RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Początek września z Innym Wymiarem!

W tym roku Wschód Kultury zakończy w Białymstoku festiwal Inny Wymiar, który potrwa od 1 do 4 września.

 

Czas na festiwale!

W tym sezonie, jak co roku, będziemy obecni na wielu letnich festiwalach. Programy literackie realizowane są w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

MOL, czyli książka obrazkowa w zielonej przestrzeni Wrocławia

Studentki Uniwersytetu Wrocławskiego zainaugurowały nowy projekt literacki. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury będą wyprowadzać książki na spacery po mieście.

 

W Światowej Stolicy Książki UNESCO ponownie rozdają pierwsze wyprawki czytelnicze

Na dobry początek” 2016 Do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu trafiają już po raz szósty wyprawki czytelniczce dla najmłodszych wrocławian.

 

MEN do końca maja ma podjąć decyzję ws. rządowego podręcznika.

Wydawnictwa

W resorcie edukacji narodowej toczy się dyskusja na temat rządowego podręcznika. – W maju musimy podjąć decyzję dotyczącą tego, co dalej z podręcznikiem drukowanym w ministerstwie.

 

„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci″

9 maja w Katowicach rusza 5. edycja wydarzenia „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci″. Mali i duzi miłośnicy pięknie i mądrze zilustrowanych oraz dobrze zaprojektowanych książek mile widziani.

 

Ruszyło rozczytane tournee

Biblioteki

W kwietniu ruszyła specjalna edycja „ Rozczytanej Aglomeracji", projektu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, który aktywnie wspiera popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców regionu.

 

Młodzieżowa Pracownia Opowieści - wystawa prac

Od 5 do 19 kwietnia 2016 w Galerii BOSA we Wrocławiu prezentowane będą prace uczestników projektu Młodzieżowa Pracownia Opowieści realizowanego przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji z Wrocławia i Reykjavik Miasto Literatury UNESCO.

 

Rok Sienkiewicza 2016 zgłoszenia do 30 marca!

Wydarzenia

Przypominamy, że do 30 marca czekamy na zgłoszenia do organizowanego przez Instytut Książki konkursu „Rok Sienkiewicza 2016”.

 

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza odmłodnieje! Jest już projekt zmian

Wydarzenia

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na warszawskim Starym Mieście czekają zmiany. Właśnie wyłoniono zwycięski projekt przebudowy..

 

W Biurze Literackim: Proza z Europy: na początek Jergović

Nowości

22 lutego 2016 roku ukaże się pierwsza książka w ramach unijnego projektu "Proza z Europy", którego operatorem jest Biuro Literackie.

 

Archiwum wirtualne: Polacy w Irlandii i na Wyspach Brytyjskich

Internet, Rynek zagraniczny

Zapraszamy do Archiwum wirtualnego, które jest owocem badań przeprowadzonych w ramach projektu Polska literatura (e)migracyjna w Irlandii i Wielkiej Brytanii po roku 2004 (DEC-2011/01/B/HS2/05120), międzynarodowego przedsięwzięcia realizowanego na Uniwersytecie Łódzkim od 2011 roku dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Nauki.

 

Coffee and Book Box

Internet

Kawa i książki to dobrze połączenie. Jeśli chcecie, żeby powstała usługa zamówienia subskrypcji świeżo palonej kawy w zestawie ze starannie dobraną książką, wesprzyj inicjatywę na stronie wspieram.to.

 

Projekt - Liryka extra

Wydarzenia

Właśnie ruszyła kolejna odsłona projektu "Liryka extra", promującego polską i niemiecką poezję współczesną.

 

Projekt Szekspir

Rynek zagraniczny

Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Serię otwiera powieść Jeanette Winterson Przepaść czasu, adaptacja szekspirowskiej „Zimowej opowieści”.

 

Darmowe czytanie w miastach. Ruszy projekt "Czytaj PL

Wydarzenia

W sześciu miastach Polski 1 października rozpocznie się promujący czytelnictwo projekt "Czytaj PL!". Każdy, kto pobierze na urządzenie mobilne specjalną, darmową aplikację będzie mógł bezpłatnie wypożyczyć jeden z dwunastu e-booków.

