RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Recenzja: „Kształcenie starszyzny harcerskiej",Stanisław Sedlaczek, „Wychowanie wodzów", Georges Bertier

Recenzje

Kolejny reprint w serii „Przywrócić Pamięć" a w nim niewielka książeczka z dwoma artykułami. Pierwszy Stanisława Sedlaczka, naczelnego inspektora harcerstwa pt. „Kształcenie starszyzny harcerskiej",drugi Georgesa Bertiera, dyrektora L'ecole des Roches poświęcony "Wychowaniu wodzów".

 

Miesiąc Spotkań Autorskich: Jorge Eduardo Benavides

Dnia 23.07 (sobota) w Mediatece odbyło się spotkanie z tym pisarzem peruwiańskiego pochodzenia. Poprowadzone zostało ono przez Małgorzatę Kolankowską, a tłumaczone przez Justynę Nowicką.

 

Dwudziesty drugi dzień Miesiąca Spotkań Autorskich: Jorge Eduardo Benavides i Peter Getting

Pierwszym gościem dwudziestego drugiego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich będzie peruwiański pisarz, który wyemigrował do Hiszpanii i mieszka w Madrycie - Jorge Eduardo Benavides. Spotkanie godz. 19.00

 
 

Krew, honor i wiara - poznajcie świat średniowiecznych rycerzy!

Nowości

Rycerze fascynują nas od wieków. Bez nich nie potrafimy wyobrazić sobie średniowiecza. Ale co w naszych wyobrażeniach o nich jest prawdą, a co fikcją?

 

„Wira z Powstania". Dramatyczne losy dziewczyny z powstania warszawskiego

Zapowiedzi

Grupa wydawnicza Foksal poleca zapowiadane na 20 lipca wspomnienia George Szlachetko Danuta "Wira" Szlachetko zatytułowane „Wira z Powstania" - dramatyczne losy dziewczyny z powstania.

 

Ta książka jest lepsza niż witaminy!

Nowości

Już 7 czerwca do księgarń trafi nowe, uaktualnione wydanie książki „Stres męski – nowe spojrzenie”, znanej profesor psychiatrii Georgii Witkin. Dzięki niej Panowie, możecie zapanować nad stresem i podnieść jakość swojego życia, a w skrajnych przypadkach nawet je ocalić.

 

Noc Bibliotek już za trzy tygodnie

Wydarzenia

Już 4 czerwca odbędzie się Noc Bibliotek w której swój udział zgłosiło już 430 bibliotek z całej Polski.

 

"Niezwykły żołnierz" Georga Raucha - pierwsza książka w nowej serii Byliśmy żołnierzami

Nowości

W najbliższy wtorek trafi do księgarń Niezwykły żołnierz Georga Raucha. To pierwsza książka w nowej serii Byliśmy żołnierzami prezentującej militarne wspomnienia i biografie.

 

Prezentacja książki „Etos gniewu. Antykomunistyczne organizacje młodzieżowe w Warszawie (1944–1989)”

Wydawnictwa

Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie zaprasza na prezentację książki „Etos gniewu. Antykomunistyczne organizacje młodzieżowe w Warszawie (1944–1989)”.

 

Recenzja: „Fatamorgana saudyjskiej przestrzeni społeczno-kulturowej kobiet” Anna Odrowąż-Coates

Recenzje

Być kobietą… to znaczy kim? Jak bardzo płeć może definiować naszą rolę społeczną ze względu na filozofię, naukę, kulturę, położenie geograficzne czy w końcu wyznawaną religię? Zagadnienie stale powracające na grunt badań naukowych (jak i tych mniej naukowych). I to nie bez emocji. Czy XXI wiek musi zmagać się z płcią jako kategorią zniewolenia? Może to kwestia niepotrzebnie wyolbrzymiana, bądź też nigdy niebrana na poważnie. A może samo pytanie jest nad wyraz...

 

Poznaliśmy najlepsze książki historyczne 2015 roku

Wydarzenia

Poznaliśmy najlepsze książki historyczne 2015 roku, które z wydanych w 2015 roku książek historycznych warto przeczytać? Odpowiedź na to pytanie daje plebiscyt „Historia Zebrana”, organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Internauci i eksperci wybrali właśnie najlepsze książki historyczne 2015 roku

 

„Gra o tron. Książka do kolorowania” George R. R. Martin

Nowości

  Najbardziej oczekiwana książka tej jesieni i nie lada gratka dla milionów miłośników cyklu autorstwa George’a R. R. Martina. W przeciwieństwie do powieści, zawiera niewiele słów, ale także zapewni długie godziny doskonałej, wciągającej rozrywki.

