RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Czuły Barbarzyńca zamknięty. Znika z dnia na dzień

Księgarnie

Po 14 latach z Powiśla po cichu znika legendarna klubokawiarnia. Umowę najmu wypowiedział właściciel lokalu, który zajmuje się skupowaniem roszczeń do przedwojennych nieruchomości.

 

Likwidacja Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi?

Wydawnictwa

Miesiąc - tyle dały władze Łodzi Jadwidze i Januszowi Tryznom na wyniesienie się z willi Henryka Grohmana na Księżym Młynie, co oznacza likwidację prowadzonego przez nich od roku 1993 Muzeum Książki Artystycznej.

 

Zamknięto księgarnię Powszechną w Poznaniu. Działała 17 lat

Księgarnie

Księgarnia Powszechna zakończyła działalność. Działała 17 lat - przez większość tego czasu na Starym Rynku w Poznaniu, potem na ulicy Szkolnej.

 

PIW zostanie uratowany

Wydawnictwa

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała w sobotę, że będący w stanie likwidacji Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie uratowany. Ma być przekształcony w Narodową Instytucję Kultury pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

 

Gangsterstwo w kulturze. Po skandalicznej sprzedaży „Polskich Nagrań” odbywa się egzekucja na Państwowym Instytucie Wydawniczym!

Prawo

Po skandalicznej sprzedaży „Polskich Nagrań” obecnie odbywa się egzekucja na Państwowym Instytucie Wydawniczym. Zastosowano atak wieczorową porą. Podający się za przedstawiciela Ministerstwa Skarbu i nowego likwidatora, przedstawiający się jako Maciej Szudek, przybył na Foksal do siedziby PIW wczoraj wieczorem i zażądał opuszczenia gmachu przez pracowników.

 

TAK dla księgarnio-kawiarni Tarabuk

Księgarnie

Na www.petycjeonline.com możecie podpisać petycję pod pozostawieniem znakomitej księgarnio-kawiarni TARABUK na Browarnej. Spółdzielnia mieszkaniowa Radna" chce ich zlikwidować podnosząc czynsz o przeszło 70%

 

Książka woła o pomoc. Z rynku znikną setki księgarń?

Księgarnie

Za dużo kiepskich nowości, za małe nakłady i zbyt mało czytelników - to główne problemy branż wydawniczej i księgarskiej. W najbliższych latach z rynku mogą zniknąć setki księgarń i wiele wydawnictw.  

 

Apel: Ratuj PIW, ratuj książkę

Wydawnictwa

Od tygodnia nagłaśniana jest akcja zbierania podpisów pod apelem przeciw likwidacji PIW. W ciągu tygodnia udało się zebrać w internecie ponad 2 000 podpisów. Sprawą zainteresowały się media. Od kilku miesięcy polska inteligencja jednoczy się ponad podziałami politycznymi, wokół zadania uratowania jednej z ostatnich tak zasłużonych instytucji kultury polskiej.

 

Polska traci jedyne muzeum w Szwajcarii

Wydarzenia

Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu traci siedzibę. Po niemal 140 latach musi się wyprowadzić ze średniowiecznego zamku.

 

Po 25 latach kończy działalność wydawnictwo edukacyjne ŻAK

Wydawnictwa

Po prawie 25 latach wydawania podręczników i materiałów edukacyjnych z rynku znika Wydawnictwo Edukacyjne "Żak". "Wprowadzone przez państwo przepisy spowodowały, iż brak jest perspektyw dla działalności wydawniczej w formie, w jakiej dotychczas ją prowadziliśmy" - podaje w komunikacie zarząd wydawnictwa.  

 

Dom Książki prawdopodobnie zniknie. Szanse mają tylko oddziały?

Księgarnie

W maju zarząd księgarni podpisał umowę przedwstępną sprzedaży budynku przy ulicy Gwarnej, głównej siedziby Domu Książki. Wiadomo już, że doszło do porozumienia i od pierwszego października budynek zmieni właściciela. Marka Dom Książki prawdopodobnie wkrótce zniknie, a jej oddziały mogą uratować tylko kierownicy księgarni.

