RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Rusza II edycja Grandy!

Wydarzenia

Jutro rusza druga edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Przez wybrane motywy przewodnie gości Festiwalu prowadzić będzie 25 pisarzy. Znajdą się wśród nich zarówno mistrzowie polskiego kryminału, jak i wschodzące pisarskie gwiazdy. Wspierać ich będą specjaliści m.in. z zakresu kryminalistyki, archeologii, szpiegostwa czy historii sztuki.

 

Kurs Pisania Kryminałów - Zbrodnia nie pisać!

Wydarzenia

Tylko do 24 lipca można nadsyłać zgłoszenia do udziału w półrocznym Kursie Pisania Kryminałów Miasta Literatury UNESCO, który rozpoczyna się 3 września. Zajęcia z uczestnikami poprowadzą m.in. królowa polskiego kryminału Katarzyna Bonda oraz autorzy popularnych powieści: Katarzyna Puzyńska i Mariusz Czubaj.

 

Relacja z trzeciego dnia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016

Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Kryminału co rok niesie ze sobą wiele ciekawych spotkań. W tym roku, to wydarzenie, które przyciąga wielu fanów kryminałów, odbywało się w dniach 30 maja do 5 czerwca. Codziennie mieliśmy możliwość brania udziału w spotkaniach z autorami książek, ciekawych konkursach a także wielu innych atrakcjach.  

 

Relacja z szóstego dnia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016

Sobota to zawsze ten dzień, kiedy festiwalowe napięcie sięga zenitu. Z jednej strony już żal, powolnego zbliżania się do końca imprezy, z drugiej, to właśnie tego dnia poznajemy laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru. Tegoroczna sobota kryła w sobie jeszcze jedno wydarzenie budzące emocje. Spotkanie autorskie Tess Gerritsen.

 

Relacja z piątego dnia - Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016

Nie wiem jak to możliwe, ale każdy kolejny dzień Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016 jest jeszcze bardziej emocjonujący. Piątkową odsłonę imprezy uświetniły prawdziwe gwiazdy literatury kryminalnej, zarówno zagranicznej, jak i z rodzimego podwórka. Nic nie było w stanie pokrzyżować nam planów. Nawet ulewne deszcze paraliżujące lotniska i utrudniające dotarcie chyba najbardziej wyczekiwanej gwiazdy tego dnia.

 

Charlotte Link dziś we Wrocławiu

Charlotte Link, jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek, będzie dziś gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016.

 

Relacja z czwartego dnia - Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2016

Emocje rosną z każdym kolejnym dniem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Już nie tylko rozmawiamy o zbrodniach, ale i bierzemy udział w śledztwie czy sekundujemy w pojedynku dżentelmenów. Pojawiają się też pierwsi goście zza granicy.

 

Kryminalne Warsztaty Literackie

Już są, już są! Mamy wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle i wątkiem szekspirowskim! W imieniu organizatorów: Miasta Wrocław i Wydawnictwa EMG gratulujemy laureatom ósmej już edycji konkursu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016.

 

Nagroda Wielkiego Kalibru

Wydarzenia

Wczoraj poznaliśmy nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2016. Po raz kolejny przyznana zostanie także Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru - a laureata wybierzecie Wy! Otrzyma on nie tylko statuetkę, ale także nagrodę pieniężną ufundowaną przez CBS Reality.

 

Spotkanie z kryminałem Marty Guzowskiej - zapraszają Tajne Komplety

Księgarnie

3 czerwca o godz. 14.30 serdecznie zapraszamy na spotkanie z Martą Guzowską - autorką powieści kryminalnych. Pretekstem do spotkania jest premiera jej nowej powieści pt. "Chciwość".

 

Charlotte Link przyjedzie do Wrocławia

Charlotte Link, jedna z najpopularniejszych współczesnych niemieckich pisarek, będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Pisarka spotka się z czytelnikami 2 czerwca (czwartek) o godz. 20.30

 

„Kamienna noc” Gaja Grzegorzewska - premiera 28 kwietnia

Zapowiedzi

Najciekawsza reprezentantka literatury środka? Ta opowieść zaczyna się od winy i ucieczki przed karą. Dwoje wyrzutków przemierza Europę. Nowe tożsamości, fałszywe paszporty, kolejne maski dobierane wraz ze zmieniającymi się współrzędnymi geograficznymi. Ich codzienność to przemoc, ciągłe zagrożenie, wyrzuty sumienia, namiętność, która rodzi ból oraz strach — zwłaszcza przed tym, czego nie widać.

