RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Narodowe Centrum Kultury poszukuje spadkobierców praw autorskich

Narodowe Centrum Kultury poszukuje spadkobierców praw autorskich celem pozyskania zgody na wykorzystanie tekstów autorstwa wymienionych osób do ponownego wydania w II tomie książki „Mój Ojciec”.

 

Szabłowski w Penguin Random House

Wydawnictwa

Renomowane światowe wydawnictwo Penguin Random House kupiło prawa do książki „Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji" Witolda Szabłowskiego

 

Ochrona prawa autorskiego – bardzo ważna petycja!

Apelujemy ponownie o podpisy pod bardzo ważną internetową petycją, która została uruchomiona przy okazji kampanii Copyright For Freedom. Całe środowisko książki – a zwłaszcza wydawcy i autorzy – powinni wspierać walkę o zrównoważone prawo autorskie, które chroni twórców i wytwórców.

 

Konferencja ogólnopolska: Kierunek zmian prawa autorskiego w Polsce

Upływ dwudziestu lat od momentu wejścia w życie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest okresem, który powinien wystarczyć nie tylko do stwierdzenia, w jakim stopniu nowa ustawa spełniła pokładane w niej nadzieje.

 

Polska Izba Książki na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Wydarzenia

W przeddzień święta książki obchodzonego na całym świecie 23 kwietnia, Polska Izba Książki zorganizowała konferencję prasową, inaugurując tym samym obchody ŚDKiPA w całej Polsce.

 

Korczak dla młodych mam

Już niebawem wszystkie mamy, które zdecydowały się urodzić w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku Białej, otrzymają książkę Janusza Korczaka „Prawo dziecka do szacunku”.

 

Trzaskowski: zasoby bibliotek i muzeów będzie można kopiować z poszanowaniem praw

Prawo

Dążymy do tego by jak najwięcej treści w internecie, zwłaszcza o charakterze naukowym i edukacyjnym było dostępnych w Internecie do swobodnego wykorzystywania. Potrzebny jest jednak kompromis między zwolennikami wolności w internecie a obrońcami praw autorskich - mówi w rozmowie z wnp.pl minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

 

1 stycznia Dniem Domeny Publicznej

Prawo

Co roku w tym dniu uwalniane od praw autorskich są dzieła autorów, którzy zmarli 70 lat temu. W tym roku będzie to m.in. twórczość Bronisława Malinowskiego, Roberta Musila, Lucy Maud Montgomery i Brunona Schulza.

 

Konkurs na materiał o przyszłości prawa autorskiego

Prawo

Wiele/u z nas ma poczucie, że coś jest nie tak z prawem autorskim, że nie pasuje ono do epoki cyfrowej. Wizje dobrego prawa własności intelektualnej konkurują ze sobą na politycznych arenach Unii Europejskiej i innych międzynarodowych instytucji.

 

Co będzie z „Mein Kampf” Hitlera ?

Wydawnictwa

Uzasadnione pytanie, bowiem prawa autorskie i wydawnicze, które posiada Wolny Kraj Bawaria wygasają w 2015 roku. Potem „Mein Kampf” może znaleźć się w tzw. wolnym obiegu.

 

Forum Prawa Autorskiego - 27 marca 2013

Prawo

Pierwsze Forum Prawa Autorskiego odbędzie się 27 marca br. w Kinie Iluzjon. Uroczystą część, która rozpocznie się o godzinie 10.00, otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Weźmie w niej udział także Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski.

 

Minister powołał Forum Prawa Autorskiego

Prawo

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadecydował o powołaniu Forum Prawa Autorskiego.

 

Wydawcy – Chomikuj.pl 1:0

Prawo

W dniu 5.11.2012 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej odrzucił zażalenie organizatorów programu partnerskiego chomikuj.pl na postanowienie prokuratora prowadzącego postępowanie przeciw portalowi chomikuj.pl i zobowiązał WEB 5 Sp. z o.o., administratora programu partnerskiego (dawniej TSNET Sp. z o.o.), do niezwłocznego wydania wszystkich danych, osób biorących udział w programie partnerskim tego portalu.

 

Google ustąpiło wydawcom w sprawie wirtualnej biblioteki Google Books

Internet, Rynek zagraniczny

Koncern internetowy Google porozumiał się z wydawcami w USA po latach sporu o prawa autorskie w związku z pracami nad Google Books Library Project - inicjatywą, która w zamyśle twórców ma stać się największą wirtualną biblioteką świata.

