RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Zmarł Włodzimierz Odojewski

Wydarzenia

20 lipca w szpitalu w Piasecznie pod Warszawą zmarł Włodzimierz Odojewski. Pisarz miał 86 lat.

 

Prof. Ryszard Przybylski nie żyje

Wydarzenia

Był wirtuozem myśli nieposkromionych - mówi Maria Janion. Ryszard Przybylski zmarł we wtorek 10 maja w Warszawie, w wieku 88 lat. Należał do wąskiego grona przewodników kilku pokoleń polskich intelektualistów. Zostawił nam eseje, które na zawsze weszły do kanonu polskiej kultury.

 

Nie żyje profesor Janusz Tazbir

Wydarzenia

Zmarł nestor polskiej historiografii profesor Janusz Tazbir. Historyk zmarł 3 maja w wieku 88 lat. Był autorem dziesiątek książek i publikacji dotyczących historii Polski. Specjalizował się w okresie renesansu i baroku.

 

Lars Gustafsson 1936-2016

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

3 kwietnia w Sztokholmie zmarł Lars Gustafsson tegoroczny laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

 

Zmarł Pat Conroy

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

Nie żyje amerykański pisarz Pat Conroy, autor "The Prince of Tide" ("Książe Przypływów"). Na podstawie tego bestsellera Barbra Streisand nakręciła w 1991 roku film pod tym samym tytułem, który otrzymał siedem nominacji do Oskara.

 

Karl Dedecius 1921-2016

Wydarzenia

Karl Dedecius, wybitny tłumacz, propagator kultury polskiej w Niemczech, orędownik pojednania polsko-niemieckiego, zmarł wczoraj we Frankfurcie nad Menem - podał rzecznik Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej. Dedecius był założycielem Instytutu.

 

Nie żyje Harper Lee

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Amerykańska pisarka Harper Lee, autorka bestsellerowej powieści „Zabić drozda, zmarła w wieku 89 lat w swym rodzinnym mieście Monroeville w stanie Alabama - poinformowały w piątek lokalne władze.

 

Umberto Eco - jeden z najwybitniejszych pisarzy nie żyje

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

Autor m.in "Historii piękna" zmarł w weekend we własnym domu, otoczony rodziną. Miał 84 lata.

 

Nie żyje Umberto Eco

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

W wieku 84 lat zmarł w piątek wieczorem wybitny włoski pisarz i eseista, semiolog Umberto Eco - podał dziennik „La Repubblica″ powołując się na jego rodzinę. Autor Imienia róży zmarł w swym domu - poinformowała gazeta, z którą był związany.

 

Ci, którzy odeszli w 2015

Wydarzenia

Jako co roku w tym dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki wspominamy tych, którzy od nas odeszli. To moment, w którym przychodzi refleksja, iż warto zatrzymać się na tą chwilę, by uruchomić pamięć o naszych bliskich ale także o tych których poznaliśmy dzięki im dziełom książkom czy publikacjom. Tych, którzy towarzyszą nam dzięki swoim książkom w chwilach stresu, zwątpienia, lub kryzysu.

 

3 maja zmarł prof. dr hab. Piotr Piotrowski, jeden z najwybitniejszych historyków sztuki.

Wydarzenia

Prof. Piotr Piotrowski - historyk sztuki, były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zmarł w wieku 63 lat.  

 

Zmarł Feliks Netz

Wydarzenia

W niedzielę 12 kwietnia zmarł Feliks Netz – polski poeta, prozaik, eseista, zasłużony tłumacz języka węgierskiego i hiszpańskiego.

 

Nie żyje noblista Tomas Tranströmer

Rynek zagraniczny

W jednym ze swoich wierszy napisał, że śmierć nadchodzi w środku dnia. Poetycka wizja Tomasa Tranströmera okazała się w jego przypadku prorocza. Szwedzki noblista, który gościł w Krakowie odszedł w wieku 83 lat.    

 

Zmarła Miriam Akavia, 1927 - 2015

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

16 stycznia 2015 roku w Tel Avivie zmarła Miriam Akavia, pisarka, tłumaczka, Piękna, Jasna Postać. Przeżyła Holocaust. Wierzyła w dobroć człowieka.