 

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży "Czytajmy" w ramach projektu Bibliomania

Szanowni Państwo w dniach 25-27 września 2015 r. na Zamku Królewskim w Warszawie w Arkadach Kubickiego odbędzie się Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” w ramach projektu Bibliomania

 

Book Club w BWA

Jesienno-zimowy projekt galerii Dizajn BWA Wrocław poświęcony książce zawiera w sobie działania warsztatowe, wykłady ekspertów oraz spotkania z najciekawiej zaprojektowanymi książkami.

 

Inauguracja piątej edycji przekazywania wyprawek czytelniczych wrocławskim noworodkom!

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu zaprasza do Filii nr 4 przy ul. Wieczystej 105, jutro, 23 czerwca (Dzień Ojca!) na godzinę 10.30.

 

Miasto Poezji 2015

Wydarzenia

"Miasto Poezji" jest miejscem wyobraźni, jest metaforą, która odnajduje swój kształt; odnajduje realny, widomy kształt w Lublinie – na naszych oczach, ale i za sprawą sposobu, w jaki patrzymy na to miasto.

 

Polska i Skandynawia wskrzeszają liberaturę

Wydarzenia

Literacki tekst zamknięty w butelce, dziesięć sonetów, z których można ułożyć "Sto tysięcy miliardów wierszy" czy powieść w pudełku – o taką "książkę na wolności" upominają się twórcy międzynarodowego projektu "Brumba – jedność słowa z przestrzenią zapisu".

 

Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza zaprasza: Pamiętam, że" - Dolny Śląsk

Wydarzenia

Po dużym sukcesie publikacji „Wrocław. Pamiętam, że…” Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza rozszerza projekt i wyrusza w poszukiwaniu zbiorowej pamięci mieszkańców i bywalców Dolnego Śląska.  

 

Lublin inwestuje w digitalizację zbiorów bibliotecznych

Biblioteki

Spółka Comarch dostarczy gminie Lublin sprzęt i oprogramowanie do digitalizacji za prawie ponad 1,6 mln zł brutto.

 

Książka napisana przez trzystu czytelników?

Internet

W Światowy Dzień Książki ma miejsce niezwykłe czytelnicze przedsięwzięcie. Serwis lubimyczytać.pl wydaje darmowego ebooka – zbiór 48 wywiadów z autorami przeprowadzonych przez 325 użytkowników serwisu.

 
 

(TISP) Me Books. Nowe możliwości dla małych czytelników

Odsyłamy Państwa do lektury nowo dodanej treści na stronie projektu TISP. Jest to zapis wystąpienia Erica Huanga, który w czasie Targów Książki Dziecięcej w Bolonii przedstawił Me Books - rozwiązanie spełniające trzy funkcje: aplikacji, księgarni i wydawcy.

 

Liryka extra: Kerstin Preiwuß

Wydarzenia

Poezję tworzy się nieustannie, ale człowiek rzadko zdaje sobie z tego sprawę. Jeśliby uważnie posłuchał, jak mówi, uświadomiłby sobie, ile decyzji w kwestiach językowych podejmuje w oparciu o kategorie estetyczne: w codziennych sytuacjach powstaje więcej kontekstów lirycznych niżby się zdawało ­- mówi niemiecka poetka i prozaiczka, Kerstin Preiwuß, która jest bohaterką kolejnej odsłony projektu Liryka extra.

 

Posłuchaj świata na Solcu

Wydarzenia

Już w najbliższy weekend poezja Czesława Miłosza wybrzmi w niezwykłym polsko-japońskim dwugłosie. Podczas dwóch wieczorów poetyckich „Posłuchaj świata” zostaną zaprezentowane wiersze noblisty z cyklu „Świat, poema naiwne” wygłoszone w oryginale oraz w tłumaczeniu na język japoński.

 

Świat Jacka Dukaja i jego "Starości Aksolotla"

Księgarnie

Za nami premiera „Starości aksolotla” Jacka Dukaja, której wydawcą jest Allegro. Długo wyczekiwana powieść pisarza spotkała się z gorącym odbiorem, nie tylko wśród fanów science fiction.  

 

Ruszają przygotowania do drugiej części darmowego podręcznika dla drugoklasistów

Wydarzenia

Zaułek słówek, inspiracje do tworzenia klasowej gazety, teksty przyrodnicze - to m.in. znajdzie się w przygotowanej dla drugoklasistów kolejnej części elementarza "Nasza szkoła".

