RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Nowość: "Anton Czechow. Droga na wyspę katorżników" Leonida Bieżyna - od dziś w księgarniach!

Nowości

Miiło nam poinformować, że pierwsza od dziesięcioleci nowa książka o Czechowie, Anton Czechow. Wyprawa na wyspę katorżników Leonida Bieżyna, właśnie trafia do księgarń!

 

Narodowe Centrum Kultury poszukuje spadkobierców praw autorskich

Narodowe Centrum Kultury poszukuje spadkobierców praw autorskich celem pozyskania zgody na wykorzystanie tekstów autorstwa wymienionych osób do ponownego wydania w II tomie książki „Mój Ojciec”.

 

Już w sprzedaży "Przeprawa" Samar Yazbek

Nowości

Krakowskie wydawnictwo Karakter poleca wstrząsający dokument o wojnie w Syrii autorstwa syryjskiej dziennikarki Samar Yazbek pt. „Przeprawa":

 

Literackie ostatki

Wydarzenia

Izabella Adamczewska pisze o podsumowaniu literackim roku 2015, które w Małej Literackiej w Teatrze Nowym w Łodzi pokusili się krytycy literaccy: Justyna Sobolewska, Michał Nogaś, Adam Poprawa i Maciej Robert.

 

Szabłowski w Penguin Random House

Wydawnictwa

Renomowane światowe wydawnictwo Penguin Random House kupiło prawa do książki „Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji" Witolda Szabłowskiego

 

Będą zmiany w darmowych podręcznikach? Nowa szefowa MEN chce poprawić ich jakość

Wydarzenia

Nowa minister edukacji, Anna Zalewska, chce przyjrzeć się darmowym podręcznikom. W tej kwestii zamierza skonsultować się z ekspertami, którzy ocenią czy potrzebne jest wprowadzenie zmian — donosi RMF FM.

 

Recenzja: Iwona Kucharewicz „Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce

Recenzje

Przyznam się, że do chwili gdy Książka Iwony Kucharewicz nie trafiła w moje ręce miałem dość mgliste pojęcie, żeby nie powiedzieć ,iż nie miałem żadnego pojęcia o tym, że taki rodzaj psychologii istnieje.

 

A jednak można walczyć z internetowym piractwem.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Prokuratura Okręgowa w Olsztynie kończy postępowania w sprawie nielegalnego rozpowszechniania filmów na portalach kinomaniak.tv i ekino.tv.

 

Ochrona prawa autorskiego – bardzo ważna petycja!

Apelujemy ponownie o podpisy pod bardzo ważną internetową petycją, która została uruchomiona przy okazji kampanii Copyright For Freedom. Całe środowisko książki – a zwłaszcza wydawcy i autorzy – powinni wspierać walkę o zrównoważone prawo autorskie, które chroni twórców i wytwórców.

 

Zaproszenie - "Trybunał jako strażnik porządku konstytucyjnego " prof A. Rzepliński

Wydawnictwa

Wydawnictwo Wolters Kluwer zaprasza na premierę książki prof. Andrzeja Rzeplińskiego pt. „Służąc rządom dobrego prawa"

 

Konferencja prasowa: promocja książki "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa

Wydawnictwa

Wydawnictwo ZYSK i Ska zaprasza na przedpremierową konferencję prasową z Krzysztofem M. Kaźmierczakiem oraz Piotrem Talagą autorami najnowszej książki „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa”. 22 czerwca, godz. 14:00, Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa

 

„Terror” Dan Simmons

Zapowiedzi

Terror odtwarza przebieg tragicznej w skutkach wyprawy badawczej z maja 1845 roku. Dwa statki – HMS Erebus i HMS Terror – pod dowództwem doświadczonego żeglarza, sir Johna Franklina, wyruszyły ku północnym wybrzeżom Kanady, celem poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. To ciąg przesmyków pomiędzy wyspami Archipelagu Arktycznego, gdzie od kilkuset już lat, kosztem wielu istnień ludzkich, szukano możliwości opłynięcia Ameryki Północnej, chcąc zaoszczędzić na odległości przemierzanej drogą...