 

Z Nowej Huty znika księgarnia

Księgarnie

Krakowska Nowa Huta traci swoją największą księgarnię. Tylko do końca miesiąca otwarta będzie Księgarnia Skarbnica, działająca nieprzerwanie od lat pięćdziesiątych - podaje Radio Kraków. - To symbol Nowej Huty. Widocznie nie ma na niego zapotrzebowania - tłumaczy właściciel.

 

Decyzja o likwidacji Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

Wydarzenia

Zapewne znacie Państwo Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi prowadzone przez państwa Tryznów - www.book.art.pl

 

Księgarnia "Pod Arkadami" żegna się z czytelnikami po raz ostatni

Księgarnie

Dzisiaj ukazało się zawiadomienie, iż Spółka z .o.o zarządzająca wrocławską księgarnią "Pod Arkadami" przy ul. Świdnickiej 49 przestaje funkcjonować.

 

We Wrocławiu zlikwidowano kolejną księgarnię

Księgarnie

Tym razem zamyka się po pięćdziesięciu latach swojej działalności lokal przy ul. Grabiszyńskiej 90. Najpierw jako księgarnia ogólnoasortymentowa wrocławskiego Domu Książki, a potem jako spółka pracownicza.

 

Planują likwidację Muzeum Polskiego w Rapperswil! Nie można na to pozwolić

Wydarzenia

"Muzeum w tradycyjnym znaczeniu, przedstawiające polsko-szwajcarskie związki nie będzie więcej na zamku w Rapperswilu" - to wypowiedź prezydenta miasta Ericha Zollera dla gazety "Neue Zürcher Zeitung". Rozpoczęła się akcja w obronie muzeum. Poprzyj petycję!

 

Księgarnia "Pod Arkadami" oddaje połowę lokalu

Księgarnie

Jak pamiętacie Państwo pisaliśmy w marcu tego roku o kłopotach spółki dzierżawiącej od miasta lokal w którym mieści się księgarnia "Pod Arkadami" we Wrocławiu.  

 

Z krakowskiego rynku zniknie Empik

Księgarnie

Salon znanej sieci zostanie zlikwidowany ze względu na odpływ klientów do galerii handlowych - informuje artykuł na stronie gazety.pl.

 

Likwidacja księgarni naukowej im. Kopernika

Księgarnie

Z początkiem lipca zlikwidowano przeniesione na ul. Kuźniczą 49/55 resztki księgarni naukowej im. M.Kopernika. Tym samym przy Kuźniczej ostała się jedynie mała księgarnia firmowa PWN.

 

Czytelnicze larum nad biblioteką przy ul. Szewskiej we Wrocławiu

Biblioteki

Nic oficjalnie nie wiemy, ale czytelnicy największej wrocławskiej filii bibliotek publicznych przy ulicy Szewskiej coś wywąchali. Założyli nawet specjalny profil na Facebooku [https://www.facebook.com/events/12544046432565 9/] w obronie filii. Zaczyna się on tak.

 

Wyrok na "Traffic Club"

Księgarnie, Prawo

Zła passa dla sprawy książki w Polsce trwa nadal. Otrzymaliśmy właśnie kopię wyroku sądowego nakazującego eksmisję "Traffic Clubu".

 

Dożynanie księgarstwa w Europejskiej Stolicy Kultury

Księgarnie

Nie przebrzmiały jeszcze we Wrocławiu echa związane z likwidacją najstarszej księgarni naukowej częściowo przeniesionej do nowego lokalu przy Kuźniczej (po byłej szkole podstawowej) i bankructwem jednej z najstarszych (rok założenia 1958) księgarni "Pod Arkadami", a już dowiedzieliśmy się o likwidacji księgarni PWN-owskiej przy ul. Szczytnickiej.

 

Ministrze! Nie zabieraj dzieciom bibliotek!

Biblioteki

Pomysł ministra administracji Michała Boniego (59 l.), aby w ramach oszczędności zamykać szkolne biblioteki i ich funkcję przekazywać bibliotekom publicznym, wywołał oburzenie w całym kraju. W weekend Fakt pokazał, czym plany resortu administracji mogą się skończyć.

