RSS : Wiadomości
fesstiwal słowa w piosence
--

Gangsterstwo w kulturze. Po skandalicznej sprzedaży „Polskich Nagrań” odbywa się egzekucja na Państwowym Instytucie Wydawniczym!

Prawo

Po skandalicznej sprzedaży „Polskich Nagrań” obecnie odbywa się egzekucja na Państwowym Instytucie Wydawniczym. Zastosowano atak wieczorową porą. Podający się za przedstawiciela Ministerstwa Skarbu i nowego likwidatora, przedstawiający się jako Maciej Szudek, przybył na Foksal do siedziby PIW wczoraj wieczorem i zażądał opuszczenia gmachu przez pracowników.

 

Ludzie kultury mają dość biedowania

Wydarzenia

W Krakowie filharmonicy, bibliotekarze i muzealnicy wystosowali do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego apel. Żądają w nim podwyżki płac o 500 zł.

 

Protest ws działań Wydawnictwa K.E. Liber

Księgarnie

Publikujemy protest jaki przesłała na nasze ręce Izba Księgarstwa Polskiego dotyczący polityki dystrybucyjnej wydawnictwa LIBER.

 

Polscy wydawcy apelują do polityków: zatrzymajcie monopol Google

Wydawnictwa

- Zatrzymajcie quasi-mopolistyczną wyszukiwarkę (samo)promującą własne komercyjne produkty i usługi - zwracają się do polityków polskie i międzynarodowe organizacje zrzeszające głównie wydawców prasowych, apelując, by Komisja Europejska odrzuciła ugodę w tej sprawie zaproponowaną przez Google.

 

Pisarze walczą z księgarnią internetową Amazon

Rynek zagraniczny

Prawie 1200 niemieckojęzycznych pisarzy, w tym noblistka Elfriede Jelinek, podpisało protest przeciwko internetowej księgarni Amazon.

 

List protestacyjny w sprawie wydania książki ,,Pierwsza książka mojego dziecka"

Prawo

Przedrukowujemy za www.wydawca.com.pl list protestacyjny w sprawie wydania książki "Pierwsza książka mojego dziecka"

 

Akcja pod hasłem "Pan Tadeusz protestuje" trwa

Wydarzenia

Już po raz kolejny, pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Krakowskim Rynku pod hasłem "Pan Tadeusz protestuje" został zorganizowany społeczny protest przeciwko działaniom urzędników Ministerstwa Edukacji Narodowej godzącym w polską tożsamość, a w szczególności przeciw usuwaniu ze szkół dzieł m.in. Adama Mickiewicza czy Henryka Sienkiewicza.

 

Biblioteki protestują po cichu

Biblioteki

Dziś protestują biblioteki w całym kraju. Ale zamiast zamykać placówki, bibliotekarze zajmą się pisaniem listów przeciw nowelizacji ustawy, która pozwalałaby na łączenie bibliotek z innymi podmiotami - centrami kultury czy muzeami.

 

Listy księgarzy z OSK w sprawie cen dystrybucyjnych "Nowe oblicze Greya"

Księgarnie

Prezentujemy list Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy z siedzibą w Łobzie skierowany do prezes wydawnictwa Sonia Draga w sprawie cen dystrybucyjnych najnowszej części Graya zatytułowanej "Nowe oblicze Greya".

 

Pikietowali ws. historii w Gdańsku

Wydarzenia

Ponad 100 osób pikietowało w środę przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku przeciwko zmianom w systemie oświaty dotyczących nauczania historii. Protestujący wręczyli wojewodzie list otwarty w tej sprawie do premiera i szefowej MEN.

 

Protestujący przed MEN zawiesili pikietę

Wydarzenia

Uczestnicy protestu ws. lekcji historii, domagający się wycofania reformy nauczania w liceach, zawiesili pikietę przed MEN i zapowiadają powołanie Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej. - Zawieszamy protest, ale się z niego nie wycofujemy - powiedział d. działacz NZS Grzegorz Wysocki.

 

W obronie historii -demonstracjew Warszawie

Wydarzenia

Przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej w poniedziałek rozbito namioty i protestowano w sprawie planowanych zmian m.in. w nauczaniu historii w szkołach ponadgimnazjalnych.

 

Wrocław przejął sztafetę głodówki w obronie polskiej szkoły

Wydarzenia

Komunikat z 6 dnia Protestu Głodowego w Nysie w obronie historii i Polskiej Szkoły. (49 dzień protestu w kraju)

 

Warszawa: Protest pod salonem Empiku na Nowym Świecie

Księgarnie

Wczoraj pod salonem Empiku na ul. Nowy Świat odbyła się pikieta zorganizowana przez Związek Syndykalistów Polski. Najpierw, aktywiści udali się do środka salonu, gdzie pracownikom zostały rozdane ulotki zachęcające do aktywności w obronie swoich praw, oraz informujące o walce, którą podjęli byli pracownicy salonów Empik w innych miastach.

