RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

1 marca - Dzień Żołnierzy Wyklętych

Wydarzenia

Obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To również kolejna rocznica zamordowania dowództwa WiN. Pomysł ustanowienia święta 1 marca wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

 

Prezentacja książki „Etos gniewu. Antykomunistyczne organizacje młodzieżowe w Warszawie (1944–1989)”

Wydawnictwa

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie zaprasza na prezentację książki „Etos gniewu. Antykomunistyczne organizacje młodzieżowe w Warszawie (1944–1989)”.

 

Ciekawa publikacja IPN: "Świat elementarzy", to pasjonująca analiza elementarzy w tzw. demoludach

Nowości

Ala ma kota – to zdanie z elementarza Mariana Falskiego do dziś zna chyba każde polskie dziecko. Dla wielu było pierwszym samodzielnie przeczytanym zdaniem. Ale, niestety, nie tylko o Ali, jej kocie i psie uczyły się dzieci.

 

Nowy portal IPN dotyczący Polskiego Państwa Podziemnego

Internet

Z okazji 76. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego Instytut Pamięci Narodowej uruchomił nowy portal internetowy: www.ppp.ipn.gov.pl, gdzie można znaleźć informacje i materiały dotyczące historii Podziemnego Państwa.

 

Nowa księgarnia IPN w Warszawie już od poniedziałku

Księgarnie

W najbliższy poniedziałek, 28 września o godzinie 12:00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, ul. Marszałkowska 21/25 zostanie otwarta nowa księgarnia IPN. Będzie można w niej kupić wszystkie publikacje Instytutu Pamięci Narodowej.

 
 

IPN zaprasza na V Festiwal Komiksów Historycznych - Warszawa, 13 VI 2015 r.

W przyszłą sobotę, 13 VI, IPN zaprasza na V Festiwal Komiksów Historycznych. Odbędzie się on w godz. 11.00 – 18.00 w stołecznym centrum edukacyjnym Instytutu (ul. Marszałkowska 21/25).

 

VIII Kiermasz Wydawnictw IPN 10 czerwca

Wydawnictwa

Zapraszamy na VIII Kiermasz Wydawnictw IPN, 10 czerwca g. 10.00-18.00. Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

 

Jak polski Londyn widział Polskę pod rządami komunistów? Mówi o tym nowa publikacja IPN.

Nowości

Od początku 1944 roku Armia Czerwona zajmowała kolejne części Rzeczypospolitej. 4 stycznia przekroczyła przedwojenną granicę RP na Wołyniu. Miejsce niemieckiego okupanta zajął nowy – Związek Sowiecki, który wprowadzał swoje porządki mając do pomocy komunistów.

 
 

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję "W cieniu Sahrynia..."

Wydawnictwa

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję „W cieniu Sahrynia – Polacy i Ukraińcy na Lubelszczyźnie 1943-1944” wokół zbrodni OUN i UPA oraz „polskiego odwetu” na Ukraińcach. Okazją do dyskusji jest książka Mariusza Zajączkowskiego „Ukraińskie podziemie na Lubelszczyźnie w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944”.

 

Rozmowa o książce "Komuniści przeciwko komunistom."

Wydawnictwa

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie zaprasza na prezentację książki „Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948–1956”.

 

Kampinos ‘44” - nowy komiks historyczny wydany przez IPN

Nowości

Losy kresowego partyzanckiego Zgrupowania Stołpeckiego AK, które w 1944 r. przedarło się kilkaset kilometrów do podwarszawskiej Puszczy Kampinoskiej i uczestniczyło w walkach powstańczych, przybliża nowy komiks IPN „W imieniu Polski Walczącej. Kampinos ‘44”.

 

Zapraszamy na VII kiermasz wydawnictw IPN do Warszawy

7 listopada odbędzie się VII kiermasz wydawnictw IPN. Do wyboru ponad 400 tytułów, w tym ponad 40 nowości – książki, albumy, czasopisma.

 

IPN wydał II tom źródłowego wydawnictwa „Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1984".

Nowości

PN wydał II tom źródłowego wydawnictwa „Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1984". Publikacja jest ogólnodostępna w wersji cyfrowej.

