RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Darmowe podręczniki w szkołach to mit?

Wydawnictwa

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", problem dotyczy podręczników dla klas IV i V podstawówek oraz I i II w gimnazjum, czyli darmowych, finansowanych z dotacji ministerialnej. Pieniądze na zakup książek przekazuje szkołom przez gminę resort edukacji. Szkoła sama musi dogadać się z wydawnictwem co do cen.

 

Matras odpowiada na zarzuty Gazety Wyborczej

Spółka Matras S.A. odpowiada na teksty Gazety Wyborczej z czerwca br.

 

Gazeta Pisarzy

23 kwietnia „Wyborcza” zamieni się na jeden dzień w „Gazetę Pisarzy”. W tym roku kwietniowy Światowy Dzień Książki, ustanowiony w rocznicę śmierci Szekspira i Cervantesa, Wrocław jako Europejska Stolica Kultury będzie obchodził wyjątkowo - na rok stanie się Światową Stolicą Książki UNESCO. Wśród wydarzeń są m.in. otwarcie Muzeum Pana Tadeusza czy specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury, ale gwoździem programu będzie „Gazeta Pisarzy”.

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona dziewiąta

Wydarzenia

Latem zwalniamy tempo i oddajemy się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywracamy do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury.

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona trzecia

Wydarzenia

Latem zwalniamy tempo i oddajemy się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywracamy do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury.

 

Klasyka: Reaktywacja. Odsłona pierwsza

Wydarzenia

Instytut Książki nie zwalnia tempa również latem i oddaje się lekturze smakowitych literackich kąsków! Wspólnie z Gazetą Wyborczą i Programem 3 Polskiego Radia przywraca do czytelniczego kanonu klasykę światowej literatury. W ramach akcji „Klasyka: Reaktywacja″ zachęca do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – które w ciągu roku giną w powodzi nowszych tytułów.

 

Klasyka: Reaktywacja

Wydarzenia

Tego lata Instytut Książki pragnie zachęcić księgarzy do promowania, a czytelników do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – nawet jeśli dotąd szerzej nieznanych.

 

Nieznani sprawcy zaatakowali księgarnię Warszawskiej Gazety. Zniszczono m.in. książki Sumlińskiego

Księgarnie

W nocy z piątku na sobotę zaatakowano mieszczącą się w centrum Warszawy księgarnie Warszawskiej Gazety – Polską Księgarnię Narodową – informuje WG. To już drugi atak na księgarnie w przeciągu kilku miesięcy.

 

Sprostowanie Redakcji Biura Literackiego

Wydawnictwa

Publikujemy sprostowanie w sprawie artykułu Doroty Oczak z Gazety Wyborczej Wrocław o Porcie Literackim "Wrocław odpływa z Portu. Miasto traci ważny festiwal".

 

Matras - Super Marką 2015!

Księgarnie

Sieć księgarni Matras otrzymała tytuł Super Marki 2015 – Jakość, Zaufanie, Renoma w kategorii: sieć księgarni! To już trzecia nagroda tego typu, wcześniej Matras otrzymał Dobrą Markę 2013 i Dobrą Markę 2014. Tytuł jest przyznawany przez Biznes Trendy w dzienniku Rzeczpospolita oraz Forum Biznesu w Dzienniku Gazecie Prawne

 

Dlaczego warto czytać książki? Oto 11 powodów!

Wydarzenia

Poprawiają pamięć, rozwijają empatię i... dodają seksapilu. O tym, dlaczego warto sięgać po książki, w środę w magazynie "Tylko Zdrowie" w "Gazecie Wyborczej pisze o tym Irena Cieślińska.    

