RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Regały z kulturą

Wydarzenia

W kilkunastu krakowskich szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej stanęły nowiutkie regały uginające się od nowości wydawniczych sześciu krakowskich oficyn. To akcja „Regał z kulturą″, realizowana w ramach cyklu Drugie Życie Książki przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

 

Podsumowanie Big Book Festival

Trzecia edycja Dużego Festiwalu Czytania zakończyła się spotkaniami z Hanifem Kureishim i Swietłaną Aleksijewicz. Brytyjski pisarz, autor głośnego "Buddy z przedmieścia", podczas kameralnego spotkania w fabrycznych podziemiach opowiadał m.in. o dorastaniu w wieloetnicznym Londynie. A białoruska reporterka rozmawiała o kresie cywilizacji radzieckiej i niespełnionych romantycznych nadziejach lat 90. Jej opowieści słuchało ponad 200 osób.

 

Atrakcje w trójmiejskich księgarniach BookBook

Księgarnie

Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów do odwiedzenia księgarń BookBook na terenie Trójmiasta. Poza doskonale dobraną ofertą wydawniczą, sieć BookBook przygotowuje dla czytelników mnóstwo atrakcji – nie tylko cenowych, lecz także kulturalnych.

 

Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura zaprasza

Wydawnictwa

Stowarzyszenie RWE oraz Instytut Książki zapraszają na spotkanie poświęcone dwujęzycznemu (polsko/francuskiemu) tomowi Leopolda Ungera „Spacery z Kulturą"

 

Musimy naprawić system finansowania kultury

Wydarzenia

Wiara i tożsamość, dziedzictwo i kultura, to kluczowe elementy stanowiące o tym czy naród i państwo przetrwają nawet najbardziej krytyczne zakręty swojej historii.

 

Poczytaj mi Wrocław: za nami pierwszy dzień weekendu z literaturą

Ambasador Ukrainy Andrij Bohdanowycz Deszczycia wysyłający około godziny 23.00 z wrocławskiej "ulicy Lwowskiej" tweeta: "Jesteśmy we Wrocławiu, otwieramy Światową Stolicę Książki", dr Kim, Sangwon, doradca burmistrza miasta Incheon opowiadający w Barbarze o niezwykle popularnej w Korei Południowej ilustratorce Iwonie Chmielewskiej, Steffen Möller rozmawiający na placu Nowy Targ z prezydentem Wrocławia o tym, czy Wrocław to Breslau czy raczej Wroc Love i czy Niemcy znają...

 

Jutro Światowy Dzień Książki!

Wydarzenia

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku to dla nas podwójne święto, gdyż tego dnia Wrocław Europejska Stolica Kultury stanie się również Światową Stolicą Książki UNESCO 2016. Wrocław przejmie ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon.

 

Najpiękniejsza biblioteka świata

Biblioteki

Z wielką radością informujemy, że „Stacja Kultura", miejska biblioteka mieszcząca się na dworcu kolejowym w Rumi, wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design″.

 

„Listy z Ukrainy” w ramach Lwowskiego Miesiąca we Wrocławiu

Lwowska Klubokawiarnia „Pod Klepsydrą” przez cały kwiecień będzie gościła w swoich ścianach najlepszych przedstawicieli ukraińskiej literatury - od młodych pisarzy i poetów, aż po artystów o dorobku międzynarodowym, takich jak Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Sofija Andruchowycz oraz Jurij Izdryk.

 

Festiwal Pięknej Książki w Rzeszowie

Wydawnictwo BOSZ od dziesięciu lat organizuje Bieszczadzkie Lato z Książką – festiwal czytelniczy, otwierający już tradycyjnie Ogólnopolski Letni Sezon Czytelniczy (cykl spotkań organizowanych w całej Polsce od Bieszczadów po Pomorze, poświęconych literaturze), który wspiera i koordynuje Instytut Książki oraz liczne media regionalne i ogólnokrajowe.

 

Jak myślą Japończycy? "Chryzantema i miecz" Ruth Benedict

Zapowiedzi

Już za tydzień, 17 marca, nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii Biblioteka Myśli Współczesnej ukaże się "Chryzantema i miecz", słynny przewodnik Ruth Benedict po japońskiej kulturze i mentalności. To jedna z najciekawiej napisanych książek o Japonii, jakie kiedykolwiek powstały.