 

Trwa głodówka w obronie polskiej szkoły. „Nie można budować społeczeństwa w oparciu o pokolenie miernych, biernych i zastraszonych”

W Tarnowskich Górach trwa protest w obronie polskiej szkoły. Byli opozycjoniści z czasów komunistycznej Polski walczą o zmiany w podstawie programowej. Głodówka jest kontynuacją sprzeciwu, jaki rozpoczął się w Krakowie.

 

Protest w obronie nauczania historii nie gaśnie! Głodują Siedlce, po nich kolejne miasta. "Chcemy coś ocalić"

Wydarzenia

W siedzibie Oddziału NSZZ "Solidarność" w Siedlcach w woj. mazowieckim protest głodowy przeciwko zmianom w programie nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych podjęło wczoraj pięcioro działaczy dawnej i obecnej "Solidarności".

 

Protest się wcale nie skończył, on się dopiero zaczął!

Mamy za sobą dramatyczną głodówkę dawnych opozycjonistów. O problemie będziemy jednak mówić dalej, my – młodzi. Dziś, kiedy protest głodowy się zakończył, oddział łódzki Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej zapowiada konferencję poświęconą polskiej edukacji.

 

Głodówka w obronie polskiej szkoły

Wydarzenia

0 marca 2012 roku o godzinie 13.00 w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ul. Marszałkowskiej 7 rozpoczął się protest głodowy w obronie polskiej szkoły. Jednym z jego inicjatorów jest Adam Borowski (polski wydawca, wydawnictwo Volumen i społecznik)) W głodówce oprócz niego bierze udział: Grzegorz Wysocki, Lech Ochnik, Mariusz Patey, Bogusław Olszewski.

 

Historia z głodówką teraz w stolicy

Wydarzenia

Opozycjoniści głodujący w Krakowie przeciwko ograniczeniu nauczania historii zawieszą w piątek protest. Teraz pałeczkę przejmuje Warszawa.

 

Historycy protestują w Krakowie. "Nauczanie patriotyzmu" zagrożone?

W Krakowie protestują historycy, którzy sprzeciwiają się zmianom w nauczaniu historii w gimnazjach i liceach. Wsparła ich pikieta "Solidarnych 2010" pod Ministerstwem Edukacji Narodowej. Ich zdaniem nauczanie historii w Polsce jest zagrożone. - To bezpodstawne zarzuty - komentowała w "Poranku TOK FM" prowadząca Dominika Wielowieyska. - Będzie mniej wkuwania dat, a więcej dyskusji - dodaje.

 

Solidarność Walcząca” wspiera głodujących w Krakowie

Zainicjowana przez Was głodówka protestacyjna jest niezwykle ważnym sygnałem dla naszego społeczeństwa, które krok za krokiem pozbawiane jest tożsamości narodowej.

 

ACTA: 200 tys. podpisów z Polski

Internet, Prawo

Petycja z podpisami blisko 2,5 mln obywateli jest rzadkością, 1 mln wystarczy do ustanowienia legislacyjnej inicjatywy obywatelskiej; rozpatrzymy ją uważnie - powiedziała we wtorek odbierając petycję przeciw ACTA szefowa komisji petycji w PE Erminia Mazzoni.

 

Protesty przeciw ACTA w sobotę w całej Europie

Prawo, Rynek zagraniczny

Ogólnoeuropejski protest przeciw ACTA w sobotę w większości miast europejskich. Prawie wszędzie wystartuje ok. godziny 13. Tylko we Francji manifestacje mają się odbyć w 46 miastach, w tym w tych największych: w Paryżu, Lyonie czy Marsylii. W Niemczech liczba miast jest o połowę mniejsza.

 

ACTA: Będzie rozbudowany system konsultacji

Prawo, Internet

Opublikowanie jeszcze we wtorek całej dokumentacji w sprawie ACTA będącej w dyspozycji strony polskiej – to jedno ze zobowiązań rządu po poniedziałkowej debacie.

 

Premier: Zawieszamy ratyfikację ACTA

Prawo, Internet

Ostatnie protesty internautów przeciwko ratyfikacji międzynarodowej umowy ACTA przyniosły skutek. W piątek premier Donald Tusk poinformował o zawieszeniu procesu ratyfikacji ACTA.

