RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Nie żyje Andrzej Wajda

Wydarzenia

W niedzielę wieczorem zmarł Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureat honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej z 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii.

 

Zmarł Tadeusz Górny

Wydarzenia

28 lipca, po kilku miesiącach ciężkiej choroby zmarł Tadeusz Mściwój Górny, dziennikarz, redaktor, a przede wszystkim przyjaciel wydawców i wielki miłośnik książek.  

 

Zmarł Peter Esterhazy

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Wybitny pisarz Peter Esterhazy, jeden z najbardziej znanych na świecie twórców współczesnej literatury węgierskiej, zmarł w czwartek w wieku 66 lat - poinformowała agencję MTI jego rodzina.

 

Dziś, w wieku 87 lat, zmarł Elie Wiesel

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

„W każdym pytaniu tkwi potęga, której nie ma w odpowiedzi.” To słowa Eliego Wiesela, więźnia obozów Auschwitz-Birkenau i Buchenwald, dziennikarza, działacza społecznego, pisarza, laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Zmarł profesor Cezary Wodziński

Wydarzenia

W wieku 57 lat zmarł prof. Cezary Wodziński - wybitny filozof, znawca myśli Martina Heideggera, tłumacz i eseista.

 

Nie żyje poetka Salomea Kapuścińska

Wydarzenia

W dniu 1 maja 2016 po długiej chorobie w wieku 76 lat zmarła znana poetka wrocławska poetka Salomea Kapuścińska.

 

Zmarł węgierski noblista Imre Kertesz

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Zmarł węgierski pisarz Imre Kertesz, laureat literackiej nagrody Nobla. Miał 86 lat. Jak podał dziennik "Nepszabadsag", pisarz zmarł po długotrwałej chorobie w swoim domu w Budapeszcie.

 

Michał Jagiełło - pogrzeb w Zakopanem

Wydarzenia

Pogrzeb Michała Jagiełły odbędzie się 8 lutego o g. 14:00 w Zakopanem. Msza w kaplicy na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowotarskiej. Wolą rodziny zmarłego jest by zamiast kwiatów złożyć darowiznę na rzecz Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. Michał Jagiełło zmarł we śnie w nocy z niedzieli na poniedziałek podczas pobytu w Zakopanem. Z wykształcenia był polonistą, ale jego pasją były Tatry, góry.  

 

Zmarł Oliver Sacks, neurolog i pisarz

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Zmarł Oliver Sacks, słynny brytyjski neurolog i uznany pisarz, autor takich bestsellerów jak "Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem” i "Przebudzenia" — pisze poniedziałkowy "New York Times".

 

Recenzja: Jim Baggott „Pożegnanie z rzeczywistością"

Recenzje

Książka Jima Baggotta „Pożegnaniem z rzeczywistością" to jedna z nielicznych popularno- naukowych pozycji, która odeszła od apologetyki nauki tak powszechnej dziś zarówno w literaturze jak i w mediach.

 

Zmarł wybitny turecki pisarz Yaser Kemal

Wydarzenia

Turecki pisarz Yasar Kemal, uważany za uosobienie literatury tureckiej, zmarł w szpitalu w wieku 92 lat - poinformowała turecka CNN.

 

Nie żyje André Brink

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

André Phillipus Brink, jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich, nie żyje. Umarł w samolocie, którym wracał z Belgii do kraju. Przeżył 79 lat.

 

Wspomnienia o Tadeuszu Konwickim

Wydarzenia

Tadeusz Konwicki był człowiekiem o wielu talentach i wielkiej przenikliwości - tak o zmarłym pisarzu i reżyserze mówi PAP minister kultury Małgorzata Omilanowska.

 

Kraków i Poznań żegnają Poetę

Wydarzenia

Chcąc uczcić pamięć zmarłego w czasie Świąt Bożonarodzeniowych Stanisława Barańczaka, w najbliższych dniach wiele instytucji przypomni jego sylwetkę i dokonania. Barańczak zmarł w piątek 26 grudnia w swoim domu w Newtonville na przedmieściach Bostonu. Od wielu lat ciężko chorował. Miał 68 lat.