 

Wkrótce synteza najnowszych dziejów Polski znów w sprzedaży

Zapowiedzi

W końcu czerwca do sprzedaży trafi dodruk bestselleru IPN-u, pracy zbiorowej „Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989”. Polecamy ją wszystkim zainteresowanym historią najnowszą.

 

Sic! na kiermaszu książek w IPN

Zapraszamy serdecznie do Centrum Edukacyjnego Przystanek Historia na kiermasz książek IPN. W piątek, 6 czerwca w godzinach 10 - 18 będziemy tam z naszymi książkami, z 20% rabatem.

 

Zapraszamy we wtorek, 8 IV na debatę "Dyplomata, czyli szpieg?

Wydarzenia

Zapraszamy Państwa we wtorek (8 IV) na debatę "Dyplomata, czyli szpieg?", która odbędzie się w stołecznym centrum edukacyjnym IPN (ul. Marszałkowska 21/25), początek o godz. 17:30.

 

Nowości Kultura Gniewu, Egmont, Centrala, Taurus, IPN Lublin - 27%

Nowości

Księgarnia PictureBook.pl poleca nowości tytułowe wydawnictw Kultura Gniewu, Egmont Polska, Centrala, Taurus, IPN Lublin w atrakcyjnych cenach:

 

Rozmowa o rewolcie robotniczej Grudnia'70 i spotkanie z dr. Michałem Paziewskim, autorem książki "Grudzień 1970 w Szczecinie

Wydawnictwa

Rozmowa o rewolcie robotniczej Grudnia’ 70 i spotkanie z dr. Michałem Paziewskim, autorem książki „Grudzień 1970 w Szczecinie” – Warszawa, 6 lutego 2014    

 

Nowa publikacja IPN - o dyplomatach i szpiegach z Zachodu w PRL

Nowości

Dyplomaci państw zachodnich byli w PRL jednym z najważniejszych celów służb specjalnych. Jak przebiegała ta walka opowiada obszerna, dwutomowa praca Patryka Pleskota „Dyplomata czyli szpieg. Działalność służb kontrwywiadowczych PRL wobec zachodnich placówek dyplomatycznych w Warszawie (1956 – 1989)”.    

 

Polecamy Państwu nową publikację IPN - wybór dokumentów o aferze "Żelazo"

Nowości

Bandyci, służby i czołówka PZPR. Afera „Żelazo” w nowej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Właśnie ukazał się wydany przez IPN interesujący zbiór dokumentów, opracowany przez Witolda Bagieńskiego i Piotra Gontarczyka „Afera 'Żelazo" w dokumentach MSW i PZPR”.

 

V kiermasz wydawnictw IPN - Warszawa, 8 listopada 2013

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy Państwa na V kiermasz wydawnictw IPN. Odbędzie się on w piątek, 8 listopada 2013 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) w godz. 11:00-19:00.

 

IPN włącza się w akcję dworcowego bookcrossingu

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, IPN włącza się w akcję dworcowego bookcrossingu. W piątek 27 IX 2013 r. zapraszamy Państwa na godz. 13:00 do hali głównej stołecznego Dworca Centralnego. Prezes IPN Łukasz Kamiński otworzy tam specjalny regał z książkami Instytutu.

 

Kresowa Księga Sprawiedliwych w trzech językach

Nowości

W bibliotece cyfrowej IPN dostępne jest już elektroniczne wydanie publikacji IPN „Kresowa Księga Sprawiedliwych 1939-1945” opracowanej przez Romualda Niedzielkę.

 

IPN zaprasza na III Festiwal Komisku Historycznego

W piątek (7 czerwca) IPN zaprasza na III Festiwal Komiksu Historycznego. Odbędzie się on tradycyjnie w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25), początek o godz. 10:00.

 

4 czerwca zapraszamy na IV Kiermasz Wydawnictw IPN

W przyszły wtorek, 4 czerwca zapraszamy Państwa na kiermasz wydawnictw. Odbędzie się on w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) w godz. 10:00 – 18:00.