 

Likwidacja filii bibliotecznych

Biblioteki

Siedem z jedenastu filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu ma zostać zlikwidowanych. Uchwałę o zamiarze likwidacji przyjął we wtorek na sesji opolski sejmik.

 

Ruszyła lawina likwidacji szkół i domów kultury

Wydarzenia

W tym roku samorządy też będą likwidowały szkoły. U rekordzistów koszty utrzymania ucznia przekraczają już 20 tys. zł.

 

Polacy ratują Świat Książki

Wydawnictwa

Na Facebooku zawiązała się inicjatywa mająca na celu ratowanie Świata Książki. W ciągu dwóch tygodni od założenia swoje poparcie dla wydawnictwa zadeklarowało niemal 2,5 tysiąca osób.

 

Falanster znika z mapy Wrocławia

Księgarnie

Kultowe już miejsce spotkań i dyskusji z książkami w tle, nie przetrwało konkurencji z gastronomią i okolicznymi pubami. Założyciele zapowiedzieli, że będą prowadzić klub tylko do końca listopada.

 

Tysiące szkół do likwidacji. "Zagrożonych jest 5 tys."

Wydarzenia

Do 2014 roku w Polsce może zostać zlikwidowanych nawet pięć tysięcy szkół - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To efekt niżu demograficznego i pustych kas samorządów.

 

Warszawskie biblioteki przeżywają kryzys

Księgarnie

Brakuje pieniędzy na nowe książki i na płace. Część placówek ma być zlikwidowana. Mieszkańcy protestują.

 

Likwidacja najstarszej księgarni naukowej we Wrocławiu

Księgarnie

Księgarnia Naukowa im. Kopernika mieszcząca się przy ul. Kuźniczej 30/33, jedna z najstarszych placówek księgarskich, ulega likwidacji.

 

Likwidacja Ossolineum - nowe informacje

Wydawnictwa

Wydawnictwo Ossolineum, najstarsza polska oficyna działająca nieprzerwanie od 1817 roku, zostało postawione w stan likwidacji. Minister kultury Bogdan Zdrojewski przeznaczy 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego oficyny.

 

WKDS apeluje ws. likwidacji szkół

Wydarzenia

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego (WKDS) zapowiedziała w poniedziałek, że zwróci się do samorządów z apelem o konsultowanie planowanych reorganizacji szkół m.in. ze związkami zawodowymi i przedstawicielami środowisk lokalnych.

 

A teraz pora na Instytut Kultury Polskiej w Paryżu

Wydarzenia

Rząd - być może w poszukiwaniu pieniędzy, które obiecał dać Unii - właśnie sprzedaje piękną trzypiętrową kamieniczkę, w której od lat międzywojennych mieścił się Instytut Kultury Polskiej w Paryżu.

 

Coraz gorzej w Polsce powiatowej. Likwidacja dworców, kin, szkół i bibliotek

Wydarzenia

W wielu miejscowościach Polski powiatowej likwidowane są poczty, dworce kolejowe, kina, szkoły, ośrodki zdrowia czy biblioteki. Życie państwa koncentruje się w zaledwie kilku aglomeracjach - alarmuje "Rzeczpospolita".

 

Groźne memento dla polskiej kultury. Żaden urząd nie znalazł środków na uratowanie Festiwalu Mozartowskiego

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie odwołania Festiwalu Mozartowskiego i zagrożonej Warszawskiej Opery Kameralnej

 

Nalot dywanowy na kulturę niekomercyjną

W ostatnim tygodniu codziennie otrzymywaliśmy z mediów informacje o pomysłach lub decyzjach urzędników warszawskich o charakterze bomb atomowych: likwidacja Państwowego Instytutu Wydawniczego, zamknięcie Opery Kameralnej, koniec Teatru Dramatycznego w formule teatru artystycznego. Czy taka sytuacja jest konieczna i niezmienna do czasu wyborów do Rady Warszawy w 2014 roku?