 

Chuligaństwo nowego szefa TVP Kultura

Wydarzenia

Program „Chuligan literacki”, który będzie miał we wtorek swoją premierę – trzeba koniecznie obejrzeć. To nie tylko pierwszy program nowej ramówki, ale i prowadzi go nowy szef TVP Kultura – Mateusz Matyszkowicz.

 

Jest program Miasta Literatury UNESCO na lata 2016-20

Kraków przyjął miejską strategię rozwoju życia literackiego i czytelnictwa. Przegłosowana wczoraj przez radnych uchwała upoważnia Prezydenta Majchrowskiego do corocznego zabezpieczania w ramach istniejącego budżetu na kulturę środków na działania rozwijające kulturę czytania i wzmacniające aktywność środowisk literackich.

 

Łukasz Orbitowski poprowadzi program "Dezerterzy" w TVP Kultura

Wydarzenia

W czwartek 3 marca br. na antenie TVP Kultura zadebiutuje nowy program „Dezerterzy”, w którym pisarz i dziennikarz Łukasz Orbitowski porozmawia z artystami - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

 

Łukasz Orbitowski poprowadzi „Dezerterów” w TVP Kultura

W czwartek 3 marca br. na antenie TVP Kultura zadebiutuje nowy program „Dezerterzy”, w którym pisarz i dziennikarz Łukasz Orbitowski porozmawia z artystami - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

 

70 lat temu powstał Instytut Literacki

Wydarzenia

70 lat temu - 11 lutego 1946 roku - powołano do życia Instytut Literacki, najważniejsze polskie wydawnictwo emigracyjne, gdzie ukazywały się najważniejsze tytuły polskiej literatury powojennej, krajowej i emigracyjnej, a także miesięcznik „Kultura″.

 

Pegaz znowu w TVP

Po latach przerwy, emitowany wcześniej przez ponad pół wieku „Pegaz” już w marcu wróci do ramówki TVP1 – poinformowała antena.

 

Książka ,,Kultury Liberalnej": Martha C. Nussbaum ,,Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów."

Nowości

Książka „Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów” stanowi pozycję wyjątkową, i to nie tylko z uwagi na rozgłos, jaki niemal natychmiast zdobyła na całym świecie.

 

Karol Maliszewski laureatem Emocji Radia Wrocław Kultura

Wydarzenia

Emocja 2015 w kategorii Literatura wędruje do Karola Maliszewskiego, poety, powieściopisarza, krytyka, eseisty, już legendy kilku pokoleń polskich literatów.

 

Będą granty na wydarzenia kulturalne w księgarniach

Księgarnie

Kraków chce wspierać księgarnie stacjonarne. Radni zdecydowali w środę, że stowarzyszenia, fundacje i organizacje pozarządowe będą mogły w otwartym konkursie walczyć o dotacje na organizowanie w księgarniach wydarzeń kulturalnych.

 

Bocheński, Kołakowski, Miłosz, Czapski o Kościele na łamach paryskiej „Kultury”

Nowości

Pisali nie na kolanach, bez uprzedzeń do innych, krytycznie. Nie przedstawiam żadnej uporządkowanej recepcji poglądów redakcji czy też autorów na temat chrześcijaństwa.

 

Coraz mniej wydajemy na kulturę

Wydarzenia

Z danych GUS-u wynika, że Polacy w 2014 mniej wydawali na kulturę, w tym także na książki niż w roku poprzednim. Zmniejszyła się liczba też bibliotek.

 

Prof. Nowak: Powieści, filmy, Polska Akademia Literatury - pora uwolnić potencjał kulturowy Polaków

Wydarzenia

Koordynator sekcji kultury i polityki historycznej Narodowej Rady Rozwoju, prof. Andrzej Nowak napisał manifest programowy, w którym podał przykłady wykorzystania potencjału kulturowego Polaków dla wzmacniania kraju i budowania wspólnoty narodowej.

 

Jak i kogo leczyć z nieczytania, czyli czy da się wypromować czytelnictwo?

Zapraszamy na spotkanie we wtorek, 6 października w księgarni Tarabuk w Warszawie przy ul. Browarnej 6.

 

Najgorętsza książka lata 2015

Wydarzenia

Jak co roku TVP Kultura zaprasza do wzięcia udziału w literackim plebiscycie, w ramach którego zostanie wyłoniona „Najgorętsza książka lata”. Tytuł otrzyma pozycja, która zdobędzie najwięcej głosów widzów. Każdy czytelnik może zagłosować tylko na jedną spośród dziesięciu książek wskazanych przez organizatora.