 

Dzień IPN w ramach inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich "Maj na Foksal"

Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zapraszają na Dzień IPN, który odbędzie się 24 maja, od godz. 16.00 , w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5:

 

IV kiermasz wydawnictw IPN

4 czerwca zapraszamy na kiermasz wydawnictw IPN. Hitem będzie zapewne nowa edycja kultowej gry „Kolejka” oraz limitowana edycja dodatku „Ogonek”, ale to nie jedyne atrakcje kiermaszu.

 

IPN i Karta zapraszają na konferencję prasową do Centrum Edukacyjnego IPN

Wydawnictwa

Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek KARTA zapraszają na prezentację nowo wydanego tomu "Indeksu Represjonowanych" Zabici w Katyniu.    

 

Warszawa niezłomna. Najnowsza publikacja IPN o antysystemowych formach opozycji i oporu społecznego w stolicy w latach 80.

Nowości

Warszawa niezłomna. Najnowsza publikacja IPN o antysystemowych formach opozycji i oporu społecznego w stolicy w latach 80.    

 
 

Konkurs na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia z lat 1939-1945

Wydarzenia

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza chętnych do udziału w konkursie na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia z lat 1939-1945. Prace uczestnicy mogą nadsyłać do 14 lutego 2014 r.

 

Ukazał się drugi tom dzienników Jerzego Zawieyskiego z lat 1960 - 1969

Nowości

Na półkach księgarskich pojawił się wydany przez Instytut Pamięci Narodowej i Ośrodek Karta drugi tom dzienników Jerzego Zawieyskiego z lat 1960 - 1969.

 

"IPN dla Warszawy. W poszukiwaniu tożsamości stolicy" - prezentacja wydawnictw

Nowości

„IPN dla Warszawy. W poszukiwaniu tożsamości stolicy” – prezentacja wydawnictw dotyczących stolicy, panel dyskusyjny, pokaz filmu „Zamach” J. Passendorfera oraz warsztaty dla nauczycieli – Warszawa, 1 lutego 2013

 

Nowa gra edukacyjna "ZnajZnak" to świąteczny prezeznt IPN dla polskich szkół

Wydawnictwa

Edukacyjne planszowe gry historyczne Instytutu Pamięci Narodowej od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Doceniane są zarówno przez szerokie grono odbiorców, nauczycieli i wychowawców, jak również specjalistów branżowych. Gra „303” zdobyła w 2010 r. tytuł Wojennej Gry Planszowej Roku, a „Kolejka” – tytuł Gry Planszowej Roku 2012.

 

Uroczysta prezentacja albumu „Generał Kazimierz Sosnkowski (1885–1969)” – Warszawa, 19 listopada 2012

Wydarzenia

19 listopada o godz. 17.30 w stołecznym Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki, ul. Marszałkowska 21/25, odbędzie się uroczysta prezentacja albumu „Generał Kazimierz Sosnkowski (1885–1969)". W dyskusji wezmą udział autor Jerzy Kirszak, prof. Grzegorz Nowik, prof. Zbigniew Wawer. Poprowadzi ją dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski. Gościem specjalnym będzie syn Generała Piotr Sosnkowski.

 

www.pamiec.pl - nowy portal edukacyjny IPN

Internet

Szanowni Państwo, z przyjemnością przedstawiam Państwu nowy portal edukacyjny IPN WWW.pamiec.pl , uruchomiony z okazji Święta Niepodległości 11 listopada.

 

III kiermasz wydawnictw IPN - Warszawa, 9-10 listopada 2012

Z okazji Święta Niepodległości zapraszamy Państwa na III kiermasz wydawnictw IPN. Odbędzie się on 9 i 10 listopada w godzinach 10.00-19.00 w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25).    

 

Promocja książki „Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce”

Wydarzenia

Marta Cobel-Tokarska w wydanej przez IPN w serii „Monografie” książce „Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce” opisuje, jak tysiące skazanych na Zagładę ludzi każdego dnia szukało miejsca, gdzie mogliby się ukryć przed Niemcami i szmalcownikami, spędzić noc, przeżyć jeszcze jeden dzień.