 

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru

Wiemy już, kto będzie pierwszym tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru!

 

Rusza konkurs na opowiadanie kryminalne

Już po raz ósmy Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne bądź szkic takiego opowiadania

 

Jo Nesbø odwiedzi Wrocław

Wybitny autor kryminałów zawita do Wrocławia jako gość Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Spotkanie z czytelnikami we Wrocławiu 23 kwietnia 2016 roku będzie jedynym podczas tegorocznej wizyty w Polsce.

 

Powstaje Pocisk - magazyn literacko-kryminalny

Wydarzenia

W lutym ukaże się pierwszy numer magazynu poświęconego zbrodniom. Szefem działu literackiego został Łukasz Orbitowski.

 

Nowa książka Katarzyny Bondy jesienią 2016

Zapowiedzi

Pisarka zapowiada, że trzecia część serii o Saszy Załuskiej będzie się rozgrywała w Łodzi, a dominującym żywiołem będzie ogień.

 

Recenzja: „Koronkowa robota” Pierre Lemaitre

Recenzje

Kryminały płyną szerokim strumieniem przez wody rynku wydawniczego. Wydawcy zachwalają na prawo i lewo swoje nowe odkrycia, zapewniając, że są one na miarę środków na podniesienie potencji. Popularność gatunku przekłada się na zróżnicowanie powstających książek, coraz bardziej wymyślne intrygi, choć przecież schemat pozostaje ten sam. Tym razem przenosimy się do Paryża, a zbrodniarz inspiruje się... morderstwami dokonanymi w innych kryminałach. Można poczuć się trochę jak przy czytaniu...

 

Nowa książka Marka Krajewskiego we wrześniu!

Zapowiedzi

Nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się „najmroczniejszy i najbardziej sensacyjny z kryminałów Marka Krajewskiego”. Nowa książka będzie nosiła tytuł „Arena szczurów”.

 

Ruszają zdjęcia do serialu napisanego przez Zygmunta Miłoszewskiego

Wydarzenia

"Prokurator" - to nowy serial, którego scenariusz napisali bracia Zygmunt i Wojciech Miłoszewscy. Główną rolę zagra Jacek Koman. Produkcja ATM będzie emitowana w TVP 2. W planach jest dziesięć odcinków, każdy z nich będzie opowiadał osobną historię jednego śledztwa.

 

Recenzja: „Okularnik” Katarzyna Bonda

Recenzje

Zachwycona poprzednią książką nowej polskiej królowej kryminału oczekiwałam po drugim tomie serii o Saszy Załuskiej co najmniej powtórki z tamtej doskonałej rozrywki. Czy te wyobrażenia zostały zaspokojone? Tylko do pewnego stopnia. Dlaczego tak się stało? To skomplikowane.

 

Relacja z piątego dnia MFK Wrocław 2015

Z ostatniej chwili: Kogo dopadł gniew, a kogo błyskawiczna wypłata? Martwe popołudnie przeszło w emocjonujący wieczór, kiedy to nastąpiło przejęcie statuetki i czeku przez laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, Wojciecha Chmielarza! To nie jest kwestia krwi ani znajomości, tu trzeba było napisać prawdziwy pochłaniacz uwagi czytelników! Tak uczyniła Katarzyna Bonda, którą docenili czytelnicy.

 

Wojciech Chmielarz laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2015

„Przejęcie" to trzecia powieść kryminalna Wojciecha Chmielarza oraz jego trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru.

 

Zapowiedź piątego dnia MFK (sobota)

Dzień piąty, czyli Sobota Wielkiego Kalibru: spotkania z Davidem Hewsonem oraz Hakanem Nesserem, a wieczorem poznamy laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2015!

 

Relacja z czwartego dnia MFK Wrocław 2015

Piątek okazał się dniem bezwzględnych (choć bezkrwawych) starć, których wygrana lub przegrana może zadecydować o tym, kto okaże się tryumfatorem na sobotniej gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Czwartkowe białe rękawiczki śledczych zamieniono na bokserskie rękawice pisarzy. Najpierw w pojedynku grafomanów stanęli w szranki Zygmunt Miłoszewski i Mariusz Czubaj, następnie w starciu jurorzy kontra nominowani, ci drudzy mierzyli się z gradem pytań ze strony surowych sędziów zasiadających na...