 

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…

Zapowiedzi

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… narodziła się legenda, kulturowy fenomen i marka warta miliardy. Poznaj źródło mocy imperium George’a Lucasa!

 

Śląskie Targi Książki - 6-8 listopada 2015 roku | Centrum Kongresowe Katowice

Premierowe Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach 6-7-8 listopada 2015 roku, w otwartym wiosną Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, które będą Miastem Współgospodarzem nowej imprezy rynku wydawniczego. Organizacją Targów zajmą się spółki Targi Książki (partner merytoryczny) i Murator EXPO (organizator wykonawczy).

 

Jaka powinna być polska polityka historyczna? - raport trafił do nowego Prezydenta

Wydarzenia

Jaka powinna być polska polityka historyczna? - raport trafił do nowego Prezydenta!  

 

ELO Bergen 2015 / Polish Impact

Wydarzenia

Informujemy, że 5 sierpnia w Bergen rozpoczyna się konferencja Electronic Literature Organisation 2015: The End(s) of Electronic Literature, czyli najważniejsza w tej dziedzinie impreza. Polscy twórcy i twórczynie, badacze i badaczki przeprowadzą wraz z ekipą Ha!artu wspólne natarcie pod hasłem POLISH IMPACT.

 

Jaka powinna być polska polityka historyczna? - kilkanaście eksperckich opinii

Wydarzenia

Antoni Dudek, Bronisław Wildstein, Andrzej Leder, Jerzy Stępień, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - to tylko niektórzy naukowcy i publicyści, biorący udział w akcji “Jaka powinna być polska polityka historyczna?” realizowanej przez portal historyczny Histmag.org.

 

Fatamorgana? Nie, super premiera w Impulsie

Nowości

Polecamy premierową publikację w Oficynie Impuls - „Fatamorgana saudyjskiej przestrzeni społeczno-kulturowej kobiet" autorstwa Anny Odrowąż-Coates.

 

Konferencja w 100-lecie ks. Jana Twardowskiego 2 czerwca 2015

Wydarzenia

Polski PEN Club, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Społeczny Komitet Organizacyjny, 100-lecia Urodzin ks. Jana Twardowskiego mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową - „Ks Jan Twardowski - przyjaciel Boga, Człowieka i Natury":

 

Jörg Bernig „Ziemia niczyja, bezpański czas”

Nowości

Nowa książka z wydawnictwa Via Nova to powieść osnuta wokół dramatycznej historii miłosnej. Dramatycznej, bo miłość dotyczy Niemki i Czecha, a historia rozgrywa się w czasie II wojny światowej w Kraju Sudeckim. Kulminacja opowieści następuje w 1946 roku, w czasie bezwzględnego rewanżu, jaki po zakończeniu wojny Czesi biorą na Niemcach.

 

Zagłosuj na najlepszą historyczną książkę 2015 roku!

Wydarzenia

Rozpoczął się plebiscyt „Historia Zebrana”, w którym internauci i eksperci wybierają najlepsze książki historyczne w Polsce.

 

Wielka Zbiórka Książek w Warszawie

Otwarcie 30 bibliotek w szpitalach, domach dziecka i hospicjach w Warszawie to cel Wielkiej Zbiórki Książek, która właśnie ruszyła w Warszawie w ramach kampanii społecznej Zaczytani.org. Książki dla dzieci można oddawać do końca maja w ponad 300 miejscach na terenie całego miasta.

 

Nowość Czarnego: „Dziennik wojenny. Z listami od Jacka Hamesha” Ingeborg Bachmann

Nowości

Wydawnictwo Czarne poleca wszystkim, a szczególnie ambitnym czytelnikom wspomnienia wojenne Ingbeborgi Bachmann zatytuyłowane: „Dziennik wojenny. Z listami od Jacka Hamesha".

 

Już 24 marca trafi do księgarń nowe, poszerzone wydanie bestsellera „Stres kobiecy. Nowe spojrzenie” Georgii Witkin

Nowości

Mężczyzna i kobieta zostali stworzeni jako równi sobie, ale z pewnością nie tacy sami – szczególnie jeśli chodzi o stres. Już 24 marca do księgarń trafi nowe wydanie bestsellera Georgii Witkin pt. „Stres kobiecy. Nowe spojrzenie".