 

Pożegnanie Stanisława Barańczaka - dodatek w najnowszym "Tygodniku Powszechnym"

Nowości

W najnowszym, noworocznym numerze "Tygodnika Powszechnego" (w kioskach w poniedziałek 29 grudnia) ukazuje się dodatek na pożegnanie Stanisława Barańczaka. Na 11 specjalnych stronach znajdą się teksty Michała Pawła Markowskiego, Andrzeja Franaszka i Magdy Heydel, a także wybrane przez redaktorów "Tygodnika" wiersze poety i jego przekłady.

 

Zmarła pisarka Bogumiła Dziekan

Wydarzenia

W sobotę, 25 października w wieku 81 lat zmarła Bogumiła Dziekan - autorka opowiadań, powieści i wierszy.

 

Nie żyje Vaclav Burian

Wydarzenia

Vaclav Burian, jeden z najbardziej zasłużonych dla polskiej kultury Czechów, opozycjonista, publicysta, tłumacz i poeta, zmarł 9 października. O jego śmierci poinformowała ambasada RP w Pradze.

 

Hanna Szymanderska nie żyje

Wydarzenia

Autorka książek kulinarnych, Hanna Szymanderska, zginęła w nocy w wypadku samochodowym w okolicach Skarżyska Kamiennej.

 

Zmarła noblistka Nadine Gordimer

Wydarzenia

Nie żyje południowoafrykańska laureatka literackiej Nagrody Nobla Nadine Gordimer, która zasłynęła ze swych zdecydowanych wystąpień przeciwko apartheidowi - poinformowała w poniedziałek jej rodzina.

 

Marek Nowakowski nie żyje

Wydarzenia

Dziś w wieku 79 lat zmarł Marek Nowakowski ceniony i popularny prozaik polskiej literatury, zasłynął jako twórca małych form narracyjnych i tzw. "realizmu peryferyjnego" - pisze Jan Bończa-Szabłowski.

 

Pogrzeb Tadeusza Różewicza we wtorek w Karpaczu

Wydarzenia

Pogrzeb Tadeusza Różewicza odbędzie się we wtorek w Karpaczu (Dolnośląskie). Poeta spocznie na ewangelickim cmentarzu przy pochodzącej z przełomu XII i XIII w. drewnianej świątyni Wang.

 

Nie żyje Gabriel Garcia Marquez

Wydarzenia

Kolumbijski noblista Gabriel Garcia Marquez nie żyje. Informację o śmierci pisarza potwierdziła rzeczniczka prasowa rodziny - Fernanda Familiar. Marquez zmarł w domu. Miał 87 lat.

 

Zmarł Ernest Dyczek

Wydarzenia

Z przykrością informujemy, że dziś w nocy zmarł we Wrocławiu niespodziewanie zasłużony członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich , Ernest Dyczek - prozaik, tłumacz, wydawca.

 

Zmarł Stefan Pełka

Wydarzenia

Jak dowiedzieliśmy się w środę 23 października zginął w wypadku drogowym, Stefan Pełka, księgarz, mąż Urszuli Pełki, znanej we Wrocławiu księgarki.

 

Janina Katz nie żyje

Wydarzenia

W wieku 74 lat po walce z chorobą zmarła Janina Katz, pisząca głównie po duńsku autorka 17 książek.

 

Ostatnia droga Sławomira Mrożka

Wydarzenia

Sławomir Mrożek, zmarły 15 sierpnia, zostanie dziś pochowany w Panteonie Narodowym w. kościele Św. Piotra i Pawła w Krakowie

 

Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie

Wydarzenia

Prochy Sławomira Mrożka zostaną złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Pogrzeb pisarza, który odbędzie się we wrześniu, będzie miał charakter religijny.

 

Pożegnanie Księgarni Pod Arkadami

Księgarnie

Czy 8 marca umrze idea, 55 lat kultury, historii i tradycji Wrocławia...??? - czytamy na specjalnej stronie założonej na Facebooku. Na to pytanie muszą sobie przede wszystkim odpowiedzieć włodarze miasta odpowiedzialni za jego wizerunek i politykę?

