
Darmowe podręczniki w szkołach to mit?
Wydawnictwa
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", problem dotyczy podręczników dla klas IV i V podstawówek oraz I i II w gimnazjum, czyli darmowych, finansowanych z dotacji ministerialnej. Pieniądze na zakup książek przekazuje szkołom przez gminę resort edukacji. Szkoła sama musi dogadać się z wydawnictwem co do cen.
Stanowisko Instytutu Biznesu w sprawie podręczników szkolnych
W związku z ostatnimi wypowiedziami Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej na temat planowanych zmian w dostępie do podręczników szkolnych, Instytut Biznesu przygotował stanowisko w tej sprawie.
MEN do końca maja ma podjąć decyzję ws. rządowego podręcznika.
Wydawnictwa
W resorcie edukacji narodowej toczy się dyskusja na temat rządowego podręcznika. – W maju musimy podjąć decyzję dotyczącą tego, co dalej z podręcznikiem drukowanym w ministerstwie.
NIK sprawdził dostępność podręczników szkolnych
Wydarzenia
Program bezpłatnego podręcznika wyrównuje dostępność podręczników wśród uczniów i odciąża budżety rodziców – uważa NIK.
Będą zmiany w darmowych podręcznikach? Nowa szefowa MEN chce poprawić ich jakość
Wydarzenia
Nowa minister edukacji, Anna Zalewska, chce przyjrzeć się darmowym podręcznikom. W tej kwestii zamierza skonsultować się z ekspertami, którzy ocenią czy potrzebne jest wprowadzenie zmian — donosi RMF FM.
Podręczniki: Ile trzeba zapłacić za ich zgubienie?
Wydarzenia
MEN przypomina zasady płacenia za uszkodzone, zniszczone lub niezwrócone podręczniki zapewnione przez resort lub kupione za środki dotacji celowej.
E-podręczniki: Szybko rośnie liczba ich użytkowników
Wydarzenia
Od początku roku szkolnego stronę www.epodreczniki.pl odwiedzono ponad 300 tys. razy.
Wydawcy edukacyjni: szkoły nie dostają od nas prezentów
Wydawnictwa
Wydawnictwa nie proponują dyrektorom ani nauczycielom żadnych korzyści w zamian za wybór konkretnych podręczników. Byłoby to niezgodne z prawem a także z wewnętrznymi zasadami obowiązującymi wszystkich wydawców zrzeszonych w Polskiej Izbie Książki, którzy jednoznacznie odcinają się od takich praktyk. –Dyrektorzy i nauczyciele doskonale wiedzą, jakie zasady powinny obowiązywać w kontaktach z podmiotami zewnętrznymi. Próby uporczywego sugerowania, że w polskich szkołach może kwitnąć...
Nasza Edukacja w naszych rękach
Wydawnictwa
Piękna kultura zaczyna się od wspaniałych podstaw – czyli edukacji dostosowanej do współczesnych wymogów: informacyjnych, kompetencyjnych, rynku pracy, technologii i wielu innych.
Zadbajmy, aby podręczniki dotarły do szkół na czas
Wydarzenia
Samorządy i dyrektorzy szkół powinni z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o realizację procedur związanych z uruchomieniem państwowych dotacji na zakup podręczników i ćwiczeń. W innym wypadku w wielu szkołach 1 września może zabraknąć pomocy szkolnych – informuje Polska Izba Książki.
Darmowe podręczniki, dotacja celowa: wielu uczniów może rozpocząć rok szkolny bez książek
Wydarzenia
Część dyrektorów szkół ciągle nie otrzymała środków z dotacji celowej na zakup podręczników i materiałów ćwiczeniowych. Efekt? Proces zamawiania pomocy szkolnych nie może zostać rozpoczęty.
Już można oceniać trzecią część podręcznika "Nasza szkoła"
Wydawnictwa
Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące trzeciej część bezpłatnego podręcznika dla drugoklasistów "Nasza szkoła". Z treścią podręcznika można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Kto dostanie darmowe podręczniki?
Wydarzenia
Do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów jeszcze przed końcem roku szkolnego trafi plakat, który przypomina rodzicom harmonogram reformy podręcznikowej.
Projekt e-podręczniki został przedłużony do listopada
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że prace dotyczące treści merytorycznych e-podręczników zostały już wykonane, obecnie trwają prace redakcyjne.