 

"ACTA? Debata o wolności i własności" w Gdańsku

Prawo, Internet

W sobotę 4 lutego, w godz. 12-16, w Sali BHP w Gdańsku odbędzie się publiczna debata na temat ACTA. W dyskusji na temat wolności i własności udział wezmą Minister Administracji i Cyfryzacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, studenci, którzy zainicjowali zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie ACTA, a także przedstawiciele NGOs, eksperci i przedsiębiorcy z branży nowych technologii.

 

Protesty przeciw ACTA nie tylko w Polsce. Dziś Czechy, 11 lutego 14 państw w Europie

Prawo, Rynek zagraniczny

Już dziś protestują Czechy, Polacy przez cały tydzień, a na 11 lutego planowane są manifestacje przeciwników umowy ACTA w 12 kolejnych państwach w Europie. Fala protestów przetoczy się przez cały kontynent?

 

Protest przeciw ACTA. Będą kneblować usta

Prawo, Internet

"Dzisiaj, tj. 25 stycznia, o godzinie 16.30 w Katowicach na ulicy Jagiellońskiej 25 odbędzie się całkowicie spontaniczne spotkanie osób chcących zaprotestować przeciw destrukcyjnym dla internetowej wolności działaniom polskiego Rządu" - piszą w swoim oświadczeniu organizatorzy manifestacji przeciw ACTA.

 

Od wtorku demonstracje przeciwko ACTA. Zobacz, gdzie i kiedy!

Prawo, Internet

24 stycznia o godzinie 16 rozpoczęła demonstracja w Warszawie. "Nie dla ACTA" - tak będzie brzmiało główne hasło.

 

Wrocławscy internauci oprotestują ACTA. Wyjdą na ulice

Prawo, Internet

We wtorek o godz. 16 pod siedzibą Urzędu Wojewódzkiego przy pl. Powstańców Warszawy mają zebrać się przeciwnicy podpisania przez nasz rząd ustawy ACTA.    

 

Wikipedia anglojęzyczna przestanie działać na 24 godziny w ramach protestu

Internet

W związku z kontrowersyjnymi projektami ustaw „Stop Online Piracy Act” (SOPA) i „PROTECT IP Act” (PIPA), które aktualnie znajdują się na etapie finalnych prac w Kongresie Stanów Zjednoczonych, edytorzy anglojęzycznej Wikipedii podjęli decyzję o rozpoczęciu swoistego strajku w proteście przeciw zapisom tych ustaw.

 

Książka Kazimiery Szczuki o aborcji kontra internauci

Internet

Po raz kolejny internetowe protesty przynoszą pozytywne efekty. Tym razem sporo emocji wywołała książka Kazimiery Szczuki - "Duża książka o aborcji". Sieć Empik pod wpływem internautów zmienia sposób ekspozycji książki w swoich sklepach.  

 

Pisarze w sojuszu z okupującymi Wall Street

Margaret Atwood, Salman Rushdie, Ursula Le Guin, Michael Cunningham, Lemony Snicket i Neil Gaiman są wśród sygnatariuszy petycji solidarnościowej z ruchem Occupy Wall Street na stronie occupywriters.com.  

 

I Ty możesz uratować Kaliski MOK!

Wydarzenia

Wydaje nam się, że sprawa uczestnictwa w kulturze jest jednym z najważniejszych wyznaczników społeczeństwa obywatelskiego, w związku z tym popieramy protesty Kaliszan przeciwko zamknięciu Miejskiego Ośrodka Kultury

 

Protest przeciw praktykom EMPiKu

Wydarzenia

EMPiK nie płaci wydawcom. Kupuje wydawnictwa. Planuje opanować cały rynek książki? Co to oznacza dla wydawnictw? A co to oznacza dla autorów? Jak możemy - razem bądź osobno - przeciwstawić się tym praktykom?

 

Prezes Braun odpowiada w sprawie TVP Kultura

Wydarzenia

Niestety, kanał TVP Kultura nie zdołał wciąż uzyskać należnego miejsca na polskiej mapie (celowo nie używam słowa "rynek") mediów.    

 

Protest przeciwko eksmisji antykwariatu "S.A Krzyżanowski" w Krakowie

Księgarnie

Ponad 300 osób przyszło pod Urząd Miasta Krakowa, by zaprotestować przeciwko likwidacji antykwariatu z ulicy św. Tomasza. - Dziękuję serdecznie! Ratujcie to, co nie damy rady my uratować - mówił ze łzami w oczach Henryk Druć, właściciel antykwariatu.