 

Wyniki międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze 2014

17 maja 2014 roku Wydawnictwo Dwie Siostry ogłosiło pierwszą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE.

 

Nasza Mała Biblioteka

Nasza Mała Biblioteka" to autorski projekt edukacyjny dedykowany dzieciom w wieku wczesnoszkolnym 6-9 lat. Opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami.

 

Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci

Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS zapraszają na wystawę pokonkursową "Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci".

 

Konkurs o Nagrodę Włodka rozstrzygnięty

Wydarzenia

Fundacja Wisławy Szymborskiej rozstrzygnęła właśnie konkurs o Nagrodę im. Adama Włodka dla młodych twórców

 

Wkrótce powstanie Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteki

Firmy Comarch i Digital-Center wesprą projekt Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej na rzecz Gminy Lublin. Łączna wartość zamówienia przekracza cztery miliony złotych brutto.

 

Nowoczesność w praktyce – ruszył system ACADEMICA

Biblioteki

W czwartek, 18 grudnia 2014 r. prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z dr. Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej zainaugurowali projekt ACADEMICA – innowacyjny system elektronicznych wypożyczeń, umożliwiający bezpłatny dostęp do setek tysięcy publikacji naukowych z każdej biblioteki w Polsce. W uroczystości wziął udział prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i dr Tomasz Kruk, wicedyrektor Naukowej i...

 

O Różewiczu w Rydze

Wydarzenia, Rynek zagraniczny

We wrześniu Biuro Literackie zainaugurowało projekt Europejskich Portów Literackich w Rydze, gdzie gośćmi festiwalu Riga Poetry Readings (Poetry Days) byli: Jacek Dehnel, Roman Honet i Ryszard Krynicki.

 

Czego potrzebują wydawcy dla lepszego rozwoju? Wyniki ankiety TISP

Wydawnictwa

Publikujemy za Polską Izbą Książki wyniki ogólnoeuropejskiej ankiety nt. badań i rozwoju, przeprowadzonej w ramach projektu TISP, wskazują na duże znaczenie innowacji dla wydawców.

 

Projekt Książka: Księgarz

Internet

Jest kryzys w branży. Na przykład czołowy podręcznik do archeologii każdego roku sprzedawał się w 1200–1300 egzemplarzach. W 2013 roku sprzedało się około 200 sztuk. Wszystko jest na Chomiku albo gdzieś indziej do ściągnięcia.

 

ŚZGiP: darmowe podręczniki tak, ale nie w tym roku

Prawo

Samorządowcy mają obawy, że dotacja na zakup podręczników nie zostanie przekazana przed 1 września br i będą musieli pokryć zakup książek z gminnych budżetów. Apelują, by zmiana w systemie oświaty weszła w kolejnym roku szkolnym.

 

Wiedźmin 3: Dziki Gon" zadebiutuje 24 lutego 2015 roku

Nowości

Data premiery gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon" została ustalona na 24 lutego 2015 roku - poinformowało studio CD Projekt Red należące do Grupy CD Projekt na specjalnej "Letniej Konferencji" w Los Angeles.

 

Wydawcy nie mają szans z rządowym podręcznikiem

Wydawnictwa

- Rządowy elementarz od dwóch tygodni jest w drukarni, a niektórzy wydawcy już przygotowali do niego ćwiczenia. Walka o rząd nauczycielskich dusz i ponad 20 mln zł właśnie się rozpoczęła.

 

Tuba.FM w Kulturze Na Widoku

Wydarzenia

Ruszył ogólnopolski projekt Kultura Na Widoku, którego celem jest promocja legalnych źródeł kultury oraz uczczenie rocznicy 25-lecia polskiej wolności.

 

O darmowych podręcznikach w podkomisji

Prawo

Rządowy projekt wprowadzający bezpłatne podręczniki do szkół został skierowany do prac w sejmowej podkomisji - zdecydowali we wtorek posłowie sejmowej komisji edukacji. Prace w komisji nad projektem, zgodnie z przyjętym harmonogramem, mają zakończyć się 23 maja.