 

Uczestnictwo Polaków w kulturze

Wydarzenia

Brak czasu, brak pieniędzy lub zbyt wygórowana cena oraz problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości. To najczęściej deklarowane czynniki ograniczające dostęp do wydarzeń kulturalnych. Kolejnym jest ograniczony dostęp do informacji o pełnym spektrum wydarzeń kulturalnych w najbliższej okolicy.

 

Narodowe Centrum Kultury uruchomiło portal kulturadostepna.pl

Internet

"Złap kulturę w dobrej cenie" - to jedno z haseł promujących uruchomiony w środę przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) portal kulturadostepna.pl, na którym Polacy znaleźć mogą informacje o wydarzeniach kulturalnych organizowanych blisko miejsc ich zamieszkania.    

 

Inwestycja w kulturę jest długofalowa - wypowiedź minister kultury

Wydarzenia

Emitujemy wypowiedź prof. dr hab. Małgorzaty Omilanowskiej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas debaty pt. „Kultura i rozwój. Dylematy samorządów", która odbyła się w ramach 12 Letnich Ogrodów Polityki w Elblągu - 13.06.2015.

 

Recenzja: Z problematyki cyberpunku. Literatura- sztuka - kultura"

Recenzje

Od kiedy internet zawładnął naszą aktywnością historia zamieszczanych w nim tekstów, w tym fantastyki naukowej ewoluującej stopniowo w kierunku dark future, a potem cyberpunku wymknęła się zwykłej metodologii literaturoznawczej stając się z czasem obiektem badań nauk społecznych, filozoficznych, socjologicznych, a później inspiracją dla awangardy artystycznej.

 

Tyskie i Żubr Mistrzami Mowy Polskiej

Wydarzenia

Po raz pierwszy w historii Rada Programu Mistrz Mowy Polskiej wręczyła Honorowe Wyróżnienie dla marek. Tyskie i Żubr zostały nagrodzone za poszanowanie tradycji i kultury języka polskiego w prowadzonych kampaniach reklamowych.

 

Kultura na widoku

Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć na instalacjach Kultury Na Widoku, które od 27 maja, przez 5 miesięcy, będą podróżowały po Polsce. Ta multimedialna biblioteka odwiedzi 48 miejsc i 14 festiwali, podczas których posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu na terenie całego kraju, będą mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich utwory.

 

Minister ogłosiła program dotacyjny „Kultura Dostępna”

Wydarzenia

Wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. To główny cel ogłoszonego przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską programu dotacyjnego „Kultura Dostępna”. Jego budżet wynosi 5 mln zł. Wnioski będzie można składać od 30 kwietnia br.

 

TVP Kultura w nowej odsłonie

Wydarzenia

Wiosennie i urodzinowo – tak TVP Kultura zaprezentowała się widzom w nowej oprawie graficznej. Zmiana na Antenie nastąpiła 11 kwietnia. Tego dnia rozpoczęła się także urodzinowa kampania promocyjna.

 

II Festiwal Literatury Dziecięcej

10 maja rozpocznie się druga edycja unikatowego w skali kraju i Europy Festiwalu. Podczas kilkunastu dni dzieci i młodzież oraz ich rodzice będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Najważniejszą ideą i celem wszystkich warsztatów jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

 

Ludzie kultury mają dość biedowania

Wydarzenia

W Krakowie filharmonicy, bibliotekarze i muzealnicy wystosowali do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego apel. Żądają w nim podwyżki płac o 500 zł.

 

„Muzea Narodowe za złotówkę” elementem programu Kultura Dostępna

Wydarzenia

Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kielce, Poznań - to miasta, w których uczniowie i studenci do 26. roku życia mogą zwiedzać muzea narodowe za złotówkę. Do rozpoczynającego się 1 lutego br. programu przyłączyły się też inne instytucje. Ich oferta stanowi element realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu Kultura Dostępna.