 

Konferencja Reforma Prawa Autorskiego, Kultura i ekonomia w czasach post-ACTA

Prawo

Miejsce: WEiTI Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 15/19, sala 133 Czas: 12 lipca 2013, rejestracja od godz. 9 (śniadanie i kawa), start od godz. 10.00  

 

Książka i róża w księgarni PWM

Księgarnie

PWM po raz kolejny bierze udział w akcji "Książka i Róża" organizowanej w ramach Małopolskich Dni Książki. W dniach 23 i 24 kwietnia będzie można kupić publikacje dla dzieci i dorosłych z rabatem 10%.

 

Wydawnictwo MUZA zaprasza do ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Wydawnictwa

Zapraszamy w imieniu wydawnictwa MUZA SA. do ogrodów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie - fragmenty "Więźnia Nieba" przeczyta Krystyna Czubówna.  

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2012

Wydarzenia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Jest to święto mające promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej.  

 

Saturn Jacka Dehnela we Włoszech

Wydawnictwa

Wydawnictwo Salani wygrało aukcję na zakup włoskich praw do Saturna. Tłumaczenie ukaże się w 2013 r. Najnowsza powieść Jacka Dehnela budzi duże zainteresowanie wśród zagranicznych wydawców.

 

Instytut Książki odbiera nam Janusza Korczaka

Prawo, Wydarzenia

1 stycznia 2013 roku powinniśmy świętować przejście do Domeny Publicznej “Kajtusia Czarodzieja”, “Króla Maciusia I“ oraz innych dzieł Janusza Korczaka. Niestety aktualny właściciel majątkowych praw autorskich twierdzi, że będziemy musieli na to poczekać jeszcze 3 lata.  

 

Prawo autorskie po ACTA - Debata w Zachęcie

Prawo, Internet

Tematem spotkania będzie przyszłość prawa autorskiego w Polsce. Podczas spotkania będziemy dyskutować o tym co się nie sprawdza w obecnym systemie prawnym.

 

"ACTA? Debata o wolności i własności" w Gdańsku

Prawo, Internet

W sobotę 4 lutego, w godz. 12-16, w Sali BHP w Gdańsku odbędzie się publiczna debata na temat ACTA. W dyskusji na temat wolności i własności udział wezmą Minister Administracji i Cyfryzacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, studenci, którzy zainicjowali zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie ACTA, a także przedstawiciele NGOs, eksperci i przedsiębiorcy z branży nowych technologii.

 

Lipszyc: ACTA utrudni nam reformę prawa i promowanie innowacji

Prawo, Internet

Podpisanie przez Polskę traktatu ACTA uniemożliwi reformę systemu własności intelektualnej tak, by odpowiadał on kryteriom epoki cyfrowej, utrudnia promowanie innowacji i blokuje możliwość suwerennej zmiany prawa - uważa prezes Fundacji Nowoczesna Polska Jarosław Lipszyc.

 

"Złoty wilk" Bartłomieja Rychtera w Niemczech

Rynek zagraniczny

Niemieckie wydawnictwo Deutscher Taschenbuch Verlag opublikowało książkę Złoty wilk, autorstwa Bartłomieja Rychtera, pod tytułem Die bestie von Sanok w przekładzie Lisy Palmers.

 

Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza "Nie dla ACTA w Polsce"

Prawo, Internet

Ogłoszono zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej ratyfikacji ACTA w Polsce!  

 

SOPA, PIPA, ACTA. Dlaczego przepisy antypirackie wywołują tyle kontrowersji?

Prawo, Internet

O ile pomysłowi walki z cyberprzestępcami warto kibicować, to niepokój budzą zamiary wielu rządów, by przy okazji rozprawy z piratami wprowadzić rozwiązania, zagrażające wolności słowa. Kto i w jaki sposób chce wprowadzić restrykcyjne prawo?

 

Wolność w internecie zagrożona? Polska podpisze porozumienie ACTA

Prawo, Internet

SOPA i PIPA, budzące tyle kontrowersji w USA, mają swój europejski odpowiednik. 26 stycznia Polska ma podpisać zaakceptowane przez UE porozumienie w sprawie ACTA, które będzie chronić prawa autorskie. Czy Polacy nie będą mogli ściągać plików z sieci?