 

Rowerzyści do bibliotek, mole książkowe na rowery! Akcja MBP

Biblioteki

"Rowerzyści do bibliotek, mole książkowe na rowery!" Rowerowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej "Rowerem do biblioteki" ma na celu połączenie pasji czytelniczej z zamiłowaniem do rowerów.  

 

Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci

Ruszyła 4. edycja wydarzenia Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci. Już 9 maja 2014 roku ilustratorzy, wydawcy, projektanci, bibliotekarze, studenci i wszyscy sympatycy pięknych książek dla dzieci spotkają się w Katowicach. Organizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki i Biblioteka Śląska.

 

Nowa powieść w Universum Metro 2033

Nowości

Wydawnictwo Insignis poleca Państwa uwadze kolejną powieść opublikowaną w międzynarodowym projekcie Dmitrija Glukhovsky’ego Uniwersum Metro 2033 pt. "Dziedzictwo przodków" Surena Cormudiana:

 

IPN wspiera biblioteki i czytelnictwo

Wydawnictwa

IPN wspiera biblioteki i czytelnictwo, właśnie zakończyła się kolejna edycja naszego projektu "Biblioteka na to czeka"

 

Robert De Niro chce napisać książkę z Martinem Scorsese

Rynek zagraniczny

Aktor, który z reżyserem spotkał się na planie m.in. "Wściekłego byka" czy "Chłopców z ferajny", chciałby napisać wspomnienia. Zamiast jednak klasycznej autobiografii namawia Martina Scorsese na wspólne wspomnienia.

 

Książki z oferty Prószyński Media teraz większą czcionką

Nowości

Wydawnictwo Prószyński Media uruchomiło właśnie projekt Duże Litery. To idealna propozycja dla tych czytelników, którzy mają problemy ze wzrokiem lub nie chcą męczyć oczu czytając zbyt małą czcionkę.

 

Projekt ustawy o cenie stałej na książki

Ustawa

Szanowni Państwo przedstawiamy projekt "Ustawy o książce", który zamieścił na swojej stronie Dziennik Internautów www.di.com.pl. Jest to projekt Polskiej Izby Książki. Jego draft został przesłany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie będę się w tej chwili wdawał się w ustalenia, kto zainicjował pierwsze prace nad "Ustawą o książce". Wspomnieć jednak należy, iż to księgarze z OSK na swoich III Forach pracowali nad projektami ustawy. Była ona przesłana do...

 

Tom McCarthy, autor powieści "Resztki" w projekcie "The Book Lovers"

Nowości

Szanowni Państwo, zapraszamy na spotkanie z Tomem McCarthym, autorem powieści "Resztki" w ramach projektu The Book Lovers.

 

Polski? Ogarniam - polszczyzna dla młodzieży

Wydarzenia

Projekt „Polski? Ogarniam” powstał z myślą o nastolatkach, głównie uczniach szkół ponadgimnazjalnych. Inspiracją były rozmowy z maturzystami, dla których często powtórka materiału staje się utrapieniem. Niezrozumiały język szkolnych lektur, długa lista trudnych do zapamiętania środków stylistycznych czy związki frazeologiczne, w których nie trudno o błąd. A gdyby tak przetłumaczyć język polski na ich język?

 

Dołącz do projektu "Filmowe pogwarki"

Biblioteki

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza bibliotekarzy i bibliotekarki z obszarów wiejskich i małych miejscowości z całej Polski do nowego projektu edukacyjnego, realizowanego w ramach programu "Ojczysty dodaj do ulubionych" Narodowego Centrum Kultury.

 

Pierwszy na świecie kiosk oferujący druk na żądanie

Rynek zagraniczny

Projekt został zainicjowany przez Larsa Adaktussona, szwedzkiego dziennikarza i prezentera telewizyjnego, jego brata Hansa i ich firmę – Meganews Sweden. Ricoh dostarczyło technologię, firma Sweco stworzyła oprogramowanie, terminal na karty i ekrany. Kiosk został zaprojektowany przez LA + B.

 

Zakończono projekt: Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych

Biblioteki

30 czerwca br. Biblioteka Śląska w Katowicach zakończyła realizację projektu rozpoczętego 4 lata temu pt. Śląska Internetowa Biblioteka Zbiorów Zabytkowych w ramach działania 11.1. Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

 

Rok Tuwima

Wydarzenia

Przypominamy, że Instytut Książki projekty konkursowe przyjmujemy do 15 lipca 2013 roku.