 

Zmarł prof. Edmund Wnuk-Lipiński

Wydarzenia

wieku 71 lat zmarł so­cjo­log, prof. Ed­mund Wnuk-Li­piń­ski. W la­tach 1991-1993 był pierw­szym dy­rek­to­rem In­sty­tu­tu Stu­diów Po­li­tycz­nych PAN, au­to­rem wielu ce­nio­nych pu­bli­ka­cji na­uko­wych. Od 1989 do 1991 kierował zespołem doradców naukowych przy Obywatelskim Klubie Parlamentarnym.

 

Odszedł prof. Janusz Sławiński

Wydarzenia

Mieszkając w Polsce, nie można nazywać siebie humanistą, jeśli nie zna się tego nazwiska. Ze smutkiem piszę dziś o śmierci profesora Janusza Sławińskiego – pisze w „Gazecie Polskiej Codziennie” Robert Tekieli.  

 

Ci, co odeszli w 2014 roku

Wydarzenia

Jak co roku w Dniu Wszystkich Świętych, a zarazem Święta Zmarłych wspominamy tych, co od nas odeszli. Naszych bliskich, przyjaciół, znajomych. Wśród nich są też twórcy, literacki, ulubieni autorzy. Znani nam przez swoje dzieła, publikacje, lecz mimo to wielu z nich umyka naszej pamięci:  

 

Zmarł Wiesław Grabowski

Wydarzenia

Z przykrością informujemy, że dziś rano zmarł śp. Wiesław Grabowski (ur. 1947).

 

Zmarł Jacques Le Goff, "Człowiek Średniowiecza"

Wydarzenia

W wieku 90 lat zmarł w Paryżu wybitny mediewista, Jacques Le Goff. W 2004 roku otrzymał nagrodę A.H.Heinekena za "całkowitą zmianę w postrzeganiu średniowiecza".

 

Zmarł prof. Janusz Stanny wybitny grafik, ilustrator i plakacista.

Wydarzenia

Był współtwórcą i legendą polskiej szkoły ilustracji, a zarazem artystą wszechstronnym: karykaturzystą wychwytującym absurdy rzeczywistości, plakacistą, twórcą filmowych animacji i rysunku satyrycznego.

 

Nina Andrycz - nie żyje. Miała 101 lat

Wydarzenia

Nie żyje Nina Andrycz, aktorka nazywana przez wielu wielką damą polskiego teatru - poinformował PAP Związek Artystów Scen Polskich. Artystka zmarła w piątek rano w Warszawie. Miała 101 lat.

 

Nie żyje Natalia Gorbaniewska, wielki przyjaciel Polski

Wydarzenia

Natalia Gorbaniewska - rosyjska poetka, dysydentka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej – zmarła w piątek wieczorem w Paryżu. Miała 77 lat. Była wiernym przyjacielem Polski i Polaków.

 

Nie żyje Waldemar Świerzy. Zmarł twórca polskiej szkoły plakatu

Wydarzenia

Późnym wieczorem, w środę zmarł Waldemar Świerzy, jedna z najważniejszych postaci polskiej szkoły plakatu. Był ilustratorem, grafikiem, twórcą fenomenalnych okładek nieistniejącego już magazynu "Ty i Ja". Miał 82 lata.

 

Doris Lessing - wybitna pisarka, laureatka Nagrody Nobla, nie żyje.

Wydarzenia

Szanowni Państwo, z żalem zawiadamiamy o śmierci Doris Lessing, wybitnej pisarki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla w 2007 roku. Pisarka zmarła wczoraj w Londynie.

 

Zmarł prof. Henryk Markiewicz

Wydarzenia

Jak czytamy na stronie Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 31 października 2013 odszedł jeden z najwybitniejszych autorytetów polskiej nauki o literaturze.