 

„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3” – nowy e-book Pawła Rzewuskieg

Nowości

Z kim w czasie studiów mieszkał na stancji Witkacy? Który polski matematyk mógł zapłacić karierą za udział w antycarskich demonstracjach?

 

Powstała pierwsza w Polsce blogosfera historyczna

Internet

Rusza pierwsza w Polsce blogosfera poświęcona w całości historii i tematom pokrewnym. Stworzona przez historyków dla historyków, jako miejsce wymiany myśli i opinii.

 

"Szalbierz" Györgya Spiró podejmuje wątek powieści Iksowie"

Wydawnictwa

Z ogromną przyjemnością polecamy Państwu spektakl Szalbierz Györgya Spiró! Głośna sztuka węgierskiego pisarza o ojcu polskiej sceny narodowej – Wojciechu Bogusławskim – zostanie wystawiona w 250. rocznicę polskiego teatru publicznego.    

 

Poznaliśmy najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2014 roku

Wydarzenia

Po jaką historyczną książkę warto sięgnąć w długie zimowe wieczory? Co wybrać na świąteczny prezent dla miłośników historii? W odpowiedzi na te pytania może pomóc czytelnikom plebiscyt „Historia Zebrana”, organizowany przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl.

 

Internauci wybierają najlepszą książkę historyczną 2014 roku

Wydarzenia

Zapraszamy do zapoznania się z informacją prasową na temat konkursu i plebiscytu Historia zebrana 2014 współorganizowanego przez portal Histmag.org.

 

Organizacja Lebensborn Volker Koop

Nowości

Na temat Lebensbornu ciągle jeszcze krążą błędne opinie, mity i pogłoski. Instytucja ta została powołana do życia w końcu 1935 roku przez jednego z najpotężniejszych ludzi reżimu narodowosocjalistycznego, reichsfuhrera SS Heinricha Himmlera, rzekomo w celu niesienia pomocy niezamężnym matkom i nieślubnym dzieciom. W Niemczech oraz w przyłączonej do nich Austrii Lebensborn dysponował ośmioma domami matek i dwoma domami dzieci, wyposażonymi i gotowymi na przyjęcie 100 porodów...

 

Recenzja: „Pełnić służbę całym życiem.Ruch harcerski jako przykład działań organizacji pozarządowych"

Recenzje

Pełnić służbę całym służbę całym życiem. Ruch harcerski jako przykład działań organizacji pozarządowych .Wdrażających do życia w społeczeństwie obywatelskim Ewy Palmer-Kabacińskiej to przykład całościowej analizy ruchu harcerskiego od czasów powstania czyli od końca XIX wieku aż do czasów nam współczesnych.  

 

Polscy wydawcy apelują do polityków: zatrzymajcie monopol Google

Wydawnictwa

- Zatrzymajcie quasi-mopolistyczną wyszukiwarkę (samo)promującą własne komercyjne produkty i usługi - zwracają się do polityków polskie i międzynarodowe organizacje zrzeszające głównie wydawców prasowych, apelując, by Komisja Europejska odrzuciła ugodę w tej sprawie zaproponowaną przez Google.

 

Recenzja: "Głosy Toskanii" Giorgio De Martino

Recenzje

Toskania jest jak zbadałem w internecie jednym z najczęściej opisywanych regionów turystycznych w Europie. Ale żadna z tych publikacji nie oddaje w całości jej historii i wieloznacznego piękna.

 

Recenzja: Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa Geoffrey Roberts

Recenzje

Mało wiarygodna, niespójna logicznie, przeplatana drobnymi błędami biografia marszałka Żukowa. Ciekawie się czyta, ale miłośników historii ta książka zawiedzie.

 

"Flash Europa 28" - konkurs na opowiadanie do 500 słów

Wydarzenia

Towarzystwo Aktywnej Komunikacji zostało polskim koordynatorem konkursu na opowiadanie do 500 słów "Flash Europa 28", organizowanego przez Delegaturę Unii Europejskiej w Pekinie oraz chińską organizację literacką The Bookworm.

