RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone

Wydarzenia

5 października, podczas uroczystej gali w Teatrze Królewskim Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie zostały wręczone nagrody laureatom, których działalność w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury.  

 

Nike 2016 dla Bronki Nowickiej

Bronka Nowicka, autorka debiutanckiej książki Nakarmić kamień została w niedzielę 20. laureatką Nagrody Literackiej Nike. „44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża (...) obrazy poetyckie″ - powiedział o nagrodzonej książce Tomasz Fiałkowski.

 

Zgłoszenia do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Fundacja Wisławy Szymborskiej rozpoczęła nabór tomów poetyckich do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2017.

 

Wręczono Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Wydarzenia

Poetka Uta Przyboś, scenograf Boris Kudliczka, aktor Janusz Gajos oraz dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener odebrali na poniedziałkowej gali w Warszawie Nagrody im. Cypriana Norwida. Nagrodę za „Dzieło życia" otrzymał aktor Jan Kobuszewski.

 

Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2016

Zapraszamy na Dni Nagrody Literackiej GDYNIA 2016, które odbędą się w dniach 8–11 września w Muzeum Miasta Gdyni.

 

Angelus 2016 – półfinał

Wydarzenia

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” ogłosiło listę 14 książek zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu.

 

Zostały wręczone coroczne nagrody Locusa

Rynek zagraniczny

W tym roku laureatami tej nagrody zostali Naomi Novik, Terry Pratchett, Kan Liu, Neil Gaiman, czy George R. R. Martin.

 

W sobotę poznamy laureatów Nagrody Szymborskiej

Wydarzenia

Już 11 czerwca w gmachu Opery Krakowskiej odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

 

Nagroda Wielkiego Kalibru

Wydarzenia

Wczoraj poznaliśmy nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2016. Po raz kolejny przyznana zostanie także Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru - a laureata wybierzecie Wy! Otrzyma on nie tylko statuetkę, ale także nagrodę pieniężną ufundowaną przez CBS Reality.

 

20-lecie Nobla Wisławy Szymborskiej

Dla uczczenia 20. rocznicy przyznania Wisławie Szymborskiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury zapraszamy do spotkania z poezją urodzonej na Prowencie poetki

 

Man Booker Prize International - nominacje

13 tytułów znalazło się na liście nominowanych do prestiżowej nagrody Man Booker International Prize 2016. Obejmuje ona powieści autorów z całego świata, uznane przez jurorów za najlepsze spośród wydanych po raz pierwszy w języku angielskim w 2015 roku.  

 

Nagroda dla artystów z Mazowsza

Nagrody

Do 26 kwietnia trwa nabór kandydatur do jubileuszowej XV edycji Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. C. K. Norwida w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne, Teatr przyznawanej za wybitne dzieło lub kreację powstałe w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. na terenie Mazowsza oraz do XII edycji Nagrody „Dzieło Życia” przyznawanej za wybitne dzieła, kreacje lub za całokształt twórczości artystycznej.

 

Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Kapuścińskiego

Wydarzenia

Poznaliśmy dziś laureatów przyznanej już po raz drugi Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Blisko 60 książek zgłoszono do Nagrody Gombrowicza

Wydarzenia

Blisko 60 książek zostało zgłoszonych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut prozatorski. Fundatorem nagrody jest samorząd miasta Radomia. Laureat otrzyma 40 tys. zł.

 

Dwie nagrody dla Michela Fabera za "Księgę Dziwnych Nowych Rzeczy"!

Wydawnictwa

Z wielką przyjemnością informujemy, że Michel Faber został uhonorowany nagrodami Saltire Book of the Year 2015.

 

Nagrody „Literatury na świecie”

Nagrody

Redakcja miesięcznika „Literatura na świecie” po raz kolejny przyznała nagrody dla pisarzy, tłumaczy oraz wydawców za ich dokonania z ubiegłego roku.  

 

Karol Banach nominowany w konkursie Polskiej Sekcji IBBY!

Z radością zawiadamiamy, że Karol Banach jako autor ilustracji do „Bajek” Erny Rosenstein znalazł się na liście nominowanych do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY – „Książka Roku”.

