RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Bob Dylan laureatem literackiej Nagrody Nobla

Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został Bob Dylan. Jego nazwisko od kilku lat pojawiało się w typowaniach bukmacherów i krytyków. Informację przekazała sekretarz Akademii Szwedzkiej - Sara Danius.

 

„Życie dzienne, życie nocne" - spotkanie z Andrijem Ljubką

Gościem drugiego spotkania, dnia 31.07 w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich był Andrij Ljubka, ukraiński poeta, prozaik i tłumacz. Urodził się w Rydze, ukończył szkołę wojskową w Mukaczewie.  

 

Nagrody literackie Getyngi i Torunia

Niemiecki poeta, tłumacz i krytyk literacki Jan Wagner oraz polski poeta, eseista i tłumacz Kazimierz Brakoniecki odebrali w niedzielę w Getyndze polsko-niemieckie Nagrody Miast Partnerskich Getyngi i Torunia im. Samuela Bogumiła Lindego - podała agencja DPA.

 

Miljenko Jergović w Polsce!

Wydarzenia

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na cykl spotkań z autorem wydanej przez nas książki "Wilimowski", laureatem Nagrody Literackiej Środkowej Europy "Angelus" Miljenkiem Jergoviciem. Bośniacki pisarz spotka się z czytelnikami w Warszawie, Krakowie i Katowicach.

 

Recenzja: Poeta (bez) religijny. O twórczości Tadeusza Różewicza, Przemysław Dakowicz

Recenzje

O Różewiczu napisano sporo opracowań, artykułów i esejów. Zdawałoby się, iż poeta „moralnego niepokoju" i jego twórczość została prześwietlona z różnych perspektyw. Jedną z nich była jego postawa twórcza i etyczna wobec religii i wiary.

 

Lars Gustafsson 1936-2016

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

3 kwietnia w Sztokholmie zmarł Lars Gustafsson tegoroczny laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

 

Ana Blandiana z Rumunii laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Nagrody

Europejską Poetką Wolności 2016 została Ana Blandiana (Rumunia) za tom Moja ojczyzna A4. Nagrodę stanowi statuetka oraz kwota 100.000 złotych. Nagrodę za przekład zwycięskiego tomu – statuetkę i kwotę 10.000 złotych – otrzymała Joanna Kornaś-Warwas.

 

Dzień drugi Festiwalu Europejski Poeta Wolności: każdy trochę rozrabia w literaturze

Uniwersytet Poezji Europejskiej, część warsztatowa oraz spotkania autorskie zdominowały drugi dzień festiwalu. Dużo uwagi poświęciliśmy młodym poetom z sieci Versopolis oraz tematyce przekładu. Z gośćmi festiwalu rozmawialiśmy o rozrabianiu w literaturze, portugalskiej melancholii, bałkańskim doświadczeniu i przekraczaniu granic.

 

Kto zdobędzie Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności?

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 17 – 19 marca, to trzy dni spotkań z europejską poezją na najwyższym poziomie, debaty z udziałem literackich autorytetów, krytyczne rozmowy o przekładzie poezji oraz gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. Kto z nominowanych zdobędzie statuetkę i 100 000 złotych? Przekonamy się 19 marca, podczas reżyserowanej przez Pawła Passiniego gali „Słowa skrzydlate. Bukiet piór”, która odbędzie...

 

Józef Wittlin – 40. rocznica śmierci

Wydarzenia

Józef Wittlin, poeta i powieściopisarz, autor „Soli ziemi", zmarł czterdzieści lat temu w Nowym Jorku. Był jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich tworzących na emigracji.

 

Karl Dedecius 1921-2016

Wydarzenia

Karl Dedecius, wybitny tłumacz, propagator kultury polskiej w Niemczech, orędownik pojednania polsko-niemieckiego, zmarł wczoraj we Frankfurcie nad Menem - podał rzecznik Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej. Dedecius był założycielem Instytutu.

 

Michał Jagiełło - pogrzeb w Zakopanem

Wydarzenia

Pogrzeb Michała Jagiełły odbędzie się 8 lutego o g. 14:00 w Zakopanem. Msza w kaplicy na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowotarskiej. Wolą rodziny zmarłego jest by zamiast kwiatów złożyć darowiznę na rzecz Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. Michał Jagiełło zmarł we śnie w nocy z niedzieli na poniedziałek podczas pobytu w Zakopanem. Z wykształcenia był polonistą, ale jego pasją były Tatry, góry.  