 

KS Morgan McKean: "Ludzie szukają w teatrze bardziej uniwersalnej prawdy niż tylko mówienia prosto w twarz"

Szkocka autorka sztuk dramatycznych i wykładowczyni twórczości dramatopisarskiej na uniwersytecie w Hull zaprezentowała nam fragment swojej nagrodzonej przez Gildię Szkockich Dramaturgów sztuki "Gdzie indziej" i krótką jednoaktówkę "Ktoś dobry". Przy okazji odpowiadała na moje pytania i pytania z sali:

 

Ivan Binar - świat pamięci i KS Morgan McKean - świat teatru

W sobotę spotkaliśmy się we wrocławskiej Mediatece ze czeskim pisarzem i dziennikarzem Ivanem Binarem, a wieczorem ze szkocką autorką sztuk teatralnych oraz wykładowczynią dramaturgii na uniwersytecie w HUl KS Morgan McKean.

 

„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP” – nowy e-book Pawła Rzewuskiego

Nowości

Gdzie można było znaleźć płatną miłość? Kto jej szukał? Z jakim ryzykiem się to wiązało? Kim były prostytutki  i skąd brali się ich opiekunowie? Jakie były ich powiązania z gangsterami z półświatka?

 

"Dezerterzy" Charlesa Glassa zwyciężyli w plebiscycie Historia zebrana

Wydawnictwa

"Dezerterzy" Charlesa Glassa zwyciężyli w plebiscycie Historia zebrana organizowanym przez redakcje Histmag.org i Granice.pl na najlepsze książki historyczne I półrocza 2014.   .

 

27-29.06 - Dni Fantastyki 2014 we Wrocławiu

27-29 czerwca w CK Zamek we Wrocławiu spotkają się fani fantastyki. W tym roku motywem przewodnim będzie tematyka steam oraz cyber punkowa. Nowością w programie będzie blok Gry o Tron, w ramach którego do stolicy Dolnego Śląska zjadą się fani świata stworzonego przez George'a R. R. Martina.

 

Recenzja: „Rycerz Siedmiu Królestw” George R.R. Martin

Recenzje

Wiele lat przed tym, jak Daenerys Targaryen wydana została za Khala Drogo, a młody Bran zapadł w śpiączkę, po Westeros podróżował Dunk – wędrowny rycerz.

 

Recenzja: Nieszczęsny fałszerz. „Kondotier” Georges Perec

Recenzje

Georges Perec przez wiele lat bezskutecznie dążył do wydania swojej debiutanckiej powieści. Pomysł dojrzewał w jego rękach, często zmieniając swój kształt. Autor przerabiał fabułę, skracał, rozwijał niektóre wątki. Wszystko to jednak nadaremno. Z kolejnych odmownych listów z wydawnictw wynikało tylko jedno. Nikt tego nie przeczyta, przynajmniej nie w takiej formie. W wyniku nieszczęśliwego splotu wypadków gotowy maszynopis zaginał, na kilka dekad pozostając w ukryciu. Prozaikowi udało się...

 

Konkurs z "Głosami Toskanii"

Konkursy

Portal Księgarski i wydawnictwo Olesiejuk zapraszają Państwa do udziału w konkursie czytelniczym związanym z książką Giorgio De Martino "Głosy Toskanii".

 

Wydawnictwo Olesiejuk: "Głosy Toskanii. Odkryj krainę piękna i geniuszu"

Nowości

Wydawnictwo Olesiejuk poleca na wakacyjną lekturę książkę Giorgio De Martino zatytułowaną "Głosy Toskanii. Odkryj krainę piękna i geniuszu":

 

Konkurs z "Kondotierem" Georgesa Pereca

Konkursy

Portal Księgarski oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają państwa do wzięcia udziału w konkursie poświęconym książce "Kondotier"

 

Młodzieńcza powieść George Pereca w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nowości

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego poleca Państwa uwadze młodzieńczą powieść francuskiego eseisty, pisarza i filmowca eksperymentalnego Georgesa Pereca pt. "Kondotier":

 

„Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa” Geoffrey Roberts

Zapowiedzi

Mówiono o nim, że ocalił Związek Radziecki przed Hitlerem. „Marszałek zwycięstwa”, gwiazda rosyjskiej generalicji. Kim był Georgij Żukow? Genialnym strategiem czy kolejnym „bohaterem” wykreowanym przez sowiecką propagandę?

 

Recenzja: „Pani komisarz nie czuje się w klubie jak w raju” Georges Flipo

Recenzje

W książce Georges Flipo „Pani komisarz nie czuje się w klubie jak w raju” pojawiły się takie elementy jak fabuła zorganizowana wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenie, ujawnienie osoby sprawcy. Mamy zatem kolejną część powieści kryminalnej, w której główną rolę odgrywa Viviane Lancier z paryskiej policji.