 

Konferencja ogólnopolska: Kierunek zmian prawa autorskiego w Polsce

Upływ dwudziestu lat od momentu wejścia w życie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest okresem, który powinien wystarczyć nie tylko do stwierdzenia, w jakim stopniu nowa ustawa spełniła pokładane w niej nadzieje.

 

Polska Izba Książki na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Wydarzenia

W przeddzień święta książki obchodzonego na całym świecie 23 kwietnia, Polska Izba Książki zorganizowała konferencję prasową, inaugurując tym samym obchody ŚDKiPA w całej Polsce.

 

TVP Kultura w nowej odsłonie

Wydarzenia

Wiosennie i urodzinowo – tak TVP Kultura zaprezentowała się widzom w nowej oprawie graficznej. Zmiana na Antenie nastąpiła 11 kwietnia. Tego dnia rozpoczęła się także urodzinowa kampania promocyjna.

 

Ciemna strona portali

Co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje, że do internautów, a częściej rodziców niektórych internautów, trafiają wezwania do zapłaty za rzekome rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim

 

Korczak dla młodych mam

Już niebawem wszystkie mamy, które zdecydowały się urodzić w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku Białej, otrzymają książkę Janusza Korczaka „Prawo dziecka do szacunku”.

 

Mechanizmy licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne - stanowisko KOED

19 listopada odbyło się VI Forum Prawa Autorskiego organizowane przez MKiDN. KOED publikuje stanowisko w sprawie mechanizmów licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne, które były tematem Forum.

 

Simone Moro „Zew lodu. Ośmiotysięczniki zimą: moje prawie niemożliwe marzenie"

Zapowiedzi

Wydawnictwo AGORA poleca fascynującą książkę włoskiego himalaisty Simone Moro pt. „Ośmiotysięczniki zimą czyli opowieść o najbardziej fascynujących i niebezpiecznych wyprawach":  

 

„Wyprawa bohatera". Film i antropologia. Warsztat analizy filmu.

Wydarzenia, Księgarnie

Serdecznie zapraszamy na warsztat analizy filmu „Wyprawa bohatera. Film i antropologia," który poprowadzi filmoznawca Seweryn Kuśmierczyk, autor książki Wyprawa bohatera w polskim filmie fabularnym" wydanej właśnie przez Czułego Barbarzyńcę Press.

 

Lee Child „Jack Reacher. Sprawa osobista" - premiera 14 stycznia 2015 r.

Zapowiedzi

Wielki powrót Jacka Reachera: „Sprawa osobista" Lee Childa w księgarniach od 14 stycznia 2015 r.

 

„Waleriusz. Sprawa Piotra" - 2 część historycznego cyklu czasów rzymskich trafia do księgarń

Nowości

Szanowni Państwo, właśnie trafia do księgarń powieść Douglasa Jacksona "Waleriusz. Sprawa Piotra". To druga część cyklu Waleriusz.    

 

Trzaskowski: zasoby bibliotek i muzeów będzie można kopiować z poszanowaniem praw

Prawo

Dążymy do tego by jak najwięcej treści w internecie, zwłaszcza o charakterze naukowym i edukacyjnym było dostępnych w Internecie do swobodnego wykorzystywania. Potrzebny jest jednak kompromis między zwolennikami wolności w internecie a obrońcami praw autorskich - mówi w rozmowie z wnp.pl minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

 

18 lutego 2014 - spotkanie z cyklu "Opowieści o współistnieniu"

Wydawnictwa

18 lutego 2014 w ramach cyklu "Opowieści o współistnieniu" odbędzie się spotkanie z Emilią Żybert-Pruchnicką, autorką przekładu i opracowania eposu "Wyprawa Argonautów po złote runo" Apolloniosa z Rodos oraz książek "Argonautyki orfickie" i "Hymny orfickie".

