RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Konferencja prasowa ZAiKS-u - "O finansach rozmawiamy z kulturą" (

W czwartek 30 czerwca br. w Centrum Prasowym PAP zaprezentowano wyniki finansowe Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za rok 2015.

 

MG proponuje „Prawo pierwszych połączeń" Agnieszki Tomczyszyn

Nowości

Tym razem wydawnictwo MG pragnie Państwu zaproponować książkę dla młodzieży, autorstwa Agnieszki Tomczyszyn „Prawo pierwszych połączeń" to zabawna, motywująca i energetyczna powieść dla tych, którym zależy...

 

Prawo autorskie w dobie cyfrowej - aspekty praktyczne w działalności wydawnicze

Prawo

Biblioteka Analiz, Kancelaria Adwokacka Lassota i Partnerzy oraz Kancelaria Prawnicza PATRIMONIUM zapraszają na konferencję „Prawo autorskie w dobie cyfrowej – aspekty praktyczne w działalności wydawniczej”.

 

Co można legalnie zrobić z elektroniczną książką?

Wszyscy wiemy, że papierową książkę można pożyczyć znajomym, nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby ją odsprzedać po przeczytaniu. A jak wygląda sytuacja z e-bookami?

 

Co można legalnie zrobić z elektroniczną książką?

Internet

Wszyscy wiemy, że papierową książkę można pożyczyć znajomym, nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby ją odsprzedać po przeczytaniu. A jak wygląda sytuacja z e-bookami?

 

Młodzi a własność intelektualna

Obserwatorium ds. Naruszeń Praw Własności Intelektualnej przy EUIPO opublikowało w dniu 6 kwietnia br. raport pt. Młodzi a własność intelektualna. Celem tego badania jest jak najlepsze zrozumienie zachowań młodych ludzi w wieku 15 – 24 lat w odniesieniu do własności intelektualnej w internecie. Badanie zmierza do zidentyfikowania podstawowych czynników, które wpływają na korzystanie z legalnych i nielegalnych źródeł. Raport ma pomóc w stworzeniu skutecznej strategii edukacyjnej i...

 

Zaczęły się konsultacje dotyczące dyrektywy 2014/26/UE o zbiorowym zarządzie prawami autorskimi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przystępuje do prac nad wdrożeniem do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/26/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych do korzystania online na rynku wewnętrznym.

 

Weszły w życie zmiany wprowadzone tzw. dużą nowelizacją prawa autorskiego

W dniu dzisiejszym weszła w życie większość przepisów tzw. dużej nowelizacji prawa autorskiego. Nowa regulacja zmierza do zapewnienia możliwie szerokiego dostępu do utworów i przedmiotów praw pokrewnych w granicach określonych przez prawo europejskie i międzynarodowe.

 

Wpływ nowych technologii na ochronę praw własności intelektualnej w internecie

Rozwój rynku nowych technologii wpływa na dyskusję o ochronie praw autorskich. Próba integralnego spojrzenia na regulację rynku nowych technologii prowadzi do przekonania, że nawet problemy pozornie odległe od regulacji praw własności intelektualnej (np. związane z modelami wyszukiwarek, cloud computingiem, mediami elektronicznymi czy ochroną konkurencji lub prywatności) mogą wpływać na kierunki myślenia o granicach tej ochrony oraz odpowiedzialności operatorów (np. rozmyta granica między...

 

Dozwolony użytek publiczny - spotkanie

Wchodzi w życie tzw. duża nowela prawa autorskiego, która dostosowuje polskie przepisy do prawa unijnego oraz poszerza i ułatwia dostęp do utworów.

 

Dozolony użytek publiczny - spotkanie

Wchodzi w życie tzw. duża nowela prawa autorskiego, która dostosowuje polskie przepisy do prawa unijnego oraz poszerza i ułatwia dostęp do utworów.

 

Cios dla Facebooka: zapadła decyzja Europejskiego Trybunału sprawiedliwości w sprawie wymiany danych

Przełomowa wręcz decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE, unieważniająca umowę regulującą wymianę danych uderzy przede wszystkim w branżę reklamową, w tym Facebooka, który będzie musiał się mocno postarać.