 

Relacja z trzeciego dnia MFK Wrocław 2015

rzeci dzień był pełen skrajnych emocji. Na uczestników Festiwalu czekało mnóstwo śmiechu, ale i sporo zadumy, gdy gość z Meksyku, pisarz i wydawca Martín Solares, wziął na tapet temat bezpieczeństwa w swoim kraju. Wieczór natomiast należał do śledczych. Było zabawnie i interaktywnie, do udziału w dochodzeniu i pomocy w odkrywaniu kto zabił literatkę Maszę, zaproszono także publiczność.

 

Relacja z drugiego dnia MFK Wrocław 2015

Po drugim dniu Festiwalu jedno wiem na pewno, czytanie kryminałów Agathy Christie już nigdy nie będzie takie samo!

 

Relacja z pierszego dnia MFK Wrocław 2015

Dwunasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału zaczęła się z przytupem. Nie mogło być inaczej, gdy mikrofony w rękach dzierżyły Katarzyna Bonda, Gaja Grzegorzewska i Marta Guzowska, a tematem była twórczość autorki, do której każda z pań ma inny stosunek. Jeżeli wszystkie spotkania będą równie dynamiczne jak panel dyskusyjny „A jak Agatha”, to o jedno można być spokojnym – nudno na pewno nie będzie.

 

Festiwal Kryminału od dziś we Wrocławiu

Warsztaty literackie, sesje naukowe i spotkania z pisarzami - to niektóre z wydarzeń tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który rozpoczyna się dziś we Wrocławiu.

 

„Wszyscy ludzie przez cały czas” - premiera audiobooka!

Nowości

Słynny antropolog Mario Ybl udaje się na wyprawę archeologiczną do Grecji. Zamiast słonecznego pejzażu rodem z katalogu turystycznego zastaje szarość wiosennej Krety: mroczne ulice, przez które przemykają ubrane na czarno kobiety, niewielki wykop, po którym hula lodowaty wiatr, wilgotne, pachnące kurzem muzeum. W ruinach starożytnej świątyni znaleziono szkielet człowieka. Mario podejrzewa, że składano tam ofiary z ludzi. Szybko okazuje się jednak, że góry i wioski współczesnej Krety kryją...

 

Recenzja: „Duchy wiatru” Mons Kallentoft

Recenzje

Jak będzie wyglądało nasze życie, kiedy już się zestarzejemy? Czy spędzimy te ostatnie lata wśród grona bliskich nam osób? Czy raczej w pustym pokoju w domu starców, marząc o tym, aby ktoś dotrzymał towarzystwa i zadbał o nasze potrzeby? Która opcja jest lepsza? W swojej najnowszej powieści Mons Kallentoft opisuje, jak wygląda opieka nad ludźmi w podeszłym wieku, zabarwiając życie mieszkańców domu opieki odrobiną grozy i niebezpieczeństwa. 

 

Program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału

Znamy już program wydarzeń na tegorocznym festiwalu kryminału we Wrocławiu, który odbędzie się w dniach 19-31 maja 2015.

 

Recenzja: „Trzydziesta pierwsza” Katarzyna Puzyńska

Recenzje

Nie jestem zagorzałą fanką polskiej literatury ani rasową koneserką kryminałów, więc ostrożnie podchodziłam do lektury książki „Trzydziesta pierwsza” Katarzyny Puzyńskiej. Ku mojemu zaskoczeniu, kryminał młodej, polskiej pisarki wciąga od pierwszych stron. Powieść ta to trzecia część cyklu o policjantach z małego Lipowa. Na szczęście historia opowiedziana w tym tomie nie jest kontynuacją poprzednich, można więc zacząć swoją przygodę z Lipowem w dowolnym momencie. Wszystkie części łączy miejsce...

 

Kryminalne Warsztaty Literackie

Wydarzenia

Do końca marca można zgłaszać swoje teksty do konkursu na opowiadanie, w którym nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, odbywających się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 

Być jak Agatha Christie

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015 ogłosili siódmą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne. Z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy urodzin Agathy Christie konkurs przybierze nieco inną niż zwykle formę.

 

Recenzja: Nowe wcielenie porucznika Columbo. „Dwudziesta trzecia” B.E. Dębscy.