 

Promocja książki Malali w Pakistanie odwołana

Wydarzenia

Presja lokalnych władz spowodowała, że ze względów bezpieczeństwa została odwołana planowana promocja na uniwersytecie w Peszawarze (Pakistan).

 

"To ja, Malala" - walka o prawa kobiet w Pakistanie

Nowości

Historia pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Gdy talibowie przejęli kontrolę nad doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki.  

 

1 stycznia Dniem Domeny Publicznej

Prawo

Co roku w tym dniu uwalniane od praw autorskich są dzieła autorów, którzy zmarli 70 lat temu. W tym roku będzie to m.in. twórczość Bronisława Malinowskiego, Roberta Musila, Lucy Maud Montgomery i Brunona Schulza.

 

10 Praw Czytelnika

Wydarzenia

Drogi Czytelniku, czas powiedzieć to głośno: masz prawo! I to nie tylko do tego, by czytać, na co tylko masz ochotę, ale przysługuje Ci także szereg innych udogodnień...

 

O pasji żeglowania, potędze przyjaźni i o realizacji marzeń

Nowości

Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazała się porywająca opowieść Marcina Jamkowskiego i Jacka Wacławskiego o pasji żeglowania, potędze przyjaźni i o realizacji marzeń.

 

Brytyjska policja antypiracka rozpoczęła działalność. Mocne uderzenie w piątek trzynastego

Prawo, Rynek zagraniczny

Pod koniec czerwca 2013 roku brytyjski minister ds. własności intelektualnej Lord Younger poinformował o planach powołania specjalnej jednostki policji, której zadaniem będzie zwalczanie przestępstw przeciwko własności intelektualnej.

 

Konkurs na materiał o przyszłości prawa autorskiego

Prawo

Wiele/u z nas ma poczucie, że coś jest nie tak z prawem autorskim, że nie pasuje ono do epoki cyfrowej. Wizje dobrego prawa własności intelektualnej konkurują ze sobą na politycznych arenach Unii Europejskiej i innych międzynarodowych instytucji.

 

Co będzie z „Mein Kampf” Hitlera ?

Wydawnictwa

Uzasadnione pytanie, bowiem prawa autorskie i wydawnicze, które posiada Wolny Kraj Bawaria wygasają w 2015 roku. Potem „Mein Kampf” może znaleźć się w tzw. wolnym obiegu.

 
 

Recenzja: "Kroniki Klary Schulz. Sprawa Pechowca"

Recenzje

Biję się w pierś za swoje pierwsze myśli na widok książki Nadii Szagdaj. Kryminał powstały pod kobiecym piórem? Nie licząc pewnych wyjątków, są to z reguły książki, jakby to ująć, „gorszej kategorii”. Co za ignorancja! W ramach pokuty, z przyjemnością oznajmiam, iż Wrocław wydał na świat, drugą po Marku Krajewskim, gwiazdę powieści kryminalnej.

 

Forum Prawa Autorskiego - 27 marca 2013

Prawo

Pierwsze Forum Prawa Autorskiego odbędzie się 27 marca br. w Kinie Iluzjon. Uroczystą część, która rozpocznie się o godzinie 10.00, otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Weźmie w niej udział także Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski.

 

"Sprawa Macropulos" Karela Čapka - premiera książki i Opery w TWON - 17.02

Wydawnictwa

17 lutego w Warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbywa się premiera "Sprawy Macropulos" Karela Čapka.

 

Minister powołał Forum Prawa Autorskiego

Prawo

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadecydował o powołaniu Forum Prawa Autorskiego.

 

"Sprawa Colliniego" Ferdinanda von Schiracha

Nowości

Zemsta po latach, dzieje niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, dramatyczny epizod z czasów III Rzeszy w tle.

 

Wydawcy – Chomikuj.pl 1:0

Prawo

W dniu 5.11.2012 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej odrzucił zażalenie organizatorów programu partnerskiego chomikuj.pl na postanowienie prokuratora prowadzącego postępowanie przeciw portalowi chomikuj.pl i zobowiązał WEB 5 Sp. z o.o., administratora programu partnerskiego (dawniej TSNET Sp. z o.o.), do niezwłocznego wydania wszystkich danych, osób biorących udział w programie partnerskim tego portalu.