 

Prokuratura odpowiada ws. odpowiedzialności karnej www.chomikuj.pl

W związku z naszym zainteresowaniem sprawami związanymi z piractwem internetowym godzącym w rynek książki zadaliśmy Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu pytania w sprawie rozpowszechniania bez wymaganego uprawnienia utworów chronionych prawem autorskim w serwisie chomikuj.pl I uzyskaliśmy odpowiedź, którą zamieszczamy w całości bez komentarza.

 

Akt oskarżenia wobec właścicieli portalu chomikuj.pl wpłynął już do Sądu

13 sierpnia br. do Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieście wpłynął subsydiarny akt oskarżenia przeciw administratorowi i właścicielom portalu chomikuj.pl.

 

A jednak można walczyć z internetowym piractwem.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Prokuratura Okręgowa w Olsztynie kończy postępowania w sprawie nielegalnego rozpowszechniania filmów na portalach kinomaniak.tv i ekino.tv.

 

Niezgodność z Konstytucją przepisu dot. odpowiedzialności za zawinione naruszenie praw autorskich

23 czerwca Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją przepisu art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b) prawa autorskiego, przewidującego zapłatę trzykrotności wynagrodzenia za zawinione naruszenie praw autorskich.

 

Ochrona prawa autorskiego – bardzo ważna petycja!

Apelujemy ponownie o podpisy pod bardzo ważną internetową petycją, która została uruchomiona przy okazji kampanii Copyright For Freedom. Całe środowisko książki – a zwłaszcza wydawcy i autorzy – powinni wspierać walkę o zrównoważone prawo autorskie, które chroni twórców i wytwórców.

 

Rząd przyjął projekt nowelizacji prawa autorskiego

Tworzenie prawa to proces, z którego rzadko ktokolwiek wychodzi zadowolony. W przypadku niedawno (12 maja) przyjętego przez Rząd projektu nowelizacji prawa autorskiego powody do zadowolenia mają jednak na pewno wydawcy prasy.

 

Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2014

Biblioteki

Biblioteka Narodowa opublikowała sprawozdanie, z którego można dowiedzieć się o projektach i zmianach przeprowadzonych w 2014 roku w tej instytucji.

 

Kiedy młot na piratów dzieł autorskich jest skuteczny?

Wiele krajów uporało się z nielegalnym rozpowszechnianiem utworów przez Internet, podczas gdy Polska pozostała w tyle stając się przysłowiowym Eldorado dla piratów. Bez wątpienia problem piractwa winien być i u nas rozwiązany, jednak nie podzielałbym opinii, że lekarstwem w tym przypadku będzie nowelizacja Prawa autorskiego.

 

Twórcze strzyżenie - Przewodniczący zarządu ZAiKS tłumaczy sens tzw. opłaty od czystych nośników.

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych importerzy i producenci urządzeń elektronicznych powinni na rzecz kultury płacić w Polsce do 3% ich wartości. Minister kultury w specjalnym rozporządzeniu ma obowiązek ogłosić wysokość stawki i listę tych urządzeń, ale ostatnio uczynił to w 2008 roku.

 

Jak ochronić utwór?

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego (art.1) utwór od momentu jego ustalenia jest chroniony z samego prawa, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek formalności.

 

ZAiKS zaprasza na spotkanie z cyklu: „Poniedziałek pod Królami": Pod Prawo autorskie w spadku -

Z przyczyn niezależnych od Organizatorów nastąpiła zmiana tematu najbliższego „Poniedziałku pod Królami”. Za ewentualne niedogodności związane ze zmianą tematu ZAiKS przeprasza.

 

Prawo autorskie gwarantem wolności słowa! copyrightforfreedom

20 marca podczas Targów Książki w Paryżu środowisko literackie wezwało wszystkich - od autorów poprzez czytelników - aby pomogli przypomnieć znaczenie wolności słowa, która jest możliwa dzięki wyważonemu systemowi prawa autorskiego pozwalającemu rozkwitać literaturze i szeroko rozumianemu sektorowi kreatywnemu.

 

Unia Europejska upiera się, że e-booki to nie książki. Tak właśnie zabija się czytelnictwo

Rynek zagraniczny, Prawo

Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że niższy VAT na e-booki to łamanie unijnego prawa. Czemu? Bo Unia upiera się, że książka elektroniczna to nie towar, a usługa.