 

Finał Nagrody Alchemika zbliża się wielkimi krokami!

Wydawnictwa

Finał Nagrody Alchemika zbliża się wielkimi krokami! W 20. rocznicę polskiego wydania Alchemika Paula Coelho wydawnictwo Drzewo Babel postanowiło ufundować nagrodę w wysokości 20 000 zł dla człowieka, który podobnie jak Santiago, bohater powieści, miał odwagę sięgnąć po swoje marzenia.

 

Przyznano Nagrody Teofrasta dla najlepszych polskich książek psychologicznych

Wydarzenia

Wojciech Dragan, Beata Bugajska i Celina Timoszyk-Tomczak są laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu „Charaktery” za najlepsze książki psychologiczne. Nagrodę Specjalną - Teofrasta Superstar otrzymał prof. Jan Strelau. W plebiscycie czytelników zwyciężyła książka Mateusza Grzesiaka.

 

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nike!

Nagrody

Olga Tokarczuk otrzymała wczoraj za "Księgi Jakubowe" Nagrodę Literacką Nike. Pisarka została wyróżniona również Nike czytelników, co czyni ją podwójną wygraną. Autorka była mocną kandydatką do tegorocznej nagrody, obstawianą przez wielu komentatorów.

 

Magdalena Parys odbierze Nagrodę Literacką Unii Europejskiej!

Wydarzenia

23 czerwca w Brukseli odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. Wśród dwunastu laureatów znalazła się Magdalena Parys, która została doceniona za powieść "Magik"

 

Nagroda im. A. Włodka

Wydarzenia

Fundacja Wisławy Szymborskiej rozpoczyna nabór wniosków do 2. edycji Nagrody im. Adama Włodka.

 

12 czerwca, Śniadanie Prasowe| XIV edycja Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Wydarzenia

Organizatorzy Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida serdecznie zapraszają na śniadanie prasowe, podczas którego poznamy artystów i ludzi kultury nominowanych do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Uroczystość wręczenia nagród IX Międzynarodowego Przeglądu Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera

Wydarzenia

Biblioteka Śląska zaprasza na uroczystość wręczenia nagród IX Międzynarodowego Przeglądu Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera.

 

47. edycja nagród ZAiKS-u

Jeszcze tylko trzy lata… Nagrody ZAiKS-u mają w tym roku swoją 47. edycję, a więc do półwiecza zostało niewiele. . Wyróżnienia, które przyznaje Stowarzyszenie od 1966 roku, stają się nie tylko coraz bardziej cenione, ale i coraz szerzej znane.

 

Spotkania z finalistami Nagrody Kapuścińskiego

Organizatorzy 6. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki przygotowali bogaty program spotkań z finalistami konkursu, które odbędą się w trakcie Warszawskich Targów Książki

 

Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznane!

Nagrody

Olga Tokarczuk, Tomasz Kot, Michał Zadara i Krzysztof Globisz znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Adam Zagajewski. Gala wręczenia statuetek z udziałem minister Małgorzaty Omilanowskiej odbyła się 12 maja br. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Tygodnik POLITYKA rozdał Nagrody Historyczne za 2014 rok

Wydarzenia

12 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2015 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2014 roku.

 

Nominacja do Nagród Historycznych POLITYKI dla dziennika hrabiny Ostrowskiej z Maluszyna

Wydawnictwa

Informujemy, że wydana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych książka pt. "Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów… Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna" w opracowaniu Jarosława Kity i Piotra Zawilskiego została nominowana do Nagród Historycznych POLITYKI 2015 w kategorii Pamiętniki, relacje, wspomnienia.  

 

Nagroda im. Karla Dedeciusa 2015

Wydarzenia

Tłumaczka publikacji niemieckich na język polski Katarzyna Leszczyńska oraz Sven Sellmer, który przekłada z języka polskiego na niemiecki, zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Karla Dedeciusa, przyznanej po raz siódmy przez Fundację im. Roberta Boscha.