 

IPN Muzeum Stutthof w Sztutowie wydało publikację o" "Pamiętamy, pamiętamy.. Pomorze Gdańskie i obóz Stutthof 1939-1945"

Wydarzenia

„Pamiętamy, pamiętam… Pomorze Gdańskie i obóz Stutthof 1939-1945” to tytuł publikacji przygotowanej przez zespół pracowników Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie, a wydanej przez Instytutu Pamięci Narodowej. Jest to nowatorski w formie i innowacyjny w treści pakiet materiałów edukacyjnych, które skierowane są do szkół wszystkich szczebli. Mają wspomagać rozwój wiedzy i zainteresowanie historią najnowszą. Zgromadzony w ramach projektu materiał, składający się z różnorodnych tekstów...

 

Blisko 100 autorów przesłało do IPN swoje wspomnienia i dzienniki z lat 80. Najlepsze prace nadesłane na ten konkurs będa opublikowane - zapowiada IPN.

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, Z przyjemnością informuję Państwa, że blisko 100 autorów przesłało do IPN swoje wspomnienia i dzienniki z lat 80.

 
 

Pociągi Kolei Śląskich pędzą do czytania

Wydawnictwa

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach włączył się w akcję Kolei Śląskich „Pociąg do czytania”.

 

IPN-owska "Kolejka" grą roku!

Wydarzenia

Wydana przez IPN "Kolejka" została uznana przez ekspertów za "Grę Roku 2012". Po raz pierwszy w historii tytuł otrzymała gra zaprojektowana w naszym kraju. Nagrodę "Gra Roku" przyznają od 2004 r. eksperci skupieni wokół serwisu "GamesFanatic.pl".

 

„4 czerwca" – ciesz się z wolności na kiermaszu wydawnictw historycznych IPN!”

Wydarzenia

4 czerwca to rocznica pamiętnych wyborów parlamentarnych z 1989 roku, od których zaczął się koniec komunizmu w naszym kraju.

 

Międzynarodowa konferencja naukowa „Drugi obieg wydawniczy w PRL

Wydarzenia

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 31 maja– 1 czerwca na Międzynarodową konferencję naukową „Drugi obieg wydawniczy w PRL na tle historii samizdatu w państwach bloku sowieckiego po 1956 roku”.

 

4 czerwca kiermasz wydawnictw IPN

Wydawnictwa

4 czerwca to rocznica pamiętnych wyborów parlamentarnych z 1989 roku, od których zaczął się koniec komunizmu w naszym kraju.

 

II Festiwal Komiksu Historycznego

Wydarzenia

W sobotę, 2 VI 2012 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25 Warszawa) odbędzie się II Festiwal Komiksu Historycznego, początek o godz. 10.00.    

 

IPN wysyła swoje książki do bibliotek publicznych

Wydawnictwa

„Biblioteka na to czeka” – pod takim hasłem Instytut Pamięci Narodowej wysyła swoje książki do bibliotek publicznych.

 

Bezpłatny podręcznik do historii od IPN

Wydawnictwa

Opracowana przez historyków IPN-owska synteza XX-wiecznych dziejów Polski "Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918-1989" zostanie bezpłatnie rozesłana do szkół w całym kraju. Akcja dystrybucyjna publikacji rozpoczęła się w poniedziałek.

 

Czwarta edycja konkursu "Książka Historyczna Roku"

Nagrody

Instytut Pamięci Narodowej, Telewizja Polska i Polskie Radio ogłaszają IV edycję konkursu "Książka Historyczna Roku". Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych.  

 

Nowy standard podręczników i zeszytów ćwiczeń

Zapowiedzi

Nowy kierunek w edukacji? Już jest: od nowego roku szkolnego nauczyciele i uczniowie gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych mogą korzystać w swojej pracy i nauce z osiągnięć nowych technologii. Nie ma co czekać na laptopy dla pierwszaków lub gimnazjalistów. Komputery przecież już są: jeśli nie w szkołach, to w domach.

 

Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy - promocja książki

Instytut Pamięci Narodowej i "Gość Niedzielny" zapraszają na promocję publikacji "Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy". Promocja odbędzie się 17 maja 2011 r. o godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25. Wstęp wolny.