 

Ci, którzy odeszli w 2013

Wydarzenia

Jak co roku wspominamy w Dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki tych, którzy odeszli od nas w ten inny, niewidoczny dla nas świat. Oto lista nazwisk tych którzy "odeszli" od stycznia 2013 do 30 października 2013:

 

Edmund Niziurski - twórca książek dla młodzieży - nie żyje

Wydarzenia

Edmund Niziurski - pisarz, twórca klasyki literatury młodzieżowej, autor "Księgi urwisów", "Sposobu na Alcybiadesa" i "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa" - nie żyje. Pisarz - jak poinformowała PAP jego rodzina - zmarł w środę w Warszawie. Miał 88 lat.

 

Joanna Chmielewska nie żyje

Wydarzenia

Nie żyje Joanna Chmielewska, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka zmarła w wieku 81 lat.

 

Seamus Heaney nie żyje

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

Seamus Heaney, przez wielu uważany za najważniejszego anglojęzycznego poetę od czasów Yeatsa, laureat Nagrody Nobla z 1995 r., zmarł dziś w wieku 74 lat.  

 

Richard Matheson nie żyje

Wydarzenia

Ikona amerykańskiego horroru i fantastyki, Richard Matheson nie żyje. Autor "Jestem legendą" zmarł po długiej walce z chorobą w minioną niedzielę 23 czerwca w swoim domu w wieku 87 lat.

 

Anatol Ulman, pisarz z Koszalina nie żyje

Wydarzenia

W Gdańsku 14 czerwca zmarł Anatol Ulman, znany koszaliński pisarz . Przegrał z ciężką chorobą. Anatol Ulman urodził się 12 kwietnia 1931 r. w Nancy we Francji. Miał 82 lata.

 

Zmarł historyk prof. Andrzej Garlicki

Wydarzenia

W wieku 77 lat zmarł prof. Andrzej Garlicki. W latach 1987-1990 był dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał m.in. na uniwersytetach w USA i Japonii. Informację o śmierci historyka potwierdziło w poniedziałek biuro prasowe UW.

 

Nie żyje Chinua Achebe - ojciec literatury afrykańskiej. Miał 82 lata

Wydarzenia

Zmarł nigeryjski pisarz i poeta Chinua Achebe - ojciec nowoczesnej literatury afrykańskiej - poinformowała w piątek rzeczniczka wydawnictwa "Penguin". Miał 82 lata. Tworzył w języku angielskim.

 

James Herbert nie żyje

Rynek zagraniczny

W wieku 69 lat zmarł popularny pisarz książek sience fiction, w których fabułę wplatał gatunki horroru i dreszczowca. Jego książki rozeszły się w 34 językach w nakładzie 54 mln egzemplarzy. Stawiany jest obok Stephena Kinga i Deana Koontza.

 

Zmarł Janusz Ignaszczak

Wydarzenia

Z ogromnym smutkiem informujemy Państwa o nagłej śmierci Janusza Ignaszczaka. Odeszła legenda wielkopolskiej poligrafii, człowiek który jednoczył poznańską brać drukarską. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 31 stycznia o godzinie 12:00 na cmentarzu w Suchym Lesie.

 

Zmarł Jacek Woźniakowski

Wydarzenia

W wieku 92 lat zmarł czwartek w Warszawie Jacek Woźniakowski - historyk sztuki, pisarz, publicysta, współzałożyciel Wydawnictwa Znak, były prezydent Krakowa. Informację tę potwierdził PAP redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" Piotr Mucharski.

 

Zmarł Albrecht Lempp, tłumacz i promotor polskiej literatury w Niemczech

Wydarzenia

Albrecht Lempp, tłumacz, promotor polskiej literatury w Niemczech zmarł w poniedziałek w Warszawie w wieku 59 lat - poinformował dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.

 

Nie żyje prof. Mieczysław Porębski

Wydarzenia

ie żyje wybitny historyk i krytyk sztuki prof. Mieczysław Porębski. Informację o śmierci prof. Porębskiego potwierdziła we wtorek PAP rzeczniczka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK Julita Kwaśniak. Prof. Porębski miał 91 lat.  

 

Tomasz Pułka, młody poeta, nie żyje. Miał zaledwie 24 lata

Z niewysłowionym żalem żegnamy wybitnego poetę Tomasza Pułkę, który zginął 9 lipca 2012 r. w tragicznym wypadku. Miał zaledwie 24 lata - podała dziś korporacja Ha! Art, z którą współpracował poeta.