MEN: dofinansowanie zakupu podręczników z dodatkowymi formularzami
Wydarzenia
Są już dodatkowe wzory formularzy na finansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, które będą stosowane w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w 2015 r.
Polecamy nowe perły edukacji w OW Impuls
Nowości
Emocje w drugiej połowie stycznia w Oficynie Wydawniczej „Impuls” nie ustępują intensywnością tym noworocznym. Mnogość nowości nie pozwala zwolnić tempa, lecz dla naszych Czytelników wybraliśmy dziś trzy, szczególnie nam bliskie.
Nowe podręczniki akademickie w Impulsie
Nowości
Krakowska Oficyna Wydawnicza IMPULS poleca ostatnie nowości z serii podręczników akademickich Pedagogika Nauce i Praktyce:
NIK sprawdza podręczniki
Wydarzenia
Rusza kontrola dotycząca dostępności podręczników szkolnych. Kontrolerzy podkreślają, że reforma oświaty z 1999 roku była niejako przyzwoleniem na olbrzymią konkurencja na rynku, która z kolei może być przyczyną zjawisk korupcjogennych.
Nowoczesność w praktyce – ruszył system ACADEMICA
Biblioteki
W czwartek, 18 grudnia 2014 r. prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z dr. Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej zainaugurowali projekt ACADEMICA – innowacyjny system elektronicznych wypożyczeń, umożliwiający bezpłatny dostęp do setek tysięcy publikacji naukowych z każdej biblioteki w Polsce. W uroczystości wziął udział prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i dr Tomasz Kruk, wicedyrektor Naukowej i...
eTornister - tablety pełne podręczników
Internet
Plus uruchomił program pilotażowy projektu eTornister. eTornistry trafiają dziś do dwóch gimnazjów na Ursynowie - Gimnazjum Nr 92 i Gimnazjum Nr 94. Uczniowie klas pierwszych tych szkół przez cały okres swojej edukacji będą mogli korzystać z multimedialnych treści edukacyjnych dostępnych na tabletach.
Można już poczytać e-podręcznik dla najmłodszych uczniów
Wydawnictwa
Testowe fragmenty e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej, czyli dla klas I-III szkoły podstawowej, zostały w czwartek udostępnione na platformie internetowej www.epodreczniki.pl. Przygotowała je Grupa Edukacyjna SA.
Wydawcy edukacyjni po raz kolejny wypełnią „Tornistry Pełne Uśmiechów” w akcji Caritas
Wydawnictwa
Ponad 7 tysięcy podręczników i pakietów edukacyjnych przekazanych bezpłatnie przez wydawnictwa: Nowa Era, WSIP, Macmillan, Oxford University Press oraz Pearson trafi przed rozpoczęciem roku szkolnego do podopiecznych Caritas. Wydawnictwa edukacyjne po raz kolejny zaangażowały się w akcję Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów” – największą w Polsce inicjatywę, której celem jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych. W tym roku...
Wydawnictwa zyskały na darmowym podręczniku?
Wydawnictwa
Kiedy rząd obiecał darmowe podręczniki dla pierwszoklasistów, wydawcy wieszczyli poważne kłopoty finansowe, a być może nawet upadek części branży.
Powstanie warszawskie nieobecne w podręcznikach szkolnych
Wydawnictwa
Będące fenomenem na skalę europejską Polskie Państwo Podziemne, w tym także powstanie warszawskie, praktycznie nie istnieją - pomijając nieliczne wyjątki - w podręcznikach szkolnych za granicą. W Niemczech zmienić to może wspólny polsko-niemiecki podręcznik do historii.
Zmiany na rynku podręczników - podsumowanie spotkań dla dyrektorów szkół
Wydarzenia
64 konferencje, w których udział wzięło ponad 12 tysięcy osób – to najkrótsze podsumowanie spotkań dla dyrektorów szkół podstawowych, dotyczących zmian na rynku podręczników.
Dyrektorzy szkół nie muszą ogłaszać listy podręczników do 15 czerwca
Wydarzenia
Dyrektorzy szkół nie mają już obowiązku ogłoszenia listy podręczników do 15 czerwca. Zapis ten zniosła nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która weszła w życie 22 marca 2014 r. - informuje MEN.