 

Minimalizm - nowy numer pisma kulturalnego "Fragile"

Nowości

Polecamy nowy numer pisma kulturalnego Fragile poświęcony tematowi minimalizmu:

 

Prawo do kultury prawem człowieka - debata

Wydarzenia

Kultura nie jest jakimś dodatkiem do człowieczeństwa, tylko jego istotą, ale kto ma ją definiować? Określać, co kulturą jest, a co już nie? I co dokładnie oznacza prawo do kultury? Zapraszamy do dyskusji i obejrzenia debaty na ten temat.

 

eLeWator nr. 7/14 - Julio Cortazar

Recenzje

Dla mnie to numer szczególny, gdyż Julio Cortazar wyznaczał w latach mojej młodości niedosiężne standardy, stając się dla mnie, jak w Polsce pisarzem jakbyśmy teraz powiedzieli kultowym.

 

Cięcia w budżecie Marszałka woj. Dolnośląskiego - zagrożona działalność instytucji kultury!

Wydarzenia

Jak dowiedzieli się zaraz po wyborach samorządowych dyrektorzy szesnastu placówek kulturalnych z Wrocławia i terenu Dolnego Śląska, ich budżety zostaną okrojone decyzją odchodzącego Marszałka Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołonia średnio o 30%.

 

Biblioteka na dworcu

Biblioteki

W Rumii pod Gdynią nowy dworzec mieści m.in. nowoczesną bibliotekę i pomieszczenia dla organizacji pozarządowych.

 

Portal o Kulturze paryskiej na 14. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia

Internet

Serwis założyło Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura. Na stronie znajdziecie archiwum wydawnictw Instytutu Literackiego: 637 wydań miesięcznika „Kultura” (od 1947 r.), 171 numerów „Zeszytów Historycznych” (od 1962 r.), książki Biblioteki „Kultury” i Bibliografie wydawnictw Instytutu Literackiego.

 

Promocja 9. numeru szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”

Wydarzenia

Zapraszamy w imieniu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie i Salonu Literackiego ALEF na promocję 9 numery szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator".

 

Wirtualne archiwum Instytutu Literackiego i "Kultury"

Wydarzenia, Internet

Pod adresem www.kulturaparyska.com czytelnicy znajdą numery paryskiej "Kultury" i "Zeszytów Historycznych" w wersji elektronicznej, a także teksty, zdjęcia, wywiady i informacje o twórcach skupionych wokół Jerzego Giedroycia.

 

Dawid Grossman gościem Bruno Schulz. Festiwal 2014

Bruno Schulz. Festiwal coraz bliżej, najwyższa pora na wiadomość o gościach. Swój udział w BSF Wrocław 2014 potwierdził Dawid Grossman! Zapraszamy na spotkanie 16 października do Auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wieczór poprowadzi Piotr Paziński, a z hebrajskiego tłumaczyć będzie Michał Sobelman. Więcej szczegółów wkrótce

 

Wrocław zyskał pierwsze pieniądze na program Europejska Stolica Kultury

Wydarzenia

W 2015 roku Wrocław otrzyma 20 mln zł od rządu na realizację programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

Miłosz po litewsku w TVP Kultura

Wydarzenia

Z okazji 10. rocznicy śmierci Czesława Miłosza TVP Kultura zaprasza na premierę fascynującego trzygodzinnego dokumentu "Wiek Czesława Miłosza", przedstawiającego osobowość i dorobek poety z perspektywy litewskiej. Film w dwóch częściach zostanie wyemitowany 9 i 16 sierpnia.

 

Widzowie TVP Kultura wybiorą Najgorętszą Książkę Lata 2014

Wydarzenia

Lato to czas wypoczynku i... książek. Trudno wyobrazić sobie wakacje bez lektury. Dlatego TVP Kultura wszystkich wielbicieli literatury jak co roku zaprasza do wytypowania Najgorętszej Książki Lata.

 

Scena Literacka na Slot Art Festiwalu w Lubiążu

8-12 lipca w Lubiążu na Dolnym Śląsku odbędzie się największy w kraju festiwal kultury niezależnej, na którym nie zabraknie programu literackiego. W planach są spotkania autorskie, wykłady, slam, warsztaty.

 

Tuba.FM w Kulturze Na Widoku

Wydarzenia

Ruszył ogólnopolski projekt Kultura Na Widoku, którego celem jest promocja legalnych źródeł kultury oraz uczczenie rocznicy 25-lecia polskiej wolności.