 

Nowy sposób wydawania książek dociera do Polski

Wydarzenia

Projekt „I nagle wszystko się kończy" jest próbą przeniesienia na polski grunt idei wydawania książek w oparciu o coraz popularniejszy za granicą mechanizm tak zwanego crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego.

 

Konkurs na materiał o przyszłości prawa autorskiego

Prawo

Wiele/u z nas ma poczucie, że coś jest nie tak z prawem autorskim, że nie pasuje ono do epoki cyfrowej. Wizje dobrego prawa własności intelektualnej konkurują ze sobą na politycznych arenach Unii Europejskiej i innych międzynarodowych instytucji.

 

Wakacyjna Sztuka Czytania - konkurs fotograficzny

Wydarzenia

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza do udziału w kolejnym konkursie w ramach projektu "Sztuka Czytania".

 

"Półka z komiksem" od Sklep.gildia.pl

Księgarnie

Szanowni Państwo, mamy przyjemność poinformować o starcie pilotażu projektu "Półka z komiksem".

 

Stalowa Wola. Rozpoczęła się 5. edycja ogólnopolskiego konkursu na komiks

Wydarzenia

Piąta edycja ogólnopolskiego konkursu na krótką formę komiksową rozpoczęła się w Stalowej Woli (Podkarpackie). W tym roku komiksy mają być inspirowane wierzeniami ludowymi i regionalnymi legendami, związanymi z rodzinną miejscowością autora.

 

Światowy Dzień Książki we Wrocławiu i Projekt WORD

Wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna We Wrocławiu zaprasza do wspólnego świętowania dnia książki oraz na warsztaty na których można wykorzystać drzemiące w nas pokłady kreatywności - do dyspozycji uczestników będzie ściana w czytelni biblioteki.

 

Polska odsłona międzynarodowego projektu „Ganymed goes Europe”

Wydarzenia

Łączący malarstwo, literaturę i teatr „Ganymed goes Europe” to nowe spojrzenie na malarstwo dawnych mistrzów - od maja do lipca 2013 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

Kreatywne zabawy: projektowanie strojów, rycerze i smoki.

Na (wciąż jeszcze) chłodne wieczory dla dziewczyn i chłopaków z wyobraźnią polecamy książeczki Wydawnictwa Olesiejuk.

 

Akcja informująca o dozwolonym użytku książek: „Kserowanie jest okej!”

Wydarzenia

Na początku lutego rozpoczęła się akcja informacyjna dotyczącą kserowania i dozwolonego użytku książek w bibliotekach.

 

Snow Crash Trio - audiowizualny projekt do powieści Neala Stephensona

Wydawnictwa

Na podstawie powieści Neala Stephensona "Zamieć" (ang.Snow Crash) audiowizualna grupa Snow Crash Trio skomponowała i wyreżyserowała projekt multimedialny Snow Crash.

 

Recenzja: Urszula Kierczak "Metoda projektów w pracy nauczyciela wychowania fizycznego"

Recenzje

Nauczanie projektowe, to powrót do racjonalnej idei kształcenia umiejętności poszukiwania i zdobywania wiedzy. Uczy samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, co w w rzeczywistości prowadzi do samoedukacji.

 

Readingmalopolska.pl

Internet

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników literatury. Ruszył multimedialny i interaktywny portal readingmalopolska.pl. Znajdziemy w nim m.in. prezentacje małopolskich miejscowości związanych z pisarzami i literaturą, a także przygotowane specjalnie dla portalu literackie szlaki prowadzące użytkowników śladem wielkich pisarzy: Stanisława Lema, Sławomira Mrożka i Czesława Miłosza oraz wybranych tematów, wśród nich szlaki: kobiet, kryminalny, literatury żydowskiej, młodej literatury i reportażu...

 

Otwarcie Domu Kereta na warszawskiej Woli (20.10.)

Wydarzenia

Szanowni Państwo, 20 października 2012 r. na warszawskiej Woli odbędzie się otwarcie Domu Kereta.