 

Gwarancje kultury dla Olgi Tokarczuk za „Księgi Jakubowe”

Wydarzenia

Każdego roku TVP Kultura przyznaje nagrody dla najciekawszych osobowości artystycznych i zjawisk kulturalnych minionego roku – „Gwarancje Kultury”.

 

Pióro wolności dla Martina Pollacka!

Wydarzenia

Jury Nagrody Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki podjęło uchwałę o uhonorowaniu – w 35. rocznicę Polskiego Sierpnia – „Piórem Wolności” Martina Pollacka, znanego w Polsce austriackiego pisarza, dziennikarza i eseisty.

 

Silesius 2015 – lista książek

Wydarzenia

Lista książek zakwalifikowanych do konkursu w 2015 roku w kategoriach „Książka roku” i „Debiut roku”.  

 

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Wydarzenia

Znamy już nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2014. Jury wybrało 10 nominowanych tytułów, które zostały ogłoszone podczas konferencji prasowej poświęconej 6. edycji konkursu:

 

Nagrody dla polskich ilustratorów w Bolonii

Z radością informujemy za IBBY, że nasi twórcy zdobyli kolejne nagrody i wyróżnienia w Bolonii; Janek Bajtlik z książkę „Typogryzmoł” (wyd.Dwie Siostry) i Katarzyna Bogucka wraz z Szymonem Tomiło za „Wytwórnik Kulinarny” (wyd.Wytwórnia).

 

Barańczak patronem nagrody literackiej

Nagrody

Zmarły 26 grudnia poeta i tłumacz Stanisław Barańczak będzie jednym z patronów nowej, przyznawanej w Poznaniu nagrody literackiej. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę prezydent miasta i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Nominacja do Paszportu Polityki dla Wita Szostaka

Wydarzenia

Po raz 22. ogłoszono nominacje do Paszportów Polityki. 13 stycznia o nagrodę w kategorii literatura powalczą utwory: Sto dni bez słońca" Wita Szostaka, Gniew" Zygmunta Miłoszowskiego oraz Ślepnąc od świateł" Jakuba Żulczyka.

 

"Warszawa 1944" Alexandry Richie i "Sekret Solidarności" Shany Penn nominowane do nagrody im. Teresy Torańskiej

Wydawnictwa

Z ogromną przyjemnością informujemy, że pośród nominowanych do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej są dwie książki opublikowane przez Wydawnictwo W.A.B.:

 

Nagroda im. Oskara Haleckiego 2014

Wydarzenia

Tytus Jaskułowski, Monika Agopsowicz, Marek Jedynak i Jarosław Wróblewski zostali laureatami 7. edycji konkursu Książka Historyczna Roku o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Nagrody zostały wręczone w czwartek w Warszawie.

 

Nagrody Literatury na świecie

Nagrody

Znamy już tegorocznych laureatów nagród "Literatury na Świecie". Jury w składzie: Anna Górecka, Jerzy Jarniewicz (przewodniczący), Andrzej Kopacki, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Marcin Szuster, Anna Wasilewska rozpatrzyło kandydatury w siedmiu kategoriach:

 

Prawie 60 tys. odwiedzających. Za nami 18. Targi Książki w Krakowie

Rekord na 18. urodziny Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie! Tego można było się spodziewać. 18. edycję Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (23-26 października) według szacunkowych danych odwiedziło niemal 60 tysięcy osób – to kolejny rekord frekwencji dla jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym kraju.

 

Konkurs "Edycja", czyli najpiękniejsze książki

Nagrodę główną w konkursie "Edycja" na najpiękniej wydaną książkę otrzymało Wydawnictwo Dwie Siostry, nagrodzono "Słodkie abecadło" i "Typogryzmoł".

 

Znamy laureata Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza!

23 października w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas uroczystej gali poznaliśmy laureata Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Mocą decyzji Jury na czele z przewodniczącym prof. Władysławem Stróżewskim nagrodę otrzymał prof. Grzegorz Niziołek za książkę Polski teatr Zagłady, która ukazała się w roku 2013 nakładem Instytutu Teatralnego i Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

 

Jáchym Topol i Zeruya Shalev gośćmi Bruno Schulz. Festiwalu

Salon Angelusa – Kawiarnia Europa. Spotkanie z prozaikami nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.    

