RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Poezja w Krakowie

Księgarnie

Warto spotykać się przy wierszach. Warto słuchać, co mają nam do powiedzenia. Warto o nich rozmawiać. Tym właśnie ma być cykl Poezja w Krakowie – ma być okazją do wspólnego słuchania wierszy i do rozmowy

 

Nowość Prószyński i S-ka: Andrzej Poniedzielski, „Dla duszy – gram"

Książki, Nowości

Andrzej Poniedzielski przez najbliższych nazywany jest „logo listopada”, sam o sobie mówi: „nevergreen” i „deklaracja niemłodości”. Jego niespieszne wywody wzbudzają wielki aplauz widowni i dowodzą, że jest w nas potrzeba błyskotliwego humoru i poetyckiego spojrzenia na świat.    

 

Wieczorek poetycki w Trzebnicy - zaproszenie

Wydarzenia

Pragniemy w imieniu Organizatorów zaprosić wszystkich miłośników poezji na wieczór poetycki w Trzebnicy, który odbędzie się już w niedzielę. Poeci mogą przyjść ze swoimi utworami i przedstawić je publiczności po wcześniejszym zgłoszeniu u organizatorów.

 

Miesiąc Spotkań Autorskich: Xavier Ferré

Dnia 27.07 (środa) we wrocławskiej Mediatece odbyło się spotkanie na, które zaproszony został hiszpański poeta Xavier Ferré. Poprowadziła je Małgorzata Kolankowska. Spotkanie to było dosyć nietypowe ze względu na brak tłumacza, ponieważ poeta mówi płynnie po polsku i właśnie w tym języku rozmawiano.

 

Festiwal Stolica Języka Polskiego już od najbliższego weekendu

Wydarzenia

Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Motywem przewodnim drugiej edycji jest poezja Bolesława Leśmiana. Z tej okazji wiersz „Dziewczyna” czytają festiwalowi goście, m.in. Krystyna Czubówna, Joanna Szczepkowska, Łukasz Orbitowski i Zbigniew Wodecki.

 

Jedenastu nowych poetów z Polski

Wydarzenia

Przez festiwal Biura Literackiego w ciągu dwudziestu lat przewinęło się ponad dwustu polskich pisarzy. Trudno wskazać uznanego polskiego poetę, który nie miałby swojego czytania podczas Fortu, a następnie Portu Literackiego. W odświeżonej formule imprezy jeszcze mocniej zaakcentowana jest rola mniej znanych twórców. "Nowe głosy z Polski" mają być coroczną prezentacją pisarzy, którzy zdaniem pomysłodawców festiwalu zasłużyli już na włączenie w główny nurt rodzimej literatury. Finałem...

 

Miesiąc Spotkań Autorskich - Michał Habaj

Drugim gościem siódmego dnia Miesiąca Spotkań Autorskich był Michał Habaj, słowacki poeta, prozaik, literaturoznawca i krytyk. Urodził się w 1974 r. w Bratysławie. Jego wiersze i opowiadania są przetłumaczone na język niemiecki, polski, węgierski, słoweński, rumuński i angielski.  

 

21 wierszy miłosnych - Adrienne Rich

Książki, Zapowiedzi

Do księgarń trafia właśnie pierwsza książka z wierszami Adrienne Rich po polsku. Autorem przekładów "21 wierszy miłosnych" wydanych w Biurze Literackim jest Jakub Głuszak. Tom uzupełnia jeden z najważniejszych esejów poetki – "Przymusowa heteroseksualność". Książka będzie miała swoją specjalną prezentację podczas Stacji Literatura 21, niemal dokładnie w czterdziestą rocznicę premiery "Twenty-One Love Poems".

 

Niezapomniany wieczór! Poezja niepoważna Stanisława Barańczaka w Muzeum Manggha

Wydarzenia

Prezentujemy relację ze spotkania poświęconemu „Poezji niepoważnej" Stanisława Barańczaka w krakowskim Muzeum Manggha.

 

Rusza druga edycja projektu „Liryka extra/ausgezeichnet liryk”

Rynek, Wydarzenia

W ramach tego projektu zostaną zaprezentowane nowe sylwetki poetów i poetek z Polski i Niemiec oraz ich wiersze. Pierwszą bohaterką drugiej edycji jest Uljana Wolf, niemiecka poetka i tłumaczka.

 

Selfie na tle rzepaku - Justyna Bargielska

Książki, Nowości

Biuro Literackie opublikowało czwartą książkę z nowej serii wydawniczej 22. Wiersze podróżne. Swój autorski wybór, „Selfie na tle rzepaku", prezentuje tym razem Justyna Bargielska.

 

Wieczór poezji niepoważnej Stanisława Barańczaka. Zapraszamy 19 czerwca!

Wydawnictwa

Wydawnictwo a5 zaprasza na wieczór poezji niepoważnej Stanisława Barańczaka połączony z prezentacją zbioru Zwierzęca zajadłość i inne wiersze. Pełen atrakcji wieczór poprowadzą Grzegorz Turnau i Bronisław Maj.