 

Google ustąpiło wydawcom w sprawie wirtualnej biblioteki Google Books

Internet, Rynek zagraniczny

Koncern internetowy Google porozumiał się z wydawcami w USA po latach sporu o prawa autorskie w związku z pracami nad Google Books Library Project - inicjatywą, która w zamyśle twórców ma stać się największą wirtualną biblioteką świata.

 

120 tys. podpisów za historią po staremu

Wydarzenia

Przywrócenie modelu nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych, który obowiązywał przed 1 września - przewiduje obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, pod którym zebrano 120 tys. podpisów. W czwartek projekt zostanie złożony we Sejmie.

 

Ostatni dzwonek na kulturalne dotacje

Wydarzenia

Aktualna edycja unijnego Programu Kultura 2007-2013 właśnie dobiega końca, co oznacza ostatnią szansę na dotacje dla polskich operatorów kulturalnych.

 

Partner do e-podręczników bez konkursu

Wydarzenia

Partner technologiczny projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego" wybrany zostanie spośród publicznych szkół wyższych w drodze naboru - zapowiada Ośrodek Rozwoju Edukacji. Ostateczna decyzja co do wyboru ogłoszona zostanie na przełomie września i października 2012 r.

 

E-podręczniki pogrążą minister Szumilas?

Wydarzenia

Solidarna Polska chce dymisji minister edukacji Krystyny Szumilas w związku z doniesieniami o możliwych nieprawidłowościach przy wprowadzaniu projektu e-podręcznika. W związku z tą sprawą SP złożyła także zawiadomienie do prokuratury.

 

Nie ma konfliktu przy "e-podręcznikach"

Wydarzenia

Krzysztof Wojewodzic, koordynator projektu "e-podręczniki do kształcenia ogólnego", zapewnia, że nie ma konfliktu między zajmowaną przez niego funkcją, a tym, że był prezesem spółki zajmującej się e-learningiem. Poinformował, że zrezygnował z tego stanowiska w lipcu.

 

Stalowa Wola miastem komiksów

Wydarzenia

Rowerowa gra miejska, w czasie której uczestnicy zwiedzą plenerową galerię 15 komiksów, rozmieszczonych na bilboardach na terenie całego miasta, rozpocznie w sobotę w Stalowej Woli finał IV edycji projektu „Miasto Komiksów”.

 

11 milionów złotych dla wydawnictw naukowych

Wydawnictwa

W sumie 88 projektów otrzyma dofinansowanie na realizację zadań w ramach programu INDEX PLUS 2012, którego celem jest nadanie międzynarodowego charakteru polskim czasopismom naukowym. Jego budżet to ponad 11 mln złotych.

 

MEN odpowiada rektorom ws. e-podręczników

Wydarzenia

Realizacja projektu "E-podręcznik do kształcenia ogólnego" ma istotne znaczenie dla procesu cyfryzacji szkół - podkreśliła minister edukacji Krystyna Szumilas w specjalnym liście do rektorów szkół wyższych będących partnerami merytorycznymi projektu.

 

Kontrola ws. e-podręczników

Wydarzenia

Minister edukacji Krystyna Szumilas wysłała do Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie specjalną kontrolę, która ma zbadać "możliwe nieprawidłowości towarzyszące wyborowi partnera technologicznego" projektu e-podręcznika - poinformowało w środę MEN.

 

Kłopot z e-podręcznikami

Wydawnictwa

Firma odpowiedzialna za wdrażanie e-podręcznika nie ma odpowiedniego doświadczenia.

 

Kto jest właścicielem polskiej literatury? - panel dyskusyjny

Przełom roku 1989 został najpierw zadekretowany, że on ma być, kiedy jeszcze go nie było"

 

Czy darmowy e-podręcznik będzie za darmo?

Wydarzenia

14 czerwca br. Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE) częściowo wybrał partnerów do realizacji projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”.

 

Wiemy, kto opracuje e-podręczniki

Wydawnictwa

Politechnika Łódzka opracuje razem z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji e-podręcznik do matematyki i przedmiotów informatycznych, a Grupa Edukacyjna S.A. - do edukacji wczesnoszkolnej. Wyniki naboru do projektu "E-podręczniki kształcenia ogólnego" ogłoszono w czwartek.