 

Gazeta Wyborcza" o książce "Pod okupacją. Listy"

Wydawnictwa

Prezentujemy recenzję Marka Beylina zamieszczoną w Gazecie Wyborczej" o książce Pod okupacją. Listy":

 

Warto przeczytać: wywiad z Mario Vargasem Llosą: Wolność i demokracja niszczą inteligencję

Wydarzenia

Cywilizacja, kultura i postęp to kruchy film, który może łatwo prysnąć. Pobudka! Z Mario Vargasem Llosą rozmawia Maciej Stasiński

 

Śpiewnik powstańczy z Gazetą Stołeczną

Wydawnictwa

W piątek (1 sierpnia 2014roku) razem z Gazetą Stołeczną ukaże się "Mój śpiewnik powstańczy. Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".

 

Książki W.A.B. na liście 25 Najlepszych Książek 2013 wg Gazety Wyborczej

Nowości

Kilka tytułów wydawnictwa W.A.B. na liście 25 Najlepszych Książek 2013 roku według Gazety Wyborczej:    

 

wSieci na tabletach i e-czytnikach

Wydawnictwa

Tygodnik wSieci oraz miesięczniki wSieci Historii i Gazeta Bankowa, dostępne są teraz w formatach EPUB, MOBI i PDF umożliwiających czytanie prasy na urządzeniach mobilnych.

 

"Mój śpiewnik powstańczy" z Gazetą Wyborczą

Nowości

1 sierpnia 2013 roku razem ze stołecznym wydaniem Gazety Wyborczej" ukaże się Mój śpiewnik powstańczy. Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI".

 

Rozmowa z Matteo Collurą w Gazecie Wyborczej

Nowości

Zeszyty Literackie polecają Państwa uwadze rozmowę z Matteo Collurą opublikowaną w "Gazecie Wyborczej":

 

Nowa księgarnia Gazety Polskiej

Księgarnie

Od wczoraj w Warszawie działa nowa księgarnia „Gazety Polskiej”. Księgarnia mieści się przy ul. Świętokrzyskiej 16 (I piętro), róg Mazowieckiej. Serdecznie zapraszamy.

 

"Gazeta Wyborcza" o "Twarzach" Wojciecha Karpińskiego

Wydawnictwa

W "Gazecie Wyborczej" (3 I 2013) Magdalena Grochowska pisze o książce Wojciecha Karpińskiego "Twarze":

 

Tytuły W.A.B. wśród najlepszych książek 2012 roku!

Wydarzenia

Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że w rankingu Gazety Wyborczej, wśród 25 najlepszych książek 2012 roku, znalazło się aż 6 tytułów Wydawnictwa W.A.B.    

 

Mamy 12 tys. zł na książki do bibliotek. Kto da więcej? - akcja Gazety Wyborczej"

Wydawnictwa

Uwaga, wydawnictwa i hurtownie! Mamy do wydania 12 tysięcy złotych na książki do szkolnych bibliotek. Kupimy tam, gdzie będzie najtaniej. Od dziś czekamy na oferty.    

 

Julia Hartwig o "Cyprysach i topolach" Marka Zagańczyka

W „Gazecie Wyborczej” (4-5 VIII 2012) Julia Hartwig ogłosiła szkic „Radosna samotność podróżowania" poświęcony książce Marka Zagańczyka „Cyprysy i topole”:

 

Wtórny rynek e-booków jednak legalny?

Prawo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał przełomowy wyrok w sprawie handlu wtórnego plikami elektronicznymi - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

 

Gazeta Wyborcza o nowym numerze Zeszytów Literackich

Wydawnictwa

W "Gazecie Wyborczej" (26 VI 2012) Juliusz Kurkiewicz pisze o nowym numerze "Zeszytów Literackich" (nr 118).

 

Departamentu Stanu USA broni dziennikarki Doroty Kani

Prawo

Skazanie w procesie karnym Doroty Kani i Jerzego Jachowicza jest przykładem ograniczania wolności słowa w Polsce – stwierdza coroczny raport amerykańskiego Departamentu Stanu o przestrzeganiu praw człowieka na świecie.