 

Nagrody i medale IBBY

Wydarzenia

14 października Polska Sekcja IBBY wręczyła medale za całokształt twórczości Małgorzacie Strzałkowskiej w kategorii literatura i Marii Uszackiej w kategorii grafika.

 

Rzymskie nagrody Kapuścińskiego

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Wybitny włoski dziennikarz Ettore Mo, znany włoski fotograf Gianni Berengo-Gardin i belgijski pisarz David Van Reybrouck laureatami przyznawanej w Rzymie nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Specjalne wyróżnienie otrzymał Paweł Smoleński.

 

Finał „Angelusa” - znamy siódemkę

Wydarzenia

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” ogłosiło listę 7 książek nominowanych do finału nagrody, wyłonionych z 14, które zakwalifikowały się do półfinału.

 

Kapituła Nagrody za twórczość dla dzieci i młodzieży

Nagrody

Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jacek Michałowski wręczył w poniedziałek listy powołujące Członkom Kapituły pierwszej edycji Nagrody Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży.

 

Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Nagrody

Do 30 września, który jest Międzynarodowym Dniem Tłumacza, trwa nabór zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Nagroda zostanie wręczona tłumaczowi bądź tłumaczce literatury obcej na język polski w dniach 9-11 kwietnia 2015r. podczas Gdańskich Spotkań Tłumaczy „Odnalezione w Tłumaczeniu”, a jej laureat otrzyma 50 000 zł.

 

Tom Charlesa Simica z autografem Autora. Zapraszamy do udziału w konkursie!

Wydawnictwa

Minęło już trzy tygodnie od kiedy Charles Simic, autor zbioru "Madonny z dorysowaną szpicbródką" i Laureat Nagrody im. Zbigniewa Herberta opuścił Polskę, a my wciąż jesteśmy pod wrażeniem Jego wizyty.

 

Książki słowa/obrazy terytorium nominowane i nagrodzone w konkursach

Nowości

Prezentujemy książki gdańskiego wydawnictwa słowo/obraz terytoria nominowane i nagrodzone w konkursach literackich i branżowych:

 

Piotr Perkowski odebrał Nagrodę Historyczną Polityki 2014 za książkę "Gdańsk - miasto od nowa

Wydawnictwa

13 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2014 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2013 roku.

 

Nie żyje Gabriel Garcia Marquez

Wydarzenia

Kolumbijski noblista Gabriel Garcia Marquez nie żyje. Informację o śmierci pisarza potwierdziła rzeczniczka prasowa rodziny - Fernanda Familiar. Marquez zmarł w domu. Miał 87 lat.

 

Gwarancja Kultury 2014 dla Małgorzaty Rejmer

Nagrody

Nagrodę TVP Kultura w kategorii Literatura otrzymała Małgorzata Rejmer za książkę "Bukareszt. Kurz i krew" (Wydawnictwo Czarne).

 

Laureaci Nagrody Wydawniczej Silesiana

Wydarzenia

W czwartek 10 kwietnia, podczas inauguracji targów książki regionalnej Silesiana - Dolnośląski Salon Wydawniczy poznaliśmy laureata tegorocznej edycji Nagrody Wydawniczej SILESIANA - zostało nim wydawnictwo AD REM z Jeleniej Góry.

 

Laureat Literackiej Nagrody Rady Nordyckiej KIM LEINE w Warszawie

Wydarzenia

Duński Instytut Kultury zaprasza na spotkanie Kimem Leine laureatem Literackiej Nagrody Rady Nordyckiej.

 

Kolejny laur dla "The Good Lord Bird" Jamesa McBride’a

Wydawnictwa

"The Good Lord Bird" Jamesa McBride’a, książka, którą Czarne opublikuje niebawem w przekładzie Macieja Świerkockiego, zdobyła kolejny laur: po National Book Award przyszedł czas na nagrodę Tournament of Books.