 

Ciemna strona portali

Co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje, że do internautów, a częściej rodziców niektórych internautów, trafiają wezwania do zapłaty za rzekome rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim

 

Korczak dla młodych mam

Już niebawem wszystkie mamy, które zdecydowały się urodzić w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku Białej, otrzymają książkę Janusza Korczaka „Prawo dziecka do szacunku”.

 

Mechanizmy licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne - stanowisko KOED

19 listopada odbyło się VI Forum Prawa Autorskiego organizowane przez MKiDN. KOED publikuje stanowisko w sprawie mechanizmów licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne, które były tematem Forum.

 

Dla wolnej kultury szanse są? | Prawo autorskie i CC

Od ponad dekady przemysły kultury zmagają się z tzw. “piractwem” czyli nieautoryzowanym dzieleniem się ich produktami przez internautów.

 

Prawo do kultury prawem człowieka - debata

Wydarzenia

Kultura nie jest jakimś dodatkiem do człowieczeństwa, tylko jego istotą, ale kto ma ją definiować? Określać, co kulturą jest, a co już nie? I co dokładnie oznacza prawo do kultury? Zapraszamy do dyskusji i obejrzenia debaty na ten temat.

 

Czy polskie e-sklepy i konsumenci są gotowi na zmiany? Wykaz zmian w prawie

Nowe regulaminy, wzory umów, rewizja funkcjonalności stron internetowych - już za niecałe trzy miesiące wejdzie w życie nowa ustawa o prawach konsumenta. Czy polskie sklepy internetowe i konsumenci są gotowi na zmiany

 

Reforma prawa autorskiego jednym z celów nowej KE

Przyszły komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej Guenther Oettinger zapowiedział, że reforma unijnego prawa autorskiego będzie jednym z jego priorytetów. W KE trwają już nad tym prace, powstał raport podsumowujący konsultacje społeczne.

 

Czytelnikom można zezwolić na drukowanie e-książek w bibliotece

Biblioteki, Prawo

Unijne przepisy o prawach autorskich nie zakazują bibliotekom tworzenia e-booków z książek znajdujących się w ich zbiorach i udostępnienia ich czytelnikom w wersji elektronicznej.

 

Prokuraturę czeka spektakularna klęska w sprawie książki o Hitlerze?

Prawo

Wrocławski sąd zastanawia się nad umorzeniem - bez procesu - sprawy jednego z liderów środowiska kibiców Śląska Wrocław Romana Z. Prokuratura oskarżyła go o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i rasowym w książce "Jak pokochałem Adolfa Hitlera".  

 

UOKiK wygrywa w sądzie z e-zakupami w Matras

Księgarnie, Prawo

Prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość przysługuje konsumentom także wtedy gdy odbierają oni zakupiony towar w sklepie stacjonarnym. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się ze stanowiskiem UOKiK

 

ZAiKS się odwołał! Fryzjer nadal walczy

Prawo

To nie koniec głośnej sprawy wałbrzyskiego fryzjera. Stowarzyszenie Autorów Zaiks odwołało się od niekorzystnego dla nich wyroku, który zapadł w kwietniu tego roku. Przypomnijmy, że świdnicki sąd uznał, iż w tak małym salonie nie dochodzi do publicznego odtwarzania muzyki, a fryzjer nie osiąga z tego powodu dodatkowych korzyści. Teraz sprawę rozpatrywał będzie wrocławski Sąd Apelacyjny.

 

Szykuje się zmiana Prawa prasowego: autoryzacja i rejestracja serwisów

Prawo

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu wraca do dyskusji nad projektem nowelizacji Prawa prasowego przygotowanym przez PSL. W dokumencie utrzymany jest zapis o autoryzacji oraz pojawia się obowiązek rejestrowania w sądzie serwisów internetowych.

 

Przyszłość prawa autorskiego. Konsultacje europejskie - zróbmy to razem!

Prawo

Szanowni Państwo, Już tylko do 5 lutego 2014 r. trwają ogłoszone przez Komisję Europejską konsultacje dotyczące prawa autorskiego

 

Europejskie konsultacja w sprawie prawa autorskiego

Rynek zagraniczny, Wydarzenia

Komisja Europejska ogłosiła najważniejsze konsultacje społeczne w historii UE: konsultacje prawa autorskiego. Do 5 lutego każda obywatelka i każdy obywatel Unii może wyrazić swoją opinię na temat obecnego systemu i koniecznych zmian. Na podstawie wyniku konsultacji Komisja zadecyduje, czy konieczna jest reforma systemu praw autorskich i w jakim kierunku powinna ona pójść.