 

Tadeusz Konwicki Człowiekiem Roku

Tadeusz Konwicki, wybitny polski pisarz i reżyser, otrzymał w piątek tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Jest pierwszym pisarzem, który otrzymał ten tytuł, przyznawany przez "Gazetę Wyborczą" od 1999 roku.

 

W maju odbędzie się Kongres Mediów Niezależnych

Wydarzenia

W maju w Warszawie odbędzie się Kongres Mediów Niezależnych - poinformował portal Wirtualnemedia.pl przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu Krzysztof Czabański (na zdjęciu). Kongres organizują m.in. "Gazeta Polska", Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Solidarni 2010.

 

Onyx BOOX X61E: wersja specjalna wypełniona e-książkami

Wydawnictwa

W piątek rusza kolejna akcja Vobis Digital i Gazety Wyborczej: tym razem do kupienia w obniżonej cenie (499 zł) będzie uniwersalny e-reader Onyx BOOX X61E, a w komplecie znajdziemy doskonałą książkę Ryszarda Kapuścińskiego i 400 innych literackich pozycji.

 

Czytnik książek oraz e-książka Kapuścińskiego z Gazetą Wyborczą

Wydawnictwa

Gazeta Wyborcza we współpracy z siecią Vobis organizuje kolejną akcję kuponową, w ramach której czytelnicy będą mogli kupić w promocyjnej cenie czytnik książek elektronicznych Onyx z książką Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Musiało boleć...

Popularne powiedzonko mówi, że racja jest jak dupa – każdy ma swoją. Od siebie dodałbym jeszcze, że współczesne media są jak racja, co po raz kolejny uświadomiła debata wokół protestów przeciwko ratyfikacji przez Polskę ACTA.

 

Lista Bestsellerów Gazety Wyborczej

Miło nam poinformować i mieniu wydawnictwa MUZA, że na liście "Bestsellerów Gazety Wyborczej" za rok 2011 znalazły 3 książki Carlosa Ruiza Zafona:

 

Książki "Komputer dla seniora" z "Gazetą Wyborczą"

Wydawnictwa

"Gazeta Wyborcza" (Agora) przygotowała książki do nauki obsługi komputera i korzystania z najpopularniejszych programów. Wydania "Komputer dla seniora" będą dostępne 31 stycznia i 1 lutego br.

 

Rymkiewicz Człowiekiem Roku 2011 "Gazety Polskiej"

Jarosław Marek Rymkiewicz został wybrany Człowiekiem Roku 2011 "Gazety Polskiej". Marcin Wolski tak pisze o poecie:

 

"Gazeta Prawna": Empik, kulturalny monopol narodowy

Księgarnie

Od sieci elitarnych Międzynarodowych Klubów Prasy i Książki do liczącego ponad 180 salonów giganta, który trzęsie polskim rynkiem książki oraz rozrywki. Empik wyrósł na jedną z najważniejszych krajowych firm. Czy jednak nie jesteśmy świadkami jego zmierzchu

 

Federacja Mediów Niezależnych: „Gazeta Polska”, „Fronda”, „Nowe Państwo” i wPolityce.pl walczą razem o wolność słowa

Prawo, Wydarzenia

Przedstawiciele prawicowych czasopism i serwisów internetowych, m.in. „Gazety Polskiej”, „Frondy”, „Nowego Państwa”, wPolityce.pl, Niezależna.pl i Niepoprawni.pl, a także organizacji dziennikarskich tworzą Federację Mediów Niezależnych. Wspólnie chcą bronić wolności słowa.

 

W Senacie przyjęta została poprawka ograniczająca dostęp do informacji publicznej. Portal Niezależna.pl i „Gazeta Polska” kilka tygodni temu alarmowały, że wprowadzając punkt 5a do ustawy Platforma Obywatelska uniemożliwi społeczną kontrolę

Prawo

W Senacie przyjęta została poprawka ograniczająca dostęp do informacji publicznej. Portal Niezależna.pl i „Gazeta Polska” kilka tygodni temu alarmowały, że wprowadzając punkt 5a do ustawy Platforma Obywatelska uniemożliwi społeczną kontrolę działań władzy. Zapis więc nieco przeredagowano, ale zagrożenie jest identyczne.