 

Końcowy raport programu PETRA

Wydarzenia

Prezentujemy końcowy raport Programu PETRA "Na rzecz poprawy sytuacji tłumaczy literatury w Europie", w którym zebrano rekomendacje opracowane na podstawie Kongresu PETRA w grudniu 2011 roku.

 

Google ustąpiło wydawcom w sprawie wirtualnej biblioteki Google Books

Internet, Rynek zagraniczny

Koncern internetowy Google porozumiał się z wydawcami w USA po latach sporu o prawa autorskie w związku z pracami nad Google Books Library Project - inicjatywą, która w zamyśle twórców ma stać się największą wirtualną biblioteką świata.

 

Kserowanie jest legalne. Czy wydawcy będą promować dozwolony użytek?

Wydawnictwa

Wygląda na to, że po latach kampanii medialnych uderzających do emocji (kserowanie zabija książki) wydawcy mają nowy pomysł na promocję praw wyłącznych:

 

"Przeprawa" Cormacka McCarthy'ego

Zapowiedzi

"Przeprawa" Drugi tom Trylogii Pogranicza Cormacka McCarthy'ego na jesieni ukaże się po raz pierwszy w polskim tłumaczeniu.  

 

Burza wokół e-podręczników trwa

Wydarzenia

Wokół programu e-podręczników pojawia się coraz więcej kontrowersji. Wydawcy skupieni w Porozumieniu Nowoczesna Edukacja uważają, że realizacja projektu może doprowadzić do złamania prawa antymonopolowego.

 

Koniec Chomikuj.pl? Chcą tego wydawcy książek

Prawo

Polskiej Izbie Książki udało się zebrać kilkanaście firm potrzebnych do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko właścicielom portalu Chomikuj.pl – donosi "Rzeczpospolita".

 

Konferencja Reforma Prawa Autorskiego, Kultura i ekonomia w czasach post-ACTA

Prawo

Miejsce: WEiTI Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 15/19, sala 133 Czas: 12 lipca 2013, rejestracja od godz. 9 (śniadanie i kawa), start od godz. 10.00  

 

"Wyprawa do Imperium mroku" R. E. Feista już w księgarniach!

Nowości

Dom Wydawniczy REBIS proponuje dzisiaj coś dla miłośników fantasy. Właśnie do księgarń trafiła "Wyprawa do imperium mroku" - II tom "Sagi wojny mroku" – autorstwa Raymonda E. Feista.

 

O prawach dziecka w Roku Korczaka

Organizatorzy warszawskich Targów nie zapomnieli o najmłodszych czytelnikach. W tym roku w ramach imprezy odbyło się ponad 110 eventów, spotkań, konkursów adresowanych do dzieci, młodzieży, a także ich rodziców i opiekunów. Dla tych ostatnich organizatorzy przewidzieli wykłady dotyczące wychowania i rodzicielstwa.

 

Książka i róża w księgarni PWM

Księgarnie

PWM po raz kolejny bierze udział w akcji "Książka i Róża" organizowanej w ramach Małopolskich Dni Książki. W dniach 23 i 24 kwietnia będzie można kupić publikacje dla dzieci i dorosłych z rabatem 10%.

 

Wydawnictwo MUZA zaprasza do ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Wydawnictwa

Zapraszamy w imieniu wydawnictwa MUZA SA. do ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie - fragmenty "Więźnia Nieba" przeczyta Krystyna Czubówna.  

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2012

Wydarzenia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Jest to święto mające promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej.  

 

Saturn Jacka Dehnela we Włoszech

Wydawnictwa

Wydawnictwo Salani wygrało aukcję na zakup włoskich praw do Saturna. Tłumaczenie ukaże się w 2013 r. Najnowsza powieść Jacka Dehnela budzi duże zainteresowanie wśród zagranicznych wydawców.