 

Nominowani do Gwarancji Kultury

Nagrody

Małgorzata Rejner, Małgorzata Grzebałkowska i Ignacy Karpowicz to nominowani do nagrody Gwarancja Kultury przez TVP Kultura. Ogłoszenie zwycięzcy 11 kwietnia 2014.

 

Recenzja: "Kultura karaoke" Dubravka Ugrešic

Recenzje

Esej Dubravki Ugrešic prawi o współczesnym obliczu kultury i płyciznach, na jakich osiadła. Władza znalazła się dziś w rękach odbiorcy, który stał się nie tylko wyrocznią, ale i twórcą mogącym zabrać głos w każdej sprawie. I myli się ten, kto sądzi, że korzystają z tego przywileju wyłącznie mający coś do powiedzenia. Diagnoza Dubravki każe sądzić, że ich cichy głos ledwie słychać, natomiast wrzaski z „lasu digitalnej przeciętności” docierają do wszystkich...

 

Nowości Kultura Gniewu, Egmont, Centrala, Taurus, IPN Lublin - 27%

Nowości

Księgarnia PictureBook.pl poleca nowości tytułowe wydawnictw Kultura Gniewu, Egmont Polska, Centrala, Taurus, IPN Lublin w atrakcyjnych cenach:

 

Nowość Ha-artu!: Dubravka Ugrešić "Kultura karaoke"

Zapowiedzi

Wydawnictwo Ha-art w serii: "Linia polityczna: poleca Państwa uwadze książkę Dubravki Ugrešić pt. "Kultura karaoke":

 

Ciekawy tytuł Alethei: "Kultura krytyki" MacDonald Kevin

Nowości

Wydawnictwo Aletheia i Portal Księgarski polecają pracę Kevina MacDonalda "Kultura krytyki. Ewolucjonistyczna analiza zaangażowania Żydów w XX-wieczne ruchy intelektualne i polityczne", która pozwoli nam zrozumieć skomplikowane kulturowe uwarunkowania żydowskiej etniczności.

 

Porozumienie MKiDN i antykwariuszy w sprawie polskich strat wojennych

Księgarnie

Porozumienie o współpracy w zakresie wymiany informacji na temat polskich strat wojennych podpisali w piątek, pierwszego dnia XI Warszawskich Targów Sztuki, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Zuzanna Migo-Rożek, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.    

 

Program Kultura+ - podsumowanie

Biblioteki

222 budowane lub modernizowane biblioteki za ponad 127 mln zł i 119 projektów związanych z digitalizacją zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego za blisko 54 mln zł. To dotychczasowe efekty Programu Wieloletniego Kultura+.

 

Programy literackie, Nike 2013, naukowe wykłady - październik w TVP Kultura

Wydarzenia

Nowe programy literackie, wykłady "Co Ty wiesz o nauce?" oraz uczestnicy konkursu im. Barbary Skargi z transmisją gali - takie atrakcje dla widzów w październiku szykuje kanał TVP Kultura.

 

"Z kraju bez miłości" już w księgarniach

Nowości

Szeroki portret kultury żydowskiej opisany w książce francuskiego pisarza 3 października trafiła na półki księgarni.

 

Oficyna Wydawnicza ATUT odebrała Nagrodę Kulturalną Śląska

Wydawnictwa

14 września 2013 r. w Bückeburgu Witold Podedworny, założyciel i właściciel Oficyny Wydawniczej ATUT odebrał prestiżową Nagrodę Kulturalną Śląska przyznaną wydawnictwu za działania ukierunkowane na pielęgnację i rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego.    

 

Kultura szlachecka w Polsce Janusza Tazbira - zapraszamy do księgarń!

Nowości

Szanowni Państwo, 3 września trafiła do księgarń książka "Kultura szlachecka w Polsce Janusza Tazbira". To publikacja Wydawnictwa Nauka i Innowacje. REBIS jest wyłącznym dystrybutorem książek tej oficyny wydawniczej.

 

Polska gościem honorowym Targów we Lwowie

Od 12 do 15 września odbywać się będzie Forum Wydawców we Lwowie, najważniejsze targi książki na Ukrainie, których honorowym gościem będzie Polska. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny program prezentacji i zaprosiliśmy wielu wybitnych polskich autorów.