 
 

Recenzja: Republica Poetica 1.0.111 wierszy

Recenzje

Każda antologia, a tym bardziej wierszy różnych poetów tłumaczonych przez wielu translatorów stawia przed nami wyzwanie - wsłuchania się w wieloznaczny wielogłos poetyk i sposobów obrazowania. Zrozumienie ich, przetłumaczenie na język krytyki literackiej staje się nie lada ekwilibrystyką.

 

Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań i Wrocław wspierają poetów

W ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO, w dniach 8-15 maja 2016 roku odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.

 

Ana Blandiana z Rumunii laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Nagrody

Europejską Poetką Wolności 2016 została Ana Blandiana (Rumunia) za tom Moja ojczyzna A4. Nagrodę stanowi statuetka oraz kwota 100.000 złotych. Nagrodę za przekład zwycięskiego tomu – statuetkę i kwotę 10.000 złotych – otrzymała Joanna Kornaś-Warwas.

 

Nagroda WARTO w kategorii literatura dla Piotra Przybyły

Nagrody

17 marca we wrocławskim klubie Eter wręczono nagrody dla młodych obiecujących artystów związanych z Wrocławiem. Nagrodę w kategorii literatura za książkę "Apokalipsa. Afterparty" otrzymał poeta - Piotr Przybyła

 

Światowy Dzień Poezji w Zamku Ujazdowskim

21 marca poeci spotkają się w Warszawie, by wspólnie z czytelnikami świętować ten wyjątkowy dzień. Z tej okazji organizatorzy Wierszy w metrze oraz Festiwalu Europejski Poeta Wolności zapraszają na niepowtarzalny wieczór poezji, podczas którego wystąpią poeci z ośmiu krajów europejskich: Anikó Polgár (Węgry), Siergiej Stratanowski (Rosja), Ana Blandiana (Rumunia), Lidija Dimkovska (Macedonia), Daniel Jonas (Portugalia), Juhana Henrikki Harju (Finlandia), Kiriakos Charalambidis (Cypr), Aidas...

 

biBLioteka 2016 nr 4

Wydawnictwa

Autorzy i redaktorzy biBLioteki nie próżnują, w ciągu ostatnich dwóch tygodni przygotowywali kolejne materiały, które dziś trafiły na łamy czwartego już numeru. Tym razem będzie to porcja łącznie 33 tekstów, nagrań audio i wideo, jak również zdjęć dokumentujących spotkania lub prezentujących nowości wydawnicze. Premierowym książkom Romana Honeta i Zbigniewa Macheja towarzyszą wywiady z pisarzami, fragmenty ich tomów, recenzje oraz autorskie komentarze.

 

2. Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza: Finaliści

Wydarzenia

Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza ogłosiła listę finalistów konkursu na autorską książkę poetycką.

 

Kto zdobędzie Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności?

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 17 – 19 marca, to trzy dni spotkań z europejską poezją na najwyższym poziomie, debaty z udziałem literackich autorytetów, krytyczne rozmowy o przekładzie poezji oraz gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. Kto z nominowanych zdobędzie statuetkę i 100 000 złotych? Przekonamy się 19 marca, podczas reżyserowanej przez Pawła Passiniego gali „Słowa skrzydlate. Bukiet piór”, która odbędzie...

 

XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu im. Stanisława Grochowiaka

Wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie & Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Lesznie ogłaszają XII Ogólnopolski Konkurs Literacki imienia Stanisława Grochowiaka w dziedzinie poezji, prozy, dramatu i słuchowiska radiowego organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Leszna. .

 

Poznań: literuFKA. Cykl literacki

Fundacja Kultury Akademickiej zaprasza na trzecią edycję cyklu literackiego „literuFKA”. Tym razem to osiem spotkań z poezją, prozą i muzyką. Osiem niepowtarzalnych okazji do poznania autorów, których dobraliśmy według subiektywnego klucza. Bez wykładów i wymądrzania się.

 

Konkurs literacki Aurora

Nagrody

Międzywydziałowe Koło Kultury Współczesnej UAM "Aurora" ogłasza rozpoczęcie konkursu literackiego. To już szósta edycja akademickiego konkursu dedykowanego młodym osobom tworzącym poezję i prozę

 

Pakiet e-booków z poezją na BookRage!

Wydarzenia

Po raz pierwszy na BookRage można kupić w ustalonej przez siebie cenie pakiet e-booków z wierszami interesujących współczesnych poetów i poetek. Od wczoraj sprzedało się ponad 300 pakietów.

 

11. Spoke'n'Word Festival w Warszawie

11. edycja kultowego warszawskiego festiwalu poetyckiego upłynie pod znakiem niedoświadczenia – i doświadczania czegoś nowego! Wieczór rozpocznie polski slam, po którym nastąpi międzynarodowe poetyckie show: USER (IN)EXPERIENCE. Zaproszeni poeci – mistrzowie slamu i poezji spoken word w swoich krajach – przygotują performans, do którego wkradną się niecodzienne i nietypowe elementy.