 

Jesteś tym, co czytasz. Jakie tytuły polecają znani?

Internet

Czytanie ma doskonały wpływ na umysł człowieka, wiemy to od lat. Jeśli szukacie sposobów na to, aby lepiej pisać, szkolić swój warsztat jednym z najlepszych pomysłów jest sięgnięcie po wartościową lekturę. Dzisiaj prezentujemy książki polecane przez słynne osobowości: Ernesta Hemingwaya, George'a R. R. Martina, Einsteina czy Oprah.

 

MądreKsiążki.org - nowy serwis o książkach popularnonaukowych

Internet

Wskazywanie wartościowych książek popularnonaukowych obrali sobie za cel twórcy nowego portalu Mądre Książki. Będą się tam ukazywały niezależne recenzje, które pomogą żądnym wiedzy czytelnikom, a także nauczycielom i rodzicom w wyborze lektury.

 

Kilka faktów z życia Georga Orwella, których (prawdopodobnie) nie znaliście

Wydarzenia

1. Eric Arthur Blair uznał swoje prawdziwe nazwisko za zbyt mało patriotyczne, dlatego swój literacki przydomek złożył z dwóch członów: imienia świętego Jerzego (St. George) i rzeki Orwell.

 

Wieczór autorski Ingeborg Gleichauf „Ingeborg Bachmann und Max Frisch"

Wydarzenia

Ingeborg Gleichauf opowie o swojej ksiażce „Ingeborg Bachmann und Max Frisch. Eine Liebe zwischen Intimität und Öffentlichkeit“ („Ingeborg Bachmann i Max Frisch. Miłość między intymnością a publicznością“) (Piper Verlag 2013)

 

Nowość Wydawnictwa W.A.B.: "On wrócił" - polecamy!

Nowości

Wydawnictwo W.A.B. poleca: "On wrócił" Timur Vermes, przekład: Eliza Borg:

 

Polska na liście 38 krajów wydających głośną powieść Timura Vermesa - On wrócił.

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, z ogromną przyjemnością informujemy, że Polska znalazła się na liście 38 krajów, które wydają doskonałą powieść Timura Vermesa - On wrócił.

 

Najsłynniejsze rękopisy

Wydarzenia

Jak wyglądały rękopisy książek George'a Orwella, Franza Kafki czy J.K. Rowling? Sprawdźcie, kto z najsłynniejszych pisarzy bazgrał, kto pisał jak maszyna, a kto planował książkę w formie.. tabelki.

 

"Droga lodowa" Waydenfelda książką historyczną roku 2013 w plebiscycie "Historia Zebrana"

Wydawnictwa

Drodzy Państwo, Dobiegł końca plebiscyt na najlepszą książkę historyczną 2013 roku Historia Zebrana organizowany przez redakcję portalu historycznego Histmag.org i wortalu literackiego Granice.pl.

 

Orwell dla zakochanych nastolatek?

Rynek zagraniczny

Co mógł widzieć Wielki Brat spoglądając szklanym okiem Teleekranu na życie Winstona Smitha? Zniewolenie, inwigilację i absolutną kontrolę? Zapewne tak, ale całkiem możliwe, że zakręciła mu się łezka na widok dwojga zakochanych, których miłość kwitnie mimo przeciwności losu.  

 

Co druga strona książki Pakosińskiej to plagiat?

Wydawnictwa

Podróżnik i bloger walczy z Wydawnictwem Pascal, które opublikowało książkę o Gruzji "Georgialiki" Katarzyny Pakosińskiej twierdząc, że jest ona pełna zapożyczeń i narusza prawo autorskie.

 

Recenzja: "Brak tchu" George Orwell

Recenzje

Przyćmiona sukcesem „Folwarku zwierzęcego” i „Roku 1984” nigdy nie osiągnęła sukcesu. Krytycy uznali ją za dzieło równie wybitne, co dwa poprzednie, z czym można polemizować. W porównaniu z uniwersalizmem dwóch pomnikowych powieści Orwella, „Brak tchu” jest po prostu... nudna.

 

Warszawa: 17 grudnia, oficjalna premiera książki „Resortowe dzieci. Media”

Wydawnictwa

Wydawnictwo Fronda, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz zapraszają na promocję książki „Resortowe dzieci. Media”

 

Pakosińska oskarżona o plagiat: Bardzo mi przykro

Prawo

Na rynku wydawniczym rok temu ukazała się książka Katarzyny Pakosińskiej, w której gwiazda kabaretu opisuje swoje wspomnienia z Gruzji. Tymczasem zdaniem autorów serwisu Oblicza Gruzji, publikacja jest plagiatem.

