RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Oficjalne stanowisko Mirosława Spychalskiego jurora Angelusa

Wydarzenia

Nie chciałem tego robić, ale część kolegów wykazała się "wyrywnością" więc chyba muszę. Oto moje stanowisko w sprawie tzw. "afery Masłonia". List do jurorów Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus":

 

List otwarty Polanglo do Ministrów w sprawie darmowego podręcznika

Prezentujemy list otwarty skierowany do ministrów: Beaty Szydło, Anny Zalewskiej i Piotra Glińskiego przedstawiający punkt widzenia środowiska księgarskiego w sprawie darmowego podręcznika.

 

List otwarty do pani Olgi Tokarczuk

Wydarzenia

Szanowna Pani, wczoraj przeczytałam, iż w programie "Minęła dwudziesta" w TVP, powiedziała Pani tak: "Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów".

 

"Jak to możliwe, że książki są w Empiku najdroższe?". Autorzy napisali list otwarty do prezesa Empiku

Księgarnie

Na Empik narzekali już w internecie byli pracownicy sieci. Teraz głos zabrali pisarze oraz inni artyści, w tym Agnieszka Holland i Krystyna Janda, którzy wystosowali list do prezes Empiku Ewy Szmidt-Belcarz. W piśmie zwrócono uwagę m.in. na wysokie ceny książek.  

 

List otwarty FEP ws. decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dot. redukcji VAT na e-book

Wydarzenia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dzisiaj negatywny wyrok w sprawie wprowadzenia przez Francję i Luksemburg obniżonych stawek VAT na e-booki (od 2012 we Francji 5,5%, w Luksemburgu 3%).

 

Polska książka potrzebuje ratunku

Na stronie www.audiowizualni.pl ukazał się "List otwarty" zatytułowany: Polska książka potrzebuje ratunku. List otwarty do Pani Premier, Pań i Panów Senatorów oraz Posłanek i Posłów

 

List otwarty: Andrzej Nowakowski do Rafała Grupińskiego

Do naszej redakcji trafił list otwarty, jaki wystosowała Andrzej Nowakowski, dyrektor wydawnictwa Universitas do Rafała Grupińskiego, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Treść listu publikujemy poniżej.

 

List otwarty w sprawie "Ustawy o książce"

Ustawa

Przedłożony przez PIK projekt ustawy o "jednolitej cenie ksiażki", wbrew twierdzeniom jego autorów, nie był przedmiotem konsultacji społecznych, ani nawet branżowych.

 

List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego

Księgarnie

Publikujemy list otwarty Przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Księgarzy z siedzibą w Łobzie p. Jerzego Mechlińskiego skierowany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego:

 
 

Co dalej z Czytaniem bez limitu? List otwarty

Wydarzenia

Szanowni Państwo, 13 listopada Legimi wprowadziło na rynek przełomową w skali międzynarodowej usługę „Czytaj bez limitu”. Reakcje czytelników na zaproponowany dostęp do tysięcy tytułów w ramach niskiego, miesięcznego abonamentu były niezwykle entuzjastyczne.

 

List otwarty Juliana Leszka Koniecznego

Publikujemy list otarty wrocławskiego nestora księgarstwa polskiego Juliana Leszka Koniecznego, kierownika a później współwłaściciela księgarni Wratislavia".

 

W obronie polskiego teatru

"Teatr nie jest firmą ani produktem, widz nie jest klientem. Nie rezygnujmy z artystów, rezygnujmy z niekompetentnych decydentów" - wzywają sygnatariusze "Listu ludzi teatru przeciwko degradacji polityki kulturalnej w Polsce".

 

List otwarty p. Teresy Włochyńskiej-Trukawki dot. zmian w zarządzie Azymutu

Szanowni Państwo, Chciałabym poinformować, że  moja misja zarządzania Azymutem, którą rozpoczęłam w 2003 r. dobiegła końca.

 

Odpowiedź OSK na list otwarty - "Nie tucz książkowego potwora"

Wydarzenia

Pan Sławomir Krępa (tzw. redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl) Łobez, dnia 06.12.2011    

 

Książka jest najważniejsza - odpowiedź na list Prezesa Izby Księgarstwa Polskiego

Odnosząc się do listu Pana Henryka Tokarza, Prezesa Izby Księgarstwa Polskiego, będącego reakcją na akcję „Nie karm książkowego potwora”, mam poczucie dysonansu poznawczego. Mówiąc prościej: nie rozumiem.

 

Petycja w sprawie wycofania z salonów Empik książki "Duża książka o aborcji"

Wydawnictwa

Na stronie www.petycje.pl ukazał się "List otwarty" wzywający do wycofania z obiegu książki autorstwa Kazimiery Szczuki i Katarzyny Bratkowskiej pt. "Duża książka o aborcji" opublikowanej przez wydawnictwo Czarna Owca.

 

List otwarty w obronie redakcji „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze

Prawo

Serwis wpolityce.pl opublikował list otwarty grupy intelektualistów broniących obecnego kształtu redakcyjnego „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. Pod listem zbierane jest mailowo poparcie internautów

 

Prezes Braun odpowiada w sprawie TVP Kultura

Wydarzenia

Niestety, kanał TVP Kultura nie zdołał wciąż uzyskać należnego miejsca na polskiej mapie (celowo nie używam słowa "rynek") mediów.    

 

List otwarty do Pani Minister Edukacji Katarzyny Hall

Wydarzenia

Apel uczestników Jubileuszowej X Ogólnopolskiej Konferencji Nauczycieli i Wychowawców pt. „Nauczyciel wobec problemów globalnego nastolatka” (Lublin 12 III 2011)

 

List otwarty do MKiDN w związku z ogłoszeniem dotacji dla czasopism

Wydarzenia

Przedstawiamy czytelnikom list otwarty wysłany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie ogłoszenia dotacji dla czasopism.