 

Za tydzień Port Literacki w Edynburgu

Projekt Europejskich Portów Literackich – przygotowany z okazji 20-lecia festiwalu organizowanego przez Artura Bursztę – powoli dobiega końca. Na grudzień zaplanowano trzy ostatnie prezentacje. Autorzy związani z Biurem Literackim na początku miesiąca odwiedzą Edynburg, a potem udadzą się do Moskwy i Niżnego Nowogradu. W Szkocji już za tydzień spotkanie autorskie z udziałem Sławomira Elsnera i Romana Honeta.

 

XXV Konkurs Poetycki o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego

Wydarzenia

Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego ogłasza jubileuszową, XXV edycję ogólnopolskiego konkursu na zestaw poetycki, o łącznej objętości do stu wersów, stanowiący spójną warsztatowo propozycję. Jury będzie rozpatrywać jedynie utwory dotąd nienagradzane i niepublikowane.

 

Polscy poeci w Stambule

Na rozpoczynającym się 11 listopada Festiwalu Poezji w Stambule po raz kolejny gościć będą polscy poeci. Marzanna Bogumiła Kielar, Miłosz Biedrzycki oraz Jacek Dehnel przeczytają swoje wiersze i porozmawiają z poetami z innych krajów. W poprzednich latach na stambulskiej imprezie gościli Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski.  

 

Czas Poetów

Zamysłem tegorocznego Festiwalu „Czas poetów” jest zorganizowanie w Lublinie międzynarodowego spotkania i prezentacja poezji uznanych poetów z Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Bułgarii, Izraela i Polski, połączone z aranżacjami wizualnymi, prezentacjami multimedialnymi, artystycznymi, występami towarzyszącymi, wystawami plastycznymi i aranżacją dźwiękową.

 

XXXVIII Międzynarodowy Listopad Poetycki 2015

Międzynarodowe Listopady Poetyckie wskrzeszone przez Nikosa Chadzinikolau - dzięki staraniom poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich trwają nieprzerwanie przez 38 lat. Dziś mają wymiar bardziej industrialny i happeningowy. Nie zatraciły jednak swojej niepowtarzalnej atmosfery i emocjonalno-kulturalnej więzi, jaka łączy wszystkie środowiska twórcze, zaprzeczając jakimkolwiek rozłamom.

 

Zbigniew Dmitroca „Radio Swoboda”

Nowości

Radio Swoboda to osobliwy portret rzeczywistości nakreślony przez 10 współczesnych poetów rosyjskich starszego i młodszego pokolenia. Wiersze z antologii w wyborze i przekładzie Zbigniewa Dmitrocy w sposób odważny komentują nie tylko kremlowską politykę, ale także realia życia w dzisiejszej Rosji. Biełow, Fanajłowa, Goralik, Kuprijanow, Kudriawcew, Oborin, Pomierancew, Rodionow, Stiepanowa, Wodiennikow – każdy autor w charakterystycznym dla siebie stylu pochyla się nad problemami obywatelskimi,...

 

Nominacja dla "Nothing more" Krystyny Miłobędzkiej

Nagrody

Elżbieta Wójcik-Leese, tłumaczka polskiej poezji współczesnej na język angielski, została nominowana do tegorocznej nagrody The Popescu Prize za przekład zbioru wierszy Krystyny Miłobędzkiej Nothing More, który ukazał się w Wielkiej Brytanii nakładem wydawnictwa Arc Publications w 2013 r.

 

Nowy tomik Ewy Sonnenberg

Nowości

Wrocławska poetka opublikowała zbiór nowych wierszy pod tytułem „Hologramy ”w wydawnictwie WBPiCAK z Poznania.

 

VERSOPOLIS w Gdańsku – wieczór poetycki z udziałem europejskich, młodych twórców i debata o promocji poezji

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na dwa dni dyskusji o poezji: 8 października o godz. 19.00 do sieni IKM na debatę „Poszukiwanie czytelnika. Co to znaczy promować poezję?” z udziałem wydawców poezji oraz 9 października o godz. 19.00 do Restauracji Grand Cru na spotkanie z europejskimi twórcami: Christophem W. Bauerem z Austrii, Kristiną Hocevar ze Słowenii, Maud Vanhauwaert z Belgii, Aivarasem Veiknysem z Litwy i Davidem Vikgrenem ze Szwecji. Wstęp wolny.

 

8. Festiwal Poezji w Sopocie

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, w dniach 1-3 października br. zaprasza na 8. edycję Festiwalu Poezji, w tym roku pod hasłem „K. I. Gałczyński w Sopocie”. Wydarzenia Festiwalowe będą się odbywać w Dworku Sierakowskich oraz przy Fontannie na molo w Sopocie.