 

Najważniejsza książka kard. Bergoglio przed wyborem na Papieża - już w sprzedaży!

Nowości

Szanowni Państwo, Długo oczekiwana, najważniejsza książka kard. Bergoglio napisana przed wyborem na Papieża już w sprzedaży!

 

"Gianni Versace. Biografia" ze wstępem Giorgia Armaniego już w księgarniach!

Nowości

Szanowni Państwo, Szesnaście lat po śmierci wybitnego kreatora mody Gianniego Versace jego zjawiskowa willa w Miami trafiła na aukcję. To w tym domu spędził on ostatnie chwile życia i na jego schodach został zastrzelony.

 

"Nowy alfabet mafii. Najnowsze losy polskiej przestępczości zorganizowanej" od dzisiaj w księgarniach!

Nowości

Dom Wydawniczy Rebis poleca książkę Ewy Ornackiej i Piotra Pytlakowskiego "Nowy alfabet mafii". Najnowsze losy polskiej przestępczości zorganizowanej. Publikacja trafia na rynek właśnie dzisiaj.    

 

Przeczytać świat

Rynek zagraniczny

Pisarka Ann Morgan postawiła sobie wyzwanie: przeczytać po jednej książce z każdego kraju na świecie w rok. W artykule na stronie BBC opowiada, czego nauczyło ją jak dotąd to doświadczenie.  

 

Lawinowy wzrost sprzedaży "Roku 1984" George'a Orwella

Rynek zagraniczny

O 3100 procent w ciągu 24 godzin wzrosła w serwisie Amazon sprzedaż słynnej powieści George'a Orwella "Rok 1984".

 

Najlepsze książki historyczne 2012 roku nagrodzone!

Podczas Warszawskich Targów Książki Sławomir Krempa i Michał Świgoń – organizatorzy plebiscytu na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” – wręczyli pamiątkowe dyplomy zwycięskim wydawcom. Inicjatywa jest projektem dwóch internetowych redakcji - wortalu Granice.pl i portalu Histmag.org.

 

Zapraszamy na spotkania z Györgym Spiró, autorem wielkiej powieści o Polsce, o teatrze, o polityce, o władzy

Wydarzenia

Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Wydawnictwo W.A.B. mają zaszczyt zaprosić na spotkania z Györgym Spiró, autorem IKSÓW - powieści zakazanej przez władze PRL.

 

Oczekiwana od lat 80., zakazana przez władze PRL - powieść "Iksowie" Györgya Spiró

Nowości

Gdy w 1981 roku ukazała się „polska powieść" węgierskiego pisarza, jej autor został w Polsce oskarżony o szarganie naszych świętości narodowych, odebrano mu stypendium i zakazano wjazdu do kraju. Teraz, po ponad trzydziestu latach od premiery na Węgrzech, Iksowie wreszcie ukazują się po polsku.

 
 

Nowość Alethei: "Orgazm i Zachód. Historia rozkoszy od XVI wieku do dziś"

Nowości

Księgarnia Medicon poleca Państwa uwadze najnowszą pozycję wydawnictwa Alethea: "Orgazm i Zachód. Historia rozkoszy od XVI wieku do dziś" autorstwa Roberta Muchembleda:

 

Zapowiedzi Bellony 2013

Zapowiedzi

"Pamiętniki Lukrecji Borgii", "Życie towarzyskie XIX wieku" to tylko niektóre z zapowiadanych na najbliższe miesiące nowych tytułów Wydawnictwa Bellona.

 

Nowe albumy z serii pobocznych Thorgala!

Wydawnictwa

Thorgal Kriss De Valnor, tom 3 „Czyn godny królowej” oraz Thorgal Louve, tom 2 „Dłoń boga Tyra” od 12 grudnia 2012 są w sprzedaży. Dwa nowe albumy ukazują się w twardej i miękkiej oprawie.

 

DW REBIS proponuje zbiór opowiadań urban fantasy!

Nowości

Szanowni Państwo, 14 listopada br. trafił do księgarń rewelacyjny zbiór opowiadań urban fantasy pod redakcją George R. R. Martina i Grander Dozios zatytułowany Chodząc nędznymi ulicami.    