 

Relacja z wręczenia Nagród Feniks

W sobotni wieczór 5 kwietnia w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie po raz 17. wręczono Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.

 

Nagrody FENIKS 2014

W Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się dziś otwarcie XX Targów Wydawców Katolickich. Jednym z centralnych momentów uroczystości było niewątpliwie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2014.

 

Przyznano Nagrody im. Filipa Kallimacha

Nagrody

Magazyn Literacki KSIĄŻKI i Targi Kielce wyróżnili twórców za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania

 

Jan Kamiński i Ignacy Karpowicz laureatami 23. Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

Wydarzenia

Laureaci Nagrody za 2013 rok to Jan Kamiński - za książkę „Czas Budzika” (Fundacja Sąsiedzi). Został doceniony za udaną próbę stworzenia mitu o mieście i bohaterach poszukujących tożsamości. Drugi laureat to Ignacy Karpowicz - za „ości” (Wydawnictwo Literackie) - za brawurowo przedstawioną społeczną utopię i dowcipną opowieść o różnych obliczach miłości

 

Burda Książki wydawcą roku. Nagrody Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Wydawnictwa

„Wielka księga patriotów polskich” (Biały Kruk), „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego (Znak), „Ludzka rzecz” Pawła Potoroczyna (Wydawnictwo W.A.B.), „Legion” Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka), „Obłęd `44” Piotra Zychowicza (Rebis), „Za żelazną kurtyną” Anne Applebaum (Agora i Świat Książki) oraz - Książkami Roku 2013. Wydawnictwo G+J Książki (obecnie Burda Książki) zdobyło tytuł Wydawcy Roku 2013, Egmont Polska, inicjator akcji „Czytam sobie”, nagrodę Wydarzenie Roku 2013, a Wydawnictwo...

 

"Ludzka rzecz" Książką Roku 2013 - Nagrody Magazynu Literackiego Książki

Nowości

Szanowni Państwo, z przyjemnością informujemy o Nagrodach Magazynu Literackiego KSIĄŻKI: Ludzka rzecz Pawła Potoroczyna została KSIĄŻKĄ ROKU 2013

 

Najważniejsze wydarzenia literacko-wydawnicze na świecie w 2013 roku

Rynek zagraniczny

Świat też odczuwa kryzys lecz jest on mniej bolesny niż w byłym bloku państw Europy Środkowo-Wschodniej. Niemcy generują spadek sprzedaży w segmencie książek o 1%- 1,5%, Francuzi o 1,5 do 2,5%, Hiszpanie do 0k. 10%, a Grecja najbardziej dotknięta kryzysem 15% - 17%.

 

Czytelnicy matras.pl polecają na prezent i wygrywają w świątecznym konkursie

Księgarnie

Wszyscy, którzy nie wiedzą jaką książką obdarować swoich najbliższych powinni zaglądnąć na www.matras.pl. Czytelnicy księgarni, dzięki interaktywnej ankiecie, tworzą listy najlepszych pomysłów książkowych na prezent dla ukochanych, dla rodziców, dla dzieci, dla przyjaciół.

 

Pióro Fredy dla wydawnictwa Marginesy! "Gajos" Elżbiety Baniewicz Książką Roku 2013!

Wczoraj na „Wieczorze Laureatów 22. Wrocławskich Targów Dobrych Książek”, uroczystej gali otwarcia Targów poznaliśmy laureata tegorocznej edycji Konkursu Pióro Fredry.

 

Doris Lessing - wybitna pisarka, laureatka Nagrody Nobla, nie żyje.

Wydarzenia

Szanowni Państwo, z żalem zawiadamiamy o śmierci Doris Lessing, wybitnej pisarki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla w 2007 roku. Pisarka zmarła wczoraj w Londynie.

 

III Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren rozstrzygnięty

Wczoraj, w sobotę, trzeciego dnia trwania 17. Targów Książki w Krakowie wręczono nagrody III edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren

 

Nagrody dla autorek Prószyńskiego i S-ki

Nowości

5 października w trakcie uroczystej Gali Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur” ogłoszono nazwiska laureatek tegorocznej edycji.