 

„Pocztówki legnickie” Grzegorza Tomickiego

Nowości

W wydawnictwie FA-art ukazała się książka poetycka pochodzącego z Dolnego Śląska Grzegorza Tomickiego „Pocztówki legnickie”.

 

Performans poetycki w Zamku Ujazdowskim

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na performans poetycki Grzegorza Wróblewskiego o tajemniczym tytule: „Europa. Zmierzch antropocenu?”. Wydarzenie odbędzie się jutro o godz. 20.00 w Sali im. W. Krukowskiego (Laboratorium CSW). Kuratorką przedsięwzięcia jest Natalia Malek.

 

Port Literacki w Stroniu Śląskim

Nie byłoby Fortu Legnica, a potem Portu Wrocław, gdyby nie Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych Pisarzy realizowane na początku lat 90. w Berlinie, Moguncji oraz Stroniu Śląskim. To właśnie przy okazji tego wydarzenia poznali się założyciele Fortu Artur Burszta i Marcin Sendecki. Ważną rolę odegrał w tej historii Jacek Rybczyński, pomysłodawca Niemiecko-Polskich Spotkań Młodych Pisarzy, który wciągnął w ich organizację oraz działalność literacką Artura Bursztę. Możliwe, że gdyby nie ten gest...

 

Port Literacki w Gdańsku: relacja

Drugi wakacyjny przystanek Portu Literackiego za nami. Na Długim Targu w Gdańsku we wtorek 18 sierpnia wyrosło równie okazałe Miasteczko literackie jak przed miesiącem w Kołobrzegu. Formuła imprezy nawiązała bezpośrednio do „prawdziwego” Portu jednak tylko raz przy okazji czytań Justyny Bargielskiej, Romana Honeta i Łukasza Jarosza, którym towarzyszyła muzyka Stefana Wesołowskiego.

 

Konkurs Poetycki im. Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

Poezja, rokrocznie, jest nieodzownym elementem programu Dworu Artusa. Dlatego też Centrum Kultury Dwór Artusa i Urząd Miasta Torunia zapraszają wszystkich autorów, twórców, poetów zarówno niezrzeszonych, jak i członków związków twórczych do udziału w kolejnej, już XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O liść konwalii" im. Zbigniewa Herberta.

 

Za kilka dni Port Literacki w Kołobrzegu

Już za kilka dni rozpoczyna się pierwszy z trzech wakacyjnych Portów Literackich. Na kilkanaście godzin Kołobrzeg opanują debiutanci oraz miłośnicy gier terenowych. Nie zabraknie najważniejszych polskich poetów, książek i wydarzeń dla małych i dużych czytelników, a także wystaw, projekcji filmowych oraz bardzo dobrej muzyki

 

VII edycja Turnieju Jednego Wiersza "Wiosna poetów"

Wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich zaprasza na VII edycję Turnieju Jednego Wiersza „Wiosna poetów”, który odbędzie się 18 czerwca (czwartek) w klubie Sanatorium Kultury (Przejście Garncarskie 2, II p., Wrocław). Początek imprezy o godzinie 18.00.

 

Festiwal PREtexty

Zapraszamy na cykl spotkań z autorami poezji i prozy, których książki ukazały się nakładem Fundacji na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza w latach 2013-2015 w serii wydawniczej Tajne Komplety.

 

Port Literacki po raz dwudziesty

Obchodzący w tym roku dwudziestolecie Port Literacki zaprasza na trzydniową podróż po najważniejszych wydarzeniach i projektach z całej swojej historii. W ostatni weekend kwietnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie można słuchać starych i nowych wierszy blisko czterdziestu polskich poetów, którzy w ciągu dwóch dekad trwania festiwalu na dobre odmienili naszą literaturę.

 

Dwie ważne zapowiedzi: antologie poezji hipsterskiej i freegańskiej

Zapowiedzi

W maju ukażą się w wydawnictwie Ypsylon dwie ważne antologie - poezji hipsterskiej i freegańskiej. Oba te ruchy społeczne, a właściwie kulturowe powoli zdobywają sobie popularność w naszym kraju. W książkach tych piszą nie tylko o swojej filozofii życia ale także zamieszczają w nich praktyczne wskazówki i przepisy.

 

Street Art & Poetry of Wrocław / Sztuka ulicy i poezja Wrocławia

Nowości

Album zawiera 53 fotografie malowideł powstałych w ostatnich kilkunastu latach na ścianach i murach Wrocławia. Znajdują się tu zarówno dzieła monumentalne, jak i zbuntowana młoda sztuka o niewielkich formatach.

 

Posłuchaj świata Miłosza

Już w najbliższy weekend poezja Czesława Miłosza wybrzmi w niezwykłym polsko-japońskim dwugłosie. Podczas dwóch wieczorów poetyckich „Posłuchaj świata” zostaną zaprezentowane wiersze noblisty z cyklu „Świat, poema naiwne” wygłoszone w oryginale oraz w tłumaczeniu na język japoński.