 

Rok Korczaka - wyniki konkursu

Wydarzenia

Informujemy, że został rozstrzygnięty konkurs projektów na realizację w 2012 roku w kraju i za granicą przedsięwzięć promujących myśl i twórczość Janusza Korczaka.

 

Nie ma kto pisać e-podręczników

Wydawnictwa

Spektakularny plan resortu edukacji stworzenia e-podręczników, wart 45 mln zł, już na starcie może zakończyć się klapą.

 

Zapraszamy na Wokół Książki 10!

Biblioteki

Z radością informujemy o zbliżającej się wielkimi krokami dziesiątej edycji projektu „Wokół Książki” (25-27 maja).

 

Kłopoty z e-podręcznikami

Wydarzenia

Choć na projekt „E-podręczniki do kształcenia ogólnego” wydane ma być 45 mln zł, z czego na e-booki 32 mln zł, to zgłosiło się tylko kilka firm gotowych przygotować treść tych książek.

 

Konkurs plastyczny kolaż-fotomontaż „Kierpce, wianki, obwarzanki - widokówka Małopolska

Zaprojektuj widokówkę z Małopolską. Może przedstawiać miasto, miejsce lub zabytki znajdujące się w regionie. Jednocześnie musi być skonstruowana w sposób kreatywny, ciekawy, najlepiej z wykorzystaniem wielu materiałów plastycznych. Preferowana forma: kolaż bądź fotomontaż.

 

Nagroda dla projektu cyfryzacji

Internet

Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans został zwycięzcą międzynarodowego konkursu odbywającego się podczas Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego w Genewie.

 

Ruszył Projekt Manhattan - wyjątkowa oferta dla Wydawców

Księgarnie

Katalog e-booków, które będą dostępne do wypożyczenia dla czytelników w Bibliotece Manhattan jest nadal otwarty. Wydawcy, którzy wyrażą chęć uczestnictwa w tym projekcie, będą mogli wprowadzać swoje e-booki do katalogu biblioteki.  

 

Przywracamy lekcje historii do szkół

Wydarzenia

2 maja rozpoczyna się zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej lekcje historii w polskiej szkole.

 

Biblioteka Śląska - Książka Dobrze Zaprojektowana

Biblioteki

„Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” – konferencja. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Katowicach przed Biblioteką Śląską zasadzonych zostanie 90 róż.

 

DIK i EUNIC Warszawa zapraszają na konferencję "Od Ala ma kota do e-matury"

Biblioteki

Duński Instytut Kultury i EUNIC Warszawa zapraszają na Międzynarodową konferencję o projektowaniu w edukacji "Od Ala ma kota do e-matury", która odbędzie się w środę 18 kwietnia w Bibliotece Narodowej.

 

Rok Korczaka - konkurs projektów

Wydarzenia

Instytut Książki ogłasza konkurs projektów na realizację w 2012 roku w kraju i za granicą przedsięwzięć promujących myśl i twórczość Janusza Korczaka.

 

"Cyfrowa szkoła" przygotuje nauczycieli

Wydarzenia

Kluczowym elementem rządowego programu "Cyfrowa szkoła" jest przygotowanie nauczycieli, na ten cel w ramach programu pilotażowego przeznaczonych ma zostać 20 mln zł ze środków unijnych - poinformowała posłów wiceminister edukacji Joanna Berdzik.

 

Nominacja dla Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

Wydarzenia

Projekt wypromowania Pacanowa (Świętokrzyskie) jako Europejskiej Stolicy Bajek, poprzez cykl imprez kulturalnych, organizowanych w działającym w miejscowości Europejskim Centrum Bajki, znalazł się w finale konkursu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

 

Projekt "Otwórz książkę"

Wydarzenia

Celem projektu „Otwórz książkę" jest stworzenie cyfrowej kolekcji współczesnych książek naukowych, udostępnionych przez autorów

 

Rusza cyfryzacja Polski Wschodniej. Powstanie spółka

Internet

Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech zamierzają wspólnie uczestniczyć w realizacji Projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. W tym celu podpisały umowę o utworzeniu spółki.

 

Marcin Wroński, autor książki Skrzydlata trumna, rezydentem we Francji

W marcu Marcin Wroński, nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru za kościelno-polityczny thriller "Pies pański", pojedzie do Chartres we Francji na rezydencję w ramach projektu Citybooks.

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.