 

XI Turniej historyczny wystartował

Wydarzenia

2 miesiące historycznych zmagań i poszukiwań, blisko 200 nagród o łącznej wartości 8,5 tysiąca złotych, sporo dobrej zabawy. Rozpoczyna się XI Turniej Historyczny - doroczny konkurs wiedzy historycznej. W puli nagród znalazły się: książki, e-booki i prenumeraty czasopism historycznych.

 

Wydawnictwo Literackie poleca: nowa prognoza George'a Friedmana - premiera "Następnej dekady" już we wrześniu

Zapowiedzi

George Friedman, szef renomowanej agencji Stratford i autor głośnej prognozy dla świata na najbliższe 100 lat, powraca z nową, bardziej szczegółową książką.

 

Już jutro w Krakowie - wręczenie nagród Historii Zebranej

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną Historia Zebrana organizują cyklicznie redakcje portalu historycznego Histmag.org i wortalu literackiego Granice.pl.

 

„Drugi oddech” na liście najlepiej sprzedających się książek portalu Merlin.pl

Nowości

Szanowni Państwo, Miło nam poinformować w imieniu wydawnictwa W.A.B., że książka „Drugi oddech” Philippe'a Pozzo di Borgo znajduje się na 2. miejscu najlepiej sprzedających się książek w kategorii faktu w sklepie internetowym Merlin.pl.

 

Grażyna Bastek, „Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku. Bellini, Giorgione, Tycjan, Tintoretto”

Recenzje

Ogromną stratą dla wszystkich czytelników jest tak skromna obecność publikacji wydawnictw uniwersyteckich na półkach księgarń, a także, nieuzasadniony, lęk przed ich hermetyzmem, czy gąszczem żargonu.

 

O książce "Drugi oddech" Philippe’a Pozzo di Borgo na antenie Polskiego Radia PR 4

Wydawnictwa

15 lipca, w niedzielę, o godzinie 12.00, zapraszamy do wysłuchania audycji Kontrkultura poświęconej książce "Drugi oddech".

 

Recenzja: "Drugi oddech" Philippe Pozzo di Borgo

Recenzje

Książki na podstawie których powstały filmy (w tym przypadku "Nietykalni") trudno przyjmować świeżym umysłem, bo zwykle chcąc niechcąc wchłaniamy jakąś ilość medialnych opinii i zaczynamy mieć konkretne oczekiwania wobec lektury.

 

Premiera ksiażki "Drugi oddech", na podstawie której powstał niezwykły film "Nietykalni"

Nowości

Biedny i bogaty, kryminalista i arystokrata, zdrowy i niepełnosprawny. Philippe, francuski milioner, przykuty do wózka po wypadku, zatrudnia do opieki Abdela, złodziejaszka z paryskiego przedmieścia. Różni ich właściwie wszystko, a jednak stają się sobie wzajemnie niezbędni.    

 

O sztuce oraz sposobach usidlenia kierownika działu w celu upomnienia się o podwyżkę Georgesa Pereca nagrodzona Złotym Gryfem

W sobotę, 2 czerwca, Polska Izba Druku przyznała książce "O sztuce oraz sposobach usidlenia kierownika działu w celu upomnienia się o podwyżkę" Georgesa Pereca i Drukarni Skleniarz nagrodę Złotego Gryfa za najlepszy pod względem technicznym i jakościowym produkt poligraficzny. Gratulujemy!

 

Walne Zgromadzenie Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych PIK. Posiedzenie Komitetu Organizacyjnego Targów Akademia 2012

Wydarzenia

Szanowni Państwo, zapraszamy członków Komitetu Organizacyjnego Targów Akademia 2012 na spotkanie w uzgodnionym wcześniej terminie, czyli 19 czerwca o godz. 10.00, jednak nie w siedzibie spółki Murator-Expo (jak dotychczas), lecz tym razem wyjątkowo w siedzibie Wydawnictw Komunikacji i Łączności przy ul. Kazimierzowskiej 52, sala konferencyjna na II piętrze.

 

"Nietykalni" - wzruszająca opowieść o sile przyjaźni

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, na ekranach polskich kin właśnie święci triumfy film „Nietykalni” w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano. To piękna, poetycka opowieść, którą czyta się jednym tchem.

 

"Giorgio Agamben. Wprowadzenie" Evy Geulen od 18 kwietnia w księgarniach

Nowości

Przypominamy, że już w środę, 18 kwietnia, będzie miała miejsce premiera książki Evy Geulen "Giorgio Agamben. Wprowadzenie".