Recenzje

Mamy obecnie w Polsce czas, w którym ogromną popularnością cieszy się powieść kryminalna. Można nawet uznać, że zapanowała moda na pisanie kryminałów. Coraz więcej autorów podejmuje się tego zadania, chyba wychodząc z założenia, że wypada mieć na swoim koncie chociaż jedną książkę z tego gatunku. Obok takich osób jak Joanna Bator czy Michał Witkowski, którzy dopiero zaczynają przygodę z kryminałem, mamy na polskim rynku wydawniczym stałych autorów, jak chociażby wrocławski pisarz Marek...

 

„Lato z kryminałem” – konkurs na opowiadanie kryminalne

Wydarzenia

Czytasz kryminały? Lubisz tajemnice? Piszesz do szuflady? Tym bardziej zachęcamy do udziału w naszym wakacyjnym konkursie. Napisz opowiadanie kryminalne – na maksymalnie 15 tys. znaków ze spacjami – i wygraj nagrody. Zaprasza „Polityka”.

 

Koniec z kryminałami? Wywiad z Zygmuntem Miłoszewskim

Niedawno ogłosił, że nie napisze więcej kryminałów. O tym, jakie książki będzie teraz pisał, o ekranizacjach, a także przepisie na sukces pisarski rozmawiał z Zygmuntem Miłoszewskim, gościem Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu, Adam Koszutski.

 

Tajemniczy fiński autor - wywiad

Wydarzenia

Gorący temat. Intrygujący autor.   Zaginiona nastolatka.   Mroczny klimat „Miasteczka Twin Peaks” oraz skandynawskich powieści kryminalnych. Okładka     W ostatni dzień wakacji znika Laura Anderson. Nikt jej nie widzi, nikt niczego nie zauważa. Szuka jej całe Palokaski. Lista podejrzanych rośnie.   Czy to porwanie, czy morderstwo, a może po prostu dziewczyna uciekła z domu? Krążą plotki, że Laura wpadła w podejrzane towarzystwo. Lubiła niebezpieczne rozrywki i...

 

Miłoszewski napisał z bratem scenariusz serialu

Wydarzenia

Wiosną przyszłego roku na antenę TVP2 trafi nowy serial kryminalny "Prokurator" - poinformował portal Wirtualnemedia.pl. Bohaterami produkcji będą emerytowany prokuratora i młody policjant.

 

Marcin Wroński laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2014

Marcin Wroński zgarnął wszystko w czasie sobotniej Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru. Pogrom w przyszły wtorek okazał się najlepszą powieścią kryminalną zdaniem Jury i czytelników.

 

Kryminał retro to dobry interes

Drugiego dnia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału trójka pisarzy: Nadia Szagdaj, Krzysztof Beśka i Joanna Szwechłowicz rozmawiali w mediatece o pisaniu kryminałów retro.

 

Tłumy na oględzinach miejsca zbrodni czyli pierwszy dzień MFK za nami

Spotkania ze specjalistą medycyny sądowej, prokuratorami, policjantami, wykłady, a także sesja naukowa - program pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału był bardzo bogaty. Wieczorem sale Kina Nowe Horyzonty zapełniały się do ostatniego miejsca podczas wydarzeń MFK.

 

Rusza Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2014

Dzisiaj we Wrocławiu rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Pierwszego dnia możecie zobaczyć spektakl „Szajba na troopie”. Co jeszcze organizatorzy przygotowali w tym roku? Warto sprawdzić.

 

Zabójczy przypadek

Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału nie zabraknie gry miejskiej.       Zapraszamy na wyjątkową grę miejską "Zabójczy przypadek" w formie interaktywnej opowieści. Rękawiczki, damy w czerwieni, cygara i stare samochody – to wszystko i dużo więcej czeka was w wyjątkowej przygodzie, która rozpocznie się 1 czerwca w południe, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014.

 

Policjanci kontra teatr

Jak co roku na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału spotkamy się z policjantami z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu – tym razem z zawodowcami, do grona których dołączy policyjny rysownik, zmierzy się… Grupa Improkracja!

 

MFK Wrocław 2014 - Szajba na troopie

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2014 rozpocznie się już za tydzień, dokładnie we wtorek 27 maja. Startujemy spektaklem grupy Teatrakcja zatytułowanym Szajba na troopie, do którego scenariusz napisali uczestnicy Kryminalnych Warsztatów Literackich z ubiegłych lat: Marta Matyszczak i Michał J. Zieliński.