 

Dyskusja o ustawie o książce w Dwójce

Prawo

Debata na temat regulacji na rynku książki trwa. – Ta ustawa zadecyduje o tym, czy będziemy nowoczesnym społeczeństwem czytelniczym – mówiła w Dwójce Małgorzata Staniewicz ze Stowarzyszenia "Zmowa". – Przepisy nie wychowają czytelników. Po tylu latach zaniedbań czeka nas długi program odbudowy czytelnictwa – odpowiadała Beata Stasińska z Wydawnictwa W.A.B.

 

Zmowa przetargowa ukarana

Prawo

Blisko 2 mln zł łącznych kar za zmowę przetargową. Sześciu przedsiębiorców - uczestników trzech konsorcjów ­- w niedozwolony sposób chciało wpłynąć na wyniki zamówienia publicznego na dostawę sprzętu komputerowego dla szkół i bibliotek. UOKiK bada obecnie czy doszło do nieprawidłowości podczas 70 innych przetargów

 

Google Books wygrało proces z pisarzami

Rynek zagraniczny

Amerykański sąd orzekł, że udostępnianie książek przez Google służy społeczeństwu i przyczynia się do wzrostu czytelnictwa. Autorzy oburzeni.

 

Zaproszenie na konferencję w Krakowie - Prawo w marketingu wydawniczym

Biblioteka Analiz, Kancelaria Adwokacka Lassota i Partnerzy oraz Kancelaria Prawnicza Patrimonium zapraszają na konferencję "Prawo w marketingu wydawniczym" - regulaminy, reklama, dane osobowe.

 

Domosławski: podtrzymuję wszystko, co napisałem

Prawo

"Za fałszywe i godzące w moje imię uważam stwierdzenie przez wydawnictwo, że książka zawiera rzekomo nieprawdziwe informacje. Wydawca nie ma absolutnie żadnych podstaw do takiego twierdzenia" - napisał w oświadczeniu Artur Domosławski, autor książki "Kapuściński non-fiction" po tym jak wydawnictwo Świat Książki opublikowało w prasie ogłoszenie, w którym "wyraża ubolewanie z powodu naruszenia dóbr osobistych pań Alicji Kapuścińskiej i Rene Maisner"....

 

Plagiat.pl - warto wiedzieć o nowelizacji prawa w Hiszpanii

Prawo, Rynek zagraniczny

Kara do 6 lat więzienia za linkowania do nielegalnych treści w Internecie. Hiszpania nowelizuje prawo karne.

 

Brytyjska policja antypiracka rozpoczęła działalność. Mocne uderzenie w piątek trzynastego

Prawo, Rynek zagraniczny

Pod koniec czerwca 2013 roku brytyjski minister ds. własności intelektualnej Lord Younger poinformował o planach powołania specjalnej jednostki policji, której zadaniem będzie zwalczanie przestępstw przeciwko własności intelektualnej.

 

Hiszpański Chomik filtruje Polaków

Prawo

W czerwcu pisaliśmy na stronie BookWatch.pl o tym, że wśród polskich piratów rośnie popularność portalu Megahamster.es – hiszpańskiej wersji znanego i przyjaznego dysku internetowego Chomikuj.pl.

 

Umowy na szkole podręczniki pod kontrolą

Prawo

Kuratorzy oświaty we wrześniu i październiku przeprowadzą kontrole w zakresie wyboru podręczników przez nauczycieli - poinformował resort edukacji. Zapowiedziana kontrola ma związek z umowami zawieranymi pomiędzy szkołami a wydawcami.

 

Plagiat.pl - Konferencja CopyCamp 2013 poświęcona zagadnieniom prawa autorskiego w Polsce i na świecie

Prawo

Szanowni, pragniemy Państwa serdecznie zaprosić w imieniu p. Sebastiana Kawczyńskiego, Prezesa Zarządu Plagiat.pl (www.plagiat.pl), oraz organizatorów do wzięcia udziału w Konferencji CopyCamp 2013 poświęconej zagadnieniom prawa autorskiego w Polsce i na świecie.   Konferencja odbędzie się 01.10.2013 r. (wtorek) w salach kina „Muranów” w Warszawie, ul. gen. Władysława Andersa 5.