 

Niemieckie prawa do Chmurdalii Joanny Bator, zostały sprzedane

Wydawnictwa

Niezmiernie miło jest nam ogłosić, że niemieckie prawa do "Chmurdalii" Joanny Bator, książki zakwalifikowanej do finałowej siódemki tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE, zostały sprzedane.

 

Prawa autorskie pod większą ochroną

Wydarzenia

„Zwalczanie piractwa i ułatwienie dostępu do dzieł osieroconych to najważniejsze założenia kompleksowej strategii Unii Europejskiej dotyczącej prawa autorskiego” - poinformowała "Rzeczpospolita".

 
 

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z cyklu: Poligrafia reklamowa w nowoczesnym marketingu

Zapraszamy do udziału w szkoleniu z cyklu: POLIGRAFIA REKLAMOWA W NOWOCZESNYM MARKETINGU. Marketing zgodny z prawem: istotne zagadnienia prawa autorskiego i prawa konkurencji w reklamie.

 

Wrocław: uczelnie wyższe pod lupą wydawnictw

Wydawnictwa

"Polska Gazeta Wrocławska": Szefowie największych wydawnictw naukowych zdecydowali wczoraj, że zatrudnią agencję detektywistyczną. Ma wyłapywać przypadki łamania praw autorskich w szkołach wyższych. Uniwersytet Wrocławski jest jedną z uczelni zagrożonych akcją wydawców

 

Problem dzieł osieroconych

Prawo

Określenia i uporządkowania statusu tzw. dzieł osieroconych domagają się od Komisji Europejskiej dyrektorzy największych europejskich bibliotek. Taki krok prawodawczy bardzo przyspieszy procesy digitalizacji dzieł kultury - uważają bibliotekarze.

 

Konferencja "Umowy prawa autorskiego"

W imieniu Biblioteki Analiz oraz Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM zapraszamy na konferencję "Umowy prawa autorskiego - problemy praktyczne w działalności wydawniczej".

 

Czyje utwory przejdą 1 stycznia 2010 do domeny publicznej?

1 stycznia 2010 wygasają prawa autorskie do twórczości osób, które zmarły w 1939 roku. Jest wśród nich 200 autorów, dane o których są zebrane w centralnym katalogu bibliotecznym NUKAT.

 

W 2015 roku wygasają prawa do "Mein Kampf"

Wokół książek

W powojennych Niemczech nie wolno wznawiać "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Wkrótce może się to jednak zmienić, bo w 2015 roku wygasną prawa autorskie, których posiadaczem są władze Bawarii.

 

Frankfurckie Targi Książki - dzień drugi

"Kanclerz Angela Merkel podczas otwarcia targów obiecała, że ustawa o książce oraz system stałych cen detalicznych zostaną rozciągnięte także na e-booki" - informuje we wstępniaku do specjalnego dodatku targowego „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

 

Ugoda z firmą Google

Internet

18 września amerykański Departament Sprawiedliwości opublikował oświadczenie w sprawie Ugody z firmą Google, w którym znajdują się następujące konkluzje:

 

Biblioteka Google kontra Departament Sprawiedliwości

Departament Sprawiedliwości wezwał nowojorski sąd do odrzucenia ugody, która umożliwiłaby firmie Google stworzenie największej na świecie wirtualnej biblioteki. Według rządowych ekspertów, projekt wiązałby się z łamaniem praw autorskich.    

 

Międzynarodowe seminarium na temat praw autorskich

Frankfurckie Targi Książki zapraszają na kolejne międzynarodowe seminarium na temat praw autorskich dla przedstawicieli wydawnictw i agentów literackich (International Rights Directors Meeting), które odbędzie się w przeddzień Frankfurckich Targów Książki 13 października 2009.    

 

Ugoda powinna dotyczyć książek wydanych w USA

Prawo

Firma Google w ramach projektu Google Book Search skanowała i digitalizowała europejskie książki bez zezwolenia posiadaczy praw autorskich w Europie.

 

Tureckie wydawnictwo Apollon Yayincilik nabyło prawa do książki J. Dehnela

Wydawnictwa

Tureckie wydawnictwo Apollon Yayincilik nabyło prawa do książki Jacka Dehnela „Lala". Będzie to kolejna zagraniczna publikacja tego autora. Do tej pory powieść ukazała się w Izraelu, Niemczech i na Słowacji. W najbliższym czasie planowane są wydania węgierskie, włoskie, chorwackie i litewskie. Obecnie negocjowana jest umowa na edycję hiszpańską.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.