Minister edukacji: po podręcznikach będzie czas na zawodówki
Wydarzenia
Czas odbudować szkolnictwo zawodowe. Muszę tylko wysłać sześciolatki do szkoły, napisać podręcznik. Szkolnictwem zawodowym chciałabym się zająć w roku 2015
Nie będzie dotacji dla gmin na zakup podręczników?
Wydarzenia
Rząd nie przewiduje wprowadzenia dofinansowania dla gmin na zakup podręczników. Nie może policzyć kosztów tej operacji.
Reforma podręczników – jakość edukacji na pierwszym miejscu
Prawo
- oświadczenie Sekcji Wydawców Edukacyjnych po konsultacjach projektu zmian w ustawie oświatowej w dn. 20 marca 2014 r.
Dobra edukacja za 2 złote?
Wydawnictwa
Polska Izba Książki pozytywnie ocenia działania rządu dążące do zapewnienia uczniom dostępu do bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych.
Dyrektor szkoły nie będzie musiał podawać listy podręczników?
Wydawnictwa
- Sejmowa podkomisja ds. jakości edukacji przyjęła w piątek poprawkę do nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącą przepis, który nakładał na dyrektora szkoły obowiązek podania do 15 czerwca listy podręczników, jakie będą obowiązywać w placówce w nowym roku szkolnym.
Rodzice kserują podręczniki. "Zorganizowany proceder piracki"
Wydawnictwa
Drogie podręczniki zabijają domowy budżet. Rodzice szybko poszli po rozum do głowy i znali sposób na tanie książki. Wydawcom jednak to się nie podoba i uważają, że to piractwo na masową skalę.
Eksperci chwalą e-podręczniki
Wydawnictwa
E-podręczniki przygotowane w ramach programu „Cyfrowa szkoła” spełniają warunki otwartości i dostępności dla różnych użytkowników – oceniają eksperci Koalicji Otwartej Edukacji.
Duch Sokala w podręcznikach
Wydarzenia
Dla ogromnej większości społeczeństwa jedyną logiczną odpowiedzią na pytanie: „czy przeczytałeś tę książkę” jest „tak”, lub „nie”. Studenci do tej większości się nie zaliczają. Dla nich to pytanie ma co najmniej kilka alternatywnych wariantów odpowiedzi: „jeszcze nie przeczytałem, ale mam ją u siebie”, albo „jeszcze nie przeczytałem, ale niedawno widziałem ją na ksero”. Niestety przychodzi czas, gdy trzeba zwlec się z łóżka i podpisać jakiś pakt o nieagresji z książkami. Nie napisałem jednak...
Coraz więcej osób szkolne podręczniki kupuje w internecie
Internet
Zakup podręczników to wydatek, który pochłania znaczą część domowego budżetu przeznaczonego na skompletowanie szkolnej wyprawki. Z badań przeprowadzonych wśród użytkowników serwisu Allegro wynika, że coraz częściej kupujemy podręczniki właśnie w sieci.
Zniżki na podręczniki z Plusem na kartę
Wydarzenia
Od 19 sierpnia 2013 roku użytkownicy Plus na Kartę mogą korzystać z 11 proc. rabatu na zakup podręczników szkolnych w sklepie internetowym Merlin.pl
Podręczniki powinny być na str. MEN za darmo
Wydarzenia
Solidarna Polska postuluje, by Ministerstwo Edukacji Narodowej zakupiło podręczniki szkolne z prawami autorskimi i umieściło je na swych stronach. Ludzi nie stać na zakup podręczników, każdy powinien mieć możliwość ściągnięcia ich ze strony MEN - przekonuje SP.
Wybór podręczników pod lupą - raport MEN
Prawo
W 412 szkołach wybór podręczników przez nauczycieli mógł być powodowany działaniami wydawców, które budzą poważne wątpliwości i noszą znamiona korupcji. Tak wynika z informacji, które przedstawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Ważna premiera edukacyjna w OW Impuls!
Nowości
Koniec pierwszego półrocza to czas podsumowań. Oficyna Wydawnicza Impuls potwierdziła w nim swoją pozycję wśród wydawców książki naukowej i akademickiej, publikując ponad siedemdziesiąt nowych tytułów, docierając do licznej rzeszy wymagających czytelników: pedagogów, terapeutów, rodziców itd.