 

Cenzura w Internecie? Chcą debaty z premierem

Internet, Prawo

Polski rząd powraca do cenzury Internetu? Po ostatnich informacjach organizacje pozarządowe wysłały do premiera Donalda Tuska list otwarty, w którym domagają się kontynuowania dialogu na temat poszanowania praw podstawowych w sieci.

 

List otwarty wydawnictwa Telbit w związku z nieuczciwymi praktykami hurtowni

Szanowni Państwo, prezentujemy list otwarty wydawnictwa Telbit w związku z nasilającymi się nieuczciwymi praktykami hurtowni.

 

USA: "Reporterzy bez Granic" z apelem do Obamy ws. Wikileaks

Rynek zagraniczny

Walcząca o wolność słowa organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) zaapelowała do prezydenta USA Baracka Obamy, by powstrzymał śledztwa przeciwko Julianowi Assange'owi i jego współpracownikom.

 

Grzegorzowi Guzowskiemu odpowiadają wydawcy

Wydarzenia

W ślad za wypowiedzią Grzegorza Guzowskiego, prezesa Ars Polony, odnoszącą się do listu otwartego wydawców Rafała Skąpskiego oraz Bogdana Szymanika, publikujemy ich odpowiedź.

 

List otwarty Wojciecha Satoły

Księgarnie

Informuję, iż z dniem 30.06.2010 r. złożyłem rezygnację z członkostwa w Izbie Księgarstwa Polskiego. Ponieważ byłem jednym z założycieli tej organizacji, a później jej pierwszym Prezesem, czuję się w obowiązku przedstawić środowisku powody mojej rezygnacji.  

 

Ars Polona odpowiada wydawcom

Wydarzenia

Prezentujemy odpowiedź Grzegorza Guzowskiego na list otwarty wydawców - Rafała Skąpskiego i Bogdana Szymanika - dotyczący Międzynarodowych Targów Książki.

 

List otwarty wydawców o Międzynarodowych Targach Książki

Wydarzenia

"My, niżej podpisani pragniemy wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec precedensu, stworzonego przez organizatorów 55. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie" - piszą sygnatariusze listu otwartego.

 

List otwarty Jana Lusa - podsumowanie kadencji

Szanowni Księgarze, W dniu 21 maja 2010 r. dobiegła końca moja kadencja jako Prezesa Izby Księgarstwa Polskiego. Organizacja nasza powstała w 2006 r. na bazie sprzeciwu wobec manipulacji ówczesnych władz przy obrocie podręcznikami.

 

Arogancja czy nieuwaga ?

Publikujemy nadesłany przez p. Małgorzatę Todd "list otwarty" podsumowujący pewną sytuację wynikłą, z takiego a nie innego przyjętego modelu komunikacyjnego między instytucjami kultury, a ich beneficjentami.

 

List w sprawie bibliotek czyni cuda - odpowiedź Ministrowi Kultury

Biblioteki

W dniu 17 grudnia 2009 napisano list otwarty do Premiera RP Donalda Tuska w obronie bibliotek, podpisany w tej chwili już przez 2000 osób, w tym najwybitniejsze postaci polskiej literatury, kultury i sztuki, a przede wszystkim setki bibliotekarek, bibliotekarzy, czytelniczek i czytelników.

 

Czy to koniec bibliotek?

Biblioteki

Pisarze, tłumacze, redaktorzy, wydawcy i bibliotekarze - ok. dwustu osób podpisało się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska protestującym przeciwko likwidacji bibliotek w małych miejscowościach.

 

List otwarty w sprawie likwidacji bibliotek

Wydarzenia

Warszawa, 17 grudnia 2009 Szanowny Pan, Donald Tusk Premier Rzeczpospolitej Polskiej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

 

Razem czy osobno – o łączeniu bibliotek z innymi instytucjami

Biblioteki

„Praktykowane w Polsce łączenie bibliotek, jak pokazuje doświadczenie, nie przynosi spodziewanych oszczędności finansowych, a niewątpliwie przyczynia się do obniżenia i tak już niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce” – czytaliśmy w komentarzu PAP w 2001 roku à propos tekstu wcześniejszej ustawy (z 1997 r.), która nie wykluczała jednoznacznie łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami. Od tego czasu zakaz scalania tego typu placówek obowiązywał.

 

List otwarty wydawnictwa Czarne w sprawie Angelusa

Wydarzenia

Poniżej zamieszczamy list, który Wydawnictwo CZARNE wystosowało do Prezydenta Miasta Wrocławia w sprawie pominięcia nazwisk tłumaczy podczas gali wręczenia Nagrody Literackiej Angelus. Portal www.ksiazka.net.pl/tlumacze oraz powstające właśnie Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury podpisuje się pod apelem.

 

W związku z "Listem otwartym w sprawie ratowania PSB"

Sygnatariuszom "Listu otwartego w sprawie ratowania Polskiego Słownika Biograficznego" do Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera, należą się informacje, których - jak mogę przypuszczać z opublikowanych fragmentów - nie udzielili im inicjatorzy przedsięwzięcia.

 

List otwarty w sprawie ratowania Polskiego Słownika Biograficznego

Ludzie nauki i kultury wystosowali list otwarty w sprawie poprawienia dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazł się Polski Słownik Biograficzny. List - adresowany do prezesa PAN, prof. Michała Kleibera - podpisali m.in.: Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Krzysztof Kozłowski, Henryk Woźniakowski, Władysław Stróżewski, Aleksander Krawczuk, Franciszek Ziejka, ks. Adam Boniecki, Jerzy Trela i Krzysztof Penderecki.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.