 

70. urodziny Rafała Wojaczka

W tym roku Rafał Wojaczek obchodziłby swoje 70 urodziny. Chcąc upamiętnić tę rocznicę, Instytut Mikołowski ustanowił rok 2015 Rokiem Rafała Wojaczka i przygotował cykl spotkań poświęconych poecie oraz jego twórczości. Pierwsza część obchodów odbyła się w maju – miesiącu, w którym zmarł Wojaczek, na drugą Instytut zaprasza 3 i 4 grudnia – w rocznicę urodzin poety.

 

Wyjątkowe spotkanie z poezją cypryjską

Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z wybitnym cypryjskim poetą Kiriakosem Charalambidisem - uznawanym za kandydata do literackiej Nagrody Nobla

 
 

Dwudziesty Pierwszy Dzień Miesiąca Spotkań Autorskich Agda Bavi Pain i Łarysa Denysenko

W sobotę odwiedzą nas w Mediatece przy ul. Teatralnej: Agda Bavi Pain, poeta, prozaik i publicysta i Łarysa Denysenko, pisarka i adwokat. Serdecznie zapraszamy

 

Michail Ajvaz i Pawło Korobczuk - Kiedy życie jest jedynym nieskończonym opowiadaniem

W ubiegłą środę mieliśmy możliwość w ramach 5. edycji Miesiąca Spotkań Autorskich spotkać się z czeskim pisarzem Michalem Ajwazem i ukraińskim poetą i slamerem Pawło Korobczukiem.

 

Ostap Sływyńskij - Poezja na najwyższej strunie

Trzeci dzień Miesiąca Spotkań Autorskich miał otworzyć Krzysztof Varga, lecz nie dojechał utonąwszy w korku na autostradzie. Magda Piekarska zrekompensowała to publiczności czytając fragmenty jego książki „Masakra" i „Gulasz z turula".

 

Rozpoczęły się obchody 750 rocznicy urodzin Dantego Alighieri, poety, filozofa i polityka

Rynek zagraniczny

W całych Włoszech i w wielu krajach 4 maja rozpoczynają się obchody 750 rocznicy urodzin Dantego Alighieri, poety, filozofa i polityka. Dokładna data jego przyjścia na świat nie jest znana; urodził się w maju lub czerwcu 1265 roku we Florencji.

 

Zmarł Feliks Netz

Wydarzenia

W niedzielę 12 kwietnia zmarł Feliks Netz – polski poeta, prozaik, eseista, zasłużony tłumacz języka węgierskiego i hiszpańskiego.

 

Julin Tuwima członkiem Wielkiej Loży Inkunabułów

Wydarzenia

Poeta (docierał do mas), tłumacz (potrafił przekazać polskiemu czytelnikowi melodię języka rosyjskiego, tłumaczył też z francuskiego i niemieckiego), esperantysta (na najsłynniejszy sztuczny język przekładał polską poezję), autor kabaretowych skeczy, słynnych bajek i kilku szlagierów, bez których nie byłoby polskiej piosenki.

 

Nie żyje noblista Tomas Tranströmer

Rynek zagraniczny

W jednym ze swoich wierszy napisał, że śmierć nadchodzi w środku dnia. Poetycka wizja Tomasa Tranströmera okazała się w jego przypadku prorocza. Szwedzki noblista, który gościł w Krakowie odszedł w wieku 83 lat.    

 

Kraków i Poznań żegnają Poetę

Wydarzenia

Chcąc uczcić pamięć zmarłego w czasie Świąt Bożonarodzeniowych Stanisława Barańczaka, w najbliższych dniach wiele instytucji przypomni jego sylwetkę i dokonania. Barańczak zmarł w piątek 26 grudnia w swoim domu w Newtonville na przedmieściach Bostonu. Od wielu lat ciężko chorował. Miał 68 lat.

 

Zmarł Stanisław Barańczak

Wydarzenia

Znakomity tłumacz (m.in. dzieł Szekspira), poeta, krytyk literacki odszedł dzisiaj w nocy po długiej chorobie w wieku 68 lat.

 

Znamy poetów nominowanych do Nagrody „Europejski Poeta Wolności” w 2016 r.

