RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Poczytaj mi Wrocław. Literackie propozycje dla dzieci i rodzin

Już za kilka tygodni, 23 kwietnia Wrocław zostanie Światową Stolicą Książki UNESCO 2016, przejmując ten zaszczytny tytuł od koreańskiego miasta Incheon. W programie literackim tego wyjątkowego weekendu nie zabraknie oczywiście wydarzeń dla najmłodszych czytelników i rodzin z dziećmi.

 

Konkurs literacki dla dzieci na Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie oraz portal informacyjno-rozrywkowy CzasDzieci ogłaszają konkurs literacki. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku 8-11 lat (uczniów klas 3-6 szkół podstawowych).

 

Akcja „Słowa, które chcemy zapomnieć” – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Biblioteki

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska uczciła święto w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę, której celem było wyłonienie z naszego języka nielubianych słów.

 

Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Wydarzenia

Po raz kolejny świętujemy Międzynarodowy Dzień Tłumacza, który przypada na 30 września. Tegoroczne obchody połączone będą z prezentacją książki Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie (wyd. Czarne), w której Zofia Zaleska rozmawia z 12 wybitnymi tłumaczami literatury.

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Już jutro Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia. W tym roku zaszczyt ten spotkał Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wydarzenia

W 2015 roku obchodzimy święto po raz piętnasty. Tegoroczny temat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (International Mother Language Day) to “Inclusive Education through and with Language – Language Matters” – ‘Edukacja inkluzywna z językiem i poprzez język – język ma znaczenie”.

 

30 września - Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Wydarzenia

W Warszawie, Krakowie i Gdańsku odbędą się wydarzenia nawiązujące do święta tłumaczy obchodzonego tradycyjnie w dniu świętego Hieronima, pierwszego tłumacza Biblii na język łaciński.

 

Międzynarodowy Dzień Tłumacza 2014

Wydarzenia

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tłumacza w Warszawie poświęcone są roli tłumacza w promowaniu literatur obcych.

 

Dokąd zmierza polski rynek książki?

Wydawnictwa

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Wydarzenia

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła" (Wisława Szymborska: "Lektury nadobowiązkowe"). Zgadzamy się pełni!

 

Prof. Miodek laureatem nagrody "Zasłużony dla polszczyzny"

Wydarzenia

21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego tytuł "Zasłużony dla polszczyzny" odebrał z rąk małżonki prezydenta, Anny Komorowski profesor Jan Miodek za 45 lat popularyzowania wiedzy o języki polskim.

 

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wydarzenia

Język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Dzisiaj z okazji święta języka ojczystego w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata „Co nam zostało z zaginionych słów?”, w radiowej Jedynce będzie można posłuchać o zawiłościach współczesnego polszczyzny. Z kolei Biblioteka Śląska świętuje.. rozdając książki.

 

Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Wydarzenia

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Instytut Wydawniczy Latarnik poleca z tej okazji książkę "Pusta woda" Krystyny Żywulskiej.

 

Uczta Językowa - Europejski dzień języków i Międzynarodowy dzień tłumacza

Wydarzenia

W tym roku na lekcjach pokazowych dowiecie się, jak rozmawiać o jedzeniu po włosku, rosyjsku i turecku, i jak mówić o ekologii po niemiecku. Organizatorzy pokażą wam też, jak skutecznie uczyć się angielskiego, korzystając z tabletu.

 

7 czerwca Międzynarodowy Dzień Seksu

Nowości

Szanowni Państwo, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seksu. Przypominamy o dwóch (niedawno wznowionych) bestsellerowych poradnikach erotycznych Grahama Mastertona: "Magii seksu" i "Potędze seksu".

 

Międzynarodowy Dzień książki dla Dzieci

International Children`s Book Day został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Andersena.

 

Ocalimy od zapomnienia - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wydarzenia

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska uczci dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom ocalenie od zapomnienia niektórych polskich wyrazów.

 

Media bez polskich znaków w kampanii „Język polski ą-ę”

Wydarzenia

W ramach kampanii „Język polski ą-ę” w przypadający w czwartek Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w polskich mediach ukażą się teksty bez znaków diakrytycznych. Akcję wspierają m.in. Jerzy Bralczyk, Henryk Sawka i Marek Przybylik.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Wydarzenia

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska w Katowicach uczci dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom ocalenie od zapomnienia niektórych polskich wyrazów.

 

Międzynarodowy Dzień Tłumacza: Warszawa - Kraków

Wydarzenia

EUNIC Warszawa, EUNIC Kraków i Komisja Europejska zapraszają na Międzynarodowy Dzień Tłumacza 2012.

 

Międzynarodowy Dzień leworęcznych

Osiem procent polskiego społeczeństwa to osoby leworęczne. Według prof. Marty Bogdanowicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, osoby te mają spore zdolności plastyczne i muzyczne. "W prawej półkuli mózgu, dominującej u leworęcznych, znajdują się ośrodki słuchu muzycznego i uzdolnień plastycznych" - tłumaczy.

 

Międzynarodowa Noc Literatury i Karel Čapek

25 maja, w piątek, Wydawnictwo W.A.B. i Czeskie Centrum Kultury zapraszają na Międzynarodową Noc Literatury, która poświęcona będzie Karelowi i Josefowi Čapkom.

 

Czytanie we Wrocławiu – tak było!

Z okazji Światowego Dnia Książki w niedzielę 22.04.2012 czytaliśmy pod chmurką wraz z dziećmi i aktorami Wrocławskiego Teatru dla Dzieci bajki Tomiego Ungerera.