 

Biblia Afryki", "elementarz kontynentu". Książka Kapuścińskiego wznowiona po 40 latach

Nowości

Aż 40 lat musieli czekać afrykaniści, ale i miłośnicy literatury o Czarnym Lądzie na wznowienie jednej z pierwszych "afrykańskich" książek Ryszarda Kapuścińskiego. Zbierająca teksty z lat 60. "Gdyby cała Afryka", opisująca pełen nadziei kontynent tuż po "roku niepodległości Afryki" nareszcie znów trafi do rąk czytelników.

 

Od dziś w Gazecie finałowa siódemka Nike!

Nagrody

Dziś Gazeta Wyborcza zaczyna prezentację siódemki finalistów Nagrody Literackiej Nike 2011. Po raz pierwszy organizatorzy nie ujawnią od razu wszystkich tytułów książek, które mają szansę na zwycięstwo, ale przez siedem kolejnych dni będą ogłaszać po jednym.

 

Nagroda Economicus "Dziennika Gazety Prawnej" na Targach Academia

Wydarzenia

Miło nam poinformować, że do grona patronów V Targów Książki Akademickiej i Naukowej dołączył „Dziennik Gazeta Prawna”, który aktywnie wspiera – to promujące książkę naukową i dydaktyczną – przedsięwzięcie. W ramach naszej współpracy, pierwszego dnia targów – 19 października 2011 r. odbędzie się uroczyste wręczenie nagród ECONOMICUS przyznawanych przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

 

Nieuleczalni książkomaniacy. Jak czytają torunianie

Astronom bez czytania nie może zasnąć, szefowej festiwalu z kolei książki spędzają sen z powiek. Filmowiec zbiera dedykacje, a społecznik śledzi ewolucję autorskiej myśli. Znani torunianie opowiadają "Gazecie" o swoich czytelniczych fascynacjach, zwyczajach i nałogach.  

 

"Książki" - nowy magazyn "Gazety Wyborczej"

Wydawnictwa

Książki. Magazyn do czytania - to nowy tytuł, który właśnie pojawił się kioskach. Jest to specjalny magazyn Gazety Wyborczej w całości poświęcony literaturze i dostępny tylko w formie drukowanej. Z kolei w Gazecie Wyborczej, dzienniku Metro i Radiu TOK FM trwa akcja "Czytamy w Polsce".

 

Czytamy w Polsce

W poniedziałek rusza akcja "Gazety Wyborczej", Radia TOK FM i "Metra" Jak piszą Organizatorzy we wstępie: "Nie chcemy nikogo pouczać. Ani mówić jak mają żyć. Ale martwimy się tym, że Polacy czytają coraz mniej. Jeśli to się nie zmieni, to nam wszystkim będzie wiodło się coraz gorzej. Czas na czytelnicze przebudzenie".

 

Gazeta.pl z nowym serwisem o kulturze

Informacje ze świata kultury, filmu, muzyki i literatury, a także opisy zjawisk nowoczesnej sztuki oraz trendy z dziedzin sztuk wizualnych, designu i kultury miejskiej - to oferta serwisu Kultura.Gazeta.pl.

 

Manifestacja pod Znakiem przeciwko książce Grossa

Wydarzenia

Sympatycy Gazety Polskiej i Ligi Obrony Suwerenności protestowali pod krakowską siedzibą Znaku przeciwko wydanej przez wydawnictwo książce Jana Tomasza Grossa, "Złote żniwa"

 

Apel SDP do Agory i Rymkiewicza o polubowne zakończenie sporu

Wydawca "Gazety Wyborczej" zaciągnął Jarosława Marka Rymkiewicza do sądu. Agora uznała, że słowa poety pod adresem redaktorów są obraźliwe. Ale Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich mówi krótko: "Sąd nie jest od tego".