 

Polacy nie interesują się kulturą – badanie ARC Rynek i Opinia

Wydarzenia

Polacy w niewielkim stopniu interesują się kulturą i sztuką. Spośród typów wydarzeń o charakterze kulturalnym najbardziej lubią pikniki i festyny, projekcje filmowe, imprezy taneczne, koncerty muzyki popularnej oraz programy telewizyjne typu talent show – wynika z badania Sponsoring Monitor 2013 ARC Rynek i Opinia.

 

Cała kultura TVP w internecie. Nowy portal TVP Kultura

Internet

Reportaże zza kulis, rozmowy z ciekawymi gośćmi, relacje, wydarzenia i festiwale kulturalne. W połowie sierpnia 2013 roku rusza nowy portal TVP Kultura, czyli wszystko, co chcieliście wiedzieć o kulturze w Telewizji Polskiej.

 

Nowy numer Fragile nr 2 (20) 2013 o cybernatywizmie

Nowości

Szanowni Państwo, ukazał się najnowszy numer pisma kulturalnego "Fragile" nr 2 (20) 2013 o cyberartywizmie.

 

Akcja "Dzielę się książkami" na IV WTK

Dużą popularnością cieszyła się na Warszawskich Targach Książki akcja "Dzielę się książkami" w ramach której zbierano książki dla dzieci z domów dziecka.

 

Recenzja: "Inteligencja – sposoby oddziaływania na IQ. Dlaczego tak ważne są szkoła i kultura" Richard E. Nisbett

Recenzje

To wyjątkowa książka. Prawdziwy "lodołamacz" zamrożonych paradygmatów i stereotypów. Można się jej dać olśnić i zainspirować. Świeżo brzmią pytania: Czym jest inteligencja? Co na nią wpływa? Jak na nią oddziaływać? To przykład śmiałego szturmu na "zabetonowany pogląd", że geny determinują inteligencję. Iście amerykański błysk optymizmu i pragmatyzmu w duchu wolności osobistej i wyrównywania możliwości.

 

Richard E. Nisbett, Inteligencja. Sposoby oddziaływania na IQ. Dlaczego tak ważne są szkoła i kultura

Recenzje

Czy przyszłość każdego z nas została już z góry przesądzona w momencie naszego poczęcia, jak chcą zwolennicy teorii odziedziczalności, czy też na kształt naszego życia wywierają wpływ nie tylko geny, lecz również inne czynniki i jaka jest ich rola w rozwoju naszego IQ? Czy można wpływać na rozwój ilorazu inteligencji u dzieci i dorosłych i co go warunkuje? Czy niektóre nacje są bardziej inteligentne od pozostałych? Kto ma wyższe IQ: Azjaci, Europejczycy czy Afrykanie? Na te i inne pytania stara...

 

Nowe życie książki w cyberkulturze

Wydarzenia

Badacze cyberkultury sygnalizują problem, jakim jest zagrożenie praw autorskich spowodowane m.in. pojawieniem się sieci peer-to-peer. Wielu użytkowników internetu uważa bowiem, że skoro pliki można z łatwością powielać, nie ma powodów, by nie robić tego za darmo i bez oglądania się na prawa twórców.

 

Brzydkie słowa na „P”

Prawo

„Koń, jaki jest, każdy widzi” – początek definicji pochodzący z pierwszej wydanej po polsku encyklopedii Benedykta Chmielowskiego stał się powiedzeniem określającym rzecz oczywistą i dzięki temu pozostał jedynym pochodzącym z tego XVIII-wiecznego dzieła hasłem, znanym i używanym do dziś.

 

Nowy nabór wniosków do programu Biblioteka+Infrastruktura bibliotek na zmienionych zasadach

Biblioteki

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianą uchwały dotyczącej Programu Wieloletniego KULTURA+, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zatwierdził znowelizowany regulamin Priorytetu "Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek". Znane są również nowe terminy naboru wniosków.

 

"czytoczytam.to", czyli przyjemne czytanie w radiowej Czwórce

Wydarzenia

Od stycznia br. Czwórka ruszyła z akcją „czytoczytam.to”, w której polecana jest wartościowa literatura dla młodych czytelników. Cykl obecny jest na antenie w piątki po godzinie 14.00 w audycji „4do4: Czwórka do Czwartej” oraz w co drugi poniedziałek po godzinie 12.30 w audycji „Stacja Kultura”.