 

Biblioteki będą płacić za to, że wypożyczają książki

Biblioteki

Czytelnicy bezpośrednio na tym nie stracą, ale zmiany mogą odbić się na finansach bibliotek. Nie wiadomo jeszcze kiedy opłata za prawo do wypożyczania zacznie funkcjonować.

 

Sprawa Domu Towarowego Braci Jabłkowskich znów w sądzie

Prawo

Dom Towarowy przy ul. Brackiej 25 w Warszawie jest własnością spółki Bracia Jabłkowscy, bo tak wynika z wpisu w księdze wieczystej – orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dodał, że jeżeli spółka Traffic Club uważa inaczej, to musi tego dowieść.

 

Co będzie z „Mein Kampf” Hitlera ?

Wydawnictwa

Uzasadnione pytanie, bowiem prawa autorskie i wydawnicze, które posiada Wolny Kraj Bawaria wygasają w 2015 roku. Potem „Mein Kampf” może znaleźć się w tzw. wolnym obiegu.

 

Google zapłaci niemieckim wydawcom za treści w wyszukiwarce

Rynek zagraniczny, Internet, Prawo

Bundestag przegłosował ustawę, nakładającą na wyszukiwarki internetowe obowiązek płacenia wydawcom za umieszczanie w wynikach wyszukiwania fragmentów publikowanych przez nich treści.

 

Szkolenie z prawa autorskiego dla tłumaczy - od Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury

Prawo

Jak dbać o swoje prawa osobiste i majątkowe? Jak zawierać bezpieczne i korzystne umowy na przekład? Jak egzekwować warunki umów? Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury zaprasza na szkolenie „Prawo autorskie dla tłumaczy”, które poprowadzi mecenas Joanna Hetman-Krajewska, wybitny ekspert i znakomity dydaktyk.

 

Europejska Federacja Dziennikarzy o zwolnieniach w „Rz: skandal i decyzja polityczna

Prawo

Europejska Federacja Dziennikarzy określa zwolnienia w „Rzeczpospolitej” za tekst „Trotyl na wraku tupolewa” jako skandal i ocenia, że cała ta sytuacja pokazuje zależność mediów od polskiego rządu.

 

Wydawcy – Chomikuj.pl 1:0

Prawo

W dniu 5.11.2012 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej odrzucił zażalenie organizatorów programu partnerskiego chomikuj.pl na postanowienie prokuratora prowadzącego postępowanie przeciw portalowi chomikuj.pl i zobowiązał WEB 5 Sp. z o.o., administratora programu partnerskiego (dawniej TSNET Sp. z o.o.), do niezwłocznego wydania wszystkich danych, osób biorących udział w programie partnerskim tego portalu.

 

Kserowanie jest legalne. Czy wydawcy będą promować dozwolony użytek?

Wydawnictwa

Wygląda na to, że po latach kampanii medialnych uderzających do emocji (kserowanie zabija książki) wydawcy mają nowy pomysł na promocję praw wyłącznych:

 

Chomikuj.pl do wydawców: Obudźcie się! Pozew przeciwko PIK

Prawo

Popularny serwis internetowy Chomikuj.pl złożył pozew przeciwko Polskiej Izby Książki.

 

Chomikuj.pl pracuje nad legalną ofertą. Konieczna zmiana ustawy?

Księgarnie

Chomikuj.pl prowadzi rozmowy z kilkoma wydawcami, by stworzyć bogatą ofertę dla internautów. To odpowiedź na zarzuty, że portal sprzyja piractwu.

 

Koniec Chomikuj.pl? Chcą tego wydawcy książek

Prawo

Polskiej Izbie Książki udało się zebrać kilkanaście firm potrzebnych do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko właścicielom portalu Chomikuj.pl – donosi "Rzeczpospolita".

 

ACTA wejdzie tylnymi drzwiami

Prawo

Choć w w ubiegłym tygodniu deputowani europejscy zdecydowanie odrzucili umowę handlową ACTA, to jej założenia może udać się wprowadzić Komisji Europejskiej poprzez inne przepisy wiążące Unię Europejską.