 

Zdenka Becker - Lot gołębi/Taubenflug

Recenzje

Relacje między matką i córką, love story a w tle polityczne zmiany Europy II połowy XX wieku.  

 

Seev Eisiković - Wspomnienia czcigodnego fałszerza

Recenzje

Książka ta to wspomnienia bohatera żydowskiego ruchu oporu, który uratował życie wielu ludzi. W swoim życiu był odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą, selfmademan’em, prowadząc działalność gospodarczą jeszcze w czasach zimnej wojny od Wiednia po obszar dawnego Związku Sowieckiego.

 

Instytut Książki odbiera nam Janusza Korczaka

Prawo, Wydarzenia

1 stycznia 2013 roku powinniśmy świętować przejście do Domeny Publicznej “Kajtusia Czarodzieja”, “Króla Maciusia I“ oraz innych dzieł Janusza Korczaka. Niestety aktualny właściciel majątkowych praw autorskich twierdzi, że będziemy musieli na to poczekać jeszcze 3 lata.  

 

Prawo autorskie po ACTA - Debata w Zachęcie

Prawo, Internet

Tematem spotkania będzie przyszłość prawa autorskiego w Polsce. Podczas spotkania będziemy dyskutować o tym co się nie sprawdza w obecnym systemie prawnym.

 

Brandon Sanderson znany cyklu "Koło czasu" Roberta Jordana, robi sobie przerwę na nowa powieść

Nowości

Brandon Sanderson, najlepiej znany z dokończenia cyklu „Koło czasu” Roberta Jordana, robi sobie przerwę w Way od Kings i powraca do świata Zrodzonego z Mgły.

 

"ACTA? Debata o wolności i własności" w Gdańsku

Prawo, Internet

W sobotę 4 lutego, w godz. 12-16, w Sali BHP w Gdańsku odbędzie się publiczna debata na temat ACTA. W dyskusji na temat wolności i własności udział wezmą Minister Administracji i Cyfryzacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, studenci, którzy zainicjowali zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie ACTA, a także przedstawiciele NGOs, eksperci i przedsiębiorcy z branży nowych technologii.

 

ACTA to gigantyczny bubel prawny

Prawo, Internet

imię walki z piractwem i podróbkami można będzie cenzurować internet, blokować pojawiające się tam treści, karać internautów bez sądu. To gigantyczny bubel prawny - mówi Dziennikowi Zachodniemu prof. Genowefa Grabowska, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

Lipszyc: ACTA utrudni nam reformę prawa i promowanie innowacji

Prawo, Internet

Podpisanie przez Polskę traktatu ACTA uniemożliwi reformę systemu własności intelektualnej tak, by odpowiadał on kryteriom epoki cyfrowej, utrudnia promowanie innowacji i blokuje możliwość suwerennej zmiany prawa - uważa prezes Fundacji Nowoczesna Polska Jarosław Lipszyc.

 

"Złoty wilk" Bartłomieja Rychtera w Niemczech

Rynek zagraniczny

Niemieckie wydawnictwo Deutscher Taschenbuch Verlag opublikowało książkę Złoty wilk, autorstwa Bartłomieja Rychtera, pod tytułem Die bestie von Sanok w przekładzie Lisy Palmers.

 

Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza "Nie dla ACTA w Polsce"

Prawo, Internet

Ogłoszono zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej ratyfikacji ACTA w Polsce!  

 

SOPA, PIPA, ACTA. Dlaczego przepisy antypirackie wywołują tyle kontrowersji?

Prawo, Internet

O ile pomysłowi walki z cyberprzestępcami warto kibicować, to niepokój budzą zamiary wielu rządów, by przy okazji rozprawy z piratami wprowadzić rozwiązania, zagrażające wolności słowa. Kto i w jaki sposób chce wprowadzić restrykcyjne prawo?