 

Zmarł Sokrat Janowicz, jeden z autorytetów mniejszości białoruskiej

Wydarzenia

Sokrat Janowicz - współczesny pisarz tworzący po białorusku, nazywany Pisarzem Obojga Narodów, wielki autorytet środowiska mniejszości białoruskiej w Polsce zmarł wieczorem w niedzielę w Krynkach (Podlaskie). We wrześniu tego roku skończyłby 77 lat.

 

Zmarł Prof. dr hab. Włodzimierz Maciąg

Wydarzenia

Władze Dziekańskie i Rada Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego z wielkim smutkiem zawiadamiają, że w dniu 13 września 2012 roku zmarł Prof. dr hab. Włodzimierz Maciąg wybitny krytyk literacki, historyk literatury i powieściopisarz, w latach 1988-1991 dyrektor, a następnie wicedyrektor Instytutu Filologii Polskiej UJ, w latach 1986-1989 członek Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Zmarł Stephen R. Covey

Szanowni Państwo,   Zmarł Stephen R. Covey – światowy autorytet w dziedzinie przywództwa, doradca biznesowy, ekspert od spraw zarządzania, skuteczności działania, rodziny oraz kształtowania relacji międzyludzkich.

 

Ewa Ostrowska nie żyje

Z przykrością zawiadamiamy czytelników za wydawnictwem Skrzat, że zmarła Ewa Ostrowska, autorka wielu poczytnych książek dla dzieci i dorosłych.

 

Andrzej Krzysztof Waśkiewicz nie żyje. Miał 71 lat

W wieku 71 lat zmarł związany z Trójmiastem poeta, krytyk literacki i redaktor naczelny czasopisma "Autograf" Andrzej Krzysztof Waśkiewicz. Autor m.in. ponad 30 książek i zbiorów wierszy.

 

Autor książki „Pożegnanie” w Księgarni GP

We wtorek, 10 kwietnia w Księgarni „Gazety Polskiej” przy ul. Nowy Świat 34 od godziny 20.00 istnieje możliwość rozmowy i uzyskania autografu od Mariana Piotra Romaniuka - autora książki „Pożegnanie”.  

 

Zmarł Daniel Gerould

12 lutego zmarł Daniel Gerould, światowej sławy teatrolog, propagator wiedzy o polskim teatrze w USA..

 

Ostatnie pożegnanie Wisławy Szymborskiej

Urna z prochami Wisławy Szymborskiej została złożona w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Za urną szedł sekretarz i przyjaciel noblistki, Michał Rusinek. Niesiono też wieniec od prezydenta i Order Orła Białego.

 

W czwartek pożegnamy Wisławę Szymborską

Uroczystości pogrzebowe Wisławy Szymborskiej rozpoczną się w czwartek (9 lutego) o godz. 12:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (od strony ul. Rakowickiej, w okolicach bramy głównej). Będą miały charakter otwarty i świecki. Poetka zgodnie ze swoją wolą zostanie pochowana w rodzinnym grobowcu.

 

Pożegnanie - Jarek Kotarski

Szanowni Państwo, Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci naszego wieloletniego współpracownika i przyjaciela Jarosława Kotarskiego - tłumacza, redaktora i popularyzatora literatury sciene fiction, fantasy i książek historycznych (szczególnie epoki napoleońskiej i czasów II wojny światowej).

 

Zmarła Wisława Szymborska – Noblistka miała 89 lat.

Smutkiem napawa nas ta wiadomość, że dzisiaj wieczorem po długiej chorobie, w Krakowie - zmarła w swoim domu, wybitna polska poetka Wisława Szymborska. Była laureatką literackiej Nagrody Nobla. Umarła spokojnie w śnie – powiedział jej sekretarz Michał Rusinek.

 

Zagraniczne media żegnają Noblistkę

Wydarzenia

"Była Mozartem poezji", "skromna i refleksyjna", "z jej śmiercią kończy się pewna era" - tak największe zagraniczne media pożegnały Wisławę Szymborską. Hołd polskiej pisarce oddały m.in. "New York Times", "Washington Post", "Spiegel", czy BBC.