 

Wielki sukces Autorów Wydawnictwa W.A.B. - aż cztery prestiżowe nagrody!

Nowości

W październiku Autorzy Wydawnictwa W.A.B. zostali uhonorowani aż czterema prestiżowymi nagrodami literackimi:

 

Znamy wyniki konkursu dla ilustratorów pn. "Opowiadania na tacy"!

Iratxe López de Munáin jest zdobywczynią nagrody Europejskiego Konkursu „Opowiadania na tacy" na najlepszą ilustrację do książki obrazkowej "Jaś i Małgosia".

 

Salon Nagrody Literackiej Angelus w Tajnych Kompletach

Księgarnie

Od poniedziałku do soboty Cafe Księgarnia Tajne Komplety gościć będzie nominowanych autorów do tegorocznej nagrody Angelus.

 

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

Wydarzenia

Znamy już powieści nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru! Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do dziesiątej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.

 

Abbas Khider: od azylanta do laureata prestiżowej nagrody literackiej

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Abbas Khider jest tegorocznym laureatem nagrody im. Hildy Domin dla pisarzy na uchodźctwie. Niemiecko-iracki pisarz w wieku 27 lat przyjechał do Niemiec, gdzie otrzymał azyl polityczny.  

 
 

Nagrody Literatury na Świecie

Wydawnictwa

Literatura na Świecie" przyznała swoje nagrody translatorskie za rok 2012. Laureatami zostali:

 

Nominacje do Nagrody im. Zajdla

Wydarzenia

We wtorek ogłoszono listę nominowanych - za ubiegły 2012 rok - do literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla, przyznawanej przez czytelników twórcom polskiej fantastyki.

 

Warsztaty prozatorskie z Justyną Bargielską i Jerzym Borowczykiem – w ramach „Literaturomanii”

Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy autorów form prozatorskich do udziału w bezpłatnych warsztatach, które poprowadzą dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia – Justyna Bargielska oraz krytyk literacki Jerzy Borowczyk (specjalizujący się w prozie XIX, XX w. i współczesnej).    

 

Nieuchwytny środek (Europy)" 10 numer "Herito" i nagrody na GrandFront 2012

Wydawnictwa

Szanowni Państwo! Jest nam miło poinformować, że nagrodzono aż dwie okładki nr 7., "Opowieści z krajów, których już nie ma” otrzymało II miejsce a nr 8., „Narody – historia i pamięć”, III miejsce w swojej kategorii. 

 

Nagroda Magellana dla najlepszych przewodników - laureaci

16 maja podczas konferencji „Książki dla turysty”, zorganizowanej w ramach 4. Warszawskich Targów Książki redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” już po raz piąty przyznała doroczne Nagrody Magellana, wyróżnienia dla wydawców publikacji turystycznych i kartograficznych.

 

PTWK - Wyniki 53. Konkursu PTWK NKR 2012

W 53. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2012 wzięły udział 83 firmy wydawnicze, które nadesłały 158 tytułów opracowanych przez twórców (grafików, typografów) zamieszkałych na stałe w Polsce.

 

Cztery nagrody na siódmej ACADEMI

W tym roku po raz pierwszy Targi Książki Naukowej i Akademickiej ACADEMIA zostały połączone z Warszawskimi Targami Książki i odbywają się na Stadionie Narodowym.

 

Największa pula nagród i nominacji dla książek W.A.B.

Szanowni Państwo, Wydawnictwo W.A.B. otrzymuje nagrody i nominacje do najważniejszych nagród literackich w Polsce!

 

Polska Sekcja IBBY zaprasza na ogłoszenie laureatów Nagrody DONGA

Nagrody

14 maja odbędzie się wręczanie nagród i wyróżnień w konkursie DONG 2012,organizowanym przez Polską Sekcję IBBY.  

 

Nagrody Historyczne POLITYKI 2013 przyznane

Wydarzenia

7 maja zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2012 roku.