Wydarzenia

Yahya Hassan z Danii, Lidija Dimkovska z Macedonii, Daniel Jonas z Portugalii, Siergiej Stratanowski z Rosji, Anna Blandiana z Rumunii, Anikó Polgár z Węgier i Vanni Bianconi z Włoch, to poeci i poetki nominowani do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” w 2016 roku. Twórców wybrało Jury Nagrody w nieco odmienionym składzie: Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Olga Tokarczuk.

 

Nie żyje Vaclav Burian

Wydarzenia

Vaclav Burian, jeden z najbardziej zasłużonych dla polskiej kultury Czechów, opozycjonista, publicysta, tłumacz i poeta, zmarł 9 października. O jego śmierci poinformowała ambasada RP w Pradze.

 

Tomasz Różycki na Brooklynie

Tomasz Różycki, jeden z najbardziej cenionych polskich poetów, w najbliższą sobotę będzie gościem Brooklyn Book Festival w Nowym Jorku. Razem z amerykańskimi poetami weźmie udział w czytaniu poezji.

 

Pogrzeb Tadeusza Różewicza we wtorek w Karpaczu

Wydarzenia

Pogrzeb Tadeusza Różewicza odbędzie się we wtorek w Karpaczu (Dolnośląskie). Poeta spocznie na ewangelickim cmentarzu przy pochodzącej z przełomu XII i XIII w. drewnianej świątyni Wang.

 

Zmarł Tadeusz Różewicz

Wydarzenia

24 kwietnia w wieku 93 lat zmarł jeden z najważniejszych poetów współczesnych, należący do najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.

 

Maciej Taranek w Tajnych Kompletach

Wydarzenia

Spotkanie z młodym wrocławskim poetą nominowanym do Silesiusa w kategorii debiut, którego naprawdę warto poczytać i posłuchać. Właśnie ukazał się jego debiutancki tomik "Repetytorium", możecie go znać ze slamów, konkursu Skrzynka na wiersze Biura Literackiego, którego jest laureatem, a także ze sceny literackiej na Slot Art Festiwalu w Lubiążu w 2013.

 

Dorta Jagić z Chorwacji Europejską Poetką Wolności 2014

Wydarzenia

Dorta Jagić, poetka z Chorwacji, została laureatką Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności w 2014r za tom „Kanapa na rynku” (2011). Jury w uzasadnieniu podkreśliło mocno obecną w jej twórczości afirmację wolności kobiety. Poetka otrzymała statuetkę oraz nagrodę w wysokości 100 000 zł. Od drugiej edycji konkursu, wyróżniani są również tłumacze. W III edycji konkursu, razem z poetką nagrodę (10 000 zł) otrzymała jej tłumaczka – Małgorzata Wierzbicka.

 

Slam poetycki z Rafałem Bryndalem | Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności

Wydarzenia

Slam to alternatywny wieczór poetycki, u którego podstaw leży chęć wyrwania poezji z hermetycznego grona znawców i teoretyków. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza wszystkich twórców różnorodnych form literackich na slam poetycki prowadzony przez Rafała Bryndala będący częścią programu Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 22 marca o godz. 21.00 w Klubie LOFT przy ul. Młyńskiej 15. Twórca najlepszego utworu otrzyma nagrodę w wysokości...

 

„Ćwierkamy rymy częstochowskie” - konkurs na Twitterze

Wydarzenia

Gdańskie mewy w marcu ćwierkają   - Jest konkurs, poetom nagrody przyznają!   A Ty zostań twitterowym poetą wolności,   ułóż rym częstochowski aż zazgrzytają rybie ości!

 

Europejski Poeta Wolności

Wydarzenia

W pierwszych dniach wiosny, między 19 a 22 marca, do Gdańska przyjadą poeci z siedmiu krajów: Austrii, Belgii, Chorwacji, Estonii, Grecji, Kazachstanu i Szwajcarii. Program festiwalu oraz towarzyszących mu literackich, muzycznych i filmowych wydarzeń ułożył Tadeusz Dąbrowski - poeta, eseista, krytyk literacki, jednocześnie dyrektor artystyczny trzeciej edycji Europejskiego Poety Wolności.