 

Znad Wilii 4/52 - w dystrybucji

Wydawnictwa

Informujemy, że w dystrybucji jest już nr 4/52 "Znad Wilii"ISSN 1392-9712, indeks 327956, cena 12 Lt/15 zł. Zapraszamy do nabywania kwartalnika w salonikach i kioskach RUCHu, w sieci Garmond Press (markety, stacje benzynowe itp.).Proszę p ytać!

 

Kulturalna Mapa Polski - nowy portal społecznościowy TVP

Internet

Ośrodek iTVP-HD we współpracy z TVP Kultura przygotował nowy portal społecznościowy Kulturalna Mapa Polski poświęcony promocji polskiej kultury. Portal skierowany jest do wszystkich, którzy interesują się kulturą.

 

eleWator - nowy kwartalnik literacko-kulturalny

Recenzje

Na ubogim polskim rynku ukazał się niedawno nowy kwartalnik literacko-kulturalny eleWator. Wydaje go w Szczecinie Fundacja Literatury im. Henryka Berezy.

 

Nowy program dla fascynatów literatury

Wydarzenia

Od 5 stycznia w TVP Kultura rusza program "Sztuka czytania" skierowany do tych, którzy potrafią i lubią czytać.

 

Akcja Kultura w tablecie

Wydarzenia

Akcja „Kultura w tablecie”, której bohaterami są tablety polskiej marki ADAX, ruszyła we Wrocławiu! Jej celem jest zachęcenie wielbicieli intelektualnej rozrywki do korzystania z mobilnych urządzeń.  

 

Promocja drugiego numeru kwartalnika "eleWator"

Wydarzenia

Zapraszamy na promocję drugiego numeru nowego szczecińskiego kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”.

 

Kultura jako praxis. Spotkanie z prof. Zygmuntem Baumanem.

Wydarzenia

Spotkanie odbędzie się 27 listopada 2012 roku o godz. 18:30 w Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a.

 

Dotacje z UE dla polskiej kultury wynoszą już 2 miliardy złotych

Wydarzenia

Unijne dofinansowanie dla polskiej kultury przekroczyło 2 miliardy złotych, a w wyniku nowego naboru wniosków kolejne 13 projektów uzyskało dofinansowanie w wysokości 176, 5 mln zł - poinformował minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

Drugie Życie Książki, Muzykoterapia, „wgraa” Onaka i Podgórniego

Wydarzenia

Pod patronatem pisma kulturalnego „Fragile” 30 września, godz. 15.00, Kraków, pl. Wszystkich Świętych 2 "Literatura nie zna granic".        

 

Gala nagrody literackiej NIKE na żywo w TVP Kultura

Wydarzenia

Szesnasta edycja Nagrody Literackiej NIKE będzie transmitowana na antenie TVP Kultura. Uroczysta gala, podczas której poznamy autora zwycięskiej książki, odbędzie się tradycyjnie w pierwszą niedzielę października, 7 października o godz. 19:00.

 

Ostatni dzwonek na kulturalne dotacje

Wydarzenia

Aktualna edycja unijnego Programu Kultura 2007-2013 właśnie dobiega końca, co oznacza ostatnią szansę na dotacje dla polskich operatorów kulturalnych.

 

Legalnie o cyfrowej kulturze

Internet

Kulturę można definiować na wiele różnych sposobów. To co pewne, to to że stanowi dorobek ludzkości i powstała po to, aby sprawiać przyjemność, edukować i rozwijać. W Polsce powstaje co raz więcej organizacji i miejsc do legalnego obrotu dzieł sztuki, jednym z nich jest nowa, polska platforma XXLSTOCK.COM.  

 

Rozdzielona kasa na cyfrowe projekty kulturalne

Wydarzenia

40 projektów związanych z digitalizacją, wybranych w drugim naborze do Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę ponad 18 mln zł. Listę pozytywnie rozpatrzonych wniosków zaakceptował minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

"Nie przeżyjesz za pieniądze z pisania"

Wydawnictwa

Podobno jesteśmy - obok Irlandii - jedną z dwóch potęg poetyckich na świecie. Tylko gdy zestawimy irlandzkich i polskich pisarzy, to okaże się, że my jesteśmy kaskaderami literatury! Zaledwie kilkunastu literatów w Polsce jest w stanie żyć z pisania. Inni muszą włożyć żebracze szaty...   [Dedykuję ten tekst Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Panu Bogdanowi Zdrojewskiemu]

 

Kurier Kultura o książkach: Houellebecq, Szczuka, Tomasik, Foer, Levy, Piątek | Park książki

Wydawnictwa

Szanowni Państwo, w wakacyjne weekendy Krytyka Polityczna zaprasza do letnich czytelni w Białymstoku, Cieszynie, Gdyni, Łodzi i Toruniu oraz w Katowicach podczas OFF Festivalu.