 

Pogrzeb Wisławy Szymborskiej

Wisława Szymborska zostanie pochowana 9 lutego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - poinformował w czwartek prezydent miasta Jacek Majchrowski. Ceremonia ma mieć charakter świecki. W uroczystości będzie uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski.  

 

Zmarł Andrzej Krzysztof Wróblewski, ojciec naczelnego "Rzeczpospolitej"

W piątek zmarł wieloletni dziennikarz i komentator tygodnika "Polityka" Andrzej Krzysztof Wróblewski - poinformował felietonista tego czasopisma Daniel Passent.

 

Zmarł Andrzej Roman, barwna postać stolicy

Był nestorem dziennikarstwa sportowego, ale także znawcą życia kulturalnego, zbieraczem anegdot, autorem kilkunastu książek.

 

Vaclav Havel nie żyje

Nie żyje Vaclav Havel, były prezydent Czechosłowacji oraz Czech, dawny dysydent, dramaturg, pisarz i reżyser. Miał 75 lat. Był jednym z symboli upadku komunizmu w Europie Środkowej.

 

Zmarł Zbigniew Safjan

W nocy z poniedziałku na wtorek zmarł w Warszawie Zbigniew Safjan, pisarz i scenarzysta - poinformował syn pisarza Piotr Safjan. Zmarły był autorem znanych powieści "Pole niczyje", "Kanclerz" i współautorem - z Andrzejem Szypulskim - "Stawki większej niż życie". Miał 89 lat.

 

Zmarł twórca Projektu Gutenberg

6 września 2011 w wieku 64 lat zmarł Michael Hart, założyciel Projektu Gutenberg. Hart nie tylko wpadł na pomysł digitalizacji i udostępniania klasyki literatury, ale był oddany tej idei przez 40 lat.

 

Zmarł Jorge Semprun

W Paryżu zmarł we wtorek wieczorem w wieku 87 lat Jorge Semprun, znany hiszpański pisarz i działacz polityczny osiadły we Francji, były minister kultury. W swoich dziełach przywoływał przeżycia z obozu hitlerowskiego.

 

Zmarł Kazimierz Stępniewski

W dniu 2 czerwca 2011 r. zmarł śp. doc. dr Kazimierz Stępniewski, wieloletni pracownik Politechniki Łódzkiej, osoba przez całe życie zawodowe i społeczne związana z polską poligrafią.  

 

Witkacy „na miarę naszych możliwości”? Recenzja Pożegnania jesieni w reżyserii Piotra Siekluckiego

Recenzje

Uważny czytelnik Witkacego może poczuć się zaniepokojony określeniem Pożegnania jesieni jako „szyderczej tragikomedii miłosnej”. A jednak właśnie w ten sposób charakteryzuje powieść Witkiewicza Tomasz Kireńczuk, współautor przygotowanej we wrocławskim Teatrze Współczesnym adaptacji Pożegnania. Tym samym sugeruje on, że, wybierając się na spektakl wyreżyserowany przez Piotra Siekluckiego, powinniśmy spodziewać się nie tyle konfrontacji z „zagadnieniami istotnymi” – czytaj: metafizycznymi – co...

 

Zmarł znany wrocławski antykwariusz Andrzej Jaworski

W piątek 4 marca zmarł nagle znany wrocławski bibliofil i antykwariusz Andrzej Jaworski. Wcześniej związany z poznańską firmą Żupańskiego. Później usamodzielnił się i przejął antykwariat na własność.

 

Zmarł Arnoszt Lustig, opisujący przeżycia z obozów zagłady

W wieku 84 lat zmarł w Pradze czeski pisarz żydowskiego pochodzenia Arnoszt Lustig, który w swych książkach zawarł przeżycia z nazistowskich obozów zagłady.

 

Zmarł światowej sławy historyk prof Jan Baszkiewicz

Zmarł prof. Jan Baszkiewicz, wybitny prawnik, historyk i politolog, światowej sławy znawca epoki oświecenia oraz historii Francji, pracownik Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Miał 81 lat - podało biuro prasowe UW.  