 

Versopolis. Międzynarodowa platforma poetycka

Rynek zagraniczny

Versopolis to nastawiona na promocję poezji platforma zrzeszająca 11 europejskich festiwali poetyckich, w której Polskę reprezentuje Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej.

 

Jacek Dehnel w Liryce Extra

Wydarzenia

"Liryka extra/ausgezeichnet liryk" to pomysł na polsko-niemiecką antologię współczesnej poezji online. Projekt powstał przy współpracy Fundacji Wisławy Szymborskiej, Instytutu Goethego oraz Literaturwerkstatt Berlin.

 

Trzecia rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Wydarzenia

1 lutego 2012 odeszła znakomita polska poetka, Wisława Szymborska, laureatka literackiej nagrody Nobla z 1996 roku. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

 

Plany wydawnicze a5 na rok 2015

Zapowiedzi

15 stycznia do księgarni trafił kolejny tom z w nowej serii Wydawnictwa a5, w której prezentujemy obszerne wybory wierszy współczesnych klasyków polskiej poezji z płytami CD. Do tej pory w serii ukazały się tomy Julii Hartwig, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego.

 

Raz, dwa, trzy, cztery: 2014 w poezji

Wydarzenia

W 2014 roku ukazało się sporo książek poetów znanych i od kilkudziesięciu lat obecnych na scenie poetyckiej. Mamy już zatem grono autorów, które przynajmniej od 1989 roku współtworzy literacki krajobraz, pracując na jego stałe punkty odniesienia, inne niż – uogólniając – wiersze Różewicza, Miłosza, Herberta i Szymborskiej.

 

Za tydzień Port Literacki wraca do ESK 2014

We wrześniu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Europejskich Portów Literackich w Rydze, gdzie gośćmi festiwalu Riga Poetry Readings (Poetry Days) byli: Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki. Pokazano także komiksy z konkursu Komiks wierszem. Przy tej okazji zapowiadaliśmy szybki powrót Portowego projektu na Łotwę. Już za tydzień w obecnej Europejskiej Stolicy Kultury zaprezentowana zostanie twórczość Tadeusza Różewicza.

 

Jesień z poezją w Wydawnictwie Literackim

Nowości

Wydawnictwo Literackie poleca dwa znakomite tomy poezji dwóch znakomitych poetów: Jarosława Mikołajskiego i Piotra Szewca:

 

Julia Szychowiak i Dariusz Sośnicki we Wrocławiu

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się w ramach Portu Literackiego po godzinach spotkanie z udziałem Julii Szychowiak i Dariusza Sośnickiego, którzy zaprezentują premierowe tomy. Wzorem minionych spotkań, będziemy także gościć autorów z almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2013, tym razem swoje wiersze przeczytają Marta Stachniałek i Piotr Parulski.

 

VII Oólnopolski Konkurs Plastyczny „Malowane poezją"

Biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie: „Malowane poezją"  

 

Poezja jest zawsze wielojęzyczna

6 poetek z Czech, Słowenii i Ukrainy będzie gościć w Warszawie w najbliższy weekend. Kateřina Rudčenkova i Lenka Daňhelova z Czech, Alenka Jovanovski i Barbara Korun ze Słowenii, Julija Stachiwska i Hałyna Kruk z Ukrainy wraz ze swoimi tłumaczkami (Zofią Bałdygą, Agnieszką Będkowską-Kopczyk i Anetą Kamińską) będą bohaterkami cyklu wydarzeń organizowanych przez Fundację Otwarty Kod Kultury w ramach projektu „Poezja jest zawsze Wielojęzyczna”.

 

Wrześniowa Seria Czytań

Wydarzenia

  W piątek, 26 września o godzinie 18:00, zapraszamy wszystkich do Księgarni Korporacji Ha!art (pl. Szczepański 3a) na kolejną odsłonę Serii Czytań. Wrześniowe spotkanie swoją obecnością uświetni Piotr Macierzyński – laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich, który zaprezentuje swoje wiersze.

 

Biuro Literackie wypływa na szerokie wody

Już w najbliższą sobotę w Europejskiej Stolicy Kultury Ryga 2014, inauguracja 20. sezonu Portu i Biura Literackiego oraz cyklu Europejskie Porty Literatury prezentującego dorobek Portu i Biura na zagranicznych festiwalach. Kolejne wydarzenia w 2015 roku w Indiach (styczeń), Chinach (marzec), Czechach i Walii (maj), w Norwegii i Niemczech (wrzesień), na Litwie (październik), Armenii (listopad) oraz Izraelu (grudzień).