 

Nie żyje twórca komiksów Jean Giraud

Artysta - znany także pod pseudonimami Moebius i Gir - zmarł w Paryżu w wieku 73 lat po długiej walce z rakiem.

 

Zmarł wybitny lekarz i naukowiec prof. Andrzej Szczeklik

Prof. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec, zmarł w piątek w Krakowie po krótkiej chorobie - poinformował dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig. W lipcu skończyłby 74 lata.

 

Zmarła pisarka Małgorzata Baranowska

Zmarła poetka, pisarka, krytyk i historyk literatury, varsavianistka Małgorzata Baranowska - podał polski PEN-Club. Poetka miała 67 lat, zmarła 22 stycznia w Warszawie.

 

Zmarł twórca kryminalnej serii Dalziel i Pascoe

W czwartek 12 stycznia br., w wieku 75 lat zmarł Reginald Hill, autor 24 bestsellerowych kryminałów ze znanej również polskim czytelnikom serii „Dalziel & Pascoe”.

 

Prof. Hanna Świda-Ziemba - wybitna socjolog, wspaniały człowiek - nie żyje

Prof. Hanna Świda-Ziemba - socjolog, wykładowca akademicki, działaczka opozycyjna w czasach PRL nie żyje. Zmarła wczoraj wieczorem w jednym z warszawskich hospicjów. Miała 81 lat.

 

Zmarł pisarz Josef Skvorecky

Jeden z najwybitniejszych czeskich pisarzy zmarł w Toronto w wieku 88 lat. Jako emigracyjny wydawca był dla czeskiej kultury tym, czym Jerzy Giedroyc dla polskiej    

 

Zmarł Christopher Hitchens

Z przykrością informujemy, że 16 grudnia tego roku zmarł Christopher Eric Hitchens (ur. 13 marca, 1949r.)

 

Nie żyje wielki polski dziennikarz i podróżnik

Zmarł Olgierd Budrewicz, dziennikarz i pisarz, który odwiedził i opisał ponad 160 krajów, varsavianista pasjonujący się dziejami stolicy Polski. Miał 88 lat.

 

Ci, którzy odeszli w 2011

Pierwszego dnia listopada, jak co roku, przywołujemy pamięć o tych, którzy odeszli od nas na zawsze. Oto skromna próba oddania ich pamięci.

 

Zmarła Zofia Nasierowska

Artystka specjalizująca się w fotografii portretowej zmarła dziś w wieku 73 lat w swoim domu w Warszawie. Od dwóch lat zmagała się z ciężką chorobą. Nasierowską nazywano "królową portretu polskich gwiazd".

 

Zmarła Ida Fink - polskojęzyczna pisarka żydowskiego pochodzenia

Szanowni Państwo, ze smutkiem informujemy, że zmarła Ida Fink - jedna z ostatnich pisarek piszących po polsku, mieszkająca od 1957 w Izraelu.

 

Zmarł Milo Anstadt - znany holenderski pisarz polskiego pochodzenia

W wieku 91 lat zmarł w piątek w Amsterdamie Milo Anstadt. Choć od 80 lat mieszkał w Holandii, był silnie związany z rodzinną Polską.    

 

Zmarła Ewa Szumańska, autorka "Z pamiętnika młodej lekarki"

Pisarka, reportażystka, autorka słuchowisk radiowych i niezapomniany głos "Z pamiętnika młodej lekarki", Ewa Szumańska zmarła we wtorek we wrocławskim szpitalu. Za kilka dni skończyłaby 90 lat.

 

Zmarła Krystyna Bednarczyk z Oficyny Poetów i Malarzy

W wieku 88 lat w nocy z czwartku na piątek zmarła w szpitalu w Londynie Krystyna Bednarczyk, która wraz z mężem Czesławem przez długie lata prowadziła w Wielkiej Brytanii jedno z najbardziej znanych wydawnictw emigracyjnych - Oficynę Poetów i Malarzy (OPiM).