 

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru dla Henninga Mankella

Henning Mankell jest jednym z najpopularniejszych autorów powieści kryminalnych na świecie. Nie dziwi więc, że w tym roku Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana wybitnym twórcom gatunku, trafi właśnie do niego.

 

MFK Wrocław 2014 - Kryminalne lekcje dla gimnazjalistów

Nowością na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kryminału są „Kryminalne lekcje dla gimnazjalistów”. W świat literatury kryminalnej młodzież wprowadzać będą Bogusław Bednarek, Mariusz Czubaj, Zygmunt Miłoszewski i Marcin Świetlicki.

 

Michael Katz Krefeld gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2014

Michael Katz Krefeld. Brzmi znajomo? Nie? Nie martwcie się, jeszcze ma prawo nie budzić żadnych skojarzeń – to pisarz uznany w krajach skandynawskich, który w Polsce zadebiutuje dopiero niebawem. Konkretnie: na MFK Wrocław 2014, gdzie odbędzie się premiera jego książki „Wykolejony”.    

 

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2014

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do jedenastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.

 

Recenzja: „Pani komisarz nie czuje się w klubie jak w raju” Georges Flipo

Recenzje

W książce Georges Flipo „Pani komisarz nie czuje się w klubie jak w raju” pojawiły się takie elementy jak fabuła zorganizowana wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenie, ujawnienie osoby sprawcy. Mamy zatem kolejną część powieści kryminalnej, w której główną rolę odgrywa Viviane Lancier z paryskiej policji.

 

Eberhard Mock powróci w 2016

Wydarzenia

Nasz primaaprilisowy artykuł okazał się być zwiastunem rzeczywistego powrotu bohatera książek Marka Krajewskiego. Wrocławski pisarz zapowiada, że spotkanie z Mockiem nastąpi w 2016 roku, kiedy to stolica Dolnego Śląska będzie Europejską Stolicą Kultury.

 

Grzechy przeszłości, tajemniczy portret i zaginiona… głowa!

Nowości

Nowa książka Joanny Marat „Monogram” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kryminałów z wątkiem komediowym! Nadkomisarz Marek Kos – zwany żartobliwie Koszmarkiem – ma przerwę między górnymi jedynkami i ujmujący uśmiech, w czym przypomina, bliskiego swemu pokoleniu, Janka Kosa, bohatera „Czterech pancernych i psa”. Niestety, szpetnie klnie, nie stroni od mocnych trunków i ubiera się w ciuchy kupowane na bazarze.  

 

"New York Times" o polskich kryminałach

Rynek zagraniczny

Polskie kryminały mają szanse zdobyć rzesze fanów na całym świecie, mimo dominacji na międzynarodowym rynku literatury kryminalnej autorów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Skandynawii - tak optymistyczny pogląd przedstawia Ginanne Brownell na łamach dziennika "New York Times" (z 19 marca 2014) w artykule „Move Over Scandinavian Noir, Here Comes the Polish Gumshoe″.  

 

Konkurs na Kryminał z Wrocławiem w tle

Wydarzenia

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który w tym roku odbędzie się wyjątkowo 28 maja-1 czerwca zamiast jesienią ogłosili dzisiaj (6 marca) konkurs na kryminał z Wrocławiem w tle. Chętni, którzy chcieliby wziąć w nim udział mają tym razem niewiele czasu na przesłanie tekstu - termin upływa 6 kwietnia. W poprzednich latach uczestnicy mieli na napisanie i przesłanie opowiadania kilka miesięcy.

 

Serial dokumentalny o skandynawskich pisarzach

Wydawnictwa

Wydawnictwo Czarna Owca planuje ruszyć ze zdjęciami do serialu o fenomenie autorów kryminałów rodem ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Islandii czy Danii. Producentem jest Vincent V. Severski – autor powieści sensacyjnych, od lat związany ze Szwecją; za scenariusz odpowiada m.in. Hanna Cygler – skandynawistka, autorka kilkunastu bestsellerowych powieści, tłumaczka języka szwedzkiego.

 

Będzie kolejna książka J. K. Rowling pod pseudonimem Robert Galbraith

Rynek zagraniczny

Kolejny kryminał autorki przygód młodego czarodzieja, które podbiły serca czytelników na całym świecie będzie nosił tytuł "The Silkworm" (jedwabnik) i już wiadomo, że główny wątek będzie dotyczył morderstwa pewnego pisarza.