 

Krótki przewodnik po e-booku

Wydarzenia

Polski rynek e-booków zaczyna powoli konkurować z tradycyjnymi książkami. W wersji elektronicznej możemy już czytać ponad 8 tysięcy tytułów. Podpowiadamy dziś za "Gazetą Prawną" jak je kupować, jak za nie płacić i na czym czytać.

 

Sąd Najwyższy: gazety internetowe trzeba rejestrować tak samo jak papierowe

Prawo

Gazeta wydawana w internecie musi być rejestrowana sądownie, tak jak prasa "papierowa" - podkreślił w środę Sąd Najwyższy. Oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich, który prezentował odmienny pogląd w głośnej sprawie wydawcy strony gazetabytowska.pl.

 

Detektywi na tropie piratów książkowych

Prawo

Nielegalnie kserowane książki tropią… agencje detektywistyczne - donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Gazeta wyjaśnia, że zamówienie złożyły wydawnictwa naukowe, które chcą namierzyć piratów nielegalnie kopiujących podręczniki i sprzedających je studentom.

 

Powstanie nagroda dziennikarska im. Krystyny Bochenek

Sejmik woj. śląskiego jednogłośnie poparł w środę inicjatywę ustanowienia Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego i Nagrody im. Krystyny Bochenek. Przedsięwzięcie ma upamiętnić tragicznie zmarłą wicemarszałek Senatu i promować region.

 

Książka za książkę na 14 Targach Ksiązki w Krakowie

Wydarzenia

Już po raz piąty ruszyła wielka zbiórka książek dla krakowskich bibliotek. Podczas 14. Targów Książki każdy, kto wesprze naszą akcję otrzyma rabat na nowe tytuły u kilkudziesięciu targowych wystawców.

 

Finałowa siódemka Nike

W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" ogłoszono finalistów nagrody Nike. Spośród dwudziestu książek nominowanych w maju do nagrody, wyłoniono finałową siódemkę, na którą składają się trzy tomiki poetyckie, reportaż, zbiór opowiadań i biografia.

 

Atlas ptaków z Wyborczą

Nowości

We wtorek i środę, 3 i 4 sierpnia br. z Gazetą Wyborczą będzie można kupić ilustrowany "Atlas ptaków".

 

Artur Becker - "Tęsknota za piekłem i rajem nad Dadajem"...

Artur Becker mówi, że pisarzy można podzielić na trzy kategorie: jedni piszą zawsze o przeszłości, drudzy o teraźniejszości, trzeci o przyszłości. On zalicza siebie do tych pierwszych.

 

Nagroda za reportaż literacki

Konkursy

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana będzie co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszego laureata poznamy już w maju tego roku

 

"Wielcy filozofowie" - nowa kolekcja Agory i PWN

Zapowiedzi

Agora i Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowały kolekcję pt. "Wielcy filozofowie", na którą składają się wybitne dzieła najważniejszych myślicieli od czasów starożytnych po wiek XX. Pierwszy tom - "Zachęta do filozofii" oraz "Fizyka" Arystotelesa - ukaże się 28 stycznia br.

 

Literatura w sieci - spotkanie grup i stowarzyszeń artystycznych

Śródmiejski Ośrodek Kultury zaprasza na prezentację kilku krakowskich grup i stowarzyszeń artystycznych, skupiających młodych pisarzy, poetów, krytyków i teoretyków literatury pt. (nie)konFRONTa(k)cje.  

 

Pamuk, zapisz to wszystko! - rozmowa "Gazety Wyborczej"

Wydarzenia

Redakcja "Gazety Wyborczej" rozmawia z Orhanem Pamukiem laureatem literackiej Nagrody Nobla.

 

Powieść Gwiezdny pył z Wyborczą

Nowości

W najbliższy czwartek, 20 sierpnia, razem z Gazetą Wyborczą będzie można kupić płytę CD z książką "Gwiezdny pył" w formacie mp3.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.