 

Wiersze czekają na każdym rogu ulicy - spotkanie z Ewą Lipską

23 kwietnia 2012 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle była Ewa Lipska.

 

W Księgarni Pałuckiej Dzień Książki z VIP-ami i Radiem Żnin

Księgarnie

Księgarnia Pałucka wzorem Vincenta Clavela Andreśa wydawcy z Walencji z roku 1926 zorganizowała po raz kolejny Światowy Dzień Książki.

 

Międzynarodowy Dzień Książki przez cały tydzień!

Wydawnictwa

Wydawnictwo WILGA zaprasza na tygodniowe obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 

Literacki rynek w Kamiennej Górze

Księgarnie

Obchody Światowego Dnia Książki rozpoczęły się wczoraj (niedziela) na kamiennogórskim rynku. W muzeum odbyły się zajęcia dla dzieci, tematem była literatura dla najmłodszych.    

 

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki (i praw autorskich) Warszawa

Wydarzenia

Na ulice Warszawy wyjadą autobusy, w których pasażerowie będą mogli wysłuchać bestsellerów w wersji audio, m.in. "Gry o tron" George'a R. R. Martina, "Katedry w Barcelonie" Ildefonso Falconesa, "W pierścieniu ognia" Suzanne Collins.

 

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Wydawnictwa

Wydawnictwo FORMAT z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zamówienia na książki złożone w dniach 2 - 8 kwietnia 2012 r. z ich strony www.wydawnictwoformat.pl realizują bez doliczania kosztów przesyłki.

 

Kubuś - słodki przyjaciel od lat. Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Wydawnictwa

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. 130 lat temu, 18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne.

 

Born in translation

Wydarzenia

30 września – Międzynarodowy Dzień Tłumacza – święto tych, bez których nie moglibyśmy przeczytać wielu naszych ukochanych książek. To właśnie tłumacze, lepiej niż ktokolwiek inny, dostrzegają różnice i podobieństwa między językami, kulturami, tradycjami. Najczęściej jednak pozostają w cieniu autorów tekstów oryginalnych, rzadko zabierając głos we własnym imieniu.

 

Ośrodek KARTA na II Warszawskim Pikniku Archiwalnym

Wydarzenia

W imieniu Archiwum Ośrodka KARTA, Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Archiwalnego zapraszamy na II Warszawski Piknik Archiwalny.

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Wydarzenia

2 kwietnia na całym świecie jest obchodzony „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Jest obchodzone w rocznicę urodzin duńskiego poety a zarazem jednego z największych światowych baśniopisarzy Hansa Christiana Andersena.

 

"Wiosna książkomaniaków" - II edycja

Wydarzenia

Dom Kultury „502” zaprasza łódzkie dzieci i młodzież do udziału w projekcie „Wiosna książkomaniaków”. Będzie to już II edycja tej imprezy. Celem „Wiosny książkomaniaków” jest, podobnie jak w roku ubiegłym, promocja literatury i czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców miasta.  

 

21 marca - Międzynarodowy Dzień Poezji

Wydarzenia

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku.

 

21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dziś obchodzimy 12. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Dzień ten upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy zginęło 5. studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody Dnia Języka Ojczystego w Polsce zorganizowano 6 lat temu.

 

Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Europejskie instytuty kultury współpracujące w EUNIC (European Union National Institutes for Culture) i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej zapraszają wszystkich miłośników książek i języków na Międzynarodowy Dzień Tłumacza. .

 
 

Ewa Stadtmüller w Jaśle

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza wszystkie dzieci na spotkanie autorskie z Ewą Stadtmüller, które odbędzie się w Czytelni Głównej 24 marca 2010 r. o godz. 09.00

 

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Trzeciego marca swoje święto obchodzą pisarze. Redakcja Portalu Księgarskiego wszystkim twórcom słowa życzy połamania piór, kałamarzy, maszyn do pisania i klawiatur.

 

Dyktando Mistrzów Języka Polskiego

Od słów: "Jan Piotr Nowak-Kowalski, człowiek encyklopedia, w przeddzień odebrania na superekstremalnym... " 16 dotychczasowych mistrzów polskiej ortografii rozpoczęło w niedzielę pisanie dyktanda, które wyłoni spośród nich Arcymistrza Języka Polskiego.

 

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu w Traffic Club

W czwartek, 1 października o godz. 18:00 w ramach Międzynarodowego Dnia Wegetarianizmu zapraszamy do „Jesiennego Atelier Smaku”. Wegetariański pokaz gotowania dla duszy i ciała, połączony z degustacją i promocją książek zaprezentują Jola Słoma i Mirek Trymbulak, małżeństwo projektantów mody z Gdyni.

 

26 września - Międzynarodowym Dniem Języków Obcych?

Czy wiesz, że 26 września jest Międzynarodowym Dniem Języków Obcych? W 2001 roku odbyła się w Szwecji konferencja inauguracyjna Europejskiego Roku Języków Obcych. Wzięli w niej udział przedstawiciele krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Rady Europy. Na konferencji tej ustalono, że 26 września będzie Międzynarodowym Dniem Języków Obcych.  

 

Sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego

Wokół książek

Nawiązując do obchodzonego 21 lutego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ustanowionego przez UNESCO chciałbym przytoczyć fragmenty raportu jakie zamieściła ma swoich stronach Rada Języka Polskiego pt. Sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.