 

Twórca detektywa Kurta Wallandera opisze walkę z rakiem

Rynek zagraniczny

Henning Mankell, znany głównie z kryminałów z policyjnym detektywem Kurtem Wallanderem, postanowił opisywać w gazecie swoją walkę z zaawansowaną chorobą nowotworową.

 

Recenzja: "Ślad na piasku" Andrea Camilleri

Recenzje

Andrea Camilleri na swoim koncie książek ma sporo, znany jest przede wszystkim z serii przygód komisarza Montalbano. „Ślad na piasku” to najnowsza, przetłumaczona na język polski, kryminalna historia z Montalbano w roli głównej. W kolejce na polską wersję czeka jeszcze kilkanaście tytułów.

 

Nagroda Wielkiego Kalibru 2014

Wydarzenia

Ruszają prace nad przyznaniem Nagrody Wielkiego Kalibru 2014! Jak co roku spośród nadesłanych powieści kryminalnych i sensacyjnych zostanie wybrana najlepsza.  

 

Książka o fenomenie kryminałów

Nowości

"Prosta sztuka zabijania. Figury czytania kryminału " Mariusza Kraśki jest próbą spojrzenia na fenomen popularności powieści kryminalnej.

 

Nele Neuhaus, autorka bestsellerowych kryminałów w Polsce

Wydawnictwa

Wydawnictwo Media Rodzina, wydawca powieści kryminalnych Nele Neuhaus, m.in. „Śnieżka musi umrzeć” zaprasza na spotkania z Autorką, która gościć będzie w Polsce w dniach 24-26 października. Nele Neuhaus, która składa wizytę w związku z polską premierą swojej trzeciej książki, „Głębokie rany” odwiedzi Warszawę i Kraków.

 

Nagrody Wielkiego Kalibru dla autorów W.A.B.

Nowości

Szanowni Państwo, październik tego roku obfituje w nagrody dla Wydawnictwa W.A.B. – tym razem przekazujemy Państwu wspaniałą wiadomość dotyczącą nagród przyznawanych przez Międzynarodowy Festiwal Kryminału:    

 

Program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013

Do rozpoczęcia Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013 został już tylko tydzień. Do tej pory informowaliśmy o zagranicznych gościach, którzy odwiedzą Wrocław (a będą to, przypomnijmy, Liza Marklund oraz Walter Mosley).

 

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2013 z aplikacją Virtualo dla pasjonatów literatury groz

9 października we Wrocławiu wystartuje Międzynarodowy Festiwal Kryminału dedykowany pamięci zmarłej niedawno Joanny Chmielewskiej.

 

Joanna Chmielewska nie żyje

Wydarzenia

Nie żyje Joanna Chmielewska, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka zmarła w wieku 81 lat.

 

Walter Mosley laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru

Walter Mosley to pisarz, który zasłynął przede wszystkim jako twórca cyklu powieści o czarnoskórym detektywie i weteranie II wojny światowej Easy Rawlinsie. Polscy czytelnicy nie mieli dotąd wielu okazji, by zapoznać się z twórczością autora: na początku lat dziewięćdziesiątych ukazały się polskie przekłady dwóch jego powieści, później przez ponad dwie dekady ukrywano przed nami znakomitą twórczość tego pisarza. Wydawnictwo EMG postanowiło temu zaradzić: w najbliższym czasie ukaże się...

 

Autorzy W.A.B. - nominacje do nagrody Wielkiego Kalibru!

Nowości

Szanowni Państwo, z wielką przyjemnością ogłaszamy, że wśród siedmiu nominacji do nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej przez Międzynarodowy Festiwal Kryminału znalazło się TROJE autorów W.A.B.:

 

Kryminał w nauce, nauka w kryminale

Jednym ze stałych punktów Międzynarodowego Festiwalu Kryminału jest spotkanie "Literaci kontra zawodowcy". Dokładamy starań, by format ewoluował, więc co roku przybiera on nieco inną formę - policjanci komentowali już fragmenty polskich powieści kryminalnych, polskich seriali, a także przesłuchiwali pisarzy, by rozwiązać napisaną przez nich zagadkę. W tym roku szykujemy kolejną niespodziankę.

 

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

Wydarzenia

Znamy już powieści nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru! Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do dziesiątej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.