 

Nagroda Instytutu Cervantesa przyznana

Wydarzenia

Marta Szafrańska-Brandt została laureatką 10. edycji Nagrody Instytutu Cervantesa w Polsce za tłumaczenie literackie z hiszpańskiego na polski. Jury doceniło Brandt za przekład Listów do młodego pisarza Mario Vargasa Llosy wydanych przez Znak.

 

Nagrody Historyczne POLITYKI 2013

Wydarzenia

Szanowni Państwo, POLITYKA zaprasza na rozdanie Nagród Historycznych POLITYKI 2013 w dniu 7 maja 2013 r., o godz. 16.00 w redakcji tygodnika przy ulicy Słupeckiej 6 w Warszawie.

 

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Warszawy

Wydarzenia

Kazimierz Orłoś, Krzysztof Karasek, Dorota Sidor, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Tomasz Mościcki i Joanna Kulmowa to laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

 

XIX Targi Wydawców Katolickich - Wręczono Nagrody FENIKS 2013

W sobotę 13 kwietnia w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze Południe wręczono Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2013 dla najlepszych publikacji religijnych wydanych w 2012 roku. W tym roku Kapituła Nagrody FENIKSA nagrodziła 32 publikacje w dziesięciu kategoriach

 

Jakub Ekier i Bernhard Hartmann laureatami Nagody im. Karla Dedeciusa za rok 2013

Wydarzenia

Szanowni Państwo, niniejszym prezentujemy informację prasową Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt (Deutsches Polen-Institut) i Fundacji im. Roberta Boscha na temat laureatów Nagrody im. Karla Dedeciusa dla polskich i niemieckich tłumaczy za rok 2013

 

Statuetki Pegazika wręczone. III konkus im. Astrid Lindgren rozstrzygnięty

Tradycją stało się wręczanie, podczas otwarcia Poznańskich Spotkań Targowych - Książka dla Dzieci i Młodzieży, statuetek Pegazika a także rozstrzygnięcie II konkursu im. Astrid Lindgren na "współczesną książkę dla dzieci i młodzieży".

 

Kolejna edycja nagród "Silesiusa" i "Angelusa"

Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia zaprasza wydawców do udziału w szóstej edycji konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.  

 
 

Komiksy o Powstaniu nagrodzone

Nagrody

W 6. edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim pierwsze miejsce zajęła Zofia Mróz (praca "Na szczęście"), II nagrodę otrzymał Jacek Frąś za "PoPo Show", a III Łukasz Bogacz i Roman Gajewski i ich praca "Kwestia podejścia".

 

Nagrody Bestsellery Empiku 2012 zostały wręczone!

Księgarnie

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że nagrody Bestsellery Empiku 2012 właśnie zostały wręczone!

 

Nagrody Historyczne POLITYKI 2013

Wydarzenia

Szanowni Państwo! Tygodnik „Polityka” zaprasza do zgłaszania książek do Nagród Historycznych POLITYKI 2013.    

 

Jedność obsypana nagrodami w plebiscycie "Najlepsza książka na zimę" wortalu Granice.pl

Wydawnictwa

Szanowni Państwo,   Poznaliśmy zwycięzców plebiscytów "Najlepsza książka na zimę" oraz "Najlepsza książka na Gwiazdkę". Oficjalne ogłoszenie wyników miało miejsce 7. grudnia podczas Salonu Ciekawej Książki w Łodzi.

 

Dyplomy i pochwały dla wydawnictwa AMEA

Wydawnictwa

Wydawnictwo Amea przesłało kilka interesujących informacji z naszego wydawnictwa. Proszę nie mieć mi za złe, że się chwalę.

 

Nagrody IBBY - Książka Roku!

Nagrody

Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY zaprasza w dniu 6 grudnia 2012 o godzinie 17.00 do Sali Konferencyjnej Biblioteki Głównej m.st. Warszawy na uroczystość wręczania nagród wybitnym twórcom książek dla dzieci.

 

Znamy już nominowanych do tegorocznej nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2012.

Wydarzenia

Przedstawiamy nominowanych do tegorocznej nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2012. Konkurs jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Program „Promocja literatury i czytelnictwa”    

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.