Allegro.pl dystrybutorem e-podręczników WSiP
Księgarnie
Należący do Grupy Allegro serwis ebooki.allegro został wyłącznym, zewnętrznym dystrybutorem elektronicznych produktów Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych do końca 2013 roku.
Komunikaty, wyjaśnienia MEN -wybór podręcznika wyrazem autonomii nauczyciela
Wydarzenia
Odnosząc się do publikacji „Podręcznikowe eldorado” (zobacz: www.rp.pl/artykul/1010729.html), zamieszczonej w dzienniku Rzeczpospolita 18 maja br., Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, że faktyczna liczba dopuszczonych do użytku szkolnego podręczników dla każdego z przedmiotów jest kilkakrotnie mniejsza niż wskazano w artykule:
Podręcznikowa promocja wśród nauczycieli
Wydarzenia
Nawet połowa kosztu szkolnej książki może iść na agresywną promocję wśród nauczycieli. A za drogi podręcznik płacą rodzice - alarmuje "Rzeczpospolita".
Patologiczna sytuacja rynku podręczników
Wydawnictwa
Sytuacja na rynku podręczników szkolnych jest w naszym kraju patologiczna. Kwestia ta powinna być uregulowana, a nie, jak obecnie, całkowicie poddana wolnemu rynkowi – przekonywał w czwartek szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.
Śląskie: Protokoły z kontroli dotyczącej wyboru podręczników przekazano policji
Prawo
Śląskie kuratorium oświaty w Katowicach podsumowało wyniki kontroli przeprowadzonej w związku z nieprawidłowościami przy wyborze podręczników w szkołach województwa śląskiego. Protokoły z kontroli przeprowadzonej w 90 szkołach przekazano policji.
Tablety zamiast podręczników. Cyfrowe klasy w dwóch sopockich szkołach
Internet
Gimnazjum nr 2 oraz Zespół Szkół nr 3 w Sopocie są pierwszymi w Trójmieście klasami cyfrowymi, w których uczniowie zamiast tradycyjnych podręczników i zeszytów używać będą tabletów.
Informacja dla dyrektorów szkół - Kurarorium we Wrocławiu
Prawo
W związku z pojawiającą się w ostatnim czasie problematyką, dotyczącą oferowania szkołom przez wydawców podręczników szkolnych, korzyści majątkowych w zamian za wybór podręczników danego wydawnictwa, przypominam, że zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), nauczyciel ma prawo wyboru podręcznika spośród tych, które zostały dopuszczone do użytku szkolnego.
Apel w sprawie podręczników
Wydarzenia
Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas odnosząc się do nieprawidłowości związanych z wyborem podręczników w szkołach woj. śląskiego zaapelowała podczas swojej wizyty w Katowicach, by sprawie przyjrzały się samorządy terytorialne.
Seria autorskich podręczników akademickich „Pedagogika Nauce i Praktyce”
Nowości
Oficyna wydawnicza IMPULS poleca Państwa uwadze serię podręczników akademickich
Zagrożenie korupcją w szkołach?
Wydarzenia
Radio Wrocław opublikowało na swojej stronie internetowej listę 64 szkół na Dolnym Śląsku, w których prawdopodobnie doszło do korupcji. Placówki otrzymywały drogi sprzęt (tablice interaktywne, laptopy, rzutniki) w zamian za zobowiązanie do wyboru książek jednego wydawnictwa.
Rodzice uczniów chcą udostępniania e-podręczników za darmo
Wydarzenia
85 proc. rodziców, nauczycieli i uczniów opowiada się za tym, by elektroniczne podręczniki były udostępniane bezpłatnie - wynika z ankiety przeprowadzonej online przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Wyniki ankiety opublikowało we wtorek ministerstwo edukacji.
E-podręczniki. Będzie porozumienie wydawców z rządem?
Wydawnictwa
W burzliwej debacie na temat wprowadzenia darmowych e-podręczników do polskich szkół zanosi się na przełom.
Podreczniki akademickie – po rewolucji katastrofa?
Wydawnictwa
Czy papierowe wersje podręczników przejdą wkrótce do lamusa? Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szykuje rewolucje w wydawaniu i sposobach dostępu do podręczników akademickich.
E-podręczniki gotowe w 2015 r.