 

Zmarł wielki argentyński pisarz Ernesto Sabato

Na dwa miesiące przed ukończeniem 100 lat zmarł w sobotę wielki argentyński pisarz i myśliciel Ernesto Sabato, m.in. autor wydanych również w Polsce książek "Tunel" i "O bohaterach i grobach", zwalczany za swe poglądy przez argentyńskie dyktatury wojskowe.

 

Zmarł Marian Pankowski

Marian Pankowski, pisarz uważany za najbardziej konsekwentnego demaskatora polskich mitów narodowych, zmarł w niedzielę w Brukseli - poinformował PAP wiceprezes zarządu Fundacji Ha!art, Grzegorz Jankowicz.

 

Zmarła uznana rusycystka i slawistka prof. Aleksandra Wieczorek

Wydarzenia

Zmarła uznana rusycystka i slawistka prof. Aleksandra Wieczorek - poinformował w niedzielę na swojej stronie internetowej Uniwersytet Opolski. Prof. Wieczorek przez całą swoją karierę naukową była związana z opolską uczelnią.

 

Odszedł Wiesław Wodecki - dziennikarz-legenda

Wiesław Wodecki (1927-2010) pracował m.in. w "Gazecie Robotniczej" i Wrocławskim Ośrodku Telewizji. Był reporterem, felietonistą i eseistą, a także reżyserem. Zmarł w Sylwestra

 

Zmarł Zbyszko Bednorz

Zmarł Zbyszko Bednorz - pisarz, poeta i publicysta, autor ponad 30 książek, działacz kulturalny, wieloletni prezes opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

 

Zmarła Viola Fischerová

W wieku 75 lat zmarła w Pradze najwybitniejsza współczesna czeska poetka, pisarka i tłumaczka Viola Fischerová.

 

Zmarł pisarz Harry Mulisch

Holenderski pisarz Harry Mulisch zmarł w sobotę wieczorem w wieku 83 lat - poinformował w niedzielę jego wydawca.

 

Zmarł Ludwik Jerzy Kern

W Krakowie po ciężkiej chorobie zmarł Ludwik Jerzy Kern - polski pisarz, poeta, satyryk, tłumacz, autor kilkudziesięciu książek dla dzieci m.in. "Ferdynanda Wspaniałego". Przez wiele lat był dziennikarzem i redaktorem krakowskiego "Przekroju". Miał 90 lat.

 

Ci, którzy odeszli...

Listopad jak co roku jestem miesiącem, w którym wspominamy naszych bliskich, którzy od nas odeszli w ciągu tych minionych dziesięciu miesięcy. Sens śmierci jest nierozłącznie związany z ponadczasową wartością pamięci.

 

Zmarła poetka Vesna Parun

Vesna Parun, wybitna, bardzo popularna poetka chorwacka, laureatka wielu nagród literackich, zmarła w poniedziałek w wieku 88 lat w domu seniora w Zagrzebiu - poinformowały chorwackie media.

 

Zmarł polski wydawca emigracyjny Kazimierz Romanowicz

Polski wydawca emigracyjny, księgarz, twórca księgarni i wydawnictwa "Libella" w Paryżu, działających w latach 1946-93, zmarł w sobotę w Lailly-en-Val we Francji. Miał 94 lata.

 

Zmarł Andrzej Falkiewicz

W czwartek w Puszczykowie pod Poznaniem zmarł eseista, krytyk teatralny i literacki Andrzej Falkiewicz - poinformował PAP bliski współpracownik zmarłego. Falkiewicz miał 81 lat.

 

Zmarł prozaik i publicysta Adam Zieliński

W wieku 82 lat zmarł w Austrii prozaik, publicysta i politolog Adam Zieliński. Był autorem wielu powieści, opowiadań i esejów. Od 1957 r. mieszkał w Austrii.  

 

Zmarł wybitny scenarzysta filmowy Jerzy Stefan Stawiński

12 czerwca w swoim mieszkaniu w Warszawie na Mokotowie zmarł prozaik, współtwórca polskiej szkoły filmowej, wybitny scenarzysta Jerzy Stefan Stawiński - poinformował w sobotę PAP wnuk zmarłego Paweł Stawiński.