 

Barykada z książek na moście Karola w Pradze

Zrobili ją przeciwnicy podwyżki podatku VAT na książki i wszelkiego rodzaju publikacje. Najbardziej niezadowoleni byli turyści, którzy nie mogli podziwiać panoramy miasta.

 

Manifestacja pod Znakiem przeciwko książce Grossa

Wydarzenia

Sympatycy Gazety Polskiej i Ligi Obrony Suwerenności protestowali pod krakowską siedzibą Znaku przeciwko wydanej przez wydawnictwo książce Jana Tomasza Grossa, "Złote żniwa"

 

List protestacyjny wydawców. Prośba o poparcie.

Wydarzenia

Szanowni Państwo, w związku z naszym zaniepokojeniem w sprawie proponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań dotyczących okresu przejściowego został wystosowany list protestacyjny. Podpisało go już wiele autorytetów ze środowiska twórczego i dziennikarskiego.

 

Ludzie mediów do Tuska: nie likwidować ulgi podatkowej przy umowach o dzieło

Likwidacja dotychczasowego sposobu naliczania kosztów uzyskania w umowach o dzieło oznacza podwyżkę podatków dla twórców kultury; to cios zadany polskiej kulturze - piszą w liście do premiera przedstawiciele Związku Zawodowego Twórców Kultury Polskiej.

 

Książka dla wielu stała się niedostępnym luksusem

Prawo

Mój głos jest głosem czytelnika, który w tym momencie nie zawsze może sobie pozwolić na luksus, jakim jest książka - mówi Magdalena Grochowska, nominowana do Nagrody Nike 2010 za książkę "Jerzy Giedroyć. Do Polski ze snu".

 

Zostawcie zerowy VAT na książki

Wydarzenia

Będziemy walczyć o utrzymanie zerowego podatku VAT na książki. "Metro", "Krytyka Polityczna", "Projekt Polska" przygotowały wspólny apel do polityków. Czekamy na nowych sprzymierzeńców.

 
 

Miłośnicy teatru protestują przeciw drogim biletom

Grupa młodych osób pod hasłem "Sztuka za wysoka" protestowała przed Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przeciwko "zaporowym" cenom biletów na spektakle rozpoczętych w tym dniu 50. Kaliskich Spotkań Teatralnych.  

 

Masoni potępiają książkę Dana Browna

"Nie jesteśmy takimi, jakimi opisał nas w swojej ostatniej książce Dan Brown. Nie rozumiem, dlaczego ta książka jest tak nudna, bo przecież całkiem fajne z nas chłopaki" - powiedział w wywiadzie dla Fox News mistrz Loży Waszyngtonu, Jefrey Spitzbergen. "Zaginony symbol zostanie więc uroczyście obśmiany na najbliższym posiedzeniu Loży" - zapowiedziano.

 

Biblioteki nadal w zagrożeniu

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich domaga się utrzymania obowiązującego obecnie zakazu łączenia bibliotek z innymi instytucjami kultury.

 

Razem czy osobno – o łączeniu bibliotek z innymi instytucjami

Biblioteki

„Praktykowane w Polsce łączenie bibliotek, jak pokazuje doświadczenie, nie przynosi spodziewanych oszczędności finansowych, a niewątpliwie przyczynia się do obniżenia i tak już niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce” – czytaliśmy w komentarzu PAP w 2001 roku à propos tekstu wcześniejszej ustawy (z 1997 r.), która nie wykluczała jednoznacznie łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami. Od tego czasu zakaz scalania tego typu placówek obowiązywał.

 

Bibliotekarze strajkują przeciw łączeniu ich z innymi instytucjami

Biblioteki

Bibliotekarze zorganizowani w ramach konwentu oraz związków zawodowych zapowiadają ciągłą ogólnopolską akcję protestacyjną polegającą na wysyłaniu listów, maili i faksów do ministerstwa kultury, Sejmu i premiera.

 

Zapraszamy na "Protest literatów"

Zapraszamy w imieniu Organizatorów na protest literatów, czyli spotkanie z redakcją "Korespodencji z ojcem".  

 

Książka o historii protestantów na Dolnym Śląsku

Nowości

Mistyków, nauczycieli, kaznodziejów, zabytki i miejsca związane z reformacją na Dolnym Śląsku przywołuje w swojej powieści Powierzony klucz jeleniogórska autorka Małgorzata Lutowska.  

 
 
Serwis używa plików cookie, które są niezbędne do komfortowego korzystania z portalu, m.in. utrzymania sesji logowania. Możesz w dowolnej chwili zmodyfikować ustawienia cookie w swojej przeglądarce. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj informacje o cookie.