 

Nowość Wydawnictwa Dolnośląskiego: „Arabska wiosna” Jörg Armbruster

Nowości

Tunezja, Egipt, Libia, Jemen, Syria, Bahrajn - problemy w tych krajach są podobne: analfabetyzm, bezrobocie, przepaść między bogactwem ludzi władzy a nędzą obywateli, korupcja, ucisk, prześladowanie opozycji i stosowanie tortur. Czarę goryczy przepełnił całkowity brak perspektyw dla młodego pokolenia. To właśnie młodzi wiosną 2011 roku wzniecili arabską rewolucję.

 

Zapowiedź: "Giorgio Agamben. Wprowadzenie" Evy Geulen - premiera 18 kwietnia

Zapowiedzi

Szanowni Państwo, 18 kwietnia będzie miała miejsce premiera książki Evy Geulen "Giorgio Agamben. Wprowadzenie". opublikowanej przez wydawnictwo Sic!

 

Zagłosuj na Wydarzenie Historyczne Roku 2011!

Muzeum Historii Polski wraz z portalem „Historia.org.pl” ogłosiły plebiscyt na „Wydarzenie Historyczne Roku”.

 

"Prognoza dla świata" - George Friedman powraca!

Nowości

George Friedman, szef renomowanej agencji Stratford i autor głośnej prognozy dla świata na najbliższe 100 lat powraca z nową książką. "Następna dekada" jest próbą szczegółowego omówienia najważniejszych problemów w polityce zagranicznej, z którymi rząd amerykański będzie musiał się zmierzyć w ciągu najbliższych dziesięciu lat w poszczególnych regionach świata.    

 

Historia sztuki i Freud

Recenzje

Nader często trafiam ostatnio na teksty kultury związane z myślą Freuda: film Niebezpieczna metoda Davida Cronenberga: nowa książka Umberto Eco Cmentarz w Pradze...

 

Spotkanie poświęcone autobiografii Rolanda Barthesa (tytuł 30% taniej

Orgia Myśli, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Instytut Francuski w Warszawie zapraszają na spotkanie poświęcone autobiografii Rolanda Barthesa "Roland Barthes"- gorzej: po prostu się pan k o n s t y t u u j e.

 

Sternik - słownik terminologiczny z zakresu bibliografii ikatalogowania

Internet

Szukasz informacji na temat terminologii bibliograficznej? Potrzebujesz aktualnego słownika objaśniającego znaczenie trudnych terminów, z nowych standardów i norm?

 

"Klucz do ogrodu" Jenny Erpenbeck w finałowej siódemce Literackiej Nagrody Angelus

Wokół książek

Szanowni Państwo, z wielką radością informujemy, że wśród siedmiu książek zakwalifikowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (za 2010 rok), znajduje się opublikowana nakładem Wydawnictwa W.A.B. powieść Jenny Erpenbeck „Klucz do ogrodu” w przekładzie Elizy Borg.

 

Thorgal – tym razem w powieści

Nowości

Międzynarodowy bestseller "Thorgal. Dziecko z gwiazd" to znane z komiksów Grzegorza Rosińskiego dzieje Thorgala, wzbogacone o nowe, nieznane dotąd wątki. Gratka dla fanów nie tylko tych wiernych bohaterowi już od 30 lat.

 

"Przed obrazem" G. Didi-Hubermana w nowej serii

Nowości

Szanowni Państwo, już wkrótce książką Georgesa Didi-Hubermana "Przed obrazem" gdańskie wydawnictwo słopwo/obraz terytoria rozpocznie nową serię, którą nazwaliśmy „Epoka obrazu”.

 

„Kluczowe decyzje” – światowy bestseller już w ebooku na e-czytniki!

Nowości

Kluczowe decyzje” wydawnictwa Akcent, to niewątpliwie jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku.

 

Premier o rozwoju Internetu: Krótsze przechowywanie danych, większa ochrona

Internet

Zakończyło się kolejne spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami organizacji pozarządowych, blogerami i przedsiębiorcami branży internetowej. Rząd skróci okres przechowywanie danych, poprawi ochronę praw w Internecie.

 

Sejm przyjął poprawki do ustawy zgłoszone przez środowisko bibliotekarskie. Co najmniej jedna biblioteka w gminie.

Prawo

Z wielkim zadowoleniem informujemy środowisko bibliotekarzy, że 1 lipca Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.