 

Nagroda Wielkiego Kalibru - statuetka

Wielki Kaliber nabiera nowego wymiaru. Po latach zbierania doświadczeń doszliśmy do wniosku, że era dolara powinna się skończyć. Nadszedł czas na statuetkę!

 

Liza Marklund gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013

Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2013 coraz bliżej, czas więc na wiadomość o gościach. Swój udział w MFK potwierdziła Liza Marklund! Świetnie znana polskim czytelnikom szwedzka pisarka przyjeżdża do Wrocławia na zaproszenie Instytutu Książki, członków Dyskusyjnych Klubów Książki i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, a spotkanie z nią odbędzie się 12 października w ramach imprezy: "Dobre książki i kawa z...".

 

Konkurs kryminalny z Wrocławiem w tle rozstrzygnięty

Nagrody

Znamy już laureatów konkursu na opowiadanie kryminalne. Zwycięzcy wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które poprowadzą Mariusz Czubaj, Marta Mizuro i Marcin Świetlicki.

 

III Kryminalna Konferencja Bibliotekarzy

Pracownicy bibliotek z całej Polski już po raz trzeci będą mogli spotkać się we Wrocławiu na Kryminalnej Konferencji Bibliotekarzy, organizowanej przez Miasto Wrocław, Instytut Książki i Wydawnictwo EMG.

 

"Wodne anioły" Mons Kallentoft

Nowości

Dom Wydawniczy REBIS poleca najnowszą powieść Monsa Kallentofta zatytułowaną "Wodne anioły". To pierwsza część nowej serii o Malin Fors, inspirowanej czterema żywiołami.

 

Nieznane przygody Sherlocka Holmesa po raz pierwszy po polsku w BookRage.org

Nowości

Od tygodnia trwa druga edycja akcji BookRage z pakietem e-booków za „co łaska”, tym razem skupiająca się na kryminałach.

 

Rusza piąta edycja konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013!

Wydarzenia

Dobra nowina dla wszystkich, którzy piszą (albo mają taki zamiar): ogłaszamy piątą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013!

 

Recenzja: "Emplarium" Hannibal Smoke

Recenzje

Czytając nową powieść Hannibala Smok'a Emplarium, odnosimy wrażenie, że czytamy klasyczny amerykański kryminał, którego bohaterem jest cyniczny, gburowaty dziennikarz – detektyw amator – Hannibal Smoke. Jednak drobne szczegóły, takie jak chleb ze smalcem czy bigos spożywany przez bohaterów, pozwalają na stwierdzić, że mamy do czynienia z dobrym polskim kryminałem.

 

Polacy uwielbiają kryminały

Wydarzenia

W Polsce od kilku lat królują kryminały. I choć od czasu do czasu z list bestsellerów historie o zbrodniach spychane są przez diety Dukana lub – jak ostatnio – erotyczne historie Greya, to i tak pozycja książek kryminalnych pozostaje niezagrożona.

 

Kryminalna Piła: 20-22 marca

Spotkania z autorskie z Marcinem Wrońskim, Markiem Krajewskim, Mariuszem Czubajem czy Ryszardem Ćwirlejem, spektakl, gra miejska i rozstrzygnięcie konkursu na opowiadanie kryminalne - tak zapowiada się pilski festiwal kryminalny.

 

Recenzja: „Studium w czerwieni” Przemek Corso

Recenzje

Kryminał o tytule, który gdzieś już słyszeliśmy – Przemek Corso postanowił swoją debiutancką książką nawiązać do Artura Conan Doyle'a. Mierzenie się z klasykiem - to jeszcze brawura czy już głupota? - zastanawiałam się jeszcze przed przeczytaniem tej książki. Na pewno duże wyzwanie.

 

"Z pustymi rękami" - lektura obowiązkowa dla miłośników Donny Leon i Andrei Camilleriego!

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, 26 lutego trafi do księgarń książka "Z pustymi rękami". To kolejna po" Pokojach do wynajęcia" powieść kryminalna Valeria Varesiego, w której autor, dziennikarz bolońskiej redakcji „La Repubblica”, zdaje się przelewać na papier to, co wie o współczesnym, nie tylko włoskim społeczeństwie, a czego nie może napisać w typowym artykule prasowym.

 

Literacki Melanż w Kinotece

Wydarzenia

Wydawnictwo Melanż i Kinoteka Multiplex zapraszają na pierwsze spotkanie z cyklu „Literacki Melanż w Kinotece”.