Wydarzenia
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że e-podręczniki będą gotowe w 2015 r., a w 2013 i w 2014 r. pojawią się ich wersje testowe. Resort zapewnia, że nie ma opóźnień w realizacji projektu.
Co dalej z e-podręcznikami?
Wydawnictwa
Zbierają się chmury nad jednym z głównych założeń Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach cyfryzacji szkół. Wart 45 mln złotych projekt e-podręczników, który zakłada ich wprowadzenie do szkół w 2015 roku zostanie poddany audytowi Najwyższej Izby Kontroli. Wcześniej pominięto ostrzegawcze głosy wydawców, których nie dziwi obecny obrót spraw.
Szkoły nie są przygotowane na cyfrową rewolucję e-podręczników
Wydarzenia
MEN forsuje e-podręczniki, mimo iż nauczyciele alarmują, że szkoły nie są przygotowane na taką rewolucję - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Wybrano partnera e-podręcznika
Internet
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, będące pionem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zostało wyłonione na nowego partnera technologicznego projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”.
Ośrodek Rozwoju Edukacji: Konkurs na e-podręczniki do powtórki
Wydarzenia
środek Rozwoju Edukacji zdecydował o powtórzeniu wyboru partnerów do realizacji projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego". ORE wyjaśnia, że chce rozwiać wątpliwości, co do przejrzystości konkursu oraz równego traktowania oferentów.
Zarzuty nieuczciwej konkurencji w stronę autorów e-podręczników
Prawo
Prawnicy reprezentujący wydawców zarzucają autorom darmowych e-podręczników nieuczciwą konkurencję i grożą skierowaniem sprawy do sądu. Celem e-podręczników nie jest zysk - odpowiadają zwolennicy upowszechniania wiedzy.
Nowy rozdział walki o e-podręczniki
Wydarzenia
42 mln zł z dotacji ministerialnych i unijnych dostali w ciągu trzech lat wydawcy podręczników.
Amatorzy z ministerstwa spartolili cyfrową szkołę
Internet
Rząd stworzył program, ale nie zarejestrował jego znaku towarowego i nie zarezerwował adresów internetowych. Wykorzystują to prywatne firmy.
Podręczniki do wypożyczenia przy bibliotekach szkolnych w Katowicach
Biblioteki
Utworzenie wypożyczalni podręczników przy bibliotekach szkolnych w Katowicach proponują członkowie Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides.
E-podręcznik zdewastuje rynek wydawniczy?
Wydarzenia
Za trzy lata do każdego przedmiotu w szkole ma być dostępny przynajmniej jeden bezpłatny e-podręcznik – to cel zapowiadany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Skąd wziąć pieniądze na wyprawkę szkolną
Wydarzenia
Drogie podręczniki i przybory szkolne to zmora każdego rodzica. Z roku na rok ich ceny wzrastają, nierzadko znacznie przekraczając możliwości finansowe wielu polskich rodzin. Komplet nowych książek do szkoły podstawowej to wydatek 140 - 250 zł. Jeszcze droższe jest gimnazjum - za komplet podręczników trzeba zapłacić nawet 450 zł. Jednak ci, którzy mają trudną sytuację materialną, mogą liczyć na pomoc państwa.
Amazon wypożyczy studentom papierowe książki, czyli rusza z komercyjną biblioteką
Rynek zagraniczny, Księgarnie
Dzięki usłudze wypożyczania książek od Amazona studenci będą mogli zaoszczędzić do 70% ceny detalicznej danej książki. Gigant e-rynku będzie więc płatną alternatywą dla bibliotek.
Partner do e-podręczników bez konkursu
Wydarzenia
Partner technologiczny projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego" wybrany zostanie spośród publicznych szkół wyższych w drodze naboru - zapowiada Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ostateczna decyzja co do wyboru ogłoszona zostanie na przełomie września i października 2012 r.
Możliwy zwrot części kosztów za podręczniki
Wydawnictwa
Podręczniki szkolne będą kosztowały rodziców kilkaset złotych, więcej niż w roku ubiegłym. Niewielu z nich wie, że może ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów. "Gazeta Polska codziennie" podpowiada, jak to zrobić.
O podręcznikach szkolnych a raczej ich braku dnia 22 sierpnia 2012 roku słów kilka
Księgarnie
Prezentujemy tekst nadesłany przez Izbę Księgarstwa Polskiego, związany z handlem podręcznikami.