 

Karta wolności w internecie bez rewolucji

Internet, Prawo

Nie ma co oczekiwać rewolucyjnych zmian istniejącego prawa w przygotowywanej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji specjalnej karcie wolności w Internecie.

 

Nowe obowiązki dla e-sklepów. Jakie zmiany?

Prawo

Nowe przepisy legislacyjne jeszcze silniej będą chronić prawa konsumentów we wszystkich 27 krajach zjednoczonych w ramach Unii. Nowe prawo w szczególności dotyczyć będzie zakupów online i wejdzie w życie 13 czerwca 2014 roku.

 

Nowy pomysł właścicieli praw autorskich – trzeba płacić za czytanie książek na głos

Prawo, Rynek zagraniczny

Pecunia non olet – mawiali starożytni Rzymianie, zgarniając wypracowane niewolniczą harówką denary. Podobnie mogą pod nosem mówić członkowie organizacji SABAM, największej w Belgii organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Ich nowy pomysł na zarabianie może być inspiracją dla wszystkich innych ZAiKS-ów tego świata.

 

Kongres Wolności w Internecie

Prawo, Internet

Wczoraj, 5.03.12 odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, zorganizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Kongres Wolności w Internecie, który był kontynuacją konsultacji społecznych rządu z 6 lutego b.r.

 

Powstanie Karta Praw Podstawowych i Wolności w Internecie

Prawo, Internet

Przygotowanie Karty Praw Podstawowych i Wolności w Internecie zapowiada Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Propozycję resortu przedstawił minister Michał Boni na zainaugurowanym w poniedziałek w Warszawie Kongresie Wolności w Internecie.

 

Powstanie karta wolności w internecie

Prawo, Internet

Rząd zapowiedział w środę rozpoczęcie prac nad przepisami prawnymi, które priorytetem uczynią prawa i wolności obywateli, w tym szczególnie użytkowników internetu.

 

Nadchodzą zmiany w e-handlu. Większa ochrona klientów

Prawo

Około 10 tys. sklepów internetowych będzie musiało zrewidować zasady prowadzenia biznesu ze względu na implementację nowej dyrektywy Unii Europejskiej - oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte.

 

ACTA: 200 tys. podpisów z Polski

Internet, Prawo

Petycja z podpisami blisko 2,5 mln obywateli jest rzadkością, 1 mln wystarczy do ustanowienia legislacyjnej inicjatywy obywatelskiej; rozpatrzymy ją uważnie - powiedziała we wtorek odbierając petycję przeciw ACTA szefowa komisji petycji w PE Erminia Mazzoni.

 

Kontrowersje wokół odpłatnego korzystania z bibliotek

Prawo

Biblioteki w Polsce pozostaną bezpłatne, tak jak to było do tej pory. Odpłatne użyczanie książek jest konsekwencją dyrektywy Parlamentu Europejskiego .

 

Debata "Prawo autorskie po ACTA"

Prawo

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów na debatę "Prawo autorskie po Acta", której tematem będzie przyszłość prawa autorskiego w Polsce. Podczas spotkania będziemy dyskutować o tym co się nie sprawdza w obecnym systemie prawnym, dlaczego prawo autorskie nie nadąża za rozwojem świata cyfrowego oraz omówimy konkretne propozycje regulacji prawnych, które odpowiadałyby zmieniającej się rzeczywistości - chroniły prawa autorów i twórców, ale jednocześnie dawały szeroki dostęp do...

 

Koniec ACTA? KE odsyła do Trybunału Sprawiedliwości UE

Prawo, Internet

Komisja Europejska zdecydowała o przekazaniu międzynarodowej umowy o zwalczaniu podróbek i piractwa w internecie (ACTA) do Trybunału Sprawiedliwości UE, by ocenił, czy nie narusza ona praw podstawowych. Środową decyzję KE z zadowoleniem przyjęli europosłowie.

 

Prawo autorskie po ACTA - Debata w Zachęcie

Prawo, Internet

Tematem spotkania będzie przyszłość prawa autorskiego w Polsce. Podczas spotkania będziemy dyskutować o tym co się nie sprawdza w obecnym systemie prawnym.

 

Premier: ACTA do odrzucenia

Prawo, Internet

Premier Donald Tusk zaproponował przywódcom partii należących do frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim odrzucenie ACTA w kształcie wynegocjowanym przez Komisję Europejską.