 

Recenzja: "Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszka Frączek

W Roku Tuwima możemy spodziewać się różnorodnych sposobów opowiadania o tym niezwykłym poecie. Wydawnictwo Literatura proponuje spotkanie z małym Julkiem, który ma całe mnóstwo szalonych pomysłów: chce być chemikiem, hodowcą węży, znawcą języków. Dostarcza swoim rodzicom wiele troski, rozrabia. Tak, tak – nawet autorowi „Lokomotywy” zdarzało się łobuzować!

 

Seamus Heaney nie żyje

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

Seamus Heaney, przez wielu uważany za najważniejszego anglojęzycznego poetę od czasów Yeatsa, laureat Nagrody Nobla z 1995 r., zmarł dziś w wieku 74 lat.  

 

Prapremiera książki „Najlepszy poeta nigdy nie wygrywa. Historia slamu w Polsce 2003-2012” we Wrocławiu

Wydarzenia

Wrocławska prapremiera książki „Najlepszy poeta nigdy nie wygrywa. Historia slamu w Polsce 2003-2012″ odbędzie się w ramach finału II Edycji Slam Poetry Night w klubie Puzzle. O publikacji opowie redaktorka, Agata Kołodziej.

 

Ottó Tolnai na WTK

19 maja (niedziela) o godz. 16.00 na stoisku Państwowego Instytutu Wydawniczego (43/D3) Ottó Tolnai będzie podpisywał polski przekład swojej książki "Poeta ze smalcu", który ukazał się w serii Biblioteka Babel.  

 

Europejski Poeta Wolności - nominacje

Wydarzenia

Jury Nagrody Literackiej „Europejski Poeta Wolności” w składzie Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz jury), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg i prof. Krzysztof Pomian (przewodniczący kapituły), w dniu 8 listopada 2012 roku, po posiedzeniu, nominowało do Nagrody następujących poetów:

 

Poradnik młodego poety

W życiu każdego człeka obdarowanego skłonnością do nadużywania pióra bądź klawiatury w celach literackich nadchodzi moment oświecenia. Wygląda to mniej więcej tak: literat przehulał już zasiłek, wsparcie rodziny, w lodówce światło, tynk na ścianach powoli przestaje smakować.. Gdy nagle w czeluściach internetu trafia na ogłoszenie o konkursie poetyckim z nagrodami wypłacanymi w żywej gotówce. W myślach poeta widzi już Siebie na ścieżce kariery brukowanej złotymi dukatami i uwielbianego przez...

 

Zapowiedź PIW-u: Ottó Tolnai - "Poeta ze smalcu"

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwu wywiad z Ottó Tolnai'em, z którym rozmawia Lajos Parti Nagy.

 

Andrzej Krzysztof Waśkiewicz nie żyje. Miał 71 lat

W wieku 71 lat zmarł związany z Trójmiastem poeta, krytyk literacki i redaktor naczelny czasopisma "Autograf" Andrzej Krzysztof Waśkiewicz. Autor m.in. ponad 30 książek i zbiorów wierszy.

 

Tomasz Pułka, młody poeta, nie żyje. Miał zaledwie 24 lata

Z niewysłowionym żalem żegnamy wybitnego poetę Tomasza Pułkę, który zginął 9 lipca 2012 r. w tragicznym wypadku. Miał zaledwie 24 lata - podała dziś korporacja Ha! Art, z którą współpracował poeta.

 

Majowe zapowiedzi wydawnicze PIW-u

Zapowiedzi

Państwowy Instytut Wydawniczy poleca Państwa uwadze swoje majowe zapowiedzi wydawnicze.

 

Gruenbein Europejskim Poetą Wolności

Niemiecki poeta Durs Gruenbein został laureatem drugiej edycji nagrody literackiej "Europejski Poeta Wolności" przyznawanej w Gdańsku. Za tom "Mizantrop na Capri" otrzymał pamiątkową statuetkę i 100 tys. zł. Tłumacz Andrzej Kopacki otrzymał 10 tys. zł.  

 

Europejski Poeta Wolności - finał

Autorzy z ośmiu krajów: Albanii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Polski, Turcji i Ukrainy wezmą udział w rozpoczynającym się we wtorek w Gdańsku finale II edycji nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności.

