RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

„Łączniczki Wspomnienia z Powstania Warszawskiego” Wiktor Krajewski, Maria Fredro-Boniecka

Nowości

Dziewięć niezwykłych, wzruszających, często szokujących opowieści kobiet, które jako 14-15 letnie łączniczki lub sanitariuszki uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim.

 

Recenzja: „Okruchy tamtych dni", Stanisław Jarzyna ps. Piontek

Recenzje

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, iż publikacje dotyczące Powstania Warszawskiego pokazują zwykle całą dramaturgię wojenną tamtej największej miejskiej totalnej bitwy na śmierć i życie z niemieckim okupantem.

 

Powstanie w getcie warszawskim w Zeszytach Literackich

Nowości

19 IV 2015 przypada 72. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji przypominamy specjalny numer "Zeszytów Literackich" (121) i stronę internetową poświęcone powstaniu w getcie.

 

Zaproszenie na spotkanie autorskie: Pamiętnik z Powstania Warszawskiego (Powiśle-Warszawa)

Wydawnictwa

Wnuczka p. Stanisława Jarzyny, w swoim imieniu i awojej Rodziny, serdecznie zaprasza Państwa na spotkanie promujące świeżo wydany Pamiętnik powstańczy jej Dziadka - Stanisława Jarzyny "PIONKA", dowódcy grupy walczącej na Powiślu (Zgrupowanie KRYBAR).    

 

Nowości Wydawnictwa Sic!: Okruchy tamtych dni" i inne

Nowości

Polecamy nasze nowości. Znajdziecie je w dobrych księgarniach, w tym, w naszej księgarni internetowej (tu z 20% rabatem!) wydawnictwo-sic.com.pl: Okruchy tamtych dni. Powstanie Warszawskie na Powiślu 1 sierpnia – 6 września 1944 Pamiętnik Stanisław Jarzyna ps. Pionek.

 

Zapraszamy na spotkanie z Alexandrą Richie, autorką książki „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie"

Wydawnictwa

Zapraszamy na spotkanie z Alexandrą Richie, autorką książki „Warszawa 1944.Tragiczne powstanie", tłumaczenie: Zofia Kunert. Wydawnictwo W.A.B.

 

Warszawa 1944 w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Nowości

1 sierpnia, 17.00 – godzina „W” W dniu uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego polecamy wyjątkową monografię autorstwa Alexandry Richie "Warszawa 1944. Tragiczne powstanie" w tłumaczeniu: Zofii Kunert.

 

70. rocznica Powstania Warszawskiego: program obchodów. Warszawa 1 sierpnia

Wydarzenia

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przed nami. Jak wygląda program obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2014 roku? 1 sierpnia warszawiacy uczczą pamięć powstania, śpiewając (nie)Zakazane Piosenki. Sprawdź, co dzieje się w Warszawie 1 sierpnia, 2 i 3 sierpnia;

 

Śpiewnik powstańczy z Gazetą Stołeczną

Wydawnictwa

W piątek (1 sierpnia 2014roku) razem z Gazetą Stołeczną ukaże się "Mój śpiewnik powstańczy. Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".

 

„Warszawa 1944. Tragiczne powstanie” Alexandra Richie.

Zapowiedzi

Wydawnictwo W.A.B. poleca znakomicie przygotowaną publikację na temat Powstania Warszawskiego „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”, autorstwa Alexandry Richie.   Prof. Włodzimierz Borodziej: Najlepsza książka o powstaniu, jaką miałem w ręku. Autorka imponuje erudycją, wplata powstanie warszawskie w historię powszechną drugiej wojny światowej, sprawnie wykorzystuje źródła, jest doskonale zorientowana w stanie badań i przede wszystkim znakomicie opowiada.    

 

Książki o Powstaniu Warszawskim

Biblioteki

Wydarzenia, które rozpoczęły się 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie doczekały się bardzo różnych ocen historyków. Wciąż powstają kolejne książki, których autorzy próbują dorzucić swoje trzy grosze do refleksji o powstańczej historii.

 

Występ Stanisławy Celińskiej w Muzeum Literatury

Wydarzenia

Zapraszamy na spotkanie ze Stanisławą Celińską, która przedstawi fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” i „Litanię powstania” w nowej aranżacji muzycznej.

 

"OBŁĘD'44" Piotra Zychowicza zaczyna trafiać do księgarń!

Nowości

Właśnie wyszła z drukarni pierwsza partia książek Piotra Zychowicza "Obłęd ’44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie". To druga, po bestsellerowym "Pakcie Ribbentrop-Beck", publikacja tego autora wydana przez REBIS.

 
 

Tragiczne decyzje. Jak wywołano Powstanie Warszawskie

Wydarzenia

Wydawnictwo Bellona zaprasza na spotkanie z Henrykiem Zamojskim, autorem książki "Tragiczne decyzje. Jak wywołano Powstanie Warszawskie?" 30 lipca (wtorek), o godzinie 16:00.

 

Nowy numer Zeszytów Literackich (121)

Nowości

Zeszyty Literackie prezentują swój 121 numer poświęcony w całości 70 rocznicy powstania w getcie warszawskim:

 

Komiksy o Powstaniu nagrodzone

Nagrody

W 6. edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim pierwsze miejsce zajęła Zofia Mróz (praca "Na szczęście"), II nagrodę otrzymał Jacek Frąś za "PoPo Show", a III Łukasz Bogacz i Roman Gajewski i ich praca "Kwestia podejścia".

 

Wystawa Muzeum Historii Polski z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego pt. "1863. Gra o niepodległość",

Wydarzenia

Interaktywna wystawa Muzeum Historii Polski z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego "1863. Gra o Niepodległość", Pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego - Biblioteka Uniwersytecka (ul. Dobra 56/66) w Warszawie - 22 stycznia – 24 lutego 2013        

 

Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Powstanie styczniowe 1863. Klęska i chwała”.

