny Margolis-Edelman dla osób zasłużonych w działalności na rzecz pomocy dzieciom krzywdzonym.

 

Ewa Stachniak laureatką Nagrody Fundacji W&N Turzańskich!

Wydarzenia

Szanowni Państwo, jest nam niezmiernie miło powiadomić, iż Ewa Stachniak, autorka bestsellerowych książek historycznych otrzymała w tym roku Nagrodę Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich.

 

Nagroda dla Antoniego Libery

Wydarzenia

Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Kultury Polskiej, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Staromiejski Dom Kultury, Okręg Warszawski Stowarzyszenia Księgarzy Polskich zapraszają na uroczysty wieczór z okazji przyznania nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej Antoniemu Liberze za książkę maja 2013 roku "Niech się panu darzy".

 

Akcja "Dzielę się książkami" na IV WTK

Dużą popularnością cieszyła się na Warszawskich Targach Książki akcja "Dzielę się książkami" w ramach której zbierano książki dla dzieci z domów dziecka.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.