Książki do szkoły mogą być tańsze
Wydarzenia
Nowy rok szkolny, to również wydatki na niezbędne podręczniki. Komplet nowych książek kosztuje od 200 do 400 zł, ale przy zakupie z drugiej ręki czy przez Internet można sporo zaoszczędzić – czytamy w "Dzienniku Polskim".
Przełom w polskim e-commerce - Gandalf.com.pl wprowadza gwarancję odkupu podręczników
Księgarnie
Szanowni Państwo, Gandalf, księgarnia internetowa oferująca najszerszy na polskim rynku wybór podręczników, wprowadza usługę odkupu używanych książek szkolnych, która pomoże obniżyć koszty zakupów.
Podręczniki powinny być wolne od reklam
Wydarzenia
Umieszczanie reklam w podręcznikach szkolnych jest niezgodne z prawem - przypomina MEN, komentując jeden z takich przypadków. O wyborze podręcznika - jak podkreśla - decydują wyłącznie nauczyciele, którzy odpowiadają za jakość edukacji swoich uczniów.
Nie ma konfliktu przy "e-podręcznikach"
Wydarzenia
Krzysztof Wojewodzic, koordynator projektu "e-podręczniki do kształcenia ogólnego", zapewnia, że nie ma konfliktu między zajmowaną przez niego funkcją, a tym, że był prezesem spółki zajmującej się e-learningiem. Poinformował, że zrezygnował z tego stanowiska w lipcu.
Podręczniki z biblioteki
Wydarzenia
Wielodzietne matki z Katowic chcą, żeby miasto pomogło stworzyć sieci wypożyczalni używanych podręczników w szkolnych bibliotekach. Popierają je niektórzy radni.
Komisja Europejska chwali e-podręczniki
Wydarzenia
Polski program „Cyfrowa Szkoła”, a zwłaszcza sposób tworzenia w nim otwartych podręczników jest przyjmowany bardzo życzliwie za granicą
Burza wokół e-podręczników trwa
Wydarzenia
Wokół programu e-podręczników pojawia się coraz więcej kontrowersji. Wydawcy skupieni w Porozumieniu Nowoczesna Edukacja uważają, że realizacja projektu może doprowadzić do złamania prawa antymonopolowego.
Używane podręczniki wrócą do łask
Wydarzenia
Wydawcy nowych wersji podręczników, w których zmieniono mniej niż 20 proc. treści, będą mogli ubiegać się o dopuszczenie ich do użytku szkolnego nie częściej niż co trzy lata
Wystąpienie do US ws. handlu podręcznikami w Szkołach w Bielsku Podlaskim
Księgarnie
Prezentujemy kolejne pisma od IKP związane z budzącym wiele kontrowersji handlem podręcznikami w szkołach.
Znajomi wiceministra obłowią się na e-podręcznikach
Wydarzenia
Wielomilionowe zlecenia na realizację e-podręcznika trafiają do firm, instytucji i ludzi z otoczenia wiceminister edukacji Joanny Berdzik.
MEN zaczyna pracę nad e-podręcznikami
Wydawnictwa
MEN na poważnie ruszył z pracami nad e-podręcznikami.
Prezenty od Wyd.Macmillan Polska dla ZS w Bielsku Podlaskim
Wydawnictwa
Prezentujemy kolejny komunikat Izby Księgarstwa Polskiego w sprawie handlu podręcznikami w szkołach.
Kłopot z e-podręcznikami
Wydawnictwa
Firma odpowiedzialna za wdrażanie e-podręcznika nie ma odpowiedniego doświadczenia.
E-podręczniki na ostatniej prostej!
Wydarzenia
Rewolucja informacyjna po tym jak dynamicznie wkroczyła w nasze życie poprzez media, biznes i urzędy, zaczyna także stawiać pierwsze nieśmiałe kroki na rynku edukacyjnym.
Cyfrowa szkoła uwolni podręczniki
Wydarzenia
Otwarte i powszechnie dostępne – w cyfrowej lub drukowanej formie – podręczniki finansowane ze środków publicznych mogą współistnieć na rynku z komercyjną ofertą wydawców
Nie udźwigną ciężaru e-podręczników?
Wydarzenia
Kilka firm, które stanęły do konkursu na platformę, na której mają być publikowane e-podręczniki, złożyło skargi na postępowanie konkursowe.