Wydawnictwa

9 stycznia ukaże się kolejny Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Powstanie styczniowe 1863. Klęska i chwała”.

 

W obronie historii - powstańcza gra miejska na Woli

Wydarzenia

Już w sobotę 4 sierpnia o godzinie 11.00 rozpoczyna się pełna emocji gra miejska dla dzieci i dorosłych, upamiętniająca Powstanie Warszawskie.

 

Poczuj powiew historii - powstańcza gra miejska na Woli

Już 4 sierpnia dorośli i dzieci, którzy wezmą udział w grze miejskiej „W obronie historii” będą mogli wcielić się w role żołnierzy, sanitariuszy czy konspiratorów i przeżyć emocjonującą przygodę z historią Powstania Warszawskiego.

 

Już w księgarniach: Powstanie i upadek starożytnego Egiptu. Dzieje cywilizacji od 3000 p.n.e. do czasów Kleopatry

Nowości

Przełomowe dzieło o wielkiej cywilizacji Egiptu wybitnego egiptologa Toby’ego Wilkinsona trafiło już do księgarń "Powstanie i upadek starożytnego Egiptu. Dzieje cywilizacji od 3000 p.n.e. do czasów Kleopatry" to jak pisze „The Times” nietuzinkowa, a przy tym dogłębna charakterystyka pierwszego państwa narodowego w dziejach ludzkości.

 

Stwórz komiks o Powstaniu Warszawskim

Codzienność powstańcza zapisana we wspomnieniach uczestników i świadków Powstania Warszawskiego jest tematem V edycji konkursu na komiks o Powstaniu, ogłoszonego w poniedziałek przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace można nadsyłać do 3 października.

 

Promocja antologii prac komiksowych "Morowe panny" z serii Powstanie "44"

Zapowiedzi

Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na promocję antologii prac komiksowych „Morowe panny” z serii Powstanie `44 w komiksie, zorganizowaną w ramach Warszawskich Targów Książki oraz Festiwalu Komiksowa Warszawa.

 

A co o Powstaniu Warszawskim myślała Moskwa?

Niedawno opublikowana książka "Powstanie warszawskie widziane z Moskwy" Nikołaja Iwanowa to, zdaniem Jana Malickiego z Instytutu Studiów Wschodnich, pierwsza praca na ten temat w tak wielkim stopniu odwołująca się do trudno dostępnych archiwaliów rosyjskich

 

Powstanie warszawskie w Bellonie

Nowości

Z okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, informujemy o publikacjach wydawnictwa Bellona i zapraszamy w imieniu Wydawnictwa do ich lektury:  

 

Spotkanie z N.Iwanowem - autorem książki "Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy"

W imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie z Nikołajem Iwanowem - autorem książki "Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy".

 

Weź udział w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w IV edycji konkursu na komiks „Powstanie ’44 w komiksie”. Tegoroczna edycja konkursu organizowana jest pod hasłem „Morowe Panny”, a motywem przewodnim są kobiety w Powstaniu Warszawskim.

 

"Ludzie i zwierzęta" - okupacyjna historia warszawskiego ZOO

Nowości

"Ludzie i zwierzęta" - to opowieść o okupacyjnych losach warszawskiego ZOO, w którym ukrywali się Żydzi i AK-owcy, o tym, jak w mrocznych czasach Janowi i Antoninie Żabińskim udało się stworzyć azyl dla ludzi i zwierząt. Książka właśnie trafia do księgarń.

 

Ludwik Kotowski - Moja kompania pułk AK Baszta

Recenzje

W ostatnich kilkudziesięciu latach, po okresie kiedy historiografia powstania warszawskiego była skuteczne zafałszowywana a cały aparat propagandy lat PRL wkładał wysiłek w to by wymazać z pamięci ten kolejny zryw powstańczy ukazało się o nim niewiele wartościowych publikacji. To, że zaczęły ukazywać się oryginalne żywe relacje jej uczestników zawdzięczamy przede wszystkim przemianom po roku 1989.

 

"65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego" - zajęcia dla dzieci w MBP

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Filia 7 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza, mieszcząca się przy ul. Ks. Józefa 1 przygotowała dla czytelników następujące propozycje:

 

Projekt "odczytać powstanie – widowiska literackie"

Projekt "odczytać powstanie – widowiska literackie" przedstawia Powstanie Warszawskie jako uniwersalny tekst kultury, którego treść wykracza daleko poza fakty historyczne i świadectwa wojenne.

 

"A imię jego czterdzieści i cztery" - 65. rocznica Powstania Warszawskiego

Dla uczczenia 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na podkrakowskim Zamku w Korzkwi, zebrali się nie tylko starsi mieszkańcy grodu pod Wawelem.  

 

Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim...

Nowości

1 sierpnia mija 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia to szczególna data, kiedy sięgamy pamięcią wstecz, do czasów, będących dla wielu z nas historią. Warto mieć wiedzę na temat wydarzeń, które ukształtowały naszą rzeczywistość.

 

Powstanie ’44 - Antologia prac konkursowych

Recenzje

Recenzja zbioru komiksów Powstanie ’44 – Antologia prac konkursowych jest rzeczą o tyle trudną, iż nie ukazały się do tej pory (albo też nie napotkałem na takowe) żadne rozbudowane opinie na temat tej pozycji. Jest tak najprawdopodobniej dlatego, że ocena pracy zbiorowej do najłatwiejszych nie należy. Tak czy inaczej zbiór ów jest zwieńczeniem konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego. W antologii znajduje się 12 prac, w tym 3 zwycięskie, 7 wyróżnionych przez jury, a także 2 wyznaczone do...

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.