 

IPN wyda książkę z zeznaniami Ali Agcy

W maju tego roku katowicki IPN opublikuje część zeznań, złożonych w śledztwie po zamachu na Jana Pawła II przez zamachowca Ali Agcę.

 

"Kolory Wojny"

Nowości

Ośrodek KARTA i Instytut Pamięci Narodowej prezentują album KOLORY WOJNY. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliena Bryana    

 

Lars Kepler "Hipnotyzer" - już w sprzedaży!

Nowości

Na księgarniane półki trafił już nowy, zajmujący thriller z wydawnictwa Czarne - "Hipnotyzer" Larsa Keplera.

 

"Zahipnotyzować Marię" Richarda Bacha trafia do księgarń

Nowości

Do księgarń trafiła już opublikowana przez wydawnictwo Rebis, kolejna książka Richarda Bacha, autora bestsellerowej Mewy pt .”Zahipnotyzować Marię”.

 

Publikacje IPN o zbrodni katyńskiej wydane w alfabecie Braille'a

Wydarzenia

Instytut Pamięci Narodowej przygotował publikacje o zbrodni katyńskiej, wydane w alfabecie Braille'a - na użytek warsztatów dla dzieci niewidzących. Warsztaty te towarzyszą przeglądowi filmów dokumentalnych „Echa Katynia”, który trwa w stolicy od poniedziałku.

 

Komunistyczna bezpieka wobec Karola Wojtyły – 160 dokumentów w jednej książce

Nowości

Ukazała się książka zawierająca w wybór 160 dokumentów dotyczących inwigilacji jakiej przez dziesięciolecia poddawały w Krakowie ks. Wojtyłę tajne służby PRL.

 

Rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny Roku

Paweł Sękowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobył I nagrodę w konkursie IPN i PAN na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2009 za pracę magisterską pt. Polskie Stronnictwo Ludowe w Krakowie i powiecie krakowskim w latach 1945-1949.

 

Spotkanie z Historią PRL-u

Instytut Pamięci Narodowej i Śródmiejski Ośrodek Kultury zapraszają na spotkanie z Historią PRL-u : strażnicy sowieckiego imperium. Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa w Małopolsce 1945-1990.

 

Konkurs na Najlepszy Debiut Historyczny rozstrzygnięty

Wokół książek

Osiem nagród i wyróżnień dla autorów prac magisterskich i doktorskich dotyczących historii Polski w XX wieku przyznano w organizowanym przez IPN wspólnie z Instytutem Historii PAN konkursie na "Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2009".

 

Biografia komunisty Bermana

Nowości

Jakub Berman – kim był – szarą eminencją, człowiekiem zaufania Moskwy, zwykłym aparatczykiem, współtwórcą Polski Ludowej odpowiedzialnym za zbrodnie stalinowskie, prawą ręką Bolesława Bieruta, czy też ideowym komunistą wierzącym do końca w nieodwracalność „skoku do królestwa wolności”?

 

Rok Kultury Niezależnej - projekt edukacyjny IPN

Instytut Pamięci Narodowej poprzez swoje działania edukacyjne przybliża różne fakty z historii najnowszej. Jednym z nich była kultura niezależna powstająca poza cenzurą. W tak zwanym drugim obiegu publikowano setki książek, wydawano czasopisma kulturalne, drukowano plakaty i znaczki pocztowe, organizowano niezależne wystawy malarstwa, rzeźby i innych dzieł plastycznych, wystawiano sztuki teatralne, organizowano koncerty i nagrywano muzykę, przyznawano nagrody kulturalne, a nawet tworzono i...

 

Tobiasz W. Lipny - Barocco

Recenzje

Karol - młody historyk sztuki prowadzi nieco leniwe, pozbawione raczej materialnych trosk życie, rozciągnięte pomiędzy pracą na uczelni, na której jedyną, intelektualną podnietą są dyskusje z jego promotorem, prof. Bandurą a kolejnymi miłosnymi i łóżkowymi podbojami, przy których radą służy mu nieoceniony i ze wszech miar doświadczony przyjaciel – Gerwazy.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.