 

Zmarł Andrzej Szypulski - pisarz, poeta, scenarzysta

W Warszawie zmarł Andrzej Szypulski, pisarz, poeta, współautor scenariusza "Stawki większej niż życie" - poinformowała w czwartek żona twórcy, Krystyna Krauze-Błachowicz. Miał 74 lata.

 

Michał Fostowicz nie żyje

Po długiej i ciężkiej chorobie w sobotę 18 grudnia 2010 zmarł w swoim domu w Międzygórzu Michał Fostowicz-Zahorski – nieoceniony człowiek i myśliciel.

 

Zmarła Renata Hryń-Kuśmierek

Pogrążeni w wielkim smutku zawiadamiamy, że dnia 10 grudnia 2010 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Renata Hryń-Kuśmierek.

 

Zmarła Wiesława Czapińska, autorka książki "Magiczne miejsca literackiej Europy"

26 września odeszła Wiesława Czapińska. Była Autorką książki „Magiczne miejsca literackiej Europy". Dziennikarz, historyk i krytyk filmowy, scenarzystka, Współpracowała w stanie wojennym z redakcją "Poglądu" publikując pod różnymi pseudonimami.

 

Zmarł Michel Montignac

Michel Montignac, twórca opracowanej w połowie lat 80. diety odchudzającej, po długiej chorobie zmarł w niedzielę w Annemasse, w środkowo-wschodniej Francji.

 

Zmarł Ludvik Kundera

W wieku 90 lat, po krótkiej chorobie, zmarł we wtorek rano czeski pisarz, tłumacz i historyk literatury Ludvik Kundera, brat stryjeczny czesko-francuskiego prozaika Milana Kundery. O jego śmierci poinformowała czeska telewizja.

 

Zmarł Tony Judt, znakomity brytyjski historyk

Amerykański historyk Tony Judt zmarł w piątek w Nowym Jorku w wieku 62 lat - poinformował w niedzielę "New York Times". Judt cierpiał przez ostatnie lata na chorobę Lou Gehriga (stwardnienie zanikowe boczne).

 

Zmarł Jose Saramago

Zmarł Jose Saramago, laureat literackiej nagrody Nobla z 1998 roku, najpopularniejszy na świecie prozaik portugalski.

 

Nie żyje autor "Samotności długodystansowca"

W wieku 82 lat zmarł w Londynie angielski pisarz Alan Sillitoe. Najbardziej znany z "Samotności długodystansowca", o pisaniu mawiał: - Polega na wyjaśnianiu komplikacji ludzkiej duszy w sposób prosty, aby mogły one zostać powszechnie zrozumiane

 

Janina Bauman nie żyje

W nocy z poniedziałku na wtorek zmarła Janina Lewinson-Bauman, pisarka, córka zamordowanego w Katyniu lekarza i oficera Wojska Polskiego Szymona Lewinsona.

 

Rozmowy o literaturze podczas 13. Targów Książki

Wydarzenia

Pomysł jest prosty: każda osoba, która w czasie Targów Książki zakupi kawę w kawiarni „Pożegnaniu z Afryką” będzie mogła porozmawiać o książkach przy specjalnym stoliku - lub zaprosić rozmówcę do swojego stolika. Na chętnych czekać będą specjaliści od książek, także gorliwi czytelnicy, można więc liczyć na pełne pasji rozmowy, a także fachową poradę: co czytać, po jakie książki sięgnąć czy na jakiego autora zwrócić uwagę.

 

Zmarł Marek Edelman

W wieku 87 lat zmarł w Warszawie Marek Edelman. Zmarł w domu, wśród przyjaciół, bliskich ludzi - powiedziała Paula Sawicka, z której rodziną Edelman mieszkał przez ostatnie dwa lata.  

 

Zmarła prof. Barbara Skarga

W wieku 90 lat w Warszawie zmarła profesor Barbara Skarga - filozof i redaktor naczelna pisma "Etyka". W czasie II wojny światowej była łączniczką AK    

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.