 

Poezja ma głos! Konkurs dla Dyskusyjnych Klubów Książki

Wydawnictwa

Wydawnictwo a5 zaprasza do udziału w konkursie skierowanym do wszystkich członków Dyskusyjnych Klubów Książki w całej Polsce. Wystarczy wybrać dowolny wierszy ( lub kilka wierszy) z dowolnego tomu „Wierszy wybranych” Julii Hartwig, Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego lub „Wierszy zebranych” Stanisława Barańczaka i nagrać swoją interpretację. W nagraniu może uczestniczyć więcej niż jedna osoba, np. grupa skupiona w DKK, a realizacja może zawierać elementy muzyczne lub inne kreatywne...

 

Nagroda dla Bohdana Zadury

Nagrody

Bohdan Zadura został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody za 2014 rok. Zaszczytny tytuł przypadł poecie za zbiór wierszy "Nocne życie" w przekładzie Andrija Lubki wydany w 2012 roku na Ukrainie.

 

Urodziny Julii Hartwig

93 lata temu, 14 sierpnia 1921 roku, urodziła się w Lublinie Julia Hartwig. Z okazji rocznicy urodzin Autorce życzymy wielu lat w szczęściu i zdrowiu oraz wielu pięknych natchnień, które zamienią się w nowe wiersze. Wydawnictwo a5 zapowiada nową książkę Julii Hartwig, która ukaże się. Będzie to zbiór rozmów, jakie na przestrzeni kilkunastu lat przeprowadził z Poetką Jarosław Mikołajewski. Na tom „Największe szczęście, największy ból” złoży się również wspomnienie Julii Hartwig o Józefie...

 

20-lecie Portu

Wydawnictwa

Dwudziesty sezon Biura Literackiego to nie tylko premiery książkowe, ale także Porty organizowane w różnych miejscach na świecie - czytamy na stronie wrocławskego wydawnictwa.

 

Zbiór wierszy Tadeusza Dąbrowskiego w Niemczech

Wydawnictwa

Nakładem prestiżowego Hanser Verlag, w serii „Lyrik Kabinett”, ukazał się właśnie tom wierszy Tadeusza Dąbrowskiego pt. „Die Bäume spielen Wald”. Autorką przekładu jest Renate Schmidgall. To już druga (po „Schwarzes Quadrat auf Schwarzem Grund”, Luxbooks 2010) książka poetycka Dąbrowskiego w Niemczech.

 

Nowa książka Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego

Zapowiedzi

Nowa książka Dyckiego to przelana na papier anatomia pamięci – z jej ciemnymi i jasnymi zakamarkami. W Kochance Norwida dostrzegamy, w jaki sposób dorastanie w cieniu chorej psychicznie matki wykształciło w autorze szczególną emocjonalną wrażliwość. Dycki stał się poetą w chwili, kiedy matka opowiedziała mu, wówczas małemu chłopcu, że ma romans. Z Norwidem.

 

„Wiersze i proza 1964-1971 oraz Brulion: reprint”

Nowości

Nakładem Biura Literackiego ukazały się właśnie dwie publikacje Rafała Wojaczka. Pierwsza z nich: tom, w którym zebrano utwory poetyckie i prozatorskie z lat 1964–1971, to najpełniejsza do tej pory prezentacja dzieł urodzonego w Mikołowie poety. Swoiste uzupełnienie dla tej książki stanowić ma reprint niepublikowanego nigdy wcześniej brulionu z często zaskakującymi juweniliami pisarza.

 

Pracownia poetycka „Silesius”

Wydarzenia

Darek Foks, tegoroczny laureat Silesiusa za całokształt twórczości, i Andrzej Sosnowski, laureat Nagrody z roku 2008., 16 maja zainaugurują działalność Pracowni poetyckiej „Silesius” . Projektu artystycznego związanego z przyznawaną przez Miasto Wrocław Nagrodą Poetycką SILESIUS.

 

O Czesławie Miłoszu mniej znanym

Wydarzenia

Klubokawiarnia Kicia Kocia i Wydawnictwo MELANŻ zapraszają na spotkanie z Maciejem Billewiczem, autorem albumu „O Czesławie Miłoszu mniej znanym″. Spotkanie poprowadzi Cezary Polak.

 

Zakończył się 19. Europejski Port Literacki Wrocław

Związki literatury i płci były motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, ale na szczęście "dżenderowe" debaty nie zdominowały tego, co na Porcie najważniejsze - skupienia na literaturze. Niespodziewanie odejście Tadeusza Różewicza przypadło na pierwszy dzień literackiego święta we Wrocławiu i sprawiło, że w programie znalazły się także wspomnienia o Mistrzu.

 
 

Laboratorium Literackie ESK 2016

Wydarzenia

Na tydzień przed rozpoczęciem Europejskiego Portu Literackiego 2014 prezentujemy rozmowę z dyrektorem festiwalu, Arturem Bursztą o związkach z ESK 2016 i współpracy z miastem Wrocław.