 

ACTA umową tajną? Komisja Europejska odpowiada

Prawo, Internet

W odpowiedzi na zarzuty, że negocjacje umowy dotyczącej obrotu towarami podrobionymi odbyły się "za zamkniętymi drzwiami" KE odpowiada konkretami - kto negocjował, z kim, kiedy, gdzie i z jakim wynikiem.

 

IAB Polska tworzy Poradnik e-Commerce dla kupujących

Internet, Prawo

Działająca w ramach IAB Polska Grupa Robocza e-Commerce stworzyła "Poradnik e-Commerce dla Kupujących". Zbiór porad został stworzony dla wszystkich użytkowników Internetu, którzy są zainteresowani zakupami przez Internet.

 

Komisja Europejska: 10 mitów na temat ACTA

Prawo, Internet

ACTA, umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrobionymi, od kilku tygodni budzi sporo kontrowersji wśród internautów. Komisja Europejska przedstawia 10 mitów dotyczących ACTA.

 

Protesty przeciw ACTA w sobotę w całej Europie

Prawo, Rynek zagraniczny

Ogólnoeuropejski protest przeciw ACTA w sobotę w większości miast europejskich. Prawie wszędzie wystartuje ok. godziny 13. Tylko we Francji manifestacje mają się odbyć w 46 miastach, w tym w tych największych: w Paryżu, Lyonie czy Marsylii. W Niemczech liczba miast jest o połowę mniejsza.

 

ACTA: Będzie rozbudowany system konsultacji

Prawo, Internet

Opublikowanie jeszcze we wtorek całej dokumentacji w sprawie ACTA będącej w dyspozycji strony polskiej – to jedno ze zobowiązań rządu po poniedziałkowej debacie.

 

Premier: Zawieszamy ratyfikację ACTA

Prawo, Internet

Ostatnie protesty internautów przeciwko ratyfikacji międzynarodowej umowy ACTA przyniosły skutek. W piątek premier Donald Tusk poinformował o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA.

 

Strategia działania w obronie wolności w internecie

Prawo, Internet

O liberalizacji prawa autorskiego, strategii działania w obronie wolności w internecie i możliwości zwiększenia udziału obywateli w procesie rządzenia rozmawiano w sobotę w Warszawie podczas Improwizowanego Kongresu Wolnego Internetu.

 

"ACTA? Debata o wolności i własności" w Gdańsku

Prawo, Internet

W sobotę 4 lutego, w godz. 12-16, w Sali BHP w Gdańsku odbędzie się publiczna debata na temat ACTA. W dyskusji na temat wolności i własności udział wezmą Minister Administracji i Cyfryzacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, studenci, którzy zainicjowali zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie ACTA, a także przedstawiciele NGOs, eksperci i przedsiębiorcy z branży nowych technologii.

 

Protesty przeciw ACTA nie tylko w Polsce. Dziś Czechy, 11 lutego 14 państw w Europie

Prawo, Rynek zagraniczny

Już dziś protestują Czechy, Polacy przez cały tydzień, a na 11 lutego planowane są manifestacje przeciwników umowy ACTA w 12 kolejnych państwach w Europie. Fala protestów przetoczy się przez cały kontynent?

 

Za unijne prawo zapłaci czytelnik?

Biblioteki

Polska wciąż nie dostosowała przepisów do unijnych regulacji, zgodnie z którymi za każdą wypożyczoną z biblioteki książkę jej autorowi należy się honorarium – stwierdza "Rzeczpospolita".

 

"Piaskowa Góra" Joanny Bator we Francji

Wydawnictwa, Rynek zagraniczny

Wydawnictwo W.A.B. podpisało umowę sprzedaży francuskich praw do Piaskowej Góry Joanny Bator. Wydawnictwo Noir sur Blanc wyda tłumaczenie najprawdopodobniej na początku 2014 r.

 
 

Umowa ACTA powinna być analizowana bez polityków

Prawo, Internet

Umowa ACTA w najbliższych tygodniach powinna być poddana analizom, ale bez udziału polityków – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

 

WikiLeaks i ACTA

Prawo, Rynek zagraniczny

Fenomenalnym i czystym dowodem na to, że obywatele są dla władzy mieniącej się być ich sługami zaledwie złem koniecznym jest tworzenie ACTA od kilku lat poprzez tajne uzgodnienia.