 

Wolność w internecie zagrożona? Polska podpisze porozumienie ACTA

Prawo, Internet

SOPA i PIPA, budzące tyle kontrowersji w USA, mają swój europejski odpowiednik. 26 stycznia Polska ma podpisać zaakceptowane przez UE porozumienie w sprawie ACTA, które będzie chronić prawa autorskie. Czy Polacy nie będą mogli ściągać plików z sieci?

 

Książki wydawnictwa Kefas!

Wydawnictwa

KEFAS to nowa marka na rynku wydawniczym w Polsce. W polu zainteresowania naszego wydawnictwa leży szeroko pojęta beletrystyka, książki popularno-naukowe, a także literatura dziecięca skierowana na pomoc najmłodszym w praktycznym zdobywaniu wiedzy i umiejętności ważnych życiowo.  

 

Mistrzowie Komiksu - Sprawa rodzinna i inne historie

Recenzje

Mało kto w świecie komiksu nie zna Willa Eisnera (1917 2005). Wystarczy przeczytać jedna z jego prac aby zrozumieć dlaczego na jego cześć nazwano najbardziej prestiżową nagrodę w świecie komiksu uchodzącą za „komiksowego Oskara”.

 

Niemieckie prawa do Chmurdalii Joanny Bator, zostały sprzedane

Wydawnictwa

Niezmiernie miło jest nam ogłosić, że niemieckie prawa do "Chmurdalii" Joanny Bator, książki zakwalifikowanej do finałowej siódemki tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE, zostały sprzedane.

 

Spotkanie autorskie z Markiem Kamińskim

Instytut Marka Kamińskiego oraz księgarnia Tarabuk zaprasza na spotkanie z Markiem Kamińskim i jego nową książką "Wyprawa".

 

Zapowiedzi wydawnicze Książnicy

Zapowiedzi

Wydawnictwo Ksiażnica poleca wszystkim dwie swoje ostatnie zapowiedzi wydawnicze: Nie ufaj nikomu" i

 

Prawa autorskie pod większą ochroną

Wydarzenia

„Zwalczanie piractwa i ułatwienie dostępu do dzieł osieroconych to najważniejsze założenia kompleksowej strategii Unii Europejskiej dotyczącej prawa autorskiego” - poinformowała "Rzeczpospolita".

 

Wyprawa duszkoludka, Herbie Brennan już w księgarniach!

Nowości

Właśnie trafił do księgarń piąty tom cyklu Herbiego Brennana "Kroniki Wojen Duszków” zatytułowany "Wyprawa duszkoludka".

 
 

Rząd zmieni prawo prasowe w Polsce

Prawo

Projekt nowelizacji Prawa prasowego, nad którym od ponad roku pracowało ministerstwo kultury, w tym tygodniu ma trafić pod obrady rządu - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zmiany mają dotyczyć m.in. autoryzacji.

 

Zostań polskim świętym Mikołajem - podaruj książkę polskiemu dziecku na Kresach.

Prodziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. prof. Maciej Marszał i Kustosz Biblioteki WPAiE UWr. mgr Tadeusz Juchniewicz zapraszają do wzięcia udziału w V edycji akcji: ZOSTAŃ POLSKIM ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM. Podaruj książkę polskiemu dziecku na Kresach.

 

Sąd Najwyższy: gazety internetowe trzeba rejestrować tak samo jak papierowe

Prawo

Gazeta wydawana w internecie musi być rejestrowana sądownie, tak jak prasa "papierowa" - podkreślił w środę Sąd Najwyższy. Oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich, który prezentował odmienny pogląd w głośnej sprawie wydawcy strony gazetabytowska.pl.

 

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z cyklu: Poligrafia reklamowa w nowoczesnym marketingu

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z cyklu: POLIGRAFIA REKLAMOWA W NOWOCZESNYM MARKETINGU. Marketing zgodny z prawem: istotne zagadnienia prawa autorskiego i prawa konkurencji w reklamie.

 

Watykan. Wyprawa do najmniejszego państwa świata.

Nowości

Wydawnictwo Alegoria prezentuje swoją ostatnią nowość. Książkę Alexandra Smoltczyka przedstawiającą bardzo szczerze i bez ogródek wyprawę do najmniejszego państwa świata - Watykanu.