 

Maciej Taranek w Tajnych Kompletach

Wydarzenia

Spotkanie z młodym wrocławskim poetą nominowanym do Silesiusa w kategorii debiut, którego naprawdę warto poczytać i posłuchać. Właśnie ukazał się jego debiutancki tomik "Repetytorium", możecie go znać ze slamów, konkursu Skrzynka na wiersze Biura Literackiego, którego jest laureatem, a także ze sceny literackiej na Slot Art Festiwalu w Lubiążu w 2013.

 
 

"Haiku. Haiku mistrzów"

Zapowiedzi

Długo oczekiwany nowy tom poezji Ryszarda Krynickiego. Pierwszy od ośmiu lat tom z nowymi utworami Ryszarda Krynickiego zawiera niepublikowane, powstające na przestrzeni kilkunastu lat haiku, jak również wiersze będące świadectwem dochodzenia do tej formy wypowiedzi poetyckiej, oraz przekłady japońskich mistrzów.

 

Czytam w podróży... Herberta

Wydarzenia

26 lutego 2013 r. w siedemnastu miastach w Polsce odbędzie się akcja społeczna pt. „Czytam w podróży… Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. W projekt zaangażowało się ponad 400 wolontariuszy.    

 

Środa z polską poezją

Wydarzenia

W ramach cyklu "Środy literatury" 26 marca w siedzibie Komisji Europejskiej w Madrycie odbędzie się spotkanie z Ablem Murcią, Gerardo Beltránem i Xavierem Farré - tłumaczami literatury polskiej na hiszpański, autorami opublikowanej niedawno antologii "Poesía a contragolpe" (nakładem Prensas Universitarias de Zaragoza).  

 

Społeczne finansowanie książki poetyckiej

Wydarzenia

Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza oraz księgarnie Tajne Komplety ruszają z nowym pomysłem na finansowanie książek poetyckich i niszowych. Na portalu PolakPotrafi.pl, opierającym się na zasadach społecznego finansowania, rzuciliśmy na pierwszy ogień "Wyrazy uznania" Piotra Janickiego.

 

Nagroda Herberta dla Charlesa Simica

Nagrody

Wczoraj w warszawskim Teatrze Polskim Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata II edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Uhonorowano nią urodzonego w 1938 r. Charlesa Simica – wybitnego poetę, eseistę, tłumacza.

 

Niebezpieczne związki płci i literatury

Wydarzenia

Spotkania z autorami, projekcja filmu, 30 młodych poetów na rynku, prezentacje twórczości 122 artystów – tego wszystkiego możemy spodziewać się na tegorocznym, 19. Porcie Literackim we Wrocławiu. Podczas trzech dni festiwalu dominować będą pytania o niebezpieczne związki płci i literatury, które będą pretekstem do spotkania z najciekawszymi autorami z kraju i zagranicy. W tym roku do stolicy Dolnego Śląska przyjadą m.in. goście z Ukrainy i Hiszpanii.

 

Mikrofestiwal z młodą poezją we Wrocławiu

Wydarzenia

Mikrofestiwal 2014 odbywa się pod hasłem Kryzys i Awangarda. W programie: prezentacje wierszy, debaty, slam, wystawa, koncerty, spotkanie autorskie.

 

Nowy tomik Urszuli Kozioł w marcu

Zapowiedzi

Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się w marcu tego roku nowy tomik poezji wrocławskiej poetki "Klangor".

 

Poezja bez dotacji

Wydawnictwa

Od tego roku na niektórych książkach wydanych przez Biuro Literackie znaleźć można naklejkę z hasłem "Bez dotacji". Jaki jest cel nowej kampanii? Przede wszystkim jednoznaczny zwrot w stronę czytelnika, który wie, że ma do czynienia z niezależną literaturą w pełnym tego słowa znaczeniu, z książkami, które nie zmieściły się w kanonach mecenasów kultury lub nie chcą podporządkować się standardowemu myśleniu o literaturze.

 

Donguy "Poezja eksperymentalna. Epoka cyfrowa" - nowość słowa/obrazu terytorium

Nowości

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria poleca publikację Jacquesa Donguy'a "Poezja eksperymentalna. Epoka cyfrowa (1953-2007)

 

Sto dni do Portu Literackiego 2014

Wydarzenia

Za sto dni we Wrocławiu już po raz dziewiętnasty odbędzie się Europejski Port Literacki Wrocław. Festiwal organizowany przez Biuro Literackie, najczęściej nagradzaną w ostatnich latach oficynę, ogłoszoną przez Culture.pl polskim fenomenem wydawniczym, rokrocznie przyciąga do Wrocławia setki wielbicieli literatury, filmu, muzyki i innych dziedzin sztuki z kraju i z zagranicy.