13 milionów więcej na „Wyprawkę szkolną"
Wydarzenia
W 2012 roku na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców rząd przeznaczy 128 milionów złotych. To o 13 mln złotych więcej niż w zeszłym roku (2011 rok - 115 mln, 2010 rok - 103 mln).
UKS Katowice w sprawie handlu w szkołach
Wydawnictwa
Przedstawiamy pismo Jerzego Mechlińskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy w sprawie handlu w szkołach
Księgarze kontra szkoły
Księgarnie
Księgarze z Mławy, na co dzień konkurujący ze sobą, podpisali się pod wspólnym protestem, w którym sprzeciwiają się sprzedaży książek w szkołach.
Czy darmowy e-podręcznik będzie za darmo?
Wydarzenia
14 czerwca br. Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) częściowo wybrał partnerów do realizacji projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”.
Nowość Impulsu: "Dydaktyka" prof. Kupisiewicza"
Nowości
Krakowska oficyna naukowa Impuls poleca Państwu kolejny podręcznik akademicki z nowej serii autorstwa Czesława Kupisiewicza pt. Dydaktyka".
Wiemy, kto opracuje e-podręczniki
Wydawnictwa
Politechnika Łódzka opracuje razem z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji e-podręcznik do matematyki i przedmiotów informatycznych, a Grupa Edukacyjna S.A. - do edukacji wczesnoszkolnej. Wyniki naboru do projektu "E-podręczniki kształcenia ogólnego" ogłoszono w czwartek.
Nowe podręczniki w Impulsie
Wydawnictwa
Oficyna Wydawnicza Impuls po raz kolejna potwierdziła swój prym w dziedzinie publikacji pedagogicznych. Podręczniki z serii Pedagogika Nauce i Praktyce to nowa inicjatywa, której założeniem jest, w przeciwieństwie do zbiorowych podręczników akademickich, przedstawienie dziedziny autorskim piórem najwybitniejszych postaci tego fragmentu humanistyki.
Empik poszerza ofertę o podręczniki szkolne
Księgarnie
Od 13 czerwca w 61 salonach Empik będzie można wybierać spośród wyselekcjonowanej oferty podręczników do szkół podstawowych i gimnazjów.
Bojkotują e-podręczniki
Wydawnictwa
Rząd szykuje przewrót w podręcznikach. Ale wydawcy boją się strat i nie chcą ich produkować dla MEN. Czy to storpeduje e-rewolucję?
Nie ma kto pisać e-podręczników
Wydawnictwa
Spektakularny plan resortu edukacji stworzenia e-podręczników, wart 45 mln zł, już na starcie może zakończyć się klapą.
Jak wydawnictwo Nowa Era zdobyło dominującą pozycję na rynku podręczników szkolnych
Wydawnictwa
Prezentujemy treść artykułu: "Jak wydawnictwo Nowa Era zdobyło dominującą pozycję na rynku podręczników szkolnych w gimnazjach w 2009 roku i co z tego wynika" oraz odpowiedź Kuratorium Oświaty w Katowicach i notatkę służbową na tę okoliczność.
Kłopoty z e-podręcznikami
Wydarzenia
Choć na projekt „E-podręczniki do kształcenia ogólnego” wydane ma być 45 mln zł, z czego na e-booki 32 mln zł, to zgłosiło się tylko kilka firm gotowych przygotować treść tych książek.
Wojna wydawców z MEN?
Wydawnictwa
Może dojść do bojkotu kończącego się za tydzień konkursu na przygotowanie e-podręczników
Konkurs na e-podręczniki
Wydarzenia
Do 7 maja trwać będzie rozpisany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji otwarty nabór partnerów do wspólnej realizacji projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”.
140 mln zł na dofinansowanie podręczników
Wydarzenia
140 mln zł ma być przeznaczonych w tym roku na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna”.
"Cyfrowa szkoła" bez e-podręcznika
Wydarzenia
- Praca nad dobrym multimedialnym podręcznikiem trwa 3 lata, dlatego gdy ruszy pilotaż rządowego programu "Cyfrowa szkoła" uczniowie w e-klasach, nie będą mieli się z czego uczyć, bo podręcznika dla nich jeszcze nie będzie - zauważa Polska Izba Książki.