 

Zmarł prof. dr hab. Feliks Przybylak

29 maja 2010 roku zmarł prof. dr hab. Feliks Przybylak pisarz, tłumacz, wybitny specjalista w dziedzinie teorii literatury i literaturoznawstwa niemieckiego, wspaniały nauczyciel, szanowany wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu.

 

Zmarła Stefania Grodzieńska

Aktorka estradowa, tancerka, pisarka Stefania Grodzieńska zmarła w środę rano w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie - dowiedziała się PAP w Związku Artystów Scen Polskich. Grodzieńska miała 96 lat.

 

Zginął autor "Na barykadach Warszawy"

W katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 r, zginął Stanisław Komornicki (pseud. Nałęcz).

 

Zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz

Zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz, pisarz, publicysta, autor scenariuszy filmowych, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie i PWSF w Łodzi. Miał 77 lat.

 

Zmarł Henryk Giedroyc z paryskiej „Kultury”

W nocy z soboty na niedzielę zmarł w Paryżu w wieku 88 lat Henryk Giedroyc, brat Jerzego Giedroycia, założyciela paryskiej „Kultury”.

 

Zmarł ojciec Joachim Badeni

W wieku 97 lat zmarł dzisiaj w Krakowie najstarszy polski dominikanin o. Joachim (Kazimierz) Badeni - poinformowali na swojej stronie internetowej oo. dominikanie.

 

Zmarła prof. Krystyna Pisarkowa

Prof. Krystyna Pisarkowa, badaczka języka polskiego, interpretatorka tekstów poetyckich i prozatorskich, zmarła w sobotę w Krakowie. Miała 78 lat - poinformowała z-ca dyrektora Instytutu Języka Polskiego PAN ds. naukowych prof. Barbara Czopek-Kopciuch.

 

Zmarł Dick Francis - ceniony brytyjski pisarz

Dick Francis, właściwie Richard Stanley Francis, brytyjski autor powieści sensacyjnych i niegdysiejszy dżokej, zmarł w niedzielę w swym domu na Kajmanach. Miał 89 lat. O śmierci poinformowała rodzina pisarza.

 

Zmarł Marian Grześczak

Był poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, dyplomatą, tłumaczem, autorem słuchowisk radiowych, dziennikarzem sportowym.

 

Nie żyje Salinger, autor "Buszującego w zbożu"

Nie żyje autor znanej powieści "Buszujący w zbożu". Jerome David Salinger zmarł w wieku 91 lat.

 

Zmarł Erich Segal, autor "Love Story"

Erich Segal, autor bardzo popularnej powieści "Love Story", na podstawie której nakręcono film, zmarł na zawał serca w wieku 72 lat - podała we wtorek 19 stycznia jego córka.

 

Zmarł Stanisław Szwarc-Bronikowski

Nestor polskich podróżników, publicysta, filmowiec Stanisław Szwarc-Bronikowski zmarł w piątek w wieku 93 lat - poinformowała żona zmarłego.

 

Pożegnanie Tytusa Karpowicza

Polski pisarz, autor książek skierowanych do dzieci i młodzieży, wielokrotnie wznawianych i ekranizowanych zmarł 25 grudnia w Gawrych Rudzie. Tytus Karpowicz mieszkał na Suwalszczyźnie od 1976 roku.

 

Zmarł Claude Levi-Strauss

Zmarł Claude Levi-Strauss, francuski antropolog, jeden z ostatnich najważniejszych intelektualistów XX wieku, zmarł w nocy z 31 października na 1 listopada w wieku 100 lat. Był ojcem strukturalizmu, metody i mody intelektualnej, która zdominowała naukę w latach 60. XX wieku.

 

Ci którzy odeszli w 2009 r.

Najwyższym wyzwaniem dla sztuki jest poszukiwanie sensu śmierci. Pytanie o śmierć jest pytaniem, które nieustannie zadaje sobie życie - napisała w swojej książce "Performerka" Dona DeLilo. Sens śmierci łączy się ściśle z tajemnicą pamięci. Z umiejętnością wspominania najbliższych, i tych, których podziwialiśmy uznając za autorytety czy swoich Mistrzów. Spróbujmy sobie przypomnieć tych, którzy odeszli w 2009r....

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.