 

O książce "Drugi oddech" Philippe’a Pozzo di Borgo na antenie Polskiego Radia PR 4

Wydawnictwa

15 lipca, w niedzielę, o godzinie 12.00, zapraszamy do wysłuchania audycji Kontrkultura poświęconej książce "Drugi oddech".

 

Konferencja Reforma Prawa Autorskiego, Kultura i ekonomia w czasach post-ACTA

Prawo

Miejsce: WEiTI Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 15/19, sala 133 Czas: 12 lipca 2013, rejestracja od godz. 9 (śniadanie i kawa), start od godz. 10.00  

 

Pismo kulturalne Fragile aktualności

Wydarzenia

Zapraszamy do lektury nowego numeru pisma kulturalnego „FRAGILE”. Temat numeru: MISTYFIKACJA a w nim m.in.: Yasumasa Morimura, czyli ktoś inny — Patrycja Cembrzyńska.

 

Janosikowe uderza także w kulturę

Wydarzenia

Tzw. janosikowe mocno uderza w instytucje kultury - piszą w swoim proteście szefowie mazowieckich instytucji kultury. Dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn podkreśla, że poważnie zagrożona jest organizacja obchodów rocznicy 100-lecia sceny.

 

Dobry wieczór: Strajk! - artystyczny

Wydarzenia

Dobry wieczór, tym razem w atmosferze zdrowej ekscytacji. Będzie strajk! 24 maja muzea i galerie sztuki w całym kraju zostaną w ramach akcji protestacyjnej zamknięte na jeden dzień.

 

Nowy numer "Fragile" Mistyfikacja

Wydarzenia

Zapraszamy do lektury nowego numeru pisma kulturalnego „FRAGILE”.

 

15. Dni Książki Żydowskiej

Wydarzenia

Od niedzieli, 13 maja trwają w Warszawie 15. Dni Książki Żydowskiej. To jedyne wydarzenie tego typu w Polsce - Dni Książki Żydowskiej są okazją do zapoznania się z nowościami wydawniczymi dotyczącymi polskich Żydów, Izraela oraz diaspory, a także do spotkania z autorami oraz wysłuchania wykładów, dyskusji i koncertów.

 

W Święto Pracy do muzeum za 1 euro

W dziesiątkach muzeów, galerii, zabytków i wykopalisk archeologicznych we Włoszech wstęp 1 maja będzie kosztować tylko 1 euro.

 

Spotkanie z Jeffem Halperem

W tym tygodniu zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na seminaria Uniwersytetu Krytycznego.

 

Seminarium: Instytucje kultury. W poszukiwaniu utraconego sensu

Spotkanie poświęcone instytucjom kultury, na które złożą się seminarium z cyklu „Kultura i rozwój” realizowane przez Narodowe Centrum Kultury i Collegium Civitas oraz warsztaty „Po co nam centra kultury?” organizowane przez Laboratorium Żywej Kultury, Miejskie Centrum Kul...tury w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiego projektu "Miejski? Dom Kultury?

 

Kiermasz i spotkanie z autorami wydawnictwa Czarne

Wydawnictwa

Wydawnictwo Czarne i Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów serdecznie zapraszają na kiermasz książek z okazji Światowego Dnia Książki 22 kwietnia 2012 roku (niedziela) w STACJI MURANÓW, ul. Andersa 13 (przy skwerze Tekli Bądarzewskiej) Zapraszamy w godzinach 12 – 18

 

III Międzynarodowe Warsztaty Kultury Żydowskiej „Kum arain in szenk – Jewish Inn

W dniach od 16.04.2012 do 21.04.2012 Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi organizuje III Międzynarodowe Warsztaty Kultury Żydowskiej „Kum arain in szenk – Jewish Inn”.

 

Seminarium „Kultura i Rozwój" | Bunt sieci

Internet

Zapraszamy na kolejne seminarium z cyklu „Kultura i Rozwój | Kultura przyszłości. W stronę foresightu polityki kulturalnej” organizowanego przez Obserwatorium Kultury NCK i Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.