 

"...wyobrażam sobie, że Borges nie chciałby odzyskać wzroku, by zobaczyć świat, w którym słowa sprzedaje się na kilogramy" - rozmowa z poetką Małgorzatą Kwiecień

Internet

Gabriel Leonard Kamiński rozmawia z Małgorzatą Kwiecień poetką publikującą swoje tomiki w wydawnictwie ANAGRAM. Jej ostatnia książką to "Niedokończona runda":

 

Poezja na bruku we Wrocławiu

Wydarzenia

Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza zapowiada wprowadzenie poezji na ulice - a konkretnie na ul. Słowiańską, której tomik wierszy poświęciła Klara Nowakowska. Teraz na rzeczonym trakcie zostanie wmontowana płyta chodnikowa z jednym z wierszy pochodzących z tego zbioru.

 

Wydawnictwo Anagram: "Niedokończona runda" Małgorzata Kwiecień

Nowości

Wydawnictwo Anagram i Portal Księgarski polecają najnowszy tomik Małgorzaty Kwiecień "Niedokończona runda":

 

Reykjavík czyta polskie wiersze

Wydarzenia

1 października wiersze polskich poetów w islandzkim przekładzie pojawiły się na chodnikach i autobusach Reykjavíku. Przed nami kolejne wydarzenia islandzkiej odsłony naszego projektu ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski.

 

O tomie "Pomiędzy" Tadeusza Dąbrowskiego w "Gazecie Wyborczej"

Nowości

Drodzy Państwo, zapraszamy do lektury znakomitego tekstu Pawła Próchniaka pt. "Nowa poezja Tadeusza Dąbrowskiego: śmiertelnie serio, na wskroś ironicznie", który ukazał się w "Gazecie Wyborczej".  

 

15. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

28 lipca 1998 roku zmarł wybitny polski poeta, Zbigniew Herbert. Aż trudno uwierzyć, że to już 15 lat. W dniu rocznicy jego śmierci polecamy niezmiennie jego ponadczasową twórczość.

 

Nowy serwis Polskiego Radia na 15. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta

Wydarzenia

Głos poety czytającego swoje wiersze, wypowiedzi znawców jego twórczości, rękopisy, galeria zdjęć, a także opowieść żony - Katarzyny Herbert o tym, jak pracował, wnętrze jego gabinetu - to wszystko można znaleźć w nowym serwisie poświęconym Zbigniewowi Herbertowi.

 

Przerwy w fabrykach, by pracownicy mogli posłuchać poezji

Wydarzenia

W czterech zakładach produkcyjnych w portugalskim mieście Sao Joao da Madeira koło Porto wprowadzono piętnastominutowe przerwy, aby umożliwić robotnikom słuchanie poezji. Akcja ta ma zachęcić ich do literatury i zwiększyć wydajność pracy.

 

"Przekreślony początek" Ryszard Krynicki

Nowości

<<„Przekreślony początek" to książka poety, który chce dać świadectwo”>> – pisze o najnowszym tomie Ryszarda Krynickiego Paweł Zając. Czołowy przedstawiciel pokolenia 1968 prezentuje czytelnikowi publikację, w której surowe podejście do twórczości miesza się z cielesnym spotkaniem ze światem. „Swoje stare błędy ludzkości/ przeżywam od nowa” pisze poeta i pyta: czy każde otwarcie na drugiego człowieka musi kończyć się przegraną? Ryszard Krynicki będzie gościem 18. Europejskiego...

 

Nowy tom wierszy Kszysztofa Śliwki - Budda Show

Nowości

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury anonsuje publikację nowej książki wrocławskiego twórcy Krzysztofa Śliwki pt. "Budda Show" :

 

Poezja na Walentynki

Nowości

Drodzy Państwo, z okazji zbliżającego się dnia św. Walentego, patrona zakochanych, polecamy szczególnie dwa tomy wierszy:

 

Bestsellerowe tomy Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta znów w sprzedaży

Nowości

Drodzy Państwo, w tym tygodniu najbardziej poczytne tytuły Wydawnictwa a5 powracają do sprzedaży: "89 wierszy" Zbigniewa Herberta  

 

"Germanien / Germania"

Nowości

Oficyna Wydawnicza ATUT z Wrocławia wydała tomik austriackiego poety, prozaika i dramatopisarza zafascynowanego twórczością Rainera Marii Rilkego.

 

Poradnik młodego poety

W życiu każdego człeka obdarowanego skłonnością do nadużywania pióra bądź klawiatury w celach literackich nadchodzi moment oświecenia. Wygląda to mniej więcej tak: literat przehulał już zasiłek, wsparcie rodziny, w lodówce światło, tynk na ścianach powoli przestaje smakować.. Gdy nagle w czeluściach internetu trafia na ogłoszenie o konkursie poetyckim z nagrodami wypłacanymi w żywej gotówce. W myślach poeta widzi już Siebie na ścieżce kariery brukowanej złotymi dukatami i uwielbianego przez...

 

Poezja Siwczyka w Słowenii

Wydarzenia

20 czerwca na międzynarodowym festiwalu poetyckim Lirikonfest w Velenje będzie miał premierę wybór wierszy Krzysztofa Siwczyka "Nadmiar widzenia" w przekładzie Marleny Grudy i Klemena Piska.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.