 

Zamykają szkoły, likwidują uczelnie

Wydarzenia

Likwidowane szkoły wyższe są ofiarą nie tylko niżu demograficznego, ale również dyskryminacji ze strony państwa. Brak rozporządzenia ministra nauki uniemożliwia im występowanie o dotacje – informuje "Rzeczpospolita".

 

Zamykane szkoły i domy kultury w liczbach

Wydarzenia

W tym roku zlikwidowanych zostanie nawet 2,5 tys. szkół i placówek oświatowych w 16 kuratoriach. To absolutny rekord, gdyż w ciągu ostatnich 5 lat likwidowano rocznie do 650 placówek.

 

Radni apelują w obronie domu kultury

Wydarzenia

Rada Miasta Nowego Targu przy jednym wstrzymującym głosie uchwaliła apel do władz Starostwa Powiatowego. Radni są zaniepokojenie planami likwidacji Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury.

 

Matras likwiduje swój wrocławski oddział

Wydarzenia

Jak dowiedzieliśmy się Grupa Matras likwiduje swój wrocławski oddział. Pracownicy otrzymali informację prawie równolegle z wręczeniem im wypowiedzeń.

 

Zlikwidowano Ośrodek Kultury w Kaliszu

Wydarzenia

Zakończyła się procedura likwidacyjna Miejskiego Ośrodka Kultury w Kaliszu. Działalność placówki została wygaszona z końcem zeszłego roku

 

Protest twórców w internecie. Wysyłają petycje do premiera

Prawo

W związku z proponowanym przez Donalda Tuska w expose zniesieniem pięćdziesięcioprocentowej stawki kosztów uzyskania dla twórców w internecie zaczął krążyć projekt petycji do premiera. Mimo, że na portalu społecznościowym Facebook podzieliło się listem ponad 2.5 tys. osób, do kancelarii premiera wysłano tylko 250 maili.

 

Prezydent Bydgoszczy likwiduje Wydział Kultury!

Wydarzenia

Prezydent Rafał Bruski kontynuuje rewolucję zapoczątkowaną przez Bydgoski Kongres Kultury we wrześniu 2011. Postanowił zlikwidować Wydział Kultury i Współpracy z Zagranicą, zaś prawa decyzyjne w sferze kultury miejskiej oddał bydgoskiej, Obywatelskiej Radzie Kultury.

 

Pożegnanie z księgarnią Akademicką

Księgarnie

W tym tygodniu, po 53 latach istnienia, kończy swoją działalność księgarnia Akademicka u zbiegu ulic Narutowicza i POW. To kolejne kultowe miejsce znikające z mapy Łodzi.

 

I Ty możesz uratować Kaliski MOK!

Wydarzenia

Wydaje nam się, że sprawa uczestnictwa w kulturze jest jednym z najważniejszych wyznaczników społeczeństwa obywatelskiego, w związku z tym popieramy protesty Kaliszan przeciwko zamknięciu Miejskiego Ośrodka Kultury

 

"Młodzi Łodzi" walczą o wydziałowe biblioteki!

Biblioteki

Czyżby tradycyjna książka naukowa straciła swoje znaczenie? Świadczyć mogłyby o tym działania dziekanów wydziałów filologicznego i chemiczno-fizycznego Uniwersytetu Łódzkiego likwidujące biblioteki wydziałowe.

 

Radni zadecydowali o likwidacji biblioteki

Biblioteki

Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie ma być zlikwidowana. Taką decyzję radni podjęli podczas wczorajszej sesji.

 

Los PIW wciąż niepewny

Wydawnictwa

Zapowiadana na 1 lipca likwidacja Państwowego Instytutu Wydawniczego nie doszła do skutku, niewykluczone, że Ministerstwo Skarbu Państwa odstąpi od tego zamiaru - powiedział PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

We Wrocławiu przestała istnieć kolejna księgarnia

Księgarnie

Od 1 lipca przestała istnieć we Wrocławiu przy ul. Wyszyńskiego 96/98, księgarnia Marco Polo". Znana była wszystkim wrocławianom z ciekawej oferty map, przewodników i atlasów.