 

Festiwal Kryminału po raz dziesiąty 9-13 października 2013

Międzynarodowy Festiwal Kryminału w tym roku obchodzi dziesiąte urodziny. Wiemy już, kiedy dokładnie będziemy je świętować!

 

"Drugi przekręt Natalii" Olgi Rudnickiej

Nowości

Nowość Wydawnictwa Prószyński i S-ka: wyśmienity kryminał i pierwszorzędna komedia w jednym!

 

Kryminały we wrocławskim MPK

Wydarzenia

Wrocławskie MPK wraz z Wrocławskimi Promocjami Dobrej Książki zorganizowały konkurs. "Pasażer-detektyw", który wyśledzi mordercę, ma szansę wygrać ciekawą nagrodę.

 

Dewiza: śmierć

Wydarzenia

Ponad sto pięćdziesiąt osób próbowało rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci Kamili. Działo się to podczas gry miejskiej w klimacie PRL, przygotowanej przez stowarzyszenie Wielosfer, Fabrykę Tajemnic na kolejną odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 

Nagroda Wielkiego Kalibru dla Zygmunta Miłoszewskiego

Wydarzenia

„Ziarno prawdy” to druga powieść kryminalna Zygmunta Miłoszewskiego. Za poprzednią – „Uwikłanie” (2007) – również otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wyniki zostały ogłoszone podczas sobotniej Gali wręczenia Nagrody, stanowiącej główny punkt Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.  

 

Siedzą w kryminale

Wydarzenia

W piątek we Wrocławiu odbyła się literacka wersja Randki w ciemno. Ta istna orgia werbalna — literaci i nominowani w różnych kombinacjach — miała miejsce w kinie pełnym ludzi, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 

Zgotował piekło - relacja z MFK

Wydarzenia

Robert Makłowicz jest jak gaz: niezależnie od tego, czy znajduje się wśród garstki osób, czy w sali liczącej kilkadziesiąt bądź kilkaset osób, wydaje się wypełniać całą dostępną przestrzeń. Tak też było we wtorek wieczorem — na spotkaniu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

 

Strzał w dziesiątkę

Wydarzenia

Wśród atrakcji przygotowanych w ramach odbywającego się we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Kryminału znalazła się wieczorna dyskusja panelowa „Nauka w praktyce śledczej: zabójczy pocisk — spotkanie z balistyką”, która miała miejsce we wtorek w Art Hotelu. Spotkanie uświetnił doktor nauk medycznych Jerzy Kawecki z Zakładu Medycyny Sądowej wrocławskiej Akademii Medycznej.

 

Dobre książki i kawa z… Camillą Läckberg

Wydarzenia

Wyjątkowa autorka spotka wyjątkowych czytelników na wyjątkowym festiwalu. Czy może być lepiej?

 

Ruszył Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2012

Wydarzenia

16 października we Wrocławiu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Wszystkim miłośnikom tajemniczych zbrodni, mrocznych dusz policjantów i dzielnych bohaterów rozwiązujących najbardziej zawikłane zagadki polecamy najbliższe wydarzenia:

 

Gra miejska "Dewizy śmierci" podczas MFK Wrocław 2012

Wydarzenia

Szanowni Państwo,     Jedną z atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012 będzie gra miejska "Dewizy śmierci" - wyjątkowa opowieść kryminalna, rozgrywająca się w czasach PRL-u, zorganizowana przez Fabrykę Tajemnic i Stowarzyszenie Wielosfer.

 

Wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Pprzedstawiamy wyniki konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle, którego organizatorem są Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG.    

 

Jesień kryminałów w Goethe-Institut

Wydarzenia

W ramach tego tyleż mrocznego, co i rozrywkowego czasu, będzie można: - obejrzeć wystawę literatury z dreszczykiem - wziąć udział w konkursie kryminalnym - wymienić książki na specjalnej giełdzie    

 

8. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Wydarzenia

Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania odbywać się będzie w dniach od 2 do 6 października 2012 roku we Wrocławiu.

 

Program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012

Wydarzenia

Szanowni Państwo, Znamy już program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012!      

 

Nagroda Wielkiego Kalibru – Plebiscyt Czytelników

Wydarzenia

Weź udział w plebiscycie czytelników i wybierz najlepszy kryminał w Polsce. Nagrodę Czytelników otrzyma książka wyłoniona w głosowaniu smsowym spośród książek nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.