 

Radio Darmstadt zaprasza na spotkanie poety i pisarza

17 lipca br. w godz.od 11.00 do 13.00 na antenie radia Darmstadt w cotygodniowej audycji "Mischmasch" Julity Mischke odbyło się spotkanie literackie pisarza Janusza Leona Wiśniewskiego oraz poety Waldemara Kostrzębskiego.

 

Miłosz - człowiek, poeta, myśliciel...

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie poświęcone Czesławowi Miłoszowi zatytułowane ”Miłosz - człowiek, poeta, myśliciel...”.

 

Zmarł Zbyszko Bednorz

Zmarł Zbyszko Bednorz - pisarz, poeta i publicysta, autor ponad 30 książek, działacz kulturalny, wieloletni prezes opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

 

Ośmiu finalistów Nagrody Europejski Poeta Wolności

Nagrody

Nazwiska ośmiu nominowanych w II edycji nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności ogłoszono w piątek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. Podczas spotkania mówiono również o poezji Uładzimiera Arłou - tegorocznego laureata konkursu.

 

Europejski Poeta Wolności, konferencja prasowa i Noc Poetów

28-29 października w CSW w Zamku Ujazdowskim odbędzie się I edycja Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności z udziałem laureata: Uładzimiera Arłoŭa (Białoruś).  

 

Pomyłka Marcina Lutra

Duński Instytut Kultury oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wieczór z gośćmi z Kopenhagi: poetką Louise Rosengreen oraz poetą, prozaikiem i dramaturgiem Grzegorzem Wróblewskim.

 

70 rocznica śmierci mazurskiego poety

22 września minie 70. rocznica śmierci mazurskiego poety Michała Kajki. Ten wioskowy cieśla i murarz w swej poezji i prozie podkreślał piękno mazurskich krajobrazów, ale przede wszystkim bronił ojczystego języka i podtrzymywał na duchu w walce o polską kulturę w czasach germanizacji.

 

Poeta podróżnik Venclova

W każdym kraju chciałem zwiedzić jak najwięcej, oglądałem wszystko, na co pozwalał czas­ – pisze Tomas Venclova w swoich dziennikach podróży, wydanych ostatnio przez Zeszyty Literackie. Książka, wokół której zorganizowano spotkanie na WTK, pokazuje podróżnicze wcielenie najsłynniejszego obecnie poety z Litwy.

 

Przyznano nagrodę "Europejski Poeta Wolności"

Białoruski poeta, opozycjonista, Uładzimier Arłoŭ został laureatem pierwszej edycji nagrody literackiej "Europejski Poeta Wolności" przyznawanej w Gdańsku.

 

Arłou Europejskim Poetą Wolności

Nagrody

Białoruski poeta Uładzimier Arłou został laureatem pierwszej edycji nagrody literackiej "Europejski Poeta Wolności" przyznawanej w Gdańsku. Laureat za tom "Prom przez kanał La Manche" w przekładzie Adama Pomorskiego otrzymał pamiątkową statuetkę i 100 tys. zł.

 

Europejski Poeta Wolności

W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” - trwa Festiwal "Europejski Poeta Wolności" w Gdańsku. W jego trakcie zostanie wręczona Nagroda Europejski Poeta Wolności. Publikujemy w najnowszym numerze dodatek w całości poświęcony Festiwalowi.

 

I edycja gdańskiej nagrody literackiej

26 marca rozstrzygnięta zostanie pierwsza edycja gdańskiej nagrody literackiej "Europejski Poeta Wolności". Do tego tytułu pretenduje ośmiu europejskich poetów. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł.

 

Zapomniany romantyk

Autorzy

19 września 1897 roku, czyli 112 lat temu zmarł Kornel Ujejski. Jeden z tych niedocenionych poetów romantycznych, o których zbyt rzadko wspomina się na lekcjach języka polskiego. Taki, o których zbyt rzadko się pamięta. Ostatnio - niestety w kontekście politycznym - przytoczony przez Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku, kiedy padły słowa o „innych szatanach, którzy byli tam czynni". I w ten oto sposób, dzięki ówczesnemu premierowi, Ujejski miał swoje pięć minut w...

 

Rozpoczął się konkurs "Poeta Pióra 2009"

Wystartował Konkurs Poeta Pióra 2009. Fundacja Polska Przedsiębiorcza i marka Parker, zapraszają do udziału w konkursie poetyckim Poeta Pióra. Konkurs odbywa się w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Ładnego Pisania.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.