 

"Wszystkie ręce umyte"

Zapowiedzi

Informujemy, iż w księgarniach 1 grudnia 2010 ukaże się nakładem Wydawnictwa MUZA SA książka Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego - "Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy".

 

Wrocław: uczelnie wyższe pod lupą wydawnictw

Wydawnictwa

"Polska Gazeta Wrocławska": Szefowie największych wydawnictw naukowych zdecydowali wczoraj, że zatrudnią agencję detektywistyczną. Ma wyłapywać przypadki łamania praw autorskich w szkołach wyższych. Uniwersytet Wrocławski jest jedną z uczelni zagrożonych akcją wydawców

 

Problem dzieł osieroconych

Prawo

Określenia i uporządkowania statusu tzw. dzieł osieroconych domagają się od Komisji Europejskiej dyrektorzy największych europejskich bibliotek. Taki krok prawodawczy bardzo przyspieszy procesy digitalizacji dzieł kultury - uważają bibliotekarze.

 

Śladem kapitana Cooka

Nowości

Trzy legendarne, osiemnastowieczne wyprawy Jamesa Cooka zwieńczyły erę wielkich odkryć. Zwiedził on olbrzymie obszary kuli ziemskiej, żeglował od Arktyki po Antarktydę, od Syberii po Tahiti. Pokazał zdumionej Europie świat tatuaży i tabu, kanibalizmu i rytualnego seksu. Ale sam kapitan – syn niepiśmiennego robotnika z Yorkshire i największy brytyjski żeglarz – do dziś pozostaje tajemniczy jak owe nieznane wówczas lądy. Tony Horwitz usiłuje tę zagadkę rozwikłać.

 

Żywa biblioteka - przeczytać innego człowieka

Biblioteki

Żywa Biblioteka jest metodą edukacji o prawach człowieka promowaną przez Radę Europy. Możemy po prostu bezpośrednio porozmawiać z Książką, czyli przedstawicielem grupy wykluczonej, dyskryminowanej lub obarczonej silnymi stereotypami. Podczas spotkania mamy szansę zapytać się o to, co tak naprawdę nas interesuje.

 

Spotkanie z "Dziennikiem z Breslau" Willy'ego Cohna

Zapraszamy w imieniu Wydawnictwa Via Nova na spotkanie z prof. Conradsem i prezentację książki Willy'ego Cohna w ten piątek 07.05.2010 o 15.30 we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem.

 

Konferencja "Umowy prawa autorskiego"

W imieniu Biblioteki Analiz oraz Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM zapraszamy na konferencję "Umowy prawa autorskiego - problemy praktyczne w działalności wydawniczej".

 

Seryjni poeci - uczta poetycka jeszcze w kwietniu

Seryjni poeci to spotkania promujące książki ukazujące się w ramach Wielkopolskiej Biblioteki Poezji oraz Biblioteki Poezji Współczesnej. Tym razem odbędzie sie spotkanie z Justyną Bargielską, Maciejem Meleckim, Adamem Poprawą oraz Joanną Roszak.

 

Adam Poprawa o tym gdzie, skąd i dokąd -w polskiej poezji

Wydarzenia

"Nowa historia literatury polskiej pisze się już doprawdy na dobre" - podsumowuje zjawiska i tendencje współczesnej liryki Adam Poprawa - poeta, prozaik, historyk, krytyk oraz juror Silesiusa - w serii "znani rekomendują" Port.

 

Szkolenie: Żywa Biblioteka - innowacyjna metoda edukacji o prawach człowieka

Ważne są dla ciebie prawa człowieka? Myślisz o realizacji lokalnego projektu? Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa zaprasza na bezpłatne szkolenie: „Jak przygotować i zorganizować Żywą Bibliotekę?”, które odbędzie się w dniach 11 - 15 kwietnia 2010 we Wrocławiu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 1 kwietnia 2010.