 

Protest przeciwko eksmisji antykwariatu "S.A Krzyżanowski" w Krakowie

Księgarnie

Ponad 300 osób przyszło pod Urząd Miasta Krakowa, by zaprotestować przeciwko likwidacji antykwariatu z ulicy św. Tomasza. - Dziękuję serdecznie! Ratujcie to, co nie damy rady my uratować - mówił ze łzami w oczach Henryk Druć, właściciel antykwariatu.

 

Radio PiN obcina kulturę

Wydarzenia

Radio PiN zlikwidowało redakcję kultury. Na antenie pozostanie tylko jeden z czterech codziennych bloków poświęconych tej tematyce. Stacja zastąpi je informacjami biznesowym

 

TVP wyrzuca książki hurtowo

Wydarzenia

Ci, którzy rządzą telewizją publiczną, uważają widocznie, że programu o książkach być w niej nie powinno - mówi Andrzej Grabowski, współprowadzący "Hurtownię książek", którą dyrektor TVP1 Iwona Schymalla właśnie usunęła z ramówki.

 

W obronie polskich szkół na Litwie

Ostatnie doniesienia z litewskiego sejmu wskazują, że podczas obecnej sesji raczej nie zostanie podjęta próba przeforsowania nowelizacji ustawy o oświacie, nieprzychylnej Polakom na Litwie.

 

Ludzie mediów do Tuska: nie likwidować ulgi podatkowej przy umowach o dzieło

Likwidacja dotychczasowego sposobu naliczania kosztów uzyskania w umowach o dzieło oznacza podwyżkę podatków dla twórców kultury; to cios zadany polskiej kulturze - piszą w liście do premiera przedstawiciele Związku Zawodowego Twórców Kultury Polskiej.

 

Likwidacja Warszawskiego Domu Książki?

Księgarnie

Jak dowiedzieliśmy się księgarnie Warszawskiego Domu Książki zostały zamknięte, a ich majątek zajął komornik na poczet zaległych niepłaconych czynszów.

 

(W) wakacje za pół ceny!

Szanowni Państwo, z powodu likwidacji magazynu Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne oferują nowoczesne podręczniki akademickie, książki naukowe i publikacje popularnonaukowe z 50% rabatem.

 

Notatnikowi Teatralnemu grozi likwidacja

Prawo

Redakcja zagrożonego likwidacją "Notatnika Teatralnego" dopiero we wtorek, z mediów, dowiedziała się, że w budżecie Wrocławia zabezpieczono 150 tys. zł na funkcjonowanie ich pisma. "To efekt listu otwartego w obronie naszego pisma wystosowanego do władz Wrocławia przez ludzi kultury" - piszą przedstawiciele redakcji.

 

Czy to koniec bibliotek?

Biblioteki

Pisarze, tłumacze, redaktorzy, wydawcy i bibliotekarze - ok. dwustu osób podpisało się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska protestującym przeciwko likwidacji bibliotek w małych miejscowościach.

 

Felieton: pamięci jednej księgarni nieżałobny absurd

Księgarnie

Jak bez zbędnej pompy napisać o dwóch latach pracy w jednym z najciekawszych wrocławskich zakamarków? O księgarni, którą trudno będzie podrobić, ponieważ jest niepodrabialna? I, przede wszystkim, jak uniknąć przy tym żałobnego tomu, który – z racji nadchodzącego święta – w sposób oczywisty się tu narzuca? Jak? Nie mam pojęcia. Dlatego właśnie o tym piszę.

 

Wrocławska "Kapitałka" - tylko do końca października

Księgarnie

Jak dowiedziała się Redakcja Portalu Księgarskiego we Wrocławiu pod koniec października ulegnie likwidacji wrocławska "Kapitałka" - filia poznańskiej księgarni naukowej o tej samej nazwie. Poznańska "Kapitałka" znajdzie się w sieci księgarni naukowych PWN.

 

Biblioteka Litewskiej Akademii Nauk zagrożona

Biblioteki

Litewski minister oświaty i edukacji rozważa zlikwidowanie Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.