 

ACTA: premier.gov.pl nadal nieczynny. Umowa ACTA podpisana

Prawo, Internet

Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała w czwartek w siedzibie MSZ Japonii umowę ACTA o zapobieganiu handlu podróbkami.

 

Europejski Trybunał Sprawiedliwości: nie można zmuszać firm internetowych do cenzury

Prawo, Internet

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie można zmusić dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE - poinformował portal EuropeanVoice.

 

ACTA to gigantyczny bubel prawny

Prawo, Internet

imię walki z piractwem i podróbkami można będzie cenzurować internet, blokować pojawiające się tam treści, karać internautów bez sądu. To gigantyczny bubel prawny - mówi Dziennikowi Zachodniemu prof. Genowefa Grabowska, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

ACTA: Nikt nie zamierza dokonywać zmian w stosunku do istniejącego prawa

Prawo, Internet

- Jeśli w art. 27. ustęp 4 ACTA pojawiają się zagrożenia dotyczące osób prywatnych, internautów, to my na pewno tego nie wprowadzimy do polskiego prawa i będą te przepisy, które istnieją do tej pory - powiedział w piątek Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

 

Lipszyc: ACTA utrudni nam reformę prawa i promowanie innowacji

Prawo, Internet

Podpisanie przez Polskę traktatu ACTA uniemożliwi reformę systemu własności intelektualnej tak, by odpowiadał on kryteriom epoki cyfrowej, utrudnia promowanie innowacji i blokuje możliwość suwerennej zmiany prawa - uważa prezes Fundacji Nowoczesna Polska Jarosław Lipszyc.

 

SOPA, PIPA, ACTA. Dlaczego przepisy antypirackie wywołują tyle kontrowersji?

Prawo, Internet

O ile pomysłowi walki z cyberprzestępcami warto kibicować, to niepokój budzą zamiary wielu rządów, by przy okazji rozprawy z piratami wprowadzić rozwiązania, zagrażające wolności słowa. Kto i w jaki sposób chce wprowadzić restrykcyjne prawo?

 

Protest przeciw ACTA. Będą kneblować usta

Prawo, Internet

"Dzisiaj, tj. 25 stycznia, o godzinie 16.30 w Katowicach na ulicy Jagiellońskiej 25 odbędzie się całkowicie spontaniczne spotkanie osób chcących zaprotestować przeciw destrukcyjnym dla internetowej wolności działaniom polskiego Rządu" - piszą w swoim oświadczeniu organizatorzy manifestacji przeciw ACTA.

 

Co może rozwiązać ACTA? Jakie są zagrożenia? Ekspert

Prawo, Internet

Międzynarodowe porozumienie ACTA nie dotknie piratów, a zwykłych internautów - uważa Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. Jej zdaniem, podpisanie umowy może doprowadzić do monitorowania użytkowników przez dostawców usług.

 

Boni: ACTA nic nie zmieni

Internet, Prawo

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, poinformował, że porozumienie ACTA zostanie 26 stycznia podpisane przez Polskę.

 

Od wtorku demonstracje przeciwko ACTA. Zobacz, gdzie i kiedy!

Prawo, Internet

24 stycznia o godzinie 16 rozpoczęła demonstracja w Warszawie. "Nie dla ACTA" - tak będzie brzmiało główne hasło.

 

Wolność w internecie zagrożona? Polska podpisze porozumienie ACTA

Prawo, Internet

SOPA i PIPA, budzące tyle kontrowersji w USA, mają swój europejski odpowiednik. 26 stycznia Polska ma podpisać zaakceptowane przez UE porozumienie w sprawie ACTA, które będzie chronić prawa autorskie. Czy Polacy nie będą mogli ściągać plików z sieci?

 

Protest twórców w internecie. Wysyłają petycje do premiera

Prawo

W związku z proponowanym przez Donalda Tuska w expose zniesieniem pięćdziesięcioprocentowej stawki kosztów uzyskania dla twórców w internecie zaczął krążyć projekt petycji do premiera. Mimo, że na portalu społecznościowym Facebook podzieliło się listem ponad 2.5 tys. osób, do kancelarii premiera wysłano tylko 250 maili.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.