 

Najdroższy plagiat za miliard dolarów na wokandzie

Słynną autorkę cyklu książek o przygodach Harrego Pottera czeka najprawdopodobniej niezwykle kosztowny proces. J.K. Rowling została bowiem oskarżona o wykorzystanie w swoich publikacjach pomysłów należących do innego autora książek dla najmłodszych.

 

Czyje utwory przejdą 1 stycznia 2010 do domeny publicznej?

1 stycznia 2010 wygasają prawa autorskie do twórczości osób, które zmarły w 1939 roku. Jest wśród nich 200 autorów, dane o których są zebrane w centralnym katalogu bibliotecznym NUKAT.

 

W 2015 roku wygasają prawa do "Mein Kampf"

Wokół książek

W powojennych Niemczech nie wolno wznawiać "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Wkrótce może się to jednak zmienić, bo w 2015 roku wygasną prawa autorskie, których posiadaczem są władze Bawarii.

 

Oświęcimska Nagroda Praw Człowieka dla André Glucksmanna

Nagrody

André Glucksmann, autor książki "Rozprawa o nienawiści", został laureatem tegorocznej Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II.

 

"Głos w/obok dyskusji" - Adam Poprawa o Angelusie

Nagrody

Ale o co w ogóle chodzi? Czy mamy rozmawiać o literaturze czy, za przeproszeniem, o mediach i promocjach? Interesowałaby mnie rozmowa pierwsza, druga szybko staje się dziennikarskim biciem piany.

 

Ścigałem Demianiuka - wywiad z J. E. Wilczurem

Wydarzenia

Z dr Jackiem E. Wilczurem, autorem książki „Ścigałem Iwana ‘Groźnego’ Demianiuka”, rozmawiał Maciek Foks.  

 

Frankfurckie Targi Książki - dzień drugi

"Kanclerz Angela Merkel podczas otwarcia targów obiecała, że ustawa o książce oraz system stałych cen detalicznych zostaną rozciągnięte także na e-booki" - informuje we wstępniaku do specjalnego dodatku targowego „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

Kubuś Puchatek pod kontrolą Disneya - orzekł sąd federalny

Rynek zagraniczny

Po 18 latach zakończył się wreszcie proces o prawa do Kubusia Puchatka. Sędzia federalny zdecydował, że Walt Disney je zachowa. Firma procesowała się z rodziną Stephena Slesingera, który w 1930 r. kupił te prawa od autora książki A. A. Milne'a.

 

Ugoda z firmą Google

Internet

18 września amerykański Departament Sprawiedliwości opublikował oświadczenie w sprawie Ugody z firmą Google, w którym znajdują się następujące konkluzje:

 

Biblioteka Google kontra Departament Sprawiedliwości

Departament Sprawiedliwości wezwał nowojorski sąd do odrzucenia ugody, która umożliwiłaby firmie Google stworzenie największej na świecie wirtualnej biblioteki. Według rządowych ekspertów, projekt wiązałby się z łamaniem praw autorskich.    

 

Międzynarodowe seminarium na temat praw autorskich

Frankfurckie Targi Książki zapraszają na kolejne międzynarodowe seminarium na temat praw autorskich dla przedstawicieli wydawnictw i agentów literackich (International Rights Directors Meeting), które odbędzie się w przeddzień Frankfurckich Targów Książki 13 października 2009.    

 

Google się nie damy

Internet

Wczoraj o północy minął termin ultimatum, jakie Google postawił wydawcom książek z całego świata. - Jeśli nie zgłosicie sprzeciwu, zeskanujemy wasze książki i wrzucimy do internetowej biblioteki.  

 

Potrzebne nowe prawo do cytatu -wywiad z Adamem Wojdyłą, prezesem zarządu Polskich Badań Czytelnictwa

Wydawnictwa

Z Adamem Wojdyłą, prezesem zarządu Polskich Badań Czytelnictwa, portal Brief rozmawia o prawie autorskim i dyrektywie audiowizualnej w kontekście bronienia interesów wydawców prasy.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.